candy1234

ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ...! ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Η' ΟΧΙ;

Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι τάξεις εχουν πόρτες που βγαίνουν απευθειας στην αυλή.Φανταζομαι ότι του ρίχνει μια ματιά ανά διαστήματα οσο περιφέρεται στην αυλή γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να κάθεται δίπλα στην πόρτα σαν φυλακας.Για να κάνετε λίγο εικόνα,μιλάμε για ενα νηπιαγωγειο σε χωριό στα όρια της κωμόπολης, 2 τάξεων,16 παιδιών σε κάθε τάξη και μια αυλή 50-60 τετραγωνικών.

Δυστυχώς την έχω ακούσει συχνά να υψώνει και φωνή και να ακούγεται εκνευρισμένη.Ακόμη και ο γιος μου μου έχει πει αρκετές φορές ότι φωνάζει,ότι είναι κακια, να την πάμε σε ένα βουνό να την αφήσουμε εκεί και τέτοια ωραία.Καποιες φορές μπορεί να το συζητήσουμε μήπως κατάλαβε κάτι λάθος (γιατί τώρα με την μασκα γινονται πιο εύκολα παρεξηγήσεις) αλλά όταν κάτι με δυσαρεστεί εννοείται ότι του το δείχνω.Εχθες του είπα ξεκάθαρα ότι δεν μου αρεσε αυτό και για ποιον λόγο.

Τα προηγούμενα χρονια έχω ακούσει περνωντας απ'εξω νηπιαγωγο να φωνάζει(σχεδόν να ουρλιάζει) τουλάχιστον 4-5 φορες.Ημουν έτοιμη να μπω μέσα αλλά είχα και τον μεγαλο μαζί μου ή τον μικρό πολύ μωρό και δεν έδωσα έκταση,έπιασα μόνο συζητηση σε καναδυο γονείς που πήγαιναν τα παιδιά τους εκεί και πλέον έχω υποψία ότι αυτη που άκουγα ήταν η προισταμενη. 

Γνωρίζω ότι κάποιες φορές τα παιδιά μπορεί να τα μεταφέρουν διαφορετικά τα γεγονότα αλλά νομίζω πως έχω μια σχετική εικόνα για την νηπιαγωγο όσο την έχω ζήσει, από αυτά που έχουμε συζητήσει, από αυτά που μου λέει το παιδί κλπ. Πιστευω πως δεν έχει καμία σχέση με την συμπεριφορά της νηπιαγωγου της κόρης σου.Ναι μεν δεν μου φαίνεται τελείως αναχρονιστική αλλά κάπου λίγο μπερδεμένη,ειδικά σε θεματα πειθαρχίας.Μου βγάζει ότι όταν δεν την ακούνε τα παιδιά το παίρνει πολύ προσωπικά και εκνευρίζεται στ'αληθεια,σαν να κλονίζεται η θέση της ένα πράγμα.

Πέρασα πολλά χρόνια προσπαθώντας να είμαι με το μέρος της δασκάλας, της κάθε δασκάλας. Θεωρώντας ότι έχουν σπουδές και ξέρουν.

Κάποια στιγμή γύρισε το ένα μου παιδί και είπε πως ό,τι και να κάνει η δασκάλα πάντα με το μέρος της είμαι.

Εκ των υστέρων θεωρώ ότι ήταν λάθος μου.

Έχω πετύχει μαμά να έχει πιάσει δασκάλα από το πέτο και να την έχει κολλήσει στον τοίχο και κάτι να γρυλίζει. Η γυναίκα μου είχε φανεί τρελή και απορούσα γιατί δε φώναξαν αστυνομία. Αργότερα γνώρισα αυτή τη μαμά και σε διάφορες κουβέντες φτάσαμε να λέμε για το σχολείο, και μου ανέφερε μόνη της το περιστατικό. Η δασκάλα είχε το πρωτάκι της, το οποίο κατουριόταν αλλά δεν το πίστευε και του έβαλε τις φωνές ότι την κοροϊδεύει, σε βαθμό που το παιδί κατουρήθηκε στην καρέκλα του. Την είχαμε αυτή τη δασκάλα, δεν ήταν από τις κακές, έκανε δουλειά, αλλά έχανε την ψυχραιμία της.

Δεν ξέρω τι λείπει από το σύστημα: έλεγχος, ψυχολογική αξιολόγηση, εκπαίδευση, υποστήριξη μέσα στη χρονιά; Αλλά κάτι πάει πολύ στραβά.

• Λυπημένη/-ος 1

Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πέρασα πολλά χρόνια προσπαθώντας να είμαι με το μέρος της δασκάλας, της κάθε δασκάλας. Θεωρώντας ότι έχουν σπουδές και ξέρουν.

Κάποια στιγμή γύρισε το ένα μου παιδί και είπε πως ό,τι και να κάνει η δασκάλα πάντα με το μέρος της είμαι.

Εκ των υστέρων θεωρώ ότι ήταν λάθος μου.

Έχω πετύχει μαμά να έχει πιάσει δασκάλα από το πέτο και να την έχει κολλήσει στον τοίχο και κάτι να γρυλίζει. Η γυναίκα μου είχε φανεί τρελή και απορούσα γιατί δε φώναξαν αστυνομία. Αργότερα γνώρισα αυτή τη μαμά και σε διάφορες κουβέντες φτάσαμε να λέμε για το σχολείο, και μου ανέφερε μόνη της το περιστατικό. Η δασκάλα είχε το πρωτάκι της, το οποίο κατουριόταν αλλά δεν το πίστευε και του έβαλε τις φωνές ότι την κοροϊδεύει, σε βαθμό που το παιδί κατουρήθηκε στην καρέκλα του. Την είχαμε αυτή τη δασκάλα, δεν ήταν από τις κακές, έκανε δουλειά, αλλά έχανε την ψυχραιμία της.

Δεν ξέρω τι λείπει από το σύστημα: έλεγχος, ψυχολογική αξιολόγηση, εκπαίδευση, υποστήριξη μέσα στη χρονιά; Αλλά κάτι πάει πολύ στραβά.

Κι εγώ έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να την "δικαιολογήσω"στο παιδί,δίνοντας του διαφορά πιθανά σενάρια που μπορεί να έκαναν την νηπιαγωγο να συμπεριφερθεί με συγκεκριμένο τρόπο αλλά εχθές ήταν από τις φορές που του είπα ξεκάθαρα ότι αυτό δεν ήταν καθόλου καλό.

Ας αναφέρω μερικά ενδεικτικά παραδείγματα εκπαιδευτικών, γονέων και μαθητών:

Διευθυντής του ειδικού σχολείου  ασκούσε σωματική βία στα παιδιά. Κομματόσκυλο και με άριστες σχέσεις με τους γονείς, είχε κανονίσει να πηγαίνουν κατ ευθυείαν στο ΚΔΑΠ για να μην κάθονται ούτε πεντάλεπτο σπίτι, παρά μόνο για ένα ύπνο. 

Διευθύντρια (περήφανη χρυσαυγίτισσα) νηιαγωγός θεωρούσε "αστείες" τις ήπιες παιδαγωγικές μεθόδους της υφιστάμενης νηπιαγωγού της και πιστευε ότι "τα παιδιά θέλουν φοβέρα". Τα παιδιά στο τμήμα της αγγελούδια φυσικά, και το πρόγραμμα να λειτουργεί ρολόι. 

Και στην άλλη πλευρά... Μητέρα με παιδί με εμφανέστατη ΔΕΠ - Υ , μόλις της επισήμαναν οι νηπιαγωγοί, δεν παραδέχτηκε τίποτα και υποστήριζε ότι το πρόβλημα υπάρχει λόγω του ότι το παιδί έχει κρεατάκια και δεν οξυγονώνεται σωστά ο εγκέφαλος.

Μητέρα παιδιού με επιθετικότητα που οι συμμαθητές του κινδύνευαν καθημερινά και έκλαιγαν, επιτέθηκε στην εκπαιδευτικό που το επισήμανε, και ερχόταν στα διαλλείματα έξω από το σχολείο για να παρακολουθεί τι συμβαίνει. Για 15 ημέρες δεν έστειλε το παιδί στο σχολείο.

Μαθητές δευτεροβάθμιας πηγαίνουν στο διευθυντή μετά από επίθεση στον εκπαιδευτικό γιατί "δεν τους αρέσει η ύλη" .

Ειλικρινά χαίρομαι που μεταναστεύω σε μερικούς μήνες στο πιο προηγμένο εκπαιδευτικά κράτος του πλανήτη. Εδώ δε μας σώζει τίποτα, το επίπεδο είναι στα πατώματα.

2t7wp3.png

Just now, jellyfishch είπε:

Διευθυντής του ειδικού σχολείου  ασκούσε σωματική βία στα παιδιά. Κομματόσκυλο και με άριστες σχέσεις με τους γονείς, είχε κανονίσει να πηγαίνουν κατ ευθυείαν στο ΚΔΑΠ για να μην κάθονται ούτε πεντάλεπτο σπίτι, παρά μόνο για ένα ύπνο. 

Διευθύντρια (περήφανη χρυσαυγίτισσα) νηιαγωγός θεωρούσε "αστείες" τις ήπιες παιδαγωγικές μεθόδους της υφιστάμενης νηπιαγωγού της και πιστευε ότι "τα παιδιά θέλουν φοβέρα". Τα παιδιά στο τμήμα της αγγελούδια φυσικά, και το πρόγραμμα να λειτουργεί ρολόι. 

Και στην άλλη πλευρά... Μητέρα με παιδί με εμφανέστατη ΔΕΠ - Υ , μόλις της επισήμαναν οι νηπιαγωγοί, δεν παραδέχτηκε τίποτα και υποστήριζε ότι το πρόβλημα υπάρχει λόγω του ότι το παιδί έχει κρεατάκια και δεν οξυγονώνεται σωστά ο εγκέφαλος.

Μητέρα παιδιού με επιθετικότητα που οι συμμαθητές του κινδύνευαν καθημερινά και έκλαιγαν, επιτέθηκε στην εκπαιδευτικό που το επισήμανε, και ερχόταν στα διαλλείματα έξω από το σχολείο για να παρακολουθεί τι συμβαίνει. Για 15 ημέρες δεν έστειλε το παιδί στο σχολείο.

Μαθητές δευτεροβάθμιας πηγαίνουν στο διευθυντή μετά από επίθεση στον εκπαιδευτικό γιατί "δεν τους αρέσει η ύλη" .

Ειλικρινά χαίρομαι που μεταναστεύω σε μερικούς μήνες στο πιο προηγμένο εκπαιδευτικά κράτος του πλανήτη. Εδώ δε μας σώζει τίποτα, το επίπεδο είναι στα πατώματα.

Είναι πραγματικότητα όλα αυτά.

Που πας;Μετακομίζεις;:)

• Μου αρέσει 1

Κι εγώ έχω προσπαθήσει αρκετές φορές να την "δικαιολογήσω"στο παιδί,δίνοντας του διαφορά πιθανά σενάρια που μπορεί να έκαναν την νηπιαγωγο να συμπεριφερθεί με συγκεκριμένο τρόπο αλλά εχθές ήταν από τις φορές που του είπα ξεκάθαρα ότι αυτό δεν ήταν καθόλου καλό.

Η γνώμη μου είναι να προσέχεις με το παιδί, ειδικά στην ηλικία που είναι τώρα (που έχει διαφορετική αντίληψη και διαχείριση συναισθημάτων) και ειδικά τώρα που είναι δασκάλα του. Καλά κάνεις και του αναφέρεις τι είναι σωστό και τι όχι, μην παρεξηγηθώ.. Απλά προσοχή στον τρόπο για να μην αποκτήσει εμπάθεια και άρνηση για το σχολείο

Αργκ θεωρώ απαράδεκτη τη χρήση βίας σε κάθε περίπτωση. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αντιδράσει κανείς, και η βία δεν είναι ένας από αυτούς. Γιατί και η εκπαιδευτικός, μπορεί να ξέρει καράτε και να στείλει τη μάνα στο νοσοκομείο. Και εάν βρισκόμαστε στην Κρήτη ή στο Δροσερό της Ξάνθης να έρθει στο σχολείο την άλλη μέρα με καλάσνικωφ όλο το σόι.

Είναι πραγματικότητα όλα αυτά.

Που πας;Μετακομίζεις;:)

΄Έτσι σκεφτόμαστε..Μου έκατσε δουλειά στη Φινλανδία, ο σύζυγος πετάει, εγώ έχω αμφιβολίες αλλά μάλλον ναι..

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
    • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

Καλά κάνεις και του αναφέρεις τι είναι σωστό ιαι τι όχι, μην παρεξηγηθώ.. Απλά προσοχή στον τρόπο για να μην αποκτήσει εμπάθεια και άρνηση για το σχολείο

Ναι,εννοείται είμαι πολύ προσεκτική.

Έτσι σκεφτόμαστε..Μου έκατσε δουλειά στη Φινλανδία, ο σύζυγος πετάει, εγώ έχω αμφιβολίες αλλά μάλλον ναι..

Εύχομαι να σας βγει σε καλό και να σας έρθουν όλα βολικα:)

• Ευχαριστώ! 1

Just now, Sentir...natureza said:

Οι τάξεις εχουν πόρτες που βγαίνουν απευθειας στην αυλή.Φανταζομαι ότι του ρίχνει μια ματιά ανά διαστήματα οσο περιφέρεται στην αυλή γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να κάθεται δίπλα στην πόρτα σαν φυλακας.Για να κάνετε λίγο εικόνα,μιλάμε για ενα νηπιαγωγειο σε χωριό στα όρια της κωμόπολης, 2 τάξεων,16 παιδιών σε κάθε τάξη και μια αυλή 50-60 τετραγωνικών.Αυτο που με στεναχωρεί περισσότερο είναι η εικόνα της όλης σκηνής.Το παιδί μόνο του στην καρέκλα και να βλέπει τα παιδιά πως παίζουν στην αυλή,με τις τσουλήθρες κλπ.Και μετά θεωρεί η κυρία ότι αυτό το πληγωμένο παιδί δεν θα σκεφτεί να ξανακάνει σκανταλιές.

Λίγα δευτερόλεπτα φτάνουν για να συμβεί οτιδήποτε, να μιλήσεις σεντιρ να μην το αφήσεις έτσι. Θα καταλάβαινα έστω αν η δασκάλα κάθονταν μαζί του στην τάξη και ασχολούνταν με το παιδί.Διαβάζω αυτές τις αντιδράσεις και έχω την αίσθηση πως ξαφνικά μεταφέρθηκα στο 1980.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Δεν ξέρω τι λείπει από το σύστημα: έλεγχος, ψυχολογική αξιολόγηση, εκπαίδευση, υποστήριξη μέσα στη χρονιά;

Ναι, ναι, ναι και ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ! Σωστά σχεδιασμένη-δομημένη-συστηματική αξιολόγηση. Με feedback, με στήριξη, με ευκαιρίες, με εναλλακτικές, με... με... με κι όπου αυτά δεεεν... στο καλό!

• Μου αρέσει 2

Just now, jellyfishch said:

Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες και σίγουρα, όπως υπάρχουν ακατάλληλοι εκπαιδευτικοί, υπάρχουν και  γονείς που διαχειρίζονται ακατάλληλα τα σημαντικά θέματα, με την διαφορά όμως πως ο γονέας είναι υπεύθυνος αποκλειστικά για το δικό του παιδί ενώ ο εκπαιδευτικός για τα παιδιά όλων μας, οπότε οφείλει να έχει πιο νηφάλια σκέψη και αντιμετώπιση.

Just now, vtgian said:

Και σε λιγότερο προηγμένο εκπαιδευτικά κράτος να πας, πχ Βέλγιο, καλύτερα από εδώ είναι. Κάθε μέρα λέω πόσο τυχερή είμαι (και το παιδί μου αντίστοιχα) με τη φετινή νηπιαγωγό, μόνη της εντελώς η γυναίκα, με παιδάκι στο τμήμα που του έχει εγκριθεί παράλληλη στήριξη (αλλά φυσικά δεν έχει έρθει) και έχει καταφέρει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν όχι απλά με χαρά αλλά περήφανα! 

Σήμερα το πρωί παιδιά συγκινήθηκα. Η κόρη μου λίγο πριν μπούμε στο σχολείο μου λέει στο άσχετο "Ξέρεις μαμά κάτι σπουδαίο;, η Χ... (το κοριτσάκι που χρειάζεται παράλληλη) έχει μάθει πια και τώρα μπορεί λέει τα ονόματά μας! Μεγάλο κατόρθωμα αυτό!" 

Και εκεί που απογοητεύεσαι βλέπεις κάτι τέτοιο και αρχίζεις να πιστεύεις πως υπάρχει ελπίδα.

• Μου αρέσει 4

Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Και σε λιγότερο προηγμένο εκπαιδευτικά κράτος να πας, πχ Βέλγιο, καλύτερα από εδώ είναι. Κάθε μέρα λέω πόσο τυχερή είμαι (και το παιδί μου αντίστοιχα) με τη φετινή νηπιαγωγό, μόνη της εντελώς η γυναίκα, με παιδάκι στο τμήμα που του έχει εγκριθεί παράλληλη στήριξη (αλλά φυσικά δεν έχει έρθει) και έχει καταφέρει όλα τα παιδιά να πηγαίνουν όχι απλά με χαρά αλλά περήφανα! 

Σήμερα το πρωί παιδιά συγκινήθηκα. Η κόρη μου λίγο πριν μπούμε στο σχολείο μου λέει στο άσχετο "Ξέρεις μαμά κάτι σπουδαίο;, η Χ... (το κοριτσάκι που χρειάζεται παράλληλη) έχει μάθει πια και τώρα μπορεί λέει τα ονόματά μας! Μεγάλο κατόρθωμα αυτό!" 

Στο παλιό σχολείο υπήρχε όντως αυτή η λογική της απομάκρυνσης του παιδιού από το τμήμα και της παραμονής του για λίγο μαζί με τα μικρότερα αλλά δεν ξέρω σε τι πλαίσιο γινόταν. Στέρηση διαλείμματος όμως σε αυτή την ηλικία ειδικά, δεν έχω ξανακούσει και είναι και αναποτελεσματικό για πολύ χειροπιαστούς λόγους (όπως ακριβως το έχει γράψει η @μαγιοπουλας - παρένθεση, τι καλά που θα ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί να περνάμε από εκπαίδευση Gordon;).

Πολλα ιδιωτικά σχολεία περνάνε τους καθηγητές εκπαιδευση Gordon.Σε ολες τις βαθμίδες.Και η δασκαλες του παιδικου που πηγαίνει η μικρη εχουν κανει.Και βλεπω οτι στην πράξη έχει τεράστιες ομοιοτητες με την μοντεσσορι.Στην προσαρμογη ,στην τηλεκπαιδευση αλλα στις ενημερώσεις το διαπίστωσα πολυ καλα αυτο.Οποτε εχουμε ίδια γραμμή κ στο σπιτι και με διευκολύνει πολύ.

Just now, kotsifikos είπε:

Καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες και σίγουρα, όπως υπάρχουν ακατάλληλοι εκπαιδευτικοί, υπάρχουν και  γονείς που διαχειρίζονται ακατάλληλα τα σημαντικά θέματα, με την διαφορά όμως πως ο γονέας είναι υπεύθυνος αποκλειστικά για το δικό του παιδί ενώ ο εκπαιδευτικός για τα παιδιά όλων μας, οπότε οφείλει να έχει πιο νηφάλια σκέψη και αντιμετώπιση.

Όλοι κάνουν λάθη, τόσο οι γονείς όσο και εκπαιδευτικοί φυσικά. 

Κάθε μέρα είναι μία νέα πρόκληση, αλλά και κάθε μέρα είναι μία ευκαιρία για να βελτιωθείς, ως γονέας, ως μαθητής και ως επαγγελματίας. 

Το Φινλανδικό μοντέλο προωθεί πάρα πολύ τις ομαλές σχέσεις και τη συνεργασία γονέων και σχολείου, και συμφωνώ, μόνο θετικά έχει να αποφέρει. 

Το κλίμα αποδοχής, ενσωμάτωσης και γόνιμης επικοινωνίας θα πρέπει να υπάρχει σε όλους τους εμπλεκόμενους.

Χωρίς καλή διάθεση δε θα υπάρξουν και αποτελέσματα. 

• Μου αρέσει 1

2t7wp3.png

Just now, samsympan είπε:

Ναι, ναι, ναι και ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ! Σωστά σχεδιασμένη-δομημένη-συστηματική αξιολόγηση. Με feedback, με στήριξη, με ευκαιρίες, με εναλλακτικές, με... με... με κι όπου αυτά δεεεν... στο καλό!

Δεν είναι τυχαίο που οι εκπαιδευτικοί συγγενείς και φίλοι που  γνωρίζω (δημόσιας πρωτοβάθμιας όλοι τους), αντικειμενικά άριστοι εκπαιδευτικοί, με μετεκπαιδεύσεις, μεταπτυχιακά κλπ είναι όλοι τους υπέρ της αξιολόγησης, είτε μέσω ψυχομετρικών τεστ, είτε μέσω συνέντευξης, είτε μέσα στην τάξη, είτε βάσει των αποτελεσμάτων της τάξης, με κάθε διαθέσιμο τρόπο. Είναι οι ίδιοι που συνεργάζονται στενά με τους συμβούλους και δυστυχώς οι ίδιοι που αναγνωρίζουν ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι ακατάλληλη για αυτό το επάγγελμα/λειτούργημα. Δεν μπορώ όμως να μη μεταφέρω και την κοινή τους παρατήρηση, ότι τα ίδια χάλια, κάθε χρόνο και χειρότερα, αντιμετωπίζουν και με τους γονείς :(

• Μου αρέσει 1
    • Ευχαριστώ! 1

ndgFp3.png

Just now, vtgian είπε:

Δεν είναι τυχαίο που οι εκπαιδευτικοί συγγενείς και φίλοι που  γνωρίζω (δημόσιας πρωτοβάθμιας όλοι τους), αντικειμενικά άριστοι εκπαιδευτικοί, με μετεκπαιδεύσεις, μεταπτυχιακά κλπ είναι όλοι τους υπέρ της αξιολόγησης, είτε μέσω ψυχομετρικών τεστ, είτε μέσω συνέντευξης, είτε μέσα στην τάξη, είτε βάσει των αποτελεσμάτων της τάξης, με κάθε διαθέσιμο τρόπο. Είναι οι ίδιοι που συνεργάζονται στενά με τους συμβούλους και δυστυχώς οι ίδιοι που αναγνωρίζουν ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι ακατάλληλη για αυτό το επάγγελμα/λειτούργημα. Δεν μπορώ όμως να μη μεταφέρω και την κοινή τους παρατήρηση, ότι τα ίδια χάλια, κάθε χρόνο και χειρότερα, αντιμετωπίζουν και με τους γονείς :(

Δεν εχει υπαρξει τα τελευταία χρόνια καμια αλλαγη στους γονείς?Ρωτάω γιατί ενημερώνονται περισσοτερο σε σχέση με παλιά.εγω αν είχα κάνει παιδι πεντε χρονια πριν δεν θα είχα τη γνώση που έχω τώρα.Το διαδυκτιο ,τα βιβλία ,οι ομάδες στο fb βοηθάνε πολυ.Για οποιοννθελει να το ψάξει βεβαια

Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν εχει υπαρξει τα τελευταία χρόνια καμια αλλαγη στους γονείς?Ρωτάω γιατί ενημερώνονται περισσοτερο σε σχέση με παλιά.εγω αν είχα κάνει παιδι πεντε χρονια πριν δεν θα είχα τη γνώση που έχω τώρα.Το διαδυκτιο ,τα βιβλία ,οι ομάδες στο fb βοηθάνε πολυ.Για οποιοννθελει να το ψάξει βεβαια

Αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχει καταρχήν μεγάλη εξάρτηση από ηλεκτρονικά και δεν μιλάω για μία ώρα τη μέρα, αλλά για παιδιά δημοτικού που άνετα περνάνε 4-5 ώρες μιας εργάσιμης παίζοντας διαδικτυακά. Σίγουρα είναι θέμα που δεν υπήρχε σε παλιότερες γενιές και δε δείχνει να απασχολεί κάποιους γονείς.

Το άλλο που είναι τραγικό σαν μόδα είναι τα κέντρα μελέτης: πάει το παιδάκι από μικρό, μαθαίνει να του λύνουν ουσιαστικά τα πάντα, ο γονιός μένει ήσυχος ότι εντάξει η μελέτη, και μετά το παιδί κοιμάται όρθιο στο μάθημα: σημειώνει τις ασκήσεις μηχανικά, πάει στο κέντρο, τις γράφει, και δε μένει τίποτα από την εκπαιδευτική διαδικασία.

Και είναι προφανώς και η βαθμοθηρία: καλός δάσκαλος είναι αυτός που βάζει καλό βαθμό, για πολλούς γονείς, κακός αυτός που βάζει και κανένα εννιάρι.

Κατά πρώτον το λες και μόνη σου, "για όποιον θέλει να το ψάξει".

Κατά δεύτερον, ακόμα και αν το ψάχνουν, λίγοι έχουν την ωριμότητα να φιλτράρουν, να δουλέψουν πρωτίστως με τον εαυτό τους και μετά με τα παιδιά τους. Οι ομάδες του fb, για να γίνουν βοηθητικές στο βαθμό που μπορούν, απαιτούν χρήστες με κριτική σκέψη, που διπλοτσεκάρουν αυτά που διαβάζουν και τελικά απευθύνονται εκεί που πρέπει (πχ εσύ πήγες να κάνεις εκπαίδευση Gordon, εγώ ξεσκίστηκα στο διάβασμα βιβλίων και ούτω καθεξής). Οι περισσότεροι γονείς όμως είτε δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν στις ομάδες, είτε το κόβουν και το ράβουν όπως τους βολεύει. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι η ομάδα της ενσυναίσθησης, όπου πολλοί γονείς μεταφράζουν τα άρθρα και βιβλιογραφία σε "μη κλάψει ο γιόκας μου", έχουν μπερδέψει τα όρια με τη τιμωρία, δεν προτίθενται να δουλέψουν τη δική τους συμπεριφορά και απαιτούν από τους εκπαιδευτικούς ειδική μεταχείριση προς το τέκνο τους - μικρό πρίγκηπα. Από όσο συζητάω με τους δασκάλους που προανέφερα, οι δεύτεροι γονείς είναι οι μακράν χειρότεροι στη διαχείριση. Γιατί και καταστρέφουν τα παιδιά τους και θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα. Αυτοί οι γονείς πληθαίνουν. Έτσι τουλάχιστον μου λένε.

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό που βλέπω είναι ότι υπάρχει καταρχήν μεγάλη εξάρτηση από ηλεκτρονικά και δεν μιλάω για μία ώρα τη μέρα, αλλά για παιδιά δημοτικού που άνετα περνάνε 4-5 ώρες μιας εργάσιμης παίζοντας διαδικτυακά. Σίγουρα είναι θέμα που δεν υπήρχε σε παλιότερες γενιές και δε δείχνει να απασχολεί κάποιους γονείς.

Το άλλο που είναι τραγικό σαν μόδα είναι τα κέντρα μελέτης: πάει το παιδάκι από μικρό, μαθαίνει να του λύνουν ουσιαστικά τα πάντα, ο γονιός μένει ήσυχος ότι εντάξει η μελέτη, και μετά το παιδί κοιμάται όρθιο στο μάθημα: σημειώνει τις ασκήσεις μηχανικά, πάει στο κέντρο, τις γράφει, και δε μένει τίποτα από την εκπαιδευτική διαδικασία.

Και είναι προφανώς και η βαθμοθηρία: καλός δάσκαλος είναι αυτός που βάζει καλό βαθμό, για πολλούς γονείς, κακός αυτός που βάζει και κανένα εννιάρι.

Τα κέντρα μελέτης είναι μεγάλη μάστιγα κατ'εμέ! Η απόλυτη προβατοποίηση!

• Μου αρέσει 3

ndgFp3.png

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Συμφωνώ σε όλα αυτά.Αντε τωραψτο παιδι να μαθει να μαθαινει και να μην χρειάζεται δεκανίκι.

Αυτο με το διαδίκτυο με απασχολεί παρα πολυ.ειναι πολυ επικινδυνο.ειμαι γραμμένη και σε μια ομάδα που την διαχειρίζεται ενας τέως στρατηγός της αστυνομίας που ήταν στην δίωξη ηλ εγκλήματος.

Just now, vtgian είπε:

Κατά πρώτον το λες και μόνη σου, "για όποιον θέλει να το ψάξει".

Κατά δεύτερον, ακόμα και αν το ψάχνουν, λίγοι έχουν την ωριμότητα να φιλτράρουν, να δουλέψουν πρωτίστως με τον εαυτό τους και μετά με τα παιδιά τους. Οι ομάδες του fb, για να γίνουν βοηθητικές στο βαθμό που μπορούν, απαιτούν χρήστες με κριτική σκέψη, που διπλοτσεκάρουν αυτά που διαβάζουν και τελικά απευθύνονται εκεί που πρέπει (πχ εσύ πήγες να κάνεις εκπαίδευση Gordon, εγώ ξεσκίστηκα στο διάβασμα βιβλίων και ούτω καθεξής). Οι περισσότεροι γονείς όμως είτε δεν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν στις ομάδες, είτε το κόβουν και το ράβουν όπως τους βολεύει. Ένα από τα πιο τρανταχτά παραδείγματα είναι η ομάδα της ενσυναίσθησης, όπου πολλοί γονείς μεταφράζουν τα άρθρα και βιβλιογραφία σε "μη κλάψει ο γιόκας μου", έχουν μπερδέψει τα όρια με τη τιμωρία, δεν προτίθενται να δουλέψουν τη δική τους συμπεριφορά και απαιτούν από τους εκπαιδευτικούς ειδική μεταχείριση προς το τέκνο τους - μικρό πρίγκηπα. Από όσο συζητάω με τους δασκάλους που προανέφερα, οι δεύτεροι γονείς είναι οι μακράν χειρότεροι στη διαχείριση. Γιατί και καταστρέφουν τα παιδιά τους και θεωρούν ότι τα ξέρουν όλα. Αυτοί οι γονείς πληθαίνουν. Έτσι τουλάχιστον μου λένε.

Συμφωνώ.

Η ομάδα της ενσυναισθησης ειναι παιδοκεντρικη και πολυ επικίνδυνη. 

Μιλάω για αυτούς που φιλτράρουν βεβαια .

Οι ομάδες για βιβλία,δραστηριότητες κ δγο για ταξίδια που ξερω είναι πολύ βοηθητικές.

Η ομάδα της ενσυναισθησης ειναι παιδοκεντρικη και πολυ επικίνδυνη. 

Βασικά δεν είναι επικίνδυνη η ομάδα, ως αρχεία και βασική κατεύθυνση τουλάχιστον. Προσωπικά πήρα μεγάλη βοήθεια από εκεί όταν ξεκίνησα να διαβάζω πριν 6 χρόνια. Και σε όποιον με ρωτάει, του λέω μη διαβάζεις post, διάβασε μόνο αρχεία, βιβλιογραφία και μετά άσε την ομάδα στην άκρη και πιάσε διάβασε, εκπαιδεύσου. Αλλά για κάποιον που του είναι εντελώς ξένη η προσέγγιση, έχει έλλειψη κριτικής ικανότητας και σε συνδυασμό με τα post μπορεί να γίνει μια πολύ ωραία βάση για να μεγαλώσει εντελώς κακομαθημένα παιδιά με μεγάλη δυσκολία προσαρμογής, πιστεύοντας μάλιστα ότι τους προσφέρει εφόδια.

ndgFp3.png

Αυτο με το διαδίκτυο με απασχολεί παρα πολυ.ειναι πολυ επικινδυνο.ειμαι γραμμένη και σε μια ομάδα που την διαχειρίζεται ενας τέως στρατηγός της αστυνομίας που ήταν στην δίωξη ηλ εγκλήματος.

Επειδή υποθέτω ποιον εννοείς, και είναι θρύλος-ανέκδοτο στο ΄χωρο της πληροφορικής, ως επαγγελματίας του χώρου θ ελεγα να βγεις από την ομάδα και να ζητήσεις συμβουλές από τον καθηγητή πληροφρικής στο σχολείο σας. Ο άνθρωπος πραγματικά το 95% από όσα γράφει είναι στο χώρο της μυθοπλασίας, με ένα περιτύλιγμα τρομολαγνίας και κυκλοφορουν ειλικρινά καθημερινά ανέκδοτα με θέμα το άτομό του και το ινστιτούτο του, όπου έχει και 1-2 άτομα που από όσα γράφουν θα έλεγα ότι χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας (δεν το λέω σαν προσβολή, ειλικρινά το πιστεύω).  

• Μου αρέσει 2
    • Ευχαριστώ! 1

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Επειδή υποθέτω ποιον εννοείς, και είναι θρύλος-ανέκδοτο στο ΄χωρο της πληροφορικής, ως επαγγελματίας του χώρου θ ελεγα να βγεις από την ομάδα και να ζητήσεις συμβουλές από τον καθηγητή πληροφρικής στο σχολείο σας. Ο άνθρωπος πραγματικά το 95% από όσα γράφει είναι στο χώρο της μυθοπλασίας, με ένα περιτύλιγμα τρομολαγνίας και κυκλοφορουν ειλικρινά καθημερινά ανέκδοτα με θέμα το άτομό του και το ινστιτούτο του, όπου έχει και 1-2 άτομα που από όσα γράφουν θα έλεγα ότι χρήζουν ψυχιατρικής βοήθειας (δεν το λέω σαν προσβολή, ειλικρινά το πιστεύω).  

Αν μιλάμε για τον ίδιο, συμφωνώ 100%

• Μου αρέσει 2

ndgFp3.png

Just now, vtgian είπε:

Βασικά δεν είναι επικίνδυνη η ομάδα, ως αρχεία και βασική κατεύθυνση τουλάχιστον. Προσωπικά πήρα μεγάλη βοήθεια από εκεί όταν ξεκίνησα να διαβάζω πριν 6 χρόνια. Και σε όποιον με ρωτάει, του λέω μη διαβάζεις post, διάβασε μόνο αρχεία, βιβλιογραφία και μετά άσε την ομάδα στην άκρη και πιάσε διάβασε, εκπαιδεύσου. Αλλά για κάποιον που του είναι εντελώς ξένη η προσέγγιση, έχει έλλειψη κριτικής ικανότητας και σε συνδυασμό με τα post μπορεί να γίνει μια πολύ ωραία βάση για να μεγαλώσει εντελώς κακομαθημένα παιδιά με μεγάλη δυσκολία προσαρμογής, πιστεύοντας μάλιστα ότι τους προσφέρει εφόδια.

Εγώ έπαθα το αντίθετο. Διάβασα τη βιβλιογραφία, ΟΚ, λογικά και εύλογα μου φάνηκαν όλα, στην ίδια γραμμή μ' αυτά που πίστευα και σκεφτόμουν. Και μετά μπήκα στα ποστ και φρίκαρα. Για πολύ καιρό παρακολουθούσα και σκεφτόμουν πως είμαι υπερβολικά αυστηρή, πως για να μου φαίνονται ακραία αυτά που διαβάζω μάλλον δεν κάνω για μαμά, πως προφανώς δεν αγαπάω αρκετά το παιδί μου για να θέλω να αποθηλάσω στον χρόνο και να φιλοδοξώ να κόψω τη συγκοίμιση γύρω στα δύο. Πως γενικά έχω πρόβλημα που δεν ζω και αναπνέω για το μωρό. Γενικά είχα την αίσθηση ενός διαγωνισμού στο ποια μπορεί να αντέξει περισσότερα. Ήταν πολύ άσχημη λούπα, και προφανώς δεν φταίνε αυτοί, αλλά εγώ που τα έπαιρνα τόσο σοβαρά. Κάποια στιγμή τα είπα στην αδελφή μου και μου είπε "ξεγράψου ΤΩΡΑ". Ε και ηρέμησα.

Τουλάχιστον θα κάνω τα δικά μου λάθη κι όχι των άλλων.

@μαγιοπουλας, τα σεμινάρια Gordon είναι τόσο καλά;

• Χαχαχα 1

Just now, Ilaeira είπε:

Εγώ έπαθα το αντίθετο. Διάβασα τη βιβλιογραφία, ΟΚ, λογικά και εύλογα μου φάνηκαν όλα, στην ίδια γραμμή μ' αυτά που πίστευα και σκεφτόμουν. Και μετά μπήκα στα ποστ και φρίκαρα. Για πολύ καιρό παρακολουθούσα και σκεφτόμουν πως είμαι υπερβολικά αυστηρή, πως για να μου φαίνονται ακραία αυτά που διαβάζω μάλλον δεν κάνω για μαμά, πως προφανώς δεν αγαπάω αρκετά το παιδί μου για να θέλω να αποθηλάσω στον χρόνο και να φιλοδοξώ να κόψω τη συγκοίμιση γύρω στα δύο. Πως γενικά έχω πρόβλημα που δεν ζω και αναπνέω για το μωρό. Γενικά είχα την αίσθηση ενός διαγωνισμού στο ποια μπορεί να αντέξει περισσότερα. Ήταν πολύ άσχημη λούπα, και προφανώς δεν φταίνε αυτοί, αλλά εγώ που τα έπαιρνα τόσο σοβαρά. Κάποια στιγμή τα είπα στην αδελφή μου και μου είπε "ξεγράψου ΤΩΡΑ". Ε και ηρέμησα.

Τουλάχιστον θα κάνω τα δικά μου λάθη κι όχι των άλλων.

@μαγιοπουλας, τα σεμινάρια Gordon είναι τόσο καλά;

Αυτό λέω! Τα post στην ομάδα είναι ο σίγουρος τρόπος να αμφισβητήσεις όσα πιστεύεις. Έπαρση, ξερολίαση, αγένεια από μέλη που τα έχουν κάνει εντελώς αχταρμά!

ndgFp3.png

Βρε κορίτσια δεν έχω ιδέα για ποιον μιλάτε..ας με ενημερώσει κάποια να ρίξω μία ματιά.

Εγώ πάντως στις μεγάλες κρίσεις ζητάω την βοήθεια ειδικού, όταν δεν ξέρω πως να διαχειριστώ μία κατάσταση και δεν ξέρω ποια είναι η λάθος και ποια η σωστή προσέγγιση ζητώ καθοδήγηση.

Εδώ που τα λέμε είναι πολύ εύκολο να χάσει κανείς το όριο της πειθαρχίας της οριοθέτησης και του αυταρχισμού. Έχω δει γονείς να είναι αυταρχικοί με τα παιδιά τους και να μιλούν για οριοθέτηση, να μην τα αφήνουν να κάνουν βήμα χωρίς την έγκριση των ίδιων και να υπερηφανεύονται για συνεργασία και επικοινωνία. Έχω επίσης συναντήσει γονείς που το παιδί τους τραμπουκίζει όλα τα υπόλοιπα και εκείνοι επίσης υπερηφανεύονται που έχουν ένα παιδί δυναμικό...όλοι φαντάζομαι έχουμε τέτοιες εικόνες.

• Μου αρέσει 2

Just now, μαγιοπουλας said:

Υπάρχει μεγαλύτερη ποσότητα πληροφορίας, για την ποιότητα αμφιβάλλω....ο καθένας μπαίνει τελικά στην ομάδα που γράφει αυτά που θέλει ν'ακούσει, εκτός κι αν μιλάμε για μια συνειδητοποιημένη μειοψηφία που ξέρει να αυτοκριτικάρεται. Αυτό ειναι φαινόμενο που το βλέπουμε παντού, όχι μονο στην εκπαίδευση των γονέων......οι γραφικοί αρνητές εμβολίων και συνομωσιολόγοι, για παράδειγμα, εξ'αιτίας ακριβώς της μαζικοποίησης της πληροφορίας έχουν διογκωθεί τόσο....παλιά μπορούσε να διασπείρει ψέματα μόνο το μιντιακό κατεστημένο....πλέον μπορεί να το κάνει ο καθένας. Σήμερα κανείς διαβάζοντας 5 άρθρα και μια ψευτομελέτη νομίζει οτι μπορεί να έχει άποψη...μην πάμε πολύ μακρια. :P Παλιά το γιατρό και το δάσκαλο τον σεβόσουν διότι ήξερες τα όριά σου....άρρωστο κι αυτό, αλλά σημερα έχουμε φτάσει εν πολλοίς στο άλλο άκρο.

Συνεπώς εγώ νομίζω οτι αν υπαρχει αλλαγή, μάλλον προς το χειρότερο θα είναι για κάποιους.

Just now, vtgian said:

Supply driven market δυστυχώς.......τόσες χιλιάδες μαθηματικοί, φιλόλογοι και φυσικοί, αντί να ασχολούνται με τα Μαθηματικά, τη Φιλολογία και τη Φυσική ως επιστήμες (είτε γιατί δε μπορούν, είτε γιατί δε θέλουν) πάνε εξ'αρχής για καθηγητιλίκι. Ε, κάπου πρέπει να δουλέψουν κι αυτοί....Το αποτέλεσμα ειναι βεβαια οτι πάει και σπουδάζει Μαθηματικά κάποιος και μετά παίρνει 2,5 ευρώ την ώρα...αφού πλεον οσα κι αν ζητησεις, υπαρχει και φθηνότερος.

• Μου αρέσει 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα