Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΤΙΜΩΡΙΑ...! ΣΩΣΤΗ ΜΕΘΟΔΟΣ Η' ΟΧΙ;


Recommended Posts

εχεις διαβασει τα παρακάτω άρθρα? νομιζω θα σε βοηθήσουν αρκετά

 

Διαβάστε αυτό για τις αταξίες των παιδιών:

http://parents.org.gr/psych/a183

 

και αυτό όσον αφορά το θέμα των τιμωριών:

http://parents.org.gr/psych/a47

 

Με αυτά τα λινκ θα καλυφθείτε πλήρως!!

 

 

 

Βαρεθηκα τις τιμωρίες!

Αυτος ο τίτλος με σοκαρε οταν το ακουσα απο τον 3,5χρονών γιο μου. Κομπλαρα. Παλι λαθος κάνω? Τον βάζουμε στην ΄΄σκεφτουλα΄΄ σε μια γωνια του σπιτιου για να καταλαβει το λάθος του ή τον αφηνω στην γωνια του καναπε. Μετα ερχεται και μας λεει το καταλαβα το λαθος μου ζηταω συγνωμη δεν θα το ξανακανω. Φυσικα παλι το ξανακανει :P:p:p . Τι να κανω ομως?? επισης το μονο κολπο που πιανει για να μας υπακουσει ειναι οτι αν δεν το κανεις αυτος θα σου πεταξουμε πχ καποιο απο τα παιχνιδια που αγαπαει. Αυτο ειναι τρομερο λαθος το αναγνωριζω και νοιωθω τρομερα ενοχικα οταν του το λεω. Αλλα ετσι πιανει. Ποσο κακο μπορει να ειναι αυτο γιατι τον βλεπω σαν ψυχολογικο εκβιασμο και θυμωνω πολυ με τον ευατο μου.

 

τι ακριβώς είναι αυτό που ξανακάνει μπορείς να το περιγράψεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται?

-σε ποιές συνθήκες το κάνει ξανά - σε τί φάση δηλαδή;

 

όταν ένα παιδί επαναλαμβάνει κάτι, για το οποίο κατανοεί ότι είναι λάθος και το λέει κιόλας, ίσως προέρχεται απο κάποια άλλη βαθύτερη ανάγκη την οποία ΔΕΝ μπορεί να ελέγξει και έτσι κάθε παρέμβασή σας είναι χωρίς αποτέλεσμα!

Δηλαδή η λύση δεν θα βρεθεί σε παρέμβαση εκ των υστέρων αλλά σε πρόβλεψη. τι ειναι αυτό που οδηγεί το παιδί σε αυτή τη πράξη?

κάτι είναι, και πρέπει να το βρείς και να λύσεις αυτό! :!:

 

δώσε περισσοτερες λεπτομέρειες!

 

για το γενικότερο ερώτημά σαου - διάβασε το δευτερο ποστ, που εχω γράψει σε αυτό το θέμα, ....! (#2)

αν βρείς τον τρόπο να ενισχύεις μέσω της επιβράβευσης δίνεις ένα πολύ σημαντικό εργαλείο στο παιδί σου και το προφυλάσσεις απο το να βλέπει μόνο την αρνητική επίπτωση / έκβαση σε όσα συμβαίνουν ή μπορεί να συμβούν.

 

δεν είναι το αν κανεις κακό στο παιδί σου. είναι το τι καλό μπορείς να του κάνεις! αυτό δεν είναι εξαρχής ο στόχος?

δεν είναι κάτι απόλυτο, ή μια κατάσταση συγκεκριμένη, είναι μια κατεύθυνση την οποία επιλέγεις συνηδειτά να ακολουθήσεις και πρέπει να μπορείς να την αισθανθείς ως συναίσθημα.

διαβασε το ποστ ν.2.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχεις διαβασει τα παρακάτω άρθρα? νομιζω θα σε βοηθήσουν αρκετά

 

 

 

 

 

 

 

τι ακριβώς είναι αυτό που ξανακάνει μπορείς να το περιγράψεις όσο πιο αναλυτικά γίνεται?

-σε ποιές συνθήκες το κάνει ξανά - σε τί φάση δηλαδή;

 

όταν ένα παιδί επαναλαμβάνει κάτι, για το οποίο κατανοεί ότι είναι λάθος και το λέει κιόλας, ίσως προέρχεται απο κάποια άλλη βαθύτερη ανάγκη την οποία ΔΕΝ μπορεί να ελέγξει και έτσι κάθε παρέμβασή σας είναι χωρίς αποτέλεσμα!

Δηλαδή η λύση δεν θα βρεθεί σε παρέμβαση εκ των υστέρων αλλά σε πρόβλεψη. τι ειναι αυτό που οδηγεί το παιδί σε αυτή τη πράξη?

κάτι είναι, και πρέπει να το βρείς και να λύσεις αυτό! :!:

 

δώσε περισσοτερες λεπτομέρειες!

 

για το γενικότερο ερώτημά σαου - διάβασε το δευτερο ποστ, που εχω γράψει σε αυτό το θέμα, ....! (#2)

αν βρείς τον τρόπο να ενισχύεις μέσω της επιβράβευσης δίνεις ένα πολύ σημαντικό εργαλείο στο παιδί σου και το προφυλάσσεις απο το να βλέπει μόνο την αρνητική επίπτωση / έκβαση σε όσα συμβαίνουν ή μπορεί να συμβούν.

 

δεν είναι το αν κανεις κακό στο παιδί σου. είναι το τι καλό μπορείς να του κάνεις! αυτό δεν είναι εξαρχής ο στόχος?

δεν είναι κάτι απόλυτο, ή μια κατάσταση συγκεκριμένη, είναι μια κατεύθυνση την οποία επιλέγεις συνηδειτά να ακολουθήσεις και πρέπει να μπορείς να την αισθανθείς ως συναίσθημα.

διαβασε το ποστ ν.2.

 

Είσαι τέλεια ... θα κάτσω να τα διαβάσω πιο προσεκτικά απλα λόγω χρόνου τα περασα επιγραμματικά.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι κατα της τιμωριας. Δεν χρειαστηκε ποτε να βαω καποιο παιδι, ευτυχως γιατι ειχα την τυχη να εχω ενα ησυχ πρωτο παιδακι και ενα δευτερο, οχι τοσο ησυχο, αλλα εχει ως προτυπο το πρωτο.

Βεβαια περναμε πολλλλλεεεεςςςς ωρες μαζι.....με τη συζητηση, τα καταφερνουμε ως τωρα.

Πιστευω οτι η τιμωρια ισως δουλευει μεχρι μια ηλικια. Μεγαλωνωντας δεν νομιζω οτι 'παιρνουν' κατι θετικο, ισως νιωθουν οτι τα εκδικουμαστε ετσι.

Μετα τα 4-5 δηλαδη η τιμωρια κατ'εμε δεν διαμορφωνει προσωπικοτητες αλλα δημιουργει νευρα.

Για τον θεματοθετη τωρα, πιστευω οτι περιγραφεις μια 'φυσιολογικη' κατασταση με τεσσερα παιδακια αυτης της ηλικιας. Εχεις δικιο που κουραζεστε, που νευριαζετε, που γενικα τρεχετε ολη μερα χωρις να νιωθετε το αποτελεσμα. Ολοι πιστευω σε τετοια φαση, ετσι θα νιωθαμε.

Η μονη λυση ειναι να βρειτε καποια βοηθεια...ειτε με γιαγιαδες ειτε επι πληρωμη....αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα χρειαζεστε πολυ πολυ υπομονη νομιζω.

μερικα 'τιπς' ισως ειναι

α) να πηγαινουν για υπνο τα παιδια νωρις. Μετα τις 9 το βραδυ δηλαδη να μενει λιγος χρονος και για τους δυο σας.

β) Τα σκ να κρατας εσυ τα παιδια για κανα διωρο ωστε να βρει και η γυναικα σου λιγο χρονο για εκεινη.

γ) Να περιορισει τα παιχνιδια των παιδιων σε εναν συγκεκριμενο χωρο και οχι σε ολο το σπιτι.

δ) Οταν βλεπετε καλη μερα, εξω...στους δρομους....να ξεδινουν και αυτα.

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...εισαστε σε δυσκολη φαση αλλα θα περασει και θα την αναπολειτε!!!! Λιγη υπομονη και κατανοηση και απο τις δυο πλευρες και ολα γινονται!

Να σας ζησουν τα μωρα σας!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την έννοια της "τιμωρίας" διαφορετικά από ό,τι βλέπω. Είμαι κατά της τιμωρίας με την κλασσική έννοια, πχ σε στέλνω στο δωμάτιό σου, σε βάζω σε "γωνία σκέψης", δεν σε αφήνω να πας βόλτα, κτλ

Όμως, πιστεύω ότι όταν τα παιδιά έχουν άσχημη συμπεριφορά και έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες μεθόδους (συζήτηση, αντιπερισπασμό κτλ) κάποιου είδους "επίπτωση" πρέπει να την έχουν. Η "επίπτωση" όπως την λέω, πρέπει να είναι σχετική με το περιστατικό και άμεση, ανάλογα με την περίπτωση και για πιο σοβαρές καταστάσεις. Όχι για το παραμικρό.

Από το ποστ του θεματοθέτη, μου έμεινε η λέξη "φωνές". Οι φωνές εντείνουν το πρόβλημα και δημιουργούν περισσότερη ένταση σε όλους. Πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέσα στο σπίτι, κάποιοι κανόνες που να προσαρμόζονται ανάλογα την περίπτωση. Κατά τη γνώμη μου οι πολύ αυστηροί κανόνες έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera sas. eimai 25 xronon kai exo 2 koritsakia 2xronon kai 1 xronon.prin 2 mines peripou filoksenisame sto spiti mas ton aderfo tou antra mou me tin oikogenia tou gia 2,5 mines o opoios adrfos tou exei ena agoraki 5 xronon. to agoraki ferotan poli viea sta koritsia mou me apotelesma sto spiti mas na ginete enas xamos me fones fasaries kai timories, opos eipa kai parapano exei 2 mines pou exoun figei omos i megali mou kori 2 xronon exei agriepsei para poli kai den mporo na tin koumantaro. zimies xtipaei tin mikri den kimate tis prokathorismenes ores diladi mesimeri katholou kai to vradi itan i ora tis 9 kai tora mporei na ftasei k 12 den ksero ti na kano pos na ksanakano to paidi mou opos itan tha trelatho

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας. είμαι 25 χρόνον και έχω 2 κοριτσάκια 2χρόνον και 1 χρόνον.πριν 2 μήνες περίπου φιλοξενήσαμε στο σπίτι μας τον αδερφό του άντρα μου με την οικογένεια του για 2,5 μήνες ο οποιος αδερφος του έχει ένα αγοράκι 5 χρόνον. το αγοράκι φερόταν πολύ βίαια στα κορίτσια μου με αποτέλεσμα στο σπίτι μας να γίνετε ένας χαμός με φωνές φασαρίες και τιμωρίες, όπως είπα και παραπάνω έχει 2 μήνες που έχουν φύγει όμως η μεγάλη μου κόρη 2 χρόνον έχει αγριέψει παρα πολύ και δεν μπορώ να την κουμαντάρω. ζημιες χτυπάει την μικρή δεν κοιμάται τις προκαθορισμένες ώρες δηλαδή μεσημέρι καθόλου και το βραδυ ήταν η ώρα τις 9 και τώρα μπορεί να φτάσει k 12 δεν ξέρω τι να κάνω πως να ξανακάνω το παιδί μου όπως ήταν θα τρελαθώ

Link to comment
Share on other sites

είμαι κατά της βίας,σωματικής και λεκτικής.

σίγουρα όμως το παιδί πρέπει να έχει κανόνες και όρια

όταν αυτά παραβαίνονται κάποιες μικρές στερήσεις θα πρέπει να έπονται ως συνέπεια

αυτές τις κρίνει ο κάθε γονέας με βάση το δικό του παιδί

και το πλέον σίγουρο είναι πως η ανακοινωση της τιμωρίας και μόνο,η απειλή δηλαδή,δεν κάνει τίποτα!πρέπει και να πραγματοποιηθεί!

εν ολίγοις,όταν προειδοποιω το παιδί μου πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και θα επέλθει τιμωρία αλλά δεν τιμωρώ ποτέ ή όποτε έχω όρεξη,τότε το παιδί καταλαβαίνει την ασυνέπεια τη δική μου πλέον και με κοροιδεύει και φυσικά συνεχίζει

εμείς είμστε οι ενήλικες και εμείς έχουμε τον έλεγχο με την καλή του έννοια

το παιδί θέλει να το εισπράττει αυτό,έτσι νιώθει ασφάλεια!δεν μπορεί και δεν είναι αυτό το πιο "δυνατό"!

κάθε επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα..

εγω προσωπικα την χρησιμοποιω την τιμωρια στον 2,5 ετων γιο μου, ως εξης...γνωριζει οτι υπαρχουν κανονες τους οποιους βαζει η μαμα και ο μπαμπας (στο σπιτι) στο σχολειο η δασκαλα στο λεοφωρειο ο οδηγος κ.τ.λ του εξηγω να καταλαβει ο καθε ενας που ειναι υπευθυνος στο χωρο του. στην περιπτωση που εχει ασχημη συμπεριφορα η συνεπεια θα ειναι αναλογη δηλαδη κανεις τρελες και το ξερεις....(δεν σταματα) το ξαναλεω - συνεχιζει.. εαν συνεχισεις δεν θα δεις τα αγαπημενα σου mickey mouse - αυτο ηταν, σταματαει! επειδη την ειχε πατησει στο παρελθον. αλλο ειδος τιμωριας...πεταει παιχνιδια του, γιατι το κανεις αυτο? θα τα σπασεις... τιποτα συνεχιζει....αυτο που του λεω και ληγει εκει ειναι το εξης, απο την στιγμη που τα πετας συμαινει οτι δεν τα χρειαζεσαι ας τα παρω λοιπον να τα παω στα σκουπιδια. επειτα για να κανω πιο εντονη ολη αυτη την διαδικασια σαν επιβραβευση περιμενω την κυριακη και του λεω, επειδη ειχες πολυ καλη συμπεριφορα ολη την βδομαδα εαν θελεις παμε σε παιδοτοπο η τελοσπαντων καπου που περναει καλα. εγω ετσι διαχειριζομαι την τιμωρια.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα..

εγω προσωπικα την χρησιμοποιω την τιμωρια στον 2,5 ετων γιο μου, ως εξης...γνωριζει οτι υπαρχουν κανονες τους οποιους βαζει η μαμα και ο μπαμπας (στο σπιτι) στο σχολειο η δασκαλα στο λεοφωρειο ο οδηγος κ.τ.λ του εξηγω να καταλαβει ο καθε ενας που ειναι υπευθυνος στο χωρο του. στην περιπτωση που εχει ασχημη συμπεριφορα η συνεπεια θα ειναι αναλογη δηλαδη κανεις τρελες και το ξερεις....(δεν σταματα) το ξαναλεω - συνεχιζει.. εαν συνεχισεις δεν θα δεις τα αγαπημενα σου mickey mouse - αυτο ηταν, σταματαει! επειδη την ειχε πατησει στο παρελθον. αλλο ειδος τιμωριας...πεταει παιχνιδια του, γιατι το κανεις αυτο? θα τα σπασεις... τιποτα συνεχιζει....αυτο που του λεω και ληγει εκει ειναι το εξης, απο την στιγμη που τα πετας συμαινει οτι δεν τα χρειαζεσαι ας τα παρω λοιπον να τα παω στα σκουπιδια. επειτα για να κανω πιο εντονη ολη αυτη την διαδικασια σαν επιβραβευση περιμενω την κυριακη και του λεω, επειδη ειχες πολυ καλη συμπεριφορα ολη την βδομαδα εαν θελεις παμε σε παιδοτοπο η τελοσπαντων καπου που περναει καλα. εγω ετσι διαχειριζομαι την τιμωρια.

 

πολύ καλά

και απο ποια ηλικία ξεκινήσατε να έχετε συνέπεια των πράξεών σας;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ntemi κοιτα να δεις αυτο που γραφω με τους κανονες του το ελεγα απο μικρο μικρο, μηνων ηταν...το μονο που εκανε βεβαια ηταν να με κοιταει..! αλλα μαλλον το συνηθισε. για παραδειγμα οταν ηταν καπου στους 7,8 μηνες πηγαινε στην βιβλιοθηκη μου να παρει οτι εφτανε ηρεμα του ελεγα πως αυτα ειναι της μαμας διπλα ακριβως ομως σε ενα κουτι αποθηκευσης του ειχα βαλει τα δικα του πανινα βιβλιαρακια παραμυθια και οτι αλλο ειχαμε αυτη ηταν η δικη του βιβλιοθηκη! δεν το καταφερα με την πρωτη με υπομονη και με ηρεμια το καταφεραμε!! επειτα στην ηλικια 1 ετους και μετα που περπατουσε και ελεγε καποιες λεξεις τα πραγματα ηταν πιο δυσκολα γιατι προσπαθουσε να διεκδικηση αυτο που ηθελε με μεγαλυτερο παθος. οταν του μιλουσα και απλα με αγνοουσε και αυτο γινοταν αρκετη ωρα τον επερνα απο το χερακι και πηγαιναμε στο δωματιο του, εκει του εξηγουσα του μιλουσα και περιμενα την αντιδραση του εαν πηγιανε να φυγει τον γυρνουσα μεσα μεχρι να καταλαβει οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο. το δωματιο του βεβαια γνωριζει οτι εκτως απο δωματιο που κοιματε παιζει κ.τ.λ ειναι και χωρος που οταν κανει τρελες παει και για να ηρεμησει...ολα αυτα τα γραφω για να εξηγησω οτι δεν ξεκοινησα αποτομα την τιμωρια οπως αναφερω στο προηγουμενο post και για να απαντησω στην φιλη μας στα 2 χρονια εκανα τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτα ειναι παρα πολυ! Απο οτι κατάλαβα εσύ το χρησιμοποιείς σαν τιμωρία και οχι σαν ενα μέρος να πανε να ηρεμήσουν να σκεφτούν τις πράξεις τους.... Ποιος σου ειπε να το χρησιμοποιήσεις έτσι και ποια τα οφέλη του;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

 

 

Αφού συνεχίζεις να το κάνεις εδώ και 8 χρόνια όπως λες, μάλλον δεν πετυχαίνει...:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

 

 

και παινευεις αυτου του ειδους την συμπεριφορα σας?? το βρισκω λυπηρο...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

dor_law_nolte.jpg

 

 

ενα εξαιρετικο βιβλιο...το οποιο δεν αναιρει την αξια των οριων που επιβαλλεται να βαζουμε εμεις οι γονεις (προσωπικα θεωρω οτι τα ορια δεν εχουν καμμια σχεση με την τιμωρια)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

 

 

νόμιζα ότι κάνεις πλάκα..αυτά μας τα κάνανε σο δημοτικό τη δεκαετία του 70:shock: άλλο πέντε λεπτά στο δωμάτιό σου να σκεφτείς, άλλο αυτή η ταπεινωτική διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνεχίζεις να το κάνεις εδώ και 8 χρόνια όπως λες, μάλλον δεν πετυχαίνει...:rolleyes::rolleyes:

 

Πόλυ εύστοχη η παρατήρηση σου,υποτίθεται ότι το παιδί θα επρεπε να ειχε σκεφτεί αυτό που κάνει λάθος και δε θα το ξαναέκανε..

Link to comment
Share on other sites

εγω στο παιδακι αν κανει μια αταξια ή κατι κακο τελος παντων θα του εξηγησω ηρεμα πως πρεπει να πας να κατσεις στην γωνια της τιμωριας που εχω ορισει για 5-7 λεπτα και στο τελος θα του εξηγησω οτι αυτο που εκανε δεν ηταν σωστο και πως πρεπει να ζητησει συγγνωμη.

 

γενικώς μονο αυτην την μεθοδο τιμωριας χρησιμοποιω, δεν ειμαι του τυπου ''δεν θα δεις τηλεοραση για μια εβδομαδα'' ή ''δεν θα παιξεις σημερα'' ή ''αν το ξανακανεις θα φας σφαλιαρα'' και ουτε της σωματικης τιμωριας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

 

Τι μου θυμισες τωρα?

Τις τιμωριες στο Δημοτικο:rolleyes:

Να σαι καλα μας πηγες πολλα χρονια πισω.:lol:

Σε κουβεντα να βρισκομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα 10χρονο αγορακι και ενα 7χρονο κοριτσακι!

εχω ορισει εναν τοιχο στο σπιτι που τον ονομαζω τοιχο τιμωριας

καθε φορα που καποιο απο αυτα κανει καποια αταξια το βαζω να σταθει ορθιο στον τοιχο της τιμωριας για 15 λεπτα! το κανω απο τοτε που το αγορι εγινε 2 και πετυχαινει!!!! σας το συνιστώ!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ΜΈΣΑ ΣΤΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΥ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ.

 

Και αυτό!!! το παιδί που θα έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα σε όλη του τη ζωή, θα πρέπει να συμβιώσει με τα δικά μας στην μελλοντική κοινωνία.

Κρίμα που εν έτει 2015 υπάρχουν τόσο χαμηλού επιπέδου και παιδαγωγικά αμόρφωτοι γονείς, ώστε να καταστρέφουν έτσι παιδικές ψυχές που θα κληθούν αύριο να ζήσουν σε μία κοινωνία που θα την αντιμετωπίσουν με ψυχοφάρμακα λόγω των κακών εμπειριών και τραυμάτων που θα έχουν από την παιδική ηλικία, αντί να είναι οπλισμένα με αυτοπεποίθηση, δύναμη και θάρρος. Κρίμαααα......

Link to comment
Share on other sites

παντως εγω πιστευω πως πρεπει να βαζουμε στα παιδια μας ορια εχω δει πολους αερατους γονεις και τα παιδια τους οταν μεγαλωσουν μπλέκουν με κακές παρεες, εξοδους και γενικως δεν εχουν καλες συναναστροφες. όσο για τον spur 20 αυτην την μεθοδο την χρησιμοποιουν μονάχα αυτοι οι οποιοι εχουν νευρα και θελουν να εκτονοθουν στο παιδι τους αυτο το πραγμα δεν το προλαβα ουτε εγω που ειμαι 29!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ιδέα για τον ανυπάκουο και απίστευτα ζωηρό γιο μου.

Θα βρω έναν τοίχο και κάθε φορά που δεν θα με ακούει θα τον βάζω εκεί όρθιο 45 λεπτά χωρίς να του επιτρέπω να μου μιλάει.

Επίσης περιμετρικά από τον τοίχο θα σκορπίσω κομμάτια από γυαλί και για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα κουνηθεί, θα τον έχω ξυπόλητο.

Επιτέλους θα μπορώ να απολαμβάνω με την ησυχία μου τον καφέ μου.

Κορίτσι μου με έσωσες! Σε υπερευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ιδέα για τον ανυπάκουο και απίστευτα ζωηρό γιο μου.

Θα βρω έναν τοίχο και κάθε φορά που δεν θα με ακούει θα τον βάζω εκεί όρθιο 45 λεπτά χωρίς να του επιτρέπω να μου μιλάει.

Επίσης περιμετρικά από τον τοίχο θα σκορπίσω κομμάτια από γυαλί και για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα κουνηθεί, θα τον έχω ξυπόλητο.

Επιτέλους θα μπορώ να απολαμβάνω με την ησυχία μου τον καφέ μου.

Κορίτσι μου με έσωσες! Σε υπερευχαριστώ!

 

:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz:

Αν δεν είχα διαβάσει την ιστορία σου και δεν ήξερα πόσο "χαζομαμά" είσαι κι εσύ.... θα σε πίστευα:twisted:

Να τον έχεις και πεινασμένο.... και να του βάλεις και ένα κλαμπ σάντουιτς έξω από τον κύκλο με το γυαλί, να το βλέπει από μακριά!!!

 

Υπάρχει πολλή ανωμαλία γύρω μας δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...