Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28 Mαρτίου. Σβήστε τα φώτα


Recommended Posts

θα ξεφτιλιστω ακομα παραπανω αν πω οτι εγω τα ειδα ολα αναμενα τα φωτα? περιμενα κατι πιοοο.....σκοτεινο!! :roll::roll:

 

έλα και΄γω στο club αλλά δεν είπα τίποτα :D:D

βρε παιδιά κάνατε κλικ στις φωτογραφίες??

ή κάνατε και δεν είδατε το αποτέλεσμα που θέλατε??

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

τώρα που το λες το κλικ κάτι είδα :!:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα ξεφτιλιστω ακομα παραπανω αν πω οτι εγω τα ειδα ολα αναμενα τα φωτα? περιμενα κατι πιοοο.....σκοτεινο!! :roll::roll:

 

έλα και΄γω στο club αλλά δεν είπα τίποτα :D:D

τη μαμουνα κανεις εσυ ε? :lol::lol::lol::lol::lol:

παντως εγω ειδα οτι τα δημοσια κτιρια σβησαν....τα φωτα των σπιτιων ηταν ανοιχτα που σημαινει δλδ οτι οι δημοσιοι φορεις ειναι πααααααρα πολυ ευαισθητοποιημενοι!!!! να βαλω φατσουλες που γελαν η που κλαινε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα έχεις δίκιο.... κι εμένα στην αρχή με εντυπωσίασε.... όχι γιατί διέφερε από τους άλλους, αλλά γιατί έλεγε πράγματα που έλεγα κι εγώ στις παρέες μου...απλά τα έλεγε με άλλο τρόπο...

Γενικά μου τη δίνουν οι εντολές...κλείστε τα φώτα...ανάψτε τα φώτα....κάντε μια τούμπα..και πάει λέγοντας....

Μπορεί αν ήμουν σε άλλη φάση να συμμετείχα ενεργά στο κλείστε τα φώτα...τον τελευταίο καιρό όμως...κοντεύω να γίνω εγώ επαναστάτρια....

με όσα βλέπω γύρω μου....και δεν εμπιστεύομαι πια ούτε οργανώσεις ούτε τίποτα...

 

sesame μην το πάρεις προσωπικά.. απλά διάλεξα το δικό σου κείμενο που είναι και άποψη πολλών.. για να ρωτήσω...

Δεν θέλετε να σας λένε άλλοι τι να κάνετε....

οκ...

Σε ένα μποικοταζ π.χ. δεν θέλετε να το οργανώσει κάποιος και να σας το πει ?

Κάποιος δεν πρέπει να οργανώσει κάποιες κινήσεις?

όποιος το κάνει τον λιθοβολούμε αυτόματα γιατί μας είπε τι να κάνουμε ?

Δεν καταλαβαίνω τον τόοοοσο προβληματισμό πια...

Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις δίκιο.... κι εμένα στην αρχή με εντυπωσίασε.... όχι γιατί διέφερε από τους άλλους, αλλά γιατί έλεγε πράγματα που έλεγα κι εγώ στις παρέες μου...απλά τα έλεγε με άλλο τρόπο...

Γενικά μου τη δίνουν οι εντολές...κλείστε τα φώτα...ανάψτε τα φώτα....κάντε μια τούμπα..και πάει λέγοντας....

Μπορεί αν ήμουν σε άλλη φάση να συμμετείχα ενεργά στο κλείστε τα φώτα...τον τελευταίο καιρό όμως...κοντεύω να γίνω εγώ επαναστάτρια....

με όσα βλέπω γύρω μου....και δεν εμπιστεύομαι πια ούτε οργανώσεις ούτε τίποτα...

 

sesame μην το πάρεις προσωπικά.. απλά διάλεξα το δικό σου κείμενο που είναι και άποψη πολλών.. για να ρωτήσω...

Δεν θέλετε να σας λένε άλλοι τι να κάνετε....

οκ...

Σε ένα μποικοταζ π.χ. δεν θέλετε να το οργανώσει κάποιος και να σας το πει ?

Κάποιος δεν πρέπει να οργανώσει κάποιες κινήσεις?

όποιος το κάνει τον λιθοβολούμε αυτόματα γιατί μας είπε τι να κάνουμε ?

Δεν καταλαβαίνω τον τόοοοσο προβληματισμό πια...

 

Αν οργανώσει ο καθένας τον εαυτό του δε θα χρειάζεται να τον οργανώσει κανένας...δε χρειάζεται σωτήρες και καθοδηγητές κανένας μας....ειδικά αν οι "σωτήρες" μας ρίχνουν στάχτη στα μάτια......γιατί τις πιο πολλές φορές όλα αυτά οργανώνονται από αυτούς που έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.....ή συμφέροντα...

Ωραία έκλεισαν κάποιοι τα φώταν για μια ώρα....είσαι σίγουρη πως αυτοί που υπάκουσαν κάνουν όσα κάνω εγώ για το περιβάλλον?

Εγώ έχω αμφιβολίες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι αυτοί που κλείσαν τα φώτα (το υπάκουσαν είναι δική σου έμπνευση....) κάνουν τα ίδια που κάνεις εσύ για το περιβάλλον.

Δεν θα μπορούσα να το ξέρω αυτό και δεν έχει και κανένα νόημα ο προβληματισμός αυτός...

 

Για αυτό που είμαι σίγουρη είναι πως αυτές οι κινήσεις βοηθάν στην συνειδητοποίηση του προβλήματος που είναι και το πρώτο βήμα για την επίλυσή του.

Δεν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ήταν καθοδηγούμενο αλλά ακόμα και να ήταν πάλι θα έκλεινα τα φώτα γιατί απλά έκανα αυτό που θεωρώ εγώ σωστό.

 

Δεν τραβάω κανά ζόρι να κάνω κάτι που θεωρώ σωστό επειδή απλά μου το είπε κάποιος άλλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι κάναμε ότι μας είπε η συνείδησή μας, σε άλλους είπε να τα κλείσουν σε άλλους όχι....

Το θέμα είναι αν πράγματι συνειδητοποίησαν κάποιοι το πρόβλημα ή νόμισαν ότι έκαναν το χρέος τους...

Όσο για αυτούς που μας κοροϊδεύουν....δε χρειάζεται να είσαι μάγος για να δεις ότι το αν έκλεισε κάποιος Δήμος τα φώτα του για μια ώρα δε λέει τίποτα από τη στιγμή που συνηθίζει να κάνει σπατάλη τεράστια με τα κλιματιστικά του χειμώνα καλοκαίρι, μολύνει το περιβάλλον με τις ανύπαρκτες υποδομές του, αλλά ξοδεύει άπειρα χρήματα και επιδοτήσεις για πλατείες και ανακατασκευές αυτών...και αδιαφορεί για την ανακύκλωση σε εξοργιστικό επίπεδο....(λίγα μόνο παραδείγματα της υποκρισίας ενός και μόνο φορέα...ενός τυχαίου Δήμου....) παραπέρα να δεις τι γίνεται...

Οι φαμφάρες και οι δήθεν κινητοποιήσεις ποτέ δεν ήταν του γούστου μου...εξοργίζομαι που κάποιοι πλούσιοι φοράνε τα διαμάντια και τις ανεκτίμητης αξίας τουαλέτες για να κάνουν μια γκούχου γκούχου φιλανθρωπία....εξοργίζομαι που μια ζωή φτιάχνουν ένα νοσοκομείο για παιδιά με καρκίνο κι όλο ζητάνε...εξοργιζομαι που η εκκλησία έχει και δε βοηθάει κανέναν....με εξοργίζει που θυμούνται τα παιδιά μια φορά το χρόνο και μετά οργανώνουν ταξίδια για φτηνό σεξ σε υποανάπτυκτες χώρες....με εξοργίζει που θυμούνται τη γυναίκα μια φορά το χρόνο και μάλιστα την υποβιβάζουν αυτή τη μέρα σε μέρα γλεντιού σε στριπτιτζάδικα....έτσι κατάντησαν κάποιες βλέπεις.....

με εξοργίζουν πολλά...αν συνεχίσω δε θα σταματάω για δυο μήνες μόνο να τα απαριθμήσω...

Όλα αυτά γ'ινονται για να μας ρίχνουν στάχτη....και να κοιμόμαστε πιο ήσυχοι που κάναμε το δήθεν χρέος μας......αυτό ακριβώς εξυπηρέτησε και το κλείσιμο των φώτων...

ο κόσμος χρειάζεται ενημέρωση και υποδομές για να μπορεί να προσφέρει...όχι χαζομαρίτσες...

Link to comment
Share on other sites

EEEEEEEEEEE μα με τόση οργή δεν υπάρχει περίπτωση ........ και σωστό να δεις μαύρο θα λες ότι είναι.

Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Μια τόση δα προσπάθεια υπενθύμισης ( για μια φορά ακόμα) ότι πρέπει να κάνουμε περισσότερα για τον πλανήτη μας , πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις του στυλ " είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό" :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EEEEEEEEEEE μα με τόση οργή δεν υπάρχει περίπτωση ........ και σωστό να δεις μαύρο θα λες ότι είναι.

Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Μια τόση δα προσπάθεια υπενθύμισης ( για μια φορά ακόμα) ότι πρέπει να κάνουμε περισσότερα για τον πλανήτη μας , πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις του στυλ " είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό" :wink:

 

Δε νομίζω ότι είναι οργή η συνειδητοποίηση......όλοι ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε για τον πλανήτη μας...το θέμα είναι αγαπητέ πόσοι το κάνουμε και πόσοι επιλέγουμε "να δείχνουμε ότι το κάνουμε"....και δεν αναφέρομαι σε σένα σε μένα σε μας...αναφέρομαι σε όσους μας παραμυθιάζουν....σε όλα τα επίπεδα....

Link to comment
Share on other sites

Α και συγνώμη που δεν είμαι χαζοχαρούμενη, αλλά (θες οργισμένη?ο.κ.οργισμένη)....οργισμένη λοιπόν...συγνώμη που δε με κοιμίζει το χαζονανούρισμά τους και μακάρι όλοι να ξυπνήσουμε κάποτε για να αλλάξει ο κόσμος μας...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οκ! πραγματικοτητα ειναι!!!

απο εκει και περα ομως ο χ ο ψ η ο γ μπορει απο μια χαζη κινηση να ξυπνησει. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΟΧΙ. αυτο ειναι το θεμα....και επισης να πω οτι εχει δικιο ο αλμακ....το να τα βλεπεις ολα μαυρα (εστω κ αν ειναι) δε βοηθαει...μπορουμε να ειμαστε ευαισθητοποιημενοι ωντας και λιγο θετικοι να το πω? χαζοχαρουμενοι να το πω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...