Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες στα 40 !!!!


θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?  

811

  1. 1. θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?

    • ναι
      226
    • οχι
      13


Recommended Posts

ρε κορίτσι δωσε μου τα φώτα σου : και εγώ το 1ο στα 25 το έκανα, το 2ο στα 29 και επειδή το θέλω ένα ακόμα μωρό και είναι αγόρια και θα ήθελα και κάτι...ρώζ, είμαι 39 και δεν το αποφασίζω. Κάτι η οικον. κρίση (δουλεύουμε και οι δύο), ο 1ος στην εφηβεία και σε σπόντα μου απάντησε ότι δεν θα το ήθελε, ο σύζυγος δεν θέλει (που να μπαίνουμε ξανά σε νυχτ. ξυπνήματα) και κυρίως δεν μου ...κάθεται. Και ο σύζυγος και η σύληψη (καθώς μετά από τα 35 δυσκολεύει το πράγμα).Πές μου αναλυτικά πως είναι για σένα, για τα μεγάλα παιδιά για το σύζυγο, τα οικονομικά μελλοντικά, για τις αντοχές στα 40 (εμένα μετά το 2ο μου έκατσε αυτοάνοσο). Θα ήθελα μια τεκμηριωμένη ''φρέσκια'' άποψη.

 

Επιτρέπεις να σου απαντήσω κι εγώ που είμαι τρίτο παιδί της οικογένειας (με δυο αδέλφια μεγαλύτερα κατά 10 κααι 8 χρόνια) και η μαμά μου με έκανε στα 40, αλλά κι εγώ κάπως έτσι, έχοντας δύο μεγαλύτερα παιδιά (10 και 11 χρονών τότε) έκανα το τρίτο στα 38 μου;

Είναι υπέροχα... Το τρίτο παιδί παίρνει πολλή πολλή αγάπη από όλους, μεγαλώνει σε μια υπέροχη οικογένεια, τα μεγαλύτερα παιδιά βιώνουν εμπειρίες πολύτιμες που τα βοηθάνε σε όλη τους τη ζωή, και οι γονείς -ειδικά η μαμά- ξαναγεννιούνται μέσα από το τρίτο παιδάκι που έρχεται σε μια περίοδο ωριμότητας και αποτελεί βαθειά συνειδητή επιλογή... Αυτά, από την προσωπική μου εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν και ακομη εχω ακομη μια δεκατια γεματη και κατι ψιλα μεχρι τα σαραντα ευχομαι να με αξιωσει ο Θεος ακομη και στα σαραντα για ενα ακομη παιδακι!Για τωρα ουτε να το σκεφτομαι...για πολλους λογους(οικονομικοι κυριως και μετα θεμα αντοχων ψυχικων κ σωματικων)Παντως οταν με το καλο μεγαλωσουν τα ζουζουνια μου 8-10 χρονων και εχω παει και κανα 3ημερο με το συζυγο(αχ ποσο μου χει λειψει!!) και αν εχω ακομα αυτην την ακαταμαχητη επιθυμια για μωρουδιλα γιατι οχι?

Σε οποιον λεω οτι θελω κ τριτο καποια στιγμη με λεει τρελη!!!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ασε τους αλλους να λενε οτι θελουν .τα ιδια ελεγαν και σε μενα οταν εμεινα εγκυος στο τριτο μου στα 39 μου αλλα εγω το χαρηκα πολυ και ειμαι ευτυχισμενη με τα τρια παιδια μου.

και θελω πολυ ακομα ενα μωρακι αν τα καταφερω να πεισω και τον αντρα μου!!!

φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

αχου τι καλα!να τα χαιρεσαι και τα 3 και να σε χαιρονται κι αυτα!Εννοειται οτι δεν ακουω κανεναν!Σαμπως αυτοι μου τα μεγαλωνουν???Πιστευω οτι θα κανω και τριτο,το θελω πολυ και εχω και τον αντρα μου μαζι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ πάντα ένα λέω, ας είμαστε πρώτον καλά και ας έχουμε λεφτά(δεν ζητάω πολλά, αυτά για να μας φτάνουν να ζήσουμε) κ θέλω να κάνω πολλά παιδάκια.... αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα δεν ξέρω εαν θα καταφέρω να ζήσω αυτό που έρχεται....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και έγινα μαμά μόλις πριν 4,5 μήνες, αυτό το πλάσμα μας έχει δώσει τόσο μεγάλη ευτυχία που ήδη ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για αδελφάκι. Δεν πρόκειται -όσο φυσικά περνάει από το χέρι μου- να αφήσω αυτό το τρυφερό πλάσμα μόνο του χωρίς αδελφάκι, μεγάλωσα κι εγώ μοναχοπαίδι και τα δύσκολα παιδικά χρόνια δεν τα εύχομαι σε κανένα παιδί.

 

Όσο για την ηλικία, τι σημαίνει 40 ετών;

Αν μια γυναίκα προσέχει τον εαυτό της, θρέφεται σωστά, γυμνάζεται και δεν καταπονεί το σώμα της τότε η ηλικία της δεν μετριέται από την ημερομηνία γέννησης. Υπάρχουν πολλές 25άρες (στην ιδανική υποτίθεται ηλικία για μητρότητα) που έχουν καταπονήσει το σώμα τους και παραμελήσει την υγεία του τόσο πολύ που δεν είναι ικανές να κάνουν παιδιά και περνάνε γολγοθά μέχρι να -και αν- γίνουν μητέρες.

 

Συμβουλή μου: βρείτε έναν άριστο γυναικολόγο! Μόνο αυτός θα σας βοηθήσει να ζήσετε το θαύμα της μητρότητας. Μόνες μας είναι πολύ δύσκολο να πάρουμε τα σωστά φάρμακα (εφόσον χρειαστεί) που θα μας δώσουν υγιή μωράκια!

 

Καλή δύναμη σε όλες τις μανούλες, 40άρες και μη :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..τώρα το είδα το θέμα αυτό..πέραν του αναμφισβήτητου γεγονότος ότι ο καθένας κρίνει σωστές τις επιλογές του..να ρωτήσω το απλό...τι νομίζετε ότι συμβαίνει στα 40? χτυπάνε καμπανάκια, βλέπεις φωτάκια ή γίνεται η μέρα νύχτα?;)δεν ειρωνεύομαι, αστειεύομαι...:D

 

μια γυναίκα 40 ετών εν έτει 2012 τι διαφορά έχει από μία 37 ή 38??τι όρια ειναι αυτά που βάζουμε στους εαυτούς μας και δυσκολεύουμε τη ζωή μας?

υπάρχουν 40άρες που τις κάνεις 30, υπάρχουν 30 άρες με πολλά κιλά και κακό τρόπο ζωής που δεν γυμνάζονται και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους..

μαμά γίνεσαι όταν νιώσεις έτοιμη..οκ όχι στα 50 πχ αλλά μην τρελλαθούμε να λέμε 'όχι παιδί μετά τα 40'...επίσης δεν θίχτηκε ιδιαίτερα το θέμα του κατάλληλου συντρόφου..συνήθως η διάθεση για παιδί ξυπνάει όταν βρεθεί ο κατάλληλος μπαμπάς..για άλλες βρίσκεται στα 30 για άλλες αργότερα..αυτές τι θα κάνουν, θα πάνε στην τράπεζα σπέρματος για να προλάβουν το ορόσημο των 40? ας μην κρίνουμε από τον εαυτό μας..

η κολητή μου είναι 41 και χωρίς σύντροφο..δλδ αν βρεί τώρα τον κατάλληλο, θα την κατηγορήσουμε ότι είναι μεγάλη για παιδί που είναι το όνειρο της ζωής της? μην τρελλαθούμε..

όσο για τις αντοχές..μύθος τεράστιος..έχω στον κύκλο μου 42άρες που βάζουν κάτω τις μικρότερες, σε εμφάνιση, φυσική κατάσταση, διάθεση..

Είμαι 41 και η κόρη μου πεντέμιση..και όλοι μου λένε 'δεν κουράζεσαι να την τρέχεις από δω κι από κει?' έχει πάει άπειρα θέατρα, σινεμά, κούνιες, παιδότοπους, διακοπές από έξη μηνών" όλα είναι πολύ σχετικά..αν ο άνθρωπος είναι δραστήριος και του έξω, είναι και στα 40 και στα 50 (κάπου διάβασα ότι στα πενήντα είσαι κουρασμένος για κούνιες:rolleyes:) ..αν είσαι μούχλας, είσαι και στα είκοσι..c'est la vie.. τώρα περιμένω τη δεύτερη όταν θα έχω κλείσει τα 42...:Dγελάω και λέω στον γυναικολόγο μου "πώς θα με λένε στο μαιευτήριο? διπλά υπέργηρη?" και γελάει ο άνθρωπος...μου λεει πως η βιολογική ηλικία καμία σχέση δεν έχει με το τι γράφει η ταυτότητα..και η δική μου είναι μείον δέκα χρόνια, δόξα το Θεό..

αυτά τα διλήμματα είναι ανούσια..για μένα ένα παιδί σε μεγάλη ηλικία είναι δώρο Θεού..κόντρα στις στατιστικές , τους δείκτες γονιμότητας κλπ..θεωρώ ευλογία που έμεινα έγγυος ύστερα από μόνο 4 μήνες προσπαθειών..η μεγάλη μου πετάει στα σύννεφα, μόνο η χαρά της αναμονής για το αδελφάκι της μας δίνει φτερά..άντε με το καλό όλες.:P η μητρότητα είναι ευλογία , ένα υπέροχο ταξίδι που δεν έχει ηλικία...αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Babycobra είμαι 101% σύμφωνη σε όλα όσα λες. Περιμένουμε το πρώτο μας μωρό το καλοκαιράκι όταν θα έχω μόλις κλείσει τα 42:p

Σε καμία φάση δεν έχω νιώσει "μεγάλη", ίσα ίσα θα έλεγα. Είναι απίθανη η ευεξία που αισθάνομαι - ακόμα και τώρα που μπαίνω στον 7ο κι έχω βαρύνει αρκετά, ο άντρας μου δεν με προλαβαίνει στο περπάτημα!!

'Ολα είναι στο μυαλό μας, τα υπόλοιπα είναι στερεότυπα και χαζές κοινωνικές συμβάσεις. Ε, οκ είναι και θέμα οργανισμού και ψυχολογίας:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να γινω μαμα στα 34

εφτασα 40+

κ ακομα τιποτα

εχω προσπαθησει πολυ ολα αυτα τα χρονια

δηλ αν αυτη η φορα ειναι η τυχερη μου

τι να πω

ειμαι μεγαλη δεν γινεται???

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινησα να γινω μαμα στα 34

εφτασα 40+

κ ακομα τιποτα

εχω προσπαθησει πολυ ολα αυτα τα χρονια

δηλ αν αυτη η φορα ειναι η τυχερη μου

τι να πω

ειμαι μεγαλη δεν γινεται???

 

 

 

ακριβώς..σού εύχομαι ό,τι καλύτερο..;)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..τώρα το είδα το θέμα αυτό..πέραν του αναμφισβήτητου γεγονότος ότι ο καθένας κρίνει σωστές τις επιλογές του..να ρωτήσω το απλό...τι νομίζετε ότι συμβαίνει στα 40? χτυπάνε καμπανάκια, βλέπεις φωτάκια ή γίνεται η μέρα νύχτα?;)δεν ειρωνεύομαι, αστειεύομαι...:D

 

μια γυναίκα 40 ετών εν έτει 2012 τι διαφορά έχει από μία 37 ή 38??τι όρια ειναι αυτά που βάζουμε στους εαυτούς μας και δυσκολεύουμε τη ζωή μας?

υπάρχουν 40άρες που τις κάνεις 30, υπάρχουν 30 άρες με πολλά κιλά και κακό τρόπο ζωής που δεν γυμνάζονται και δεν μπορούν να πάρουν τα πόδια τους..

μαμά γίνεσαι όταν νιώσεις έτοιμη..οκ όχι στα 50 πχ αλλά μην τρελλαθούμε να λέμε 'όχι παιδί μετά τα 40'...επίσης δεν θίχτηκε ιδιαίτερα το θέμα του κατάλληλου συντρόφου..συνήθως η διάθεση για παιδί ξυπνάει όταν βρεθεί ο κατάλληλος μπαμπάς..για άλλες βρίσκεται στα 30 για άλλες αργότερα..αυτές τι θα κάνουν, θα πάνε στην τράπεζα σπέρματος για να προλάβουν το ορόσημο των 40? ας μην κρίνουμε από τον εαυτό μας..

η κολητή μου είναι 41 και χωρίς σύντροφο..δλδ αν βρεί τώρα τον κατάλληλο, θα την κατηγορήσουμε ότι είναι μεγάλη για παιδί που είναι το όνειρο της ζωής της? μην τρελλαθούμε..

όσο για τις αντοχές..μύθος τεράστιος..έχω στον κύκλο μου 42άρες που βάζουν κάτω τις μικρότερες, σε εμφάνιση, φυσική κατάσταση, διάθεση..

Είμαι 41 και η κόρη μου πεντέμιση..και όλοι μου λένε 'δεν κουράζεσαι να την τρέχεις από δω κι από κει?' έχει πάει άπειρα θέατρα, σινεμά, κούνιες, παιδότοπους, διακοπές από έξη μηνών" όλα είναι πολύ σχετικά..αν ο άνθρωπος είναι δραστήριος και του έξω, είναι και στα 40 και στα 50 (κάπου διάβασα ότι στα πενήντα είσαι κουρασμένος για κούνιες:rolleyes:) ..αν είσαι μούχλας, είσαι και στα είκοσι..c'est la vie.. τώρα περιμένω τη δεύτερη όταν θα έχω κλείσει τα 42...:Dγελάω και λέω στον γυναικολόγο μου "πώς θα με λένε στο μαιευτήριο? διπλά υπέργηρη?" και γελάει ο άνθρωπος...μου λεει πως η βιολογική ηλικία καμία σχέση δεν έχει με το τι γράφει η ταυτότητα..και η δική μου είναι μείον δέκα χρόνια, δόξα το Θεό..

αυτά τα διλήμματα είναι ανούσια..για μένα ένα παιδί σε μεγάλη ηλικία είναι δώρο Θεού..κόντρα στις στατιστικές , τους δείκτες γονιμότητας κλπ..θεωρώ ευλογία που έμεινα έγγυος ύστερα από μόνο 4 μήνες προσπαθειών..η μεγάλη μου πετάει στα σύννεφα, μόνο η χαρά της αναμονής για το αδελφάκι της μας δίνει φτερά..άντε με το καλό όλες.:P η μητρότητα είναι ευλογία , ένα υπέροχο ταξίδι που δεν έχει ηλικία...αυτά..

 

 

Κορίτσι μου γλυκό (υ)γειά στο στόμα σου!

Τα είπες πολύ σωστά και μεστά, φαίνεται η ζωούλα που μεγαλώνει μέσα σου και η κορούλα σου που τη λατρεύεις ανιδιοτελώς, σε κάνουν ακόμα πιο σοφή.

Κι εγώ βρήκα το σύντροφο της ζωής μου στα 35. Τι να του έλεγα; Άσε μην κάνουμε σχέση, γάμο κλπ. γιατί είμαι μεγαλούτσικη και μπορεί να περάσουν χρόνια μέχρι να κάνουμε παιδί;;;

Μπούρδες!

Έχουμε ήδη έναν υπέροχο γιο, 4.5 μηνών και έχουμε βάλει μπρος και για το δεύτερο όχι επειδή είμαι 38, αλλά επειδή το θέλουμε ΠΟΛΥ και ΣΥΝΤΟΜΑ για να κάνει παρέα με το υπέροχο πλάσμα, το γιο μας.

 

Να είστε όλες γερές, δυνατές και χαμογελαστές.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Aπέκτησα ένα κοριτσάκι πριν 9 μήνες στα 38 μου και θέλω να κάνω 2 ακόμη μωράκια (γιατί πιστεύω πως αυτό είναι καλό για το/τα παιδιά ). Οπότε λογικά 40+ , πρώτα ο Θεός.

Ωστόσο η ηλικία δεν ήταν επιλογή μου , το γιατί δε θέλω να το αναλύσω,σε γενικές γραμμές για τους λόγους που προαναφέρθηκαν. Με βάση τα δικά μου κριτήρια θα ήθελα να είχα κάνει τα παιδιά 30-34 αλλά η ζωή στα φέρνει διαφορετικά ενίοτε....,

Πιστεύω πως ναι όσο περνάν τα χρόνια οι φυσικές αντοχες πέφτουν αλλά κερδίζείς σε άλλους τομείς, αποκτάς καλύτερη κρίση ,είσαι πιο ώριμος ,πιο κατασταλαγμένος και έτσι αναπληρώνεις τα υπόλοιπα.Νομιζω πως η κοπέλα που άνοιξε το θέμα είπε πως νοιώθει 20, έτσι νοιώθω και εγώ συναισθηματικά , αλλο που σουρνομαι ωρες ώρες, καθώς με έχει ξεζουμήσει στο γαλα το μικρό και έχουμε μετακομίσει σε ένα χωριό λόγω δουλειάς του άντρα μου χωρίς κανέναν δικο μας άνθρωπο εδω.

 

Τι με προβληματίζει;

Ποτέ δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσει το μελλον βέβαια, αλλά σκέφτομαι πως αν κινηθεί στα ίδια βήματα και η κόρη μου το πιθανότερο είναι να μη δω εγώ τα δικά της παιδιά.Αυτό με στενοχωρεί αλλά δε με σταματάει, γι' αυτό και θέλω να κάνω και άλλα παιδάκια, ονειρεύομαι να είνια μονιασμένα και στήριγμα το ένα στο άλλο.(και να σκεφτείτε πως εγώ ακουγα για παιδί και έστριβα γωνία μεχρι τα 25 τουλάχιστον)

 

Εν κατακλείδι η γνώμη μου ειναι αν μπορεις να κάνεις νωρίτερα κανε τα, αν όχι τα 40 μια χαρά είναι.Aν ξέρεις τι θέλεις και γιατί , ούτε η αγάπη θα του λείψει ούτε τίποτα, και η επικοινωνία δεν έχει να κάνει με τη διαφορά ηλικίας

τεσπα όλα κάλα και είμαι πολύ ευτυχισμένη.

Εύχομαι σε όλες τις γυναίκες που γυροφέρνουν στα 40 και θέλουν μικρούλια να έχουν σύντομα όπως τα επιθυμούν.

υγ. Δεν άντεχα να μη σχολιάσω: η οδοντίατρος τα σπάει, μα και η άλλη;; δες παραπομπή που πήγε και βρήκε ,υποκλίνομαι :PPPPPPPPPPPPP ( μην παρεξηγηθώ για το η ΄"άλλη" , καλοπροαίρετο είναι )

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στο κλαμπ των γυναικων που θα γινουν μαμαδες στα 40. Μετα απο 6 χρονια μαχης με την υπογονιμοτητα, σε διαφορα μετωπα, εμεινα εγκυος και διανυω την 8η εβδομαδα. Παρακαλω καθε μερα την Παναγια να εχει καλα το μωρακι μου, θελω οσο τιποτα να το κρατησω στην αγκαλια μου και δεν με πειραζει που θα ειμαι μαμα για πρωτη φορα σ'αυτη την ηλικια. Μετα απο οσα περασα με νοιαζει οτι ηρθε αυτη η εγκυμοσυνη και αν θελει ο Θεος θα ερθει και το μωρακι. Και φυσικα μετα θα προσπαθησω και για δευτερο.

Παντως τωρα ειμαι πιο συνειδητοποιημενη και κατασταλαγμενη, μερικοι ανθρωποι ωριμαζουμε αργα, και ξερω οτι θα κανω τα παντα για να γινω η καλυτερη μαμα που μπορω!

Το μονο μειονεκτημα ειναι τα αγχη και οι φοβιες, που οπως να το κανουμε δεν απασχολουν τις νεοτερες γυναικες, εννοω σχετικα με την εκβαση της εγκυμοσυνης, και την υγεια μαμας-παιδιου. Ειμαι λιγο φοβισμενη ως προς αυτα!Θα ηθελα να νιωθω μεγαλυτερη ευτυχια, πιστευω να το καταφερω οταν περασει το αγχωτικο 1ο τριμηνο! Ετσι νιωθω εγω, μπορει να μην ειναι ετσι οι αλλες μαμαδες!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στο κλαμπ των γυναικων που θα γινουν μαμαδες στα 40. Μετα απο 6 χρονια μαχης με την υπογονιμοτητα, σε διαφορα μετωπα, εμεινα εγκυος και διανυω την 8η εβδομαδα. Παρακαλω καθε μερα την Παναγια να εχει καλα το μωρακι μου, θελω οσο τιποτα να το κρατησω στην αγκαλια μου και δεν με πειραζει που θα ειμαι μαμα για πρωτη φορα σ'αυτη την ηλικια. Μετα απο οσα περασα με νοιαζει οτι ηρθε αυτη η εγκυμοσυνη και αν θελει ο Θεος θα ερθει και το μωρακι. Και φυσικα μετα θα προσπαθησω και για δευτερο.

Παντως τωρα ειμαι πιο συνειδητοποιημενη και κατασταλαγμενη, μερικοι ανθρωποι ωριμαζουμε αργα, και ξερω οτι θα κανω τα παντα για να γινω η καλυτερη μαμα που μπορω!

Το μονο μειονεκτημα ειναι τα αγχη και οι φοβιες, που οπως να το κανουμε δεν απασχολουν τις νεοτερες γυναικες, εννοω σχετικα με την εκβαση της εγκυμοσυνης, και την υγεια μαμας-παιδιου. Ειμαι λιγο φοβισμενη ως προς αυτα!Θα ηθελα να νιωθω μεγαλυτερη ευτυχια, πιστευω να το καταφερω οταν περασει το αγχωτικο 1ο τριμηνο! Ετσι νιωθω εγω, μπορει να μην ειναι ετσι οι αλλες μαμαδες!

 

να σου πω κάτι? τα άγχη δεν φεύγουν ποτέ...είναι η πρώτη σου εγκυμοσύνη, είναι λογικό..ούτως ή άλλως το πρώτο τρίμηνο είναι ζόρικο..είτε πρώτη είτε δέκατη εγκυμοσύνη..να δεις από τον 4ο και μετά θα είσαι άλλος άνθρωπος..με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου γλυκό (υ)γειά στο στόμα σου!

Τα είπες πολύ σωστά και μεστά, φαίνεται η ζωούλα που μεγαλώνει μέσα σου και η κορούλα σου που τη λατρεύεις ανιδιοτελώς, σε κάνουν ακόμα πιο σοφή.

Κι εγώ βρήκα το σύντροφο της ζωής μου στα 35. Τι να του έλεγα; Άσε μην κάνουμε σχέση, γάμο κλπ. γιατί είμαι μεγαλούτσικη και μπορεί να περάσουν χρόνια μέχρι να κάνουμε παιδί;;;

Μπούρδες!

Έχουμε ήδη έναν υπέροχο γιο, 4.5 μηνών και έχουμε βάλει μπρος και για το δεύτερο όχι επειδή είμαι 38, αλλά επειδή το θέλουμε ΠΟΛΥ και ΣΥΝΤΟΜΑ για να κάνει παρέα με το υπέροχο πλάσμα, το γιο μας.

 

Να είστε όλες γερές, δυνατές και χαμογελαστές.

Καλή δύναμη!

 

σε ευχαριστώ πολύ για τα υπέροχα λόγια σου..να είσαι καλά να χαίρεσαι το γιόκα..και εύχομαι πολύ σύντομα ένα αδελφάκι..είναι η μεγαλύτερη ευτυχία...;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς...συνομήλικες είμαστε, χαχα..πού γεννάς με το καλό? εγώ γύρω στις 20 αυγούστου στο ρέα , γιατί πάω με δεύτερη προγραμματισμένη κ.τ.

 

Για Λητώ με βλέπω γιατί εκεί είναι ο γιατρός μου. Τελευταία ημερομηνία 19/07 κι ελπίζω να βιαστεί λίγο ο μπέμπης. Είναι ήδη πάνω από ένα κιλό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι στο κλαμπ των γυναικων που θα γινουν μαμαδες στα 40. Μετα απο 6 χρονια μαχης με την υπογονιμοτητα, σε διαφορα μετωπα, εμεινα εγκυος και διανυω την 8η εβδομαδα. Παρακαλω καθε μερα την Παναγια να εχει καλα το μωρακι μου, θελω οσο τιποτα να το κρατησω στην αγκαλια μου και δεν με πειραζει που θα ειμαι μαμα για πρωτη φορα σ'αυτη την ηλικια. Μετα απο οσα περασα με νοιαζει οτι ηρθε αυτη η εγκυμοσυνη και αν θελει ο Θεος θα ερθει και το μωρακι. Και φυσικα μετα θα προσπαθησω και για δευτερο.

Παντως τωρα ειμαι πιο συνειδητοποιημενη και κατασταλαγμενη, μερικοι ανθρωποι ωριμαζουμε αργα, και ξερω οτι θα κανω τα παντα για να γινω η καλυτερη μαμα που μπορω!

Το μονο μειονεκτημα ειναι τα αγχη και οι φοβιες, που οπως να το κανουμε δεν απασχολουν τις νεοτερες γυναικες, εννοω σχετικα με την εκβαση της εγκυμοσυνης, και την υγεια μαμας-παιδιου. Ειμαι λιγο φοβισμενη ως προς αυτα!Θα ηθελα να νιωθω μεγαλυτερη ευτυχια, πιστευω να το καταφερω οταν περασει το αγχωτικο 1ο τριμηνο! Ετσι νιωθω εγω, μπορει να μην ειναι ετσι οι αλλες μαμαδες!

 

Αχ αυτό το 1ο τρίμηνο!! Αλλά όταν περάσει θα νιώσεις πολύ καλύτερα, πιο δυνατή και πιο ήρεμη. Θα έχεις πολύ ενέργεια και θα δείχνεις και θα νιώθεις κούκλα και πολύ περήφανη:P..

Δεν σου κρύβω ότι ακόμα και τώρα που προχωράμε για τον 7ο παραμένουν στο βάθος του μυαλού μου κάποιες φοβίες. Και σίγουρα θα ηρεμήσω 100% μόλις γεννηθεί ο μπέμπης μας γερός κ έχουν πάει όλα καλά..Αν κρίνω πάντως από τις κολοτούμπες που ρίχνει κι ότι η ανάπτυξή του είναι κανονική και ραγδαία - έχει ήδη περάσει το ένα κιλό!! - μια χαρά όλα θα είναι.

Εύχομαι τα ίδια και καλύτερα και για σένα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κουμπάρα μου είναι παντρεμένη από τα 28 της. Κάτι το άγχος, κάτι κάποια προβλήματα υγείας, έφτασε να κάνει το πρώτο της παιδί σχεδόν 37 και το δεύτερο σχεδόν 41 με φυσιολογικές συλλήψεις και φυσιολογικούς τοκετούς. Πριν λίγες μέρες που μιλήσαμε μου είπε οτι "ψήνεται" για τρίτο παιδάκι αλλά φοβάται οτι την παραπήραν τα χρόνια. Της είπα οτι "αν το θες και το θέλει και η φύση, γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν βοηθήσει ο Θεός θα έχω κι εγώ ένα ζουμπουρλούδικο μπεμπέ περίπου δύο μήνες πριν από τα 40κοστά μου γενέθλια. Εύχομαι υγιή γερά μωρά σε όλες τις μαμάδες ανεξαρτήτως ηλικίας!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθήσει ο Θεός θα έχω κι εγώ ένα ζουμπουρλούδικο μπεμπέ περίπου δύο μήνες πριν από τα 40κοστά μου γενέθλια. Εύχομαι υγιή γερά μωρά σε όλες τις μαμάδες ανεξαρτήτως ηλικίας!

 

 

Συγχαρητήρια skybeam!

Ο μικρός μας είναι 11 μηνών και από τον επόμενο μήνα -που μπαίνω στα 39- ξεκινάμε προσπάθειες για το αδελφάκι του!

Είναι ευλογία τα παιδιά όταν έρχονται τη στιγμή που πραγματικά ΜΠΟΡΟΥΜΕ και ΘΕΛΟΥΜΕ να γίνουμε γονείς. Δεν έχω απωθημένα, δε μου λείπει τίποτε και έχω αφοσιωθεί στο να μεγαλώσω το γιο μας όσο πιο ισορροπημένα μπορώ βάζοντας τον εαυτό μου και τα θέλω μου σε 2η (ή και 3η και 4η κοκ) μοίρα.

 

Πριν μερικά χρόνια, ούτε θα το συζητούσα.

Keep in touch, θα χαρώ πολύ να διαβάζω νέα για την εγκυμοσύνη σου και ό,τι χρειαστείς, pm me :)

Είχα μία υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν αλησμόνητο, μαγικό ΦΤ!

 

Να'σαι πάντα καλά!

Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συγχαρητήρια skybeam!

Ο μικρός μας είναι 11 μηνών και από τον επόμενο μήνα -που μπαίνω στα 39- ξεκινάμε προσπάθειες για το αδελφάκι του!

Ευχαριστώ! Με το καλό να αποδώσουν αμέσως οι προσπάθειές σας!:D

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν είμαστε γερές γιατί να μην το κάνουμε; Η διαφορά ηλικίας μας με αυτή του παιδιού μπορεί να αποτελεί προβληματισμό, αλλά όχι αποτρεπτικό στοιχείο. Θέλω τα χρόνια μου μέχρι τα 40 αλλά γιατί όχι να μην το προσπαθήσω τότε για 2 ή 3ο παιδί

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η ηλικία που θα κάνεις παιδί είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων κυρίως του υποψήφιου πατέρα και πότε θα τον γνωρίσεις... το πρώτο μου παιδί το έκανα 37 χρονών και το δεύτερο 17 μήνες μετά . Συνέλαβα αμέσως και τα 2 μου παιδιά και οι εγκυμοσύνες μου ήταν δόξα τω Θεώ πολύ καλές και ευχαριστώ κάθε μέρα τον Θεό γι αυτό. Θέλω να πω ότι σε κάθε μια γυναίκα το πότε θα κάνει παιδί είναι και τυχερό και δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και να κάνουμε λάθος επιλογές ανθρώπων με τον φόβο του "ρολογιού" .... Το ιδανικό θα ήταν όλες οι γυναίκες να γνώριζαν τον πατέρα του παιδιού τους όταν η γονιμότητά τους βρίσκεται στο pic της αλλά τι να κάνουμε αυτά τα πράγματα δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις .....

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η ηλικία που θα κάνεις παιδί είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων κυρίως του υποψήφιου πατέρα και πότε θα τον γνωρίσεις... το πρώτο μου παιδί το έκανα 37 χρονών και το δεύτερο 17 μήνες μετά . Συνέλαβα αμέσως και τα 2 μου παιδιά και οι εγκυμοσύνες μου ήταν δόξα τω Θεώ πολύ καλές και ευχαριστώ κάθε μέρα τον Θεό γι αυτό. Θέλω να πω ότι σε κάθε μια γυναίκα το πότε θα κάνει παιδί είναι και τυχερό και δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και να κάνουμε λάθος επιλογές ανθρώπων με τον φόβο του "ρολογιού" .... Το ιδανικό θα ήταν όλες οι γυναίκες να γνώριζαν τον πατέρα του παιδιού τους όταν η γονιμότητά τους βρίσκεται στο pic της αλλά τι να κάνουμε αυτά τα πράγματα δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις .....

 

πολυ σωστο αυτο που λες...το αγχος με την ηλικια το εχουμε σχεδον ολες μας αλλα καποιες φορες καποιες απο εμας κατω απο την πιεση του χρονου κανουμε πολυ λαθος επιλογες σχετικα με τους συντροφους μας και τους πατεραδες των παιδιων μας..για αυτο χρειαζεται ψυχραιμια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...