Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

μελιτα να κανω μια ερωτηση??εγω στο τραπεζακι του σαλονιου ειχα βαλει προστατευτικα για τις γωνιες τα οποια τα ειχα κολλησει με αυτοκολητακια..τεσπα η μικρη μου τα ξεκολλησε και εχει μεινει η κολλα πανω θα μπορουσα λες να τα ξεκολλησω με το παιδικο λαδακι??

 

Το baby oil έβγαλε την κόλλα από τις κίτρινες ταινίες συσκευασίας επομένως γιατί όχι. Εξάλλου εγώ το χρησιμοποιώ και για να γιαλίζει τοξύλο και να κρατάει την σκόνη μακριά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κοριτσια και απο μενα,μια ερωτηση,καμμια ιδεα πως να καθαρισουμε τους τοιχους του σπιτιου?ή ειναι παλουκια οποτε να παρω μια κοπελα??ειμαι και εγγυος,βεβαια ο αντρουλης μου θα τους κανει αλλα μην πεθανουμε κιολας,το σπιτι ειναι γυρω στα 80τμ.τι να κανω?

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

koritsia kalimera,

 

den kserw an to exei anaferei kamia pio palia giati einai polles selides gia na tis diavasis oles alla mipos kserei kamia sas pws na vgaleis to xroma apo aspra rouxa pou eginan galazia logo tou oti epese ena skouro rouxo sto plintirio? an nai tha me voithisete parapoly.

euxaristw

GhvGp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο εμποριο μια σκονη που αφαιρεί το χρώμα απο τα ασπρόρουχα. Αλλα γιατί δεν χρησιμοποιείς χλωρίνη?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προχθές καθάρισα το εσωτερικό του αυτοκινήτου και ανακάλυψα πόσο βολεύουν τα μωρομάντηλα σε αύτό. Καθαρίζουν σε χρόνο ντε τε το αυτοκίνητο και μοσχομυρίζει μετά, χωρίς χημικά. Δοκιμάστε το.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μελίτα...τέλειο όνομα.

 

Έτσι θα ήθελα να με λένε!

Κορίτσια μετά από ένα πείραμα που είδα στην τβ, συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι πριν τραβήξουμε το καζανάκι στην τουαλέτα, να κλείνουμε πρώτα το καπάκι της λεκάνης, διαφορετικά ό,τι βρίσκεται μέσα στη λεκάνη εκτοξεύεται ολόγυρα!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακια εσεις που ξερετε τα πολλα... εχει πεσει πανω στο μαρμαρο το οποιο ειναι γυαλιστερο εκρου ή κοκα κολα ή καφες... κι ηταν κατω απο το τραπεζακι το οποιο ειναι ενα με το πατωμα και εχει ποτισει... ξερετε καποιον τροπο να φυγει χωρις να καταστρεψω το μαρμαρο??

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια εσεις που ξερετε τα πολλα... εχει πεσει πανω στο μαρμαρο το οποιο ειναι γυαλιστερο εκρου ή κοκα κολα ή καφες... κι ηταν κατω απο το τραπεζακι το οποιο ειναι ενα με το πατωμα και εχει ποτισει... ξερετε καποιον τροπο να φυγει χωρις να καταστρεψω το μαρμαρο??[/quote

 

κορίτσι στο δικό μου μάρμαρο είχα πέσει κόκκινο κρασί και δεν έκανα τίποτα απλά με τα σφουγγαρίσματα έφυγε

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

όχι αμέσως...από τα σκουπίδια έτρεξε το μπουκάλι που είχε μείνει λίγο μέσα και σε εμένα πότισε..με 2-3 φορές που σφουγγάρισα έφυγε.αλλά επέμενα με την σφουγγαρίστρα

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη δεν προλαβα να διαβασω ολες τις σελιδες και ειδα κατι πιο πανω για ξεσκονισμα ενας καλος τροπος για να μην πιανουν ευκολα σκονη τα επιπλα σας ειναι να παρετε παραφινελαιο απο το φαρμακειο και να βρεξετε ελαχιστα ενα βαμβακερο πανι, θα το αφησετε καμια μερα να ποτισει σε ολο το πανι και μετα θα ξεσκονισετε με αυτο. θα σας σωσει....

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια ομως κοριτσια για τα ντουλαπια της κουζινας.... Εχω σε βεγκε χρωμα και ειναι βακελιτης. Για δαχτυλιες ουτε συζυτηση εχω συνεχεια απλα στο καθαρισμα χρησιμοποιω azax για τα τζαμια αλλα παλι αφηνουν σημαδια.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια ομως κοριτσια για τα ντουλαπια της κουζινας.... Εχω σε βεγκε χρωμα και ειναι βακελιτης. Για δαχτυλιες ουτε συζυτηση εχω συνεχεια απλα στο καθαρισμα χρησιμοποιω azax για τα τζαμια αλλα παλι αφηνουν σημαδια.:twisted:

αχχχχχχ κι εγώ το ίδιο,κάνω με υγρό πανί με νερό μόνο και μετά με στεγνό και κάπως καλυτερεύει όσο για το παραφινέλαιο μια κοπέλα που έχει άντρα ξυλουργό είπε το καλύτερο είναι με υγρό πανί και ΜΟΝΟ να ξεσκονίζουμε

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν προλαβα να διαβασω ολες τις σελιδες και ειδα κατι πιο πανω για ξεσκονισμα ενας καλος τροπος για να μην πιανουν ευκολα σκονη τα επιπλα σας ειναι να παρετε παραφινελαιο απο το φαρμακειο και να βρεξετε ελαχιστα ενα βαμβακερο πανι, θα το αφησετε καμια μερα να ποτισει σε ολο το πανι και μετα θα ξεσκονισετε με αυτο. θα σας σωσει....

 

Τα δικά μου έπιπλα είναι περασμένα από κατασκευής στο τελείωμα με ένα ειδικό κερί και δεν μαζεύουν σκόνη... φανταστείτε ότι σκόνες κάνω κάθε 15 μέρες και στα ενδιάμεσα τίποτε, και το σπίτι είναι μονίμως ανοιχτό για να αερίζεται για τα μικρά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια ομως κοριτσια για τα ντουλαπια της κουζινας.... Εχω σε βεγκε χρωμα και ειναι βακελιτης. Για δαχτυλιες ουτε συζυτηση εχω συνεχεια απλα στο καθαρισμα χρησιμοποιω azax για τα τζαμια αλλα παλι αφηνουν σημαδια.:twisted:

 

wetex βρεγμένο και μετά πέρασμα με πανάκι πετσετέ που δεν αφήνει χνούδι (δεν ξέρω αν υπάρχει στο supermarket, εγώ το παίρνω από μαγαζί με καθαριστικά) ή αν δεν βρεις, με πανί από παλιό ρούχο βαμβακερό. Με αυτόν τον τρόπο κάνω και τα τζάμια (με σκέτο νερό) και είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια ομως κοριτσια για τα ντουλαπια της κουζινας.... Εχω σε βεγκε χρωμα και ειναι βακελιτης. Για δαχτυλιες ουτε συζυτηση εχω συνεχεια απλα στο καθαρισμα χρησιμοποιω azax για τα τζαμια αλλα παλι αφηνουν σημαδια.:twisted:

 

Και γω το ίδιο πρόβλημα είχα μέχρι που πήρα της klinex ένα απορρυπαντικό , χωρίς χλωριο όμως. Είναι σε συσκευασία τύπου ΑΖΑΧ για τζάμια και είναι πολυκαθαριστικό. Είναι άσπρο με πράσινο. Δοκίμασε το. Εγώ πλεον αυτό χρησιμοποιώ για τα ντουλάπια της κουζίνας και σώθηκα. Όπως επίσης μία αλλη λύση είναι απορρυπαντικό κουζίνας στο σφουγγάρι , καλό τριψιμο , μετά Wetex και μετά καλό στέγνωμα με πετσέτα κουζίνας.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια sosss..

εχω γεμισει στο σπιτι μικρα μυγαρακια ξαφνικα, να ειναι απο ενα μπαμπου,φυτο που εχω ή απο εναν κακτο, τις εβγαλα εξω τις γλαστρες.

τι αλλο να φταει?σας εχει τυχει, ειναι της εποχης?

και το κυριοτερο πως τα εξολοθρευωωωωωωω? τα νευρα μου..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς και η φίλη μου έχει το ίδιο πρόβλημα και δεμ ξέρει τι να κάνει...ή τα τραβάει το φως ή μήπως έχεις κρεμμύδια πατάτες που ίσως κάτι να χάλασε;;;εγώ είχα απλώσει ρούχα έξω και γέμισαν αλλά ευτυχώς δεν ήταν της μικρής

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...