Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

28 Mαρτίου. Σβήστε τα φώτα


Recommended Posts

το παραπάνω κείμενο που παράθεσα δεν είναι δικό μου, αλλά το συμμερίζομαι και συμφωνώ με κάθε του λέξη! Δεν καταστρέφω εγώ τον πλανήτη. Δεν θα με κάνουν συνένοχό τους!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω με την Sesame που συμφωναει με τη Maryp που συμφωναει με το αρθρο που ποσταρε!! Εχω βαρεθει να παιρνω την ευθυνη για τις λαμακιες των απυθμενων στομαχιων του πλανητη και να με λενε και περιφρονητικα "μαζα" κι απο πανω. Μην μου φορτωνετε ξενες ενοχες, εχω δικες μου!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω γραφτηκα....

δεν ξερω και δεν με νοιαζει, ποιοι ειναι αυτοι (οι "πανω" απο μας) που βοηθουν για την καταστροφη του πλανητη.εγω θα κανω αυτο που νομιζω σωστο.αυτο που πιστευω οτι μπορει και να βοηθησει και ας ειναι μια μικρη κινηση,ισως ειναι ενα κινητρο για να μας βαλει σε σκεψεις.

ισως γινομαι προβατο και ακολουθω μια ομαδα.

αυτο που πιστευω θα το κανω.εξαλλου δεν θα ενοχλησω κανεναν και δεν εχω να χασω και κατι.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω πως ειναι συμβολική η κίνηση και καλό θα ήταν όσοι μπορούμε να συμμετέχουμε ... μακάρι με τέτοιες κινήσεις - προτοβουλίες να μπορούσαμε να αλλάξουμε τον κόσμο!

συμφωνω και εγω μαζί σου ...

και φυσικα συμμετεχω, ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω αλλα επισης και μια καλη αρχη να ευαισθητοποιηθουμε λιγο ολοι μας.

 

Επίσης θεωρω πως ναι ειμαι υπευθυνη για το πλανητη και τη καταστροφη του επειδη ειναι και το δικο μου σπιτι και ναι μπορω να προσφερω εστω και το απειροελαχιστο(οχι φυσικα σβηνωντας αυριο τα φωτα αλλα γενικοτερα).

Αν συνεχισουμε να εστιαζουμε στην αδυναμια να επηρεάζουμε το γενικοτερο γιγνεσθαι δε θα κανουμε ποτε βηματα προς τα εμπρος.Η λυση βρισκεται στην ατομικη αλλαγη που γινεται κοινωνικη και μαζική.

Link to comment
Share on other sites

ισως γινομαι προβατο και ακολουθω μια ομαδα.

αυτο που πιστευω θα το κανω.εξαλλου δεν θα ενοχλησω κανεναν και δεν εχω να χασω και κατι.

 

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....μία συμβολική κίνηση είναι και θα κάτσω να την απολαύσω κιόλας..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ισως γινομαι προβατο και ακολουθω μια ομαδα.

αυτο που πιστευω θα το κανω.εξαλλου δεν θα ενοχλησω κανεναν και δεν εχω να χασω και κατι.

 

δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο....μία συμβολική κίνηση είναι και θα κάτσω να την απολαύσω κιόλας..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοοιοιοιποοοον εγω δηλωσα συμμετοχη γιατι αν και συμφωνω με αυτα που λεει η μαρυπ διαφωνω κιολας!!! γιατι με αυτη τη λογικη δε θα επρεπε να κανω ανακυκλωση...δε θα επρεπε να κανω τπτ γιατι οι μισανθρωποι μας εχουν χεσμενους...

ομως να πω κ κατι αλλο? πριν 15 χρονια ακουγατε τπτ για οικολογικη συνειδηση? ΟΧΙ!! με αυτες τις συμβολικες κινησεις διαμορφωνουμε συνειδησεις!! και μπορει ο καραμανλης η ο ομπαμα η τα συμφεροντα απο πισω να χεστηκαν ΟΜΩΣ η κορη μου και η κορη της γειτονισσας κατι θα παρει απο αυτο. κατι θα παρει απο το μπλε καδο....σιγα σιγα με μικρα βηματακια προσπαθουμε με το παραδειγμα μας να διαμορφωσουμε συνειδησεις. ετσι τα παιδια μας θα διαλεξουν υβριδικο αμαξι η κατι τετοιο!!

 

maryp σιγα σιγα γινονται αυτες οι αλλαγες...πρεπει να βιδωθει στο μυαλο μας και να μαθουμε στα παιδια μας πως να λειτουργουν κ πως να συμπεριφερονται!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Σοφία... Κι εγώ θα ήθελα πολύ λοιπόν να κυκλοφορώ με το ποδηλατάκι μου στην Αθήνα, εγώ και τα παιδιά μου, να υπήρχαν ΣΟΒΑΡΕΣ υποδομές για την ανακύκλωση και όχι απ'ευθείας αναθέσεις για να τρώνε οι "κουμπάροι", να μην κόβουν τα δέντρα και να καίνε τα δάση, αντί να βάζουν τα ΜΑΤ να φυλάνε την χριστουγεννιάτικη πλαστικούρα του Κακλαμάνη στο Σύνταγμα, να καταλάβουν όλοι την χρησιμότητα που έχουν οι λάμπες οικονομίας, να μην κυκλοφορώ μέρα μεσημέρι σε κεντρικές οδικές αρτηρίες ΚΑΤΑΦΩΤΕΣ (!!!) ενώ τη νύχτα είναι μαύρο σκοτάδι... να μην... να μην... ο κατάλογος δεν έχει τέλος... Δεν πιστεύω στις συμβολικές κινήσεις. Δεν υπάρχει τίποτα συμβολικό στην καταστροφή του περιβάλλοντος και μία συμβολική κίνηση δεν θα αλλάξει συνειδήσεις. Οι συνειδήσεις διαμορφώνονται στα σπίτια μας, εμείς τις διαμορφώνουμε στα παιδιά μας. Οταν οδηγώ και πετάω το ποτηράκι του καφέ απ' το παράθυρο του αυτοκινήτου, το παιδί μου το βλέπει αυτό (δεν λέω ότι το κάνεις εσύ, μην παρεξηγηθώ....) Δεν θα του διαμορφώσω οικολογική συνείδηση σβήνοντας τα φώτα για μία ώρα... Εκεί διαφωνώ μαζί σου Σοφία! :D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε συμφωνουμε!! ομως εσυ ουτως η αλλως το παιδι σου θα το μαθεις να συμπεριφερεται ετσι!!

ομως εγω στη γειτονια μου θα μαθω κ στο παιδι της γειτονισσας!! θελω να πω οτι γινεται ντορος συνεχεια για την οικολογια. μεχρι τωρα ηθελα να κανω ανακυκλωση κ δε μπορουσα. τωρα κανω και προσπαθω να μαθω και στα αλλα παιδια να κανουν!!! αυτο εννοω!!

βεβαια οταν διαβασα οτι θα σβησουν κ οι δημοι κ οι αρχαιολογικοι χωροι τα φωτα ενιωσα λιγο μακακας αλλα δε το λεω φωναχτα!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε ξέρω ρε παιδιά.. στην αρχή σκέφτηκα ότι οπωσδήποτε θα πάρω μέρος, μετά θυμήθηκα ότι πολλές φορές δεν ανακυκλώνω γιατί δεν υπάρχουν αωστές υποδομές για την ανακύκλωση, τουλάχιστον εκεί που μένω, και οκ, εκείνη την μία ώρα μπορεί να δώσουμε κάποιο μήνυμα, αλλά όλες τις υπόλοιπες ώρες τί κάνω για τον πλανήτη? Κι αν το κάνω αυτό θα σταματήσω να πληρώνω την ΔΕΗ? Θα πάω να αγοράσω υβριδικό αυτοκίνητο που τα έχουν ακόμα πανάκριβα για να μην έχω ανάγκη το πετρέλαιό τους? Θα μπορέσω να εμποδίσω την επόμενη πυρκαγιά που θα βάλουν το καλοκαίρι στο βουνό δίπλα στο σπίτι μου?

 

Προς το παρόν το μόνο για το οποίο μπορώ να υπερηφανευτώ είναι ότι ποτέ δεν έχω πετάξει σκουπίδι στο δρόμο, στο δάσος ή στη θάλασσα. Ποτέ δεν πετάω το τσιγάρο μου στο δάσος. Και φυλλάδια που μοιράζουν στον δρόμο δεν δέχομαι να πάρω ούτε εκλογικές διαφημίσεις γιατί ποιός ξέρει πόσα δέντρα κόπηκαν για να φτιαχτούν αυτά. Α, και σβήνω πάντα το φως, τηλεόραση και στερεοφωνικό όταν βγαίνω απο ένα δωμάτιο. Δεν είναι αρκετά το ξέρω. Αλλά είναι καθημερινά και γίνονται πάντα και για όσο ζω και θα μάθω και το παιδί μου να τα κάνει. Αυτά κι ακόμα περισσότερα. Και ελπίζω να αντισταθμίζουν την μια ώρα που δεν ξέρω αν θα σβήσω τα φώτα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

 

 

Ελάχιστες ώρες μας χωρίζουν από την Ώρα της Γης!

 

 

 

Χάρη στη δική σας μοναδική συμμετοχή ξεπεράσαμε κάθε προσδοκία και αποδείξαμε για ακόμα μια φορά ότι η Ελλάδα όταν θέλει μπορεί!

 

 

 

Καθώς η μεγάλη ώρα πλησιάζει θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας μερικές προτάσεις για να περάσετε την Ώρα της Γης δημιουργικά και με ασφάλεια:

 

 

 

Αν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα ή ανειλημμένες υποχρεώσεις, σβήστε τα φώτα νωρίτερα από τις 20.30

Κρατήστε τα φώτα σβηστά όσο περισσότερο μπορείτε. Γιατί όχι και όλη τη νύχτα; Εξάλλου όσοι μείνουν σπίτι για να παρακολουθήσουν τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας από την τηλεόραση, δεν χρειάζονται φώτα

Μοιραστείτε μαζί μας σε ένα σύντομο κείμενο το πώς περάσατε την Ώρα της Γης στο [email protected]

Καιρού επιτρέποντος, ζήστε την Ώρα της Γης εκτός σπιτιού χωρίς να ξεχάσετε βέβαια να σβήσετε προηγουμένως όλα τα φώτα στο σπίτι σας. Κατά την Ώρα της Γης, θα έχετε άλλωστε την ευκαιρία να απολαύστε την πληθώρα των εκδηλώσεων που θα λάβουν χώρα σε όλη την Ελλάδα

Βγάλτε βίντεο και φωτογραφίες από τη δική σας Ώρα της Γης και στείλτε μας το υλικό σε ένα CD ή DVD στα γραφεία μας στην Φιλελλήνων 26, ΤΚ 105 58, Αθήνα

Εναλλακτικά μπορείτε να μας στείλετε ψηφιακές φωτογραφίες (μέγιστος όγκος 2 ΜΒ ανά μήνυμα) στο [email protected]

 

 

Η κοινή μας δράση για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής δεν τελειώνει στις 9:30 αύριο το βράδυ. Εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα μας και σας θέλουμε κοντά μας, συμμάχους στη δράση μας.

 

Ενημερωθείτε για την εκστρατεία του WWF Ελλάς «το κλίμα είναι στο χέρι σας» και για τους τρόπους που μπορείτε να υποστηρίξετε τη δράση μας.

 

 

 

Σας ευχαριστούμε και σας ευχόμαστε καλή επιτυχία στη δική σας ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ!

ειναι ομορφο να ξεκιναμε κατι ολοι μαζι...οσο ουτοπικο και αν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

:shock: ..μόλις σκέφτηκα τι πανηγύρι θα στήσουν αύριο οι κλέφτες αν τα περισσότερα σπίτια είναι και σκοτεινά κι άδεια...

Και κάτι άλλο...σβήνουμε τα φώτα, αλλά βλέπουμε τον αγώνα?....ψήνουμε το φαγητό και παίζουμε στον υπολογιστή.....να γιατί δεν τα παίρνω στα σοβαρά κάτι τέτοια... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ..... προτείνω κεράκια και ρομαντζάδα... :wink: Όσοι έχουν και τζάκι... ακόμα καλύτερα! :D

Να βγούμε και από "την πρίζα" ως άνθρωποι στο κάτω κάτω. Μήπως να το κάναμε συνήθεια για ΚΑΘΕ εβδομάδα; :wink:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλά και εμείς φταίμε για την κατάντια του πλανήτη μας. Μπορεί οι "μεγάλοι" να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης αλλά ποιοι κατοικούν αυτόν τον πλανήτη εκτός απο αυτούς? Εμείς φυσικά που μπορούμε να ξεκινήσουμε κάτι, έστω κάτι μικρό και απειροελάχιστο για την σωτηρία του πλανήτη μας, μήπως και οι επόμενες γενιές, οι γενιές των παιδιών και των εγγονιών μας απολαύσουν μία καλύτερη γη, έναν καλύτερο πλανήτη. Δεν είναι ωραίο να βγάζουμε την ουρά μας απ' έξω σ' αυτή την περίπτωση. Ευθύνη έχουμε ΚΑΙ εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε παιδιά.. στην αρχή σκέφτηκα ότι οπωσδήποτε θα πάρω μέρος, μετά θυμήθηκα ότι πολλές φορές δεν ανακυκλώνω γιατί δεν υπάρχουν αωστές υποδομές για την ανακύκλωση, τουλάχιστον εκεί που μένω, και οκ, εκείνη την μία ώρα μπορεί να δώσουμε κάποιο μήνυμα, αλλά όλες τις υπόλοιπες ώρες τί κάνω για τον πλανήτη? Κι αν το κάνω αυτό θα σταματήσω να πληρώνω την ΔΕΗ? Θα πάω να αγοράσω υβριδικό αυτοκίνητο που τα έχουν ακόμα πανάκριβα για να μην έχω ανάγκη το πετρέλαιό τους? Θα μπορέσω να εμποδίσω την επόμενη πυρκαγιά που θα βάλουν το καλοκαίρι στο βουνό δίπλα στο σπίτι μου?

 

Προς το παρόν το μόνο για το οποίο μπορώ να υπερηφανευτώ είναι ότι ποτέ δεν έχω πετάξει σκουπίδι στο δρόμο, στο δάσος ή στη θάλασσα. Ποτέ δεν πετάω το τσιγάρο μου στο δάσος. Και φυλλάδια που μοιράζουν στον δρόμο δεν δέχομαι να πάρω ούτε εκλογικές διαφημίσεις γιατί ποιός ξέρει πόσα δέντρα κόπηκαν για να φτιαχτούν αυτά. Α, και σβήνω πάντα το φως, τηλεόραση και στερεοφωνικό όταν βγαίνω απο ένα δωμάτιο. Δεν είναι αρκετά το ξέρω. Αλλά είναι καθημερινά και γίνονται πάντα και για όσο ζω και θα μάθω και το παιδί μου να τα κάνει. Αυτά κι ακόμα περισσότερα. Και ελπίζω να αντισταθμίζουν την μια ώρα που δεν ξέρω αν θα σβήσω τα φώτα μου.

 

Ο,τι μπορεί να κάνει ο καθένας μας είναι καλό. Αφού οι "μεγάλοι" δεν καταλαβαίνουν ας προσπαθήσουμε εμείς λοιπόν. Να τα σβήσεις τα φώτα του σπιτιού σου αύριο γιατί έστω και αυτή η απειροελάχιστη κίνηση απο όλους μας κάτι μπορεί να σημαίνει γι' αυτή την άμοιρη τη γη μας!

Link to comment
Share on other sites

:shock: ..μόλις σκέφτηκα τι πανηγύρι θα στήσουν αύριο οι κλέφτες αν τα περισσότερα σπίτια είναι και σκοτεινά κι άδεια...

Και κάτι άλλο...σβήνουμε τα φώτα, αλλά βλέπουμε τον αγώνα?....ψήνουμε το φαγητό και παίζουμε στον υπολογιστή.....να γιατί δεν τα παίρνω στα σοβαρά κάτι τέτοια... :roll:

 

και εγω αυτο σκεφτομουν. Τι χαρα που θα κανουν οι κλεφτες!!

 

Στην τηλεοραση ειπαν οτι μπορουμε να εχουμε ανοιχτη τηλεοραση. Αν μπορουμε να κανουμε κατι για την ημερα της γης ας το διασκεδασουμε τουλαχιστον!!!

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

:shock: ..μόλις σκέφτηκα τι πανηγύρι θα στήσουν αύριο οι κλέφτες αν τα περισσότερα σπίτια είναι και σκοτεινά κι άδεια...

Και κάτι άλλο...σβήνουμε τα φώτα, αλλά βλέπουμε τον αγώνα?....ψήνουμε το φαγητό και παίζουμε στον υπολογιστή.....να γιατί δεν τα παίρνω στα σοβαρά κάτι τέτοια... :roll:

η κινηση ειναι συμβολική

και το σβησιμο των φωτων επίσης ειναι μια απλη ανωδυνη κινηση που μπορεί ο καθενας να κανει δηλώνοντας την ανησυχια του για το περιβαλλον....

αν δηλαδη κλεισουμε το γενικο και οχι απλα το διακοπτη θα αλλαξει κατι στο συμβολισμο της πράξης???

το θεμα ειναι η συμμετοχη και η εκφραση γενικοτερης ανησυχιας ενος μεγαλου μερους πληθυσμου σε ολη τη γη που κανει κατι απλοικο για να πει κατι ομως πολυ σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

:shock: ..μόλις σκέφτηκα τι πανηγύρι θα στήσουν αύριο οι κλέφτες αν τα περισσότερα σπίτια είναι και σκοτεινά κι άδεια...

Και κάτι άλλο...σβήνουμε τα φώτα, αλλά βλέπουμε τον αγώνα?....ψήνουμε το φαγητό και παίζουμε στον υπολογιστή.....να γιατί δεν τα παίρνω στα σοβαρά κάτι τέτοια... :roll:

η κινηση ειναι συμβολική

και το σβησιμο των φωτων επίσης ειναι μια απλη ανωδυνη κινηση που μπορεί ο καθενας να κανει δηλώνοντας την ανησυχια του για το περιβαλλον....

αν δηλαδη κλεισουμε το γενικο και οχι απλα το διακοπτη θα αλλαξει κατι στο συμβολισμο της πράξης???

το θεμα ειναι η συμμετοχη και η εκφραση γενικοτερης ανησυχιας ενος μεγαλου μερους πληθυσμου σε ολη τη γη που κανει κατι απλοικο για να πει κατι ομως πολυ σοβαρο...

 

Συμφωνω,η κινηση ειναι συμβολικη και αποσκοπει μονο στο να στειλει ενα μηνυμα οτι δεν ειμαστε πλεον αδιαφοροι για το περιβαλλον.

Εγω,ντρεπομαι που το λεω,μεχρι προσφατα δεν εκανα ουτε ανακυκλωση,ουτε τιποτα.Ωσπου γυρναει μια μερα η κορη μου απο το νηπιαγωγειο και μου λεει :"μαμα,γιατι δεν κανουμε ανακυκλωση στο σπιτι,οπως κανουμε και στο σχολειο;"Αληθεια,σκεφτηκα,γιατι;

Απο εκεινη την ημερα,αρχισαμε την ανακυκλωση,και ειμαι πολυ περηφανη που πλεον ακομα και η μικρη μου κορη εχει μαθει(ειναι 4) να ξεχωριζει τα σκουπιδια.Επισης πολλες φιλες μου αρχισαν την ανακυκλωση λογω των παιδιων μου(ενταξει ισως οχι μονο γι΄αυτο),αφου οποτε παμε επισκεψη καπου οι μικρες φωναζουν "μαμα,που ειναι η σακουλα για την ανακυκλωση,δεν την βλεπω" :D:D:D:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΦΩΣ!!!

 

ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

 

ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΤΑΓΟΥΜΕ !

ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ !

Να μην υπακούσουμε σαν "πρόβατα" στο κάλεσμα να κλείσουμε τα φώτα το Σάββατο από 8.30 έως 9.30μμ., κι αυτοί που βάζουν τους ψευτοοικολόγους να τσιρίζουν, να κυκλοφορούν με τζετ και λιμουζίνες*, να ρημάζουν τις οικονομίες, να μας διχάζουν ώσπου να αφοπλιστούν από το τέλος του πετρελαίου**.

 

Δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας.

 

Πείτε ΟΧΙ στη μαζική υποταγή και στην ενοχοποίηση των πολιτών του κόσμου.

 

 

Δεν είμαστε ένοχοι εμείς οι απλοί πολίτες του κόσμου για την οικολογική καταστροφή του πλανήτη. Δεν εξαρτάται από εμάς η σωτηρία του πλανήτη.

 

Τον πλανήτη τον καταστρέφουν συστηματικά οι λίγοι, αθέατοι και μεγάλοι, που μπορεί να μη φορούν κουκούλες αλλά κρύβονται μέσα στις σκιές και παίζουν με τις ζωές μας σε ένα ντελίριο επίδειξης ισχύος.

 

 

ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.

 

Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για αυτήν την ρυπογόνα τεχνολογία. Η ηλεκτροκίνηση των αυτοκινήτων ήταν δυνατή εδώ και 40 χρόνια αλλά θέλαν να πουλήσουν τα πετρέλαιά τους.

 

Δε μας έχουν αφήσει καμιά επιλογή από το να χρησιμοποιούμε την ρυπογόνα τεχνολογία τους κι έτσι αθελά μας να γινόμαστε συμμέτοχοι αυτής της οικολογικής καταστροφής.

 

Αυτοί οι μεγάλοι και ισχυροί έχουν την επιλογή της επιβολής μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας αλλά εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα της χρήσης μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας. Μας έχουν κάνει χωρίς την θέλησή μας συνένοχους σε ένα οικολογικό έγκλημα.

 

Και τώρα με αυτήν την άσκηση επιβολής πειθαρχίας προσπαθούν να μας αποσπάσουν και την ομολογία ότι εμείς είμαστε συνυπεύθυνοι για αυτήν την καταστροφή. Μας λένε ότι από εμάς εξαρτάται η σωτηρία του περιβάλλοντος όταν εμείς δεν έχουμε καμμία συμμετοχή στις αποφάσεις που καθορίζουν τη ζωή μας. Μας λένε να πλένουμε με κρύο νερό για να κάνουμε οικονομία στην Ενέργεια. Μα αν η ενέργεια παραγόταν από τον ήλιο και τον άνεμο τότε η παραγωγή της δε θα επιβάρυνε το περιβάλλον.

 

Το θέμα δεν είναι πόση ενέργεια καταναλώνουμε αλλά πόσο ρυπογόνος είναι ο τρόπος παραγωγής αυτής της ενέργειας κι αυτό δεν το καθορίζουμε εμείς, οι πολίτες του κόσμου, αλλά οι ασυνείδητοι, προδότες και μισάνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις. Η Δ.Ε.Η. (ο ανηλεής αυτός δολοφόνος που το μόνο που ξέρει είναι να ρυπαίνει και να αυξάνει συνεχώς το κόστος της ενέργεια) ετοιμάζεται να κάνει κι άλλο εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος με λιθάνθρακα.

 

Και τώρα μας ζητούν να κλείσουμε όλοι τα φώτα το Σάββατο από 8.30 έως και 9.30. Το ονομάζουν ώρα της Γης αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας και μια Δήλωση υπαιτιότητας και ενοχής για την οικολογική καταστροφή του περιβάλλοντος.

 

 

Αυτοί θέλουν για μια ώρα να είμαστε στο σκοτάδι.

 

 

Εμείς απαντάμε με μια ώρα μέσα στο φως.

 

 

ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΝΑ... ΑΝΑΨΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ.

 

 

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ....

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΠΡΟΣ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ.

 

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΩΝ ΠΟΥ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ.

 

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ.

 

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

 

ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ. ΕΝΑ ΦΩΣ ΠΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.

 

ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΙΑΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝΕ, ΜΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ, ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΦΩΤΟΔΟΤΗ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ.

 

ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.

 

 

ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΦΩΣ.....

 

ΑΝΑΨΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ. ΑΣ ΛΑΜΨΕΙ Η ΝΥΧΤΑ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΑΣ ΛΟΥΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...

 

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΤΩΡΑ!!!!

 

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ....

ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ

ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ

 

 

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ !

ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ !

ΕΝΕΡΓΕΙΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ!

 

 

 

 

http://www.tvxs.gr/forum/index.php?topic=583.0

http://troktiko.blogspot.com/2009/03/blogger_27.html

Link to comment
Share on other sites

:shock: ..μόλις σκέφτηκα τι πανηγύρι θα στήσουν αύριο οι κλέφτες αν τα περισσότερα σπίτια είναι και σκοτεινά κι άδεια...

Και κάτι άλλο...σβήνουμε τα φώτα, αλλά βλέπουμε τον αγώνα?....ψήνουμε το φαγητό και παίζουμε στον υπολογιστή.....να γιατί δεν τα παίρνω στα σοβαρά κάτι τέτοια... :roll:

η κινηση ειναι συμβολική

και το σβησιμο των φωτων επίσης ειναι μια απλη ανωδυνη κινηση που μπορεί ο καθενας να κανει δηλώνοντας την ανησυχια του για το περιβαλλον....

αν δηλαδη κλεισουμε το γενικο και οχι απλα το διακοπτη θα αλλαξει κατι στο συμβολισμο της πράξης???

το θεμα ειναι η συμμετοχη και η εκφραση γενικοτερης ανησυχιας ενος μεγαλου μερους πληθυσμου σε ολη τη γη που κανει κατι απλοικο για να πει κατι ομως πολυ σοβαρο...

 

 

 

Συμφωνω,η κινηση ειναι συμβολικη και αποσκοπει μονο στο να στειλει ενα μηνυμα οτι δεν ειμαστε πλεον αδιαφοροι για το περιβαλλον.

Εγω,ντρεπομαι που το λεω,μεχρι προσφατα δεν εκανα ουτε ανακυκλωση,ουτε τιποτα.Ωσπου γυρναει μια μερα η κορη μου απο το νηπιαγωγειο και μου λεει :"μαμα,γιατι δεν κανουμε ανακυκλωση στο σπιτι,οπως κανουμε και στο σχολειο;"Αληθεια,σκεφτηκα,γιατι;

Απο εκεινη την ημερα,αρχισαμε την ανακυκλωση,και ειμαι πολυ περηφανη που πλεον ακομα και η μικρη μου κορη εχει μαθει(ειναι 4) να ξεχωριζει τα σκουπιδια.Επισης πολλες φιλες μου αρχισαν την ανακυκλωση λογω των παιδιων μου(ενταξει ισως οχι μονο γι΄αυτο),αφου οποτε παμε επισκεψη καπου οι μικρες φωναζουν "μαμα,που ειναι η σακουλα για την ανακυκλωση,δεν την βλεπω" :D:D:D:D:D

 

 

 

 

 

Εγώ πάλι προτιμώ από τις συμβολικές κινήσεις εντυπωσιασμού τις πράξεις....τον τελευταίο καιρό κάποιοι μας εμπαίζουν πολύ άσχημα...όλο συμβολισμό είναι κι από πράξεις μηδέν!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έχω τύψεις για τίποτα....και ανακυκλώνω και προσέχω το περιβάλλον...πόσοι από αυτούς που θα κλείσουν σήμερα τα φώτα πλένουν με οικολογικά απορρυπαντικά?

Πόσοι ανακυκλώνουν?

Πόσοι έχουν καταλάβει τι γίνεται?

Ούτε το ένα δέκατο...οι περισσότεροι παίρνουν μέρος γιατί πείστηκαν και το κουφό είναι ότι μετά θα νομίζουν κιόλας ότι βοήθησαν το περιβάλλον.

Ενημέρωση θέλει ο κόσμος κι ευκαιρίες....όχι τους καθοδηγητές από το υπερπέραν...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΤΑΓΟΥΜΕ !

 

Δεν είναι υποταγή η αποδοχή μιας ενδιαφέρουσας πρότασης.

 

 

Δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας.

Τα παραλέμε! Κανείς δε μας έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό. Μια πρόταση γίνεται (συμβολική ή μη) πάντως ΟΠΟΙΟΣ θέλει το κάνει.

 

Δεν είμαστε ένοχοι εμείς οι απλοί πολίτες του κόσμου για την οικολογική καταστροφή του πλανήτη. Δεν εξαρτάται από εμάς η σωτηρία του πλανήτη.

 

ΛΑΘΟΣ! Είναι ευθύνη ΟΛΩΝ ΜΑΣ! Το κάνουμε για τα παιδιά μας! Δεν το έκαναν οι γονείς μας για μας... κρίμα, θα προσπαθήσω να διορθώσω το λάθος των γονιών μας προς χάρη των παιδιών μας!

 

Ότι μπορώ θα κάνω... δε θα γίνω συνένοχος στη μόλυνση των "μεγάλων οικονομικών συμφερόντων". Τουλάχιστον ας λείπει το δικό μου σκουπίδι. Ας ανακυκλώσω το δικό μου χαρτί. Ας φυλάξω το δικό μου λάδι. Ας προσέξω εγώ την ενεργειακή σπατάλη του σπιτιού μου!

 

Ένας ένας... κι όλοι μαζί... έτσι ξεκινάνε οι επαναστάσεις.. και όχι με μεγάλα λόγια και μεγάλες κουβέντες. Μόνο με πράξεις. Ακόμα και οι μικρότερες πράξεις είναι σημαντικές. Στο κάτω κάτω τα παιδιά μας ας μάθουν από εμάς το σεβασμό στο περιβάλλον. Με όποιον τρόπο. Γιατί κάποτε αυτά θα κυβερνήσουν! Και οι κυβερνήσεις υποχωρούν καμιά φορά... στις προσταγές του κοινωνικού συνόλου (κι ας το κάνουν για ψηφοθηρία).

 

 

Τον πλανήτη τον καταστρέφουν συστηματικά οι λίγοι, αθέατοι και μεγάλοι, που μπορεί να μη φορούν κουκούλες αλλά κρύβονται μέσα στις σκιές και παίζουν με τις ζωές μας σε ένα ντελίριο επίδειξης ισχύος.

 

Αυτοί και όχι μόνο αυτοί... αλλά και εμείς!

 

Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για αυτήν την ρυπογόνα τεχνολογία.

Λάθος!

 

Δεν πρόκειται να αποποιηθώ των ευθυνών μου για την τεχνολογία! Κι ας μην λαμβάνω άμεσα μέρος... λαμβάνω έμμεσα!

Και αυτοκίνητο έχω, και κινητό, και 3 τηλεοράσεις και 2 υπολογιστές, και στεγνωτήριο με ενεργειακή κλάση C.... και τόσα άλλα!!!!

 

Κανένας δε μου επέβαλε την αγορά τους... κι όμως τα έχω!

 

Η ηλεκτροκίνηση των αυτοκινήτων ήταν δυνατή εδώ και 40 χρόνια αλλά θέλαν να πουλήσουν τα πετρέλαιά τους.

 

Οι ευθύνες που λέγαμε παραπάνω. Εξακολουθώ να έχω αυτοκίνητο. (Ευτυχώς μόνο ένα κι ας είναι οι ανάγκες μας περισσότερες).

 

Τώρα όμως που είναι διαθέσιμα τα υβριδικά... δε βλέπω και μεγάλη ζήτηση... Ποιος φταίει; Μήπως εμείς....! Για να το ξανασκεφτούμε ....

 

Δε μας έχουν αφήσει καμιά επιλογή από το να χρησιμοποιούμε την ρυπογόνα τεχνολογία τους κι έτσι αθελά μας να γινόμαστε συμμέτοχοι αυτής της οικολογικής καταστροφής.

 

Όχι και άθελά μας! Στο "δε βαριέσαι" το έχουμε ρίξει... και να τα διπλά αυτοκίνητα και να τα σκουπίδια όλα μαζί χωρίς διαχωρισμό καμία ανακύκλωση... "δε βαριέσαι"... "και τι έγινε"... Και κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας... προφασιζόμενοι πως πάντα φταίνε οι άλλοι! Τι βολικό!!! Και κοιμόμαστε ήσυχοι τη νύχτα(!!!) Και δε βλέπουμε τα χάλια μας στον καθρέφτη μας!!! Τόσο πολύ αλλοτριωθήκαμε που.... λέμε πως επειδή το δικό μας κακό είναι μικρό... δεν είναι κακό!

 

Αυτοί οι μεγάλοι και ισχυροί έχουν την επιλογή της επιβολής μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας αλλά εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα της χρήσης μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας. Μας έχουν κάνει χωρίς την θέλησή μας συνένοχους σε ένα οικολογικό έγκλημα.

 

Λάθος! (Τους λόγους τους προανέφερα)

 

......Μας λένε ότι από εμάς εξαρτάται η σωτηρία του περιβάλλοντος όταν εμείς δεν έχουμε καμμία συμμετοχή στις αποφάσεις που καθορίζουν τη ζωή μας.

 

Εξαρτάται ΚΑΙ από εμάς!

Έχουμε συμμετοχή ..... νομίζω εκλογές λέγονται...

Και υπάρχουν και οι διαδηλώσεις ως μορφές διαμαρτυρίας και τόσοι άλλοι τρόποι για να ακουστεί κανείς! Δε λέω πως μας ακούνε γιατιί οι καρέκλες τους είναι πολύ ψηλά.... αλλά όλο και κάτι μπορούμε να κάνουμε!

 

Μας λένε να πλένουμε με κρύο νερό για να κάνουμε οικονομία στην Ενέργεια. Μα αν η ενέργεια παραγόταν από τον ήλιο και τον άνεμο τότε η παραγωγή της δε θα επιβάρυνε το περιβάλλον.

 

Ακόμα και οι εναλλακτικοί τρόποι παραγωγής ενέργειας δε μας δίνουν άλλοθι για αλόγιστη σπατάλη!

 

Το θέμα δεν είναι πόση ενέργεια καταναλώνουμε αλλά πόσο ρυπογόνος είναι ο τρόπος παραγωγής αυτής της ενέργειας κι αυτό δεν το καθορίζουμε εμείς, οι πολίτες του κόσμου, αλλά οι ασυνείδητοι, προδότες και μισάνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις.

 

Παρακάμπτω τα .... πομπώδη λόγια.... και σχολιάζω:

Το θέμα ΕΙΝΑΙ και ΠΟΣΗ ενέργεια καταναλώνουμε και ΠΩΣ τη διαχειριζόμαστε καθώς και με ΠΟΙΟ τρόπο την αποδίδουμε στο περιβάλλον!

Για το ποιοι παίρνουν αποφάσεις ... τα είπα παραπάνω... (πολλές επαναλλήψεις έχει το κείμενο ..... μα καλα ... τι προσπαθεί να μας "μάθει" - "πείσει";;;)

 

Η Δ.Ε.Η. (ο ανηλεής αυτός δολοφόνος που το μόνο που ξέρει είναι να ρυπαίνει και να αυξάνει συνεχώς το κόστος της ενέργεια) ετοιμάζεται να κάνει κι άλλο εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος με λιθάνθρακα.

 

Παρακαλώ;!

Ασε το δολοφόνο έξω από το σπίτι.... Αν όλοι τον αφήσουμε έξω... τότε μάλλον θα ψοφίσει στην πείνα. Άρα δε θα έχουμε δολοφόνο!

Μάλλον εμείς δεν ξέρουμε τι θέλουμε!!!

 

 

Και τώρα μας ζητούν να κλείσουμε όλοι τα φώτα το Σάββατο από 8.30 έως και 9.30.

 

Και τι θα πάθουμε για 1 ώρα; Στο κάτω κάτω.... ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!! Οι υπόλοιποι.... ας τα έχουν αναμένα.

 

Το ονομάζουν ώρα της Γης

Ας το πούνε όπως θέλουν... προσωπικά μου αρέσει το όνομα. Δε θα άλλαζα την πρόθεσή μου ανάλογως του ονόματος.

 

.....αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας και μια Δήλωση υπαιτιότητας και ενοχής για την οικολογική καταστροφή του περιβάλλοντος.

 

Οι επαναλλήψεις που λέγαμε παραπάνω....

Εμένα μου κάνουν κάπως ..... σαν πλύση εγκεφάλου. Δε μου αρέσουν. Είμαι έξυπνο παιδί και καταλαβαίνω με την 1η αυτό που μου λέει ο άλλος. Όταν επιμένει.... μου υποτιμά τη νοημοσύνη.

 

 

Αυτοί θέλουν για μια ώρα να είμαστε στο σκοτάδι

 

Εγώ δεν το βλέπω έτσι....

Θα ανάψω τα κεριά μου. Θα βάλω το τζάκι μου (που θα το άναβα έτσι κι αλλιώς). Θα αράξω με τα παιδιά μου και θα λέμε ιστορίες, τρώγοντας κάποιο φρουτάκι στη ζεστασιά του σπιτιού μου. Και μέσα στις ιστορίες θα τους πω... ΓΙΑΤΙ ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΜΑΜΑ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟ ΦΩΣ!

 

 

Εμείς απαντάμε με μια ώρα μέσα στο φως.

Είπαμε... όπως αρέσει στον καθένα.

 

 

ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

ΝΑ... ΑΝΑΨΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ.

 

Δε θα είμαι εκεί... έχω άλλο ραντεβού! Ραντεβού με την "ώρα της Γης"... μιας και δώσανε αυτό το όνομα.

 

 

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ....

 

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΠΡΟΣ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ.

 

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΩΝ ΠΟΥ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ.

 

ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ.

 

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

 

ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ

ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ. ΕΝΑ ΦΩΣ ΠΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.

 

ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΙΑΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝΕ, ΜΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ, ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΦΩΤΟΔΟΤΗ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ.

 

ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.

 

 

ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΦΩΣ.....

 

ΑΝΑΨΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ. ΑΣ ΛΑΜΨΕΙ Η ΝΥΧΤΑ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΑΣ ΛΟΥΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...

 

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΤΩΡΑ!!!!

 

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ....

ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ

ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ

 

 

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ !

ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ !

ΕΝΕΡΓΕΙΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ!

 

 

 

 

http://www.tvxs.gr/forum/index.php?topic=583.0

http://troktiko.blogspot.com/2009/03/blogger_27.html

 

Δε χρειάζομαι τις αναμένες λάμπες μου για να δηλώσω την άρνησή μου στις επιλογές των εκάστοτε κυβερνήσεων....

Μη δίνουμε πολιτική χροιά σε κινήσεις έστω και συμβολικές που θα βοηθήσουν έστω και λίγο τη Γη μας.

Δε χρειάζεται να αντιδρούμε μόνο και μόνο για να αντιδράσουμε! Αναλωνόμαστε χωρίς λόγο και καμιά φορά γινόμαστε παράλογοι. Γινόμαστε... ίδιοι με τους θύτες μας. Μεταμορφωνόμαστε οι ίδιοι σε δήμιοι... και νομίζουμε πως έχουμε δίκιο....

 

 

Λοιπόν.... εγώ θα είμαι εκεί στο ραντεβού ... με το σπιτάκι μου στα σκοτεινά... δε θα φοβάμαι τους κλέφτες αφού θα είμαι μέσα ... :wink: Θα έχω τα παιδάκια μου αγκαλιά... το σύζυγο κοντά μου... τα κεράκια μου και το τζάκι μου αναμένο... και τη συνείδησή μου ήσυχη για το ότι έκανα κάτι... τόσο δα... που περνά από το χέρι μου... για αυτή την κακομοιρα τη γη... το μεγάλο μου ΣΠΙΤΙ ! Δεν είμαι και "η πρώτη" στην καθαριότητα, αλλά αφού μπορώ να μη τη "λερώσω" έστω για μια στιγμή.... θα το κάνω!

 

ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΕΙ!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...