Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28 Mαρτίου. Σβήστε τα φώτα


Recommended Posts

κι εγω τα εκλεισα.κ η γειτονια στα σκοταδια.

 

Μπραβο xristina1,που μενεις και ειναι ολοι τοσο ευαισθητοποιημενοι και με οικολογικη συνειδηση; :wink::wink::wink:

Να ρωτησω και κατι αλλο:οι δημοι εκλεισαν και το δημοτικο φωτισμο;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο δικό μας δήμο δεν έσβησαν όλα τα φώτα στους δρόμους παρά μόνο στις δύο κεντρικές λεωφόρους και στις πλατείες.

Τώρα τι σκέφτονταν όταν έσβηναν τα μισά φώτα και άφηναν τα άλλα μισά θα σας γελάσω :?

*

Link to comment
Share on other sites

Εμείς "βλέπουμε" δάσος... κι έτσι δεν έχουμε γείτονες.

 

μια από τα ίδια...στην πολυκατοικία έιχαμε συμμετοχή πάντως...μας το χάλασαν βέβαια οι άντρες που μαζευτηκαν σε ένα σπιτι και βλέπαν τον αγώνα :?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς λείπαμε από το σπίτι :?

 

Πάντως τα πεθερικά μου νόμιζαν ότι η ΔΕΗ θα έκανε διακοπή ρεύματος και είχαν ετοιμάσει κεριά :lol::lol::lol::lol::lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τα πράγματα είναι απλά...

Όταν κάνεις συνειδητά όσα πρέπει και περνάνε από το χέρι σου δε χρειάζεται να κλείσεις το φως μια ώρα για να δείξεις τάχα περιβαντολογική ευαισθησία (ενώ ταυτόχρονα έχεις υπολογιστή αναμμένο ή την τηλεόραση (αλήθεια αυτή γιατί επέμεναν να μην την κλείσουν? για να μη χαθούν οι τηλεθεάσεις?..άσε που εκεί θα πόνταραν κιόλας.....φώτα κλειστά, άρα όλες οι τηλεοράσεις σνοικτές.... :P νααααααααα κάτι τηλεθεάσεις!!!!!!!)

 

Όσο για το περιβόητο κείμενο φαντάζομαι ότι για λόγους εντυπωσιασμού κι αυτό λέει ανάψτε τα φώτα...όχι για να το κάνουν...μάλλον για να φανεί η αντίθεση...

Μας λένε κλείστε τα φώτα....σκοτάδι, άρα άρα δε βλέπουμε άρα οι μεγάλοι κάνουν ότι θέλουν...μας θέλουν στα σκοτάδια....και να μας πετάνε τις μπαρούφες τους όποτε θέλουν....(μεταφορικά)

Μας λένε ανάψτε τα φώτα....πάλι μεταφορικά.....για να δούμε...

Τέλος πάντων...ο καθένας μας έχει κρίση....αξιολογεί και πράττει ανάλογα....εγώ ούτε τα έκλεισα ούτε τα άναψα.....

Πήγα όμως όπως συνήθως όσα είχα μαζέψει στην ανακύκλωση.....έβαλα πλυντήριο με οικολογικό απορρυπαντικό και σε χαμηλή θερμοκρασία, γιατί είναι κρίμα να καταστρέψω το περιβάλλον για να πλύνω με το φτηνό που θα "στοιχίσει" πολύ ακριβά στο περιβάλλον....κι αύριο θα ξαναπάω στην ανακύκλωση.... και θα ανάβω τις λάμπες μου που καίνε λιγότερο.....όχι πολυελαίους και πολύφωτα!!!που κάνει και πιο σικ.....και δε θα παίρνω χίλιες σακούλες από όλα τα μαγαζιά και και και και .....ο κατάλογος ατέλειωτος.......να μην τα πολυλογώ....όλα αυτά συγκρίνονται με μια ώρα κλειστά τα φώτα?????????

Link to comment
Share on other sites

sesama συμφωνώ σε όλα όσα λες στην τελευταια σου παράγραφο...αλλά ναι το συγκεκριμένο κειμενο ήταν μόνο κειμενο εντυπωσιασμου μόνο και μόνο για να σκέφτουν μερικοι " πω πω τι είπε τωρα το άτομο, ο επαναστατης, ο διαφορετικός το όχι προβατο,αυτός δεν είναι ενας γραφικός τυπος είναι ρε παιδί μου υπερανω"....δεν καταλαβαινω γιατί τόσος ντόρος αρνησης.....μόνο και μόνο για να πουνε κάποιο ότι είναι εναντιον του κατεστημενου????και να αποδειξουν ότι δεν ειναι απλοι θνητοί???

 

sesame μην το παρεις προσωπικά.....πιστευω να καταλαβες τι εννοω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μα έχεις δίκιο.... κι εμένα στην αρχή με εντυπωσίασε.... όχι γιατί διέφερε από τους άλλους, αλλά γιατί έλεγε πράγματα που έλεγα κι εγώ στις παρέες μου...απλά τα έλεγε με άλλο τρόπο...

Γενικά μου τη δίνουν οι εντολές...κλείστε τα φώτα...ανάψτε τα φώτα....κάντε μια τούμπα..και πάει λέγοντας....

Μπορεί αν ήμουν σε άλλη φάση να συμμετείχα ενεργά στο κλείστε τα φώτα...τον τελευταίο καιρό όμως...κοντεύω να γίνω εγώ επαναστάτρια....

με όσα βλέπω γύρω μου....και δεν εμπιστεύομαι πια ούτε οργανώσεις ούτε τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

...........Εν τω μεταξυ alcyon θα μπορουσες τοση ωρα που "αρθρογραφουσες" και παρεθετες προταση στην προταση να κλεισεις τον υπολογιστη σου και να κανεις εξοικονομηση ενεργειας ή οτι αλλο νομιζετε οτι θα κανετε . :wink:
Εγώ είμαι της αποψης πως ήταν πιο σημαντικό η προσπαθειά της να εξηγήσει σε μερικούς από εμάς την ουσία του σημερινού γεγονότος από τις υποδιαιρέσεις της κιλοβατώρας που έκαψε έχοντας το πισί τόση ώρα ανοιχτό.

Με ένα κείμενο απάντηση σαν της alcyon κερδίζουμε πολλά "γιγαβατ" σε οικολογική συνείδηση σε σύγκριση με τα λιγοστά βατ που ξόδεψε πληκτρολογώντας :wink:

Επίσης η σημερινή κίνηση δεν έγινε για να εξοικονομήσουμε ενέργεια μιας ώρας

 

Συμβολικό είναι το θέμα και κουβέντα να γίνετε.

 

Εμείς πάντος κλείσαμε τα φωτα σε ποσοστό 95% και όλοι οι πελάτες το συζήταγαν :wink::wink::wink: είπαμε κουβέντα να γίνετε και το κερδίζουμε σε βάθος χρόνου.

 

Όσο για το κείμενο , δεν με εκπλήσει ότι προέρχεται από το τροκτικό και το tvx

Λοιπόν την επόμενη φορά που θα έχουμε μια παρόμοια κίνηση οικολογικής αφύπνισης για την θάλασσα ας πούμε ................... θα σας καλέσω μέσα από ένα ανάλογο τροκτικό ή τιβιεξ να κατουρήσουμε ομαδικά στον σαρωνικό για να πνίξουμε την σαλαμίνα. Ναι την Σαλαμίνα όπου έχει εξοχική κατοικία επιφανές πολυγραφότατο αλλά και ιδιότροπο μέλος του φόρουμ μας :wink:

 

Ξέρω ότι το γύρισα λίγο στους γρίφους ............... σημεία των καιρών :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εσενα περιμενε ο σαρωνικος να τον κατουρησεις.... :cool:

Ελα προς τα δω μια μερα με νοτιά, να σου ερθει στα ρουθουνια η σκατιλα απο την Ψηταλεια να ψανχεσε να δεις ποτε εκλασε η γρια διπλα σου και δεν το πηρες ειδηση... :lol::lol: (και η γρια θα κοιταει εσενα.. :lol: )

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμβολικό είναι το θέμα και κουβέντα να γίνετε.

Τωρα μιλησες!

 

 

 

Όσο για το κείμενο , δεν με εκπλήσει ότι προέρχεται από το τροκτικό και το tvx

Λοιπόν την επόμενη φορά που θα έχουμε μια παρόμοια κίνηση οικολογικής αφύπνισης για την θάλασσα ας πούμε ................... θα σας καλέσω μέσα από ένα ανάλογο τροκτικό ή τιβιεξ να κατουρήσουμε ομαδικά στον σαρωνικό για να πνίξουμε την σαλαμίνα. Ναι την Σαλαμίνα όπου έχει εξοχική κατοικία επιφανές πολυγραφότατο αλλά και ιδιότροπο μέλος του φόρουμ μας :wink:

 

Δειχνεις ειρωνας και υπερανω ολων των γραφομενων τετοιων blog και ομως εχεις σχολιασει γραφομενα τους σε αλλο thread εδω μεσα.

Κανονικα δεν θα επρεπε να μην ασχολεισαι? :wink::P

Link to comment
Share on other sites

Κατέβάσαμε και εμείς τον γενικό για μια ώρα. Ήταν πολύ ωραία, απίστευτη χαλάρωση χωρίς τηλεόραση και υπολογιστή. Στη γειτονιά μου οι περισσότεροι συμμετείχαν :D .

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το mail έλαβα το πρωί και ως άλλο ένα "όρνιο" κ γω απο αυτούς που έσβησαν τα φώτα -κ μου άρεσε- αναρωτήθηκα:

 

Η αντιπρόταση που αναφέρεται, να ανοίξουμε όλες τις συσκευές κ τα φώτα όλη τη μέρα και όλη τη νύχτα, ήταν κάτι το φοβερά έξυπνο κ επαναστατικό; δηλαδή το να τα σκάσουμε στη ΔΕΗ -δηλαδή ΕΡΤ κ δήμο- είναι κάτι το ψαγμένο;;

 

Τι να πω....

 

Δημοσιεύω το mail γιατί μου την έδωσε εντελώς ο τρόπος που βρήκε ο ανεκδιήγητος αυτός τύπος να εκφράσει τη διαφωνία του -στο κάτω κάτω γιατί πρέπει να προσβάλεις όσους επέλεξαν να κάνουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πιστεύεις (που στην τελική δεν είναι ότι βλάψαμε κ κανέναν)- κ δεύτερον γιατί ο ίδιος αυτός τύπος που εκφράζεται έτσι για όσους δε συμφωνούν μαζί του μιλάει για πολιτισμό...

 

Ιδού:

 

"Μας θέλουν βλίτα και απόβλητα.

Mας θέλουν στρατιωτάκια.

Mας θέλουν υπάκουους.

Mας θέλουν ανεγκέφαλους.

Mας θέλουν χωρίς κρίση.

Mας θέλουν χωρίς αντίληψη.

Mας θέλουν χωρίς συνείδηση.

Mας θέλουν ρομποτάκια.

Δοκιμάζουν την αντίδραση μας.

Δοκιμάζουν την ανυπακοή μας.

Δοκιμάζουν την αντίσταση μας.

Δοκιμάζουν της αντοχές μας.

Δοκιμάζουν τη θέληση μας.

ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ, ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΕΡΝΕΙ.

ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΡΡΟΗ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΜΑΖΕΣ.

 

Το χειρότερο όμως είναι ότι είμαστε όρνια. Γιαυτό και η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα παγκοσμίως σε συμμετοχή σε αυτό το πείραμα καταγραφής της παγκόσμιας ηλιθιότητας, βλακείας και μαλακίας.

 

Γιαυτό και η Ελλάδα βγάζει τέτοιους ηλιθίους, βλάκες και μαλάκες πολιτικούς, γιαυτό και η Ελλάδα κατάφερε να...

συγκρίνεται σήμερα με τριτοκοσμικές χώρες της Ν. Αμερικής και Αφρικής.

 

Είναι περιττό να καλέσω όμως τα όρνια να ξυπνήσουν. Θα ήταν βλακεία και χαμένος κόπος. Θα αρκεστώ στο να καλέσω τους λίγους εναπομείναντες εχέφρονες και γνωστικούς Έλληνες πολίτες σήμερα, να μη "μασάνε" τίποτα.

 

ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ, ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ.

 

ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΟΡΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ. ΟΠΟΙΟ ΟΡΝΙΟ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΔΕ ΣΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ. Ο ΜΟΝΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΝΑ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Η ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΝ ΥΠΑΚΟΗΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΚΟΗΣ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ.

 

ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ, ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΜΕΝΑ.

 

http://ygro-pyr..blogspot.com/2009/03/blog-post_27.html

 

Αν ήθελαν το καλό του πλανήτη γιατί επιτρέπουν την καταστροφή περιοχών μες βόμβες ουρανίου;

Αν ήθελαν το καλό του πλανήτη γιατί δεν βάζουν λουκέτο στις βαριές βιομηχανίες που παρανομούν και κυρίως στην Ελλάδα (π.χ. στην Μήλο με το μεγάλο σκάνδαλο Κυριακόπουλου);

 

Γιατί ρίχνουν τα βάρη σε μας και μας λένε να κλείσουμε για μια ώρα τα φώτα; Είναι καταφανές ότι κανείς δεν έχει πρόβλημα να το κάνει. Αλλά γιατί μας κάνουν να αισθανόμαστε ενοχές;

 

Ο καθένας από εμάς χαλάει το ρεύμα που έχει ανάγκη άντε και λίγο παραπάνω; Αυτό είναι το πρόβλημα; Αν ήταν θα το κλείναμε για πάντα.

 

Μας κάνουν πλάκα. Μας δουλεύουν για να δικαιολογούν τα δισεκατομμύρια που παίρνουν για το καλό του πλανήτη. Και σε αυτά πάλι εμείς πληρώνουμε.

 

Γιατί δεν το έκαναν πρώτα από τις βιομηχανίες και τις πολυεθνικές; Τι νόημα έχει να γίνει από τα νοικοκυριά;

 

Να μας πείτε να δώσουμε από ένα γεύμα μας να πάει στις τριτκοσμικές χώρες, ευχαρίστως να το κάνουμε. Αλλά εκεί δεν σας ενδιαφέρει. Ο μισός πλανήτης σας νοιάζει;

Αυτοί που δεν έχουν ρεύμα και δεν έχουν φαγητό είναι άλλος πλανήτης;

 

Τι λέτε ρε παιδιά;"

 

 

κ εδώ τελειώνει, είναι δύο διαφορετικά κείμενα.

Any comments??

Link to comment
Share on other sites

επαναστατικές δηλώσεις του κ@λου...

αντίδραση για την αντίδραση...ανευ λόγου και ουσίας...

 

αυτή η στάση και νοοτροπία "δεν φταίω εγώ, αλλά οι βιομηχανίες κλπ κλπ"

πολύ μου την δίνει..

ναι φταίνε οι "μεγάλοι"..αλλά βρε φίλε είσαι και εσύ το ίδιο συνυπεύθυνος με τις απλές, καθημερινές κινήσεις σου..

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια δεν τα εκλεισα γιατι δε μπορω το σκοταδι και δεν ειχα και καμια ορεξη να κλαιει η μικρη λογω σκοταδιου......... :wink::wink: καλως η κακως......δεν το εκανα!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επαναστατικές δηλώσεις του κ@λου...

αντίδραση για την αντίδραση...ανευ λόγου και ουσίας...

 

αυτή η στάση και νοοτροπία "δεν φταίω εγώ, αλλά οι βιομηχανίες κλπ κλπ"

πολύ μου την δίνει..

ναι φταίνε οι "μεγάλοι"..αλλά βρε φίλε είσαι και εσύ το ίδιο συνυπεύθυνος με τις απλές, καθημερινές κινήσεις σου..

ακριβως.....

για ολα φταινε οι αλλοι ..........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμας μας άρεσε πολύ και λέμε να το κάνουμε πιο συχνά :wink:

Καλα αυτός ο ευσυνείδητος οικολόγος που είπε να αναψουμε τα πάντα να έρθει να μας το πει απο κοντά αυτό...και μάλλον δεν εχει παιδιά αλλιως θα τον ένοιαζε αν αυριο το παιδάκι του θα εχει να πιει νεράκι ή θα αργοπεθαίνει στη δίψα :evil::evil::evil::evil:

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΠΑΠΑΡ&&ρ$^$% ΠΟΥ ΣΝΟΜΠΑΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΚΙΑ!!!!

Δεν είμαστε όλοι τα παιδιά της κοκα-κολα και των πολυεθνικών και αυτο φάνηκε χτες γιατι στη γειτονιά μας ολα τα βολεμένα καταναλωτικά όντα δεν κουνήθηκαν απο τον καναπε να σβήσουν κανενα φως...αυτοι ειναι τα ζόμπι, τα ορνια που θα μας καταστρέψουν.

Και στην τελική αν κάποιος ειχε προβλημα οπως πχ μωράκι ας άφηνε ενα φωτάκι αναμένο ή ας γέμιζε με κεριά το σπίτι....δεν ήταν σώνει και καλα να το κάνεις γιατι κάποιος στο είπε.

Πάντως ο μπέμπης ειχε χαζέψει με τις σκιες και τα κεράκια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά, μου κλείσανε τα φώτα! :shock: Με αφήσανε στα σκοτάδια και βάλανε το μπαμπά τους να ανάβει κεριά! :shock::lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αφησαμε ενα δυο σποτακια γιατι σαλταρε ο μικρος...δεν του αρεσε το φως των κεριων και αναστατωθηκε....μου ζητουσε συνεχεια να αναψω τα φωτα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δειχνεις ειρωνας και υπερανω ολων των γραφομενων τετοιων blog και ομως εχεις σχολιασει γραφομενα τους σε αλλο thread εδω μεσα.

Κανονικα δεν θα επρεπε να μην ασχολεισαι? :wink::P

Nαι είμαι.

Μήπως ενοχλήθηκς που δεν μέτρησες καλά τα watt από τον ανοιχτό υπολογιστή της Alcyon .......και πάντα σε σύγκριση από την ανταπόδωση που θα έχει το κειμενό της ( σχολιασμός και απάντηση κατά παράθεση) σε οικολογική συνείδηση και κατοπιν σε Kwatt :P ??

To ότι έχω σχολιάσει στο παρελθόν κείμενα από τα εν λόγο μπλογκ δεν μου λέει κάτι!!!!!!!!

Η γεύση είναι ίδια .................και για μια ακόμα φορά με το κείμενο που καταντήσαμε να συζητάμε ( μιας και το θέμα ήταν άλλο ).

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Το θέμα είναι πως η κίνηση έγινε και η κουβέντα σίγουρα έγινε :wink: Όλη η ελλάδα με άμμεσο ή έμεσο τρόπο έμαθε πως κάτι πρέπει να κάνουμε περισσότερο από αυτό που κάνουμε.

Το να διαμαρτυρηθούμε με τα φώτα τέρμα ανοιχτά είναι πολύ πιο επικίνδυνο από το να κάνουμε το ίδιο πράμα αλλά με τα φώτα κλειστά :wink:

Σε κάθε περίπτωση ξανα λέω το όλο θέμα ήταν να αυξηθή η οικολογική συνείδηση.....................και γνώμη μου είναι πως πέτυχε το κόλπο.

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να μην ασχολεισαι? :wink
Σιγά μην σου κάνω και την χάρη :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά, μου κλείσανε τα φώτα! :shock: Με αφήσανε στα σκοτάδια και βάλανε το μπαμπά τους να ανάβει κεριά! :shock::lol::lol::lol:

 

Δεν καταλαβατεεε... ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΝΑ... πήγανε και κλεισανε τα φώτα... και βάλανε το μπαμπά τους να ανάβει τα κεριά!! :shock::lol::lol::lol:

 

almak... δεν εχει emoticon με ... ευχαριστήριο φιλακι... :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση ξανα λέω το όλο θέμα ήταν να αυξηθή η οικολογική συνείδηση.....................και γνώμη μου είναι πως πέτυχε το κόλπο.

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να μην ασχολεισαι? :wink

αυτό τωρα τι σχεση έχει? το ότι κάτι δεν μας "αρεσει" "εκφράζει" δεν έχουμε το δικαίωμα να το σχολιάζουμε???

 

και εμένα δεν μου άρεσαν τα κείμενα των προχω και των δήθεν επαναστατων και αυτών που δεν είναι πρόβατα αλλά είναι βόδια αλλά τα σχολιασα....αχ αυτα τα δηθεν...στο λαιμό μου κάθοντε...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δειχνεις ειρωνας και υπερανω ολων των γραφομενων τετοιων blog και ομως εχεις σχολιασει γραφομενα τους σε αλλο thread εδω μεσα.

Κανονικα δεν θα επρεπε να μην ασχολεισαι? :wink::P

Nαι είμαι.

Μήπως ενοχλήθηκς που δεν μέτρησες καλά τα watt από τον ανοιχτό υπολογιστή της Alcyon .......και πάντα σε σύγκριση από την ανταπόδωση που θα έχει το κειμενό της ( σχολιασμός και απάντηση κατά παράθεση) σε οικολογική συνείδηση και κατοπιν σε Kwatt :P ??

 

Τι ασυναρτησιες ειναι αυτες που λες? :shock::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου μάτια ήταν μια πολύ όμορφη ιδέα, μια συμβολική κίνηση όπως προαναφέρθηκε και κάτι που αποσκοπούσε στο να δείξει πόσοι άνθρωποι θέλουν να κάνουν έστω κ κάτι μικρό για να αλλάξουν αυτό που συμβαίνει, πόσοι άνθρωποι έχουν ψυλλιαστεί ότι πάμε κατά διαόλου αν δεν αλλάξουμε κάτι, πόσοι άνθρωποι θέλουν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο.

 

Κάποιοι από αυτούς που τα έσβησαν έκαναν μόνο αυτό, κάποιοι άλλοι λειτουργούν καθημερινά με βάση την οικολογική τους συνείδηση.

 

το γεγονός ότι η Ελλάδα βγήκε πρώτη σε συμμετοχές αντί να μας χαροποιήσει που επιτέλους βγήκαμε κ σε κάτι καλό πρώτοι, δίνει το δικαίωμα χαρακτηριστούμε ως μάζα ή ρομποτάκια ή δε θυμάμαι κ εγώ τι στο διάολο;

 

Τέλος πάντων, εμένα σας είπα τι με ενόχλησε. Δε με ενόχλησε το γεγονός ότι υπάρχουν και οι ανθρωποι που διαφωνούν με αυτή την κίνηση. Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούν όλοι σε όλα και πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις ελεύθερα, αυτό άλλωστε σημαίνει και δημοκρατία.

 

Αυτό που μου την έδωσε είναι οι χαρακτηρισμοί και τα προσβλητικά σχόλια (και μιλάω τώρα αποκλειστικά για το κείμενο που έλαβα μέσω e-mail). Ακόμα περισσότερο μου την έδωσε που κάποιοι συμφώνησαν με αυτό τον τρόπο έκφρασης της διαφωνίας τους και αποφάσισαν να το στείλουν σε άλλους και αυτοί σε άλλους και αυτοί σε άλλους.

 

Και τελικά, γιατί έχω γράψει ολόκληρο κατεβατό απ' ότι βλέπω, αυτό το mail ήρθε σε μένα από φίλη μου, στην οποία είχα εγώ προ ημερών στείλει με mail το κείμενο της WWF για τη θέση της Ελλάδας.

(Με βρίζει στα μούτρα μου ή είναι ιδέα μου; )

 

 

Όσο για το κείμενο της Alcyon μου άρεσε κ εμένα πάρα πολύ, με βρήκε σύμφωνη σε όλα κ χαίρομαι που τα παιδάκια της μεγαλώνουν σε ένα σπίτι που οι γονείς σκέφτονται έτσι κ έχουν τόσο ωραίο κ άμμεσο τρόπο να μεταδίδουν την απόψή τους.

 

Alcyon μάλλον πρέπει να εφοδιαστείτε με πολλά κεράκια!!!

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται και τσακωνομαστε ακομα κ εδω δε το καταλαβα αλλα τελοσπαντων!!

λοιπον θα συμφωνησω με τα κειμενα τα "αντιδραστικα" "υβριστικα" κτλ.

θα πω επισης οτι εσβησα τα φωτα μου.

θα πω πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση. οπως παντα αλλωστε!!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι η κινηση ειναι για να ευαισθητοποιηθει ο κοσμος. το εγραψα κ παραπανω, το ειπαν και ολοι οι αλλοι.

απο εκει και περα η κινηση αυτη καθε αυτη ειναι το λιγοτερο ηλιθια...

και εγω νοιωθω βλακας που μας βαζουν να κανουμε τετοιες κινησεις εντυπωσιασμου. ποιος απο την ελλαδα υπευθυνος εκανε κατι για τη γη?

Κ Α Ν Ε Ν Α Σ

ακομα και οι μπλε καδοι μπηκαν γιατι μας επιβληθηκε.

και ναι οι ελληνες ειμαστε οι ηλιθιοτεροι των λαων....

αυτο για μενα ειναι δεδομενο. πολλοι θα μου πειτε οτι σας βριζω. δεν ειναι ετσι. και να σας πω κ κατι? ολοι αυτοι που το δηλωσαν αμφιβαλλω αν το εκαναν κιολας...

γιατι δε κανουν μια συμβολικη κινηση και να φτιαξουν ενα εργοστασιο της δεη με ανανεωσιμες πηγες ενεργειας εστω κ πειραματικα?

πηραν μερος και οι δημοι μη χεσω.....ελεος!!!!!

παντως ηλιθια ξεηλιθια η κινηση ελπιζω τα παιδια μας να αρχισουν να αναπτυσουν οικολογικη συνειδηση και μεσα απο αυτο και απο την ανακυκλωση και απο τις δενδροφυτευσεις και απο πολλα αλλα ππου οι πολιτες κανουν γιατι οταν εγω ημουν παιδι οι ευκαιριες ηταν ελαχιστες.

τωρα αρχιζουμε και εχουμε ευκαιριες...και να δουμε στα πραγματικα αν θα εχουμε "πρωτια". γιατι εγω για τελευταιους μας κοβω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...