θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?  

808

1. 1. θα κανετε δευτερο παιδι μετα τα 40?

• ναι
        223
      • οχι
        13

Recommended Posts

Δεν υπάρχει "ιδανική" ηλικία !!!! :roll:

Υπάρχουν ιδανικές καταστάσεις, κατάλληλοι χαρακτήρες και μυαλωμένα κεφάλια που θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του μεγαλώματος ενός παιδιού!!! :!:

Διαφημίσεις

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο sophie07

Δεν υπάρχει "ιδανική" ηλικία !!!!

Υπάρχουν ιδανικές καταστάσεις, κατάλληλοι χαρακτήρες και μυαλωμένα κεφάλια που θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του μεγαλώματος ενός παιδιού!!!

Αυτό ακριβώς. Έμεινα έγκυος στα 35 μου και γέννησα την μπουμπού μου στα 36. Σήμερα είμαι 39 κι επιθυμώ διακαώς να αποκτήσω ένα ακόμη παιδάκι. Δυστυχώς, η αυξημένη προλακτίνη κάνει μέχρι στιγμής δύσκολη τη σύλληψη, αλλά δεν το βάζω κάτω. Οπότε, το δεύτερο μωράκι μου θα το κάνω μετά τα 40. Δεν ξέρω, εάν πράττω σωστά ή σκέφτομαι εγωιστικά, επειδή θέλω άλλο ένα παιδάκι. Όμως, με κανέναν τρόπο δεν θέλω να αφήσω το κοριτσάκι μου χωρίς αδερφάκι, να είναι μόνο του. Εφόσον ο μπαμπάς μας κι εγώ αντέχουμε θα προσπαθήσουμε κατά το δυνατόν.

Εάν θα ήθελα ήδη να έχω τα παιδάκια μου. Ναι, σίγουρα. Όμως, τώρα είμαι πιο συνειδητοποιημένη, πιο "έτοιμη" (εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή η λέξη), πιο καλή, πιστεύω για μητέρα. Έτσι πιστεύω, γιατί στο τέλος, η κόρη μου θα με κρίνει ή θα με επικρίνει.

Κορίτσια, συγγνώμη. Δεν ξέρω πώς έγινε και το post μπήκε πριν από της sophie07, ενώ έπρεπε να μπει μετά. Ελπίζω να μην μπερδευτείτε.

Αλλιώς, ο διαχειριστής ας κάνει κάτι.

Κλείνω σε λίγες μέρες τα 36 (στις 24/10, να μου πείτε χρόνια πολλά, ντάξει????? ). Είμαι εδώ κι ένα χρόνο παντρεμμένη και παιδάκι ακόμα δεν έχουμε. Θέλουμε όμως πολύ να κάνουμε όχι μόνο ένα, αλλά μακάρι και 2 και 3. Ο καλός μου είναι μοναχοπαίδι, όχι γιατί το θέλησαν οι γονείς του, αλλά λόγω ατυχίας. Επειδή λοιπόν έχει βιώσει τη μοναξιά του ενός παιδιού, θέλει οπωσδήποτε 2 παιδάκια, τουλάχιστον. Εγώ πάλι μεγάλωσα σε πενταμελή οικογένεια, έχω 2 αδερφούς μεγαλύτερους. Ξέρω πόσα πλεονεκτήματα υπάρχουν στο να έχεις αδέρφια και να φανταστείτε ότι δεν είμαι και κολλητή με τους αδερφούς μου. Γιατί τα είπα τώρα όλα αυτά;

Γιατί δεν ξέρω πότε θα έρθει το πρώτο μπεμπέ ούτε και το δεύτερο. Μακάρι να έρθουν πριν από τα 40, όχι τόσο για μένα, όσο για να τα χαρούν και οι παππούδες. Αν όμως δεν έρθουν μέχρι τα 40, αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουμε να προσπαθούμε.

Σε σχέση πάντως με όσα γράφτηκαν παραπάνω, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν είναι επιλογή μιας γυναίκας να γίνει μητέρα μετά τα 30 ή τα 40 πάντα. Η ζωή τα φέρνει έτσι. Εγώ στα 29 μου, γνώριζα άτομα που ήταν καλά μόνο για εφήμερες σχέσεις. Τον άντρα μου, ο οποίος είναι και κούκλος και παιδί για σπίτι (φτου, φτου, φτου, μωρό μου! ), τον γνώρισα στα 33,5 και παντρευτήκαμε μετά από 1, 5 χρόνο σχέσης. Τότε μου τον έστειλε ο Θεός στο δρόμο μου! Ο Θεός, ξέρει καλύτερα, τι είναι το καλύτερο για εμάς (τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ). Ας μην είμαστε λοιπόν απόλυτοι. Δεν είναι λάθος, να γίνεται μία γυναίκα μαμά μετά τα 40. Έχω γνωρίσει παιδιά που υιοθετήθηκαν από ζευγάρια, μεγάλης ηλικίας. Είναι παιδιά που μεγάλωσαν με τόση αγάπη! Είναι παιδιά που ΣΩΘΗΚΑΝ από μία ζωή μίζερη και τους δόθηκε η ευκαρία να ζουν ευτυχισμένα! Αλλά, και οι κοπέλες που προσπαθούν με εξωσωματικές, με σπερματεγχύσεις κλπ κλπ κλπ.....είναι γυναίκες που κάνουν τόσες θυσίες για να αποκτήσουν παιδιά, που πραγματικά είναι αξιέπαινες.

ΥΓ: Επειδή στα περισσότερα πράγματα στη ζωή μας ισχύει η θεωρία της σχετικότητας, ήθελα να προσθέσω το εξής: για κάποια άλλη κοπέλα που έχει γίνει μαμά στα 20 ή τα 22 της, ίσως τα 32 χρόνια που ανέφερες ως ιδανικό χρονικό όριο, να φαντάζουν ήδη μεγάλη ηλικία και θα μπορούσε ωραιότατα κάποιος να σου απαξιώσει αυτο που εσύ αυθαίρετα ορίζεις ως ιδανικό...;) Γι' αυτό ας είμαστε λιγότερο προσβλητικοί απέναντι στους άλλους γιατί ιδανικές ηλικίες όταν δημιουργείς ένα θαύμα δεν υπάρχουν... Ιδανικές καταστάσεις ναι, και αυτό είναι το επιθυμητό για το μεγάλωμα κάθε παιδιού!

Τελείως καλοπροαίρετα όλα αυτά και χωρίς ειρωνική διάθεση...

Αυτό ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω!!!

για την ξαδέλφη μου που έκανε το γιό της στα 16 και την κόρη της στα 18 τα 32 φαντάζουν βαθιά γεράματα!

ymSzp3.png

Υπάρχουν ιδανικές καταστάσεις, κατάλληλοι χαρακτήρες και μυαλωμένα κεφάλια που θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες του μεγαλώματος ενός παιδιού!!! :!:

Με έχεις καλύψει απόλυτα!!!!

ΠΕΡΙΜΕΝΩΩΩ!!!!!! ΧΑΘΗΚΕΣ???00574b.png

κανεις δεν μπορει να εμποδισει μια γυναικα να γινει ΜΑΝΑ! εγω εκανα την κορη μου 29 και το γιο μου 31 αλλα αν δεν ειχα παιδια θα πηγαινα παντου για να κανω,οσο χρονων και αν ημουν!δεν ξερω αν ειναι εγωιστικο,ισως και να ειναι.οι αντοχες ειναι καλυτερες σε μικρες ηλικιες αλλα οταν το μητρικο ενστικτο χτυπησει την πορτα νομιζω νικαει τα παντα.εξαλλου αν δεν εχεις βρει τον ανθρωπο σου,αν δεν εχεις να φας,αν δεν μπορεις να συλλαβεις νωριτερα?δεν εχουμε για ολα τα πραγματα επιλογη στη ζωη μας ΔΥΣΤΥΧΩΣ....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Έτσι ακριβώς...:wink:

Πάντως επειδή κάπου παραπάνω αναφέρθηκε ότι εγκυμοσύνες άνω των 35 θεωρούνται "γερασμένες", θα ήθελα να πω ότι φέτος τρεις διαφορετικοί γιατροί, μου ανέφεραν ότι τα ποσοστά γεννήσεων άνω των 35 έχουν αυξηθεί τόσο θεαματικά τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα να αρχίσουν να αναιρούνται παλιές θεωρίες που σχετίζονταν με προβλήματα και επιπλοκές που υποτίθεται ότι δημιουργούνται σε εγκυμοσύνες άνω των 35.

Παλαιότερα τα δεδομένα στηρίζονταν σε ένα πολύ μικρό δείγμα, τώρα που τα ποσοστά άλλαξαν λογικό είναι να προκύπτουν και νέα δεδομένα τα οποία περισσότερο ενθαρρυντικά τα λες για μια εγκυμοσύνη άνω των 35!!!!

Κορίτσια, τώρα είδα αυτό το θέμα και ένα έχω να πω. Μην προσβάλεστε, επειδή κάποιος θεωρεί σωστό να μπαίνει σε ένα δημόσιο forum και να προσβάλλει με τον τρόπο του ένα τεράστιο γκρουπ γυναικών που, αν μη τι άλλο, χρειάζεται ηθική συμπαράσταση και παρότρυνση. Μέχρι ένα σημείο ένιωσα και προσωπικά θιγμένη ακούγοντας μία άλλη γυναίκα που, όπως ισχυρίζεται είναι ιατρός και μάλιστα με διδακτορικά, να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο. Δεν μπορεί ένας επιστήμονας, ένας ιατρός, να αποκαλεί "γερασμένες" εγκυμοσύνες τις άνω των 35, αν μη τι άλλο για λόγους ηθικούς. Κι εγώ μπορεί να μη συμφωνώ με εγκυμοσύνες στην ηλικία των 14 ή 15, αλλά δε θα τις αποκαλέσω ποτέ "ανώριμες". Πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικές στο τι λέμε και πώς εκφραζόμαστε, και αν είναι η γνώμη μας να προσβάλλει κοπέλες που έχουν περάσει μια ηλικία και ακόμη προσπαθούν απεγνωσμένα να αποκτήσουν αυτό που σε κάποιες άλλες κοπέλες δόθηκε απλόχερα μέχρι τα 32, τότε καλύτερα ή να προσέχουμε πώς θα την εκφράσουμε ή απλώς να μην την εκφράσουμε καθόλου.

wyaMp2.pngcEVCp2.png

Οπως εγραψα και πιο πριν, ειναι θεμα ψυχολογιας.. Κανενας δεν ειναι σε θεση να κρινει την οποιαδηποτε γυναικα που αποφασισε να φερει στον κοσμο ενα παιδι..

Τι να το κανω και να ειναι 23 (οπως π.χ. εγω) αν δεν μπορει να ανταπεξελθει στο να καλυψει τις αναγκες ενος παιδιου? Το ιδιο ισχυει και για τις πιο μεγαλες σε ηλικια!

Ρολο δεν παιζει αν εισαι 20 ή 40 αλλα το κατα ποσο ετοιμη εισαι να δωθεις ολοκληρωτικα σε ενα πλασμα που (τουλαχιστον τους πρωτους μηνες της ζωης του) θα ειναι απολυτα εξαρτημενο απο εσενα.. Ο ρολος της μανας (κατα τη γνωμη μου παντα) δεν πρεπει να ειναι "επιδερμικος".. Ενα μωρο δεν θελει μονο αλλαγμα, ταϊσμα, υπνο.. Θελει στοργη, αγαπη, φροντιδα, υπομονη και απεριοριστη αφοσιωση!

Οποια εχει τετοια αποθεματα ψυχης, τοτε καλα κανει και παιρνει την αποφαση να φερει ενα παιδι στον κοσμο, ακομα κι αν ειναι 50!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Διαφημίσεις

tarshou...τα ειπες πολυ ωραια.Ακου γιατρος...μπορει επιστημονικα καταρτισμενη,κοινωνικα ομως λιγο ''κλειστη'' μου ακουγεται..οταν ακουω κατι τετοια,νομιζω οτι αυτες οι γυναικες ειναι ''αλλου''...που ακριβως ζουν και δεν εχουν υπ'οψη τους οτι ειναι ΠΑΡΑ πολλες οι γυναικες που ΔΕΝ μεγαλωσαν με την προσδοκια ενος ''καλου γαμου και γρηγορα'',που ΔΕΝ βρηκαν πολυ γρηγορα τον σωστο συντροφο,που αντιμετωπισαν διαφορες καταστσεις ανασταλτικες για γρηγορο ''νοικοκυρεμα''!Ναι,υπαρχουν ζευγαρακια που εκαναν οικογενεια νωρις ΚΑΙ ειχαν αρκετη τυχη ωστε να αντεξουν στο χρονο.Τους χαιρομαι με τα -μεγαλα τωρα-παιδακια τους.Τα αλλα ζευγαρακια ομως που μικροπαντρευτηκαν κυριως επειδη λειτουργουσε μεσα τους ενα ''πρεπει'' και το (μικροαστικο)μοντελο της δεκαετιας του 60,τωρα εχουν μεγαλουτσικα παιδια και μεγαλα προβληματα η διαζυγια.Ας αφησουμε λοιπον λιγο χωρο και για τα μεγαλυτερα στην ηλικια ζευγαρακια που ισως και να εζησαν μια υπεροχη ελευθερη ζωη για χρονια και καταφεραν-η ακομα προσπαθουν-να ''ξαναγενηθουν'' γυρω στα σαραντα με ενα παιδακι!Δεν εχεις ιδεα ποσο υπεροχο ειναι και ποσο καλη μανα νιωθω-by the way-συγκριτικα με κατι νεαρες που βλεπω καμια φορα..

Ας μην εχουμε τετοια στεγανα το 2010!Η ζωη ειναι απροβλεπτη ,δυσκολη και ομορφη και οι σημερινες 40αρες κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερες απο τις παλαιοτερες 30αρες.

:wink:

Η φύση για να δίνει τη δυνατότητα στη γυναίκα να έχει ωορρηξία και περίοδο, άρα και δυνατότητα τεκνοποίησης μέχρι ΄σίγουρα τα 45, κάτι ξέρει, αλλιώς θα είχαμε εμμηνόπαυση στα 35. Τα υπόλοιπα είναι στερεότυπα και κανόνες που η κοινωνία έχει βάλει. Η φύση προνοεί.Εξάλλου όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν 40άρες που αισθάνονται φαίνονται και έχουν τη υγεία 30άρας, και 35άρες που φάινονται και αισθάνονται 50.

την εγκυμοσυνη μου την επελεξα.

συνειδητα και υπευθυνα.

ειμαι μικρη σχετικα και εχω ακομη πολλα χρονια για τα 40.

και ναι, εχω δει πολλα και εχω ταξιδεψει αρκετα Ευρωπη και Αμερικη.

εχω φιλη που γεννησε το πρωτο στα 41 και τα δευτερα (διδυμα) στα 43. επισης το εκανε συνειδητα και υπευθυνα.

και οι 2 ειμαστε ευτυχισμενες με την οικογενεια μας.

ο καθε ενας επιλεγει το παρον του και το μελλον του.

Οταν επιλεγεις εγκυμοσυνη σε μικρη ηλικια, τοτε κανεις λιγοτερα πραγματα που κανουν οι συνομιλικοι σου, αισθανεσαι ισως εγλωβισμενη, εχεις ομως περισσοτερες αντοχες και οταν γινεις 40 ηδη ειναι ανεξαρτητα και εσυ μπορεις να κανεις νεα πραγματα, να γεμισεις εμπειριες και βιωματα.

οταν επιλεγεις εγκυμοσυνη σε μεγαλη ηλικια, τοτε κανεις περισσοτερα πραγματα χωρις να δινεις πουθενα λογαριασμο, αλλα μετα τα 40 η μονη σου ενασχοληση ειναι τα παιδια. δεν εχεις και τις ιδιες αντοχες. και το κυριοτερο εχεις ηδη δρομολογησεις την ζωη σου που δυσκολα προσαρμοζεσαι στον νεο ρολο.

προσωπικα, οταν γεννησα, ψιλοζηλεψα την νονα μου που εκανε το πρωτο της παιδι στα 20.

τωρα στα 42 κανει συνεχως νεα πραγματα, ταξιδευει, και με τον αντρα της απολαμβανουν μια σχεση που μεγαλωσε και ωριμασε μαζι τους. εν αντιθεση με την φιλη μου που αν δεν ειχε 2 γιαγιαδες κοντα της δεν νομιζω να εβγαινε ποτε απο το σπιτι.

Γεια σας και απο εμενα!

Εκανα την κορη μου στα 37 και το γιο μου τωρα στα 45.Μερικες φορες δεν μπορεις να επιλεξεις το χρονικη στιγμη που θα γινεις μητερα.Λιγο οι καταστασεις,λιγο οι συγκυριες και οτι αλλο θες οδηγουν στο να σε επιλεξει η στιγμη απο μονη της!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

εχετε σκεφτει το ενδεχομενο του οτι μας τελιωνει η περιοδος στα 45-50 γτ πρεπει να προφυλαχτουμε απο διαφορες αρρωστιες πχ. οστεοπορωση?η καταληλη ηλικια για να κανει παιδια μια γυναικα ''οργανικα''ειναι απο τα 19 μεχρι τα 29-30 τοτε ανθιζει ο οργανισμος μας και που στε εχω κανει παιδι στα 34 μου ενταξει?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Διαφημίσεις

ευχαριστω τοοσο πολυ...

Τωρα που μεγαλώνει και κοιτώ γύρω μου βλέπω οτι η αγαπη και ο σεβασμός ειναι οτι καλύτερο μπορεις να προσφέρεις σε ενα παιδί....και η αποζημίωση είανι πολύ μεγάλη...

Γεια σε όλες σας!

Είμαι (ολο-)καίνουριο μέλος και δεν σας κρύβω ότι αυτό το θέμα,που με αγγίζει άμεσα,είναι και η κύρια,αλλά όχι και μοναδική, αιτία που γράφτηκα στο parents.

40+ και επιθυμία να γίνω για πρώτη φορά μητέρα, γιατί τώρα έχω τις προϋποθέσεις,δηλαδή πρώτα και κύρια έναν σύντροφο σωστό και ώριμο πλάι μου,δουλειά...

Μόλις κάναμε την 2η εξωσωματική μας και βρισκόμαστε στο μακρύ κι ατέλειωτο διάστημα μέχρι το τεστ εγκυμοσύνης.

Να σας πω ότι δεν έχω αγωνία;

Να σας πω ότι δεν το σκέφτομαι τις περισσότερες ώρες της μέρας και της νύχτας;

Ή μήπως να προσποιηθώ ότι έχω τις δυνάμεις των 20 ή των 30 χρόνων μου;

Από την άλλη,όμως,ξέρω ότι το θέλω,ότι έχω αγάπη στην καρδιά και πίστη ότι ο Θεός θα μου δώσει αυτή την ευλογία.

Ίσως αυτός να έχει περισσότερη κατανόηση από μερικούς ανθρώπους,αφού έφτασε να δώσει ευκαιρία ακόμα και στη Σάρα!!:-)

Αυτές είναι οι πρώτες σκέψεις μου μετά από όσα διάβασα εδώ.

Σας χαιρετώ όλες και καλή δύναμη!

καλη δυναμη και καλη επιτυχια.εχω φιλη 38 χρονων που γεννησε πριν 6 μηνες με εξωσωματικη ενα κοριτσακι.ευχομαι και σε εσενα να πετυχεις,αλλα πολυ σημαντικο να μην απογοητευτεις αν κατι δεν παει καλα.

Καλώς ώρισες anastasian,

κι εσύ σήμερα γράφτηκες βλέπω!

Σ'ευχαριστώ και εύχομαι κι εγώ δύναμη σε όλες τις μαμάδες

και επιτυχία σε όλες όσες επιθυμούν να γίνουν.

Παντως αυτο που προσεξα και εγω καθως παμε στο Ελενα δεν βλεπεις εγκυο γυναικα κατω των 35 η μοναδικη που ειδα ηταν μια Αλαβανικης καταγωγης που ηταν 25 και ειχε δυδιμα.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Τελικά κορίτσια τα δεδομένα έχουν ως εξής: Σταμάτησα να θηλάζω την κόρη μου που ήταν ήδη 17 μηνών γιατί όλοι , μα όλοι , μου έλεγαν πως έχει ήδη μεγαλώσει , μέχρι πότε θα την θηλάζω, ότι δεν μπορώ ως έγκυος να θηλάζω και άλλα τέτοια πολλά και διάφορα. Ο άνδρας μου δεν με στήριζε καθόλου,το αντίθετο μπορώ να πω. Η μικρή κατέληξε να μην πίνει γάλα καθόλου και τρώει σαν τρελή τα γιαουρτάκια τα Advance με δημητριακά. Κατέληξε να έχει και φοβερό πρόβλημα δυσκοιλιότητας που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω. Και για συμπλήρωμα στην τούρτα, το μωράκι που περίμενα και θα γεννιόταν τον Σεπτέμβρη σταμάτησε να μεγαλώνει στις 7 εβδομάδες. Συνέχισα με χοριακές και υπέρηχους και τελικά έκανα ιατρογενή έκτρωση( έτσι το λένε αυτό το απαίσιο πράμα). Ο πόνος μου είναι μεγάλος και ακόμη κατηγορώ τον εαυτό μου γιατί για να μπορέσω να θηλάσω την μικρή και επειδή σαν Μαριάννα δεν θεωρούσα καλό να της δίνω ορμόνη με το γάλα μου δεν έπαιρνα τα utrogestan .... Οι τύψεις είναι όλες δικές μου και μέχρι σήμερα, μία εβδομάδα μετά , δεν μπορούσα να σας πω τίποτε. Είναι πολύ δύσκολο να ζεις

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Παντως αυτο που προσεξα και εγω καθως παμε στο Ελενα δεν βλεπεις εγκυο γυναικα κατω των 35 η μοναδικη που ειδα ηταν μια Αλαβανικης καταγωγης που ηταν 25 και ειχε δυδιμα.

Καλημέρα!

Να σου ζήσει ο μπέμπης σου!!

Είχα δει ότι είσαι ετοιμόγεννη,όλα καλά;

Πώς είσαι;

Ρηνούλα και υπόλοιπα κορίτσια, σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! Οδεύω κι εγώ προς εξωσωματική, κάναμε με το σύζυγο τις πρώτες εξετάσεις και δεν ήταν καλές. Δεν πιάσαμε τη βάση! Έτσι, επειδή καβατζώνω σιγά σιγά τα 37, θα βάλουμε φέτος μπροστά για εξωσωματική. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ! Μακάρι να μας δώσει ο Θεός παιδιά! Θα τα καμαρώνουμε και θα το λέμε, ότι είναι με εξωσωματική.

Ρηνούλα και υπόλοιπα κορίτσια, σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! Οδεύω κι εγώ προς εξωσωματική, κάναμε με το σύζυγο τις πρώτες εξετάσεις και δεν ήταν καλές. Δεν πιάσαμε τη βάση! Έτσι, επειδή καβατζώνω σιγά σιγά τα 37, θα βάλουμε φέτος μπροστά για εξωσωματική. ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΨΗΛΑ! Μακάρι να μας δώσει ο Θεός παιδιά! Θα τα καμαρώνουμε και θα το λέμε, ότι είναι με εξωσωματική.

Γεια σου,latiatoula.

Αφού είδες ότι οι εξετάσεις σας δεν είναι καλές,καλύτερα να μην χάνετε χρόνο.Όσο νωρίτερα ξεκινήσετε,τόσο καλύτερα,κυρίως για σένα.

Αυτό κατάλαβα από τη δική μου περίπτωση,χάσαμε τουλάχιστον 2 χρόνια περιμένοντας να συλλάβω φυσιολογικά.

Βρείτε καλό γιατρό και ξεκινήστε με πεποίθηση και αισιοδοξία!

Καλή αρχή και να μας λες τα νέα σου!

Καλημέρα κορίτσια.

Κι εγώ συνειδητά απέκτησα τον μπουμπούκο μου στα 38 και ίσως αργότερα να σκεφτώ για το αδερφάκι του.

Οπως βλέπετε λοιπόν υποστηρίζω το θέμα της εγκυμοσύνης μετά τα 40.

Στο κάτω κάτω το θέμα δεν είναι η ηλικία, αλλά το τι εφόδια και πόση αγάπη θα δώσεις στο παιδί σου.

Σκεφτείτε ότι μπορεί πιο πριν να μην υπήρχαν για μένα οι κατάλληλες προϋποθέσεις για την απόκτηση ενός παιδιού.

Είμαι αρκετά υπεύθυνο άτομο και θεωρώ πως έκρινα σωστά να το "καθυστερήσω".

Φαντάζομαι πως πολλές από εσάς είχατε πράξει ανάλογα.

Το θέμα είναι πολύ μεγάλο όμως και δεν θέλω να μακρυγορήσω.

Ναι θα κάνω κι άλλο παιδάκι μόλις αισθανθώ ψυχολογικά έτοιμη γι' αυτό και σίγουρα θα είναι μετά τα 40, αφού οδεύω προς τα εκεί!

Καλή επιτυχία στις μαμάδες Ρηνούλα και Latiatoula (ελπίζω να μην ξέχασα κάποια) που προσπαθούν με εξωσωματική να αποκτήσουν τα μωράκια τους και λυπάμαι πάρα πολύ marianna9880 που η εγκυμοσύνη σου δεν είχε ευχάριστο τέλος.

932708c9ku0fnaz0.gif

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα