Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Παράθεση

Edit admin 2018 - η δημοσίευση έχει επεξεργαστεί εξαιτίας παλαιότερων δεδομένων που δεν ίσχυαν πια

 

Αγορά ή ενοικίαση θήλαστρου

 

Παρακαλούμε επισκεφθείτε τις ιστοσελίδες πιο κάτω, για να δείτε τα διαθέσιμα μοντέλα ενώ αναζητήστε από τις Ελληνικές ιστοσελίδες των εταιρειών αυτών, τα μοντέλα τα οποία διαθέτουν προς ενοικίαση. 

 

https://www.medela.com/breastfeeding/products/breast-pumps

https://www.ameda.com/products/

 

Αγορά μεταχειρισμένου θήλαστρου

 

Εάν επιθυμειτε αγορά μεταχειρισμένου θήλαστρου μπορείτε να αναζητήσετε και στην ενότητα Parentscafe.gr 

 

https://www.parentscafe.gr/forum/forum/140-poylao-vrefikapaidika-axesoyar-mpanakia-thilastra-klp/

 

 

"Είναι πολύ σημαντικό να επιλέξετε το σωστό θήλαστρο για σας, ειδικά αν το μωρό δεν βρίσκεται μαζί με τη μητέρα. Παρακαλώ πολύ ενημερωθείτε από τις ιστοσελίδες των εταιρειών για να επιλέξετε το σωστό θήλαστρο."

 

Σε γενικές γραμμές:

 

Τα χειροκίνητα/χειρός (μία χοάνη)  απευθύνονται σε μητέρες που ήδη έχουν επιτύχει εδραίωση γαλουχίας.

ΔΕΝ είναι ιδανικά για συστηματική άντληση σε περίπτωση εργασίας, βολεύουν για περιστασιακή χρήση.

 

Τα ηλεκτρικά διπλής άντλησης (δύο χοάνες αντλούν ταυτόχρονα και από τις δύο πλευρές άρα η άντληση γίνεται πολύ πιο σύντομα) βολεύουν για συστηματική χρήση, απευθύνονται σε μητέρες που επιθυμούν επαναγαλακτισμό ή ικανοποιητική συμπληρωματική σίτιση του βρέφους με μητρικό γάλα, σε περίπτωση εργασίας.

[Τα ηλεκτρικά μονής άντλησης δηλαδή άντληση από το ένα στήθος κάθε φορά, είναι κάτι το ενδιάμεσο]

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Χαιρόμαι που βρήκα πληροφορίες για θήλαστρα, σίγουρα θα μπορέσω να βγάλω αρκετό γάλα, ένα γευμα? Εχω θηλασει αποκλειστικά 6 μήνες.

 

Για να διαπιστώσεις αν ένα θήλαστρο είναι κατάλληλο για σένα θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον 12 φορές σε διαφορετικές ώρες για να καταλάβεις αν το θήλαστρο μπορεί να ανταποκριθεί σε σένα.

 

 

Δυστυχώς υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους και δεν καταφέρνουν να αντλήσουν γάλα... :?

 

Υπάρχουν μητέρες που χρειάζεται να κάνουν περισσότερες από μία αντλήσεις για να συμπληρώσουν γεύμα ενώ άλλες με το ίδιο θήλαστρο τα καταφέρνουν πολύ καλύτερα.

 

Τα θήλαστρα που έχουν φανεί αποτελεσματικά στις περισσότερες μητέρες είναι αυτά των δύο φάσεων άντλησης (swing, pump in style, symphony της medela).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για τις επιπλέον πληροφορίες, πως να δοκιμασω ομως το θήλαστρο? Εκανα μια ερευνα αγοράς, ειναι λίγο ακριβα.

 

Μόνο αν κάποια γνωστή σας έχει θήλαστρο μπορείτε να το δοκιμάσετε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες όπως σε όλα τα ήδη που μπορείτε να βρείτε στην αγορά.

 

Τα ενοικιαζόμενα μπορείτε να τα νοικιάσετε για λίγες μέρες, αλλά το/τα μπουκαλάκι/κια θα τα αγοράσετε αναγκαστικά.

 

Αν θέλετε να σας πω πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για σας, να μου γράψετε πόσο συχνά θέλετε να λείπετε από το μωρό και για πόσες ώρες κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Aγλαια μου, πηγα σημερα να νοικιασω το symphony και τελικα κατεληξα να αγορασω το Pump in Style, Medela. Πιστευεις οτι επραξα καλα? Ειναι σχεδον ιδια θηλαστρα αυτα? Το ενα το δοκιμασα στο νοσοκομειο και μου αρεσε πολυ. Σημερα δοκιμασα και το Pump in Style και μου φανηκε παρομοιο. Απλα σκεφτηκα οτι αφου θελω να κανω και αλλο παιδακι θα μου χρειαστει και για μετα. Θα τα εδινα ουτως η αλλως τα χρηματα στις ςνοικιασεις. Εχω και το mini electric αλλα καμια σχεση.... Ελπιζω να εκανα καλη αγορα, γιατι ηταν σχετικα ακριβο. Ταλαιπωρουμε με μαστιτιδες τελευταια και ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν περασει και με τη βοηθεια του θηλαστρου, ισως θα πρεπει να διακοψω το θηλασμο!!! δεν το θελω με τιποτα αυτο.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?τα θηλαστρα αυτα και συγκεκριμενα το Symphony, Medela ,το νοικιαζουμε απο τα νοσοκομεια??

 

Όχι από τα νοσοκομεία αλλά από την εταιρεία που γράφει μέσα στο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Aγλαια μου, πηγα σημερα να νοικιασω το symphony και τελικα κατεληξα να αγορασω το Pump in Style, Medela. Πιστευεις οτι επραξα καλα? Ειναι σχεδον ιδια θηλαστρα αυτα? Το ενα το δοκιμασα στο νοσοκομειο και μου αρεσε πολυ. Σημερα δοκιμασα και το Pump in Style και μου φανηκε παρομοιο. Απλα σκεφτηκα οτι αφου θελω να κανω και αλλο παιδακι θα μου χρειαστει και για μετα. Θα τα εδινα ουτως η αλλως τα χρηματα στις ςνοικιασεις. Εχω και το mini electric αλλα καμια σχεση.... Ελπιζω να εκανα καλη αγορα, γιατι ηταν σχετικα ακριβο. Ταλαιπωρουμε με μαστιτιδες τελευταια και ο γιατρος μου ειπε οτι αν δεν περασει και με τη βοηθεια του θηλαστρου, ισως θα πρεπει να διακοψω το θηλασμο!!! δεν το θελω με τιποτα αυτο.

 

Καλή αγορά!

 

Στη θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις γιατρό που να σε στηρίξει καλύτερα στο θέμα με τις μαστίτιδες. Αν ο δικός σου δεν μπορεί να τις διαχειριστεί υπάρχουν άλλοι που τις διαχειρίζονται μια χαρά...

 

Αν ενδιαφέρεσαι στείλε πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με ενδιαφερει σιγουρα, αν και τον εχω πολλα χρονια, αλλα θελω να γινω καλα. Μου προτεινε καποιες ενεσεις να κανω αν δεν περασει και με το θηλαστρο και βλεπουμε, μου ειπε. Επισης θελω να με ενημερωσεις οπωσδηποτε για την παιδιατρο σου. Κανει και επισκεψεις στο σπιτι αν υπαρξει αναγκη? Θα ηθελα επισης να μη δινει φαρμακα με το παραμικρο. Αυτη η παιδιατρος σου διαβασα επισης οτι σε στηριξε και στον θηλασμο. Μπραβο της, σπανιο φαινομενο. (σου εκανα σχετικη ερωτηση και στο τοπικ "απουσια"). Ειναι και κοντα μας το ιατρειο της (Σοφουλη ειδα ) οποτε ακομα καλυτερα.

Εγω με αυτες τις μαστιτιδες και τα πετρωματα ταλαιπωρουμαι μερες τωρα. Πριν λιγο ειδα και το αλλο μου στηθος πετρωσε σε ενα σημειο. Ο θεος βοηθος με μωρο και θηλαστρο παρεα!!!

 

ευχαριστω και παλι

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις περιπου σε τι κοστος κυμαινεται η ενοικιαση θηλαστρου και εαν μπορει καποιος να το νοικιασει σε μια επαρχιακη πολη!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αγλαία γιατί το mini electric της medela λεει πως είναι για περιστασιακή χρήση. Εγω εδώ και 2,5 μήνες με αυτό έχω βγάλει πολύ γάλα. Κάτι δεν κάνω καλά;;;Πόσο χρήσιμο είναι όλο αυτό που έγραψες!!!!!Μου το έχει δαν'ησει φίλη μου αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω καλά την χοάνη. Τι κάνω;;;Απ ότι φαίνεται για καιρό ακόμα με αυτο θα βγάζω γιατί το μωρό έμαθε στο μπιμπερό και δυσανασχετεί. Το βγάζω και το δείνω. Δεν θέλω να δώσω ξένο ούτε μια φορά.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις περιπου σε τι κοστος κυμαινεται η ενοικιαση θηλαστρου και εαν μπορει καποιος να το νοικιασει σε μια επαρχιακη πολη!

 

δεν ειμαι η Αγλαΐα αλλα μπορω να σου απαντησω!!!

φυσικα και μπορεις να νοικιασεις θηλαστρο αφου μενεις σε επαρχια!!!

κι εγω νοικιαζω και μου το εστειλαν Κρητη!!!

λοιπον,το θηλαστρο lactina μπορεις να το νοικιασεις 50 ευρω/μηνα!!!

το θηλαστρο που ειναι καλυτερο ειναι το symphony που το νοικιαζεις 60 ευρω/μηνα!!οσο για την επιλογη αυτων των 2 θεωρω οτι το symphony ειναι το καλυτερο,εγω εχω βαλει και διπλη αντληση και αντλω!!!

οσον αφορα το ποιο σου ταιριαζει αυτο θα στο πει η Αγλαια!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία γιατί το mini electric της medela λεει πως είναι για περιστασιακή χρήση. Εγω εδώ και 2,5 μήνες με αυτό έχω βγάλει πολύ γάλα. Κάτι δεν κάνω καλά;;;Πόσο χρήσιμο είναι όλο αυτό που έγραψες!!!!!Μου το έχει δαν'ησει φίλη μου αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω καλά την χοάνη. Τι κάνω;;;Απ ότι φαίνεται για καιρό ακόμα με αυτο θα βγάζω γιατί το μωρό έμαθε στο μπιμπερό και δυσανασχετεί. Το βγάζω και το δείνω. Δεν θέλω να δώσω ξένο ούτε μια φορά.

 

παλι δεν ειμαι η Αγλαια να σου απαντησω ομως επειδη αντλουσα με το mini electricθα σου πω,ειναι πραγματι για περιστασιακη χρηση,δεν ειναι για ολα τα γευματα του μωρου!!!μπορει να εχεις βγαλει με αυτο πολυ γαλα αλλα να ξερεις πως αν συνεχισεις με αυτο μαλλον θα εχεις μειωση στο γαλα σου!!!

επισης,εμενα μου προκαλουσε δυσφορια!!!

νομιζω πως ξερω τι κανεις με τη χοανη και δεν καθαριζει:

αυτο το κιτρινο που ειναι στη κατω μερια,βγαινει και καθαριζεται!!!

το εβγαζες καθολου?

το πετυχα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

katerina24 μ΄έσα είσαι. Το πέτυχες. Δεν ήξερα οτι δεν εβγαινε. Προσπάθησα μια-δυο φορές να το βγάλω αλλά επειδη δεν είναι δικό μου φοβηθηκα μηπως το σπάσω.Εγω βγάζω κάθε μέρα ανα 3-4 ώρες.Το bebe μου το γλυκουλινάκι τρώει μόνο δικό μου και απο το θηλαστρο. Ειναι ακόμα κλεισμένη η μητουλα του και δυσκολευεται να θηλάσει.Το βγάζω και το δεινω και καποιο το στέλνω σε σακουλάκια στην καταψυξη.Το θέμα είναι πως δεν έχω δει δραματική μειωση του γάλακρος.10-20 γρμ στον μήνα.Εχω όμως βάλει στην άκρη πολύ γάλα για μετά. Δεν καταναλώνει ΄πολύ. Πίνει 100γρμ ανα 2 ώρες. Δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο αλλά ο άλλος μου έπεινε μόνο ξένο και 180 γρμ στην αντιστοιχη ηλικία με αυτόν.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις περιπου σε τι κοστος κυμαινεται η ενοικιαση θηλαστρου και εαν μπορει καποιος να το νοικιασει σε μια επαρχιακη πολη!

 

δεν ειμαι η Αγλαΐα αλλα μπορω να σου απαντησω!!!

φυσικα και μπορεις να νοικιασεις θηλαστρο αφου μενεις σε επαρχια!!!

κι εγω νοικιαζω και μου το εστειλαν Κρητη!!!

λοιπον,το θηλαστρο lactina μπορεις να το νοικιασεις 50 ευρω/μηνα!!!

το θηλαστρο που ειναι καλυτερο ειναι το symphony που το νοικιαζεις 60 ευρω/μηνα!!οσο για την επιλογη αυτων των 2 θεωρω οτι το symphony ειναι το καλυτερο,εγω εχω βαλει και διπλη αντληση και αντλω!!!

οσον αφορα το ποιο σου ταιριαζει αυτο θα στο πει η Αγλαια!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια Κατερινα μου!!!Ηδη πηρα τηλεφωνο αλλα δεν ειχαν διαθεσιμο θηλαστρο, ηταν ολα νοικιασμενα... :cry: Δε το προλαβα το κακο......... :cry: ...γαλουχια τελος!!! :cry:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

katerina24 μ΄έσα είσαι. Το πέτυχες. Δεν ήξερα οτι δεν εβγαινε. Προσπάθησα μια-δυο φορές να το βγάλω αλλά επειδη δεν είναι δικό μου φοβηθηκα μηπως το σπάσω.Εγω βγάζω κάθε μέρα ανα 3-4 ώρες.Το bebe μου το γλυκουλινάκι τρώει μόνο δικό μου και απο το θηλαστρο. Ειναι ακόμα κλεισμένη η μητουλα του και δυσκολευεται να θηλάσει.Το βγάζω και το δεινω και καποιο το στέλνω σε σακουλάκια στην καταψυξη.Το θέμα είναι πως δεν έχω δει δραματική μειωση του γάλακρος.10-20 γρμ στον μήνα.Εχω όμως βάλει στην άκρη πολύ γάλα για μετά. Δεν καταναλώνει ΄πολύ. Πίνει 100γρμ ανα 2 ώρες. Δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγο αλλά ο άλλος μου έπεινε μόνο ξένο και 180 γρμ στην αντιστοιχη ηλικία με αυτόν.

Οπως σου ειπα και σε αλλο τοπικ, αλλαξε θηλαστρο, παρε το symhpony!!Παρε τηλ να στο κρατησουν αν δεν υπαρχει τωρα διαθεσιμο!!10-20 γρ τον μηνα τι εννοεις?????Οτι τον γεναρη εβγαλες 48000γρ και τον φλεβαρη 47980???? :shock::shock: Πλακα κανεις???Αυτο δεν ειναι μειωση!!!Εσυ αν παρεις το symhpony θα βγαζεις 10 λιτρα την μερα!!! :):):)

Δηλαδη τρωτε 1200 γρ την μερα???Εμεις τρωμε γυρω στα 800-850 γρ μεσο ορο το 24ωρο!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω εαν ξερεις περιπου σε τι κοστος κυμαινεται η ενοικιαση θηλαστρου και εαν μπορει καποιος να το νοικιασει σε μια επαρχιακη πολη!

 

δεν ειμαι η Αγλαΐα αλλα μπορω να σου απαντησω!!!

φυσικα και μπορεις να νοικιασεις θηλαστρο αφου μενεις σε επαρχια!!!

κι εγω νοικιαζω και μου το εστειλαν Κρητη!!!

λοιπον,το θηλαστρο lactina μπορεις να το νοικιασεις 50 ευρω/μηνα!!!

το θηλαστρο που ειναι καλυτερο ειναι το symphony που το νοικιαζεις 60 ευρω/μηνα!!οσο για την επιλογη αυτων των 2 θεωρω οτι το symphony ειναι το καλυτερο,εγω εχω βαλει και διπλη αντληση και αντλω!!!

οσον αφορα το ποιο σου ταιριαζει αυτο θα στο πει η Αγλαια!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την πληροφορια Κατερινα μου!!!Ηδη πηρα τηλεφωνο αλλα δεν ειχαν διαθεσιμο θηλαστρο, ηταν ολα νοικιασμενα... :cry: Δε το προλαβα το κακο......... :cry: ...γαλουχια τελος!!! :cry:

 

Μαργαριτα μου,πιστεψε με δεν ειναι καθολου αργα!!!!

μπορεις να επαναφερεις τη γαλουχια!!!!

μπορεις προς το παρον να παρεις ενα μικρο και να βγαζεις σιγα-σιγα και μετα νοικιαζεις το νοσοκομειακο!!!!

φτανει να εχεις θεληση Μαργαριτα!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί το mini electric της medela λεει πως είναι για περιστασιακή χρήση.

 

Είναι και για περιστασιακή χρήση και για μερικώς εργαζόμενες μητέρες. Δεν είναι μόνο για περιστασιακή χρήση.

 

Εγω εδώ και 2,5 μήνες με αυτό έχω βγάλει πολύ γάλα.

 

Προφανώς έχεις υπερπαραγωγή και δεν έχει πρόβλημα με το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος. Είσαι τυχερή :)

 

Μου το έχει δαν'ησει φίλη μου αλλά δεν μπορώ να καθαρίσω καλά την χοάνη. Τι κάνω;;;

 

Την χοάνη την καθαρίζεις με ένα μικρό βουρτσάκι (είχα ένα μικρό για πιπίλες της κίκο) αφού αφαιρέσεις το κίτρινο πλαστικό με τη λευκή λαστιχένια βαλβίδα. Μπορείς επίσης να τη βάλεις στο πλυντήριο πιάτων. Το κίτρινο με τη βαλβίδα το βάζεις μέσα στο καλάθι για τα μαχαιροπίρουνα για να μην πέσει κάτω στις αντισάσεις και λιώσει.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

frene 10 με 20 γρμ το μήνα εννοώ το πολύ μείωση στην βασική ποσότητα Του γάλακτος.Το μωρό δεν ξέρω αντρώει πολύ μάλλον λίγο τρώει συγκρητικά πάντα με τον μεγαλύτερο μου που χλαπάκιαζε το διπλάσιο αλλά ξένο. Το bebe τρώει 100 γρμ ανα 2-3 ώρε ς μάλλον λίγο μου ακούγεται αλλά το βάρος του είναι πολύ καλό λέει ο γιατρός. Γεννήθηκε 3550 στις 9 Ιανουαρίου και τώρα ζυγίζει 6 κιλά.Εχω γεμήσει τον καταψύκτη. Οτι πιεί και το υπόλοιπο στον καταψύκτη. Να μου λείπουν τα 10 λίτρα και γυρνάωστη δουλειά την άλλη βδομάδα. Δεν ξέρω αν είναι αυτά τα ποσό που λές γιατί τρώμε κιόλας αλλά ολα καλά απ ότι φαίνεται αλλά δεν ξέρω αν οντςω ακόμα και πολύ που είναι είναι το ίδιο θρεπτικό απο κα΄ποιο γάλα που δεν βγαίνει σε τέτοια ποσότητα.Μακάρι να έτρωγε παραπάνω.Και τι δεν θάδεινα να ξανα΄θήλαζα κανονικά όπως τις πρώτες μέρες. Τώρα το μπεμπέ μια φορά τη μέρα μόνο θέλει και έχει κέφια.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το bebe τρώει 100 γρμ ανα 2-3 ώρε ς μάλλον λίγο μου ακούγεται αλλά το βάρος του είναι πολύ καλό λέει ο γιατρός.

 

Αν τρώει 100ml ανά 3 ώρες, αυτό σημαίνει 800 ml που είναι μια συνηθισμένη και καλή ποσότητα για ένα μωρό της ηλικίας του, αν κάνει και κανένα επιπλέον γεύμα, αυτό σημαίνει πάνω από 800ml. Γι αυτό το βάρος του είναι καλό! :wink:

 

αλλά δεν ξέρω αν οντςω ακόμα και πολύ που είναι είναι το ίδιο θρεπτικό απο κα΄ποιο γάλα που δεν βγαίνει σε τέτοια ποσότητα.

 

το γάλα έχει τις ίδιες θερμίδες ανά 100 γρ. είτε παράγεις πολύ είτε λίγο. Δεν μεταβάλλεται η θρεπτικότητα του γάλακτος! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...