Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ...! ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Η' ΟΧΙ;


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , vtgian είπε:

 

Το ξέρω ρε συ τι ώρα σχολάνε. Υπάρχουν ωστόσο οικογένειες που αφήνουν τα παιδιά ολοήμερο και οι παππούδες/γιαγιάδες ή άλλη μαμά/γειτόνισσα τα κρατάνε για λίγο μέχρι να γυρίσουν γονείς. Αν το ολοήμερο είναι καλό, βγαίνει πιο οικονομικά ίσως να έχεις μια κοπέλα να τα κρατάει ή να τα απασχολεί για ένα δίωρο. Έτσι κάνουν φίλοι μου, έχουν βρει μια παιδαγωγό για δύο ώρες την ημέρα, δεν ασχολείται καθόλου με μαθήματα, τα βοηθά να αλλάξουν, να χαλαρώσουν, να παίξουν όλοι μαζί κάποιο επιτραπέζιο ή άλλη δημιουργική απασχόληση μέχρι να γυρίσουν οι γονείς. Αλλά το ολοήμερό τους (δημόσιο) φυσάει!

Σε ποια περιοχή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ να πως ο γιος μου δεν έχει πάει ακόμα δημοτικό, όμως σκέφτομαι μετά το σχολείο να πηγαίνει σε κέντρο μελέτης ώστε να μην κάθεται όλη ημέρα ολοήμερο (που δεν εμπιστεύομαι γενικότερα με τίποτα) , να διαβάζει εκεί και όταν πλέον τον παίρνω από εκεί να έχουμε περισσότερο χρόνο και εκείνος να προλαβαίνει να ξεκουράζεται. Στο μυαλό δεν έχω το κέντρο μελέτης ως ''λυσάρι '' για τα μαθήματα του, πάντα διάβαζα μόνη και ιδανικά θα ήθελα το ίδιο και για το παιδί μου, δεν είχαν καθόλου σκεφτεί πως εκέι αναλαμβάνουν να τα διαβάσουν οι ίδιοι χωρίς ουσιαστικά να έχει κάνει το παιδί όλη την δουλειά...με προβληματίσατε τώρα και τα είχα τόσο στρωμένα στο μυαλό μου.

 

Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των γονιών αυτό περιμένει από ένα κέντρο απασχόλησης. Αλλά από την εμπειρία γνωστών που έχω, δεν λειτουργούν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αργυρούπολη το ένα, στη Γερουλανου, σήμερα έμαθα και ότι το κοντινό μας (άνω Γλυφάδα) επίσης κάνει δουλειά. 

 

Το καθεστώς των ολοήμερων κυριολεκτικά αλλάζει από χρονιά σε χρονιά. Παλιά είχαν δασκάλους μόνο για το ολοήμερο,και ήταν λαχείο, μπορεί να ήταν κάποιος πολύ καλός, μπορεί να ήταν άσχετη ειδικότητα που το έκανε αγγαρεία, και δεν άλλαζε. Μετά το άλλαξαν να είναι με βάρδιες δάσκαλοι και ειδικότητες του σχολείου, οπότε ούτε ο ίδιος ήταν κάθε μέρα, ούτε ήταν άσχετοι με το τι συμβαίνει στο σχολείο. Τώρα δεν ξέρω σε τι φάση είμαστε. Αλλά και με τα δύο σενάρια, το ολοήμερο ήταν πιο κοντά σε αυτό που φαντάζεται κανείς σαν απογευματινή απασχόληση: μεσημεριανό, μελέτη χωρίς πολλές παρεμβάσεις κλπ. Το θέμα που είχα εγώ είανι ότι δύσκολα βρίσκεις γυναίκα να θέλει να εργαστεί 1-2 ώρες το πολύ, υποθέτοντας ότι μεταξύ 5-6 γυρνάνε οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Όταν το είχα ψάξει, ήταν πολύ πιο ευκολο να βρω γυναίκα να παίρνει τα παιδιά 1 και να εργάζεται 4-5 ώρες μέχρι να γυρίσω, παρά να βρω για νατα παίρνει 4. Αν σκεφτείς ότι για 3 παιδιά που έχω, οι τιμές για 4ωρη εργασία τη μέρα ήταν στα 300-400 ευρώ, ανάλογα αν και τι δουλειές ήθελα, δύσκολα θα έβρισκα μία κοπέλα να αναζητά εργασία για ένα κατοστάρικο το μήνα για να κάθεται μια ώρατη μέρα με τα παιδιά. Εκτός αν βρεις καμιά γειτόνισσα, που δεν κάνει κόπο και βγάζει ένα χαρτζιλίκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Το καθεστώς των ολοήμερων κυριολεκτικά αλλάζει από χρονιά σε χρονιά. Παλιά είχαν δασκάλους μόνο για το ολοήμερο,και ήταν λαχείο, μπορεί να ήταν κάποιος πολύ καλός, μπορεί να ήταν άσχετη ειδικότητα που το έκανε αγγαρεία, και δεν άλλαζε. Μετά το άλλαξαν να είναι με βάρδιες δάσκαλοι και ειδικότητες του σχολείου, οπότε ούτε ο ίδιος ήταν κάθε μέρα, ούτε ήταν άσχετοι με το τι συμβαίνει στο σχολείο. Τώρα δεν ξέρω σε τι φάση είμαστε. Αλλά και με τα δύο σενάρια, το ολοήμερο ήταν πιο κοντά σε αυτό που φαντάζεται κανείς σαν απογευματινή απασχόληση: μεσημεριανό, μελέτη χωρίς πολλές παρεμβάσεις κλπ. Το θέμα που είχα εγώ είανι ότι δύσκολα βρίσκεις γυναίκα να θέλει να εργαστεί 1-2 ώρες το πολύ, υποθέτοντας ότι μεταξύ 5-6 γυρνάνε οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Όταν το είχα ψάξει, ήταν πολύ πιο ευκολο να βρω γυναίκα να παίρνει τα παιδιά 1 και να εργάζεται 4-5 ώρες μέχρι να γυρίσω, παρά να βρω για νατα παίρνει 4. Αν σκεφτείς ότι για 3 παιδιά που έχω, οι τιμές για 4ωρη εργασία τη μέρα ήταν στα 300-400 ευρώ, ανάλογα αν και τι δουλειές ήθελα, δύσκολα θα έβρισκα μία κοπέλα να αναζητά εργασία για ένα κατοστάρικο το μήνα για να κάθεται μια ώρατη μέρα με τα παιδιά. Εκτός αν βρεις καμιά γειτόνισσα, που δεν κάνει κόπο και βγάζει ένα χαρτζιλίκι.

 

Νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο, ότι πρέπει όλοι να περνάνε κάποιες ώρες από το ολοήμερα, αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη. Ότι είναι δύσκολο να βρεις για λίγες ώρες, είναι. Οι φίλοι μου έψαχναν καιρό και τελικά βρήκαν μια συνταξιούχο δασκάλα η οποία ήθελε να συμπληρώνει απλά τη σύνταξη χωρίς πολλές ώρες εργασίας (δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη σε ηλικία, είχε βγει νέα). Η επόμενη επιλογή τους ήταν φοιτήτρια σχετικής ειδικότητας. Δίνουν νομίζω 250 ευρώ για 2,5 ώρες (2 παιδιά ίδιας ηλικίας) αλλά η συγκεκριμένη πλασάρεται ως δημιουργική απασχόληση, όχι απλά φύλαξη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες χάζευα στη γειτονιά μου την ταμπέλα ενός κέντρου μελέτης στη γειτονιά μου.

Εκτός των άλλων η επιγραφηβεγραφε"ασκησεις επόμενης μερας":confused:

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χθες χάζευα στη γειτονιά μου την ταμπέλα ενός κέντρου μελέτης στη γειτονιά μου.

Εκτός των άλλων η επιγραφηβεγραφε"ασκησεις επόμενης μερας":confused:

 

Eίναι βασική υπηρεσία σε όλα τα κέντρα μελέτης. Ο βασικός στόχος. 

23 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο, ότι πρέπει όλοι να περνάνε κάποιες ώρες από το ολοήμερα, αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη. Ότι είναι δύσκολο να βρεις για λίγες ώρες, είναι. Οι φίλοι μου έψαχναν καιρό και τελικά βρήκαν μια συνταξιούχο δασκάλα η οποία ήθελε να συμπληρώνει απλά τη σύνταξη χωρίς πολλές ώρες εργασίας (δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη σε ηλικία, είχε βγει νέα). Η επόμενη επιλογή τους ήταν φοιτήτρια σχετικής ειδικότητας. Δίνουν νομίζω 250 ευρώ για 2,5 ώρες (2 παιδιά ίδιας ηλικίας) αλλά η συγκεκριμένη πλασάρεται ως δημιουργική απασχόληση, όχι απλά φύλαξη. 

 

Με τις περικοπές των συντάξεων την τελευταία δεκαετία, είναι αρκετά συνηθισμένο για γυναίκες που βγήκαν σε πρόωρη σύνταξη, και ξαφνικά είδαν τα πάντα να ανατρέπονται, να ψάχνουν για δουλειά με παιδιά, και σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτό μπορεί να γίνει μαύρα και δεν θέτει σε κίνδυνο τη σύνταξη. Μου έλεγε γωνστή ότι είχε βγει σε πρόωρη σύνταξη στα 50, ως πολύτεκνη και εργαζόμενη από τα 22. Και ξαφνικά στα 55 της είδε τη σύνταξή της κομμένη στο μισό, δεν μπορούσε να επιστρέψει στην υπηρεσία της πια, και ή θα συμπλήρωνε κάπως το εισόδημα μάυρα ή θα ζούσε σε παγκάκι, αφού δεν επιτρεπόταν να εργαστεί και να φορολογηθεί διατηρώντας τη σύνταξή της, και προφανώς δεν θα μπορούσε να αρχίσε αναζήτηση εργασίας σε άσχετο τομέα σε αυτή την ηλικία χάνοντας τη σύνταξη. Από τα παρανοϊκά του κράτους μας, να θες να είσαι τίμιος και να μην μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανερχομαι στο ιδιο θεμα με την νεα σχολικη χρονια...Το ιδιο παιδακι, διαφορετικη νηπιαγωγος, με προσωπικο ενταξης αυτην την χρονια για να συνοδευει το παιδακι και πριν λιγο που πηγα να τον παρω, ακουσα την κοπελα της ενταξης να λεει στην μαμα του μικρου " Παλι δεν βγηκαμε διαλειμμα σημερα" "Γιατι παλι;" " Χτυπησε ενα παιδακι" "Θα σε βαλω κι εγω τιμωρια στο σπιτι"...καμια αντιδραση απο την "παιδαγωγο" ενταξης. Ο γιος μου μου ειπε οτι εχουν τρεις φατσουλες, στην κοκκινη χανεται το διαλειμμα. Επισης, τον ρωτησα και μου απαντησε οτι το παιδακι εκατσε μεσα ολοκληρο το διαλειμμα. Θα προσπαθησω αυριο να κανω συναντηση με την νηπιαγωγο γιατι αν για δευτερη χρονια συνεχιζεται το εργο, τοτε μαλλον δεν ηταν αποφαση της στιγμης περυσι (οπως δικαιολογηθηκε η νηπιαγωγος) αλλα επικρατουσα "παιδαγωγικη" πρακτικη; Για να δουμε...

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Επανερχομαι στο ιδιο θεμα με την νεα σχολικη χρονια...Το ιδιο παιδακι, διαφορετικη νηπιαγωγος, με προσωπικο ενταξης αυτην την χρονια για να συνοδευει το παιδακι και πριν λιγο που πηγα να τον παρω, ακουσα την κοπελα της ενταξης να λεει στην μαμα του μικρου " Παλι δεν βγηκαμε διαλειμμα σημερα" "Γιατι παλι;" " Χτυπησε ενα παιδακι" "Θα σε βαλω κι εγω τιμωρια στο σπιτι"...καμια αντιδραση απο την "παιδαγωγο" ενταξης. Ο γιος μου μου ειπε οτι εχουν τρεις φατσουλες, στην κοκκινη χανεται το διαλειμμα. Επισης, τον ρωτησα και μου απαντησε οτι το παιδακι εκατσε μεσα ολοκληρο το διαλειμμα. Θα προσπαθησω αυριο να κανω συναντηση με την νηπιαγωγο γιατι αν για δευτερη χρονια συνεχιζεται το εργο, τοτε μαλλον δεν ηταν αποφαση της στιγμης περυσι (οπως δικαιολογηθηκε η νηπιαγωγος) αλλα επικρατουσα "παιδαγωγικη" πρακτικη; Για να δουμε...

και η μητέρα του παιδιού αυτού είπε ότι θα το βάλει και άλλη τιμωρία στο σπίτι ; Αν είναι δυνατόν ! Δηλαδή δεν έφτανε που έχασε το διάλειμμα του θα έχει και συνέχεια στο σπίτι ;  Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την μέθοδο για εμένα δεν είναι καν παιδαγωγική πρακτική. Στεναχωριέμαι πολύ με κάτι τέτοια. Καλά θα κανείς να μιλήσεις στην δασκάλα και εγώ το ίδιο θα έκανα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Επανερχομαι στο ιδιο θεμα με την νεα σχολικη χρονια...Το ιδιο παιδακι, διαφορετικη νηπιαγωγος, με προσωπικο ενταξης αυτην την χρονια για να συνοδευει το παιδακι και πριν λιγο που πηγα να τον παρω, ακουσα την κοπελα της ενταξης να λεει στην μαμα του μικρου " Παλι δεν βγηκαμε διαλειμμα σημερα" "Γιατι παλι;" " Χτυπησε ενα παιδακι" "Θα σε βαλω κι εγω τιμωρια στο σπιτι"...καμια αντιδραση απο την "παιδαγωγο" ενταξης. Ο γιος μου μου ειπε οτι εχουν τρεις φατσουλες, στην κοκκινη χανεται το διαλειμμα. Επισης, τον ρωτησα και μου απαντησε οτι το παιδακι εκατσε μεσα ολοκληρο το διαλειμμα. Θα προσπαθησω αυριο να κανω συναντηση με την νηπιαγωγο γιατι αν για δευτερη χρονια συνεχιζεται το εργο, τοτε μαλλον δεν ηταν αποφαση της στιγμης περυσι (οπως δικαιολογηθηκε η νηπιαγωγος) αλλα επικρατουσα "παιδαγωγικη" πρακτικη; Για να δουμε...

Αν και οι γονείς ακολουθούν την ίδια τακτική γμσ τα.. θέλει κόπο και μπράβο σου που θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι οι ίδιοι οι παιδαγωγοί δεν έχουν τρόπο να διαχειριστούν μία τέτοια κατάσταση ζήτω που καήκαμε, με ξεπερνάνε αυτές οι αντιδράσεις ειλικρινά. Πάλι λάθος, από την αρχή μέχρι το τέλος!Τιμωρία να μη βγει διάλειμμα επειδή χτύπησε παιδάκι, τιμωρία σπίτι για το ίδιο πράγμα, ειδικός δεν είμαι αλλά πως το παιδί θα μάθει αν αντιδρά διαφορετικά όταν όλη η προσέγγιση είναι λάθος? κανένας παιδοκεντρισμός, λες και ζούμε στο 1980 ακόμα. Και αυτό το ''θα σε βάλω τιμωρία'' πόσο μα πόσο λάθος, καμία ενσυναίσθηση, καμία προσπάθεια να έρθει το παιδί σε επαφή με τα συναισθήματα του. Μα πόσο έχω στεναχωρηθεί τώρα.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sentir...natureza said:

Επανερχομαι στο ιδιο θεμα με την νεα σχολικη χρονια...Το ιδιο παιδακι, διαφορετικη νηπιαγωγος, με προσωπικο ενταξης αυτην την χρονια για να συνοδευει το παιδακι και πριν λιγο που πηγα να τον παρω, ακουσα την κοπελα της ενταξης να λεει στην μαμα του μικρου " Παλι δεν βγηκαμε διαλειμμα σημερα" "Γιατι παλι;" " Χτυπησε ενα παιδακι" "Θα σε βαλω κι εγω τιμωρια στο σπιτι"...καμια αντιδραση απο την "παιδαγωγο" ενταξης. Ο γιος μου μου ειπε οτι εχουν τρεις φατσουλες, στην κοκκινη χανεται το διαλειμμα. Επισης, τον ρωτησα και μου απαντησε οτι το παιδακι εκατσε μεσα ολοκληρο το διαλειμμα. Θα προσπαθησω αυριο να κανω συναντηση με την νηπιαγωγο γιατι αν για δευτερη χρονια συνεχιζεται το εργο, τοτε μαλλον δεν ηταν αποφαση της στιγμης περυσι (οπως δικαιολογηθηκε η νηπιαγωγος) αλλα επικρατουσα "παιδαγωγικη" πρακτικη; Για να δουμε...

Μάλιστα.. δηλαδή η "παιδαγωγός" δεν αρνήθηκε ότι περί τιμωρίας πρόκειται. Διότι το θα σε βάλω και εγώ τιμωρία, σημαίνει ότι έχει ήδη μπει τιμωρία. Και άντε στη μαμά δεν είναι εύκολο να πει μπροστά στο παιδί , είναι λάθος η τιμωρία, δεν έπρεπε όμως να εξηγήσει την προσέγγιση της (άσχετα αν διαφωνώ κάθετα με αυτή), καταρρίπτοντας την τιμωρία? Άρα παραδέχεται ότι έβαλε τιμωρία το παιδί και άρα αυτή είναι η τακτική της. Έτσι θα κατανοήσει το παιδί το λάθος του?

Φυσικά και να πας να της μιλήσεις, και να αναφερθείς και στο περσινό περιστατικό. Είναι τρομακτικό και επικίνδυνο το ότι στις τρυφερές αυτές ηλικίες , μπορεί τα παιδιά μας να πέσουν σε εντελώς ακατάλληλους ανθρώπους , στο σχολικό τους περιβάλλον. Και λυπηρό το ότι η "μέθοδοι" τους βρίσκουν αντίκρισμα σε κάποιους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα το θιξω το θεμα. Πραγματικα λυπαμαι για αυτο το παιδι, τοσους λαθος ανθρωπους γυρω του και οσο τον εχω γνωρισει (ερχοταν το καλοκαιρι στην γειτονια μας καποιες φορες) ειναι ενα γλυκυτατο παιδι, που φαινεται οτι χρειαζεται καθοδηγηση, με στοργη και κατανοηση οπως ολα τα παιδια... Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ειμαι προσεκτικη μην παρει παλι διαστασεις προσωπικων δεδομενων το ζητημα γιατι περυσι η νηπιαγωγος μου ειχε πει οτι δεν ειναι σωστο να συζηταμε για αλλο παιδι. Πως να μην αναφερθω στο συγκεκριμενο παιδακι οταν βλεπω οτι ακομη και με παιδαγωγο ενταξης αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο; Αληθεια, η παιδαγωγος ενταξης βρισκεται εκει γιατι γνωριζει πως να διαχειριστει καταστασεις προς οφελος του παιδιου, ετσι δεν ειναι; Η προσεγγιση των νηπιαγωγων ειναι τραγικη αλλα ειναι δυνατον να ακολουθειται η ιδια προσεγγιση απο εξειδικευμενο ατομο; Μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω για της απαντησεις!

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza said:

Φυσικα και θα το θιξω το θεμα. Πραγματικα λυπαμαι για αυτο το παιδι, τοσους λαθος ανθρωπους γυρω του και οσο τον εχω γνωρισει (ερχοταν το καλοκαιρι στην γειτονια μας καποιες φορες) ειναι ενα γλυκυτατο παιδι, που φαινεται οτι χρειαζεται καθοδηγηση, με στοργη και κατανοηση οπως ολα τα παιδια... Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ειμαι προσεκτικη μην παρει παλι διαστασεις προσωπικων δεδομενων το ζητημα γιατι περυσι η νηπιαγωγος μου ειχε πει οτι δεν ειναι σωστο να συζηταμε για αλλο παιδι. Πως να μην αναφερθω στο συγκεκριμενο παιδακι οταν βλεπω οτι ακομη και με παιδαγωγο ενταξης αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο; Αληθεια, η παιδαγωγος ενταξης βρισκεται εκει γιατι γνωριζει πως να διαχειριστει καταστασεις προς οφελος του παιδιου, ετσι δεν ειναι; Η προσεγγιση των νηπιαγωγων ειναι τραγικη αλλα ειναι δυνατον να ακολουθειται η ιδια προσεγγιση απο εξειδικευμενο ατομο; Μολις εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω. Ευχαριστω για της απαντησεις!

Για ποια προσωπικά δεδομένα μιλάμε όταν όλη η συζήτηση έγινε μπροστά σου? Και ειλικρινά όταν βλέπεις πως οι ''παιδαγωγοί '' μόνο παιδαγωγικά δεν λειτουργούν δεν θα μιλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Αληθεια, η παιδαγωγος ενταξης βρισκεται εκει γιατι γνωριζει πως να διαχειριστει καταστασεις προς οφελος του παιδιου, ετσι δεν ειναι; Η προσεγγιση των νηπιαγωγων ειναι τραγικη αλλα ειναι δυνατον να ακολουθειται η ιδια προσεγγιση απο εξειδικευμενο ατομο;

εννοείς παράλληλη στήριξη; έχει τόσο σοβαρό θέμα το παιδάκι για να έχει παράλληλη; 

 

Τόσα χρόνια έχω διαπιστώσει με απογοήτευση ότι αρκετοί από τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής κατέληξαν εκεί γιατί απλώς μπορούσαν μέσω σεμιναρίου ή μεταπτυχιακού να προσληφθούν στην εκπαίδευση. Τόσο απλα. Αν θεωρείται ότι οι εκπαιδευτικοί της γενικής το σπούδασαν κατά τύχη κ το κάνουν γιατί δν μπορούσαν κάτι άλλο (που εν μέρει ισχύει), άλλο τόσο ισχύει κ για την ειδική αγωγή. Έχει τύχει πολλές φορές οι συβαδελφοι της ειδικής να έχουν πολλή λιγότερη κατανόηση ή υπομονή με τα παιδιά που διδάσκουν. Εμείς συνήθως από αμηχανία κ ίσως κ ενοχή που δν μπορούμε εξατομικευμένα να προσφέρουμε κάτι, συχνά είμαστε επιεικείς κ ανεκτικοί, ίσως κ παραοανω απ όσο χρειαχεται, κ ο εκπαιδευτικός της ειδικής μπορεί να δείχνει κ περισση αυστηρότητα έως έλλειψη κατανόησης. Πιθανότατα κάπου στη μέση των δυο προσεγγίσεων είναι το σωστό. 
 

Εν παση περιπτώσει δεν μου κάνει εντύπωση δυστυχώς να συμβαίνουν αυτά κ απο ειδικούς παιδαγωγούς. οι σπουδές απο μόνες τους αν δεν ενστερνιζεσαι κάτι κ αν δεν εχεις ευαισθησία κ πραγματικό ενδθαφερον για τη συμπερίληψη, , δεν ωφελούν. κ δν έχουν όλοι ίδιες σπουδές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εννοείς παράλληλη στήριξη; έχει τόσο σοβαρό θέμα το παιδάκι για να έχει παράλληλη; 

 

Τόσα χρόνια έχω διαπιστώσει με απογοήτευση ότι αρκετοί από τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής κατέληξαν εκεί γιατί απλώς μπορούσαν μέσω σεμιναρίου ή μεταπτυχιακού να προσληφθούν στην εκπαίδευση. Τόσο απλα. Αν θεωρείται ότι οι εκπαιδευτικοί της γενικής το σπούδασαν κατά τύχη κ το κάνουν γιατί δν μπορούσαν κάτι άλλο (που εν μέρει ισχύει), άλλο τόσο ισχύει κ για την ειδική αγωγή. Έχει τύχει πολλές φορές οι συβαδελφοι της ειδικής να έχουν πολλή λιγότερη κατανόηση ή υπομονή με τα παιδιά που διδάσκουν. Εμείς συνήθως από αμηχανία κ ίσως κ ενοχή που δν μπορούμε εξατομικευμένα να προσφέρουμε κάτι, συχνά είμαστε επιεικείς κ ανεκτικοί, ίσως κ παραοανω απ όσο χρειαχεται, κ ο εκπαιδευτικός της ειδικής μπορεί να δείχνει κ περισση αυστηρότητα έως έλλειψη κατανόησης. Πιθανότατα κάπου στη μέση των δυο προσεγγίσεων είναι το σωστό. 
 

Εν παση περιπτώσει δεν μου κάνει εντύπωση δυστυχώς να συμβαίνουν αυτά κ απο ειδικούς παιδαγωγούς. οι σπουδές απο μόνες τους αν δεν ενστερνιζεσαι κάτι κ αν δεν εχεις ευαισθησία κ πραγματικό ενδθαφερον για τη συμπερίληψη, , δεν ωφελούν. κ δν έχουν όλοι ίδιες σπουδές. 

Ναι, παραλληλη στηριξη εννοω. Ειχα την εντυπωση οτι στην ειδικη αγωγη, ειδικα αν προκειται για νεες κοπελες οπως αυτη στο νηπιαγωγειο μας, υπαρχει μεγαλυτερη συνειδητοποιηση, επιγνωση γιατι εξειδικευονται ακριβως σε αυτο: να υποστηριξουν το παιδι στις δυσκολιες, οχι να το τιμωρουν γι'αυτες. 

Αυριο θα πω στην νηπιαγωγο να κανονισουμε συναντηση την επομενη Πεμπτη που προγραμματιζονται οι συναντησεις και θα την ρωτησω ευθεως. 

 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ναι, παραλληλη στηριξη εννοω. Ειχα την εντυπωση οτι στην ειδικη αγωγη, ειδικα αν προκειται για νεες κοπελες οπως αυτη στο νηπιαγωγειο μας, υπαρχει μεγαλυτερη συνειδητοποιηση, επιγνωση γιατι εξειδικευονται ακριβως σε αυτο: να υποστηριξουν το παιδι στις δυσκολιες, οχι να το τιμωρουν γι'αυτες. 

Αυριο θα πω στην νηπιαγωγο να κανονισουμε συναντηση την επομενη Πεμπτη που προγραμματιζονται οι συναντησεις και θα την ρωτησω ευθεως. 

Πιστεύω ότι δεν είναι εύκολο να ξεφύγεις από ριζωμένες αντιλήψεις. Εξάλλου έχουμε εκπαιδευτικό σύστημα που βασίζεται στην παπαγαλία. Μπορεί να είσαι άψογα διαβασμένος στο επιστημονικό κομμάτι κ στην πράξη να μην τα εφαρμόζεις. Γενικα έχω δει πολλά τρελά στην ειδική αγωγή. Δεν είναι αυτονόητο ότι έχουν όλοι πλήρη συνειδητοποίηση. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Επανερχομαι στο ιδιο θεμα με την νεα σχολικη χρονια...Το ιδιο παιδακι, διαφορετικη νηπιαγωγος, με προσωπικο ενταξης αυτην την χρονια για να συνοδευει το παιδακι και πριν λιγο που πηγα να τον παρω, ακουσα την κοπελα της ενταξης να λεει στην μαμα του μικρου " Παλι δεν βγηκαμε διαλειμμα σημερα" "Γιατι παλι;" " Χτυπησε ενα παιδακι" "Θα σε βαλω κι εγω τιμωρια στο σπιτι"...καμια αντιδραση απο την "παιδαγωγο" ενταξης. Ο γιος μου μου ειπε οτι εχουν τρεις φατσουλες, στην κοκκινη χανεται το διαλειμμα. Επισης, τον ρωτησα και μου απαντησε οτι το παιδακι εκατσε μεσα ολοκληρο το διαλειμμα. Θα προσπαθησω αυριο να κανω συναντηση με την νηπιαγωγο γιατι αν για δευτερη χρονια συνεχιζεται το εργο, τοτε μαλλον δεν ηταν αποφαση της στιγμης περυσι (οπως δικαιολογηθηκε η νηπιαγωγος) αλλα επικρατουσα "παιδαγωγικη" πρακτικη; Για να δουμε...

 

Συγγνώμη αλλά τί ακριβώς έχεις σκοπό να πεις και σε ποιον? Θα μιλήσεις στην νηπιαγωγό για τον τρόπο που η δασκάλα της ένταξης αντιμετωπίζει ένα παιδί που δεν είναι δικό σου?

 

Θα έχει όλα τα δίκια να σου πει ότι δεν σε αφορά.

 

Φυσικά και οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μιλάνε για ξένα παιδιά σε άσχετους γονείς. Λίγες μέρες αφού άνοιξε το σχολείο φέτος, ένα από τα παιδιά μου ήρθε σπίτι με μαυρισμένο μάτι από απρόκλητο χτύπημα. Υπό συνθήκες που δεν μπορούσε να αποφευχθεί το χτύπημα από τους εκπαιδευτικούς γιατι πραγματικά έγινε από το πουθενά, δεν γινόταν καν τσακωμός εκείνη την ώρα. Στην συζήτηση που έκανα με την διεύθυνση του σχολείου που ανέλαβε τον χειρισμό, μιλήσαμε μόνο για το πώς χειρίστηκαν οι εκπαιδευτικοί το δικό μου παιδί και πώς πρέπει να το χειριστώ εγώ από εδώ και πέρα, το μόνο που μου είπαν για το άλλο παιδί ήταν ότι μίλησαν με το ίδιο και την οικογένειά του. Φαντάζεσαι να άρχιζα να ρωτάω τί τους είπαν, τί συνέπειες θα έχει το παιδί και αν θα το βάλει τιμωρία ή όχι η μαμά του?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

 

Συγγνώμη αλλά τί ακριβώς έχεις σκοπό να πεις και σε ποιον? Θα μιλήσεις στην νηπιαγωγό για τον τρόπο που η δασκάλα της ένταξης αντιμετωπίζει ένα παιδί που δεν είναι δικό σου?

 

Θα έχει όλα τα δίκια να σου πει ότι δεν σε αφορά

Τι κάνει όμως κανείς στην περίπτωση που βλέπει ο τρόπος που προσεγγίζουν το παιδί παιδαγωγοί και γονείς είναι λάθος? αυτό το παιδάκι υπάρχει τρόπος να βοηθηθεί?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena said:

 

Συγγνώμη αλλά τί ακριβώς έχεις σκοπό να πεις και σε ποιον? Θα μιλήσεις στην νηπιαγωγό για τον τρόπο που η δασκάλα της ένταξης αντιμετωπίζει ένα παιδί που δεν είναι δικό σου?

 

Θα έχει όλα τα δίκια να σου πει ότι δεν σε αφορά.

 

Φυσικά και οι εκπαιδευτικοί δεν μπορούν να μιλάνε για ξένα παιδιά σε άσχετους γονείς. Λίγες μέρες αφού άνοιξε το σχολείο φέτος, ένα από τα παιδιά μου ήρθε σπίτι με μαυρισμένο μάτι από απρόκλητο χτύπημα. Υπό συνθήκες που δεν μπορούσε να αποφευχθεί το χτύπημα από τους εκπαιδευτικούς γιατι πραγματικά έγινε από το πουθενά, δεν γινόταν καν τσακωμός εκείνη την ώρα. Στην συζήτηση που έκανα με την διεύθυνση του σχολείου που ανέλαβε τον χειρισμό, μιλήσαμε μόνο για το πώς χειρίστηκαν οι εκπαιδευτικοί το δικό μου παιδί και πώς πρέπει να το χειριστώ εγώ από εδώ και πέρα, το μόνο που μου είπαν για το άλλο παιδί ήταν ότι μίλησαν με το ίδιο και την οικογένειά του. Φαντάζεσαι να άρχιζα να ρωτάω τί τους είπαν, τί συνέπειες θα έχει το παιδί και αν θα το βάλει τιμωρία ή όχι η μαμά του?

Δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό ανάμεσα στα 2 παραδείγματα. Στη δική σου περίπτωση, μιλάμε για ατύχημα, μια αγκωνιά στο μάτι πχ, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτέ. Κρίμα. είναι ενοχλητικό, αλλά θα ζήσει. Δεν φταίει κάποιος, ήταν η κακιά στιγμή, δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσεις.

Προφανώς και δεν θα πάει να πει η sentir naturezza , τί είναι αυτά που κάνετε με το παιδί αυτό, εξηγήστε μου. Προφανώς θα ρωτήσει τι είδους συνέπειες υφίστανται τα παιδιά, σε περίπτωση παραπτώματος, εάν υφίστανται, και εάν το σχολείο υιοθετεί την τιμωρία ως "συνέπεια" . Θα αναφέρει φυσικά το περιστατικό του οποίου υπήρξε μάρτυρας .. Σήμερα είναι άλλο παιδί, αύριο είναι το δικό μας, τι σημασία έχει ? Θα σφυρίζουμε αδιάφορα στο προφανές λάθος για να μη μας παρεξηγήσουν?

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 56 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν βλέπω κάποιο συσχετισμό ανάμεσα στα 2 παραδείγματα. Στη δική σου περίπτωση, μιλάμε για ατύχημα, μια αγκωνιά στο μάτι πχ, μπορεί να συμβεί στον οποιονδήποτέ. Κρίμα. είναι ενοχλητικό, αλλά θα ζήσει. Δεν φταίει κάποιος, ήταν η κακιά στιγμή, δεν υπάρχουν και πολλά να συζητήσεις.

 

 

Δεν ήταν ατύχημα, ούτε μια αγκωνιά κατά λάθος.

 

Ένας σχεδόν 8χρονος έριξε γροθιά στο μάτι της κόρης μου, όταν του ζήτησε να της δώσει πίσω την γόμα της που τηςτην είχε πάρει. Σίγουρα για παιδί αυτό θα υπάρχουν πολλά προς συζήτηση και είμαι σίγουρη ότι συζητήθηκαν πολλά μεταξύ της οικογένειάς του και της δασκάλας.

 

πρίν από 57 λεπτά , Yovanna είπε:

Προφανώς και δεν θα πάει να πει η sentir naturezza , τί είναι αυτά που κάνετε με το παιδί αυτό, εξηγήστε μου. Προφανώς θα ρωτήσει τι είδους συνέπειες υφίστανται τα παιδιά, σε περίπτωση παραπτώματος, εάν υφίστανται, και εάν το σχολείο υιοθετεί την τιμωρία ως "συνέπεια" . Θα αναφέρει φυσικά το περιστατικό του οποίου υπήρξε μάρτυρας .. Σήμερα είναι άλλο παιδί, αύριο είναι το δικό μας, τι σημασία έχει ? Θα σφυρίζουμε αδιάφορα στο προφανές λάθος για να μη μας παρεξηγήσουν?

 

Αυτά όμως είναι το απολύτως μάξιμουμ που μπορεί να πει και φυσικά και δικαιούται να ζητήσει να μάθει ποια η στάση του σχολείου απέναντι στο θέμα "τιμωρία" κλπ. Αν συνεχίσει όμως να λέει ότι κατά την γνώμη της η εκπαιδευτικός της ένταξης δεν χειρίζεται το συγκεκριμένο παιδί σωστά και ότι φαίνεται ότι και η οικογένεια κάνει τα ίδια λάθη, εκεί θα έχει υπερβεί τα όρια κατά την γνώμη μου.

 

Σκεφτείτε και την αντίστροφη περίπτωση. Ας υποθέσουμε ότι ένας άλλος γονιός είχε την ακριβώς αντίθετη άποψη, ότι πχ το σχολείο είναι ελαστικό απέναντι στο παιδί, ότι η δασκάλα της ένταξης δεν μπορεί να το ελέγξει και ότι κατά την γνώμη του χρειάζονται περισσότερες συνέπειες ώστε να πειθαρχήσει το παιδί και να μην χτυπάει τα υπόλοιπα παιδιά (απολύτως συχνό φαινόμενο παραπόνων Ελλήνων γονέων στους νηπιαγωγούς). Αυτό που για εμάς είναι λάθος, για έναν άλλο γονιό είναι το σωστό. Εκεί πάλι θα θεωρούσαμε ότι έχει δικαίωμα ένας άσχετος γονιός να μιλήσει για ένα τρίτο παιδί στην δασκάλα? Αν μαθαίναμε ως γονείς ότι κάποιος μιλούσε για το παιδί μας και τα θέματά του στην δασκάλα, πώς θα μας φαινόταν?

 

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Τι κάνει όμως κανείς στην περίπτωση που βλέπει ο τρόπος που προσεγγίζουν το παιδί παιδαγωγοί και γονείς είναι λάθος? αυτό το παιδάκι υπάρχει τρόπος να βοηθηθεί?

 

Υποθέτοντας ότι η πρόθεσή μας είναι να βοηθήσουμε πραγματικά και όχι απλά να έχουμε την συνείδησή μας ήσυχη ότι κάπου μιλήσαμε, ο καλύτερος τρόπος ειναι να προσεγγίσουμε την οικογένεια αυτού του παιδιού, να τους καλέσουμε στο σπίτι μας, να είμαστε ανοιχτοί να συζητήσουμε μαζί τους, να κατανοήσουμε ενδεχομένως εις βάθος τα θέματα που αντιμετωπίζουν ως οικογένεια, να μην βιαστούμε να τους χαρακτηρίσουμε λάθος από μια κουβέντα που ακούσαμε να λέει η μαμά σε ένα σχόλασμα.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Deena said:

 

Δεν ήταν ατύχημα, ούτε μια αγκωνιά κατά λάθος.

 

Ένας σχεδόν 8χρονος έριξε γροθιά στο μάτι της κόρης μου, όταν του ζήτησε να της δώσει πίσω την γόμα της που τηςτην είχε πάρει. Σίγουρα για παιδί αυτό θα υπάρχουν πολλά προς συζήτηση και είμαι σίγουρη ότι συζητήθηκαν πολλά μεταξύ της οικογένειάς του και της δασκάλας.

Ωχ, έπεσε το μάτι μου στο δεν έγινε τσακωμός και υπέθεσα ότι ήταν ατύχημα! Πολύ σοβαρό αυτό που έγινε!

 

15 minutes ago, Deena said:

Εκεί πάλι θα θεωρούσαμε ότι έχει δικαίωμα ένας άσχετος γονιός να μιλήσει για ένα τρίτο παιδί στην δασκάλα? Αν μαθαίναμε ως γονείς ότι κάποιος μιλούσε για το παιδί μας και τα θέματά του στην δασκάλα, πώς θα μας φαινόταν?

Όχι όχι. Θα πρέπει να το διαχειριστεί διακριτικά. Εγώ θα έλεγα απλά ότι έπεσε στην αντίληψη μου ότι "κάποιο παιδί" κτλ. Πώς χειρίζεστε τέτοιες καταστάσεις? Είναι πολιτική του σχολείου να στερεί το διάλειμμα?

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Deena said:

 

 

Δεν ήταν ατύχημα, ούτε μια αγκωνιά κατά λάθος.

 

Ένας σχεδόν 8χρονος έριξε γροθιά στο μάτι της κόρης μου, όταν του ζήτησε να της δώσει πίσω την γόμα της που τηςτην είχε πάρει. Σίγουρα για παιδί αυτό θα υπάρχουν πολλά προς συζήτηση και είμαι σίγουρη ότι συζητήθηκαν πολλά μεταξύ της οικογένειάς του και της δασκάλας.

 

Εντάξει αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό!!!

 

Εμένα μου λέει πως ένα συγκεκριμένο παιδί κάθε μέρα τον χτυπάει, του έχω πει να το πει στην δασκάλα του, όμως πήρα και εγώ τηλέφωνο και ενημέρωσα την δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο μυαλο μου να το χειριστω οπως λεει η @Yovanna. Θα συζητησουμε για τον γιο μου πρωτα και καποια στιγμη θα την ρωτησω αν χρησιμοποιουν τιμωριες και φυσικα την ελλειψη διαλειμματος σαν τετοια, θα περιμενω να δω τι θα μου πει και εννοειται οτι θα αναφερθω στο περιστατικο, οπως και στο περσινο. Εννοειται οτι θα μιλησουμε για την τιμωρια σαν μεθοδος πειθαρχιας, δεν θα αναφερομαι συγκεκριμενα στο παιδακι. Αν δω οτι ειναι ανοιχτη για συζητηση ισως και να μιλησουμε και γι'αυτο, αλλα ξερω οτι δεν πρεπει να ξεπερασω τα ορια. Οσο κι αν μου φαινεται οτι θελω να βοηθησω, βλεπω την εικονα σαν τριτος και μου φαινεται καπως να πηγαινω να της πω πως να διαχεριστει την κατασταση ενος αλλου παιδιου. Αν ειναι να μιλησω για το παιδακι συγκεκριμενα ισως πιασω χαλαρη κουβεντα με τη μαμα του καποια στιγμη.

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

Ας υποθέσουμε ότι ένας άλλος γονιός είχε την ακριβώς αντίθετη άποψη, ότι πχ το σχολείο είναι ελαστικό απέναντι στο παιδί, ότι η δασκάλα της ένταξης δεν μπορεί να το ελέγξει και ότι κατά την γνώμη του χρειάζονται περισσότερες συνέπειες ώστε να πειθαρχήσει το παιδί και να μην χτυπάει τα υπόλοιπα παιδιά (απολύτως συχνό φαινόμενο παραπόνων Ελλήνων γονέων στους νηπιαγωγούς).

@Sentir...natureza αυτό ακριβώς που λέει η Deena ισχύειι. Η πλειοψηία των γονέων περιμένει αυστηρη αντιμετώπιση παιδιών που ίσως χτυπάνε, ενοχλούν, πειράζουν πράγματα κλπ, επειδή αυτό, όπως και να το κάνουμε φέρνει τα παιδιά τους σε δύσκολη θέση, κάποιες φορές αντικειμενικά, κάποιες φορές παρατραβηγμένα. Οι ήπιες προσεγγίσεις αποδίδουν, αν αποδώσουν, μακροπρόθεσμα. Οι πάσης φύσεως συνέπειες και "συνέπειες", ισως αποδώσουν παροδικά (όχι όμως σε βάθος χρόνου), αλλά τουλάχιστον δίνουν την εντύπωση ότι το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε. Δεν μπορείς να ξέρεις πόσα παράπονα ίσως έχουν γίνει για τέτοιες περιπτωσεις. Προφανώς ειναι στενόμυαλη και ευθυνόφοβη προσεγγιση, αλλά είναι η πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...