Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Θέλω να δώσω μια συνέχεια στο θέμα του Λαλιώτη και της λόρδωσης που έχει το παιδί μου. Όπως είπα παραπάνω ο Λαλιώτης μας είπε ότι δε χρειάζεται τίποτα και ότι θα το ξαναδεί σε 1,5 - 2 χρόνια, κι ενώ εγώ περιμένω ήσυχη να περάσει ο καιρός, το βλέπει το παιδί τυχαία μια φυσιοθεραπεύτρια και μου λέει ότι είναι αρκετά σοβαρό το θέμα, ότι πρέπει να κάνει ειδικές ασκήσεις και μετά να ασχοληθεί και με κάποιο άθλημα για να μην έχει προβλήματα αργότερα (πόνους στη μέση και στην πλάτη, δύσκολη εγκυμοσύνη, αντισταθμιστική κύφωση ), να φορέσει ειδικούς πάτους γιατί γέρνει τα πόδια προς τα μέσα και χάνεται η καμάρα και το κυριότερο ότι αν είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα θα ήταν πλήρως αναστρέψιμη η κατάσταση, ενώ τώρα είναι πιο δύσκολο να γίνει. Μετά απ' αυτά πήγα στον ορθοπεδικό του ταμείου μου (ΤΥΠΑΤΕ) - δεν θυμάμαι το όνομα του γιατρού - ο οποίος μου είπε τα ίδια με τον Λαλιώτη, αλλά μου έδειξε κανα δυο ασκησούλες για να κάνω με τη μικρή και μετά πήγα και στον Μυλωνά, ο οποίος είπε να κάνει το παιδί ορθοσωμική γυμναστική και μου σύστησε κάποιον στο Καλοχώρι. Ρώτησα επίσης μια άλλη φυσιοθεραπεύτρια, γνωστή μιας κουμπάρας μου, η οποία είπε ότι πρέπει το παιδί να κάνει ασκήσεις (εκείνη θεωρούσε ότι μπορούσε να μου τις δείξει εμένα και να τις κάνω εγώ στο σπίτι και παράλληλα να κάνει το παιδί κάποιο άθλημα) και επίσης είπε για τον Λαλιώτη ότι αν δε δει το παιδί τελείως σκευρωμένο, σου λέει ότι όλα είναι καλά. Η πρώτη φυσιοθεραπεύτρια είπε για τον Λαλιώτη ότι δεν πιστεύει στις φυσιοθεραπείες και προτιμά το χειρουργείο.

Εγώ τελικά κάνω τις ειδικές ασκήσεις με την πρώτη φυσιοθεραπεύτρια (Τζελάτη λέγεται), αλλά έχω μείνει με μια απορία και αμφιβολία για το τι γίνεται. Έχουν πόλεμο οι ορθοπεδικοί με τους φυσιοθεραπευτές; Τι να πω, πολύ δύσκολο να συνεργάζεσαι με τους γιατρούς, πρέπει να βγάλεις κι εσύ γενική ιατρική και 5-6 ειδικότητες για να μπορέσεις να καταλάβεις πότε σε δουλεύουν και πότε όχι!!

 

Η κόρη μου απ ότι καταλαβαίνω έχει το ίδιο πρόβλημα.

Η παιδίατρός μας παρατήρησε μια ελαφριά λόρδωση και μας πρότεινε να δει την μικρή κάποια φυσιοθεραπεύτρια που να ειδικεύεται στην μέθοδο bobath. Την είδε η κυρία Τζελάτη και μας είπε ακριβώς τα ίδια πράγματα με σας. Μας σύστησε φυσιοθεραπεία 2 φορές την εβδομάδα και ειδικούς πάτους στα παπούτσια τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει το δημοτικό. Συζητώντας το με την ξαδέρφη μου η οποία είναι φυσιοθεραπεύτρια και δουλεύει με παιδιά σε κέντρο αποκατάστασης, δυστυχώς σε άλλη πόλη, μου είπε πως καλό θα ήταν πριν κάνουμε οτιδήποτε να απευθυνθώ σε παιδοορθοπεδικό. Πήγαμε στον Λαλιώτη ο οποίος είχε ξαναδεί την μικρή μας όταν ήταν νεογέννητο για ένα θεματάκι με το ισχίο και είχαμε μείνει πολύ ευχαριστημένοί.

Μας είπε πως πρόκειται για φυσιολογική νηπιακή λόρδωση και πως δεν χρειάζεται προς το παρόν να κάνουμε τίποτα, να βγάλουμε φωτογραφίες και να πάμε να την ξαναδεί σε ένα χρόνο.

Πριν λίγες μέρες έτυχε να μας επισκεφθεί και πάλι η ξαδέρφη μου η οποία αφού εξέτασε την μικρή, πιστεύει πως θα έπρεπε να κάνουμε κάποιες φυσιοθεραπείες αλλά όχι να φορέσουμε τους ειδικούς πάτους…………

Όπως καταλαβαίνετε για το ίδιο πρόβλημα έχω 3 διαφορετικές απόψεις και έχω πελαγώσει………

Προς το παρόν σκέφτομαι να ακολουθήσω την συμβουλή της ξαδέρφης μου η οποία έχει μεγάλη εμπειρία σε παιδιά έχει δουλέψει σε κέντρα και εδώ και στο εξωτερικό, μου είπε όμως να μην κάνω τις θεραπείες στο σπίτι αλλά να βρω ένα καλό κέντρο στο οποίο θα υπάρχει ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα για αυτό τον σκοπό. Ψάχνοντας όμως στο google βρήκα τέτοια κέντρα μόνο στην Αθήνα.

Μήπως κάποια από σας γνωρίζει που θα μπορούσα να απευθυνθώ?

Mamacita βλέπω πως έχει περάσει 1,5 χρόνος από την δημοσίευσή σου, είδατε βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

έχετε πάντα στο νου σας ότι υπάρχουν πρωτόκολλα που πρέπει οι γιατροί να ακολουθούν σωστά

δηλαδή

όταν υπάρχει κάτι ανορθόδοξο, πρέπει πρώτα (εμείς οι γονείς αλλά και οι γιατροί) να το αντιμετωπίζουμε αρχικά ήπια, με ασκήσεις γυμναστική κλπ, 2α με ειδικά βοηθήματα (πάτοι, κηδεμόνες κλπ) και 3ο και τελικό βήμα, όταν δεν πάει άλλο με επεμβαση.

Υπάρχουν γιατροί, κατά τη γνώμη μου κακοί επαγγελματίες, που για χ ψ λόγους πάνε στο 3. Μια δεύτερη γνώμη ποτέ δεν έβλαψε, μετά αποφασίζουμε εμείς.

Προσωπικά δεν θα άφηνα κάτι που μου κάνει "κλικ" ότι είναι στραβό, χωρίς να το ξεψαχνίσω πλήρως κ να το αντιμετωπίσω με το 1ο βήμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα..Μετά από μια τυπική επίσκεψη για εμβόλιο στην παιδίατρο, διέκρινε στον μικρό μας 4ων μηνών πρόβλημα στο ισχιο του( (ακούγεται ένα κλικ κ έχει ασυμμετρία πτυχών).μας πρότεινε υπέρηχο κ ορθοπεδικό έλεγχο.μενουμε σε νησί αλλά σκοπεύουμε να αναζητήσουμε γιατρους στη θεσ/κη..τα έχω χαμένα..μα πως δε φάνηκε σε τόσες επισκέψεις; Έχει κανείς να μου συστήσει κάποιον παιδο- ορθοπεδικο στη θεσ/κη;

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, dama87 είπε:

Καλησπέρα..Μετά από μια τυπική επίσκεψη για εμβόλιο στην παιδίατρο, διέκρινε στον μικρό μας 4ων μηνών πρόβλημα στο ισχιο του( (ακούγεται ένα κλικ κ έχει ασυμμετρία πτυχών).μας πρότεινε υπέρηχο κ ορθοπεδικό έλεγχο.μενουμε σε νησί αλλά σκοπεύουμε να αναζητήσουμε γιατρους στη θεσ/κη..τα έχω χαμένα..μα πως δε φάνηκε σε τόσες επισκέψεις; Έχει κανείς να μου συστήσει κάποιον παιδο- ορθοπεδικο στη θεσ/κη;

Λαλιώτης Νικόλαος. Με τις καλύτερες συστάσεις.  Εκεί πήγαμε εμείς την μικρή μας γιατί είχαμε διαφορετικές πτυχές στα πόδια. Εξαιρετικός με τη μικρή και στη διάγνωση. Έχει και ιατρείο στο κέντρο συνεργάζεται και με κλινικές. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 43 λεπτά , dama87 είπε:

Ευχαριστώ πολύ..Κάνει ο ίδιος υπερήχους ή πρέπει να κάνω σε ακτινολόγο;

Ο ίδιος. Ότι χρειαστεί θα το κάνει αυτός. Περαστικά σας και να δεις θα είναι κάτι απλό. Πολλά βρεφακια έχουν θεματακια με τα ισχυα που περνάνε μέχρι το χρόνο! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Στον Λαλιώτη είχαμε πάει και μεις για προληπτικό έλεγχο (υπέρηχο) στα ισχία. Μας τον είχε συστήσει η παιδίατρος μας. Το αποτέλεσμα ήταν φυσιολογικό οπότε δν αναπτύξαμε στη συνέχεια σχέσεις με τον γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...