Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ...! ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Η' ΟΧΙ;


Recommended Posts

Just now, chocolate_eater said:

 

Supply driven market δυστυχώς.......τόσες χιλιάδες μαθηματικοί, φιλόλογοι και φυσικοί, αντί να ασχολούνται με τα Μαθηματικά, τη Φιλολογία και τη Φυσική ως επιστήμες (είτε γιατί δε μπορούν, είτε γιατί δε θέλουν) πάνε εξ'αρχής για καθηγητιλίκι. Ε, κάπου πρέπει να δουλέψουν κι αυτοί....

Διαφωνώ λίγο ως προς αυτό, υπάρχουν γονείς (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία) που δεν σχολάνε από τις δουλειές στην 1-2-3-4,, που δεν έχουν κάποιον άνθρωπο να παραλάβει τα παιδιά του από το σχολείο,  σκεφτείτε επίσης  ένα παιδί (δημοτικού)  που έχει ξυπνήσει στις 7 πως δεν μπορεί να ξεκινήσει το διάβασμα στις 6 το απόγευμα (στην καλύτερη περίπτωση), υπάρχει λοιπόν και αυτή η κατηγορία που το κέντρο μελέτης είναι μία λύση. Μακάρι να μην ήταν απαραίτητο να εργαζόμαστε, ή να είχαμε την πολυτέλεια να σχολάμε νωρίτερα όμως αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις οικογένειες,.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Αυτό λέω! Τα post στην ομάδα είναι ο σίγουρος τρόπος να αμφισβητήσεις όσα πιστεύεις. Έπαρση, ξερολίαση, αγένεια από μέλη που τα έχουν κάνει εντελώς αχταρμά!

Ναι.εξαιρετικα.ολοι καλοί πάνω κάτω καλοί είναι.Εκεινκς που το απογειώνει και κανει κ επί πλέον πραγματα κ συνεδρίες είναι ο Πατρικ Ακριβός.Μαζι του τα έκανα.

Ένιωσα ότι κάποιος που ανοιξα το φως.

Όσων αφορά στην οναδα του θηλασμού που μάλλον αναφέρεσαι θεωρώ οτιβειβαι από τις χειρότερες.Κσι ναι.μπορεις βα μάθεις κάποια χρήσιμα πράγματα αλλα στο συνολο εοναο τραγικές αυτές που γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Διαφωνώ λίγο ως προς αυτό, υπάρχουν γονείς (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία) που δεν σχολάνε από τις δουλειές στην 1-2-3-4,, που δεν έχουν κάποιον άνθρωπο να παραλάβει τα παιδιά του από το σχολείο,  σκεφτείτε επίσης  ένα παιδί (δημοτικού)  που έχει ξυπνήσει στις 7 πως δεν μπορεί να ξεκινήσει το διάβασμα στις 6 το απόγευμα (στην καλύτερη περίπτωση), υπάρχει λοιπόν και αυτή η κατηγορία που το κέντρο μελέτης είναι μία λύση. Μακάρι να μην ήταν απαραίτητο να εργαζόμαστε, ή να είχαμε την πολυτέλεια να σχολάμε νωρίτερα όμως αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις οικογένειες,.

 

Ως προς αυτό η λύση ειναι το ολοήμερο (που θα έπρεπε να ειναι δεδομένο για όλους τους εργαζόμενους) ή η νταντά. Γνωρίζω οτι πολλοί πάνε στα κέντρα για οικονομικότερη φύλαξη ουσιαστικά, ωστόσω εγώ θεωρω λάθος να παίζουν το ρόλο αυτό μαθηματικοί και φιλόλογοι. Είναι άδικο και γι'αυτούς και για τα παιδιά.

 

Για το διαβασμα, προσωπικά δε συμφωνώ με το βαρος που του δινεται στο σπίτι.....αλλά ας δεχτούμε οτι υπάρχει έτσι όπως είναι......δεν καταλαβαίνω γιατι προκύπτει ως πρόβλημα τώρα, ενώ δεν ήταν μέχρι πριν 10-20 χρόνια, οπότε και δεν υπήρχαν καν κέντρα μελέτης....δε νομίζω οτι έχει δυσκολέψει τοσο πολύ το διάβασμα στο σπίτι ώστε να χρειάζεται επαγγελματική βοήθεια και ώρες μελέτης για να βγει  (σε αντίθεση με τις εισαγωγικές που όντως πλεον σημερα ειναι πολύ δυσκολότερο - λόγω ανταγωνισμού - να μπει κάποιος στο πανεπιστήμιο απ'ότι πριν 30 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Διαφωνώ λίγο ως προς αυτό, υπάρχουν γονείς (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία) που δεν σχολάνε από τις δουλειές στην 1-2-3-4,, που δεν έχουν κάποιον άνθρωπο να παραλάβει τα παιδιά του από το σχολείο,  σκεφτείτε επίσης  ένα παιδί (δημοτικού)  που έχει ξυπνήσει στις 7 πως δεν μπορεί να ξεκινήσει το διάβασμα στις 6 το απόγευμα (στην καλύτερη περίπτωση), υπάρχει λοιπόν και αυτή η κατηγορία που το κέντρο μελέτης είναι μία λύση. Μακάρι να μην ήταν απαραίτητο να εργαζόμαστε, ή να είχαμε την πολυτέλεια να σχολάμε νωρίτερα όμως αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις οικογένειες,.

 

Είναι όμως άλλο ένας χώρος όπου το παιδί απλά παραβρίσκεται μετά το σχολείο, και άλλο ένας όπου το διαβάζουν. Το κέντρο μελέτης συνήθως διαφημίζει ότι διαβάζει το παιδί. Άρα το ίδιο το παιδί δεν διαβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Διαφωνώ λίγο ως προς αυτό, υπάρχουν γονείς (ανήκω και εγώ σε αυτή την κατηγορία) που δεν σχολάνε από τις δουλειές στην 1-2-3-4,, που δεν έχουν κάποιον άνθρωπο να παραλάβει τα παιδιά του από το σχολείο,  σκεφτείτε επίσης  ένα παιδί (δημοτικού)  που έχει ξυπνήσει στις 7 πως δεν μπορεί να ξεκινήσει το διάβασμα στις 6 το απόγευμα (στην καλύτερη περίπτωση), υπάρχει λοιπόν και αυτή η κατηγορία που το κέντρο μελέτης είναι μία λύση. Μακάρι να μην ήταν απαραίτητο να εργαζόμαστε, ή να είχαμε την πολυτέλεια να σχολάμε νωρίτερα όμως αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις οικογένειες,.

Αυτο ειναο δουλειά της δασκαλας.Τα παιδια πρέπει να μάθουν να διαβάζουν μονα τους.

Μπορούμε να καθόμαστε δίπλα τους κ να δουλεύουμε με κατι,να τους αποσαφηνιζουμεψκατι αλλα κάνεις δεν πρέπει να αντικαθιστά τη δασκαλα.

Αυτο βεβαια προϋποθέτει κ η δασκαλα να κανει το καθήκον της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Supply driven market δυστυχώς.......τόσες χιλιάδες μαθηματικοί, φιλόλογοι και φυσικοί, αντί να ασχολούνται με τα Μαθηματικά, τη Φιλολογία και τη Φυσική ως επιστήμες (είτε γιατί δε μπορούν, είτε γιατί δε θέλουν) πάνε εξ'αρχής για καθηγητιλίκι. Ε, κάπου πρέπει να δουλέψουν κι αυτοί....Το αποτέλεσμα ειναι βεβαια οτι πάει και σπουδάζει Μαθηματικά κάποιος και μετά παίρνει 2,5 ευρώ την ώρα...αφού πλεον οσα κι αν ζητησεις, υπαρχει και φθηνότερος.

 

Σαφώς! Τώρα ως γονέας, τι ποιότητα εκπαίδευσης νομίζεις ότι θα πάρει το παιδί σου από καθηγητή των 2.5 ευρώ, δεν ξέρω. Αλλά τους περισσότερους δεν τους απασχολεί αυτό. Θυμάμαι πριν καν αποκτήσω παιδί, όταν τότε ξεκινούσαν τα κέντρα μελέτης, την κομμώτριά μου που ανακουφισμένη μου έλεγε ότι επιτέλους σταμάτησε να μαλώνει με το παιδί της για τα μαθήματα, τις λίγες ώρες που ήταν σπίτι (λόγω επαγγέλματος) αφού με μηδαμινό κόστος, έρχεται διαβασμένο και έτσι δεν έχει να ασχοληθεί η ίδια.

Εμάς η μάνα μας (δασκάλα) ποτέ δεν ασχολούνταν με τα διαβάσματά μας. Γυρνούσαμε σπίτι, ξέραμε ότι έχουμε να φάμε, να ξεκουραστούμε για λίγο και να διαβάσουμε. Η μάνα μου γυρνούσε βράδυ σπίτι (βοηθούσε και τον πατέρα μου) σιγά μην καθόταν να ασχοληθεί παραπάνω. Αλλά εμείς τουλάχιστον είχαμε κάποιον σπίτι (παππού). Δεν έχουν όλες οι οικογένειες αυτό το πλαίσιο.

 

Σχετικά με το ολοήμερο... πάλι μιλάμε για το που θα πέσεις. Έχει σχολεία με ολοήμερα που τα παιδιά γυρίζουν σπίτι έχοντας διαβάσει το 80% των μαθημάτων τους και άλλα ολοήμερα σκέτα πανηγύρια. Οπότε ο γονέας που δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο σκέφτεται, καλύτερα ένα κέντρο μελέτης, που η διαφορά τιμής με γυναίκα στο σπίτι είναι τεράστια! Και πάλι βέβαια, κέντρο μελέτης με κέντρο έχουν διαφορά. Τυχαίνει να έχω φίλη που κάνει τέτοια δουλειά και όχι, δεν διαβάζουν αυτοί τα παιδιά. Τα προσέχουν ναι, αλλά είναι ξεκάθαρη σε αυτό, πρέπει να διαβάζουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο ειναο δουλειά της δασκαλας.Τα παιδια πρέπει να μάθουν να διαβάζουν μονα τους.

Μπορούμε να καθόμαστε δίπλα τους κ να δουλεύουμε με κατι,να τους αποσαφηνιζουμεψκατι αλλα κάνεις δεν πρέπει να αντικαθιστά τη δασκαλα.

Αυτο βεβαια προϋποθέτει κ η δασκαλα να κανει το καθήκον της

 

Kαι να μην κάνει καλή δουλειά η δασκάλα, άλλο να κάτσεις δίπλα στο παιδί να απαντήσεις μία ερώτηση ή να το παρακινήσεις να διαβάσει, και άλλο να του τα λύσεις. Αυτό πουλάει το κέντρο: αν πας το παιδί στο σπίτι της γιαγιάς, λογικά θα το ταϊσει και θα κάνει τις δουλειές της ή θα χαλαρώσει όσο εκείνο διαβάζει, και αν προσλάβεις γυναίκα, θα το σερβίρει, θα το επιβλέψει να καθήσει να διαβάσει, αλλά δε θα έιναι η δουλειά της να λύσεις τις ασκήσεις του. Στο κέντρο αυτό το service πουλάνε, ότι το παιδί έρχεται διαβασμένο, και επειδή δε θα εκτιμηθεί μετά από το γονιό τα μισά νατα βρει η δασκάλα λάθος, είναι μάλλον προφανές ότι οι λύσεις υπαγορεύονται. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά από την τάξη του γιου μου τα 3 παιδιά που από μικρα ειναι σε κέντρο μελέτης, έχουν πια ανάγκη τάξης ένταξης. Βέβαια παίζει να φταίει και το συγκεκριμένο κέντρο στη γειτονια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Εγώ έπαθα το αντίθετο. Διάβασα τη βιβλιογραφία, ΟΚ, λογικά και εύλογα μου φάνηκαν όλα, στην ίδια γραμμή μ' αυτά που πίστευα και σκεφτόμουν. Και μετά μπήκα στα ποστ και φρίκαρα. Για πολύ καιρό παρακολουθούσα και σκεφτόμουν πως είμαι υπερβολικά αυστηρή, πως για να μου φαίνονται ακραία αυτά που διαβάζω μάλλον δεν κάνω για μαμά, πως προφανώς δεν αγαπάω αρκετά το παιδί μου για να θέλω να αποθηλάσω στον χρόνο και να φιλοδοξώ να κόψω τη συγκοίμιση γύρω στα δύο. Πως γενικά έχω πρόβλημα που δεν ζω και αναπνέω για το μωρό. Γενικά είχα την αίσθηση ενός διαγωνισμού στο ποια μπορεί να αντέξει περισσότερα. Ήταν πολύ άσχημη λούπα, και προφανώς δεν φταίνε αυτοί, αλλά εγώ που τα έπαιρνα τόσο σοβαρά. Κάποια στιγμή τα είπα στην αδελφή μου και μου είπε "ξεγράψου ΤΩΡΑ". Ε και ηρέμησα.

 

Τουλάχιστον θα κάνω τα δικά μου λάθη κι όχι των άλλων.

 

@μαγιοπουλας, τα σεμινάρια Gordon είναι τόσο καλά;

Kαλά σου είπε η αδερφή σου! Εγώ πάντως το έχω απορία, μια μητέρα που εργάζεται, έχει μια υποτυπώδη κοινωνική ζωή(κάποιος φίλους-συγγενείς με τους οποίους κρατάει επαφή), έχει να μαγειρέψει-βάλει πλυντήρια-συγυρίσει-περιποιηθεί τον εαυτό της-κάνει ψώνια, να πάει το παιδί στις δραστηριότητες του, να παίξουν  κτλ. Τα/τα βάζει για ύπνο και έχει στην καλύτερη , αν έχει τελείώσει τις δουλειές της (εγώ δεν αφήνω δουλειές για το βράδυ), 2 ώρες για τον εαυτό της. Αντί να δει μια ταινία, netflix, εκπομπή, διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο , έχει επαφές με τον άντρα της , θα μπει σε διαδικτυακές ομάδες ενσυναίσθησης, παιδικής διατροφής και συναφή? Αυτά κάνει μια σωστή μητέρα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ως προς αυτό η λύση ειναι το ολοήμερο (που θα έπρεπε να ειναι δεδομένο για όλους τους εργαζόμενους) ή η νταντά. Γνωρίζω οτι πολλοί πάνε στα κέντρα για οικονομικότερη φύλαξη ουσιαστικά, ωστόσω εγώ θεωρω λάθος να παίζουν το ρόλο αυτό μαθηματικοί και φιλόλογοι. Είναι άδικο και γι'αυτούς και για τα παιδιά.

 

Για το διαβασμα, προσωπικά δε συμφωνώ με το βαρος που του δινεται στο σπίτι.....αλλά ας δεχτούμε οτι υπάρχει έτσι όπως είναι......δεν καταλαβαίνω γιατι προκύπτει ως πρόβλημα τώρα, ενώ δεν ήταν μέχρι πριν 10-20 χρόνια, οπότε και δεν υπήρχαν καν κέντρα μελέτης....δε νομίζω οτι έχει δυσκολέψει τοσο πολύ το διάβασμα στο σπίτι ώστε να χρειάζεται επαγγελματική βοήθεια και ώρες μελέτης για να βγει  (σε αντίθεση με τις εισαγωγικές που όντως πλεον σημερα ειναι πολύ δυσκολότερο - λόγω ανταγωνισμού - να μπει κάποιος στο πανεπιστήμιο απ'ότι πριν 30 χρόνια).

Τα ολοήμερα στην Ελλάδα λειτουργούν κυρίως ως ''φύλαξη'' λίγοι είναι οι εκπαιδευτικοί που θα ασχοληθούν με το διάβασμα των παιδιών, να είσαι σίγουρος για αυτό. Αν εγώ αφήσω το παιδί μου στο ολοήμερο σημαίνει πως θα ξεκινήσει διάβασμα στο σπίτι το νωρίτερο στις 5 (αν εγώ το πάρω από το ολοήμερο στις 4+ ), πως θα περιμένω λοιπόν ένα παιδί 6-7-8- ετών να καταφέρει να συγκεντρωθεί την ώρα που θα έπρεπε να ξεκουράζεται μετά από μία ημέρα ολόκληρη στο σχολείο?

Πριν 20 χρόνια τα δεδομένα της κοινωνίας μας ήταν τελείως διαφορετικά!!! Εγώ θυμάμαι από την τάξη μου (περίπου 25 παιδιά) δούλευαν οι μαμάδες των 5...τώρα πια από τα 25 θα δουλεύουν τουλάχιστον οι μαμάδες των 20 παιδιών, πως θα πάει ένα παιδί σε αυτή την ηλικία μόνο στο σπίτι χωρίς κάποιον φροντιστή? άλλαξαν οι εποχές οπότε η κοινωνία θεωρώ σε αυτό το κομμάτι έχει προσαρμοστεί σε κάτι άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

Για να ενημερωσω, μου απαντησε οτι το διαλειμμα κραταει μιση ωρα και τον αφησε στην αλλη νηπιαγωγο για 3-4 λεπτα και μετα βγηκε εξω. Οτι χρησιμοποιουν συνεπειες (δινοντας μου παραδειγματα φυσικων συνεπειων) για τις συμπεριφορες που ενοχλουν. Την ρωτησα πως συνδεεται η ελλειψη διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια γιατι δεν μπορω να αντιληφθω την συνδεση και μου απαντησε οτι παιρνει καποιο προνομιο απο το παιδι και η συμπεριφορα του ηταν χρονικα κοντα με το διαλειμμα, οποτε και επραξε ετσι. Μου ειπε οτι εχει μιλησει ηδη με τους γονεις του και δεν θεωρει σωστο να μου λεει τετοιες λεπτομερειες για ενα αλλο παιδι. Της απαντησα οτι δεν με ενδιαφερει να μου πει προσωπικα δεδομενα απλα λογω του οτι δεν βρεθηκαμε κατ'ιδιαν ακομη δεν ξερω πως λειτουργει στην ταξη, τι γινεται με την πειθαρχια, τι προηγειται της ελλειψης διαλειμματος(αν ειναι η εσχατη λυση)κλπ πραγματα τα οποια θα ρωτουσα αν βρισκομασταν. Μου εδειξε εναν πινακα επιβραβευσης, μου ειπε οτι φυσικα τα εχει δοκιμασει ολα και ειναι η εσχατη λυση(εδω λιγο αντιφασκε σε σχεση με το πρωτο σκελος της απαντησης, οτι χρησιμοποιειται γενικως σαν φυσικη συνεπεια αλλα μπορει να ενιωσε στριμωγμενη και να το ειπε). Εν τελει, καταλαβα το σκεπτικο της, δεν μου φανηκε αντιπαιδαγωγικη η προσεγγιση της και της απαντησα σε ερωτηση της, οτι δεν θεωρω υπερβολικα τα 4 λεπτα απλα δεν μπορω να συνδεσω την ελλειψη χρονου διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια. Μου φανηκε λιγο να "πειραχτηκε" αλλα πραγματικα δεν ειχα ιχνος επιθεσης, προσπαθησα πολυ να μην φανω οτι κανω κριτικη και απλα οτι ηθελα να καταλαβω. Επισης, μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε ιδιωτικες συναντησεις μεσω webex και οποτε θελω να το κανονισουμε. Τι λετε για ολα αυτα;

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Kαλά σου είπε η αδερφή σου! Εγώ πάντως το έχω απορία, μια μητέρα που εργάζεται, έχει μια υποτυπώδη κοινωνική ζωή(κάποιος φίλους-συγγενείς με τους οποίους κρατάει επαφή), έχει να μαγειρέψει-βάλει πλυντήρια-συγυρίσει-περιποιηθεί τον εαυτό της-κάνει ψώνια, να πάει το παιδί στις δραστηριότητες του, να παίξουν  κτλ. Τα/τα βάζει για ύπνο και έχει στην καλύτερη , αν έχει τελείώσει τις δουλειές της (εγώ δεν αφήνω δουλειές για το βράδυ), 2 ώρες για τον εαυτό της. Αντί να δει μια ταινία, netflix, εκπομπή, διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο , κάνει επαφές με τον άντρα της , θα μπει σε διαδικτυακές ομάδες ενσυναίσθησης, παιδικής διατροφής και συναφή? Αυτά κάνει μια σωστή μητέρα?

Εξαρταταιβαπο το πόση ώρα αφιερωνει στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτο ειναο δουλειά της δασκαλας.Τα παιδια πρέπει να μάθουν να διαβάζουν μονα τους.

Μπορούμε να καθόμαστε δίπλα τους κ να δουλεύουμε με κατι,να τους αποσαφηνιζουμεψκατι αλλα κάνεις δεν πρέπει να αντικαθιστά τη δασκαλα.

Αυτο βεβαια προϋποθέτει κ η δασκαλα να κανει το καθήκον της

Μα παιδιά δεν μίλησα για αντικατάσταση δασκάλας, μιλάω για τις περιπτώσεις όπως η δική μου που δουλεύω και λείπω από το σπίτι ..τι θα κάνει το παιδί με το σχολείο (όταν δεν θέλω να μείνει στο ολοήμερο)? Δεν λέω να πάει στο κέντρο για να το διαβάζουν, προφανώς και θεωρώ εντελώς λάθος ένα παιδί να μην μαθαίνει μόνο του να διαβάζει, εγώ το βλέπω ως βοήθεια στο θέμα της φύλαξης, θα διαβάσει εκεί (όχι θα μου το διαβάσουν) , θα έχει φροντιστές , μέχρι εγώ να σχολάσω από την δουλειά μου.

Ίσως δεν τοποθετήθηκα σωστά εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Kαλά σου είπε η αδερφή σου! Εγώ πάντως το έχω απορία, μια μητέρα που εργάζεται, έχει μια υποτυπώδη κοινωνική ζωή(κάποιος φίλους-συγγενείς με τους οποίους κρατάει επαφή), έχει να μαγειρέψει-βάλει πλυντήρια-συγυρίσει-περιποιηθεί τον εαυτό της-κάνει ψώνια, να πάει το παιδί στις δραστηριότητες του, να παίξουν  κτλ. Τα/τα βάζει για ύπνο και έχει στην καλύτερη , αν έχει τελείώσει τις δουλειές της (εγώ δεν αφήνω δουλειές για το βράδυ), 2 ώρες για τον εαυτό της. Αντί να δει μια ταινία, netflix, εκπομπή, διαβάσει ένα ωραίο βιβλίο , έχει επαφές με τον άντρα της , θα μπει σε διαδικτυακές ομάδες ενσυναίσθησης, παιδικής διατροφής και συναφή? Αυτά κάνει μια σωστή μητέρα?

 

Δε ξέρω τι κάνουν οι σωστές μητέρες. Όσο είχα τη μικρή νεογέννητη και όσο ήμουν σε άδεια μητρότητας, ναι είχα πολύ χρόνο. Πλέον, όχι. Προσπαθώ με το ζόρι δυο μήνες τώρα να διαβάσω ένα βιβλίο, τις μισές σειρές στο Netflix τις τελειώνει μόνο του το κινητό γιατί εμένα με παίρνει ο ύπνος. Κράταω ακόμα επαφές τουλάχιστον :grin: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Για να ενημερωσω, μου απαντησε οτι το διαλειμμα κραταει μιση ωρα και τον αφησε στην αλλη νηπιαγωγο για 3-4 λεπτα και μετα βγηκε εξω. Οτι χρησιμοποιουν συνεπειες (δινοντας μου παραδειγματα φυσικων συνεπειων) για τις συμπεριφορες που ενοχλουν. Την ρωτησα πως συνδεεται η ελλειψη διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια γιατι δεν μπορω να αντιληφθω την συνδεση και μου απαντησε οτι παιρνει καποιο προνομιο απο το παιδι και η συμπεριφορα του ηταν χρονικα κοντα με το διαλειμμα, οποτε και επραξε ετσι. Μου ειπε οτι εχει μιλησει ηδη με τους γονεις του και δεν θεωρει σωστο να μου λεει τετοιες λεπτομερειες για ενα αλλο παιδι. Της απαντησα οτι δεν με ενδιαφερει να μου πει προσωπικα δεδομενα απλα λογω του οτι δεν βρεθηκαμε κατ'ιδιαν ακομη δεν ξερω πως λειτουργει στην ταξη, τι γινεται με την πειθαρχια, τι προηγειται της ελλειψης διαλειμματος(αν ειναι η εσχατη λυση)κλπ πραγματα τα οποια θα ρωτουσα αν βρισκομασταν. Μου εδειξε εναν πινακα επιβραβευσης, μου ειπε οτι φυσικα τα εχει δοκιμασει ολα και ειναι η εσχατη λυση(εδω λιγο αντιφασκε σε σχεση με το πρωτο σκελος της απαντησης, οτι χρησιμοποιειται γενικως σαν φυσικη συνεπεια αλλα μπορει να ενιωσε στριμωγμενη και να το ειπε). Εν τελει, καταλαβα το σκεπτικο της, δεν μου φανηκε αντιπαιδαγωγικη η προσεγγιση της και της απαντησα σε ερωτηση της, οτι δεν θεωρω υπερβολικα τα 4 λεπτα απλα δεν μπορω να συνδεσω την ελλειψη χρονου διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια. Μου φανηκε λιγο να "πειραχτηκε" αλλα πραγματικα δεν ειχα ιχνος επιθεσης, προσπαθησα πολυ να μην φανω οτι κανω κριτικη και απλα οτι ηθελα να καταλαβω. Επισης, μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε ιδιωτικες συναντησεις μεσω webex και οποτε θελω να το κανονισουμε. Τι λετε για ολα αυτα;

 

 

Εμένα με κάλυψε απόλυτα και ακριβώς αυτά περίμενα να ακούσω από έναν λογικό άνθρωπο. Οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και, όπως ήταν αναμενόμενο, μάλλον η πραγματικότητα ήταν αρκετά διαφορετική απ'αυτό που δημιουργήθηκε ως εντύπωση σε κάποιους αρχικά....

 

Δεν ξέρω αν όντως "πειράχτηκε", ίσως λόγω του οτι το γεγονός αφορούσε κάποιο άλλο παιδί (με το οποίο συμφωνώ απόλυτα, ότι οσον αφορά συγκεκριμένες κινήσεις για το παιδί αυτό, ούτε υποχρεούται, ούτε και θα έπρεπε να το συζητάει με τρίτους γονείς)....ίσως απλά να μην περίμενε τη συζήτηση και να σου φάνηκε. Το οτι μπορείτε να μιλήσετε ιδιωτικά όποτε θέλεις το βρίσκω πολύ θετικό σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Εξαρταταιβαπο το πόση ώρα αφιερωνει στο διαδίκτυο.

Ε φαντάζομαι δεν θα μπαίνει για 10-15 λεπτά. Το θέμα δεν είναι το διαδίκτυο, αλλά το να κάνεις κάτι "για σένα" .Αν το" για σένα "αφορά και πάλι στο παιδί , και ψάχνεσαι(όχι εσύ) αν είναι καλύτερο να τρώει αρνί ή κατσίκι, να πίνει γάλα καμήλας ή γαιδούρας τι επιπτώσεις θα έχει στη ζωή του το ότι έχασες την ψυχραιμία σου και του φώναξες κτλ, τότε δεν χάνεται κάπου το παιχνίδι? Εκτός αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο ενδιαφέρον πλην του παιδιού, που για μένα προσωπικά είναι η σίγουρη συνταγή για να αποτύχει κάποιος ως γονιός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην παρεξηγηθώ να πως ο γιος μου δεν έχει πάει ακόμα δημοτικό, όμως σκέφτομαι μετά το σχολείο να πηγαίνει σε κέντρο μελέτης ώστε να μην κάθεται όλη ημέρα ολοήμερο (που δεν εμπιστεύομαι γενικότερα με τίποτα) , να διαβάζει εκεί και όταν πλέον τον παίρνω από εκεί να έχουμε περισσότερο χρόνο και εκείνος να προλαβαίνει να ξεκουράζεται. Στο μυαλό δεν έχω το κέντρο μελέτης ως ''λυσάρι '' για τα μαθήματα του, πάντα διάβαζα μόνη και ιδανικά θα ήθελα το ίδιο και για το παιδί μου, δεν είχαν καθόλου σκεφτεί πως εκέι αναλαμβάνουν να τα διαβάσουν οι ίδιοι χωρίς ουσιαστικά να έχει κάνει το παιδί όλη την δουλειά...με προβληματίσατε τώρα και τα είχα τόσο στρωμένα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.εξαιρετικα.ολοι καλοί πάνω κάτω καλοί είναι.Εκεινκς που το απογειώνει και κανει κ επί πλέον πραγματα κ συνεδρίες είναι ο Πατρικ Ακριβός.Μαζι του τα έκανα.

Ένιωσα ότι κάποιος που ανοιξα το φως.

Όσων αφορά στην οναδα του θηλασμού που μάλλον αναφέρεσαι θεωρώ οτιβειβαι από τις χειρότερες.Κσι ναι.μπορεις βα μάθεις κάποια χρήσιμα πράγματα αλλα στο συνολο εοναο τραγικές αυτές που γράφουν.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στην ενσυναίσθηση αναφερόμουν, στην ομάδα θηλασμού δεν μπήκα ποτέ. Μπήκε η αδελφή μου γιατί είχε πρόβλημα με τον θηλασμό, και βγήκε τρέχοντας. 

 

Just now, kotsifikos είπε:

Για να μην παρεξηγηθώ να πως ο γιος μου δεν έχει πάει ακόμα δημοτικό, όμως σκέφτομαι μετά το σχολείο να πηγαίνει σε κέντρο μελέτης ώστε να μην κάθεται όλη ημέρα ολοήμερο (που δεν εμπιστεύομαι γενικότερα με τίποτα) , να διαβάζει εκεί και όταν πλέον τον παίρνω από εκεί να έχουμε περισσότερο χρόνο και εκείνος να προλαβαίνει να ξεκουράζεται. Στο μυαλό δεν έχω το κέντρο μελέτης ως ''λυσάρι '' για τα μαθήματα του, πάντα διάβαζα μόνη και ιδανικά θα ήθελα το ίδιο και για το παιδί μου, δεν είχαν καθόλου σκεφτεί πως εκέι αναλαμβάνουν να τα διαβάσουν οι ίδιοι χωρίς ουσιαστικά να έχει κάνει το παιδί όλη την δουλειά...με προβληματίσατε τώρα και τα είχα τόσο στρωμένα στο μυαλό μου.

 

Κι εγώ προβληματίστηκα, γιατί δουλεύουμε κι οι δύο μέχρι αργά. Ίσως η λύση είναι κοπέλα από τη 1 μέχρι τις 6, να το παίρνει απ' το σχολείο, να του βάζει να φάει και μετά να τον βοηθάει αν χρειαστεί κάτι στο διάβασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Για να ενημερωσω, μου απαντησε οτι το διαλειμμα κραταει μιση ωρα και τον αφησε στην αλλη νηπιαγωγο για 3-4 λεπτα και μετα βγηκε εξω. Οτι χρησιμοποιουν συνεπειες (δινοντας μου παραδειγματα φυσικων συνεπειων) για τις συμπεριφορες που ενοχλουν. Την ρωτησα πως συνδεεται η ελλειψη διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια γιατι δεν μπορω να αντιληφθω την συνδεση και μου απαντησε οτι παιρνει καποιο προνομιο απο το παιδι και η συμπεριφορα του ηταν χρονικα κοντα με το διαλειμμα, οποτε και επραξε ετσι. Μου ειπε οτι εχει μιλησει ηδη με τους γονεις του και δεν θεωρει σωστο να μου λεει τετοιες λεπτομερειες για ενα αλλο παιδι. Της απαντησα οτι δεν με ενδιαφερει να μου πει προσωπικα δεδομενα απλα λογω του οτι δεν βρεθηκαμε κατ'ιδιαν ακομη δεν ξερω πως λειτουργει στην ταξη, τι γινεται με την πειθαρχια, τι προηγειται της ελλειψης διαλειμματος(αν ειναι η εσχατη λυση)κλπ πραγματα τα οποια θα ρωτουσα αν βρισκομασταν. Μου εδειξε εναν πινακα επιβραβευσης, μου ειπε οτι φυσικα τα εχει δοκιμασει ολα και ειναι η εσχατη λυση(εδω λιγο αντιφασκε σε σχεση με το πρωτο σκελος της απαντησης, οτι χρησιμοποιειται γενικως σαν φυσικη συνεπεια αλλα μπορει να ενιωσε στριμωγμενη και να το ειπε). Εν τελει, καταλαβα το σκεπτικο της, δεν μου φανηκε αντιπαιδαγωγικη η προσεγγιση της και της απαντησα σε ερωτηση της, οτι δεν θεωρω υπερβολικα τα 4 λεπτα απλα δεν μπορω να συνδεσω την ελλειψη χρονου διαλειμματος με την φυσικη συνεπεια. Μου φανηκε λιγο να "πειραχτηκε" αλλα πραγματικα δεν ειχα ιχνος επιθεσης, προσπαθησα πολυ να μην φανω οτι κανω κριτικη και απλα οτι ηθελα να καταλαβω. Επισης, μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε ιδιωτικες συναντησεις μεσω webex και οποτε θελω να το κανονισουμε. Τι λετε για ολα αυτα;

Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω την σύνδεση της φυσική συνέπειας με την έλλειψη διαλείμματος,και όταν μιλάμε για ένα παιδί 4 ετών καταλαβαίνουμε πως ακόμα και τα 4 λεπτά είναι πολλά, μία συνέπεια δεν πρέπει να έχει τιμωρητικό χαρακτήρα. Το να μην βγει διάλειμμα ένα παιδί είναι τιμωρία και απλά έχουν αλλάξει τον τίτλο σε ''συνέπεια''.

Κατα τα άλλα θετικό είναι ότι από μόνη της πρότεινε ιδιωτικές συναντήσεις και ήταν δεκτική σε μία συζήτηση. Στις νηπιαγωγούς εμπιστευόμαστε τα παιδιά μας, τι πιο λογικό όταν συβμαίνει κάτι να ζητάμε να ενημερωθούμε για αυτό.

Just now, Ilaeira said:

Κι εγώ προβληματίστηκα, γιατί δουλεύουμε κι οι δύο μέχρι αργά. Ίσως η λύση είναι κοπέλα από τη 1 μέχρι τις 6, να το παίρνει απ' το σχολείο, να του βάζει να φάει και μετά να τον βοηθάει αν χρειαστεί κάτι στο διάβασμα. 

Εμένα η ιδέα να μείνει το παιδί μου μόνο με έναν άνθρωπο με αγχώνει, υπερβολή το ξέρω όμως είναι κάτι που το είχα απορρίψει εξ αρχής. Τώρα όμως δεν σας κρύβω ότι έχω προβληματιστεί και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο για το παιδί μου. =

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ειλικρινης απορια: ποσες ωρες αναμενεται να διαβαζει καθημερινα ενα παιδι στις πρωτες ταξεις Δημοτικου;

 

Οι οδηγίες που δίνουν οι σύμβουλοι στους δασκάλους είναι ότι στην πρώτη δημοτικού, ένα μέσο παιδί δε χρειάζεται να αφιερώσει πάνω από 15 λεπτά σε μελέτη (μαζί με λίγο χαζολόγημα, μισή ώρα) και άρα σε συνδυασμό με το ολοήμερο, σπίτι είναι ελεύθερα. Στην πράξη, εξαρτάται από τον δάσκαλο. Άλλοι δουλεύουν λες και τα παιδιά πρέπει να κατέβουν σε διαγωνισμούς, φορτώνουν με πολλές φωτοτυπίες (που κανονικά δεν επιτρέπεται) και άλλοι δε δίνουν σχεδόν τίποτα και πέρα βρέχει. Μεγαλύτερα παιδάκια (πχ πέμπτης δημοτικού) που ξέρω, νορμάλ παιδιά, δύο ώρες την ημέρα σίγουρα.

 

@kotsifikos καλά το σκέφτεσαι, ίσως απλά να το ψάξεις καλύτερα με τα κέντρα μελέτης της περιοχής σου. Μην απορρίπτεις πάντως το ολοήμερο εξαρχής. Σε εμάς έχει ένα δύο σχολεία που πραγματικά κάνουν δουλειά εκεί και δε χρειάζονται τίποτα στο σπίτι.

 

@Sentir...natureza και εγώ θετικά την βλέπω την αντίδραση της νηπιαγωγού, δώσε της pass για αυτή τη φορά :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

........

Σχετικά με το ολοήμερο... πάλι μιλάμε για το που θα πέσεις. Έχει σχολεία με ολοήμερα που τα παιδιά γυρίζουν σπίτι έχοντας διαβάσει το 80% των μαθημάτων τους και άλλα ολοήμερα σκέτα πανηγύρια. Οπότε ο γονέας που δεν έχει υποστηρικτικό πλαίσιο σκέφτεται, καλύτερα ένα κέντρο μελέτης, που η διαφορά τιμής με γυναίκα στο σπίτι είναι τεράστια! Και πάλι βέβαια, κέντρο μελέτης με κέντρο έχουν διαφορά. Τυχαίνει να έχω φίλη που κάνει τέτοια δουλειά και όχι, δεν διαβάζουν αυτοί τα παιδιά. Τα προσέχουν ναι, αλλά είναι ξεκάθαρη σε αυτό, πρέπει να διαβάζουν μόνα τους.

 

Το ολοήμερο σχολάει στις 4. Πολύ λίγοι ιδιωτικοί υπάλληλοι μπορούν να είναι στάνταρ στις 4 για παραλαβή παιδιών. Τουλάχιστον τα κέντρα μελέτης το τραβάνε μέχρι τις 5, 5 και. 

Επειδή κ εγώ τα πήγα τα δικά μου πέρσι τον Ιούνιο σε κέντρο μελέτης (ιούνιος 20, δεν λειτούργησαν τα ολοήμερα), αυτό που κατάλαβα είναι ότι α) όσα παιδιά μπορούν διάβαζαν μόνα τους, για τα υπόλοιπα μασημένη τροφή και έτοιμες λύσεις β) εάν έχουν τελειώσει το διάβασμά τους, τους δίνουν ένα σωρό ασκήσεις εξτρά.

Όμως είναι μία λύση ανάγκης,  εγώ προσωπικά το χρησιμοποίησα ως "φύλαξη". 

Διαπιστώνω όμως ότι όλο και περισσότεροι γονείς, είναι δεν είναι σπίτι, εργάζονται δεν εργάζονται, καταφεύγουν σε κέντρα μελέτης ή δασκάλα στο σπίτι. Πολύ λίγοι κάθονται να "διαβάσουν" τα παιδιά τους.  

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Μου ειπε οτι εχει μιλησει ηδη με τους γονεις του και δεν θεωρει σωστο να μου λεει τετοιες λεπτομερειες για ενα αλλο παιδι. Της απαντησα οτι δεν με ενδιαφερει να μου πει προσωπικα δεδομενα απλα λογω του οτι δεν βρεθηκαμε κατ'ιδιαν ακομη δεν ξερω πως λειτουργει στην ταξη, τι γινεται με την πειθαρχια, τι προηγειται της ελλειψης διαλειμματος(αν ειναι η εσχατη λυση)κλπ πραγματα τα οποια θα ρωτουσα αν βρισκομασταν. (...) Επισης, μου ειπε οτι μπορουμε να κανουμε ιδιωτικες συναντησεις μεσω webex και οποτε θελω να το κανονισουμε. Τι λετε για ολα αυτα;

Σωστό που επισήμανε ότι δεν θέλει να δίνει πληροφορίες για ξένο παιδί.

Σωστά τοποθέτησες κι εσύ το θέμα στο πλαίσιο που πρέπει.

Καλά έκανες και το έθιξες εφόσον σε προβλημάτισε και να είσαι "παρούσα" γενικώς. Να κάνετε συναντήση έστω μέσω webex (κατ'εμέ μεγάλο φάουλ αυτό-να μην έχει κάνει καμία κατ'ιδίαν συνάντηση με γονείς ακόμη). 

 

Και μια κουβέντα. Μην περιμένεις(-μην περιμένουμε) το τέλειο. Δεν υπάρχει. Να εστιάζουμε στα σημαντικά. Όταν υπάρχουν σημαντικές παρεκκλίσεις να το θίγουμε! Πάντα διπλωματικά κι ευγενικά ή με τον κατάλληλο τρόπο εκεί που πρέπει. Αλλά να το θίγουμε! Ομοίως και στα θετικά να δίνουμε feedback. Και πάντα συζήτηση σπίτι με τα παιδιά (και μπράβο που το κάνεις). Και τα θετικά και τα αρνητικά. Εγώ στην δική μου λέω ότι όπως σφάλλουμε κάποιες φορές κι εμείς (οι γονείς), έτσι σφάλλουν και τα ίδια (τα παιδιά), έτσι και οι δάσκαλοι. Δεν τα ισοπεδώνω εννοείται! Το σφάλμα των ενηλίκων δεν συγκρίνεται με του παιδιού που μόλις ξεκινά να εισέρχεται συνειδητά στην κοινωνική ζωή. Το λέω σαν ένα μάθημα για το παιδί (και εμάς) να δείχνει κατανόηση ή και ανοχή σε κάποια πράγματα που μπορεί να μην συμφωνεί/να μην μπορεί να αλλάξει. Όχι να σιωπά! Να μιλά-να εκφράζεται. Πάντα! Αλλά με τον κατάλληλο τρόπο, με λόγια, με ευγένια ή και κοφτά εάν χρειαστεί. Και να κατανοεί ή/και να ανέχεται και τον διπλανό της (συμμαθητή, δάσκαλο, συγγενή, αύριο συνεργάτη ή συνάδελφο, κλπ). Αυτό σαν μάθημα που ελπίζω να την βοηθήσει στην ζωή της. Να μην φέρει αυτή τα λάθη των άλλων μέσα της, αν με καταλαβαίνετε. Εγώ συχνά σκάω για την x-y λάθος συμπεριφορά του συνανθρώπου. Και δεν μου κάνει καλό. Όταν άρχισα να μιλώ (όχι να σιωπώ) και παράλληλα να κατανοώ και να ανέχομαι, με βοήθησε στην καθημερινότητα μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

 

Το ολοήμερο σχολάει στις 4. Πολύ λίγοι ιδιωτικοί υπάλληλοι μπορούν να είναι στάνταρ στις 4 για παραλαβή παιδιών. Τουλάχιστον τα κέντρα μελέτης το τραβάνε μέχρι τις 5, 5 και. 

Επειδή κ εγώ τα πήγα τα δικά μου πέρσι τον Ιούνιο σε κέντρο μελέτης (ιούνιος 20, δεν λειτούργησαν τα ολοήμερα), αυτό που κατάλαβα είναι ότι α) όσα παιδιά μπορούν διάβαζαν μόνα τους, για τα υπόλοιπα μασημένη τροφή και έτοιμες λύσεις β) εάν έχουν τελειώσει το διάβασμά τους, τους δίνουν ένα σωρό ασκήσεις εξτρά.

Όμως είναι μία λύση ανάγκης,  εγώ προσωπικά το χρησιμοποίησα ως "φύλαξη". 

Διαπιστώνω όμως ότι όλο και περισσότεροι γονείς, είναι δεν είναι σπίτι, εργάζονται δεν εργάζονται, καταφεύγουν σε κέντρα μελέτης ή δασκάλα στο σπίτι. Πολύ λίγοι κάθονται να "διαβάσουν" τα παιδιά τους.  

 

 

Το ξέρω ρε συ τι ώρα σχολάνε. Υπάρχουν ωστόσο οικογένειες που αφήνουν τα παιδιά ολοήμερο και οι παππούδες/γιαγιάδες ή άλλη μαμά/γειτόνισσα τα κρατάνε για λίγο μέχρι να γυρίσουν γονείς. Αν το ολοήμερο είναι καλό, βγαίνει πιο οικονομικά ίσως να έχεις μια κοπέλα να τα κρατάει ή να τα απασχολεί για ένα δίωρο. Έτσι κάνουν φίλοι μου, έχουν βρει μια παιδαγωγό για δύο ώρες την ημέρα, δεν ασχολείται καθόλου με μαθήματα, τα βοηθά να αλλάξουν, να χαλαρώσουν, να παίξουν όλοι μαζί κάποιο επιτραπέζιο ή άλλη δημιουργική απασχόληση μέχρι να γυρίσουν οι γονείς. Αλλά το ολοήμερό τους (δημόσιο) φυσάει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

@Sentir...natureza και εγώ θετικά την βλέπω την αντίδραση της νηπιαγωγού, δώσε της pass για αυτή τη φορά :)

 

Κι εμενα μια χαρα μου φανηκε, γι'αυτο και δεν εδωσα σημασια στο οτι ο γιος μου μου τα μετεφερε λιγο διαφορετικα (το ειχα στο μυαλο μου οτι μπορει να μην ισχυουν στο 100% τα λεγομενα του).

Just now, samsympan είπε:

Σωστό που επισήμανε ότι δεν θέλει να δίνει πληροφορίες για ξένο παιδί.

Σωστά τοποθέτησες κι εσύ το θέμα στο πλαίσιο που πρέπει.

Καλά έκανες και το έθιξες εφόσον σε προβλημάτισε και να είσαι "παρούσα" γενικώς. Να κάνετε συναντήση έστω μέσω webex (κατ'εμέ μεγάλο φάουλ αυτό-να μην έχει κάνει καμία κατ'ιδίαν συνάντηση με γονείς ακόμη). 

 

Και μια κουβέντα. Μην περιμένεις(-μην περιμένουμε) το τέλειο. Δεν υπάρχει. Να εστιάζουμε στα σημαντικά. Όταν υπάρχουν σημαντικές παρεκκλίσεις να το θίγουμε! Πάντα διπλωματικά κι ευγενικά ή με τον κατάλληλο τρόπο εκεί που πρέπει. Αλλά να το θίγουμε! Ομοίως και στα θετικά να δίνουμε feedback. Και πάντα συζήτηση σπίτι με τα παιδιά (και μπράβο που το κάνεις). Και τα θετικά και τα αρνητικά. Εγώ στην δική μου λέω ότι όπως σφάλλουμε κάποιες φορές κι εμείς (οι γονείς), έτσι σφάλλουν και τα ίδια (τα παιδιά), έτσι και οι δάσκαλοι. Δεν τα ισοπεδώνω εννοείται! Το σφάλμα των ενηλίκων δεν συγκρίνεται με του παιδιού που μόλις ξεκινά να εισέρχεται συνειδητά στην κοινωνική ζωή. Το λέω σαν ένα μάθημα για το παιδί (και εμάς) να δείχνει κατανόηση ή και ανοχή σε κάποια πράγματα που μπορεί να μην συμφωνεί/να μην μπορεί να αλλάξει. Όχι να σιωπά! Να μιλά-να εκφράζεται. Πάντα! Αλλά με τον κατάλληλο τρόπο, με λόγια, με ευγένια ή και κοφτά εάν χρειαστεί. Και να κατανοεί ή/και να ανέχεται και τον διπλανό της (συμμαθητή, δάσκαλο, συγγενή, αύριο συνεργάτη ή συνάδελφο, κλπ). Αυτό σαν μάθημα που ελπίζω να την βοηθήσει στην ζωή της. Να μην φέρει αυτή τα λάθη των άλλων μέσα της, αν με καταλαβαίνετε. Εγώ συχνά σκάω για την x-y λάθος συμπεριφορά του συνανθρώπου. Και δεν μου κάνει καλό. Όταν άρχισα να μιλώ (όχι να σιωπώ) και παράλληλα να κατανοώ και να ανέχομαι, με βοήθησε στην καθημερινότητα μου.

Φυσικα! Δεν περιμενω το τελειο! Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη (και ανακουφισμενη θα τολμησω να πω) μετα απο την σημερινη μας κουβεντα. Ηταν μαλλον η πρωτη φορα που την γνωρισα, που εμαθα εστω και λιγο για το πως λειτουργει μεσα στη ταξη. Θεωρω πως οσο περισσοτερο εμβαθυνουμε τοσο καλυτερα θα ειναι γιατι φαινεται συζητησιμος ανθρωπος.

 
Link to comment
Share on other sites

Τα κέντρα μελέτης κι εγώ δεν τα συμπαθώ.. Θεωρώ ότι δίνουν μασημένη τροφή στα παιδιά. Επίσης νομίζω ότι τα απογεύματα τα παιδιά έχουν ανάγκη από εκτόνωση, να ξεσκάσουν λίγο. Οπότε εγώ πήγα το παιδί μου αθλητική δραστηριότητα. 

Η μελέτη στο σπίτι (δημοτικό) μας παίρνει 1,5 ώρα, αλλά έχουμε αργούς ρυθμούς. Αν κρίνω από τον όγκο, πιστεύω ότι αντιστοιχεί σε κανένα 20λεπτο. Γενικά δεν είμαι υπερ των εργασιών στο σπίτι, τα παιδιά θα πρέπει να έχουν ζωή και εκτός του σχολείου.

Ολοήμερο δεν είμαι κατά, απλά πιστεύω ότι στο νηπιαγωγείο τα παιδιά δεν αντέχουν και πολύ, και στο δημοτικό θα πρέπει να είναι κάτι σαν δημιουργική απασχόληση γιατί το μεσημέρι είναι γενικά ώρα χαλάρωσης..Απ΄όσο έχω δει οι μαθητές είναι νυσταγμένοι, πεινασμένοι και δεν έχουν όρεξη για πολλά πολλά. Καμιά ταινία, ευέλικτη ζώνη, κοινωνική και πολιτική αγωγή, επαγγελματικός προσανατολισμός, περιβαλλοντική εκπαίδευση, τέτοια θέματα πρέπει να δουλεύονται κατ' εμέ. 

Σεντιρ συμφωνώ με το webex Και το απόρρητο όσων αφορά τους άλλους μαθητές. Για τη διαπαιδαγώγηση ίσως δε συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω και το παιδί. Γνώμη μου είναι να κάνεις συναντήσεις, να γνωριστείτε καλύτερα και να χτίσετε μια σχέση εμπιστοσύνης. 

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...