Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες ωρες κοιμαστε  

1.116

  1. 1. ποσες ωρες κοιμαστε

    • 8-10 ωρες
    • 5-8
    • 3-5
    • πανω απο 10 ωρες (αν διαλεξατε αυτη την επιλογη,ειστε σε λαθος φορουμ)
    • εχω να κοιμηθω απο τοτε μου γεννησα
    • δεν εχω στανταρ ωρες... αλλες φορες κοιμαμαι πολυ, αλλες δε κοιμαμαι καθολου


Recommended Posts

Μια που το θιξατε το θεμα, ενα μωρο 9 μηνων ποσους ημερησιους υπνους κανει συνηθως; Ή εστω αθροιστικα ποση ωρα κοιμαται μεσα στην ημερα, αν το βραδυ κοιμαται χοντρικα 10 ωρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 53 λεπτά , irin είπε:

Μια που το θιξατε το θεμα, ενα μωρο 9 μηνων ποσους ημερησιους υπνους κανει συνηθως; Ή εστω αθροιστικα ποση ωρα κοιμαται μεσα στην ημερα, αν το βραδυ κοιμαται χοντρικα 10 ωρες;

Εμένα η κόρη μου έκανε 2 ημερήσιου τόνους σε αυτήν την ηλικία περίπου 3 ώρες συνολικά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , irin είπε:

Μια που το θιξατε το θεμα, ενα μωρο 9 μηνων ποσους ημερησιους υπνους κανει συνηθως; Ή εστω αθροιστικα ποση ωρα κοιμαται μεσα στην ημερα, αν το βραδυ κοιμαται χοντρικα 10 ωρες;

Λοιπόν, είμαστε 8,5 μηνών και οι ημερισιοι υπνοι δεν είναι στάνταρ. Χονδρικά , 11.30-12.30, 15.00-15.30 (αραια και που) και μετά το βράδυ στις 10. Έχω παρατηρήσει βέβαια πως σε μέρες έντονης δραστηριότητας με βόλτες και πολύ παιχνίδι οι υπνοι αυξάνονται, θα κοιμηθεί δηλαδή και απόγευμα 18.00-19.00 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ξυπναει 6.30-7. Ξανακοιμαται στις 8.30 για μιση ωρα. Μετα κατα τις 11.30,μετα απο τα φρουτα για κανενα εικοσαλεπτο και μετα απο το μεσημεριανο στις 14.30 για μια ωρα ή λιγοτερο. Μετα αρχιζει το χαος γιατι δεν θελει να ξανακοιμηθει αλλα 7 αρχιζει η τρελη γκρινια οπου θελει να κοιμηθει για βραδυ. Εγω θελω ομως να κοιμαται 8+ για να μην ξυπναει πριν τις 6.30. 

Μεχρι που εκλεισε τους 8 μηνες ξυπνουσε απο τεσσερις ως 7-8 φορες τη νυχτα,στιγμιαια για πιπιλα. Απο την ημερα που εκλεισε τον ογδοο εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση, ξυπναει μια δυο φορες μονο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , irin είπε:

Εμενα ξυπναει 6.30-7. Ξανακοιμαται στις 8.30 για μιση ωρα. Μετα κατα τις 11.30,μετα απο τα φρουτα για κανενα εικοσαλεπτο και μετα απο το μεσημεριανο στις 14.30 για μια ωρα ή λιγοτερο. Μετα αρχιζει το χαος γιατι δεν θελει να ξανακοιμηθει αλλα 7 αρχιζει η τρελη γκρινια οπου θελει να κοιμηθει για βραδυ. Εγω θελω ομως να κοιμαται 8+ για να μην ξυπναει πριν τις 6.30. 

Μεχρι που εκλεισε τους 8 μηνες ξυπνουσε απο τεσσερις ως 7-8 φορες τη νυχτα,στιγμιαια για πιπιλα. Απο την ημερα που εκλεισε τον ογδοο εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση, ξυπναει μια δυο φορες μονο!!

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Τι ώρα κοιμάται για βράδυ;

Περιπου 8-8.30. Κοιμοταν 7.30 μεχρι πριν λιγο καιρο αλλα προσπαθω σιγα σιγα να το παω 8.30 και λογω καλοκαιριου και επειδη βολευει περισσοτερο το προγραμμα ολων μας. Εχω και ενα τριχρονο παιδακι και ειναι δυσκολο να συντονιστουν οι ωρες του καθενος

Link to comment
Share on other sites

9μηνων κοιμόντουσαν περίπου 13-15ωρες.ο ημερησιος ήταν ένας του μικρού,ένα τρίωρο.η μεγάλη μια ώρα σαν δεκατιανο κ 1-2μεσημερι

Φάσεις περνάνε πολλές κ οι ώρες αλλάζουν.αλλες φορές κοιμούνταν από τις 7,άλλες ξεφεύγουμε 11.ακολουθω το προγραμμα τους κ επανερχόμαστε σε πιο νορμάλ μετά από λιγο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηλικία

Αριθμός ημερήσιων ύπνων

Σύνολο ημερήσιων ύπνων

Σύνολο νυχτερινού ύπνου

Σύνολο ημερήσιων και νυχτερινού ύπνου

1 μηνός

3

6-7

8,5-10

15-16

3 μηνών

3

5-6

10-11

15

6 μηνών

2

3-4

10-11

14-15

9 μηνών

2

2,5-4

11-12

14

12 μηνών

1-2

2-3

11,5-12

13-14

2 χρονών

1

1-2

11-12

13

3 χρονών

1

1-1,5

11

12

4 χρονών

0

0

11,5

11,5

5 χρονών

0

0

11

11

 

Από το βιβλίο no cry solution.

 

Μπορείτε να βρείτε πολλές σχετικές πληροφορίες στο θέμα που είχα ανεβάσει παλιότερα, για όσες δεν το έχουν διαβάσει είναι αυτό:

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...