Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NORDIC WALKING


Recommended Posts

 

Απ'οτι καταλαβα απο το βιντεακι τα μπατον του nordic walking ειναι παρεμεφερη με αυτα της ορειβασιας μη σου πω ιδια (ακυρο το οτι μοιαζουν με του ορειβατικου σκι...Κοτρωναροοοοο δε σου δινω πισω τπ πτυχιο!!!!).

Θα ρωτησω τα πιο εμπειρα ορειβατικα μελη της οικογενειας (που δε χασανε το μαθημα των μπατον, οπως εγω μαλλον :D ) και θα μαθω ...εκτος κια να μας απαντησει η Αγλαια....

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 48 δημοσιεύσεις

  • C@t

    C@t 18 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 11 δημοσιεύσεις

  • myrto

    myrto 9 δημοσιεύσεις

http://www.leki.com/trekking/poles.php

 

http://www.leki.com/nordicWalking/poles.php

 

Δείτε τα μπαστούνια της ίδιας εταιρείας. Τα ορειβατικά έχουν συνήθως ένα antishock σύστημα για να κουράζονται λιγότερο τα χέρια. Τα nordic walking δεν το έχουν γυμνάζεται περισσότερο το πάνω μέρος του σώματος.

 

Επειδή δουλεύουν περισσότερο τα χέρια είναι απαραίτητο να έχουν καλό δέσιμο στον καρπό για να μπορεί το χέρι να χαλαρώνει μετά τη μεγάλη προσπάθεια. Τα ορειβατικά έχουν συνήθως ένα απλό δέσιμο που εξυπηρετεί μόνο στο να μη χάνεις το μπαστούνι.

 

Υπάρχουν ρυθμιζόμενα nordic walking μπαστούνια που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο σκι αντοχής. Στο σκι αντοχής το μπαστούνι είναι πολύ πιο ψηλό από ότι στο nordic walking.

 

Το ορειβατικό μπαστούνι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο σκι γιατί το μέταλλό του έχει περιορισμένη αντοχή.

 

Η σημαντικότερη διαφορά που έχουν τα δύο μπαστούνια και δεν είναι ορατή είναι η αντοχή σε κάμψη, τα nordic είναι μεγαλύτερης αντοχής :wink:

Link to comment
Share on other sites

snow report

 

το χιονοδρομικό κέντρο Βασιλίτσας είναι ανοιχτό με 1,5 μέτρο χιόνι. Είναι μαλακό (κοινώς σούπα) αλλά την Παρασκευή θα πέσει η θερμοκρασία και θα στρώσει!

 

το Καϊμακτσαλάν έχει 2 μέτρα χιόνι στα χαμηλά και 3 μέτρα χιόνι στην κορυφή! για την ώρα είναι κλειστό (σούπα) αλλά αναμένεται να ανοίξει!

 

το σκέφτομαι για Κυριακή!

Όσες πιστές προσέλθετε!

 

Έτσι όπως πάει ο καιρός, μπορεί να ψήσουμε αρνί στο χιονοδρομικό! :lol:

 

βρε παιδιά! βρε παιδιά!!!!!!!! σας διαβάζω και "ζηλεύω".... :oops::oops:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και γιατί να μην απλώσουμε αναμμένα κάρβουνα να περπατάμε ξυπόλητες επάνω; Πιο εύκολο θα είναι!

 

Αχαχαχαχαχαχα :)))))

Τα κορίτσια μου !

Ζωή 10/01/2008

Φωτεινή 24/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Εμείς σήμερα κάναμε οικογενειακά σκι αντοχής στο Σέλι και ήταν καταπληκτικά! :D

 

Μολις γυρισαμε απο πενθημερο σκι οπου αποφασησα οτι δεν το εχω το αθλημα καθολου ( μου πηρε 10 χρονια αλλα τελικα το αποφασησα).

 

Καταλυτικο ηταν οταν ημουν στην μεση μιας τεραααστιας πιστας χιλιομετρων με...παγο και εβαλα τα κλαματα, εβριζα τον αντρα μου και τελικα κατεβηκα με τις μποτες γιατι το προτημησα απο το να κατεβω με κολοτουμπες. :oops::oops::roll: Εκει ειπα οτι δεν ξαναβαζω σκι παρ'ολο που μ'αρεσει πολυ και λατρευω το βουνο. Απλα δεν λατρευω τα πεσιματα.

Ετσι μου ηρθε το λαμπακι για το σκι αντοχης. Μια χαρα. Την περισσοτερη ωρα σε ισιαδες την περνας. Περα απο το Σελι ομως υπαρχει καπου που μπορεις να κανεις πιο κοντα στην Αθηνα? Εξοπλισμο μπορεις να νοικιασεις ?

Εναλλακτικα θα βαζω παγοπεδιλα και θα περπαταω.

 

Δεν διοργανωνουμε κατι ολες μαζι οταν υπαρχουν οι καταλληλες συνθηκες? Και τα παιδια στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...