Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

ως νεαρα κ εγω θελωντας να κανω το καλυτερο για τον εαυτο μου σιδερωνα τα εσωρουχα ολα..ετσι λοιπον ειχα συνεχως μυκιτες.. την 3 φορα που πηγα στον γιατρο μου προσπαθωντας να καταλαβω γιατι εχω συνεχως του ανεφερα κ αυτο..μου ειπε λοιπον οτι καλο ειναι να μην τα σιδερωνω οτι ειμαι πλεον μεγαλη σε ηλικια αυτο το κανουμε μονο στα μωρα.. γιατι???? γιατι ετσι λοιπον αποστηρωνουμε πληρως την περιοχη εκει κατω .(.πρεπει να υπαρχουν κ βακτηριδια τα λεγομενα καλα) με αποτελεσμα να κολαμε με το παραμικρο μικροβια..ετσι λοιπον εκοψα το σιδερο, κ απλα ως δια μαγειας εφυγαν κ οι μυκιτες..

τι σχέση έχουν τα βακτηρίδια με τα εσώρουχα?νομίζω δεν έχεις καταλάβει κάτι καλά από αυτό που σου είπε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mgeorgan σ'ευχαριστώ.

 

margyt αν είναι με βάση το νερό, τα ρούχα καθαρίζουν στο πλυντήριο. Αν είναι ανεξίτηλοι μάλλον θα υπάρχει διαβολάκος που θα το καθαρίσει.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά κι αυτοί με βάση το νερό δεν φεύγουν από τα χέρια τους

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για τις κεραμικές εστίες ειχα δει πριν πολύ πολυ καιρό σε μια εκπομπή της Στεφανίδου να τις καθαρίζουν με σόδα, αν θυμαμαι καλά...:confused: ή με κάτι άλλο?

Υπάρχει κάποια που να θυμαται καλύτερα ή να το έχει δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, για τις κεραμικές εστίες ειχα δει πριν πολύ πολυ καιρό σε μια εκπομπή της Στεφανίδου να τις καθαρίζουν με σόδα, αν θυμαμαι καλά...:confused: ή με κάτι άλλο?

Υπάρχει κάποια που να θυμαται καλύτερα ή να το έχει δοκιμάσει?

 

χρησιμοποιώ το vileda active wave που έχει αναφερθεί κιολας. Πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, την βοήθεια σας σε δύο θέματα:

 

1) Πως μπορώ να καθαρίσω λευκό μάρμαρο από λεκέδες (συγκεκριμένα, μαρμάρινο πάγκο κουζίνας ο οποίος με τον καιρό έχει "λεκιαστεί" σε ορισμένες περιοχές)

 

2)Πως καθαρίζουμε ελεφαντόδοντο? (είχα ακόυσει για γάλα?...δεν ειμαι σίγουρη...)

 

υπάρχουν ειδικα καθαριστηκά για μαρμαρα σε χρωματοπωλεια

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω θέμα με τον φούρνο μου εχω πάρει διαφορα καθαριστηκα αλλά καθαρίζει μονο τις μικροβρωμιτσες .τι να κανω?

 

σε ένα μικρό κατσαρολάκι θα βράσεις νερό. Μετά σιγά σιγά θα ρίξεις ένα μικρό φακελάκι αμμωνία (αυτό που βάζουμε και στα γλυκά), θα το ανακατέψεις και θα το βάλεις μέσα στο φούρνο και θα το αφήσεις όλο το βράδυ. Το πρωί απλά θα τον καθαρίσεις χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο. Λαμπίκο θα γίνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

θα ηθελα τη συμβουλη σας ο βραστηρας εχει γεμιση αλατα, τι να κανω?

 

αγόρασε από το σουπερ μαρκετ ένα φακελάκι ξυνό (θα το βρείς μαζί με τα μπαχαρικά κλπ) βάλε νερό στον βραστήρα και βάλε τον να λειτουργήσει όταν σου σταματήσει ρίξε ένα κουταλάκι του γλυκού ξυνό μέσα στον βραστήρα και άστο από 10 λεπτά μέχρι 30 ανάλογα το πρόβλημα μετά το ξεπλένεις με νερό

την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι μόνο που με το ξυνό τα αποτελέσματα είναι γρηγορότερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

θα ηθελα τη συμβουλη σας ο βραστηρας εχει γεμιση αλατα, τι να κανω?

 

Εγώ βράζω 1 κούπα ξύδι με μια κούπα νερό 2-3 φορές ανάλογα πόσο χρειάζεται για να καθαρίσει τελείως!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

θα ηθελα τη συμβουλη σας ο βραστηρας εχει γεμιση αλατα, τι να κανω?

 

Πολύ απλά ρίχνεις ξιδάκι του Θεού. Άστο καμιά ωρίτσα και ξέπλυνε ( και πιο γρήγορα ενεργεί αλλά δε ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο βραστήρας) .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από το ξύδι που είναι super sos λένε ότι αν ρίξεις μέσα ένα μικρό κοχυλάκι από τη θάλασσα δεν θα έχει ποτέ άλατα.Το έχει κάνει κ η μαμά μου κ από όσο ξέρω κάνει καλή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

αγόρασε από το σουπερ μαρκετ ένα φακελάκι ξυνό (θα το βρείς μαζί με τα μπαχαρικά κλπ) βάλε νερό στον βραστήρα και βάλε τον να λειτουργήσει όταν σου σταματήσει ρίξε ένα κουταλάκι του γλυκού ξυνό μέσα στον βραστήρα και άστο από 10 λεπτά μέχρι 30 ανάλογα το πρόβλημα μετά το ξεπλένεις με νερό

την ίδια δουλειά κάνει και το ξύδι μόνο που με το ξυνό τα αποτελέσματα είναι γρηγορότερα

 

Εγώ το ξυνό το αγοράζω με το κιλό από αποθύκες χύμα... το τοποθετώ σε βαζάκια και το χρησιμοποιω αντι για viakal παντού... στην κουζίνα, στο μπανιο, στην καφετιερα, βραστηρα, μπρικια...κτλ... χρειαζεται μονο μια κουταλιτσα με ζεστο νερό και λαμπίκο.

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

όταν έπλενα τα σουτιέν στο πλυντήριο γίνονταν πολύ καθαρά αλλά χαλούσαν. Στο χέρι που τα πλένω ειδικά τα άσπρα δεν καθαρίζουν τόσο καλά. Βάζω μόνο υγρό απορρυπαντικό χωρίς λευκαντικό. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πολύ καλά τα μικρά μυστικά που διευκολύνουν τη ζωή μας.Να σας πω και εγώ ένα.Είναι με τη γνωστή μας βανίλια.Όταν τελειώνουμε το μαγείρεμα ή απλά αν θέλουμε να μυρίσει ωραία το σπίτι μας, βάζουμε μια βανίλια σε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τοποθετούμε πάνω στο μάτι της κουζίνας (αναμμένο).Εγώ το βάζω και στα τασάκια μας και έτσι όταν σβήνουμε το τσιγάρο, βγαίνει καπνός βανίλια.Πολύ θαυματουργό στις μυρωδιές απο ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια θα ηθελα τη γνωμη σας, εχω εξω στην αυλη κουνια η οποια εχει μαξιλαρα και δυστηχος υπαρχουν γατες που καθοντε πανω στην κουνια και σκευτηκα να βαλω τη μαξιλαρα στο πλυντηριο στους 90 βαθμους να σκοτωθουν και τα μικροβιο αλλα, ο λογος που φοβαμαι να το κανω ειναι μηπως κατα τη διαρκεια της πλυσης μεινουν μεσα στο καδο τριχες απο της γατες και ειναι ο θεος να σε φυλαει απο γατοτριχα. τι να κανω???? κατι αλλο που σκευτηκα ειναι μετα να βαλω πλυντηριο χωρις ρουχα για να καθαριστη απο πιθανον γατοτριχες.

πειτε μου τη γνωμη σας!!!!

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα τη γνωμη σας, εχω εξω στην αυλη κουνια η οποια εχει μαξιλαρα και δυστηχος υπαρχουν γατες που καθοντε πανω στην κουνια και σκευτηκα να βαλω τη μαξιλαρα στο πλυντηριο στους 90 βαθμους να σκοτωθουν και τα μικροβιο αλλα, ο λογος που φοβαμαι να το κανω ειναι μηπως κατα τη διαρκεια της πλυσης μεινουν μεσα στο καδο τριχες απο της γατες και ειναι ο θεος να σε φυλαει απο γατοτριχα. τι να κανω???? κατι αλλο που σκευτηκα ειναι μετα να βαλω πλυντηριο χωρις ρουχα για να καθαριστη απο πιθανον γατοτριχες.

πειτε μου τη γνωμη σας!!!!

 

:lol: (συγγνώμη αλλά ως γατόφιλη μου φαίνεται πολύ αστείο).

 

Επειδή ζω με γάτα, πρώτα θα αφαιρέσεις τις τρίχες από τα μαξιλάρια με ένα αυτοκόλλητο ρολό ή κολλητική ταινία (σαν αυτή που κολλάμε τα κιβώτια) και μετά θα τα πλύνεις. Με το πλύσιμο δεν φεύγουν οι τρίχες.

Είσαι σίγουρη ότι πλένονται σε τόσο υψηλή θερμοκρασία τα μαξιλάρια? Μπορεί να μπουν... Και στους 60 νομίζω αποστειρώνονται πάντως, οι μύκητες πεθαίνουν στους 45 περίπου.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

:lol: (συγγνώμη αλλά ως γατόφιλη μου φαίνεται πολύ αστείο).

 

Επειδή ζω με γάτα, πρώτα θα αφαιρέσεις τις τρίχες από τα μαξιλάρια με ένα αυτοκόλλητο ρολό ή κολλητική ταινία (σαν αυτή που κολλάμε τα κιβώτια) και μετά θα τα πλύνεις. Με το πλύσιμο δεν φεύγουν οι τρίχες.

Είσαι σίγουρη ότι πλένονται σε τόσο υψηλή θερμοκρασία τα μαξιλάρια? Μπορεί να μπουν... Και στους 60 νομίζω αποστειρώνονται πάντως, οι μύκητες πεθαίνουν στους 45 περίπου.

 

χρυσα μου συγνωμη που σου φαινετε αστειος ο προβληματισμος μου αλλα, τη να κανουμε ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι το ιδιο σε αλλους θα φαινετε αστειο και σε αλλους φυσιολογικο.

παντως σε ευχαριστω.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

όταν έπλενα τα σουτιέν στο πλυντήριο γίνονταν πολύ καθαρά αλλά χαλούσαν. Στο χέρι που τα πλένω ειδικά τα άσπρα δεν καθαρίζουν τόσο καλά. Βάζω μόνο υγρό απορρυπαντικό χωρίς λευκαντικό. Καμιά ιδέα;

εγώ χρησιμοποιώ στο πλυσιμο στο χέρι μόνο πλάκα από πράσινο ή άσπρο σαπούνι ή αλλιώς λίγη σκόνη αρκάδι αν έχεις ακουστά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Πολύ καλά τα μικρά μυστικά που διευκολύνουν τη ζωή μας.Να σας πω και εγώ ένα.Είναι με τη γνωστή μας βανίλια.Όταν τελειώνουμε το μαγείρεμα ή απλά αν θέλουμε να μυρίσει ωραία το σπίτι μας, βάζουμε μια βανίλια σε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τοποθετούμε πάνω στο μάτι της κουζίνας (αναμμένο).Εγώ το βάζω και στα τασάκια μας και έτσι όταν σβήνουμε το τσιγάρο, βγαίνει καπνός βανίλια.Πολύ θαυματουργό στις μυρωδιές απο ψάρια!

Ωραίο αυτό θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας!!!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...