Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Frezylac βιολογικο γάλα


Recommended Posts

αυτο το γαλατακι κανει για μωρακια πρωτης βρεφ.ηλικιας η' για αργοτερα?? εμεις περνουμε το frezylac1 αλλα εχουμε ενα μικρο προβλημα δυσκιλιοτητας αν κανει θα μπορουσαμε να δοκιμασουμε αυτο που λες,παντα βεβαια σε συνενοηση με την παιδιατρο

 

 

Eιναι κ για αργοτερα εχει κ 2 και 3 εγω ειμαι στο 2 με 8 μηνων γιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα...

Εγώ βγάζω με το θήλαστρο και του δίνω δικό μου γάλα,αλλα επειδή δεν του φτάνει ο παιδίατρος μας είπε να πάρουμε το frezylac1...Πριν στο νοσοκομείο ο παιδίατρος μας είπε το humana1 να πάρουμε(και μέχρι να έρθει ο παιδίατρος αυτό έπαιρνε ο μπεμπάκος).Το frezylac από το humana είναι καλύτερο.Έτσι μας φαίνεται δηλαδή. Εντάξει κακάκια με το δικό μου γάλα κάνει πιο εύκολα,ενώ με το ξένο γενικά αργεί αλλά το humana τον ενοχλούσε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά εδώ και μέρες έχει σταματήσει το γάλα μου και του έδινα frezylac1...είχαμε όμως γενικά πονάκια και δυσκολευόταν να κάνει κακάκια.Ο παιδίατρος μου είπε να αραιώσω το γάλα και να του δίνω χαμομήλι ή μάραθο.Πάλι δεν έγινε δουλειά και τώρα μας έδωσε το frezylac pro digest. Χθες το αρχίσαμε και ελπίζουμε να κάνει δουλίτσα(αλλιώς τσάμπα τα χρήματα και είναι και ακριβό:eek: μάλλον θα το παραγγέλνω από το ίντερνετ το βρήκα πιο φτηνά). Υπάρχει κάποια να το έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο γάλα να μου πει?

 

Αν δω πάντως αλλαγή θα σας πω :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εδώ και μέρες έχει σταματήσει το γάλα μου και του έδινα frezylac1...είχαμε όμως γενικά πονάκια και δυσκολευόταν να κάνει κακάκια.Ο παιδίατρος μου είπε να αραιώσω το γάλα και να του δίνω χαμομήλι ή μάραθο.Πάλι δεν έγινε δουλειά και τώρα μας έδωσε το frezylac pro digest. Χθες το αρχίσαμε και ελπίζουμε να κάνει δουλίτσα(αλλιώς τσάμπα τα χρήματα και είναι και ακριβό:eek: μάλλον θα το παραγγέλνω από το ίντερνετ το βρήκα πιο φτηνά). Υπάρχει κάποια να το έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο γάλα να μου πει?

 

Αν δω πάντως αλλαγή θα σας πω :)

 

Εμείς με το φρεζιλάκ 1 που ήπιε 2 μέρες στην κλινική και μετά τον πρώτο μήνα στο σπίτι καμία 5-6 φορές δεν είχαμε πρόβλημα πάντως. Στα πονάκια μας είχε πει και εμάς ο παιδίατρος να δώσουμε χαμομήλι (ήτανε 2 βδομάδων το μωρό τότε περίπου) αλλά δεν του έδωσα τίποτα.Πέρασαν μόνα τους κάποια στιγμή:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ και έδεινα το frezylac το βιολογικό, γι' αυτό είπα να το συνεχίσω. Όταν ήρθε η παιδίατρος, επειδή έδινα και δικό μου, μου είπε να συνεχίσω έτσι και μετά αν έχει πόνους κτλ βλέπουμε κάτι άλλο. Η αλήθεια πάντος είναι ότι σε σχέση με τα ένα σωρό γάλατα που άλλαξα στο πρώτο μου παιδάκι, το συγκεκριμένο μου φαίνεται πολύ καλό και δεν μυρίζει.Στο πρώτο μου γιο, είχαμε αλλάξει πολλά γάλατα επειδή έκανε κολικούς για τρεις μήνες και γενικά αν και δεν είχε πρόβλημα δυσκοιλιότητας, ήταν λαίμαργος και του έπεφταν όλα τα γάλατα βαριά. Τότε (πριν 2.5 χρόνια είχαμε καταλήξει στο gigoz,το οποίο μου είπαν στο μαιευτήριο ότι είναι της ίδιας εταιρείας με το frezylac. Να ξέρετε κάτι πάντως: όλα τα γάλατα είναι ίδια, η διαφορά είναι πολύ μικρή και αφορά τα συστατικά και την ποσότητα τους. Το θέμα είναι πιο απ' όλα εξυπηρετεί στη χώνεψη το κάθε παιδάκι. Κάνένα (ούτε αυτά που είναι για κολοικούς) δεν καταφέρνουν να τους εξαφανίσουν, απλά κάνουν πιο ήπιο τον πόνο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πριν εμείς απ'το νοσοκομείο μας έδωσαν το humana για ξένο γάλα (γιατί είχα θέμα με τον θηλασμό γενικά αυτό είναι άλλη ιστορία),αλλά είχα προσέξει πως έπεφτε κάπως βαρύ στο μωρό (και το μισό το έβγαζε κιόλας). Ο εξωτερικός παιδίατρος μας έδωσε το frezylac και ήμασταν μια χαρά μέχρι που άρχισαν τα πονάκια(και εγώ σταμάτησα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο) και άρχισε η δυσκοιλιότητα....κοτρώνες άρχισε να βγάζει ο μικρός :( και τώρα έχουμε το frezylac pro digest...για αυτό ρώτησα αν το έχει δοκιμάσει κάποια το pro digest αν κάνει τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι... νεογνό μέλος της παρέας σας. Έχουμε μια κορούλα 2 εβδομάδων που έχει τα τελευταία 24ωρα γκρίνια και πονάκια. Η παιδίατρος μας σύστησε το frezylac αλλά δεν το βρήκα σε 5 φαρμακεία και 3 καταστήματα βιλολογικών προϊόντων. Μήπως ξέρει κανείς που να το βρώ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

το συγκεκριμενο ειναι της frezyderm το εχουν μονο τα φαρμακεια και σε περιπτωση που δεν το εχουν το παργγελνουν

Link to comment
Share on other sites

κι εγω γεννησα στο ρεα κι ετσι συνεχισα το frezylac....αλλα εδω και 10 μερες ειναι σε ελλειψη απο την εταιρια και δοκομασα το ναν2 της νεστλε....μια χαρα το πινει ο μικρος μου και ειναι και στη μιση τιμη.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εδώ και μέρες έχει σταματήσει το γάλα μου και του έδινα frezylac1...είχαμε όμως γενικά πονάκια και δυσκολευόταν να κάνει κακάκια.Ο παιδίατρος μου είπε να αραιώσω το γάλα και να του δίνω χαμομήλι ή μάραθο.Πάλι δεν έγινε δουλειά και τώρα μας έδωσε το frezylac pro digest. Χθες το αρχίσαμε και ελπίζουμε να κάνει δουλίτσα(αλλιώς τσάμπα τα χρήματα και είναι και ακριβό:eek: μάλλον θα το παραγγέλνω από το ίντερνετ το βρήκα πιο φτηνά). Υπάρχει κάποια να το έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο γάλα να μου πει?

 

Αν δω πάντως αλλαγή θα σας πω :)

 

και εμας οταν ειχε πονακια ο μικρος η γιατρος μας ειπε για το pro digest τοτε του διναμε novalc νομιζω και η αληθεια ειναι οτι ηρεμησε ο μικρος αρκετα , συνεχισαμε στο frezylac 2 και ακομα κ τωρα που χρονιασαμε frezylac 3 δινουμε. για βιολογικο γαλα δεν ειναι ακριβο γιατι ειναι 600γρ αντι 400γρ που ειναι οι συσκευασιες αλλων , γενικα ομως ειναι ακριβο, το καλο ειναι οτι μειωνεται η τιμη σε καθε επομενο κ ελπιζω σε λιγο να περασουμε σε καποιο φρεσκο που να του αρεσει κιολας,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

και εμεις χρησιμοποιουμε το frezylac 2 (ειναι 8 μηνών η μπέμπα μου) αλλα το τελευταιο διάστημα έχει πολύ έντονη δυσκοιλιοτητα η καιμενουλα με πολυ πονο και εχει χρειαστει και υποθετο καποιες φορες. Η παιδιατρος μου ειπε οτι τα βιολογικα γαλατακια το κανουν σε καποια παιδακια αυτο. Βεβαια της αδερφης μου που ειναι 2 χρονων τωρα πια δεν εχει κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο γαλα...ειναι μαλλον καθαρα οργανικο. Εχει καμια αλλη μαμα αντιμετωπισει προβλημα με τη συγκεκριμενη μαρκα??? και αν ναι ποια ηταν η λυση??? Κριμα παντως γιατι ειναι καλο γαλα και μου φαινεται τουλαχιστον σοβαρη εταιρεια.....

JssYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πριν εμείς απ'το νοσοκομείο μας έδωσαν το humana για ξένο γάλα (γιατί είχα θέμα με τον θηλασμό γενικά αυτό είναι άλλη ιστορία),αλλά είχα προσέξει πως έπεφτε κάπως βαρύ στο μωρό (και το μισό το έβγαζε κιόλας). Ο εξωτερικός παιδίατρος μας έδωσε το frezylac και ήμασταν μια χαρά μέχρι που άρχισαν τα πονάκια(και εγώ σταμάτησα να βγάζω γάλα με το θήλαστρο) και άρχισε η δυσκοιλιότητα....κοτρώνες άρχισε να βγάζει ο μικρός :( και τώρα έχουμε το frezylac pro digest...για αυτό ρώτησα αν το έχει δοκιμάσει κάποια το pro digest αν κάνει τίποτα

 

 

Και εμείς χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο γάλα. Πριν το πάρει ο μικρός έπινε το Almiron το οποίο του δημιούργησε μεγάλη δυσκοιλιότητα. Από τότε που χρησιμοποιήσαμε το frezylac pro digest έχουμε ηρεμήσει. Βασικά είναι εύπεπτο και μάλιστα ενεργούμαστε. Είναι πάρα πολύ καλό (κατά την προσωπική μου γνώμη) αλλά είναι και θέμα τι αρέσει στα μπεμπόνια μας. Γενικότερα πάντως η φαρμακοποιός μου είχε πει ότι τα παιδιά δυσκολεύονται να πιούνε βιολογικό γάλα και από την στιγμή που θα τους αρέσει δεν ξεκολάνε. Εύχομαι τώρα να μειωθεί και η τιμή γιατί δεν συμφέρει τα 20€ για 600γρ. γάλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Και εμείς χρησιμοποιούμε το συγκεκριμένο γάλα. Πριν το πάρει ο μικρός έπινε το Almiron το οποίο του δημιούργησε μεγάλη δυσκοιλιότητα. Από τότε που χρησιμοποιήσαμε το frezylac pro digest έχουμε ηρεμήσει. Βασικά είναι εύπεπτο και μάλιστα ενεργούμαστε. Είναι πάρα πολύ καλό (κατά την προσωπική μου γνώμη) αλλά είναι και θέμα τι αρέσει στα μπεμπόνια μας. Γενικότερα πάντως η φαρμακοποιός μου είχε πει ότι τα παιδιά δυσκολεύονται να πιούνε βιολογικό γάλα και από την στιγμή που θα τους αρέσει δεν ξεκολάνε. Εύχομαι τώρα να μειωθεί και η τιμή γιατί δεν συμφέρει τα 20€ για 600γρ. γάλα

 

 

Κι εγώ μία από τα ίδια και όποτε προσπάθησα να πιούμε το frezylac 1, είχαμε δυσκοιλιότητα! Και τι κάνουμε μετά τον 6ο μήνα;;; Δε θα πάμε στο frezylac 2; Τι λένε οι μανούλες που τον πέρασαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Eγώ κορίτσια άλλαξα στούς δύο μήνες το γάλα από almiron σε frezylac. Δεν είχα πρόβλημα με το almiron αλλά προτίμησα να δώσω να δοκιμάσει βιολογικό. Η αλήθεια είναι ότι βλέπω το μωρό πολύ πιο ήσυχο, κοιμάται καλύτερα, δεν γκρινιάζει τόσο πολύ. Μακάρι να είναι όλα αυτά από το γάλα. Επειδή διάβασα κάποιες να λένε ότι βρωμάει, εμένα δεν μου μυρίζει τίποτα (σε αντίθεση με το almiron που βρώμαγε ψαρίλα) και μάλιστα στην υφή το βρίσκω βελουδένιο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: μήπως σταματήσει να το θέλει μετά από κάποιες μέρες? Υπάρχει περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μία από τα ίδια και όποτε προσπάθησα να πιούμε το frezylac 1, είχαμε δυσκοιλιότητα! Και τι κάνουμε μετά τον 6ο μήνα;;; Δε θα πάμε στο frezylac 2; Τι λένε οι μανούλες που τον πέρασαν;

 

 

Νομίζω ότι το frezylac prodigest δεν έχει νούμενο πάνω οπότε μπορούν να το πίνουν και πιο μεγάλα. Έχω όμως παιδίατρο την δευτέρα και από τι μου έχει πει ότι θα αλλάξουμε γάλα. Θα την ρωτήσω πάντως για την δυσκοιλιότητα. Ωστόσο, επειδή αρχίζουν και τρώνε και κρεμούλες πιστεύω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις κενώσεις. Θα σε ενημερώσω όμως την δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ κορίτσια άλλαξα στούς δύο μήνες το γάλα από almiron σε frezylac. Δεν είχα πρόβλημα με το almiron αλλά προτίμησα να δώσω να δοκιμάσει βιολογικό. Η αλήθεια είναι ότι βλέπω το μωρό πολύ πιο ήσυχο, κοιμάται καλύτερα, δεν γκρινιάζει τόσο πολύ. Μακάρι να είναι όλα αυτά από το γάλα. Επειδή διάβασα κάποιες να λένε ότι βρωμάει, εμένα δεν μου μυρίζει τίποτα (σε αντίθεση με το almiron που βρώμαγε ψαρίλα) και μάλιστα στην υφή το βρίσκω βελουδένιο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: μήπως σταματήσει να το θέλει μετά από κάποιες μέρες? Υπάρχει περίπτωση?

 

Γιατί να σταματήσει να το πίνει. Από τη στιγμή που της άρεσε και το πίνει τι θα αλλάξει?Το δύσκολο ήταν να της αρέσει. Μην ανησυχείς θα το πιει μια χαρά. Εάν πάρει κάποιος το almiron για την δυσκοιλιότητα πραγματικά δεν θα το έπινε με τίποτα. Βρωμάει απαίσια. Δεν μπορώ να καταλάβω πως το πίνουν αυτό τα μωρά. Το λίγο καιρό που το χρησιμοποιήσαμε (πάλι καλά που δεν του άρεσε) αηδίαζα με την μυρωδιά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

συγγνωμη βρε κοριτσια, καμιά δεν δυσκολεύεται με την παρασκευή του;να βαλεις μιση ποσοτητα νερου στους 55 βαθμους.να ριξεις τη σκονη, να ανακατεψεις, να ανοιξεις να ξαναριξεις νερο...και πώς να υπολογισεις ποσα γραμμαρια χρειαζονται οταν αυτο φουσκωνει...;δεν ξερω , εγω γι αυτο το σταματησα αλλα ο γιατρος μου προχθες μου ειπε να το φτιαχνω οπως ολα τα άλλα γάλατα.απευθειας.εσεις τί κανετε;

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου σβωλιαζε θυμαμαι οταν το εκανα με λιγ ζεστο νερο. με χλιαρο οταν το εκανα ηταν ενταξει. αλλα το εκανα οπως τα αλλα γαλατα. δεν εκανα κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνεις κανονικά όπως τα άλλα γάλατα. Και εγώ έτσι το χρησιμοποιώ. Πάντως έχω παρατηρήσει ότι με το συγκεκριμένο γάλα, η μπέμπα χορταίνει περισσότερο και κάνει περισσότερη ώρα μετά να φάει το επόμενο γεύμα (σε σύγκριση με το αλμιρόν που έπαιρνα πριν).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

H μικρή μου είναι 7 μηνών και μέχρι τώρα της δίνω το frezylac no1 . Από στερεές τροφές όμως δεν τρώει ιδιαίτερα, λίγες κουταλιές φρουτόκρεμα, λίγες ρυζάλευρο και μετά της δίνω γάλα αφού στην ουσία δεν τρώει, απλά δοκιμάζει γεύσεις.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Μπορώ να της αλλάξω από τώρα το γάλα σε νούμερο 2 ή πρέπει να ξεκινήσει να τρώει κανονικά στερεές τροφές και μετά? Δηλαδή θα σιτίζεται σωστά με το νούμερο δύο από την στιγμή που δεν τρώει κανονικά? Ειδικά σούπα δεν τρώει με τίποτα. Να της αφήσω το νούμερο ένα μέχρι να ξεκινήσει να τρώει ή δεν παίζει ρόλο? Πείτε τις γνώμες σας γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου είναι 7 μηνών και μέχρι τώρα της δίνω το frezylac no1 . Από στερεές τροφές όμως δεν τρώει ιδιαίτερα, λίγες κουταλιές φρουτόκρεμα, λίγες ρυζάλευρο και μετά της δίνω γάλα αφού στην ουσία δεν τρώει, απλά δοκιμάζει γεύσεις.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Μπορώ να της αλλάξω από τώρα το γάλα σε νούμερο 2 ή πρέπει να ξεκινήσει να τρώει κανονικά στερεές τροφές και μετά? Δηλαδή θα σιτίζεται σωστά με το νούμερο δύο από την στιγμή που δεν τρώει κανονικά? Ειδικά σούπα δεν τρώει με τίποτα. Να της αφήσω το νούμερο ένα μέχρι να ξεκινήσει να τρώει ή δεν παίζει ρόλο? Πείτε τις γνώμες σας γιατί έχω μπερδευτεί λίγο..

 

O/H παιδίατρος τι λέει; Εμάς θυμάμαι μας το άλλαξε με το που έκλεισε τον 6. Βέβαια εμάς έτρωγε ό,τι της δίναμε. Αν της καθόμασταν θα έτρωγε κι εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι η frezylac είναι σε έλλειψη. Από το πρωί έχω πάρει όλα τα φαρμακεία και δεν υπάρχει τίποτα! Γιατί το κάνουν αυτό??? Ξέρει καμία τι συμβαίνει?

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Της δίνω άλλο γάλα? Και με τι γάλα μπορώ να αντικαταστήσω το frezylac.

Link to comment
Share on other sites

εγω περσυ αφου αγανακτησα με την ελλειψη του εν λογω γαλακτος κατεληξα στο ναν της νεστλς απο το σουπερ μαρκετ. ηταν στη μιση τιμη, παντα διαθεσιμο και το κυριοτερο δεν δημιουργησε προβλημα στο παιδι. ευτυχως τωρα θηλαζω αποκλειστικα οποτε δεν χαλιεμαι με τη φρεζυντερμ

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...