Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωράκι για νεογέννητη μπουμπού!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πλησιάζει η μέρα που η αδερφή μου θα φέρει στον κόσμο τη μπουμπού της!!!

Και προσπαθώ να βρω τι να της πάρω για να της πάω στο μαιευτήριο!

Θέλω προτάσεις για κάτι όμορφο,κοριτσίστικο, πρωτότυπο αλλά όχι πολύ ακριβό γιατί της έχω πάρει ήδη δώρο το σετάκι καρότσι-πορτ μπεμπε-καθισματάκι αυτοκινήτου.

Οπότε πολύ θα εκτιμήσω τις ιδέες σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα μου αρεσουν πολυ κατι σε ματακι απλο και ομορφο, ενα καπελακι για την ανοιξη, ενα καδρακι για το δωμάτιό της μικρης, ενα μαγιω για καλοκαιρι, ενα βιβλιο- αλμπουμ για τις στιγμες του μωρου (αυτο με τα forever friends ειναι υπεροχο νομιζω μινωας εκδοσεις εχει και στο jumbo), μια κορνιζα για να βαλει τη φωτο, μια κορνιζα για να κανει σε πηλο τα πατουσακια του μωρου...

αχ αν σκεφτω αλλο θα σου πω.

με το καλο το ανιψακι και το δικο σου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω κάτι άλλο, πάρε ένα τετράδιο με χοντρό εξώφυλλο και βρες διάφορες εικονίτσες σχετικές με το μωρό και κόλλα τις. Ετσι θα φτιάξεις ένα λευκωμα που το μπεμπάκι σας θα έχει να καμαρώνει σε μερικά χρόνια. Μπορείς να αφήσεις χώρο και για φωτογραφίες του.

Link to comment
Share on other sites

ημερολογιο για το μωρο(ποτε περπατησε, ποτε εφαγε κλπ). Εμενα μου το ειχαν φερει στο Βασιλη και επαθα εθισμο. Το πηρα και στον μικρο και καταγραφω καθε τους κινηση :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας!!!!

Την περίπτωση ρούχου,κλπ την έχω αποκλείσει γιατί εκτός απο το γεγονός οτι ήδη της έχω πάρει αμέτρητα ρουχαλάκια, παπουτσάκια, σαλιάρες,κλπ, φαντάζομαι οτι όλοι όσοι θα έρθουν στο μαιευτήριο θα της φέρουν κάτι τέτοιο!!!

smaroula πολύ ωραίο και όντως πρωτότυπο το μπουκέτο και ίσως να κατέληγα σε αυτό αν τα ρουχαλάκια που έχει το μπουκέτο δεν περιορίζονταν σε νούμερο 0-3...γιατί αν η μπουμπού μας βγει μεγάλη, τι να τα κάνει τα 0-3???

ματάκι και τέτοια, ξέρω οτι θα της πάρουν κάποιοι συγγενείς μας...

 

Είχα μια ιδέα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή...θα σας την πω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Σκέφτηκα να πάω σε ένα κοσμηματοπωλείο και να διαλέξω ένα παιδικό βραχιολάκι με κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο και μετά να τους πω μήπως μπορούν να μου βρουν κάτι γυναικείο για το λαιμό με το ίδιο ή όσο πιο παρόμοιο γίνεται σχέδιο με το βραχιολάκι...

Ώστε όταν θα βγαίνουν βολτίτσα, να φοράνε τα ασορτί κοσμηματάκια τους!!!

Μήπως είναι χαζή η ιδέα μου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες υπαρχει ηδη στα lapin και ειναι της φολι φολι. Απευθυνεται ομως σε μεγαλυτερες ηλικιες αφου πριν τα 3 ειναι δυσκολα να φορεσει βραχιολακι το παιδι και να το κρατησει. Σε νεογεννητο δεν επιτρεπεται καν.

Ειναι πολυ ωραια ιδεα για καποια γενεθλια.

Επισης υπαρχει μαγαζι στο κολωνακι που φτιαχνει κατα παραγγελια πινακα με το ονομα της μικρης για το δωματιο.

Βιβλιο μωρου για τις αναμνησεις, ενα καλο αλμπουμ για τις πρωτες φωτογραφιες, μομπιλε για την κουνια της

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια μια φιλη μου γεννησε σημερα κοριτσακι , ειναι το δευτερο .το πρωτο παιδακι της ειναι και αυτο κοριτσακι, 1.5 χρονων. προβληματιζομαι τι δωρο να της παρω!!!πειτε καμμια ιδεα . φανταζομαι οτι ρουχα και παιχνιδια εχει ηδη πολλα απο την πρωτη της κορη. τι αλλο μπορει να φανει χρησιμο??στην ιδια περιπτωση ειναι και η αδερφη μου που γενναει σε λιγες μερες το δευτερο κοριτσακι της.την βοηθεια σας παρακαλω..

Link to comment
Share on other sites

σε κοντινούς συγγενείς εγώ πάιρνω μία γλαστρούλα με ελιά συνοδευόμενη από χρήματα

ή ένα γούρι (υπάρχουν για μωρά, εγώ τα αγοράζω από ένα μαγαζί με είδη βάφτισης)

Αυτά για τη αδερφή σου

 

Για τη φίλη σου....

ένα ημερολόγιο, όπως αναφέρουν κ τα κορίτσια παραπάνω

μία μεγάλη κορνίζα με πολλές θήκες για φωτό, έχουν στα φωτογραφία, που είναι για φωτό από τον πρώτο χρόνο του μωρού

κάτι τέτοιο στο περίπου όμως, αυτά που έχει στο δικό μας φωτογραφείο, είναι μεγαλύτερα με περισσότερες θέσεις για φωτο

http://www.kindergallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29946

 

ή κάτι τέτοιο

http://www.kindergallery.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29836

 

μην ξεχάσεις ένα δωράκι για τις αδερφούλες ΚΑΙ ένα δωράκι για τις μανούλες!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μια φιλη μου γεννησε σημερα κοριτσακι , ειναι το δευτερο .το πρωτο παιδακι της ειναι και αυτο κοριτσακι, 1.5 χρονων. προβληματιζομαι τι δωρο να της παρω!!!πειτε καμμια ιδεα . φανταζομαι οτι ρουχα και παιχνιδια εχει ηδη πολλα απο την πρωτη της κορη. τι αλλο μπορει να φανει χρησιμο??στην ιδια περιπτωση ειναι και η αδερφη μου που γενναει σε λιγες μερες το δευτερο κοριτσακι της.την βοηθεια σας παρακαλω..

πολυ ομορφο και χρησιμο δωρο ειναι η πανοτουρτα σιγουρα εχει τελεια εμφανιση και σιγουρα θα χρησιμοποιησει τις πανες και τα αλλα αξεσουαρ που εχει επανω!

αν θελεις ξερω κοπελα που φτιαχνει υπεροχες και σε πολυ καλες τιμες αν ενδοιαφερεσαι στειλε μου πμ.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

η αδερφη μου εκανε το εξης.. τη μερα που επιστρεφαμε απο την κλινικη, ειχαν παει με τους γονεις μου απο το πρωι σπιτι για να ετοιμασουν/αναψουν καλοριφερ κλπ....

γεμισε λοιπον το δωματιου του μικρου με μπαλονακια και ζαχαρωτα και καρτουλες του τυπου welcome little boy, οπως και το υπολοιπο σπιτι.. ηταν πολυ συγκινητικο.. μια και ο μικρος κοιμοταν μαζι μας στην αρχη εμεινε ετσι για μερες και καθε φορα που εμπαινα μεσα χαιρομουν..

 

για τη φιλη σου, αφου εχει αρκετα.. τι θα λεγες να της εφιαχνες 3 μπλουζακια για την ιδια και για τις μικρες της με μια πρωτοτυπη σταμπα πανω.. π.χ. fairy family κλπ.. φανταζεσαι να τις φοραει με τις κορουλες τις στις καλοκαιρινες βολτες??

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

ωραιες οι ιδεες σας, μπραβο κοριτσια και ευχαριστω. απλα ελεγα μηπως να επαιρνα κατι πιο πρακτικο?εσεις που εχετε και δευτερο παιδακι, υπηρξε κατι που το ξαναπηρατε απο το πρωτο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ολες οι ιδεες σας ειναι πολυ ωραιες,και μενα μου εφεραν πολλα απο αυτα τα πραγματα που λετε.αλλα αυτο που χρειαζομασταν και δεν ειχε σκεφτει κανεις να φερει ηταν ενα πουπουλενιο παπλωμα!σαν το δικο μας.ξερω οτι δεν ειναι οτι πιο καταλληλο για το μωρο αλλα μετα απο καποιο διαστημα χρειαστηκε και με ειχε βολεψει πολυ γιατι ο μικρος δε γουσταρε 2 κουβερτες ηταν βαριες και τις πετουσε και μετα ξυπνουσε γιατι κρυωνε.τωρα με το παπλωμα εχει βολευτει και ο ιδιος γιατι δεν ειναι βαρυ και τον κραταει ζεστο,αλλα και γω δε σηκωνομαι καθε τρεις και λιγο.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παρει ποτε δωρο για μωρο που γεννηθηκε....

παντα παιρνω κατι για τη μανουλα που τραβηξε 9 μηνες και κατι ωρες ζορια και πονους :).

στις κολλητες μου παντα κατι σε κοσμημα αναλογα με τα γουστα τους , οχι απαραιτητα χρυσο, χειροποιητο κ ξεχωριστο και βλεπω παντα μα παντα την ευγνωμοσυνη στα ματια τους που καποιος σκεφτηκε και αυτες!!!!;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστα μιλά η Εφιτσα !! Για το μωρο όλοι φερνουν και η δολια μάνα που εκανε όλη τη δουλεια να μενει στην απέξω ;;Κριμα και άδικο !!

Μια όμορφη ιδέα για την αδελφούλα σου ( ή και για την φίλη σου ) είναι κατι αντιστοιχο των diapercake που λέγεται towelcake δλδ τουρτα με πετσετες την οποία μπορεις να εμπλουτίσεις με διαφορα εξεσουαρ αναλογα τα χομπυ της ή τις αδυναμίες της (πχ ειδη μακιγιαζ , μαγειρικής, είδη περιποιησης προσωπου /σωματος , φο μπιζου )

Ή απλά να τη στολισεις με μια όμορφη κορδέλα και λουλουδια υφασματινα και κάπου κεντρικά να βάλεις το δώρο σου (πχ ενα γουρι, ενα κοσμημα)

Αν σας αρεσει σαν ιδέα πείτε μου να βάλω καμια φωτό :D

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Με ειδη μπανιου

towel-wedding-cake-0001.jpg

 

 

Με είδη μαγειρικης

towel_cake04.jpg

 

Υπαρχουν βεβαια και αντιστοιχες για μωρα άλλα και σε μορφη γλυφιτζουριων και cupcake και κομματι τουρτας ( μικρα μεγέθη )

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

τελειες ειναι.μπορεις να βαλεις καμμια φωτο και για μωρα??εσυ τις φτιαχνεις??ειναι ευκολο??επισης μου ειπανε και μια αλλη ιδεα για δωρο. ασημενια πιαστρα για πιπιλα.δεν το εχω ξανακουσει.πρωτοτυπο ε???μηπως ξερετε τιμες περιπου???

Link to comment
Share on other sites

Nα και μερικές για μωρα :

 

http://www.plainnfancy.com/cakes.php

 

Δεν είναι δυσκολο να τη φτιαξεις , εχει και βιντεακια στο ΥΤ

Εγω δε φτιαχνω απλα μαρεσε σαν ιδεα ;)

Ειχα φτιαξει για τα γενεθλια της αδελφης μου πετσετογλυκακια (καραμέλες, καπκεικ,γλυφειτζουρι,ρολο) και της αρεσαν πολύ !!!

Αν βρω τη φωτο θα σας την ανεβάσω !

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αυτες οι συνθεσεις γινονται πανευκολα και δεν χρειαζεται να δωσεις 70 ευρω..πας στο τζαμπο παιρνεις παμφθηνα διαφορες πετσετουλες κλπ και το κανεις..και στο youtube εχει πως να το φτιαξεις..

παντως και εμενα μου φεραν 2 τετοια και δεν τρελλαθηκα κιολας..κατι πετσετουλες ειχε μεσα και πανες και παιχνιδια για το μπανιο του μωρου..μολιλς ξετυλιχτηκε η τεραστια συσκευασια εμειναν χαζομαριτσες..

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι συνθεσεις γινονται πανευκολα και δεν χρειαζεται να δωσεις 70 ευρω..πας στο τζαμπο παιρνεις παμφθηνα διαφορες πετσετουλες κλπ και το κανεις..και στο youtube εχει πως να το φτιαξεις..

παντως και εμενα μου φεραν 2 τετοια και δεν τρελλαθηκα κιολας..κατι πετσετουλες ειχε μεσα και πανες και παιχνιδια για το μπανιο του μωρου..μολιλς ξετυλιχτηκε η τεραστια συσκευασια εμειναν χαζομαριτσες..

 

 

Ακριβώς! Και από τις φωτογραφίες που είδα, πολλά απο τα αντικείμενα που χρησιμοποιούν, ειναι απο το jumbo αγορασμενα παμφτηνα και οχι ποιοτικά! (Ειναι κινέζικα). Πχ σαλιαρα-αγελαδα μπλε, παπάκια μπανιου, κλπ

Δεν αξίζει με τιποτα να δώσεις τοσα λεφτα και στην τελικη να αγορασεις...πάνες και κινεζικα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...