Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

εγω παλι πιστευω οτι τα λεγομενα στραβα ποδαρακια ειναι μια ιστορια τοσο παλια που ουτε καν ειχε ανακαλυφθει η φυσιοθεραπεια φιλε μου....και δε θελω να σου αντιταχτω κατα καμια εννοια, ισα ισα συζητω την αποψη σου με τους δικους μου ανθρωπους για να δω τι αλλο θα μπορουσαμε να κοιταξουμε αλλα ελα που επεσες σε ανθρωπο με αυτοανοσο νοσημα (εχω πολυμυοσιτιδα) που εχει τοοοοσο ταλαιπωρηθει και ξερει αυτο που λες.....

ειπες οτι "Οτι δεν θελει χειρουργειο δεν ειναι τιποτα"

κι εγω εμαθα στη ζωη μου και θα προσθεσω

"οτι δεν ξερουμε πως να το γιατρεψουμε ειναι αυτοανοσο"

 

εχω φαει τα νοσοκομεια με το κουταλι εχω υποφερει παρα πολυ

βαρεθηκα να ακουω οτι η Ιατρικη ειναι Ωκεανος και οι γιατροι βαρκουλες

δεν πιστευω κανεναν και για τιποτα

να με συγχωρεις που ειμαι επιθετικη ισως

αλλα ακομα και αυτη τη στιγμη εγω περπαταω μονο 3 βηματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλάς για 2 διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν συγκρίνονται . Το τι έχει ο μικρούλης σου και το τι του επιφυλάσσει αυτό στην ζωή του δεν το ξέρει κανείς σε σχέση με αυτό που έχεις εσύ το οποίο είναι προδιαγεγραμμένο. Πριν από 10 χρόνια ξέραμε πολύ λίγα σε σχέση με σήμερα και σίγουρα μετά από άλλα 10 θα ξέρουμε πολλά περισσότερα. Με τις σημερινές γνώσεις σίγουρα μπορούμε να δώσουμε μία καλύτερη προοπτική για αυτά τα παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για 2 διαφορετικά πράγματα τα οποία δεν συγκρίνονται . Το τι έχει ο μικρούλης σου και το τι του επιφυλάσσει αυτό στην ζωή του δεν το ξέρει κανείς σε σχέση με αυτό που έχεις εσύ το οποίο είναι προδιαγεγραμμένο. Πριν από 10 χρόνια ξέραμε πολύ λίγα σε σχέση με σήμερα και σίγουρα μετά από άλλα 10 θα ξέρουμε πολλά περισσότερα. Με τις σημερινές γνώσεις σίγουρα μπορούμε να δώσουμε μία καλύτερη προοπτική για αυτά τα παιδιά

 

μιλαω για το κατα ποσο οι γιατροι ξερουν τι τους γινεται!

και μια και ξερεις δε μου λες και μενα τι ειναι προδιαγεγραμμενο για μενα?

γιατι πριν δεκα χρονια που ειχα την πρωτη εξαρση μου ειπαν οτι θα μεινω παραλυτη

και περπατησα σε 20 μερες !!!!!!!!!!! και επι δεκα χρονια δεν ειχα την παραμικρη ενοχληση

και τωρα εκανε παλι μια εξαρση απο το πουθενα και λενε αλλα!

και για το μικρο τι θα μπορουσα να κανω πιστευεις?

γιατι σε αλλα παιδακια ο γιατρος εχει δωσει φυσιοθεραπειες , ναρθηκες, ειδικα παπουτσακια, ασκησεις, και σε μενα τιποτα, δεν καταλαβαινω και ειλικρινα τι πιστευεις οτι θα μπορουσα να κανω παραπερα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω γνώμη όσο αφορά το πρόβλημά σου γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί ή αντιμετωπίσει , αλλά για τον μικρό σου θα έλεγα να επισκεφτείς την κυρία αυτή , είναι ένας χώρος φυσικοθεραπείας που ασχολείται μόνο με παιδιά. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα βγεις χαμένη άσχετα με το τι θα αποφασίσεις στην συνέχεια . :D

Ονοματεπώνυμο :ΔΑΟΥΣΗ ΘΕΟΔΩΡΑΕιδικότητα :ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑΠεριοχή Εργασίας :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔιεύθυνση Εργασίας :Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 60 Τ.Κ. 54642Τηλ. Εργασίας :2310863251

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορώ να εκφέρω γνώμη όσο αφορά το πρόβλημά σου γιατί ποτέ δεν έχω ασχοληθεί ή αντιμετωπίσει , αλλά για τον μικρό σου θα έλεγα να επισκεφτείς την κυρία αυτή , είναι ένας χώρος φυσικοθεραπείας που ασχολείται μόνο με παιδιά. Ειλικρινά πιστεύω ότι δεν θα βγεις χαμένη άσχετα με το τι θα αποφασίσεις στην συνέχεια . :D

Ονοματεπώνυμο :ΔΑΟΥΣΗ ΘΕΟΔΩΡΑΕιδικότητα :ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑΠεριοχή Εργασίας :ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΔιεύθυνση Εργασίας :Κ.ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ 60 Τ.Κ. 54642Τηλ. Εργασίας :2310863251

 

σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα...:)

Εχω ενα αγορακι δεκατεσσαρων μηνων και τα πελματακια του εχουν μια κλιση προς τα μεσα,ειδικα οταν περαπαταει.....

Η παιδιατρος που τον ειδε οταν χρονισε μου ειπε οτια δεν ειναι τιποτα και να του φοραω απλα και μονο τα παπουτσακια αναποδα οσο ειναι στο σπιτι και θα φτιαξει...

Δεν το εχω βγαλει ομως απο το μυαλο μου και διαβαζοντας και τα μηνυματα σας η αληθεια ειναι αγχωθηκα αρκετα.....και τελικα δε ξερω τι πρεπει να κανω....να τον παω σε παιδοορθοπεδικο ή σε φυσιοθεραπευτη;;;

Ειμαι κι εγω απο θεσσαλονικη :)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα...:)

Εχω ενα αγορακι δεκατεσσαρων μηνων και τα πελματακια του εχουν μια κλιση προς τα μεσα,ειδικα οταν περαπαταει.....

Η παιδιατρος που τον ειδε οταν χρονισε μου ειπε οτια δεν ειναι τιποτα και να του φοραω απλα και μονο τα παπουτσακια αναποδα οσο ειναι στο σπιτι και θα φτιαξει...

Δεν το εχω βγαλει ομως απο το μυαλο μου και διαβαζοντας και τα μηνυματα σας η αληθεια ειναι αγχωθηκα αρκετα.....και τελικα δε ξερω τι πρεπει να κανω....να τον παω σε παιδοορθοπεδικο ή σε φυσιοθεραπευτη;;;

Ειμαι κι εγω απο θεσσαλονικη :)

 

πρωτα σε παιδοορθοπεδικο και εκεινος αν χρειαζεται θα συστησει φυσιοοθεραπειες

Link to comment
Share on other sites

πρωτα σε παιδοορθοπεδικο και εκεινος αν χρειαζεται θα συστησει φυσιοοθεραπειες

Σε ευχαριστω πολυ !:P

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρωτα σε παιδοορθοπεδικο και εκεινος αν χρειαζεται θα συστησει φυσιοοθεραπειες

ναι, αλλα δεν ειναι σιγουρο εαν θα συστησει ,συνηθως δεν συστηνουν ;);)

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλα δεν ειναι σιγουρο εαν θα συστησει ,συνηθως δεν συστηνουν ;);)

 

ναι αλλα δε μπορεις να πας και πρωτα σε φυσιοθεραπευτη πριν παρεις τη γνωμη γιατρου

γνωμη μου παντα

ξερω πολλα παιδακια που τα εστειλαν για φυσιοθεραπεις οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα δε μπορεις να πας και πρωτα σε φυσιοθεραπευτη πριν παρεις τη γνωμη γιατρου

γνωμη μου παντα

ξερω πολλα παιδακια που τα εστειλαν για φυσιοθεραπεις οι γιατροι

σωστο ,μαλλον θα πρεπει να πας και στους 2 ,και να κρινεις μονος σου στο τελος;);)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο μενα...:)

Εχω ενα αγορακι δεκατεσσαρων μηνων και τα πελματακια του εχουν μια κλιση προς τα μεσα,ειδικα οταν περαπαταει.....

Η παιδιατρος που τον ειδε οταν χρονισε μου ειπε οτια δεν ειναι τιποτα και να του φοραω απλα και μονο τα παπουτσακια αναποδα οσο ειναι στο σπιτι και θα φτιαξει...

Δεν το εχω βγαλει ομως απο το μυαλο μου και διαβαζοντας και τα μηνυματα σας η αληθεια ειναι αγχωθηκα αρκετα.....και τελικα δε ξερω τι πρεπει να κανω....να τον παω σε παιδοορθοπεδικο ή σε φυσιοθεραπευτη;;;

Ειμαι κι εγω απο θεσσαλονικη :)

 

Καλησπέρα

Ανάποδο παπούτσι βάζουμε όταν έχουμε βλαισά γόνατα και όχι όταν έχουμε

βλαισή ποδομνημική. Η εξήγησης έχει σχέση με την βιομηχανική και θα πάρει πολλή ώρα για να σου εξηγήσω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ανάποδο παπούτσι βάζουμε όταν έχουμε βλαισά γόνατα και όχι όταν έχουμε

βλαισή ποδομνημική. Η εξήγησης έχει σχέση με την βιομηχανική και θα πάρει πολλή ώρα για να σου εξηγήσω .

Σε ευχαριστω για την απαντηση...ομως τι σημαινει αυτο;Δηλαδη,οταν εχουμε βλαισα γονατα τα πελματα δε κλινουν προς τα μεσα;Θεωρεις οτι ειναι λαθος η διαγνωση της παιδιατρου;Σκεφτομαι να παω πρωτα σε αυτην παλι απο βδομαδα να τον δει να της εκθεσω και τις ανησυχιες μου και αναλογως να πραξω....

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο παπούτσι είναι μία πολλή δυναμική αλλαγή στο σώμα.

Αν έχουμε κλινικά μόνο μία βλαισή ποδοκνημική την αιτία θα την βρεις ψηλά στο ισχίο. Αν έχουμε βλαισά γόνατα τότε έχουμε σίγουρα και βλαισή ποδοκνημική και την αιτία θα την βρεις στον κορμό του παιδιού. Όσο πιο κεντρικά στο σώμα βρίσκεται η αιτία του προβλήματος τόσο πιο δυναμική θα πρέπει να είναι η παρέμβαση.

Είναι λίγο με ορολογία η απάντηση μου αλλά θεωρώ ότι την έκανα όσο πιο απλά γινόταν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

paris35 να εκμεταλευτω τις γνωσεις σου για ενα θεμα που απασχολει? η μικρη μου 14μηνων εχει εντονα ραιβα ποδια κ τα δικα μου ειναι ετσι αλλα οχι τοσο πολυ οσο της μικρης μου....Υπαρχει περιπτωση να διορθωθουν καποια στιγμη? κ απο ποιον γιατρο πρεπει να ξεκινησω? εχω σκοπο αμεσα να την παω στο γιατρο,μηπως πρεπει σε φυσικοθεραπευτη?

Ευχαριστω εκ των προτερω!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

 

paris35 να εκμεταλευτω τις γνωσεις σου για ενα θεμα που απασχολει? η μικρη μου 14μηνων εχει εντονα ραιβα ποδια κ τα δικα μου ειναι ετσι αλλα οχι τοσο πολυ οσο της μικρης μου....Υπαρχει περιπτωση να διορθωθουν καποια στιγμη? κ απο ποιον γιατρο πρεπει να ξεκινησω? εχω σκοπο αμεσα να την παω στο γιατρο,μηπως πρεπει σε φυσικοθεραπευτη?

Ευχαριστω εκ των προτερω!

 

Γεια σου poukis

Τα ραιβά τα πόδια δηλώνουν ότι το παιδί λόγο κακού κορμού που έχει, ο έλεγχος του κορμού για μας λέγεται κεντρική σταθερότητα, αναγκάζεται να μεγαλώσει την βάση στήριξης για να έχει καλύτερη ισορροπία και έτσι ανοίγει τα πόδια του στα πλάγια. Σίγουρα για να καταφέρει να κάνει αυτήν την αντιστάθμιση στο κορμί της κάποιο στάδιο ανάπτυξής θα πήδηξε και δεν προετοίμασε καλύτερα τον κορμό της.

Από τα λεγόμενα σου έχεις και εσύ ένα minimalaki παιδί (όπως το δικό μου, έτσι ονομάζουμε αυτά τα ελαφριά παιδιά) σίγουρα πάρε μια γνώμη ενός γιατρού και συμπλήρωσε την με μία αξιολόγηση από έναν ειδικό φυσικοθεραπευτή που θα ασχολείται μόνο με παιδιά.

Το ότι εσύ έχει στραβά πόδια δεν νομίζω ότι θα πρέπει να έχει και η κόρη σου. Αυτή την δικαιολογία όταν την ακούς να ξέρεις ότι σου την λένε γιατί δεν έχουν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου poukis

Τα ραιβά τα πόδια δηλώνουν ότι το παιδί λόγο κακού κορμού που έχει, ο έλεγχος του κορμού για μας λέγεται κεντρική σταθερότητα, αναγκάζεται να μεγαλώσει την βάση στήριξης για να έχει καλύτερη ισορροπία και έτσι ανοίγει τα πόδια του στα πλάγια.

 

Την πηγα σημερα σε παιδοορθοπεδικο κ μου εδωσε αυτην ακριβως την απαντηση.Ευχαριστω πολυ!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν πήγες φίλε μου , αν επιτρέπετε ?

 

Καλημέρα...την πήγα στο Αγγελίδη Ιορδάνη στη Βασ. Ολγας 8Α.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμεις εχουμε παει στον Λαλιωτη και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο την συμπεριφορα του γενικοτερα.......

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν ρωτησεις 10 ατομα για εναν γιατρο, συνανθρωπο, δικηγορο κ.ο.κ. θα ακουσεις 10 διαφορετικες γνωμες.....Οποτε μην παιρνετε τοις μετρητοις οσα λεμε ολοι οι υπολοιποι.... ΜΟΝΟ αν εχεις προσωπικη εμπειρια μπορεις να κρινεις και φυσικα ο καθε γονιος εχει διαφορετικα κριτηρια αξιολογησης......

 

Εχεις απλα εναν μπουσουλα για να ξεκινησεις.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δυστυχώς θα συμφωνήσω νε την Valeri..Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά αντιμετωπίσαμε με τον γιο μου 3 ετών, δεν είχε καθόλου υπομονή και μιλούσε στο παιδί με πολύ αυταρχικό τρόπο...Η διάγνωση μπορεί να ήταν σωστή αλλά η συμπεριφορά του απαράδεκτη για γιατρό που ασχολείται με παιδιά...:cry:

μαλιστα ,και παλι ενα 3χρονο παιδακι

προφανως ο ανθρωπος δεν ξερει να συμπεριφερεται στα παιδια αυτης της ηλικιας ,γιατι και αυτα εχουν αποψη

μαλλον πρεπει να λαβουμε αλλα μετρα για να σταματησει την ασχημη συμπεριφορα του

δεν αρκει να του πεις οτι θα τον καταγγειλουμε στον ιατρικο συλλογο ,πρεπει να γινει και πραξη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΛΑΛΙΩΤΗ ΜΗΠΩΣ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

επισκευθηκα τον κο Λαλιωτη πολυ προσφατα και οχι στο ιατρειο του αλλά στο παπαγεωργιου

ο μικρος μου λογω της υποτονιας και των χαλαρων αρθρωσεων εχει μια βλαισοτητα στα πελματα.

ο φυσιοθεραπευτης μας συνεντησε πάτους. πηγα σε τυχαιο γιατρο του ικα να μου τους γραψει για να παρω τα χρηματα πίσω. ο γιατρος του ικα κατηγορηματικος οτι το παιδι θελει εγχειρηση :shock: κατευθειαν μου συνεστησε και τον γιατρο που θα μου τον χειρουργουσε :rolleyes::rolleyes:

 

ο φυσιοθεραπευτης μας τα πηρε ασχημα. μας κατευθηνε στον Λαλιωτη

 

πηγαμε. μεσα σε ενα δεκαλεπτο εξετασε το παιδι, μας ειπε φυσικα οχι για χειρουργειο, μας συνεστησε να συνεχισουμε φυσιοθεραπειες οι οποιες θα βοηθησουν στο συνολο το παιδι και χωρις να τον ρωτησω εκανε και μια αναπτυξιολογικη αξιολογηση του παιδιου λεγοντας μου πραγματα που αλλοι εξετασαν λεπτομερως τον μικρο για να τα βρουν. και τελος με "μαλωσε" για μια συγκεκριμενη φοβια που εξεφρασα...

 

τι παραπονο να εχω απο εναν τετοιο γιατρο ο οποιος δωρεαν ασχοληθηκε τοσο με το παιδι μου, στον ελαχιστο χρονο που διεθετε λογω των ραντεβου και των εκτακτων της ημερας;

 

τον συστηνω ανεπιφυλακτα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο σύγκρισης ενός γιατρού από το αν το συμπεριφέρεται καλά ή όχι δεν σημαίνει ότι είναι και κακός γιατρός. Άλλωστε το καλός ή κακός είναι τελείως υποκειμενικό. Σημασία έχει να δίνει να δίνει επιστημονική εξήγηση για τα αίτια και την θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Το μέτρο σύγκρισης ενός γιατρού από το αν το συμπεριφέρεται καλά ή όχι δεν σημαίνει ότι είναι και κακός γιατρός. Άλλωστε το καλός ή κακός είναι τελείως υποκειμενικό. Σημασία έχει να δίνει να δίνει επιστημονική εξήγηση για τα αίτια και την θεραπεία.

φαντασου να χρειαζεται ενα παιδι χρονια παρακολουθηση απο εναν γιατρο που του συμπεριφερεται ασχημα ;););)

θα του δημιουργηθει σιγουρα ψυχικο τραυμα ,συν το ορθοπεδικο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...