Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Frezylac βιολογικο γάλα


Recommended Posts

Ariel πόσο είναι το παιδάκι σου? Η δική μου πίνει 240 πρωί και βράδυ, το ρουφάει όλο. Ρώτησα την παιδίατρο αν είναι να της δίνω περισσότερο αλλά είπε ΄΄πόσο άλλο πια?΄΄, αλλά αφού το πίνει. Η απορία μου είναι τι μπιμπερό έχεις που να χωράει 430ml? Της chicco που έχω χωράει 240.

Eπίσης ξέρεις τι διαφορά έχει το 3 από το 2?

 

Αγαπητή ster ο μικρός είναι 16 μηνών....Ο δικός μου όμως δεν τρώει βραδινό. Δεν ξέρω εάν έχετε αρχίσει να τρώτε βραδινό. Εάν το πίνει όλο δεν σου έχει πει η παιδίατρος ότι πάντα στο μπουκάλι πρέπει να μένουν τουλάχιστον 30 γρ. ? Το μπουκάλι που έχω είναι της nuk. Το γυάλινο είναι 240 γρ. και τώρα το πλαστικό που το αλλάξαμε είναι 300γρ. Πάντα χρησιμοποιώ 2 μπουκάλια αλλιώς θα έπρεπε να κάνω κανένα μπουκάλι της coca cola μπιμπερό. :D

Το 2 και το 3 είναι ακριβώς τα ίδια γάλατα από'τι μου έχει πει η παιδίατρος. Η διαφορά όπως σου είπα και πιο πάνω οι γλυκαντικές ουσίες είναι από φρούτα. Εγώ θα ήθελα να βρίσκω το 3 μιας και ο πιτσιρίκος δεν τρώει φρούτα.

Συγνώμη και γιατί να μην της δίνεις 300 γρ.? Θα πάθει τίποτα? Ίσα-ίσα που το γάλα θα την κάνει να κοιμάται και περισσότερο. Δεν ξέρω βέβαια πόσο είναι η δική σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ κορίτσια πόσο σας ζηλεύω...Η δικιά μυο είναι τόοοοοσο δύσκολη με το γάλα. Το βράδυ δεν πίνει σχεδόν καθόλου πλέον κ το πρωί 250 αλλά μόνο αν την πετύχουμε κοιμισμένη. Κι εγώ το Φρέζυλακ της έδινα αλλά το 3 είχε πολύ έλλειψη και ήταν και πολύ πηχτό, δε βολευόταν με καμία πιπίλα και το αλλάξαμε με το ΝΑΝ 3

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή lazariska μην ζηλεύεις....Μπορεί στο γάλα να είναι εύκολος αλλά δεν σημαίνει ότι παντού είναι εύκολος. Εμένα δεν τρώει φρούτα, ούτε αυγό....οπότε καταλαβαίνεις τι φρίκη τρώω. Μην στεναχωριέσαι καθόλου...Όλες οι μαμάδες περνάνε τα ζόρια τους....Δεν το νομίζω οτι υπάρχει παιδί εύκολο σε όλα....κάπου θα έχουν δυσκολέψει τις μανάδες τους. Γιατί δεν της παίρνεις το 2. Άλλωστε και τα δυο γάλατα είναι τα ίδια. Εγώ έχω την θηλή με την μεγάλη τρύπα ροής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και εμένα μου έκανε εντύπωση που η παιδίατρος θεώρησε ότι δεν χρειάζεται παραπάνω γάλα. Αλλά δεν μπορώ να ετοιμάσω 2 μπιμπερό, γιατί αυτή ενώ πίνει την παίρνει και ο ύπνος. Ετσι και κάνω ότι αλλάζω μπουκάλι θα το καταλάβει και δεν θα το πιεί. Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει μπιμπερό με περισσότερα ml.

Kαι η δική μου δεν τρώει φρούτα, είναι τώρα 13 μηνών.

Πάντως το 3 ακόμη δεν έχει έρθει.

Αriel, εσύ που το δοκίμασες, σου φαίνεται πιο πηχτό, όπως λένε μερικά κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

σίγουρα μείωσαν την τιμή?? γιατί εγώ είδα ότι μαζί με την τιμή μείωσαν και τα ml! το παίρνουμε βέβαια εδώ κ 2 μήνες μπορεί παλιότερα να ήταν ακριβότερο.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

γεια και απο εμενα.

εμεις πειναμε το frezylac HA σαν συμπληρωμα θηλασμου το βραδυ, γιατι δεν καθοταν να θηλασει ειχα θεμα.

τωρα ειμαστε 6μιση μηνων και πηγαμε στο frezylac 2.εχθες το βραδυ το εφτιαξα πρωτη φορα οπως εφτιαχνα το αλλο.

καλα οτι κανει αφρο ενω το ΗΑ δεν εκανε, στο τελος προσεξα οτι ειχε μεινει αλλοιωτω γαλα.

αν ειναι δυνατον και το νερο εκαιγε.ειδα οτι και καποιες ειχαν το ιδιο προβλημα.

τι κανατε τελικα ?

το εχει παθει καμοια αλλη?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δίνω στον μικρο το frezylac ar και στα τελευταία 3 κουτιά που έχω αγοράσει με ημερομηνία παραγωγής 27/5/2013 μενει μεγάλη ποσότητα αδιάλυτου γάλατος σχηματισμένο ως μπαλάκια με αποτέλεσμα να μου κλείνει τη θηλή του μπιμπερο. Εχει συμβεί και σε άλλη? Λεω να πάρω για παράπονα έχει πάρει ήδη καμία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνει να είναι πολύ καυτό το νερό, νομίζω το γράφουν και οι οδηγίες, πρέπει να είναι χλιαρό, γύρω στους 40 βαθμούς. Εγώ εκεί το κάνω τουλάχιστον και δεν μου κάνει σβόλους (μιλάω για το frezylac 2).

Oσο για τον αφρό όντως υφίσταται, ενώ στο 1 δεν είχε καθόλου στο 2 έχει αρκετό και αυτό δεν αλλάζει. Το γάλα όμως είναι νόστιμο και η μικρή μου το τρώει όλο.

Ξέρει καμία τι γίνεται με τις φαρίν λακτέ? Ολο λένε από την εταιρεία ότι έρχεται και ακόμη να έρθει. Λέω να δοκιμάσω μια κρέμα με δημητριακά της babybio. Ξέρει κάποια να μου πει την γνώμη της? Διάβασα στις οδηγίες ότι την κάνεις με 180 μλ γάλα και προσθέτεις 3 κουταλιές της κρέμας. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Της frezylac απλά την διέλυα στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει να είναι πολύ καυτό το νερό, νομίζω το γράφουν και οι οδηγίες, πρέπει να είναι χλιαρό, γύρω στους 40 βαθμούς. Εγώ εκεί το κάνω τουλάχιστον και δεν μου κάνει σβόλους (μιλάω για το frezylac 2).

Oσο για τον αφρό όντως υφίσταται, ενώ στο 1 δεν είχε καθόλου στο 2 έχει αρκετό και αυτό δεν αλλάζει. Το γάλα όμως είναι νόστιμο και η μικρή μου το τρώει όλο.

Ξέρει καμία τι γίνεται με τις φαρίν λακτέ? Ολο λένε από την εταιρεία ότι έρχεται και ακόμη να έρθει. Λέω να δοκιμάσω μια κρέμα με δημητριακά της babybio. Ξέρει κάποια να μου πει την γνώμη της? Διάβασα στις οδηγίες ότι την κάνεις με 180 μλ γάλα και προσθέτεις 3 κουταλιές της κρέμας. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Της frezylac απλά την διέλυα στο νερό.

 

τελικα δεν μου το ξανακανε και λιωνει μια χαρα.συμβουλη μου ασε τι γραφει επανω .καλο ειναι να το λοιωνεις σε καυτο γαλα.

διαβασα σε ερευνα παιδιατρου οτι τα γαλατα σκονες δεν ειναι αποστειρωμενα και να μην αφηνουμε το νερο στους 40 βαθμους.ακομα και σε ερευνα στην αγγλια το ειδα που το εγραφαν και ελεγε το γιατι δεν μας ενημερωνουν στην ελλαδα γιαυτο και εχουμε μεινει ακομα πισω .

 

κρεμες ειναι σε ελλειψει που ηθελα να παρω και εγω στην αρχη επειδει επεμενε η παιδιατρος.πηρα ρυζαλευρο holle.ηρθε και στουμπωσε το παιδι και το πεταξα.τωρα που μου ειπε να ξεκινησω μπισκοτοκρεμα .ναι της ειπα αλλα σιγα μην παρω.οι κρεμες δεν προσφερουν τιποτα.δινεται και το απογευμα φαγειτο ή αβοκαντο λιωμενο με λιγο λαδακι και αν τα παιδακι σου εκλεισε τον 8ο μηνα δωσε προβειο γιαουρτακι η κατσικισιο.ουτε τα παιδικα γιαουρτια προσφερουν κατι μονο γιαουρτια δεν ειναι.

φιλικα παντα αυτες οι συμβουλες χωρις παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

την babybio δεν την ξερω.η holle που πηρα καλη ηταν σε υφη μια φιλη μου ειπε πως οι hipp νερουλιαζουν τωρα δεν το εχω δει για να ξερω αν ισχυει.αυτες που σου λεω ειναι βιολογικες.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια δίνω στον μικρο το frezylac ar και στα τελευταία 3 κουτιά που έχω αγοράσει με ημερομηνία παραγωγής 27/5/2013 μενει μεγάλη ποσότητα αδιάλυτου γάλατος σχηματισμένο ως μπαλάκια με αποτέλεσμα να μου κλείνει τη θηλή του μπιμπερο. Εχει συμβεί και σε άλλη? Λεω να πάρω για παράπονα έχει πάρει ήδη καμία?

 

κουνα το καλα .με το frezylac HA δεν ειχα προβλημα.τωρα το νουμερο 2 που το επαθα μια φορα ειναι ποιο βαρυ σαν γαλα γιαυτο. θελει ποιο πολυ κουνημα τελικα.

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν μου το ξανακανε και λιωνει μια χαρα.συμβουλη μου ασε τι γραφει επανω .καλο ειναι να το λοιωνεις σε καυτο γαλα.

διαβασα σε ερευνα παιδιατρου οτι τα γαλατα σκονες δεν ειναι αποστειρωμενα και να μην αφηνουμε το νερο στους 40 βαθμους.ακομα και σε ερευνα στην αγγλια το ειδα που το εγραφαν και ελεγε το γιατι δεν μας ενημερωνουν στην ελλαδα γιαυτο και εχουμε μεινει ακομα πισω .

 

κρεμες ειναι σε ελλειψει που ηθελα να παρω και εγω στην αρχη επειδει επεμενε η παιδιατρος.πηρα ρυζαλευρο holle.ηρθε και στουμπωσε το παιδι και το πεταξα.τωρα που μου ειπε να ξεκινησω μπισκοτοκρεμα .ναι της ειπα αλλα σιγα μην παρω.οι κρεμες δεν προσφερουν τιποτα.δινεται και το απογευμα φαγειτο ή αβοκαντο λιωμενο με λιγο λαδακι και αν τα παιδακι σου εκλεισε τον 8ο μηνα δωσε προβειο γιαουρτακι η κατσικισιο.ουτε τα παιδικα γιαουρτια προσφερουν κατι μονο γιαουρτια δεν ειναι.

φιλικα παντα αυτες οι συμβουλες χωρις παρεξηγηση.

 

 

Eννοείται δεκτές όλες οι συμβουλές, για αυτό ρωτάμε για να ανταλλάσουμε εμπειρίες.

Εγώ αφού βράσω το νερό, το αφήνω να κρυώσει στους 40-50 και μετά κάνω το γάλα. Δηλαδή είναι λάθος?

Ψάχνω την φαρίν λακτέ απεγνωσμένα γιατί δεν μου τρώει τίποτα άλλο το απόγευμα. Γιαούρτι είναι το μόνο που τρώει (της δίνω το βιολογικό το όλυμπος), έχω και εγώ την ίδια γνώμη με σένα, τα άλλα είναι επιδόρπια με ζάχαρη και δεν προσφέρουν τίποτα. ¨Ομως κάθε μέρα βαριέται το γιαούρτι.. Δεν ξέρω τι άλλο να της δώσω. Ούτε φαγητό θέλει απόγευμα. Κράκερ σίκαλης το τρώει με τρέλα αλλά τι άλλο να της δώσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eννοείται δεκτές όλες οι συμβουλές, για αυτό ρωτάμε για να ανταλλάσουμε εμπειρίες.

Εγώ αφού βράσω το νερό, το αφήνω να κρυώσει στους 40-50 και μετά κάνω το γάλα. Δηλαδή είναι λάθος?

Ψάχνω την φαρίν λακτέ απεγνωσμένα γιατί δεν μου τρώει τίποτα άλλο το απόγευμα. Γιαούρτι είναι το μόνο που τρώει (της δίνω το βιολογικό το όλυμπος), έχω και εγώ την ίδια γνώμη με σένα, τα άλλα είναι επιδόρπια με ζάχαρη και δεν προσφέρουν τίποτα. ¨Ομως κάθε μέρα βαριέται το γιαούρτι.. Δεν ξέρω τι άλλο να της δώσω. Ούτε φαγητό θέλει απόγευμα. Κράκερ σίκαλης το τρώει με τρέλα αλλά τι άλλο να της δώσω?

 

ναι ειναι λαθος φτιαχνε το κατευθειαν.η βλακεια ειναι πως δεν αποθηκευσα την ερευνα να σας την εδειχνα.

τα μωρα μετα τον 6 μηνα χρειαζοντε αιμικο σιδηρο.ο οποιος υπαρχει στα κρεατα.εγω μοιραζω το κρεατακι και τρωει και το απογευμα φαγειτο.μπορεις να δεινεις παλικανα φρουτακι το απογευμα.μπορεις να παρεις κουακερ βρωμη δηλαδη και να την βρασεις με γαλα και θα γινει σαν κρεμουλα εγω βαζω βρωμη και μεσα στην φρουτοκρεμα το πρωι.μπορεις να παρεις και κεχρι και να φτιαχνεις παλι κρεμουλα.ολα αυτα απο τα βιολογικα.κουακερ εχει και το σουπερ μαρκετ αλλα δεν ειναι βιολογικο.

προχθες στο βιολογικο μαγαζι που παω ,πως η holle εχει και φαριν λακτε παρε να την δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα Hipp Bio Combiotic 1 που έδινα στον γιο μου ως συμπλήρωμα γίνεται όπως ακριβώς το περιγράφει η ster: Πρώτα βράζουμε το νερό (οπότε σκοτώνονται τυχόν μικροοργανισμοί του νερού), μετά το αφήνουμε να κρυώσει στους 40 βαθμούς, και στο τέλος προσθέτουμε τη σκόνη. Το συγκεκριμένο γάλα περιέχει προβιοτικά, οπότε αν βάλουμε τη σκόνη σε βραστό νερό, τα προβιοτικά θα καταστραφούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα!Δίνω στο μωρό μου εδώ και δυο μήνες το Frezylac το 1 και από τα φαρμακεία μου δίνουν κουτιά που το αργότερο έχουν ημερομηνία λήξεως τον Ιούνιο του 14, ενώ η παραγωγή έχει γίνει ήδη ένα χρόνο πριν την ημερομηνία λήξης.Μου κάνει εντύπωση γιατί στα άλλα βιολογικά γάλατα έρχονται συνέχεια οι καινούργιες παρτίδες και μόνο το frezylac έχει μείνει τόσο καιρό χωρίς καινούργια. Έχει κάποια από εσάς πάρει frezylac 1 με ημερομηνία λήξεως από τον Ιούλιο και μετά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Οποιος ενδιαφέρεται για 4 κουτιά γαλα frezylac 1, τα δίνω 8? το ένα.

Τα αγόρασα πριν 10 μέρες με 11? και κατι αλλα δυστυχώς θελουμε υπό αλλεργικο γαλα!

Στείλτε πμ αν σας ενδιαφέρει!

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα,, ξερει καποια να μου πει αν το frezylak pure no2 κανει αφρο στο κουνημα?(νομιζω κανει παρα πολυ). ειχαμε το OK πριν, το οποιο δεν εκανε, και μου φαινεται περιεργο τωρα με το no2.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει πάρα πολύ αφρό και εγώ το οκ της έδινα για συμπλήρωμα κ όταν αλλάξαμε σ' αυτό μου έκανε πολύ εντύπωση. Αν κοιτάξεις καλά είναι σαν να είναι όλο το γάλα αφρός. Ασε που το 2 μας έφερε πάλι δυσκιλιότητα τρομέρη και φαντάσου πίναμε λίγο σαν συμπλήρωμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...