Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

χρυσα μου συγνωμη που σου φαινετε αστειος ο προβληματισμος μου αλλα, τη να κανουμε ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο σε αλλους θα φαινετε αστειο και σε αλλους φυσιολογικο.

παντως σε ευχαριστω.

 

Δεν το είπα ειρωνικά, έτσι? Αστείο με την καλή έννοια, μου άρεσε όπως το έγραψες! :)

 

Αν δεν έχεις πρόχειρο ρολό ή ταινία, οι τρίχες φεύγουν και με κάτι βούρτσες με βελούδο που είχαμε παλιά για τα χνούδια. Επίσης και το ελάχιστα νωπό βετέξ κάνει αρκετά καλή δουλειά (κυρίως για τα χοντρά).

(εγώ σκέψου ότι κάνω αυτή τη διαδικασία στα περισσότερα ρούχα πριν από κάθε πλύση τώρα που μαδάει η μικρή!)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το είπα ειρωνικά, έτσι? Αστείο με την καλή έννοια, μου άρεσε όπως το έγραψες! :)

 

Αν δεν έχεις πρόχειρο ρολό ή ταινία, οι τρίχες φεύγουν και με κάτι βούρτσες με βελούδο που είχαμε παλιά για τα χνούδια. Επίσης και το ελάχιστα νωπό βετέξ κάνει αρκετά καλή δουλειά (κυρίως για τα χοντρά).

(εγώ σκέψου ότι κάνω αυτή τη διαδικασία στα περισσότερα ρούχα πριν από κάθε πλύση τώρα που μαδάει η μικρή!)

 

 

οκ:)

αν χρεισιμοποιησω με ρολο που βγαζουμε τα χνουδια απο ρουχα

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

να σας ρωτήσω κ εγώ κάτι νοικοκυρούλες μου....-εαν το έχουν ξανα γράψει σας ζητάω συγνώμη.... μου έδωσαν αρκετά πράγματα για τη μικρή μου που θα φέρω στον κόσμο κ μερικά απο αυτά είναι ενα ριλαξ, ενα βρεφικό γυμναστήριο κλπ..το θέμα είναι με τί θα πλύνω τα υφάσματα-στο πλυντήριο δεν μπαίνουν το γράφουν οι ταμπελίτσες τους...μου είπε μια κοπέλα να τα πλύνω με πράσινο σαπούνι κ όχι με απορρυπαντικά...εσείς τί λέτε???

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γενικά πάντα με ενδιέφερε να χρησιμοποιώ λίγο πιο «αγνά» αγαθά για την οικογένεια μου, χωρίς όμως να το έχω ψάξει και πολύ. Όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο παιδί και μετά άρχισα να είμαι λίγο πιο προσεκτική στις προτιμήσεις μου και για να είμαι ειλικρινής αυτό το site μου άνοιξε σε πολλά τα ματιά!!! (δεν σταμάτησα να χρησιμοποιώ χημικά άλλα τουλάχιστον έχω επίγνωση τι κρατάω στα χέρια μου)

Το θέμα μου είναι ότι μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα χρωμοπαγίδες για τα ρούχα και δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ κατάποση επιτρέπεται να μπαίνει στα βρεφικά ρούχα.

Ξέρει κάνει εάν είναι επικίνδυνα γενικά?

Έψαξα τα συστατικά του αλλά δεν βρήκα τίποτα σχετικό…

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα καλη εβδομαδα και καλο μηνα! :P

εκανα εχθες την βλακεια και αδειασα την τσαντα της θαλασσας στην λεκανι με αποτελεσμα τα χαλικακια που περιειχε να πεσουν μεσα.:confused::oops:

οσα καζανακια και να τραβηξω τα χαλικια ειναι ακομα εκει.

υπαρχει περιπτωση να κανω κατι για να φυγουν η θα μεινουν για παντα ετσι?

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και απευθύνομαι εδώ:

 

Πρόκειται να μετακομίσουμε σε ιδιόκτητο διαμέρισμα παλιό, του '50, με μωσαϊκά παντού εκτός από μπάνιο και κρεβατοκάμαρες. Δεν θέλουμε να καλύψουμε τα μωσαϊκά, θέλουμε να τα καθαρίσουμε, να τα τρίψουμε και να τα γυαλίσουμε!

 

Το έχετε κάνει; έχετε ακούσει τιμές;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread, αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο και απευθύνομαι εδώ:

 

Πρόκειται να μετακομίσουμε σε ιδιόκτητο διαμέρισμα παλιό, του '50, με μωσαϊκά παντού εκτός από μπάνιο και κρεβατοκάμαρες. Δεν θέλουμε να καλύψουμε τα μωσαϊκά, θέλουμε να τα καθαρίσουμε, να τα τρίψουμε και να τα γυαλίσουμε!

 

Το έχετε κάνει; έχετε ακούσει τιμές;

πριν 2χρονια τριψαμε κ εμεις τα μαρμαρα του σπιτιου,μετα κρυστολλοποιηση ηταν υπεροχα,σαν καινουργια.γυρω στα 7ευρω το τμ νομιζω κοστισε αλλα αξιζε τον κοπο,πραγματικα σαν καθρεφτης!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2χρονια τριψαμε κ εμεις τα μαρμαρα του σπιτιου,μετα κρυστολλοποιηση ηταν υπεροχα,σαν καινουργια.γυρω στα 7ευρω το τμ νομιζω κοστισε αλλα αξιζε τον κοπο,πραγματικα σαν καθρεφτης!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2χρονια τριψαμε κ εμεις τα μαρμαρα του σπιτιου,μετα κρυστολλοποιηση ηταν υπεροχα,σαν καινουργια.γυρω στα 7ευρω το τμ νομιζω κοστισε αλλα αξιζε τον κοπο,πραγματικα σαν καθρεφτης!

 

Σε ευχαριστώ nenamou για την άμεση ανταπόκριση! Στην Αθήνα μένεις; Εμείς θα πάμε στα Τρίκαλα και ίσως να είναι διαφορετικές οι τιμές εκεί (ελπίζω :confused:) Μόλις σου έγραψα και στο άλλο για την πάνα ;).

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

χαιρεται,ειναι η πρωτη μερα που γραφω εδω κ μαλλον χρειαζεται λιγος χρονος να μαθω.λοιπον evi155 σχετικα κοντα θα μενουμε εγω ειμαι βολο.νομιζω παντως γυρω εκει ηταν η τιμη δεν ειμαι εντελως σιγουρη παιζει αναλογα κ τι ακριβως χρειαζεται να γινει.μπορεις ομως να παρεις μια προσφορα λιγο να δεις που κυμαινονται οι τιμες.μην ξεχνας οτι υπαρχει κ αυτη η κριση κ ισως εχουν μειωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μου έσπαγαν τα νεύρα όταν ο καθρέπτης γέμιζε υδρατμούς και πάλευα να τον ξεθαμπώσω για να δω τα μούτρα μου όταν τελείωνα το ντουζ! Και έμεναν και σημάδια και κάθε φορά καθαριστικό μετά.

 

Μέχρι που δοκίμασα το παρακάτω:

Παίρνεις ένα στεγνό πανί και βάζεις λίγο υγρό πιάτων (π.χ. fairy). Πολύ λίγη ποσότητα σε στεγνό πανί. Με αυτό περνάς όλο τον καθρέπτη καλά-καλά. Αν μείνουν υπολείμματα ξαναπερνάς με στεγνό μέρος του πανιού μέχρι να λάμψει.

Στα επόμενα ντουζ όσο ζεστό νερό και να χρησιμοποιήσεις ο καθρέφτης δεν θα θαμπώσει από τους υδρατμούς!

Link to comment
Share on other sites

Μου έσπαγαν τα νεύρα όταν ο καθρέπτης γέμιζε υδρατμούς και πάλευα να τον ξεθαμπώσω για να δω τα μούτρα μου όταν τελείωνα το ντουζ! Και έμεναν και σημάδια και κάθε φορά καθαριστικό μετά.

 

Μέχρι που δοκίμασα το παρακάτω:

Παίρνεις ένα στεγνό πανί και βάζεις λίγο υγρό πιάτων (π.χ. fairy). Πολύ λίγη ποσότητα σε στεγνό πανί. Με αυτό περνάς όλο τον καθρέπτη καλά-καλά. Αν μείνουν υπολείμματα ξαναπερνάς με στεγνό μέρος του πανιού μέχρι να λάμψει.

Στα επόμενα ντουζ όσο ζεστό νερό και να χρησιμοποιήσεις ο καθρέφτης δεν θα θαμπώσει από τους υδρατμούς!

 

Τι λες τώρα...τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δώστε μια συμβουλή βρε παιδιά!

Στη λεκάνη της τουαλέτας, εκεί που τρέχει το νερό από το καζανάκι, έχουν σχηματιστεί κάτι κάθετες γραμμές σαν από άλατα.

 

Δεν μπορώ να τις καθαρίσω, έχω δοκιμάσει τρίψιμο με σφουγγάρι, να αφήσω πάνω χαρτί ποτισμένο με χλωρίνη για πολλή ώρα και μετά ξανά με σφουγγάρι και δε γίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι με τον καιρό γίνονται πιο έντονες και έχουν αρχίσει να φαίνονται αρκετά.

Έχετε καμιά ιδέα?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δώστε μια συμβουλή βρε παιδιά!

Στη λεκάνη της τουαλέτας, εκεί που τρέχει το νερό από το καζανάκι, έχουν σχηματιστεί κάτι κάθετες γραμμές σαν από άλατα.

 

Δεν μπορώ να τις καθαρίσω, έχω δοκιμάσει τρίψιμο με σφουγγάρι, να αφήσω πάνω χαρτί ποτισμένο με χλωρίνη για πολλή ώρα και μετά ξανά με σφουγγάρι και δε γίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι με τον καιρό γίνονται πιο έντονες και έχουν αρχίσει να φαίνονται αρκετά.

Έχετε καμιά ιδέα?

 

Χρυσα μου, θα δοκίμαζα τα εξής:

 

Βάλε χλωρίνη (παχύρευστη) και άστην να δράσει όλη νύχτα. Το πρωί ρίξε καυτό νερό με τον βραστήρα και τρίψεδ με το πιγκάλ.

 

Αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε...! ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αλατα βαλε viakal οχι το σπρει το αλλο. αστο για λιγα λεπτα κ θα φυγει.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

μηππως μπορειτε να μου πειτε τι απορρυπαντικα να χρησιμοποιω για τον καθαρισμο του μπανιου? εβαζα viakal για τα αλατα και χλωρινη στα ειδη υγιεινης αλλα παρατηρω τον τελευταιο καιρο οτι μ ενοχλει παρα πολυ η μυρωδια σε σημειο να μην αντεχω να ειμαι στο μπανιο και να φοραω μασκα. με αυτα επλενα παντα και δεν ξερω τωρα τι με επιασε και δεν τ αντεχω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Χρυσα μου, θα δοκίμαζα τα εξής:

 

Βάλε χλωρίνη (παχύρευστη) και άστην να δράσει όλη νύχτα. Το πρωί ρίξε καυτό νερό με τον βραστήρα και τρίψεδ με το πιγκάλ.

 

Αν δεν γίνει τίποτα, εδώ είμαστε...! ;)

 

 

αν ειναι αλατα βαλε viakal οχι το σπρει το αλλο. αστο για λιγα λεπτα κ θα φυγει.

 

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τις δοκίμασα και τις δύο με τη σειρά που τις γράψατε! Η χλωρίνη και το καυτό νερό έκαναν λίγη δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα (περίπου ένα 20% καθάρισε). Μετά έβαλα το viacal και εφυγαν σχεδόν τελείως τα σημάδια. :)

Δυστυχώς όμως τρέχει ελάχιστα το καζανάκι και ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά, αλλά τώρα το ξέρω το κόλπο! ;)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τις δοκίμασα και τις δύο με τη σειρά που τις γράψατε! Η χλωρίνη και το καυτό νερό έκαναν λίγη δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα (περίπου ένα 20% καθάρισε). Μετά έβαλα το viacal και εφυγαν σχεδόν τελείως τα σημάδια. :)

Δυστυχώς όμως τρέχει ελάχιστα το καζανάκι και ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά, αλλά τώρα το ξέρω το κόλπο! ;)

 

Προτείνω να φέρεις υδραυλικό να το φτιάξει...έτσι και δεν θα ξαναέχεις πρόβλημα με άλατα και δεν θα πληρώνετε παραπάνω λογαριασμό νερό,και καλό στο περιβάλλον κάνει εξοικονομώντας νερό..;););)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...