Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι χρειάζεται για το φαγάκι του:


Recommended Posts

Μην ψωνιζετε ρε παιδια ενα καρο αχρηστα πραγματα (που ειναι και επικινδυνα). Δεν χρειαζονται ξεχωριστα σκευη τα μωρα.

Αντε οταν πανε τριων χρονων το πολυ να σας ζητησουν κατι με καποιον αγαπημενο τους ηρωα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

smaroula ετσι νομιζα κι εγω και δεν ακουγα ουτε τη μανα μου ουτε τη γιαγια μου, που τα παιδια τους δεν επαθαν ποτε τιποτα απο τα ανοξειδωτα.

 

Σκεψου μαλιστα οτι τοτε ταιζαν τα μωρα στερεες τροφες (κρεμες κλπ) απο τον 3ο μηνα, ενω τωρα ξεκιναμε απο τον 6ο.

 

Kassiani παλαιότερα έκαναν πολλά πράγματα, λόγω έλλειψης γνώσεων, που αργότερα επιβεβαιώθηκε οτι δεν ήταν σωστά.Σκέψου μόνο οτι πλέον γνωρίζουμε οτι τα παιδιά γεννιούνται με την "αντανάκλαση εξώθησης" που σημαίνει οτι άν βάλεις κάτι στο στόμα του μωρού, θα βγάλει τη γλώσσα του προς τα έξω.Αυτό έχει προνοήσει η φύση για να μπορούν τα μωρά να πιάσουν τη ρώγα που τους παρέχει το γάλα!Αυτό λοιπόν αρχίζει να αλλάζει σε ηλικία 6 μηνών.Μπορώ να σου αναφέρω και άλλς πρακτικές οι οποίες ακολουθούσε η γιαγιά μου αλλά δεν είναι σωστές!Χωρίς παρεξήγηση Κασσιάνή μου. :) Οχι οτι δεν έχεις απόλυτο δίκιο για τα πλαστικά σκεύη αλλά μην προωθούμε τακτικές που μπορεί να προκαλέσουν πρόβλημα σε άλλα παιδάκια.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηριζω καθολου τις παλιες πρακτικες, το αντιθετο μαλιστα... :)

Φαντασου οτι η μητερα μου επεμενε να δινω αλατι και μελι στο μωρο.

 

Ανεφερα οτι τοτε εδιναν στερεες τροφες απο τον 3ο ακριβως για να δειξω οτι και σε πιο ευαισθητα ουλα το ανοξειδωτο δεν εκανε καμια ζημια. Προσωπικα θηλαζα την κορη μου αποκλειστικα με δικο μου γαλα μεχρι τον 6ο. Δε θα υποστηριζα ποτε το αντιθετο. :)

Απλα δε νομιζω τι παθαινει κατι το μωρο απο τα ανοξειδωτα κουταλακια και αρα πρεπει να παιρνουμε πλαστικα. Η κορη μου παντως δεν επαθε τιποτα. Θ αανησυχουσα, αν συνεχιζα να την ταιζω με πλαστικα μετα απο ολα αυτα που εγκυρα και βεβαιωμενα μας εχουν πει οι αρμοδιοι επιστημονες.

 

Ακριβως επειδη μπαινουν πολλοι και διαβαζουν εδω, καλο ειναι να μη δινεται η εντυπωση οτι τα πλαστικα κουταλακια ειναι αυτα που υποστηριζει η συγχρονη ιατρικη και πρακτικη και το ανοξειδωτο ειναι δηθεν μια παρωχημενη τακτικη της γιαγιας μας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προσωπικά πιστευω οτι τα πλαστικά κουταλάκια και πιατακια ειναι περιττα και δεν σκοπευω να γεμισω πλαστικουρες που μετα τα αποσυρουν λογω τοξικότητας.

Καλα τον ατμομαγειρα θα τον χτυπήσω όμως αλυπητα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ατμομαγειρας ακουγεται τελειος, ομως δεν αναπτυσονται υψηλες θερμοκρασιες σε πλαστικο ? Αν ειναι δηλαδη το δοχειο πλαστικο και οχι γυαλινο :?

 

κοιτα συμφωνω απολυτα αλλα δεν μπορω να το γλιτώσω απο παντου δυστυχώς :(

καπου θα κάνουμε ολοι παραχωρήσεις :roll:

Link to comment
Share on other sites

O ατμομαγειρας ακουγεται τελειος, ομως δεν αναπτυσονται υψηλες θερμοκρασιες σε πλαστικο ? Αν ειναι δηλαδη το δοχειο πλαστικο και οχι γυαλινο :?

 

κοιτα συμφωνω απολυτα αλλα δεν μπορω να το γλιτώσω απο παντου δυστυχώς :(

καπου θα κάνουμε ολοι παραχωρήσεις :roll:

 

 

Συμφωνω απολυτα Γιογκινι...

Link to comment
Share on other sites

O ατμομαγειρας ακουγεται τελειος, ομως δεν αναπτυσονται υψηλες θερμοκρασιες σε πλαστικο ? Αν ειναι δηλαδη το δοχειο πλαστικο και οχι γυαλινο :?

 

κοιτα συμφωνω απολυτα αλλα δεν μπορω να το γλιτώσω απο παντου δυστυχώς :(

καπου θα κάνουμε ολοι παραχωρήσεις :roll:

 

 

Συμφωνω απολυτα Γιογκινι...

 

Δικιο εχετε, αλλα εδω λεγαμε για τα πλαστικα κουταλακια , αλλα το φαγητο μαγειρεμενο ΜΕΣΑ σε πλαστικο και σε ψηλες θερμοκρασιες ειναι πολυ χειροτερο. Δεν μπορεις να προστατευθεις απο παντου γιατι θα χαζεψεις στην προσπαθεια και παλι ολο κατι θα σου ξεφευγει. Αλλα νομιζω το να μην μαγειρευουμε σε πλαστικα και να μην τρωμε απο πλαστικα που εχουν ερθει σε επαφη με υψηλες θερμοκρασιες ειναι βασικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Tελικα κοριτσια τι ειναι καλυτερο για το ταισμα των μωρων μας?Εμεις ξεκιναμε την αλλη βδομαδα κρεμα κι ακομα δεν εχω παρει σκευη..Η μητερα μου πηρε ενα κουταλακι απο chicco..Να το χρησιμοποιησω?Για πιατακι τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Για πιατακι χρησιμοποιησε πορσελανη η γυαλι....απο την στιγμη που ταιζεις εσυ το παιδι δεν υπαρχει κινδυνος να σπαει (κι αν σπασει δλδ τι εγινε?) μετα που θα τρωει μονο μαλλον θα θελει πλαστικο.......

 

Κουταλακι εμεις ειχαμε αρχικα ενα σιλικονης.........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ολα τα μαγαζια με παιδικα αλλα και σε ολα σχεδον τα μαγαζια με ειδη σπιτιου υπαρχουν παιδικα σετ οπου τα πιατα ειναιαθραυστα μη πλαστικα και μαχαιροπηρουνα με πολυ ωραια σχεδια ανοξειδωτα.

Προσφατα αγορασα πολυ ωραια παιδικα μαχαιροπηρουνα ανοξειδωτα με πολυ ωραια χερουλια απο το mothercare

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα μαγαζια με παιδικα αλλα και σε ολα σχεδον τα μαγαζια με ειδη σπιτιου υπαρχουν παιδικα σετ οπου τα πιατα ειναιαθραυστα μη πλαστικα και μαχαιροπηρουνα με πολυ ωραια σχεδια ανοξειδωτα.

Προσφατα αγορασα πολυ ωραια παιδικα μαχαιροπηρουνα ανοξειδωτα με πολυ ωραια χερουλια απο το mothercare

 

Κασσιανή μου να υποθέσω οτι αυτά δεν είναι για τη φάση αποθηλασμού έτσι;Εννοείς για μεγαλύτερες ηλικίες;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα και ειναι και για τη φαση αποθηλασμου.

Δε νομιζω οτι μετα απο ολα αυτα που εχουν διαπιστωθει με βεβαιοτητα πλεον, ειναι λογικο να ταιζεις μωρακι 6 μηνων με πλαστικα.

Υπαρχουν πολυ μικρα κουταλακια (του εσπρεσο) ανοξειδωτα ιδανικα για το μικρο τους στοματακι.

Και μη μου ξαναπειτε για τα ουλα παρακαλω, γιατι τα ουλα των μωρων ειναι τα πιο σκληρα και γερα που υπαρχουν.

Μολις αρχισουν να σας δαγκωνουν, θα το διαπιστωσετε :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

παρόλο που είναι νωρίς για εμάς να προβληματιστούμε, θα συμφωνήσω με την Κασσιανή, γενικά έχω μία απέχθεια στο πλαστικό, ακόμη και φαγητό στη δουλειά σε γυάλινο μπωλ με καπάκι φέρνω και δε βρίσκω το λόγο να πήξω στο πλαστικό, ίσως είναι λίγο πιο χαριτωμένα, ενώ το μωρό μπορεί να φάει σε δικό του πορσελάνινο πιατάκι, εμείς δηλ. πλαστικά είχαμε παλιά?, και φυσικά υπάρχουν και πολύ ωραία ανοξείδωτα σετ μαχαιροπήρουνου, και μπιμπερό ή δοχεία φύλαξης πάλι γυάλινα θα πάρω

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω εδώ http://www.mothercare.com/b/42865041/ref=sc_fe_c_5_0_42773041_1 δεν δείχνει να έχει μη πλαστικά σετάκια...εσείς πιο ανοξειδωτο απο mothercare πείρατε?

Τον ατμομάγειρα BEABA τον εχει βρει καμιά online και που?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω σκέφτομαι να το παρω απο το olivres μαζί με αλλα...

 

τώρα είδα την απαντηση γιατι δεν μου έρχεται email ειδοποιήσης για θέματα τα οποία έχω συμμετάσχει :evil:...γιατι?? συμβαίνει το ίδιο και σε σας??

μονο οταν κανω ακυρωση παρακολουθησης και μετα δηλωσω απο την αρχη την παρακολουθηση του θεματος μου έρχονται emails...είναι γνωστό bug??

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της beaba δεν τον έχω δει αλλά επειδή σε 1μιση μήνα ο μικρός θα αρχίσει τις κρέμες βρήκα έναν της Brevi που συνδυάζει ατμομάγειρα και μίξερ. Σκέφτομαι να τον παραγγείλω. το site είναι: http://www.brevi.eu

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...