Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

δυστυχώς και η φίλη μου έχει το ίδιο πρόβλημα και δεμ ξέρει τι να κάνει...ή τα τραβάει το φως ή μήπως έχεις κρεμμύδια πατάτες που ίσως κάτι να χάλασε;;;εγώ είχα απλώσει ρούχα έξω και γέμισαν αλλά ευτυχώς δεν ήταν της μικρής

απο κρεμμυδοπατατες ηταν και τα εβγαλα στο μπαλκονι, και ετσι εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τις τέντες πως τις καθαρίζετε ?

Θα προτιμούσα να βρω ενα τρόπο που να μην τρέξουν νερά στους απο κάτω .

Μήπως να αγοράσω κάποιον ατμοκαθαριστή ?

Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις !!! ;)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πώς διατηρούνται τα λευκά, ρούχα και εσώρουχα, πραγματικά λευκά;

την ίδια απορία έχω κι εγώ..δοκίμασα λευκαντικά αλλά τίποτα δεν κάνουν και οι πετσέτες του μπάνιου γάριασαν και φαίνονται βρώμικες,βάζω χλωρίνη ασπρίζουν και μετά τα ίδια..ας μας πει κάποια!!!!ευτυχώς τα μυγάκια τέλος

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια η σοδα κανει θαυματα, σε καθε πλυση, κσι θα δειτε τα λευκα σας υπεροχα, στη θηκη του απορρυπαντικου..

 

καπου στην αρχη του τοπικ διαβασα οτι τα αλατα του νερου δεν αφηνουν το απορρυπαντικο να κανει δουλεια και ετσι η σοδα πλυσιματος τα βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα προβλημα και θελω τη γνωμη σας..χρησιμοποιω skip τα εχω δοκιμασει ολα απο σκονες - υγρα στην καταλληλη παντα δοση για πλυσιμο ρουχων τα πλενω τα λευκα στους 60 χρωματιστα στους 40 και αποτελεσμα το ιδιο δηλαδη στα λευκα π.χ του παιδιου που λερωνονται οταν τρωει ή ακομη και στα βρακακια του που εχουν λιγο υπολλειμα απο κρεμα συγκαματος δεν βγαινουν οι λεκεδες και τα βγαζω οπως τα βαζω ιδια ... εχω παρει vanish το ροζ το λευκο σε υγρη και σε σκονη μορφη εχω παρει χρωμοπαγιδες για τα χρωματιστα ( παρεπιπτωντος ειχα βαλει μεσα στα λευκα ενα κοκκινο και βγηκαν ολα ροζ και ειχα χρωμοπαγιδα και παρολα αυτα βγηκαν ροζ τα ρουχα) εχω παρει ariel και δεν ειμαι ευχαριστημενη απο τις πλυσεις μου το μονο που δεν μπορω -γιατι δεν προλαβαινω, απο θεμα χρονου-ειναι να ξεχωρισω τα λερωμενα ρουχα και να τους βαλω υγρο απορρυπαντικο ή κατι αλλο προκειμενου να καθαρισουν καλυτερα τα βαζω ολα μεσα και πλενω .. μονο χλωρινη για πλυντηριο δεν εχω βαλει τη φοβαμαι -και κατι αλλο αν τα βαλω να μουλιασουν στο προγραμμα του πλυντηριου πριν τα πλυνα θα ειναι καλυτερα; αν εχετε να προτεινετε κατι πιο δυνατο σκονη ή υγρο θα με βοηθουσατε....α! και κατι αλλο για τα μικρα μιγακια που αναφερετε παραπανω τα εχω και εγω και νομιζω οτι ερχονται απο τα συφωνια τις κουζινας μου..εχω παλαβωσει

Link to comment
Share on other sites

φιλη παραπανω και εγω σκιπ σκονη χρησιμοποιω αλλα και εγω τα ιδια μερικα δεν καθαριζουν αλλα πηρα την χλωρινη που ειναι για το πληντυριο της κλινεξ με αρωμα μασσαλιας και εχω βρει την υγεια μου..οσο για τα μυγακια μαζευονται απο πατατες,κρεμμυδια και φρουτα ειχα και εγω για ερκετο διαστημα..να φυλατε τις πατατες και τα κρεμμυδια αν γινετε στο μπαλκονι και για τα φρουτα να βαζετε μια πετσετα απο πανω..εγω τουλαχιστον ετσι τα γλυτωσα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω δοκιμάσει πολλά ενισχυτικά και δεν είμαι ευχαριστημένη! Ούτε από τα λευκαντικά! Απορώ μάλιστα, πώς κάποια απορρυπαντικά καθαρίζουν σε χαμηλές θερμοκρασίες!!!:shock:

Φρουτόκρεμες, κακάκια, λάδια ... δεν καθαρίζουν πάρα μόνο με χλώριο! (Τα λάδια ίσως και με απορρυπαντικό πιάτων!). Όμως πώς να βάλεις χλώριο σε ρούχα μικρών παιδιών; Ξεπλένοντάς τα πολλές φορές, πλένοντας τα ξανά; Δύσκολη απόφαση!:?

Τα κόκκινα ρούχα είναι τα πιο επικίνδυνα! Ό,τι άλλο μπερδευτεί μαζί τους καταστράφηκε!

Καλές δουλειές!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντα χρησιμοποιώ χρωμοπαγίδες και δεν την έχω πατήσει ποτέ!Δοκίμασε τες! :wink:

εγώ πάντως την πάτησα....έβαλα άσπρα, γαλάζιο και μπλέ κ τα κατέστρεψα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τις τέντες πως τις καθαρίζετε ?

Θα προτιμούσα να βρω ενα τρόπο που να μην τρέξουν νερά στους απο κάτω .

Μήπως να αγοράσω κάποιον ατμοκαθαριστή ?

Είμαι ανοιχτή σε προτάσεις !!! ;)

 

Όταν βρέχει, με ανοιχτή τέντα, ρίχνεις νερό και βουτάς την σκούπα την απλή σε κουβά που έχεις σαπουνάδα και πλένεις (εννοείται ότι είσαι κάτω από την τέντα). Θα πέσουν νερά στους από κάτω αλλά ούτως ή άλλως βρέχει! Εγώ τουλάχιστον έτσι την καθαρίζω!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πως καθαριζουμε απο δυσκολους λεκεδες τα βρεφικα ρουχα?

πχ, φρουτα, και κυριως σκατουλακια που εχει τρελαθει στην διαροια η δικια μου και δεν ξερω πως να τα καθαρισω.

στο πλυντηριο τιποτα, μενουν λεκεδες, στο χερι με σοδα τιποτα, εβαλα χλωριο και κατεστρεψα ενα ρουχο, αν και εχω τους ενδιασμους μου για τα βρεφικα ρουχα μην ερεθισουν το δερμα του μωρου.

καθε προταση δεκτη:):)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σος..εβαλα τα ασπρα ρουχα της μικρης μου στους 40βαθμους και μπλεχτηκε χωρις να δω ενα φουξια παντελονι μεσα ωστε σε μερικα φορμακια να εχει κανει σταμπες φουξια πως να τα καθαρισω??

Link to comment
Share on other sites

stellas στην πρώτη σελ του θέματος που είσαι ,έχει πάρα πολλές ιδέες.αξίζει να το δείς.μια απο αυτές είναι και το εξής

ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΦΡΟΥΤΑ

Ξεπλύνετε καλά το λεκέ με κρύο νερό και μετά πλύνετε με απορρυπαντικό . Αν ο λεκές έγινε σε άσπρο ύφασμα , αφήστε το να μουλιάσει σε νερό με λίγη αμμωνία , ξεπλύνετε το πολύ καλά και βάλτε το να μουλιάσει πάλι σε νερό με χλωρίνη . Αν το ύφασμα είναι χρωματιστό , τρίψτε το με λεκέ με οξυζενέ , στο οποίο θα προσθέσετε λίγες σταγόνες αμμωνίας .

ελπίζω να βοηθήσει

annia υπάρχουν στα σούπερ πολλά καθαριστικά για τέτοιου είδους "ατυχήματα".για δες και εσύ στην πρώτη σελίδα ,μπορεί να βρείς και εσύ κάτι.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πως καθαριζουμε απο δυσκολους λεκεδες τα βρεφικα ρουχα?

πχ, φρουτα, και κυριως σκατουλακια που εχει τρελαθει στην διαροια η δικια μου και δεν ξερω πως να τα καθαρισω.

στο πλυντηριο τιποτα, μενουν λεκεδες, στο χερι με σοδα τιποτα, εβαλα χλωριο και κατεστρεψα ενα ρουχο, αν και εχω τους ενδιασμους μου για τα βρεφικα ρουχα μην ερεθισουν το δερμα του μωρου.

καθε προταση δεκτη:):)

 

Λοιπόν θα σας πω το μυστικό της γιαγιάς μου και αυτό που με έσωσε από τους λεκέδες όταν ξεχείλιζαν τα πάμπερς...Σε ένα λεκανάκι βάζουμε νερό και λίγο απορρυπαντικό και τα ρούχα με τους λεκέδες προς τα πάνω και τα αφήνουμε στο μπαλκόνι κάτω από δυνατό ήλιο για 2 ώρες.Τα κακά εξαφανίζονται χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τρίψιμο!Η γυναίκα με έσωσε!

Απλώς τα ξεπλένω μετά και τελείωσε...

Επίσης είναι αποτελεσματικό και σε λερωμένα εσώρουχα από διαρροές σερβιέτας...ξέρετε τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου ο,τι λεκές κι αν είναι αν πλυθεί κατευθείαν με αρκάδι φεύγουν αμέσως με τρίψιμο βέβαια. Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα συνέχεια.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω το μυστικό της γιαγιάς μου και αυτό που με έσωσε από τους λεκέδες όταν ξεχείλιζαν τα πάμπερς...Σε ένα λεκανάκι βάζουμε νερό και λίγο απορρυπαντικό και τα ρούχα με τους λεκέδες προς τα πάνω και τα αφήνουμε στο μπαλκόνι κάτω από δυνατό ήλιο για 2 ώρες.Τα κακά εξαφανίζονται χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τρίψιμο!Η γυναίκα με έσωσε!

Απλώς τα ξεπλένω μετά και τελείωσε...

Επίσης είναι αποτελεσματικό και σε λερωμένα εσώρουχα από διαρροές σερβιέτας...ξέρετε τι εννοώ.

 

σ'ευχαριστω Αφροδιτακι, με σωζεις, θα το δοκιμασω;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το είχα δει σε μια εκπομπη μαγειρικής στο σκαι. Όταν μαγειρεύω έχω ένα μπωλάκι στον πάγκο εργασίας όπου συγκεντρώνω ότι είναι για τα σκουπίδια, συσκευασίες, φλούδες....

έτσι με μια κίνηση πάνε στα σκουπίδια και δεν λερώνω τον πάγκο μου.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρέχει, με ανοιχτή τέντα, ρίχνεις νερό και βουτάς την σκούπα την απλή σε κουβά που έχεις σαπουνάδα και πλένεις (εννοείται ότι είσαι κάτω από την τέντα). Θα πέσουν νερά στους από κάτω αλλά ούτως ή άλλως βρέχει! Εγώ τουλάχιστον έτσι την καθαρίζω!

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση . Τι απορρυπαντικό χρησιμοποιείς ?

Μήπως να πάρω για καλύτερα αποτελέσματα την σκληρή σκούπα , γιατί έχει τα χάλια της η τέντα .

Την έκανα ήδη ενα πέρασμε με σκέτο νερό όταν έβρεχε , αλλα δεν καθάρισε .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα σας πω το μυστικό της γιαγιάς μου και αυτό που με έσωσε από τους λεκέδες όταν ξεχείλιζαν τα πάμπερς...Σε ένα λεκανάκι βάζουμε νερό και λίγο απορρυπαντικό και τα ρούχα με τους λεκέδες προς τα πάνω και τα αφήνουμε στο μπαλκόνι κάτω από δυνατό ήλιο για 2 ώρες.Τα κακά εξαφανίζονται χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τρίψιμο!Η γυναίκα με έσωσε!

Απλώς τα ξεπλένω μετά και τελείωσε...

Επίσης είναι αποτελεσματικό και σε λερωμένα εσώρουχα από διαρροές σερβιέτας...ξέρετε τι εννοώ.

 

Ο μπέμπης μου έχει αρκετή ...παραγωγή και λερώνει συχνά τα ζιπουνάκια του. Λοιπόν τις προάλλες δεν είχε βγει ο λεκές ούτε με το πλυντήριο αλλά εγώ άπλωσα τα δύο ζιπουνάκια να στεγνώσουν με σκοπό να τα συμπεριλάβω ξανά στην επόμενη πλύση. Και ως εκ θαύματος όταν μάζεψα τα ζιπουνάκια ήταν καθαρά! Λέω, δεν μπορεί, δεν πάω καλά, το έχω σίγουρο το αλτσχάιμερ :mrgreen:.

Τελικά διαβάζοντας το ποστ σου, μάλλον ο ήλιος είχε κάνει τη δουλειά του. Καλό!

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ερωτηση: πως καθαριζουμε τα καπελα απο τα λαμπατερ που ειναι απο υφασμα?

ειναι σε λευκο χρωμα και δεν μπορω να το μουλιασω γιατι μεσα ειναι επενδυση με πλαστικο. καθε προταση δεκτη(που να την εχετε εφαρμοσει;);))

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΤΗ ΜΟΥΧΛΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΜΠΑΝΙΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΙΛΙΚΟΝΙ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΥ ΤΗΧΛΩΡΙΝΗ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...