Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαμάδες στα 40 !!!!


θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?  

811

  1. 1. θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?

    • ναι
      226
    • οχι
      13


Recommended Posts

'Οσο μας δίνει η φύση μας κι όσο αντέχουμε: 'Εκανα τον πρώτο μου γιο στα 28, όταν δεν είχα ιδέα τι θα πεί "γονιός", πήγε καλά & νόμιζα πως έχω κλείσει ως "μαμά". Και ξαφνικά στα 43 μου έχω καθυστέρηση & θεωρώ πως μπαίνω στην εμμηνόπαυση, αλλά...είμαι έγκυος στον μικρούλη μου :-) Γέννησα ένα υγειέστατο αγοράκι & τα κάνω όλα απ την αρχή, μόνο που τώρα όλα είναι πιο σίγουρα και πιο συνειδητά.

'Εχω ξανανιώσει απίστευτα & έχω ξαναβρεί την ενέργεια μου.

Είναι πραγματικά μαγική η μητρότητα!

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 259
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

'Οσο μας δίνει η φύση μας κι όσο αντέχουμε: 'Εκανα τον πρώτο μου γιο στα 28, όταν δεν είχα ιδέα τι θα πεί "γονιός", πήγε καλά & νόμιζα πως έχω κλείσει ως "μαμά". Και ξαφνικά στα 43 μου έχω καθυστέρηση & θεωρώ πως μπαίνω στην εμμηνόπαυση, αλλά...είμαι έγκυος στον μικρούλη μου :-) Γέννησα ένα υγειέστατο αγοράκι & τα κάνω όλα απ την αρχή, μόνο που τώρα όλα είναι πιο σίγουρα και πιο συνειδητά.

'Εχω ξανανιώσει απίστευτα & έχω ξαναβρεί την ενέργεια μου.

Είναι πραγματικά μαγική η μητρότητα!

 

Να σου ζήσει κοπέλα μου το μωράκι σου. Να το χαρείς όπως επιθυμείς!!!!

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κορίτσια τα δεδομένα έχουν ως εξής: Σταμάτησα να θηλάζω την κόρη μου που ήταν ήδη 17 μηνών γιατί όλοι , μα όλοι , μου έλεγαν πως έχει ήδη μεγαλώσει , μέχρι πότε θα την θηλάζω, ότι δεν μπορώ ως έγκυος να θηλάζω και άλλα τέτοια πολλά και διάφορα. Ο άνδρας μου δεν με στήριζε καθόλου,το αντίθετο μπορώ να πω. Η μικρή κατέληξε να μην πίνει γάλα καθόλου και τρώει σαν τρελή τα γιαουρτάκια τα Advance με δημητριακά. Κατέληξε να έχει και φοβερό πρόβλημα δυσκοιλιότητας που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω. Και για συμπλήρωμα στην τούρτα, το μωράκι που περίμενα και θα γεννιόταν τον Σεπτέμβρη σταμάτησε να μεγαλώνει στις 7 εβδομάδες. Συνέχισα με χοριακές και υπέρηχους και τελικά έκανα ιατρογενή έκτρωση( έτσι το λένε αυτό το απαίσιο πράμα). Ο πόνος μου είναι μεγάλος και ακόμη κατηγορώ τον εαυτό μου γιατί για να μπορέσω να θηλάσω την μικρή και επειδή σαν Μαριάννα δεν θεωρούσα καλό να της δίνω ορμόνη με το γάλα μου δεν έπαιρνα τα utrogestan .... Οι τύψεις είναι όλες δικές μου και μέχρι σήμερα, μία εβδομάδα μετά , δεν μπορούσα να σας πω τίποτε. Είναι πολύ δύσκολο να ζεις

 

marianna τώρα είδα το μήνυμά σου, πραγματικά κριμα που τελείωσε άσχημα αυτή η εγκυμοσύνη, όμως μην αισθάνεσαι τύψεις: το utrogestan δεν αποτελεί εγγύηση ότι θα προχωρούσε η εγκυμοσύνη, μια πολύ καλή μου φίλη που θα γινόταν για πρώτη φορά μητέρα στα 40, αν και πήρε όλα τα απαραίτητα μέτρα και φάρμακα + ξάπλα στο κρεβάτι, το έμβρυο είχε σταματήσει να μεγαλώνει και δεν μπορούσε να κάνει κάτι γι΄αυτό.

 

Αρκετά σε ενοχοποίησαν για το θηλασμό, μην το κάνεις αυτό και στον εαυτό σου. Σίγουρα θα υπάρξει και άλλη ευκαιρία, αισιοδοξία πάνω από όλα!

 

Να χαίρεσαι τις κουκλίτσες σου!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

κουράγιο και καλη επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν να γίνουν μανούλες. Ο Θεός να σας δίνει δύναμη, η Παναγιά να σας έχει υπό την προστασία της. Πίστη και προσευχή. Γαληνεύει η ψυχή μας.

όσο για την ηλικία. Πώς να μην γινόμαστε μανάδες μετά τα 40; Εγώ παντρεύτηκα στα 32, γέννησα στα 33. Μέχρι τότε σπουδές, μεταπτυχιακά, να σταθεροποιηθεί η δουλειά. Πού χρόνος να ψαχτείς για γάμο; Και φανταστείτε ότι ήταν μπροστά στα μάτια μου ο άντρας μου, αφού ήταν φίλος μου από το Πανεπιστήμιο.αλλά τα μυαλά τότε που ήμουν μικρή τα είχα στις σπουδές, στα επαγγελματικά, όχι στο γάμο.

Τα παιδιά δεν έρχονται όποτε εμείς θέλουμε. Είναι μυστήριο το πότε έρχονται. Αλλά για όλα υπάρχει η σοφία του Θεού. Εμπιστοσύνη στο σχέδιό Του χρειάζεται κι όλα θα πάνε καλά.

Μαριάννα όλα καλά θα σου πάνε, μην το βάζεις κάτω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!Γέννησα το πρώτο μου παιδάκι 30χρονών και το δεύτερο μετά από 1χρόνο!Τώρα είμαι 33(δεν τα χω κλείσει ακόμα βέβαια...)και θα ήθελα 1ακόμα παιδάκι μέχρι και τα 40!Αν βέβαια μου το δώσει και ο Θεούλης και περισσότερο αν συμφωνήσει και ο αντρούλης μου...!!!Γιατί να μην κάνουνε παιδάκια οι γυναίκες στα 40;Το απαγορεύει κανένας νόμος;Κανένας δεν μπορεί να σου απαγορέψει το δικαίωμα να γίνεις μάνα σε όποια ηλικία το επιθυμήσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεννησα την κορη μου στα 23 μισο δεν μπορω να πω οτι ηταν προγραμματισμενο ετυχε κ εγω προσπαθησα πολυ να πετυχει κιολας.

Μεχρι να γινω μητερα ημουν καθετη σε αυτο το θεμα δεν θα ηεθλα να κανω με τα 40 κ παλι μου φαινοντουσαν παρα πολλα.

Συμφωνω πολυ με την αποψη της Φαιης ,τι να το κανεις αμα εισαι 23-24 αν δεν τα νιωθεις κ δεν μπορεις να ανταπεξελθεις?

Αν νιωσω ποτε ετοιμη έστω κ στα 40 νομιζω θα το τολμησω γιατι τοτε θα το κανω σίγουρα πιο συνειδητα , μέχρι τότε ομως ο ερχομος ενος 2 παιδιου το μονο που μου προκαλει ειναι φοβο αγωνια.

Κουραγιο σε ολες τις μανουλες που παλευουν να αποκτησουν μωρακι μου, με το καλο να ερθουν γρηγορα στις αγκαλιες σας.

ΦΙλικα Ιωαννα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!!

 

Η μαμά μου ήταν 23 όταν γεννήθηκα εγώ...

τωρα που εγω είμαι 37 και έγκυος , η μαμά είναι αρκετά νέα για να βοηθάει...

παρόλα αυτά θα προτιμουσα το πρωτο μου παιδί μέχρι τα 35....αλλά δεν γίνονται όλα όπως τα θέλουμε πάντα ...αυτό είναι γνωστό.

 

Και για το 2ο θα πρέπει να βιαστούμε λίγο, αλλά και 40 να είμαι και 41 θα το κάνω..να μην είναι και μόνο του παιδάκι μου.

 

ιδανικά φυσικά θα ηθελα να ειχα 2 παιδάκια , σε αυτή την ηλικία , καλή δουλειά , καταπληκτικό σπίτι......αλλά είπαμε

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ ψήφισα όχι γιατί δεν θέλω να κάνω άλλο παιδί. το πρώτο μου το έκανα στα 31 και μισό επειδή τότε θεώρησα ότι οι συγκυρίες είναι κατάλληλες και εγώ έτοιμη να αφήσω προσωπικές φιλοδοξίες για λίγο στην άκρη. αυτό ίσως να έχει εν μέρη να κάνει με την ηλικία ίσως και όχι. θεωρώ πολύ κλισέ το "κάνε παιδί μέχρι την τάδε ηλικία" ή "μη κάνει παιδί μετά από την δείνα". όταν συναισθηματικά μια γυναίκα νοιώθει έτοιμη βρ΄΄ισκει τη δύναμη και την αντοχή να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της μητρότητας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην η γιατρος να χαιρεται τα διδακτορικα της και την συγγενη της που εγινε στα 48 της γιαγια. Θεωρω ανεπιτρεπτο να μιλαει καποιος απο θεσεως ισχυως. Εγω τον αντρα μου τον γνωρισα μετα τα 32. Τι θα επρεπε να ειχα κανει δηλαδη βλεποντας οτι φτανω στα 32 και δεν εχω παντρευτει και δεν εχω κανει παιδι, να κλειστω σε μοναστηρι; Ειμαι 40 χρονων, εχω μια κορακλα που σε λιγες μερες θα γινει 3 μηνων και ξερετε τι μου ειπε ο γιατρος μου οταν ημουν εγκυος; Οτι τοσο καλη εγκυμοσυνη ειχε χρονια να δει! Ουτε αμνιοπαρακεντηση δεν χρειαστηκε να κανω! Και φυσικα οταν θα ειναι η ωρα θα προχωρησω και για δευτερο. Και καμαρωνω για την κορη μου και βολτες βγαινουμε και θα βγαινουμε και στο μελλον. Και δεν μου φαινεται κι η ηλικια μου. Οσο για την 50αρα μαμα που δεν μπορει να βγαλει εξω το παιδι της την δικαιολογω μονο αν εχει κινητικο προβλημα. Αλλιως γιατι βρε παιδια να "απαιτουμε" απο την 60αρα μαμα μας να μας κραταει το παιδι και να το βγαζει βολτα που ειναι η γιαγια του ενω οταν αυτα τα κανει η μαμα ξαφνικα δεν υπαρχουν αντοχες; Και σας πληροφορω οτι αντοχες εχω. Θα μπορουσα να γραψω κι αλλα. Τη ζωη δεν τη σκηνοθετουμε, ουτε τη βαζουμε σε χρονοδιαγραμματα. Κι οσο για το χασμα γενεων; Θυμαμαι στα 30 μου που ακουγα την 15χρονη ανηψια μου να μιλαει κι ελεγα "τι κινεζικα ειναι αυτα που λεει;" Κι αν ηταν κορη μου θα την ειχα κανει στα 15 μου. Αυτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, οι οποίες αφορούν μόνο τον ίδιο και κανέναν άλλο.

 

Εκάνα το 1ο παιδακι στα 32 κ το 2ο στα34 γιατί έτσι επέλεξα κ ετσι έτυχε.

Η συμβουλή μου είναι ο καθένας να κάνει παιδι όποτε νιώθει έτοιμος, αν και αυτό είναι ένα θέμα που θέλει πολύ κουβέντα. Πότε είσαι έτοιμος/η. κ.λπ.

 

Μετά απο τη δική μου προσωπική εμπειρία συμβουλεύω όσες κοπέλες θέλουν παιδάκι ή κάτα κάποιο τρόπο έχουν τις προϋποθέσεις, να το κάνουν. Θα μπορούσα να είχα κάνει το 1ο παιδάκι όταν ήμουν 27 και νιόπαντρη. Αλλά ήθελα να πάμε στο νέο μας σπίτι για λόγους ευρυχωρίας και να βελτιωθεί η οικονομική μας κατάσταση. Η πλάκα είναι ότι στο καινούργιο σπίτι και πάλι δεν χωράμε, ενώ η οικονομική μας κατάσταση πάρα μια ανοδική πορεία, τώρα είναι ίδια με την παλιότερη με περισσότερες υποχρεώσεις.

 

 

Η ηλικία ίσως έχει ρόλο με τις αντοχές και σίγουρα παντα θα υπάρχει μεταξύ γονιών και παιδιών το χάσμα γενεών. Το θέμα είναι πόσο συνειδητοποιημένος είσαι πριν γίνει γονιός. Υπάρχουν γονείς νέοι, με τόσο κλειστά μυαλιά και τέτοια βαρεμάρα και απο την άλλη γονείς μεγαλύτερης ηλικίας δραστηριοι, κινητικοί, μοντέρνοι. Ολα είναι σχετικά. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mπράβο eleftheriak, τι να πω, είσαι πολύ σωστή, πρώτον γιατί ένιωσες έτοιμη από αρκετά νεαρή για να κάνεις παιδιά, γιατί σου έκατσε καλός σύντροφος εξαρχής, γιατί δεν είχες πρόβλημα υγείας ή υπογονιμότητας, ίσως γιατί δεν αντιμετώπισες οικονομικά ή άλλα προβλήματα, και δεύτερον γιατί σίγουρα έκανες τις γυναίκες με όλα τα παραπάνω να νιώσουν σαφώς καλύτερα... Επίσης η μαμά σου, η γιαγιά σου και η πεθερά σου είναι το μοναδικό σωστό γυναικείο πρότυπο. Και τέλος είσαι και γιατρός, άρα μορφωμένη και καλλιεργημένη ώς προς τον τρόπο που σκέφτεσαι και εκφράζεσαι...

 

:wink:

 

Κορίτσια, τώρα είδα αυτό το θέμα και ένα έχω να πω. Μην προσβάλεστε, επειδή κάποιος θεωρεί σωστό να μπαίνει σε ένα δημόσιο forum και να προσβάλλει με τον τρόπο του ένα τεράστιο γκρουπ γυναικών που, αν μη τι άλλο, χρειάζεται ηθική συμπαράσταση και παρότρυνση. Μέχρι ένα σημείο ένιωσα και προσωπικά θιγμένη ακούγοντας μία άλλη γυναίκα που, όπως ισχυρίζεται είναι ιατρός και μάλιστα με διδακτορικά, να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπορεί ένας επιστήμονας, ένας ιατρός, να αποκαλεί "γερασμένες" εγκυμοσύνες τις άνω των 35, αν μη τι άλλο για λόγους ηθικούς. Κι εγώ μπορεί να μη συμφωνώ με εγκυμοσύνες στην ηλικία των 14 ή 15, αλλά δε θα τις αποκαλέσω ποτέ "ανώριμες". Πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικές στο τι λέμε και πώς εκφραζόμαστε, και αν είναι η γνώμη μας να προσβάλλει κοπέλες που έχουν περάσει μια ηλικία και ακόμη προσπαθούν απεγνωσμένα να αποκτήσουν αυτό που σε κάποιες άλλες κοπέλες δόθηκε απλόχερα μέχρι τα 32, τότε καλύτερα ή να προσέχουμε πώς θα την εκφράσουμε ή απλώς να μην την εκφράσουμε καθόλου.

 

:wink:

 

Εγινα μαμά στα 39 μου, όχι γιατί το επέλεξα, αλλά γιατί τότε τα κατάφερα. Θέμα ηλικίας δεν υπάρχει. Έτσι απλά. Θέμα ανθρώπου υπάρχει. Τι αντοχές και κουραφέξαλα. Αγώνας δρόμου είναι? Αγώνας ζωής είναι και εκεί μετρούν άλλα πράγματα. Χμ, ναι μπορεί όταν οι κόρες μου θα είναι 15 να μην μπορώ να τις πάω στις κούνιες, αλλά νομίζω ότι δεν θα θέλουν κιόλας. Για καφέ με την παρέα τους, θα μπορώ, αλλά μάλλον δεν θα με θέλουν. Οπότε, θα πάρω τον σύζυγο αλά μπρατσέτα και θα την κάνω για κάνα ποτάκι και εγώ. Και όταν τελειώσουν οι κοπελιές, θα κεράσω και την παρέα τους.:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα έκανα παιδάκι μετά τα 40.Έτυχε να μείνω έγκυος πολύ νωρίτερα και στα 40 μου θα έχω παιδάκι στην εφηβεία.Παρολαυτά ίσως μια μαμά μεγαλύτερης ηλικίας να έχει περισσότερες αντοχές και όρεξη από εμένα.

tta4bed.aspx
Link to comment
Share on other sites

βεβαια υποστιρηζω να κανει καποιος παιδια οσο αισθανεται δυνατος και αυτο ειναι εφικτο.

Τα ορια 35 και 40 μου φαινονται λιγο γενικα.

Ζω στο εξωτερικο σε χωρα που οι γυναικες αρχιζουν πριν τα 30 και φτανουν στανταρντ τα 4 παιδια το πολυ μεχρι τα 35. Σχεδον ολες κανουν παλι παιδια 1-2 στα μεταξι των 42-45 για να ανανεωθουν. Αρα ναι εγκυμοσυνη μετα τα 40 ειναι για εμενα κατι συνηθες.

Δυο συναδελφισσες μου γενησαν στα 45 -φυσιολογικοτατα-για τελευταια φορα και εχουν και οι δυο 8 παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Πως μου είχε ξεφύγει αυτό ε; :lol:

 

Λοιπόν εγώ βρήκα τον μοναδικό άντρα που μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη ότι ΜΠΟΡΕΙ να κάνει οικογένεια και παιδί στα 35 μου! Αν τότε μου έλεγαν ότι θα μου πάρει 5 χρόνια να κάνω παιδί θα έλεγα "ρε αι από δω!"

 

Κι όμως! 5 ολόκληρα χρόνια παλεύαμε και δεν μετανιώνουμε με τίποτα! Είμαι περήφανη μαμά 41 χρόνων και όταν η κόρη μου θα είναι 20 εγώ θα είμαι δίπλα της (καλώς εχόντων των πραγμάτων).

 

Ναι είναι κούραση γιατί κουβαλάς και την κούραση πολλών χρόνων δουλειάς. Αλλά είναι συνειδητή επιλογή και δεν σου λείπουν ούτε τα έξω, ούτε τα ξενύχτια, ούτε τίποτα γιατί είσαι πλήρης από ζωή. Και έτσι μπορείς να αφοσιωθείς σε αυτό που επέλεξες: στη μητρότητα. Ούτε εμένα (λένε) μου φαίνεται η ηλικία (καλά στο μυαλό δεν το συζητάμε... 15χρονο!) και ελπίζω στο μέλλον οι φίλες της κόρης μου να μην με βλέπουν γιαγιά :lol: αν ναι... τότε θα γίνω η σούπερ γιαγιά για όλες τους :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μπω στην παρέα σας?

εγώ είμαι μικρούλα, αλλά σήμερα γέννησε η γυναίκα ενός ξαδέρφου μου το πρώτο τους παιδάκι.

Μετά από 10 χρόνια γάμου και 8 χρόνια άκαρπες εξωσωματικές, έμεινε τελικά έγκυος φυσιολογικά και γέννησε τώρα στα 42 της.....

 

Δε μου φαίνεται μεγάλη, θέλω να πω, είναι μία σύγχρονη κοπέλα, ζει στην εποχή της, έχει όρεξη και κέφι και ζωντάνια, ε λοιπόν ναι!!!!

 

Μαμάδες στα 40!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά μας οδηγούν οι συνθήκες και όχι εμείς αυτές. Μαμάδες λοιπόν στα 20, στα 30, στα 40, όποτε είναι η κατάλληλη στιγμή για την καθεμία. Άλλος τα βρίσκει πιο εύκολα, άλλος παλεύει περισσότερο για αυτό που για κάποιους είναι δεδομένο. Αν εγώ ας πούμε δεν έχω αντοχές, δεν σημαίνει ότι δεν έχει και κάποια άλλη κοπέλα ή οτι δεν θα βρει τη ζητούμενη δύναμη.

Οπότε ναι κι εγώ, μαμάδας στα 40, φυσικά, γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ!!!Και είμαι ΑΠΟΛΗΤΗ πάνω σε αυτό το θέμα.Και έιναι και δίκαιο που σε χώρες της υπόλοιπης ευρώπης που το όριο για την εξωσωματική είναι τα 42!!!ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!Δεν είναι πολύ ωραίο όμως μέχρι τα 32 να έχεις 2 παιδάκια και να έχεις κλείσει και ως μαμά?Όταν θα ειμαι 40 η κοράκλα μου θα είναι 11 και θα βγαίνουμε βολτες θα κάνουμε πράγματα μαζί και ο γιος μου θα είναι 8 ,με την μαμά μου έχω μολις 18 χρόνια διαφορα και είναι πολύ ωραίο να είσαι 32 και η μαμά-γιαγιά 50 και να μοιάζεται σαν αδερφές!!!Η πεθερά μου αν και δεν τα πάμε καλά έχει 2 παιδιά και εγγόνια και έγηνε στα 48 για πρώτη φορά γιαγιά (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ?)Και να πώ οτι τόσο η μαμά μου όσο και εγώ έχουμε και σπουδές και ειδικότητα(είμαστε και οι δυο γιατροί)και εγω επιπλέον διδικτορικό και μαστερ μέχρι τα 31-οδοντίατρος γαρ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΣ ΣΤΑ 40 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,τα βιώματα που σε κάνουν να κατασταλάξεις ΔΕΝ εξαρτώνται από την ηλικία...αλλά από τα βιώματα.Βέβαια έχω και έναν ΠΑΤΕΡΑ που βοήθησε τρελα την μαμά μου και έναν ΣΥΖΥΓΟ που να είναι καλά το μωρό μου μέχρι και βράδια ξενυχτούσε με την μικρη μας όταν εγώ έχω εφημερίες είτε όταν εδινα για ειδικότητα είτε για το διδακτορικό.

 

Καλέ έχει ο οδοντίατρος εφημερίες;;;;;:shock::shock::shock:

Πάντως αν ήσουν γιατρός / γυναικολόγος ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με συναφείς επιστήμες θα ήσουν άνεργη με τις ρουκέτες που πετάς - σόρυ!

Δεν ξέρω επίσης εάν έχεις κάνει στείρωση - υποθέτω αφού είσαι απόλυτη επιβάλεται.

Και πες μου και το άλλο... εγώ που γνώρισα τον άντρα μου στα 38, αν ήσουν εγώ, υποθέτω θα του εξηγούσες ευγενικά ότι δεν θα έκανες παιδιά; και ο λόγος;;; λόγω... ιδεολογίας; λόγω επιστημονικής... φαντασίας;;; ή σου απαγορεύει η μαμά να γίνει γιαγιά άνω των 50? :shock::shock::shock::shock:

 

Κοίταξε για να σταματήσω κι εγώ εδώ τα αστεία: όποιος είναι έξω απ' το χορό πολλά τραγούδια ξέρει. Συνεπώς, οταν μιλάς να προσέχεις τι λες και που τα λες. Οφείλεις να σέβεσαι τα μέλη μιας δημόσιας συζήτησης κυρίως από μια ομάδα ευαίσθητη που αφορά και υπογονιμότητα. Πρόσβαλες αρκετές γυναίκες και μητέρες. Τώρα... ή το έκανες συνηδειτά ή έχεις άχυρα στο κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι δεν θα έκανα πριν τα 30! 30-40 ειναι η ιδανική ηλικία...αλλα αν δεν σου κάτσει...τοτε το παρατείνεις. Τωρα ειμαι εγκυος στα 33 στο πρωτο παιδι και θα γεννησω στα 34, πιστευω πως ειναι το ιδανικότερο για μενα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ!!!Και είμαι ΑΠΟΛΗΤΗ πάνω σε αυτό το θέμα.Και έιναι και δίκαιο που σε χώρες της υπόλοιπης ευρώπης που το όριο για την εξωσωματική είναι τα 42!!!ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΑΠΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!Δεν είναι πολύ ωραίο όμως μέχρι τα 32 να έχεις 2 παιδάκια και να έχεις κλείσει και ως μαμά?Όταν θα ειμαι 40 η κοράκλα μου θα είναι 11 και θα βγαίνουμε βολτες θα κάνουμε πράγματα μαζί και ο γιος μου θα είναι 8 ,με την μαμά μου έχω μολις 18 χρόνια διαφορα και είναι πολύ ωραίο να είσαι 32 και η μαμά-γιαγιά 50 και να μοιάζεται σαν αδερφές!!!Η πεθερά μου αν και δεν τα πάμε καλά έχει 2 παιδιά και εγγόνια και έγηνε στα 48 για πρώτη φορά γιαγιά (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ?)Και να πώ οτι τόσο η μαμά μου όσο και εγώ έχουμε και σπουδές και ειδικότητα(είμαστε και οι δυο γιατροί)και εγω επιπλέον διδικτορικό και μαστερ μέχρι τα 31-οδοντίατρος γαρ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΓΜΕΝΟΣ ΣΤΑ 40 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ,τα βιώματα που σε κάνουν να κατασταλάξεις ΔΕΝ εξαρτώνται από την ηλικία...αλλά από τα βιώματα.Βέβαια έχω και έναν ΠΑΤΕΡΑ που βοήθησε τρελα την μαμά μου και έναν ΣΥΖΥΓΟ που να είναι καλά το μωρό μου μέχρι και βράδια ξενυχτούσε με την μικρη μας όταν εγώ έχω εφημερίες είτε όταν εδινα για ειδικότητα είτε για το διδακτορικό.

 

 

Χάλια άποψη ...λες και ακουω τη γιαγιά μου :cool:

(η οποία φυσικά δεν ζει....μας χτυπησε η μοιρα και η μαμα με την γιαγια ειχαν μεγαλη διαφορα ¨))

Link to comment
Share on other sites

Και να πώ οτι τόσο η μαμά μου όσο και εγώ έχουμε και σπουδές και ειδικότητα(είμαστε και οι δυο γιατροί)και εγω επιπλέον διδικτορικό και μαστερ μέχρι τα 31-οδοντίατρος γαρ...

 

Κορίτσι μου, όλα αυτά που γράφεις αποδεικνύουν ότι τα πτυχία απέχουν χιλιόμετρα από την κοινωνική μόρφωση... Κρίμα!

MMEcp3.pngNQasp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον! εχω 3 παιδακια,το ενα το εκανα στα 25 το αλλο σχεδον στα 27 και το τριτο παρα κατι μηνες στα 40!μια φιλη μου που με ειδε στην τελευταια εγκυμοσυνη μου ειπε το εξης...τωρα το θυμηθηκες στα γεραματα να κανεις και αλλο παιδι!!!!!!!(εδω γελαμε) η κοπελια ομως συνομιλικη και χωρις καποια σχεση στον οριζοντα το ειχε παρει σχεδον αποφαση οτι θα ειναι παντα μονη της,ελα μου ντε που ο Θεος ειχε αλλα σχεδια,γνωρισε ενα καλο παιδι και ηδη εχει βαλει μπρος για παιδι!και τι θελω να πω με αυτο; οτι οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει................

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια ''ποια γεραματα?''οταν ποια οι κοπελες φτανουν στα30-35 και δεν εχουν μια μονιμη σχεση..?

Το οριο ηληκιας εχει αλλαξη για την μητρωτητα και ειναι και αυτος ενας απο τους λογους της μεγαλης υπογεννητικοτητας

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χάλια άποψη ...λες και ακουω τη γιαγιά μου :cool:

(η οποία φυσικά δεν ζει....μας χτυπησε η μοιρα και η μαμα με την γιαγια ειχαν μεγαλη διαφορα ¨))

 

:-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D:grin::-D πολύ γέλασα.......

 

Αααααχ να'αγιάσει το στόμα σας ρε κορίτσια.... ταράχτηκα τόσο πολύ πριν που την διάβασα... απαπααα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...