candy1234

ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ...! ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Η' ΟΧΙ;

Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , vtgian είπε:

Το ξέρω ρε συ τι ώρα σχολάνε. Υπάρχουν ωστόσο οικογένειες που αφήνουν τα παιδιά ολοήμερο και οι παππούδες/γιαγιάδες ή άλλη μαμά/γειτόνισσα τα κρατάνε για λίγο μέχρι να γυρίσουν γονείς. Αν το ολοήμερο είναι καλό, βγαίνει πιο οικονομικά ίσως να έχεις μια κοπέλα να τα κρατάει ή να τα απασχολεί για ένα δίωρο. Έτσι κάνουν φίλοι μου, έχουν βρει μια παιδαγωγό για δύο ώρες την ημέρα, δεν ασχολείται καθόλου με μαθήματα, τα βοηθά να αλλάξουν, να χαλαρώσουν, να παίξουν όλοι μαζί κάποιο επιτραπέζιο ή άλλη δημιουργική απασχόληση μέχρι να γυρίσουν οι γονείς. Αλλά το ολοήμερό τους (δημόσιο) φυσάει!

Σε ποια περιοχή?

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ να πως ο γιος μου δεν έχει πάει ακόμα δημοτικό, όμως σκέφτομαι μετά το σχολείο να πηγαίνει σε κέντρο μελέτης ώστε να μην κάθεται όλη ημέρα ολοήμερο (που δεν εμπιστεύομαι γενικότερα με τίποτα) , να διαβάζει εκεί και όταν πλέον τον παίρνω από εκεί να έχουμε περισσότερο χρόνο και εκείνος να προλαβαίνει να ξεκουράζεται. Στο μυαλό δεν έχω το κέντρο μελέτης ως ''λυσάρι '' για τα μαθήματα του, πάντα διάβαζα μόνη και ιδανικά θα ήθελα το ίδιο και για το παιδί μου, δεν είχαν καθόλου σκεφτεί πως εκέι αναλαμβάνουν να τα διαβάσουν οι ίδιοι χωρίς ουσιαστικά να έχει κάνει το παιδί όλη την δουλειά...με προβληματίσατε τώρα και τα είχα τόσο στρωμένα στο μυαλό μου.

Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των γονιών αυτό περιμένει από ένα κέντρο απασχόλησης. Αλλά από την εμπειρία γνωστών που έχω, δεν λειτουργούν έτσι.

• Ευχαριστώ! 1

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Σε ποια περιοχή?

Αργυρούπολη το ένα, στη Γερουλανου, σήμερα έμαθα και ότι το κοντινό μας (άνω Γλυφάδα) επίσης κάνει δουλειά. 

ndgFp3.png

7 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Αργυρούπολη το ένα, στη Γερουλανου, σήμερα έμαθα και ότι το κοντινό μας (άνω Γλυφάδα) επίσης κάνει δουλειά. 

Το καθεστώς των ολοήμερων κυριολεκτικά αλλάζει από χρονιά σε χρονιά. Παλιά είχαν δασκάλους μόνο για το ολοήμερο,και ήταν λαχείο, μπορεί να ήταν κάποιος πολύ καλός, μπορεί να ήταν άσχετη ειδικότητα που το έκανε αγγαρεία, και δεν άλλαζε. Μετά το άλλαξαν να είναι με βάρδιες δάσκαλοι και ειδικότητες του σχολείου, οπότε ούτε ο ίδιος ήταν κάθε μέρα, ούτε ήταν άσχετοι με το τι συμβαίνει στο σχολείο. Τώρα δεν ξέρω σε τι φάση είμαστε. Αλλά και με τα δύο σενάρια, το ολοήμερο ήταν πιο κοντά σε αυτό που φαντάζεται κανείς σαν απογευματινή απασχόληση: μεσημεριανό, μελέτη χωρίς πολλές παρεμβάσεις κλπ. Το θέμα που είχα εγώ είανι ότι δύσκολα βρίσκεις γυναίκα να θέλει να εργαστεί 1-2 ώρες το πολύ, υποθέτοντας ότι μεταξύ 5-6 γυρνάνε οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Όταν το είχα ψάξει, ήταν πολύ πιο ευκολο να βρω γυναίκα να παίρνει τα παιδιά 1 και να εργάζεται 4-5 ώρες μέχρι να γυρίσω, παρά να βρω για νατα παίρνει 4. Αν σκεφτείς ότι για 3 παιδιά που έχω, οι τιμές για 4ωρη εργασία τη μέρα ήταν στα 300-400 ευρώ, ανάλογα αν και τι δουλειές ήθελα, δύσκολα θα έβρισκα μία κοπέλα να αναζητά εργασία για ένα κατοστάρικο το μήνα για να κάθεται μια ώρατη μέρα με τα παιδιά. Εκτός αν βρεις καμιά γειτόνισσα, που δεν κάνει κόπο και βγάζει ένα χαρτζιλίκι.

• Μου αρέσει 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Το καθεστώς των ολοήμερων κυριολεκτικά αλλάζει από χρονιά σε χρονιά. Παλιά είχαν δασκάλους μόνο για το ολοήμερο,και ήταν λαχείο, μπορεί να ήταν κάποιος πολύ καλός, μπορεί να ήταν άσχετη ειδικότητα που το έκανε αγγαρεία, και δεν άλλαζε. Μετά το άλλαξαν να είναι με βάρδιες δάσκαλοι και ειδικότητες του σχολείου, οπότε ούτε ο ίδιος ήταν κάθε μέρα, ούτε ήταν άσχετοι με το τι συμβαίνει στο σχολείο. Τώρα δεν ξέρω σε τι φάση είμαστε. Αλλά και με τα δύο σενάρια, το ολοήμερο ήταν πιο κοντά σε αυτό που φαντάζεται κανείς σαν απογευματινή απασχόληση: μεσημεριανό, μελέτη χωρίς πολλές παρεμβάσεις κλπ. Το θέμα που είχα εγώ είανι ότι δύσκολα βρίσκεις γυναίκα να θέλει να εργαστεί 1-2 ώρες το πολύ, υποθέτοντας ότι μεταξύ 5-6 γυρνάνε οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Όταν το είχα ψάξει, ήταν πολύ πιο ευκολο να βρω γυναίκα να παίρνει τα παιδιά 1 και να εργάζεται 4-5 ώρες μέχρι να γυρίσω, παρά να βρω για νατα παίρνει 4. Αν σκεφτείς ότι για 3 παιδιά που έχω, οι τιμές για 4ωρη εργασία τη μέρα ήταν στα 300-400 ευρώ, ανάλογα αν και τι δουλειές ήθελα, δύσκολα θα έβρισκα μία κοπέλα να αναζητά εργασία για ένα κατοστάρικο το μήνα για να κάθεται μια ώρατη μέρα με τα παιδιά. Εκτός αν βρεις καμιά γειτόνισσα, που δεν κάνει κόπο και βγάζει ένα χαρτζιλίκι.

Νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο, ότι πρέπει όλοι να περνάνε κάποιες ώρες από το ολοήμερα, αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη. Ότι είναι δύσκολο να βρεις για λίγες ώρες, είναι. Οι φίλοι μου έψαχναν καιρό και τελικά βρήκαν μια συνταξιούχο δασκάλα η οποία ήθελε να συμπληρώνει απλά τη σύνταξη χωρίς πολλές ώρες εργασίας (δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη σε ηλικία, είχε βγει νέα). Η επόμενη επιλογή τους ήταν φοιτήτρια σχετικής ειδικότητας. Δίνουν νομίζω 250 ευρώ για 2,5 ώρες (2 παιδιά ίδιας ηλικίας) αλλά η συγκεκριμένη πλασάρεται ως δημιουργική απασχόληση, όχι απλά φύλαξη. 

ndgFp3.png

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χθες χάζευα στη γειτονιά μου την ταμπέλα ενός κέντρου μελέτης στη γειτονιά μου.

Εκτός των άλλων η επιγραφηβεγραφε"ασκησεις επόμενης μερας":confused:

Eίναι βασική υπηρεσία σε όλα τα κέντρα μελέτης. Ο βασικός στόχος. 

23 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Νομίζω ότι ισχύει το δεύτερο, ότι πρέπει όλοι να περνάνε κάποιες ώρες από το ολοήμερα, αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη. Ότι είναι δύσκολο να βρεις για λίγες ώρες, είναι. Οι φίλοι μου έψαχναν καιρό και τελικά βρήκαν μια συνταξιούχο δασκάλα η οποία ήθελε να συμπληρώνει απλά τη σύνταξη χωρίς πολλές ώρες εργασίας (δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη σε ηλικία, είχε βγει νέα). Η επόμενη επιλογή τους ήταν φοιτήτρια σχετικής ειδικότητας. Δίνουν νομίζω 250 ευρώ για 2,5 ώρες (2 παιδιά ίδιας ηλικίας) αλλά η συγκεκριμένη πλασάρεται ως δημιουργική απασχόληση, όχι απλά φύλαξη. 

Με τις περικοπές των συντάξεων την τελευταία δεκαετία, είναι αρκετά συνηθισμένο για γυναίκες που βγήκαν σε πρόωρη σύνταξη, και ξαφνικά είδαν τα πάντα να ανατρέπονται, να ψάχνουν για δουλειά με παιδιά, και σε μεγάλο βαθμό γιατί αυτό μπορεί να γίνει μαύρα και δεν θέτει σε κίνδυνο τη σύνταξη. Μου έλεγε γωνστή ότι είχε βγει σε πρόωρη σύνταξη στα 50, ως πολύτεκνη και εργαζόμενη από τα 22. Και ξαφνικά στα 55 της είδε τη σύνταξή της κομμένη στο μισό, δεν μπορούσε να επιστρέψει στην υπηρεσία της πια, και ή θα συμπλήρωνε κάπως το εισόδημα μάυρα ή θα ζούσε σε παγκάκι, αφού δεν επιτρεπόταν να εργαστεί και να φορολογηθεί διατηρώντας τη σύνταξή της, και προφανώς δεν θα μπορούσε να αρχίσε αναζήτηση εργασίας σε άσχετο τομέα σε αυτή την ηλικία χάνοντας τη σύνταξη. Από τα παρανοϊκά του κράτους μας, να θες να είσαι τίμιος και να μην μπορείς.

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα