Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΝΟΥΔΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ ΜΩΡΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια help. Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο καιρό στους όρχεις του 7μηνών μωρού μου έχει αναπτυχθει χνουδάκι (σα μικρες ξανθές τριχούλες). Είναι φυσιολογικό?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συζήτησε το με τον παιδίατρο σου και δεν και άλλα πράγματα σχετισκά με την ανάπτυξη του μερού σου δηλαδή ύψος βάρος περίμετρος κεφαλής και δες εαν υπάρχουν αποκλίσεις από τα φυσιολογικά, πχ. εάν το βάρος είναι πολύ χαμηλό ή το ύψος εκτος ορίων ή κοντά στα όρια προς τα πάνω ή και προς τα κάτω. Μπορεί και να είναι και ένα αθώο χνουδάκι που είναι και το πιό πιθανόν, αλλά σε συνδυασμό με κάποια άλλα πράγματα σαν αυτά που σου ανέφερα να είναι ένδειξη ορμόνικού προβλήματος. Για παράδειγμα η κορούλα μου 4,5 ετών από πολύ μικρή είχε έντονη τριχοφυία με έμφαση στην πλάτη και τα πόδια της αλλά επειδή ο δίδυμος αδελφός της αντιμετώπιζε ορμονολογικό πρόβλημα, αποφάσισα να πάρω την γνώμη ενδοκρινολόγου και για αυτήν, τελικά ο γιατρός με διαβεβαίωσε οτι οι φόβοι μου ήταν αβάσιμοι. Απλά η αρκουδίτσα μου θα χρειαστεί ίσως αργότερα λίγη παραπάνω αποτρίχωση :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα το συζητήσω με την παιδίατρο μου απλά ήθελα μια πρώτη γνώμη και αν έχει τύχει και σε άλλες μανούλες. Σε όλα τα άλλα είμαστε εντός φυσιολογικών πλαισίων. Ο ενδοκρινολόγος σε έστειλε για αιματολογικές ή όλο αυτό ελέγχεται με άλλο τρόπο?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

mama tou konstantinoulh καλημέρα. Αν όντως δεν έχει αλλού πολλές τρίχες τότε δεν χρειάζεται να ανησυχεις για το χνουδάκι. Και ο δικός μου έτσι είναι ακριβώς. εχθές πήγαμε παιδίατρο και την ρώτησα και εγώ γιατί δεν σου κρύβω πως ανησύχησα και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, είναι φυσιολογικό. τον έψαξε παντού μήπως είχε και αλλού τριχούλες αλλά δεν...

μπορεί να είναι και κληρονομικότητα γιατί ο μπαμπάς μας είναι αρκουδιάρης :wink:

Link to comment
Share on other sites

mama tou konstantinoulh καλημέρα. Αν όντως δεν έχει αλλού πολλές τρίχες τότε δεν χρειάζεται να ανησυχεις για το χνουδάκι. Και ο δικός μου έτσι είναι ακριβώς. εχθές πήγαμε παιδίατρο και την ρώτησα και εγώ γιατί δεν σου κρύβω πως ανησύχησα και μου είπε πως δεν είναι τίποτα, είναι φυσιολογικό. τον έψαξε παντού μήπως είχε και αλλού τριχούλες αλλά δεν...

μπορεί να είναι και κληρονομικότητα γιατί ο μπαμπάς μας είναι αρκουδιάρης :wink:

 

Κι ο δικός μας μπαμπάς έχει αρκετές τρίχες και όντως ο Κωνσταντίνος δεν έχει αλλού τρίχες. Ελπίζω και γω να μην ειναι τίποτα γιατί το παρατήρησα τις τελευταίες μέρες και μου φάνηκε περίεργο για τοσο μικρούλι.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν οι τριχούλες είναι ξανθές και μαλακές σαν χνούδι δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι. Επειδή έχουν και εμένα οι μικρές αυτό το χνούδι ρώτησα τη γιατρό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και μόνο αν δώ μαύρες τριχούλες, σγουρές ή να είναι σκληρές στην υφή τότε θα πρέπει να δούμε για ορμονολογικό έλεγχο.

Δεν το πιστεύω οτι είναι δικές μου

Αλεξάνδρα 3/3/2008

Ζέτα 3/3/2008

Link to comment
Share on other sites

Αν οι τριχούλες είναι ξανθές και μαλακές σαν χνούδι δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι. Επειδή έχουν και εμένα οι μικρές αυτό το χνούδι ρώτησα τη γιατρό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και μόνο αν δώ μαύρες τριχούλες, σγουρές ή να είναι σκληρές στην υφή τότε θα πρέπει να δούμε για ορμονολογικό έλεγχο.

 

Τα ιδια είπε και η δική μας παιδίατρος όταν το ειχα αναφέρει , και εμεις είχαμε ενα ελαφρύ χνουδάκι αλλα τελικα δεν ήταν τίποτα , θηλάζεις ? αν ναι μπορεί να είναι απο τις δικές ορμόνες εμείς θηλάζόυμε ακόμα και μάλλον είναι απο εκει

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου ειχε σε αυτην την ηλικια,επεσαν και τωρα ξαναεχει.ρωτησα κι εγω τον παιδιατρο και μου ειχε πει οτι μπορει να ειναι και απο τις κρεμες που βαζουμε για το συγκαμα!!!!!!!Ν αμην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο και αυτο με την κληρονομικοτητα ισχυει και εμενα μου το ειπε ο παιδιατρος!!!!!!Αντρες ειναι τι να τους κανουμε;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δε θηλάζω΄και τις κρέμες για το σύγκαμα δεν τις βάζω στη συγκεκριμένη περιοχή με τις τριχούλες αλλά γύρω από αυτή, οποτε δεν είναι από τα παραπάνω. Είναι ξανθες μαλακες και σα χνουδάκι οποτε με βάση αυτά που λετε μάλλον δεν ειναι κάτι ιδιαίτερο. Η κληρονομικότητα μου φαινεται πιο φυσιολογικο γιατί γενικά έχει και αρκετό μαλλάκι. Ο άντρας μου γελάει και μου λεει οτι ειναι άντρακλας :D ο γιος μας αλλά εγώ ανησύχησα όταν τις ειδα!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

γεια σας, εδώ και μερικές μέρες παρατήρησα στους όρχεις του 6 μηνών γιου μου κάποιες ξανθές τριχούλες και λόγω της καραντίνας δεν μπορούμε να επισκεφθούμε κάποιον ενδοκρινολόγο. Η παιδίατρος μας, μας εξήγησε ότι μπορει και να είναι κληρονομικό αλλά ισως χρειαστουν κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις αλλά λόγω των συνθηκών δε μπορούμε να τις κάνουμε . ηθελα να ξέρω αν είχε καποια μαμά  πρόσφατα  ίδιο θέμα με το μωράκι της και πως το αντιμετώπισε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...