Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28 Mαρτίου. Σβήστε τα φώτα


Recommended Posts

Nαι είμαι.

Μήπως ενοχλήθηκς που δεν μέτρησες καλά τα watt από τον ανοιχτό υπολογιστή της Alcyon .......και πάντα σε σύγκριση από την ανταπόδωση που θα έχει το κειμενό της ( σχολιασμός και απάντηση κατά παράθεση) σε οικολογική συνείδηση και κατοπιν σε Kwatt :P ??

 

Τι ασυναρτησιες ειναι αυτες που λες? :shock::lol:

Δεν είναι ασυναρτησίες , αλλά αφού δεν μπορείς να το κουράσεις θα το κουράσω εγώ. :mad:

Η Αλκυών ξόδεψε μερικές βατόρες ( μονάδες μέτρησης ρεύματος) την στιγμή που πληκτρολογούσε του κείμενο της , για το οποίο έκανες την παρακάτω παρατήρηση.

...........Εν τω μεταξυ alcyon θα μπορουσες τοση ωρα που "αρθρογραφουσες" και παρεθετες προταση στην προταση να κλεισεις τον υπολογιστη σου και να κανεις εξοικονομηση ενεργειας ή οτι αλλο νομιζετε οτι θα κανετε . :wink:
Και σου εξηγώ πως τα βατ watt που κατανάλωσε η κοπέλα ( τα οποία κατά την γνώμη σου ειρωνικά βέβαια έπρεπε να εξοικονομήσει) δεν είναι τίποτα , τίποτα.

Ένα κείμενο απάντηση σαν της Αλκυόν μπορεί να ευαισθητοποιήσει αρκετούς ανθρώπους και να τους κάνει αύριο να μην ξεχνούν το φως στην τουαλέτα ανοιχτό :cool:

Εφόσον με ένα κείμενο μπορούμε να κινητοποιήσουμε κόσμο και συνειδήσεις θα έχουμε και εξοικονόμηση ενέργειας σε κιλοβάτ (kw) πλέον.......όπου κιλοβάτ να υπολογίζεις 1000 βατ.

 

Αυτά λοιπόν ώς σοβαρή επεξήγηση σε ότι ασυναρτησία δεν κατάλαβες.

 

Τώρα αν ενοχλήθηκες για την αποψή μου για ορισμένους δίαυλους επικοινωνίας και ενημέρωσης στο ίντερνετ , εεεε τι να κάνουμε!!!!!! όλοι έχουμε από μια ................άποψη :wink:

 

Εκτός κι αν έχεις κι εσύ εξοχικό στην Σαλαμίνα :oops: , τότε πράγματι συγχώραμε , το πέρνω πίσω ότι είπα για την θάλασσα της Σαλαμίνας. Στόχος μου ήταν η Αγαπητή dora :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.............

παντως ηλιθια ξεηλιθια η κινηση ελπιζω τα παιδια μας να αρχισουν να αναπτυσουν οικολογικη συνειδηση και μεσα απο αυτο και απο την ανακυκλωση και απο τις δενδροφυτευσεις και απο πολλα αλλα ππου οι πολιτες κανουν γιατι οταν εγω ημουν παιδι οι ευκαιριες ηταν ελαχιστες.

τωρα αρχιζουμε και εχουμε ευκαιριες...και να δουμε στα πραγματικα αν θα εχουμε "πρωτια". γιατι εγω για τελευταιους μας κοβω...

Mπράβο sofia_nefeli μια χαρά πάσα μου έδωσες!!!!!

Όλοι αυτοί που συμμετέχουν σε δενδροφυτεύσεις ( κατά εκατοντάδες ) είναι βόδια και ηλίθιοι. Άβουλα όντα οι οποίοι ψάχνουν μιαν ευκαιρία να συμμετάσχουν σε κάτι έτσι ώστε να έχουν κάτι να λένε. Είναι όλοι τους μια μάζα που αναζητά θέση κάτω από τον ήλιο.

Ναι κάθε μαζική προσπάθεια υποκρύπτει κάτι από πίσω , κάτι που μόνο μερικοί μπορούν να δουν !!!

Αυτοί οι μερικοί είναι -που τελικά κατά την γνώμη μου- μη έχοντας μοίρα στον ήλιο αναζητούν εναγονίως ευκαιρίες να λιαστούν :wink:

Κατά τα άλλα είμαι σίγουρος πως όλοι προσπαθούμε με τον τρόπο μας :)

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΑΛΜΑΚ!!! ΡΕ ΑΛΜΑΚ!!! :lol::lol::lol:

φανταζομαι θα αναφερεσαι στις δενδροφυτευσεις που διοργανωσε ο σκαι??

δε ξερω τι παιζει....παντως θα πηγαινα αν ημουν αθηνα!!

εδω πηγα σα μελος του πασοκ για δενδροφυτευση!! :lol::lol::lol: α το λεω γιατι ειμαι αριστερη :lol::lol::lol:

το θεμα μερικες φορες δεν ειναι ποιος και γιατι!!

θα γινει κατι? αν ναι ε και με το ΛΑΟΣ θα παω....

αυτο το θα χουν να λενε...μου κατσε λιγο ασχημα!!

ναι θα εχουν να λενε στα παιδια τους. αυτα ειναι το θεμα ρε αλμακ!!

οι γερμανοι δλδ ειναι ηλιθιοι που για να καταπολεμησουν τα κρουσματα του ναζισμου αντι να αμολησουν ματατζηδες αμολησαν δασκαλους στα σχολεια? εκπαιδευση, μαθηση, μορφωση!!!

αν το παιδι σου και ο καθενας μας το τρεξει για αναδασωσεις καθαρισμους παραλιων ανακυκλωσεις κτλ αυριο μεθαυριο θα ειναι σωστος φιλοξενουμενος της γης η οχι?

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡHΘΗΚΑ

πως ξεκινάει η εποχή του κυνηγιού

της άγριας φώκιας στον Καναδά.

Με άλλα λόγια, όταν όλος ο πλανήτης

αισθάνεται περήφανος επειδή

κλείνει τα φώτα για μία ώρα, κάποιοι

«τιμούν» την αξία της φύσης χτυπώντας

μέχρι θανάτου αθώα ζώα για να

λεηλατήσουν το δέρμα τους. Δεν ξέρω

τελικά ποια είναι η προτεραιότητα

στη ζωή μας, δεν ξέρω αν χθες έπρεπε

να νιώσουμε καλά που κλείσαμε

τα φώτα, αλλά να σας πω και την

αλήθεια, χέστηκα για την Ωρα της Γης.

Οταν κλείνεις τα μάτια διαρκώς σε

ένα έγκλημα, το να κλείνεις τα φώτα

για μία ώρα σημαίνει πως απλώς

βρήκες έναν τρόπο να μην το βλέπεις.

Αλέξανδρος Μωρέλλας

 

φυσικά δεν συμμερίζομαι το μαιλ που μας δημοσίευσε η pitsinaki, ούτε στις απόψεις του ούτε βέβαια στους χαρακτηρισμούς του...

 

και το ότι ποστάρω εδώ την διαφορετική άποψη, σημαίνει "κάνω διάλογο" όχι "προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου" .... κάτι μαθαίνουμε απ' τον διάλογο... έτσι δεν ειναι??....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

λοοιοιοιποοοον εγω δηλωσα συμμετοχη γιατι αν και συμφωνω με αυτα που λεει η μαρυπ διαφωνω κιολας!!! γιατι με αυτη τη λογικη δε θα επρεπε να κανω ανακυκλωση...δε θα επρεπε να κανω τπτ γιατι οι μισανθρωποι μας εχουν χεσμενους...

ομως να πω κ κατι αλλο? πριν 15 χρονια ακουγατε τπτ για οικολογικη συνειδηση? ΟΧΙ!! με αυτες τις συμβολικες κινησεις διαμορφωνουμε συνειδησεις!! και μπορει ο καραμανλης η ο ομπαμα η τα συμφεροντα απο πισω να χεστηκαν ΟΜΩΣ η κορη μου και η κορη της γειτονισσας κατι θα παρει απο αυτο. κατι θα παρει απο το μπλε καδο....σιγα σιγα με μικρα βηματακια προσπαθουμε με το παραδειγμα μας να διαμορφωσουμε συνειδησεις. ετσι τα παιδια μας θα διαλεξουν υβριδικο αμαξι η κατι τετοιο!!

 

maryp σιγα σιγα γινονται αυτες οι αλλαγες...πρεπει να βιδωθει στο μυαλο μας και να μαθουμε στα παιδια μας πως να λειτουργουν κ πως να συμπεριφερονται!!

 

Συμφωνώ και εγώ.. είναι πραγματικά σημαντικό να γίνονται τέτοιες κινήσεις.

Εμείς κλείσαμε τα φώτα και παίζαμε με τις σκιές!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό στο τροκτικό http://troktiko.blogspot.com/2009/03/wwf.html

 

Για ρίξτε βλέφαρο να δείτε ποιοι είναι στην wwf που σβήσαμε και τα φώτα...

"Στη wwf λοιπόν που μας έπρηξε τους αρσενικούς μας αδένες να κλείσουμε τα φώτα για να σώσουμε τον πλανήτη, στο ιστορικό της "ευαίσθητης" αυτής οργάνωσης κάτι δεν "κολλάει" στην εικόνα της. Στις θέσεις των πρώην προέδρων βλέπει κανείς τον πρίγκιπα Bernhard της Ολλανδίας, τον δούκα του Εδιμβούργου, τον οικονομολόγο Ruud Lubbers που διετέλεσε πρωθυπουργός της Ολανδίας με...

αποκορύφωμα τον "πετρελαιά" πρώην πρόεδρο της

Royal Dutch Shell, κύριο John H. Loudon. Επίσης κι ένας διευθυντής του τηλεοπτικού κολοσού Carlton Television Ltd, ο κύριος Sara Morrison.

Όταν χαραμοφάηδες γαλαζοαίματοι, οικονομολόγοι και πετρελαιάδες ανησυχούν για το περιβάλλον, εγώ ανησυχώ πολλαπλάσια. Κάτι θέλουν αυτοί κι όχι μόνο να κανακέψουν τις "ευαισθησίες" τους. Τέτιοι τύποι είναι που καπελώνουν το πραγματικό πρόβλημα του πλανήτη και κάνουν πλάτες στα αφεντικά τους. Γιατί η wwf δεν ζήτησε να σταματήσουν για μία ώρα οι πετρελαιοπηγές, τα χρηματηστήρια, τα δϋιλιστήρια, οι τηλεοράσεις, τα ραδιόφωνα... συμβολικά πάντα... Αλλά είπαμε, ο φλωροακτιβισμός πουλάει και είναι και πολύ της μοδός. Εμείς πάντως στο χωριό μου το λέμε "ξεκάρφωμα".

Επιβεβαιώστε στο: http://www.panda.org/who_we_are/organization/presidents/

 

Δεν το σχολιάζω γιατί ήδη το κλίμα είναι βαρύ :?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡHΘΗΚΑ

πως ξεκινάει η εποχή του κυνηγιού

της άγριας φώκιας στον Καναδά.

Με άλλα λόγια, όταν όλος ο πλανήτης

αισθάνεται περήφανος επειδή

κλείνει τα φώτα για μία ώρα, κάποιοι

«τιμούν» την αξία της φύσης χτυπώντας

μέχρι θανάτου αθώα ζώα για να

λεηλατήσουν το δέρμα τους. Δεν ξέρω

τελικά ποια είναι η προτεραιότητα

στη ζωή μας, δεν ξέρω αν χθες έπρεπε

να νιώσουμε καλά που κλείσαμε

τα φώτα, αλλά να σας πω και την

αλήθεια, χέστηκα για την Ωρα της Γης.

Οταν κλείνεις τα μάτια διαρκώς σε

ένα έγκλημα, το να κλείνεις τα φώτα

για μία ώρα σημαίνει πως απλώς

βρήκες έναν τρόπο να μην το βλέπεις.

Αλέξανδρος Μωρέλλας

 

Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο .. δεν το κατάλαβα.. σορυ δηλαδή..

Αγριότητες γίνονται συνέχεια σε όλο τον πλανήτη.. αυτό τι σημαίνει ?

ότι δεν θα προσπαθήσουμε ποτέ για τίποτα ? γιατί πάντα υπάρχουν χειρότερα ?

Οτι υπάρχουν χειρότερα δεν είναι δικαιολογία για τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

στον κύριο που το έγραψε πες το αυτό

και κάνε μου τη χάρη να παραθέτεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποστ μου όταν αφήνεις το νικ μου πάνω πάνω να φαίνεται... κάτι γράφω παρακάτω ε? :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός κι αν έχεις κι εσύ εξοχικό στην Σαλαμίνα :oops: , τότε πράγματι συγχώραμε , το πέρνω πίσω ότι είπα για την θάλασσα της Σαλαμίνας. Στόχος μου ήταν η Αγαπητή dora :lol:

 

Αν και δεν διάβασα τι "είπες" για τη θάλασσα της Σαλαμίνας,

αν την είπες βρώμικη... είναι

αν είπες ότι βρωμάει η ψυτάλεια... βρωμάει

αν είπες ότι ρίχνουν όλα τα απόβλητα στον Σαρωνικό ... τα ρίχνουν

 

Ναι αυτοί κάνουν ότι θέλουν και ότι και να κάνουμε εμείς, εσείς και όλοι ΔΕΝ θα αλλάξει αυτοί πάλι θα κάνον ότι θέλουν να κάνουν

 

Είτε σβήσαμε τα φώτα, είτε απεργήσαμε, είτε δεν ψηφίσαμε, είτε φωνάξαμε, είτε κάνουμε μποϊκοτάζ στην φάγε, είτε...... θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά, μου κλείσανε τα φώτα! :shock: Με αφήσανε στα σκοτάδια και βάλανε το μπαμπά τους να ανάβει κεριά! :shock::lol::lol::lol:

 

Δεν καταλαβατεεε... ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑ... πήγανε και κλεισανε τα φώτα... και βάλανε το μπαμπά τους να ανάβει τα κεριά!! :shock::lol::lol::lol:

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός κι αν έχεις κι εσύ εξοχικό στην Σαλαμίνα :oops: , τότε πράγματι συγχώραμε , το πέρνω πίσω ότι είπα για την θάλασσα της Σαλαμίνας. Στόχος μου ήταν η Αγαπητή dora :lol:

 

Αν και δεν διάβασα τι "είπες" για τη θάλασσα της Σαλαμίνας,

αν την είπες βρώμικη... είναι

αν είπες ότι βρωμάει η ψυτάλεια... βρωμάει

αν είπες ότι ρίχνουν όλα τα απόβλητα στον Σαρωνικό ... τα ρίχνουν

 

Ναι αυτοί κάνουν ότι θέλουν και ότι και να κάνουμε εμείς, εσείς και όλοι ΔΕΝ θα αλλάξει αυτοί πάλι θα κάνον ότι θέλουν να κάνουν

 

Είτε σβήσαμε τα φώτα, είτε απεργήσαμε, είτε δεν ψηφίσαμε, είτε φωνάξαμε, είτε κάνουμε μποϊκοτάζ στην φάγε, είτε...... θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο.

 

Ακριβώς... ακριβώς.. ακριβώς ΑΚΡΙΒΩΣ με αυτή τη νοοτροπία ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

Ακριβώς όμως....

Link to comment
Share on other sites

ΠΛΗΡΟΦΟΡHΘΗΚΑ

πως ξεκινάει η εποχή του κυνηγιού

της άγριας φώκιας στον Καναδά.

Με άλλα λόγια, όταν όλος ο πλανήτης

αισθάνεται περήφανος επειδή

κλείνει τα φώτα για μία ώρα, κάποιοι

«τιμούν» την αξία της φύσης χτυπώντας

μέχρι θανάτου αθώα ζώα για να

λεηλατήσουν το δέρμα τους. Δεν ξέρω

τελικά ποια είναι η προτεραιότητα

στη ζωή μας, δεν ξέρω αν χθες έπρεπε

να νιώσουμε καλά που κλείσαμε

τα φώτα, αλλά να σας πω και την

αλήθεια, χέστηκα για την Ωρα της Γης.

Οταν κλείνεις τα μάτια διαρκώς σε

ένα έγκλημα, το να κλείνεις τα φώτα

για μία ώρα σημαίνει πως απλώς

βρήκες έναν τρόπο να μην το βλέπεις.Αλέξανδρος Μωρέλλας

 

φυσικά δεν συμμερίζομαι το μαιλ που μας δημοσίευσε η pitsinaki, ούτε στις απόψεις του ούτε βέβαια στους χαρακτηρισμούς του...

 

και το ότι ποστάρω εδώ την διαφορετική άποψη, σημαίνει "κάνω διάλογο" όχι "προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου" .... κάτι μαθαίνουμε απ' τον διάλογο... έτσι δεν ειναι??....

Εγώ το βλέπω αλλιώς .

Ας πούμε ήμουν εγκληματίας 366 ημέρες τον χρόνο.

Ξαφνικά και εξ αιτίας μιας διαφημιστικής καμπάνιας ενημέρωσης σταμάτησα το έγκλημα για μια μέρα.

Έτσι έγινα εγκληματίας των 365 ημερών από τις 366.

Βοηθήστε με να γίνω 366 στα 366 σιγά σιγά :wink:

 

 

Sofia_Nefeli το παρακάτω ήταν σαρκασμός!!!!!!

 

Όλοι αυτοί που συμμετέχουν σε δενδροφυτεύσεις ( κατά εκατοντάδες ) είναι βόδια και ηλίθιοι. Άβουλα όντα οι οποίοι ψάχνουν μιαν ευκαιρία να συμμετάσχουν σε κάτι έτσι ώστε να έχουν κάτι να λένε. Είναι όλοι τους μια μάζα που αναζητά θέση κάτω από τον ήλιο.

Ναι κάθε μαζική προσπάθεια υποκρύπτει κάτι από πίσω , κάτι που μόνο μερικοί μπορούν να δουν !!!

Link to comment
Share on other sites

στον κύριο που το έγραψε πες το αυτό

και κάνε μου τη χάρη να παραθέτεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ το ποστ μου όταν αφήνεις το νικ μου πάνω πάνω να φαίνεται... κάτι γράφω παρακάτω ε? :wink:

 

Βρε Maryp ΟΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ...

ΚΥΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!! :lol::lol:

 

Οσο για το σχόλιο έχεις δίκιο συγγνώμη.. εγώ απλά σημείωσα αυτό που δεν συμφωνούσα.

Αν δεν ήταν δικά σου λόγια όμως θα έπρεπε να τα βάλεις εσύ πρώτη σε σημείωση.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπαιδο....μικροί πολεμιστές ενάντια σε παθιασμένους καταστροφείς....προσπαθούμε να σώσουμε όσα οι άλλοι καταστρέφουν.....κι ο αγώνας μας είναι δύσκολος....

Διαφωνούμε στον τρόπο?

Μπα δε θα το λεγα..φαντάζομαι ότι όλοι μας κάνουμε ότι μπορούμε σε αυτό το επίπεδο...εγώ τουλάχιστον το κάνω...

Μάλλον διαφωνούμε μόνο στο συγκερκριμένο θέμα...άλλοι πιστεύουν ότι οι δήθεν κινήσεις εντυπωσιασμού υποκινούμενες από αμφίβολης ποιότητας προθέσεις βοηθάνε έστω και σαν συμβολισμός, άλλοι ότι δε βοηθάνε.....

σημασία έχει να μείνει η ουσία....και να κάνουμε τα πάντα για να ζήσουν τα παιδιά μας σε έναν καλύτερο πλανήτη...

Όλα όμως πρέπει να συζητιούνται...γιατί ο κόσμος μας μόνο αγγελικά πλασμένος δεν είναι....και αυτοί που συνήθως φαίνεται να νοιάζονται και να καθοδηγούν είναι αυτοί που δε νοιάζονται, αλλά καταστρέφουν για τα λεφτά...μιλάω αποκλειστικά για τους "μεγάλους"...για να μην παρεξηγηθώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sofia_Nefeli το παρακάτω ήταν σαρκασμός!!!!!!

 

Όλοι αυτοί που συμμετέχουν σε δενδροφυτεύσεις ( κατά εκατοντάδες ) είναι βόδια και ηλίθιοι. Άβουλα όντα οι οποίοι ψάχνουν μιαν ευκαιρία να συμμετάσχουν σε κάτι έτσι ώστε να έχουν κάτι να λένε. Είναι όλοι τους μια μάζα που αναζητά θέση κάτω από τον ήλιο.

Ναι κάθε μαζική προσπάθεια υποκρύπτει κάτι από πίσω , κάτι που μόνο μερικοί μπορούν να δουν !!!

 

και σου εχω πει ρε γμτ!!! μη μου βαζεις δυσκολα και ξευτιλιζομαι!!! :oops::oops::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έκλεισα, αλλά γενικά νομίζω ότι αυτό που είναι σημαντικό είναι το τί κάνουμε και τις επόμενες ημέρες. Γιατί αν είναι να κλείνεις τα φώτα για μία ώρα, και από την επόμενη ώρα να έχεις αναμένα όλα τα φώτα σε όλα τα δωμάτια, παρόλο που κινείσαι σε ένα, για μένα πάλι δεν έχει νόημα.

Εϊναι σαν να κάνω ανακύκλωση, για μία μέρα. Αλλά όπως και να 'χει, αυτή τη συμβολική ώρα, συμμετείχα.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπαιδο....μικροί πολεμιστές ενάντια σε παθιασμένους καταστροφείς....προσπαθούμε να σώσουμε όσα οι άλλοι καταστρέφουν.....κι ο αγώνας μας είναι δύσκολος....

Διαφωνούμε στον τρόπο?

Μπα δε θα το λεγα..φαντάζομαι ότι όλοι μας κάνουμε ότι μπορούμε σε αυτό το επίπεδο...εγώ τουλάχιστον το κάνω...

Μάλλον διαφωνούμε μόνο στο συγκερκριμένο θέμα...άλλοι πιστεύουν ότι οι δήθεν κινήσεις εντυπωσιασμού υποκινούμενες από αμφίβολης ποιότητας προθέσεις βοηθάνε έστω και σαν συμβολισμός, άλλοι ότι δε βοηθάνε.....

σημασία έχει να μείνει η ουσία....και να κάνουμε τα πάντα για να ζήσουν τα παιδιά μας σε έναν καλύτερο πλανήτη...

Όλα όμως πρέπει να συζητιούνται...γιατί ο κόσμος μας μόνο αγγελικά πλασμένος δεν είναι....και αυτοί που συνήθως φαίνεται να νοιάζονται και να καθοδηγούν είναι αυτοί που δε νοιάζονται, αλλά καταστρέφουν για τα λεφτά...μιλάω αποκλειστικά για τους "μεγάλους"...για να μην παρεξηγηθώ

 

Συμφωνώ...

Είμαστε στο ίδιο στρατόπεδο.

Δεν είναι ανάγκη να πείσει ο ένας τον άλλο για το εάν είχε ή δεν είχε νόημα να σβήσουμε τα φώτα.

 

Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε σε αυτό.

Κάθε άποψη είναι ενδιαφέρουσα κ σεβαστή, όσο δεν προσβάλει κ δεν υποτιμάει τις επιλογές κ τα πιστεύω του άλλου. Ο καθένας εκθέτει τους λόγους για τους οποίους συμφώνησε ή διαφώνησε με αυτή την κίνηση, τίποτε περισσότερο κ τίποτα λιγότερο. Προσωπικά παρακολουθώ με ενδιαφέρον το διάλογο που γίνεται εδώ και αυτος είναι ο σκοπός της συζήτησης.

 

Από 'κει και πέρα τώρα, σημασία έχει το μετά. Η ατομική προσπάθεια του καθενός και το πώς θα περάσουμε το μήνυμα στα παιδιά μας. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Η ώρα της Γης ήταν μια ώρα, 60 λεπτά, καλώς ή κακώς αυτό ήταν. Πάει, πέρασε! Μετά; Τι θα γίνει μετά;

Link to comment
Share on other sites

...........Από 'κει και πέρα τώρα, σημασία έχει το μετά. Η ατομική προσπάθεια του καθενός και το πώς θα περάσουμε το μήνυμα στα παιδιά μας. Σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Η ώρα της Γης ήταν μια ώρα, 60 λεπτά, καλώς ή κακώς αυτό ήταν. Πάει, πέρασε! Μετά; Τι θα γίνει μετά;
Μετά μπορούμε να ξανά πούμε πως δεν αφήνουμε φώτα ανοιχτά πίσω μας . Αυτό πρέπει να μας γίνει συνήθεια όπως μάθαμε να ανεβάζουμε και το φερμουάρ στα παντελόνια μας.

Πρέπει να μάθουμε να χρησιμοποιούμε τους διακόπτες της κεντρικής θέρμανσης. Για παράδειγμα , υπάρχουν αρκετοί που νομίζουν πως άμα γυρίσουν τον διακόπτη στο 30 ας πούμε , το σπίτι θα θερμανθεί πιο γρήγορα.

Δεν θα θερμανθεί πιο γρήγορα , διότι τα σώματα θα ζεσταθούν με την ίδια ταχύτητα ...........απλώς όταν η θερμοκρασία δωματίου ξεπεράσει τους 22 βαθμούς ( οι οποίοι είναι αρκετοί) η κεντρική θέρμανση δεν θα σταματήσει να λειτουργεί μιας και έχετε βάλει τον διακόπτη στους 30 :shock: Δηλαδή θα σταματήσει να δουλεύει όταν το σπίτι πιάσει τους 30 βαθμούς!!!!!! Βέβαια τότε θα έχουμε σκάσει και θα ανοίγουμε πόρτες και παράθυρα για να επαναφέρουμε την τάξη :wink:

 

Λοιπόν ανέφερα δυο πολύ απλά παραδείγματα κατάχρησης που γίνετε από ωχαδελφισμό ή από άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

θα ξεφτιλιστω ακομα παραπανω αν πω οτι εγω τα ειδα ολα αναμενα τα φωτα? περιμενα κατι πιοοο.....σκοτεινο!! :roll::roll:

 

έλα και΄γω στο club αλλά δεν είπα τίποτα :D:D

βρε παιδιά κάνατε κλικ στις φωτογραφίες??

ή κάνατε και δεν είδατε το αποτέλεσμα που θέλατε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...