Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τρόπος που δίνουμε αυγό;;


emanouela

Recommended Posts

Εμείς πάλι κορίτσια τρώμε αυγό 3 φορές την εβδομάδα ολόκληρο. Το βράζω για τουλάχιστον 6 λεπτά , δηλαδή να μην είναι ούτε πολύ σφιχτό αλλά ούτε και πολύ μελάτο και ο μικρός μου χοροπηδάει μόλις το βλέπει του αρέσει πολύ. Στην αρχή που δεν μου το πολυ έτρωγε δοκίμασα να του βάλω λίγο λαδάκι και μπορώ να πω ότι είχε αποτελέσματα.Αυτό όμως μόνο στην αρχή γιατί απο κει και έπειτα δεν χρειάστηκε να το ξανακάνω.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δικιά μου έχει αλλεργία στο αυγό..της το δοκιμασα πριν δυο μήνες και πέταξε σπυράκια..τώρα δεν ξέρω πότε θα το ξαναδοκιμάσω

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου έχει αλλεργία στο αυγό..της το δοκιμασα πριν δυο μήνες και πέταξε σπυράκια..τώρα δεν ξέρω πότε θα το ξαναδοκιμάσω

 

θα σου πει η γιατρός σου πότε να κάνετε πάλι απόπειρα , η ξαδέρφη μου είχε το ίδιο πρόβλημα με τη μικρή της δηλαδή είχε αλλεργία στο αυγό αλλά όχι στις τροφές που περιείχαν αυγό και την άλλη εβδομάδα θα κάνει μια εξέταση για να δει κατα πόσο το έχει ξεπεράσει το πρόβλημα.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η παιδίατρος μου ειπε μετα τον πρώτο χρόνο αυγό όπως και ψαρι. Ο καθε παιδίατρος λέει τα δικά του απο ότι καταλαβα. Μάλλον θα εξαρτάται απο το καθε παιδάκι, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Χθες ξεκίνησα το αυγό. Την 1η ημέρα της έδωσα το 1/4 του κρόκου και σήμερα το 1/2 αραιομένο με λίγο λάδι.

Η απορία μου είναι πόσο χρόνο να περιμένω έως να φάει ολόκληρο κρόκο? π.χ. σκέφτομαι αύριο να της δώσω 3/4 και μεθαύριο ολόκληρο κρόκο. Εσείς πως το κάνατε?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σε λιγότερο απο μία εβδομάδα θα ξεκινήσουμε κρόκο αυγού σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου.Απ όσα διάβασα εδώ καλό είναι τον κρόκο να τον αναμιγνύω με λίγο φρέσκο λαδάκι.Αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι (μπορεί να είναι κ κουτή ερώτηση).Τι ώρα να δώσω τον κρόκο?Για παράδειγμα,πρίν ή μετά τη φρουτόκρεμα? ή πριν το μεσημεριανό γεύμα.Και σίγουρα δε θα τον δώσω ολόκληρο σαν πρώτη φορά αλλά θέλω τη βοήθεια σας.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

το αυγό δινεται πριν τα φρουτα κανονικά...εμενα ομως ενω στην αρχή το ετρωγε (απο τον 7ο το έδωσα) τωρα ουτε να το φτύσει οπότε το κρύβω μέσα στην φρουτόκρεμα!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ.Θα δοκιμασω απο βδομαδα να του το δωσω πριν τη φρουτοκρεμα ετσι ωστε αν δε του αρεσει να φαει τη φρουτοκρεμα κ να μεινει αυτη η γευση μετα!!!!

Δεν ειναι καλυτερα ομως να αποφυγω την μπανανα μες στη φρουτοκρεμα????

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΟ ΔΙΝΩ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΕ ΓΑΛΑ ΣΑΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

ΜΠΑΝΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ?ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω της το δοκιμασα πριν το φρουτο.Αναγουλιασε τοο πολυ που τρομαξα.Τωρα προκειμενου να μην το τρωει καθολου οπως ο Δημητρακης μου,της το αλεθω μαζι με το φαγητο.Κι ετσι μ'ενα σμπραρο δυο τρυγωνια.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΠΑΝΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ?ΕΓΩ ΔΙΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

 

Απλά φοβάμαι ότι επειδή θα φάει πρώτη φορά αυγο,να μην ανακατεψω μπανανα με αυγό.Δεν κανουν κ τον καλυτερο συνδυασμο!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙ ΒΑΡΥ ΔΗΛ.?

ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ..ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΤΙ...

ΑΥΓΟ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ?ΕΓΩ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ.

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι για να μην πεσει βαρυ απλα υπαρχει περιπτωση απ το συνδυασμο κ των δυο να δημιουργηθει αλλεργικη αντιδραση.Για καμια βδομαδουλα μεχρι να σσυνηθισει τη γευση του αυγου.Μετα συνεχιζουμε κανονικα το προγραμμα μας.Οσο για το καθημερινο που ρωτας αν ανατρεξεις λιγο πισω θα διαβασεις πολλες διαφορετικες αποψεις απο παιδιατρους.Πιστευω οτι μερα παρα μερα ειναι καλυτερο ειδικα τωρα που ειναι μικρος.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

Θέλω να ρωτήσω το αυγό πόση ώρα πριν την φρουτόκρεμα το δίνεται. Εγώ μέχρι στιγμής το δίνω 1 ώρα πριν, αλλά έτσι πάει πίσω και το μεσημεριανό...

pj9gp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

 

Θέλω να ρωτήσω το αυγό πόση ώρα πριν την φρουτόκρεμα το δίνεται. Εγώ μέχρι στιγμής το δίνω 1 ώρα πριν, αλλά έτσι πάει πίσω και το μεσημεριανό...

 

εγώ της έδινα στις 7 γάλα, ξανακοιμόταν, οταν ξυπνούσε 9-10 της έδινα αυγό, κατα τις 11 φρουτόκρεμα και 1-2 το μεσημεριανό.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην δικιά μου ποτέ δεν άρεσε το αυγο. Και δεν επέμεινα. Τρώει καμιά φορά απο τα δικά μας αν ζηλέψει μια μπουκια. Αυτό. Δεν με αγχώνει όμως. Τρώει όλα τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα οπότε κάμια στιγμή θα ξεκινήσει και το αυγουλάκι..

Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην δικιά μου ποτέ δεν άρεσε το αυγο. Και δεν επέμεινα. Τρώει καμιά φορά απο τα δικά μας αν ζηλέψει μια μπουκια. Αυτό. Δεν με αγχώνει όμως. Τρώει όλα τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα οπότε κάμια στιγμή θα ξεκινήσει και το αυγουλάκι..

Α ναι... Και στο μεγάλο μου γιο δεν άρεσε καθόλου στην αρχή, κοντά στα 1,5-2 άρχισε έτσι ξαφνικά να το τρώει και τώρα είναι το αγαπημένο του!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θέλω να ρωτήσω το αυγό πόση ώρα πριν την φρουτόκρεμα το δίνεται. Εγώ μέχρι στιγμής το δίνω 1 ώρα πριν, αλλά έτσι πάει πίσω και το μεσημεριανό...

 

κι εμένα η μικρή 1 ώρα πρίν τη φρουτόκρεμα το τρώει. μην αγχώνεσαι με το ωράριο. και δεν είναι ανάγκη κάθε μέρα να τρώει αυγό. αν δεν θές να το δώσεις το πρωί, μπορείς να το κάνεις ομελέτα και να το φάει το μεσημέρι. πόσο είναι το παιδάκι σου?

Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην δικιά μου ποτέ δεν άρεσε το αυγο. Και δεν επέμεινα. Τρώει καμιά φορά απο τα δικά μας αν ζηλέψει μια μπουκια. Αυτό. Δεν με αγχώνει όμως. Τρώει όλα τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα οπότε κάμια στιγμή θα ξεκινήσει και το αυγουλάκι..

 

έχεις δοκιμάσει να της το δώσεις ομελέτα? σαν μεσημεριανό? ;)

Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην δικιά μου ποτέ δεν άρεσε το αυγο. Και δεν επέμεινα. Τρώει καμιά φορά απο τα δικά μας αν ζηλέψει μια μπουκια. Αυτό. Δεν με αγχώνει όμως. Τρώει όλα τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα οπότε κάμια στιγμή θα ξεκινήσει και το αυγουλάκι..

 

ουτε εμενα το ετρωγε το αυγο μεχρι τωρα(2χρ.)μεχρι που του το εκανα στο τηγανι με ντοματα(οπως ειναι το τηγανιτο αλλα αντι για λαδι βαζω ντοματα και φετα!!)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα στην δικιά μου ποτέ δεν άρεσε το αυγο. Και δεν επέμεινα. Τρώει καμιά φορά απο τα δικά μας αν ζηλέψει μια μπουκια. Αυτό. Δεν με αγχώνει όμως. Τρώει όλα τα υπόλοιπα χωρίς πρόβλημα οπότε κάμια στιγμή θα ξεκινήσει και το αυγουλάκι..

 

ουτε εμενα το ετρωγε το αυγο μεχρι τωρα(2χρ.)μεχρι που του το εκανα στο τηγανι με ντοματα(οπως ειναι το τηγανιτο αλλα αντι για λαδι βαζω ντοματα και φετα!!)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να της το δώσεις ομελέτα? σαν μεσημεριανό? ;)

 

Aν κρίνω απο αυτό που τρώει όταν μας βλέπει να τρώμε αυγά..νυστική θα μείνει...η μαμά θα το φάει πάλι...:mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αυγό του το δίνω περίπου δύο ώρες μετά το πρωινό γάλα και μισή ώρα πριν τη φρουτόκρεμα. Όταν το αρχίσαμε, επειδή ήταν σφιχτό και μόνο ο κρόκος, δεν το έτρωγε οπότε το άλεθα στην κρεατόσουπα. Τώρα που χρόνισε, δοκίμασα να το δώσω μελάτο με ελάχιστο αλατάκι και το τσάκισε. Όταν τελειώνει το αυγό κλαίει, θέλει κι άλλο:shock:. Πάντως, για το μελάτο αυγό επειδή οι απόψεις διίστανται, φροντίζω να μην είναι ημέρας και αγνώστου προελέυσεως. Παίρνω συγκεκριμένη μάρκα αυγά - δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω - και τα αφήνω 1 μέρα στο ψυγείο πριν δώσω.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...