Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

• Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

μια μποεμ μητροτητα...

Recommended Posts

μποέμ < γαλλική boheme αυτός που ζει, όπως οι τσιγγάνοι, περιπλανώμενος και ανέμελος)

* καλλιτέχνης που ζει με τρόπο λιτό, αμέριμνο, αντισυμβατικό και σχεδόν άσωτο

Γαλλικός όρος που αρχικά σήμαινε Βοημός, κάτοικος της Βοημίας. Σήμερα χρησιμοποιείται και σ` άλλες γλώσσες για να προσδιορίσει έναν ιδιόρρυθμο τρόπο ζωής, γεμάτο αδιαφορία, ξεγνιασιά, αταξία, φαντασία και προσωρινότητα, Κατ` επέκταση δόθηκε ο όρος αυτός σ` εκείνους που ζουν χωρίς να αποταμιεύουν, παραβλέποντας τα κοινωνικά έθιμα και τον αστικό γενικά τρόπο ζωής.

αυτό ακριβώς ήταν το εταιρο ήμισυ, όταν τον γνώρισα, όχι βέβαια ακριβώς συνειδητοποιημένα, η ζωή τα χε φέρει έτσι! πάντως πολύ συνειδητοποιήμένα ήθελε να κάνει ότιδήποτε τον έκανε να περνά καλά, ήταν παντού και πάντα μη συμβατός με τον κοινωνικό περίγυρο, δεν σκάμπαζε από πρέπει που του λέγαν, και μάλιστα είχε και αντίλογο, άποψη να πει όταν του τη λέγαν, π.χ. ααα φορεσες σκουλαρίκι, ααα παρατησες το σχολείο, ααα, μένεις μόνος απο τα 16, ααα ξέχασες να ερθεις στη γιορτή, ααα, ααα, μεναν όλοι με τοστόμα ανοιχτό για όσα έκανε ή πίστευε, όχι μόνο γονείς και το ευρυτερο σοι!!!

ώσπου τσουπ, ήρθα εγώ... ή ήρθε αυτός στη ζωή μου; τεσπα αλληλοβρεθήκαμε! το απόλυτα συμβατικό ανθρωπάκι! από πρέπει άλλο τίποτα, πρέπει ακόμα και στην ώρα που πας να κατουρήσεις!!! λέμε τώρα! πρέπει να φας, να μη φας, να ντυθείς με καινούρια στις γιορτές, να πας για χρόνια πολλά... και δεν τρέχαν οι τσέπες μας, αλλά κλασικοί μικροαστοί για να μη πω χωριάτες γιατί από όταν πήγαμε με την πατρική οικογένεια να μείνουμε στο χωριο... μας έφαγαν τα καθωσπρεπίστικα!

ευτυχώς που γνώρισα τον μποέμ και ξεστραβώθηκα, αυτό ήθελα να καταθέσω... έχουμε περάσει κάμποσα και μεις έχουμε προσαρμοστεί και αλλάξαμε προς το καλύτερο, εγώ που μουν στο ζόρι είδα την όμορφη και χαλαρή πλευρά της ζωής, γιατί αυτό είναι το μποέμ για αυτούς που το αισθάνονται και το ζουν και οκαλός μου έμαθε ότι κάποια ορισμένα πρέπει μας βγάζουν από δυσάρεστες θέσεις, π.χ. πρέπει να χουμε σταθερό εισόδημα, ειδικά όταν δυο παιδάκια εξαρτώνται από μας...

λέω μόνο αυτά, για να μη μακρυγορώ πάλι, ίσως και να πέτυχα να σας δώσω να καταλάβετε πως το βίωσα εγώ....το μποέμ αξίζει να το ζεις ιδιαίτερα αν το χεις συνειδητοποίήσει και είναι στάση ζωής!!!

Υ.Γ. πωπω ειλικρινά ξεστραβώθηκα να το πω ελευθερώθηκα να το πω... ζήτω το μποέμ!!! α, και για την ιστορία, δεν ήξερα ότι ο τρόπος ζωής του καλού μου τότε λεγεται μποέμ, την έχω ξανακούσει τη λέξη, αλλά δεν το χα συνδέσει!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Διαφημίσεις

• Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αστε τα jena Athena και Λαμπρινη

το θυμαστε αυτο που λεει

χεσεμεσα πολυχρονη που δε γιναμε ευζονοι ( ή καλε λειπετε σαν την αδερφη μου πολλα χρονια απο το Ελλαντα...?) δραμα η κατασταση κορες!!!

δραμα

εδω λεμε το μποεμ πλεον λεγε ΕΕ

(Ευρωπαικη Ενωση )

και ο νοων νοητο

μη πω ο μποεμ μποημτο!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ναι βρε aria πως εγινε ετσι η Ελλαδιτσα? Ο φτωχος αγραμματος συγγενης που προσπαθει να δειξει πλουσιος πανεπιστημιακου επιπεδου... με προφανη αποτελεσματα... κομπλεξ, κομπλεξ, κομπλεξ....

Παντως aria δεν πιστευα οτι υπαρχει ρατσισμος στις ανυπαντρες μητερες, νομιζα οτι... τι να σου πω... νομιζα πως θα ηταν αλλιως... κριμα...

tao

Ditta

thaks για τις καταθεσεις !!!

ουαου

τελικα οσο ζωμαθαινω (και αθ μαθαινω παντα ) τι ειαι το μποεμ !!!!

τα ταμπελακια μου μεσα!!! :lol::lol::lol::lol: )

Ρε δεν σας προλαβαίνω λεμεέεεεεεεε...

Λίγο να σας αφήσω ξεσαλώνετε!!!

Η Λεγκω λειπει...μα που ειναι αυτη η κοπελα???

Κοπελιά σου λειψα; :D

Πολυαγαπημένες μου έχω να ειπώ ότι τις ταμπέλες δεν τις γλυτώνουμε που να κοπανιόμαστε... Μας ενδιαφέρει; Να είμαστε αγαπητοί σε όλους δεν γίνεται... Με κάποιους τα χνώτα μας θα ταιριάζουν και με κάποιους όχι, τι να κάμουμε...

Εμένα οι γονείς μου μποέμ δεν ηταν, ανύπαρκτοι ήταν... ταμπέλες από μικρή μου φοράγανε (από μπαστάρδι μέχρι ηλίθιο), χαρτζιλίκι δεν είχα, μάρκες δεν φορούσα, ξύλο σαν γνήσιο ελληνόπουλο έτρωγα και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης... Αν εξαιρέσεις ότι μαχαίρωνα τις κούκλες μου, ότι έσπασα στο ξύλο ένα μωρό που μου αφήσανε να φυλάω τετάρτη δημοτικού και ότι δεν με έκανε κανένα παιδάκι παρέα (εγώ κι ο Βασιλάκης Καϊλας ένα πράμα), εξελίχτηκα σε ένα άκρος φυσιολογικό άνθρωπο και δεν θέλω αντιρρήσεις και γελάκια γιατί το μάτι μου γυαλίζει:wink:

Και μ'αυτό το μελοδραμα που θέλω να καταλήξω το έρμο το ζωντανό ... ότι αυτό

αλλα στα υλικα ....δνε ξερω μεχρι που θα μπορεσω !

και αυτο δεν θελω να με κανει να μειωνεκτω σαν μανα ! (τι ιεπα παλι ... :lol: )

δεν γίνεται...

Δεν νοιώθω καμιά στεναχώρια για τα υλικά που μου λείπανε (χεσμένα τα είχα, με το συμπάθειο)... όμως για όλα τα υπόλοιπα νοιώθω ότι μέχρι τα 18 μου που σηκώθηκα και έφυγα δεν υπάρχει τίποτα που πρέπει να θυμάμαι... αλλά δυστυχώς αυτά με θυμούνται και μου δυσκολεύουν αρκετά τη ζωή και με κάνουν να παλεύω καθημερινά για να μην τα σκατώσω με το ταλιμπανάκι μου...

Εσύ όμως ρε ατομάκο γιατί να μειονεχτείς;;; Επειδή αγαπάς το πιτσιρίκι σου; Επειδή δεν εξαγοράζεις την αγάπη του; Επειδή το παθαίνεις να αγαπά τη ζωή κι όχι να την αγοράζει; Επειδή του δείχνεις πως να αγωνίζεται; Επειδή το αφήνεις να ονειρεύεται, να σκέφτεται;

Κούρασα λίγο εεε; Κι έχω και μια αίσθηση ότι έχω γράψει άρες μάρες... δείξτε λίγο επιείκεια στο φίλο σας το Βασιλάκη :lol:

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Διαφημίσεις

........ προσπαθώ η άμηρη να καταλάβω....με μπερδεψατε.....εγώ νόμιζα ότι δεν ήμουν μποεμ...αλλά μπερδευτικα...πραγαματικά...

Μάλλον κάπου στη μέση θα΄μαι γι'αυτο μπερδευτικα :lol:

rQGhp3.png

Λέγκω μια χαρά τα καταλαβαίνουμε.

και για να ολοκληρωσω, δίνουμε καθημερινα αγώνα με την έννοια ότι το χουμε πάντα στο νου μας και το προωθουμε να μαθουμε τα δυο ζουζούνια απλά: ΝΑ ΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΌΣ ΤΟΥΣ. και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ - η τρελή ευχή μου είναι να μη με χρειάζονται ούτε τα παιδιά μου, ελέυθερες ρε παιδί μου στο μυαλό και στην ύλη....! αν πετύχουμε να ναι ευτυχισμένες με αυτό τι άλλο να ζητήσουμε; να ναι ευτυχισμένες και ας μη φοράνε μάρκα, να ναι ευτυχισμένες γιατί πήγαμε βόλτα στη θάλασσα, γιατί τρέξαμε όλι μαζί γιατί τόσο τους κόβει η γκλάβα τους στο σχολείο, αλλά έλεος ας μη πάμε όλοι φροντηστήριο από το δημοτικό γιατί πρέπει να μαστε άριστοι- και το λέω εγώ που ήμουνα και άριστη και καργα κολλημένη με τα πρέπει και μόνο αυτο θεωρρούσα φυσιολογικό τρόπο ζωής!

άρια το σπίτι καλύπτει μια ανάγκη, τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω, και αυτό διδάσκεται, μπορούμε να μαθουμε στα παιδιά μας πως δε θαναι σώνει και καλά ευτυχισμένα, ανεξάρτητα, ελεύθερα με βίλα στην εκάλη και παραθαλλάσια. μια ανάγκη! και αν κάνουμε παραχωρήσεις είναι γι αυτό ακριβώς τελικά που υπάρχουν και ανάγκες!

εν καρνιου τοπος

ρε φιλε βασιλακι (ετσι λεω το πατερα μου .....Καιλα για την ακριβεια χαχαχχα)

εχω θεμα

γιατι ...(και δε θα πω αλλα)

εσυ εχεις καποιον να τα συζητας το βραδυ

εγω εχω την μανουρα για την μποεμικη ζωη μου..... γιατι η ρουφιανα τη ζωη που με εφερε στα παλια γνωρημα λυμερια της πατρικης οικογενειας της οποις ειχα απεξαρτηθει απο τα 18 μου ....γιατι μξε ρωτανε μα καλα απο τα 18 μενεις μονη αγγελια βαζεις και ζητας κουζινα? και λεω τα δωσα...και λενε μα καλα το παιδι σου δε σουδε το σκετυεσε|?

και αντε να πεις οτι οταν σε σουταραν δεν σκευτηκες το ρημαδοκουζινακι ...αλλα να να εισαι καλα και να γενηησεις

ρε Καιλα με πιανεις!????

:lol::lol::lol::lol::lol:

aria sorry αλλα.........

.....αφηστε με να αγκαλιασω λιγο τη Λεγκω!!!

(((((((((((((((((((((((((Λ))))))))))))))))))))))))

Πρώτον, λέγε με Βασιλάκη... και δεύτερον, από κει σε άφησα, εδώ σε βρηκα;;; :lol::lol::lol:

Ταο, θα βάζω εσένα να γράφεις άλλη φορά... μία ώρα προσπαθώ να γράψω αυτά ακριβώς που έγραψες!!!

Διαφημίσεις

:lol::lol::lol:

το χω το συγγραφικον ενστικτον.... τρομαρα μου!

επι της ουσίας, τελικά δεν είμαι η μονη τρελή που παλεύει με την ελευθερία... (εδώ χορεύουμε, καθότι δεν το χω χάσει που θέλω τα παιδούδια ελεύθερα!)

αρε και να μη γνωριζα τον πρωην μποεμακο, νυν μετρομποεμ, ποιος το γραψε, η jean;;;,κάργα δυστυχισμένη.....!

αρια επειδή έχουμε υπάρξει, με δυο μωρά πριν τρια χρόνια αγκαλιά, και μη σπίτι να μέινουμε, το νιωσα στο πετσί μου τι είναι να υπάρχει άπλά ένα δωματιάκι, τοσοδα 2 επί 2, ίσα να χωράμε, αλλά να ναι δικό μας, να μην μας κουνάει κανείς μ@λ@λ@ς.

aria sorry αλλα.........

κι εγω αγγαλια

κι εγω κι εγω

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Λεγκω

σε εχω πιασει :wink:

(κατσε να σε αφησω τωρα σε σκασαμε !!!

:lol::lol::lol::lol::lol: )

aria sorry αλλα.........

κι εγω αγγαλια

κι εγω κι εγω

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Λεγκω

σε εχω πιασει :wink:

(κατσε να σε αφησω τωρα σε σκασαμε !!!

:lol::lol::lol::lol::lol: )

Αφήστε με κάτω καλέ θα με κατσιάσετεεεεεεεεεε :lol::lol::lol:

Κοριτσια εγω δεν ξερω αν ειμαι μποεμ,μαλλον δεν ειμαι και τοσο γιατι οφειλω να ομολογησω πως σε καποια πραγματα τα οποια αφοριζουν οι αυθεντικοι μποεμ τυποι εγω μαλλον δινω σημασια.Ομως επελεξα να ζω λιγο διαφορετικα απο τα συνηθισμενα.Με τον μπαμπα της μικρης αν και ειμαστε μαζι 10 χρονια διαλεξαμε να μην παντρευτουμε ουτε με πολιτικο και να μην κανουμε καν προσυμφωνο ή κατι τετοιο.Την αναγνωρισε κανονικοτατα και της εχει δωσει το ονομα του,μενουμε μαζι,αλλα απλα δεν εχουμε παντρευτει.Σιγα το πραγμα.Οι δικοι μας δεν ειχαν κανενα προβλημα,το θεμα ομως ειναι πως εχουν ολοι οι αλλοι,οι ασχετοι!!! Το τι εχω ακουσει κατα καιρους απο τριτους για την αποφαση μας να μην παντρευτουμε,δεν περιγραφεται.Επειδη ειμαι ανθρωπος πολυ μοναχικος και απο τοτε που εμεινα εγκυος εκοψα απο παρεες και φιλες,ολα μου τα παρε-δωσε με κοσμο πλεον ειναι μονο μεσα απο τη δουλεια μου,οπου κι εκει φροντιζω,οσο μπορω,να μη δινω δικαιωματα να με σχολιαζουν.Τα δικαιωματα ομως τα παιρνουν μονες τους καποιες κατιναρες εκει περα,που μπορει να εχουμε ανταλλαξει πεντε φορες "καλησπερα" στη ζωη μας,αλλα νιωθουν χρεος τους να συνετισουν την "ανεπροκοπη" (εμενα) που δε θελω να παντρευτω,και "δεν μπορειτε να ειστε ανυπαντροι" και "δε θα παιρνουν το παιδι στο σχολειο" και "θα κανετε γαμο μαζι με βαφτισια,ετσι κανουν ολοι" και κατι τετοια!!! Θα μου πειτε,πώς παιρνουν το δικαιωμα να μου κανουν τετοιες κουβεντες αμα δεν τους το δινω εγω.Αυτο αναρωτιεμαι κι εγω!!! :mad:

Τις προαλλες μια συναδελφος με καθυστερουσε δεκα ωρες στο διαδρομο κανοντας μου κυρηγμα που δεν εχω βαφτισει ακομη τη μικρη μου."Θα σε βριζει το παιδι με αυτα που κανεις" να μου λέει,και να επαναλαμβανει συνεχεια "μην εισαι μ@#@%ας,κανονισε τη βαφτιση αμεσα,εισαι απαραδεκτη" και κατι τετοια!!! :shock:

Εγω απαντουσα συνεχως πολυ ευγενικα οτι θα δουμε ποτε θα τη βαφτισουμε και να 'μαστε καλα μαλλον για καλοκαιρι το βλεπω,ενω βεβαια απο μεσα μου σκεφτομουν "ΤΙ ΣΕ ΚΟΦΤΕΙ ΕΣΕΝΑ ΜΩΡΗ???ΣΑΜΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΕΣΩ?" Μα ελεος,νομιζουν ολοι οτι εχουν ηθικο χρεος να σε βαλουν στο σωστο δρομο,του γαμου,της ζωης που ζουνε αυτοι.Νιωθουν καλυτερα μεσα στις ζωουλες τους σκεφτομενοι οτι εσυ εισαι λαθος,κακη μητερα,απαραδεκτο ατομο κλπ.. Φτασανε στο σημειο,κανα δυο γελοιες απο τη δουλεια μου,να μου πουνε οτι κανω κακο στο παιδι που το θηλαζω ακομη κι οτι πρεπει να σταματησω αμεσα!!! Ακους εκει,κι ολα αυτα ενω η μανα μου ειναι παιδιατρος και το ξερουνε,πραγμα που σημαινει οτι θα επρεπε να κανουνε τουμπεκι!!! Ολοι εχουνε κατι να σου πουνε,ολοι πανε να το παιξουνε ειδημονες,ολοι ξερουν καλυτερα απο σενα,το μιασμα της κοινωνιας,που τολμησες να ζεις λιιιιιγο πιο αντισυμβατικα.

Μωρε καλα εκανα και ξεκοψα απο ολους (και κυριως ΟΛΕΣ) κι εχω μονο το forum για να τα λεω!!!

Το ΜΟΝΟ κακο στην περιπτωση σου aria ειναι που αναγκαστηκες να γυρισεις στους δικους σου... ομως ειναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ και πολυ συντομα θα ξαναφυγεις ...

Κατα τα αλλα, εγω ειχα ολα τα φοντα και τις προδιαγραφες να ζω μια μποεμ ζωη καθως και ο αντρας μου... ομως δεν ειμαι τοσο απελευθερωμενη οσο θα ηθελα, νιωθω τη μαμα,/γιαγια/ πεθερα κλπ να μιλανε μεσα μου μερικες φορες και νιωθω συμβιβασμενη (και δεν μου παει...)

Τις προαλλες διαφωνησα (εντονα μπορω να πω) με μια συναδελφο οταν υποστηριξα οτι δεν μου αρεσουν τα "καλα" αυτοκινητα... ξενερωνω βρε παιδι μου... δεν το λεω για να φανω καπως, ποτε δεν μου αρεσαν... (Μια καλη -και ταξιδεμενη- μηχανη ομως δε με χαλαγε...

Γενικως ομως κι εγω νιωθω διχασμενη με τα θελω, τα πρεπει και τις ανασφαλειες μου...

Διαφημίσεις

ρε Καιλα με πιανεις!????

Μισό... το χω... Εσύ καλά τα λες... και σ'αυτά που λες έχω να πω (πιάνεις τον συλλογισμό μου έτσι; ) ότι ρόδα είναι θα γυρίσει... οι αναποδιές κάποια στιγμή θα περάσουν (και θα ρθουν άλλες βεβαίως βεβαίως για να μην χαλαρώνεις κιόλας :wink: ) Η επιστροφή στα γνωστά λημέρια είναι πακέτο όντως αλλά δεν φοβόμαστε δεν είμαστε δειλές θα πάμε σύντομα σε νέα λημέρια...

Βέβαια, αν η μανούρα σταματήσει, εμένα να με χέσεις... αυτές είναι σταθερές αξίες!!!

ρε Καιλα με πιανεις!????

Μισό... το χω... Εσύ καλά τα λες... και σ'αυτά που λες έχω να πω (πιάνεις τον συλλογισμό μου έτσι; ) ότι ρόδα είναι θα γυρίσει... οι αναποδιές κάποια στιγμή θα περάσουν (και θα ρθουν άλλες βεβαίως βεβαίως για να μην χαλαρώνεις κιόλας :wink: ) Η επιστροφή στα γνωστά λημέρια είναι πακέτο όντως αλλά δεν φοβόμαστε δεν είμαστε δειλές θα πάμε σύντομα σε νέα λημέρια...

Βέβαια, αν η μανούρα σταματήσει, εμένα να με χέσεις... αυτές είναι σταθερές αξίες!!!

:lol::lol::lol: Eσείς πάτε πακέτο αλλά δεν το ξέρετε!! :lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

ρε Καιλα με πιανεις!????

:lol::lol::lol: Eσείς πάτε πακέτο αλλά δεν το ξέρετε!! :lol::lol::lol:

Μας ενώνει η δυσλεξία καλέ :lol::lol::lol: (ξέχασα να πω πριν με το συμπάθειο στο να με χέσεις)

Είσαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είσαστε, αλλά εγώ τώρα θα μιλάω μόνη μου...μάλλον δεν θεωρούμαι μποέμ... Και παντρεύτηκα και βάφτισα και όλα τα'κανα και αρκετά συμβατικά ζω, έχω πάψει να πιστεύω ότι κάποτε θα γυρίσω τον κόσμο μαζί με το πιτσιρίκι ή θα ζω σε πλοίο διαμέρισμα στο Άμστερνταμ κλπ, κλπ....

Παρόλα αυτά εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να την κάνω ελεύθερο πνεύμα, να μη θεωρήσει ποτέ ότι μόνο έτσι ζει κανείς, να ξέρει ότι έχει άπειρες επιλογές, να μη φοβάται να πειραματίζεται, να μην εγκλωβιστεί για να ικανοποιήσει τη μαμά, να είναι δυνατή κι αν αισθάνεται ότι διαφέρει αυτό να την κάνει περήφανη και όχι να μειονεκτεί, να κατανοεί ότι κανείς δε μπορεί να την αναγκάσει να σκέφτεται με έναν και μόνο τρόπο....

Τώρα κατα πόσο έχουν σχέση όλα αυτά με το θέμα της Άριας...τι να πω...είναι και η ώρα περασμένη....

Πάντως να σας πω και την εμπειρία μου με δυο γονείς που μάλλον προς το μποέμ θα τους χαρακτήριζες....Ημουν τελείως διαφορετική απ'τους συμμαθητές μου. Στο δημοτικό ήμουν ντροπαλή και απομωνομένη...μπορώ να πω ότι τους αντιπαθούσα γιατί δεν έκανα ότι έκαναν και τα υπόλοιπα παιδιά....φαντάζομαι ότι αυτό που δεν έκαναν είναι να μου δώσουν να καταλάβω ότι δεν μειονεκτώ, και να μου εξηγήσουν πόσοι διαφορετικοι τρόποι να ζει κανείς υπάρχουν, ότι δεν υπάρχει κανόνας....Βέβαια, μπορεί και να το έκαναν απλά εγώ τότε ήμουν στην ηλικία που τα παιδία θεωρούν θεμελιώδες να μην ξεχωρίζουν...

Μεγαλώνοντας εκτίμησα τον τρόπο ζωής τους, τον τρόπο που με μεγάλωσαν...Έζησα όμορφες στιγμές,απροσποίητες, ελεύθερες μαζί τους,δε με φόβησαν, δεν μου επέβαλαν πρέπει, δεν με φλόμωσαν στις διδαχές....Ίσως αυτό που δεν έκαναν είναι να μου δώσουν να καταλάβω γιατί η διαφορετικότητα δεν είναι μειονέκτημα, εκείνη τη στιγμή που το χρειαζόμουνα....Δεν ξέρω πως θα μπορούσαν να το κάνουν, και δεν ξέρω αν θα είχε κάποιο αποτελεσμα,αλλά εγώ αυτό θα συμβουλευα όλες εμάς που θέλουμε να μεγαλώσουμε με όσο δυνατόν αντισυμβατικότερο τρόπο τα παιδιά μας...να μην υποκύπτουν εύκολα στη δικτατορία των πολλών και της ομοιομορφίας.....

(και τώρα, μετά το λογύδριο, μπορώ να κοιμηθώ ήσυχη!!! )

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Μποέμ σε λένε οι άλλοι (οι "ξένοι"), όταν δεν μπορούν να δούνε μέσα σου .. και αισθάνονται ότι η κατινιά τους από το ένα αυτί σου μπαίνει και από το άλλο βγαίνει .. γιατί δεν παθαίνεις ταράκουλο, όταν προσπαθούν να σε τρομάξουν με μελλοντολογικές αηδίες .. γιατί έχεις προχωρήσει ένα βήμα πιο πέρα και δεν μπορούν να καταλάβουν γιατί κουνήθηκες από εκεί που σε βάλανε.

Οι άλλοι, ακόμη και την ίδια εμπειρία να έχουν ποτέ δεν θα μπουν στη θέση σου 100% .. άστους να λένε ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Είσαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, είσαστε, αλλά εγώ τώρα θα μιλάω μόνη μου...μάλλον δεν θεωρούμαι μποέμ... Και παντρεύτηκα και βάφτισα και όλα τα'κανα και αρκετά συμβατικά ζω, έχω πάψει να πιστεύω ότι κάποτε θα γυρίσω τον κόσμο μαζί με το πιτσιρίκι ή θα ζω σε πλοίο διαμέρισμα στο Άμστερνταμ κλπ, κλπ....

Παρόλα αυτά εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να την κάνω ελεύθερο πνεύμα, να μη θεωρήσει ποτέ ότι μόνο έτσι ζει κανείς, να ξέρει ότι έχει άπειρες επιλογές, να μη φοβάται να πειραματίζεται, να μην εγκλωβιστεί για να ικανοποιήσει τη μαμά, να είναι δυνατή κι αν αισθάνεται ότι διαφέρει αυτό να την κάνει περήφανη και όχι να μειονεκτεί, να κατανοεί ότι κανείς δε μπορεί να την αναγκάσει να σκέφτεται με έναν και μόνο τρόπο....

Τώρα κατα πόσο έχουν σχέση όλα αυτά με το θέμα της Άριας...τι να πω...είναι και η ώρα περασμένη....

)

...είσαι η αδελφή ψυχή μου,στο έχω ξαναπεί,έτσι?? (((Μυρτούλι)))

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

αμαρετο συμφωνώ και υποκλίνομαι.

αλλα οταν μου βαζουν ταμπελες και με λενε " μποεμ " ειναι σνα να θελουν να δικαιολογησουν ...τι?

Tη δικη τους ζωή ματια μου...

ετσι ειναι,σου καθρεφτιζουν τις δικες τους μ@-ακιες...

θα ηθελα να πω με τη σειρα μου πως μου τη δινουν οι ταμπελες "μποεμ" , "εναλλακτικος" , "κυριλε" ειναι σαν να ειμαστε στο λυκειο και να ειμαστε μεταλλαδες, ροκαδες, σκυλαδες κτλ. Δηλαδη καποιος δε μπορει να ακουει σκυλαδικα και μεταλ αμα του τη βαραει?

Ουτε εγω ειμαι μποεμ γιατι μενω σε ενα καινουριο σπιτι, εχω τωρα γυναικα νοσοκομα να με βοηθαει γιατι εχω προβλημα υγειας-εγκυμοσυνη- και τον μικρο, θελω να εχω καλο Pc , ομως σιχαινομαι τα ρουχα μαρκες,τα "κεντρα δημιουργικης απασχολησης " για παιδακια , γενικά την επιφάνεια κτλ

Κι εγω στο μικρο θελω να μαθει να χαιρεται με τα απλα πραματα, να μην κρινει τους ανθρωπους απο τα ρουχα , το κοινωνικό στατους κτλ Ομως θελω να εκτιμα τη μορφωση, την καθαροτητα της ψυχης κτλ. Κι εμεις ειμαστε του παρκου και του χωματος, του καμπινγκ γενικά της βολτας και προσπαθω να τον φερνω σε επαφη με παιδακια απο μικρο να πηγαινουμε παιδικες χαρες κτλ. Σε παιδοτοπο δεν εχω παει ποτε αλλα θα θελα να παω ας πουμε στο λουνα παρκ και σε αυτα τα φουσκωτα στο αλλου.

Απο την αλλη πιστευω πολυ στο Θεο, εχω μια αλλη αντιληψη για το θεμα θρησκεια και θελω να το βαφτισουμε, του εχω εικονισματα στο δωματιο και καθε βραδυ προσευχομαι για αυτον να ειναι καλα.

Απο την αλλη εμφανισιακως κι εγω και ο αντρας μου μπορει για τα κοινωνικα δεδομενα να θεωρουμαστε φρικια , για αλλους να θεωρουμαστε δεν ξερω κι εγω τι αλλα δε με νοιαζει.

Εγω απλα ειμαι ο εαυτος μου και συνεχισα να ειμαι, και μετα την εφηβεια, και μετα το γαμο και μετα το παιδι τωρα παλι μετα το 2ο ετσι θα ειμαι. Τωρα πως φαινομαι του αλλου χ@σ@κα δεν μπορω να αλλαξω! Απλα δεν ειμαι μποεμ ειμαι και λιγο κυριλε, ειμαι και λιγο της τεχνολογιας, ειμαι μαλλον αχταρμας αλλα σιγουρα ειμαι ευτυχισμενη με αυτο που ειμαι!!!!!Ελπιζω κι ο Αντωνακης και το ερχομενο μπεμπακι να ειναι ευτυχισμενο κι αυτο και να περναει καλα εδω με μας!

To πιο σημαντικο απ' ολα ειναι να παραμενει το μυαλο ανοιχτο και η καρδια αδολη και η ψυχη καθαρη. Δεν ξερω τελικα τι σημαινει μποεμ, μαλλον μπερδευτηκα αλλα αν ο ορος "μποεμ" υπακουει σε καποιους κανονες και στανταρ και σταθερες τοτε μαλλον δεν μου ταιριαζει σαν ορος.

Βασικα το ειδος διποδου που συμπαθω και προσπαθω να του μοιασω δεν υπακουει σε κανονες που μαλλον σκλαβωνουν παρα "υπηρετουν" τον ανθρωπο. Κανει οτι τραβαει η ψυχη του σεβομενος παντα τις ευαισθησιες των ανθρωπων που αγαπα. Δεν καλουπωνεται κι απ' την καθε ιδεολογια υιοθετει μονα οσα προαγουν την πνευματικη του εξελιξη. Η υλη δεν τον εξουσιαζει, την χρησιμοποιει για τερψη και για εξυπηρετηση αναγκων. Αντιλαμβανεται την αξια της ζωής, τη σεβεται και κανει οτι μπορει για να την τιμησει. Βασικο: Ειναι και του λιμανιου και του σαλονιου αναλογα την περισταση οταν οι ανθρωποι που τον περιβαλλουν ειναι κατα την κριση του αξιολογοι. Βλεπει τους ανθρωπους με τα ματια της ψυχης του και εκτιμα αυτους που κανουν το ιδιο.