emanouela

τρόπος που δίνουμε αυγό;;

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Όχι, τρώει κι εκείνος με πιρούνι. Απλά θεωρούσε ότι θα το έπαιρνα και με το χέρι. Γιατί, σπάνιο είναι να το φάει κάποιος με πιρούνι; Νόμιζα ότι όλοι το τρώνε, και απλά δεν έχουν θέμα να το φάνε και με το χέρι. (Εκτός αν εννοεις ολόκληρο με τη φλούδα που κι εγώ με το χέρι το τρώω εννοείται. Αλλά εννοούσα κομμένο σε κομμάτια)

Αλήθεια? Εμείς εδώ συνηθως με τα χέρια τρώμε κ το καθαρισμένο για αυτό μου έκανε εντύπωση

Διαφημίσεις

(Ο άντρας μου, Αθηναίος, αποκαλεί εμάς τους Θεσσαλονικιούς βάρβαρους επειδή τρώμε την μπουγάτσα με το χέρι κι όχι με το πλαστικό πιρουνάκι. Συνεχίστε. :D)

• Χαχαχα 3

Just now, Ilaeira είπε:

(Ο άντρας μου, Αθηναίος, αποκαλεί εμάς τους Θεσσαλονικιούς βάρβαρους επειδή τρώμε την μπουγάτσα με το χέρι κι όχι με το πλαστικό πιρουνάκι. Συνεχίστε. :D)

Κ καλά κάνεις!!! Το φαγητό είναι απόλαυση!!!!! :D

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εμένα είναι μεγαλύτερος απ' τη δικιά σου, τώρα είναι 18 μηνών. Είχα όμως θέμα, ενώ ξεκίνησα από 8 μηνών να του δίνω ψωμάκι κ μπισκοτάκι στο χέρι γενικά αν δεν ήταν τελείως πολτοποιημένο τον αναγουλιαζε, μετά όταν άρχισε να τρώει κομματάκια έβαζε πολύ πολύ μικρή ποσότητα στο στόμα του, αν έβαζε μεγαλύτερη μπουκιά μετά από κάποια δευτερόλεπτα την έφτυνε. Άρχισε να τρώει καλύτερα από 16,5 που έβγαλε περισσότερα δόντια. Μέχρι τότε είχε 8, με το που έβγαλε τα επόμενα 2 άρχισε να μασάει πολύ καλύτερα κ να διαχειρίζεται μεγαλύτερες μπουκιες

Με νερό κ σαπούνι του αρέσει να παίζει αλλά όντως αυτό με τις υφές παίζει να μην μπορεί. Πχ όταν πηγαίναμε θάλασσα με δυσκολία πατούσε τα πόδια του στην άμμο η στις πέτρες, μικρότερος είχε θέμα κ με το γρασίδι. Θυμάμαι γύρω στο χρόνο αν τον έβαζα σε τριφύλλι με τα πεδιλακια γκρινιαζε

Τελικά μήπως σε ένα σημείο, έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι όταν έχουν περισσότερα δόντια, τα μωρά διαχειρίζονται καλύτερα τις τροφές; Το λέω συμπερασματικά από την εμπειρία σου. Δε λέω ότι πρέπει να τρώει αλεσμένα μέχρι 18 μηνών. Το βλέπω κάπως.Αλλά νομίζω ότι μήπως όντως δεν χρειάζεται να τα ζορισουμε τα παιδιά. Και της @Ilaeira μετά τον χρόνο άρχισε και ο δικός σου πιο καλά τρώει τώρα

Just now, Annitamik είπε:

Τελικά μήπως σε ένα σημείο, έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι όταν έχουν περισσότερα δόντια, τα μωρά διαχειρίζονται καλύτερα τις τροφές; Το λέω συμπερασματικά από την εμπειρία σου. Δε λέω ότι πρέπει να τρώει αλεσμένα μέχρι 18 μηνών. Το βλέπω κάπως.Αλλά νομίζω ότι μήπως όντως δεν χρειάζεται να τα ζορισουμε τα παιδιά. Και της @Ilaeira μετά τον χρόνο άρχισε και ο δικός σου πιο καλά τρώει τώρα

δ ειναι μονο θεμα δοντιων.κ η κορη μου στον χρονο αρχισε να τρωει απο 10μ εδινα κομματια.στα αλεσμενα δ ετρωγε.απο την αρχη διαχειριζοταν πολυ καλα τα κομματια

ο μικρος εφαγε κομματια απο 7μ γτ πολυ απλα δ δεχοταν αλεσμενα.τα βρασμενα λαχανικα μια χαρα τα διαχειριζοταν,αλλα μεχρι να γινει 1,5χρ το φαγητο του ηταν το μαρτυριο της σταγονας.δοντι 1ειχε βγαλει ως 1χρ

σιγουρα επηρεαζει σε εναν βαθμο,αλλα δ ειναι το μοναδικο

κ σιγουρα δ θελει πιεση

(εγω τους δινω αρκετα να τρωνε  με το χερι,ο μικρος μωρο σιχαινοταν αλλα τοτε οταν ηθελε με αφηνε να τον ταισω)

Just now, Ilaeira είπε:

Τέτοια φαγητά κι εγώ με το χέρι τα πιάνω, ή έστω με το χαρτί. Δεν μπορώ να διανοηθω να κόβω οποιοδήποτε είδος πίτας σε κομματάκια! Δεν τα ευχαριστιεσαι, είναι για να τα κρατάς και να δαγκώνεις. Και ψωμί με μέλι με το χέρι τρώω, οπότε δεν είναι το λερωμα το θέμα μου. Μόνο με συγκεκριμένα έχω θέμα, μου ήρθε σαν παράδειγμα το μήλο και το αχλάδι. Ούτε έχω θέμα με τα φρούτα γενικά, γιατί βερίκοκο τρώω με το χέρι. Ροδάκινο όχι. Ίσως έχει να κάνει με το ότι ζουλιουνται και μαυρίζουν; Ποιος ξέρει; 

Just now, little lamb είπε:

Τέτοια φαγητά κι εγώ με το χέρι τα πιάνω, ή έστω με το χαρτί. Δεν μπορώ να διανοηθω να κόβω οποιοδήποτε είδος πίτας σε κομματάκια! Δεν τα ευχαριστιεσαι, είναι για να τα κρατάς και να δαγκώνεις. Και ψωμί με μέλι με το χέρι τρώω, οπότε δεν είναι το λερωμα το θέμα μου. Μόνο με συγκεκριμένα έχω θέμα, μου ήρθε σαν παράδειγμα το μήλο και το αχλάδι. Ούτε έχω θέμα με τα φρούτα γενικά, γιατί βερίκοκο τρώω με το χέρι. Ροδάκινο όχι. Ίσως έχει να κάνει με το ότι ζουλιουνται και μαυρίζουν; Ποιος ξέρει; 

Νοκθζω είναι μικρές αισθητηριακές διαταραχές που έχουμε όλοι. εγω πχ αναγουλιάζω αν φάω πορτοκαλί ή φρουτα τύπου ροδάκινο/βερύκοκο. Επίσης αν φάω μαλακό μήλο, θέλω μόνο πολύ σκληρά τραγανά κ ζουμερά κ αναγιυλιάζω κ με τα σμουθις. Επίσης αν πατήσω ένα λεπτό ξυπόλητη νιώθω απίστευτο εκνευρισμό, δεν αντέχω καθολου. 

Just now, Annitamik είπε:

Δεν ξέρω σε ένα σημείο πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα δόντια, βέβαια ίσως είναι κ στο παιδί, η κόρη μου δεν είχε θέμα αλλά ο γιος μου νομίζω ότι αν δεν έβγαζε κ τα λίγο πιο πίσω δόντια ακόμα θα μασούσε υπερβολικά μικρές μπουκιες

Just now, mama16 είπε:

Δεν ξέρω σε ένα σημείο πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα δόντια, βέβαια ίσως είναι κ στο παιδί, η κόρη μου δεν είχε θέμα αλλά ο γιος μου νομίζω ότι αν δεν έβγαζε κ τα λίγο πιο πίσω δόντια ακόμα θα μασούσε υπερβολικά μικρές μπουκιες

σ αυτο συμφωνω.οχι οτι δ μπορουν να μασησουν καθολου,αλλα με περισσοτερα δοντια σιγουρα δαγκωνουν μεγαλυτερα κομματια

• Μου αρέσει 1

Στο φαγητό δε παίζουν ρόλο τόσο τα δόντια όσο η θέση της γλώσσας κ αν την χρησιμοποιούν σωστά όπως η δύναμη κ η κινητικότητα που έχουν οι μυς στην κατάποση του φαγητού...!!!! Κάποια παιδιά χρειάζονται λίγο χρόνο μέχρι να οριμασουν αυτά κ να τα χρησιμοποιούν σωστά 

• Μου αρέσει 3

Διαφημίσεις

Κι εγώ νομίζω ότι δεν παίζουν ρόλο τα δόντια. Η δικιά μας έτρωγε κομματάκια από 8 μηνών που ουσιαστικά τα κατέβαζε αμασητα. Ακόμα και τώρα που είναι ενάμισι μερικές φορές βρίσκουμε αμασητα κομματάκια, ξέρετε πού! Και μάλιστα θέλω να ρωτήσω τη γιατρό στην επόμενη επίσκεψη.

Just now, Έσπερος είπε:

Νοκθζω είναι μικρές αισθητηριακές διαταραχές που έχουμε όλοι. εγω πχ αναγουλιάζω αν φάω πορτοκαλί ή φρουτα τύπου ροδάκινο/βερύκοκο. Επίσης αν φάω μαλακό μήλο, θέλω μόνο πολύ σκληρά τραγανά κ ζουμερά κ αναγιυλιάζω κ με τα σμουθις. Επίσης αν πατήσω ένα λεπτό ξυπόλητη νιώθω απίστευτο εκνευρισμό, δεν αντέχω καθολου. 

Ο άντρας μου δεν περπατάει σχεδόν ποτέ ξυπόλητος (δεν μου έχει πει αν τον ενοχλεί κάτι ή είναι απλά συνήθεια) αλλά εγώ θυμώνω όταν το μωρό ξυπνάει από τον ήχο των παντοφλών! Και τη νύχτα περπατάω πάντα μα πάντα ξυπόλητη.

Just now, xaroumenh mama said:

Στο φαγητό δε παίζουν ρόλο τόσο τα δόντια όσο η θέση της γλώσσας κ αν την χρησιμοποιούν σωστά όπως η δύναμη κ η κινητικότητα που έχουν οι μυς στην κατάποση του φαγητού...!!!! Κάποια παιδιά χρειάζονται λίγο χρόνο μέχρι να οριμασουν αυτά κ να τα χρησιμοποιούν σωστά 

Συμφωνώ, και τα δύο μου παιδιά από 6 μηνών έτρωγαν κομμάτια χωρίς κανένα δόντι. Η μικρή 15 μηνών πλέον τρώει τα πάντα χωρίς ουσιαστικά να χρησιμοποιει τα δόντια, έχει 8 αλλά είναι μόνο τα μπροστά και δεν τρώει με αυτά και τρώει τα πάντα, εκτός ίσως από ώμο καρότο και ξηρούς καρπούς. 

Just now, xaroumenh mama είπε:

Η θέση της γλώσσας τι εννοείς? Όταν ήταν μικρούλης μου είχε πει η παιδίατρος ότι βλέπει να εχει λίγο κοντό χαλινο κ να παμε να τον ελέγξει παιδοχειρουργος αλλά είπε ότι δεν χρειαζόταν κόψιμο αυτός. Κ εγώ είχα ακούσει ότι κατά το θηλασμό μπορεί να πονάει η μητέρα αν το μωρό έχει κοντό χαλινο ενώ εγώ δεν πονουσα. Κ τώρα λέει διάφορες λεξουλες

Just now, mama16 είπε:

Η θέση της γλώσσας τι εννοείς? Όταν ήταν μικρούλης μου είχε πει η παιδίατρος ότι βλέπει να εχει λίγο κοντό χαλινο κ να παμε να τον ελέγξει παιδοχειρουργος αλλά είπε ότι δεν χρειαζόταν κόψιμο αυτός. Κ εγώ είχα ακούσει ότι κατά το θηλασμό μπορεί να πονάει η μητέρα αν το μωρό έχει κοντό χαλινο ενώ εγώ δεν πονουσα. Κ τώρα λέει διάφορες λεξουλες

Η γλώσσα μεταφέρει το φαγητό από τη μια μεριά στην άλλη κ πάνω κάτω ώστε να βοηθήσει στη διάσπαση της τροφης να γίνει σβολος κ να μπορέσει να το καταπιεί μετά, ακόμα κ η αναπνοή έχει σημασία αν μπορεί να τη συντονίσει σωστά.. Όλα αυτά για κάποια παιδιά δεν είναι εύκολα θέλουν το χρόνο τους μέχρι να τα κατακτήσουν 

• Μου αρέσει 2

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα