Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νιώθω πολύ μπερδεμένη για τα πάντα help!


Recommended Posts

Τί να κάνω?Αύριο ο πατέρας μου που δουλεύει στο Ιπποκράτειο μου είπε να πάμε το πρωί να το δεί εκεί παιδίατρος που θα μας προσέξει κιόλας γιατί ο πατέρας μου είναι νοσηλευτής και όσο να ναι υπάρχει άλλη εξυπηρέτηση,αλλά όμως εγώ σκάω δεν μπορώ να περιμένω τόσες ώρες νομίζω θα τρελαθώ μήπως να πάω σε κανέναν παιδίατρο άλλο σήμερα το απόγευμα ή θα τα μπλέξω έτσι και θα τα κάνω χειρότερα?

 

renata μου το καλυτερο που έχεις να κάνει είναι υπομονή μέχρι αυριο το πρωί.Στο Ιπποκρατειο εχει εμπειρους γιατρους και σιγουρα λόγω μεσου :lol: θα σε προσεξουν ιδιαίτερα.

Εγω πάντως επειδή ξερω καλά τον παιδίατρο μου...σε περιπτωση που μου έλεγε νοσοκομείο θα το έκανα και ας μην μου έδινε διευκρινισεις.

Περαστικά..περιμενουμε νεα σου...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά απο συζήτηση με τον άντρα μου και την κουμπάρα μου που είναι νοσηλεύτρια καθώς και τον πατέρα μου που είναι νοσηλευτής αποφασίσαμε να πάμε αύριο στο Ιπποκράτειο γιατί εκεί θα βρούμε τους πιο έμπειρους γιατρούς,μπορούσαμε να πάμε και σήμερα αλλά θα έχει εφημερία και ο πατέρας μου είχε πρωινή βάρδια οπότε θα έπρεπε να στηθούμε κανονικά για άλλη μια φορά στα επείγοντα.Οπότε για να μην παίζουμε με την τύχη μας θα περιμένουμε αύριο το πρωί

Αυτές οι ώρες μέχρι να ξημερώσει μου φαίνονται αιωνες.....

Ευχηθείτε μας να πάνε όλα καλά για το Μελάκι μου το λατρεμένο.......

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα πανε κοριτσάκι μου μην μου στεναχωριεσαι !!!!

Ολα καλά θα πανε και θα γινουν συντομα ολα περαστικά για το Μελινάκι :D:D

 

Προσεχε και τον εαυτο σου κοριτσι μου ! Η Παναγιά μαζί σας !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζήτηση με τον άντρα μου και την κουμπάρα μου που είναι νοσηλεύτρια καθώς και τον πατέρα μου που είναι νοσηλευτής αποφασίσαμε να πάμε αύριο στο Ιπποκράτειο γιατί εκεί θα βρούμε τους πιο έμπειρους γιατρούς,

 

.....και την προτροπή της dalias ( αυτό το ξέχασες ) :lol::lol::lol::lol::lol:

 

μην αγχωνεσαι κορίτσακι μου..ολα καλά θα πάνε....να δεις τι ειχα παθει εγω μια φορα που πηρα αποτελεσματα του μικρου και έψαχνα στο νετ...γλεντια.συμβουλη: σε καμια περιπτωση μην ψαξεις στο νετ μέχρι αυριο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Renata μου το πιο πιθανό είναι να είναι μια ωτίτιδα και να χρειάζεται την αντιβίωση! Να σιγουρευτείς οτι την παίρνει γιατί εγώ... την πάτησα όταν ήμουν παιδί και έτρεχα για παρακέντιση του τυμπάνου (για να αφαιρέσουν το υγρό που είχε μαζευτεί στις ευσταχιανές σάλπιγγες μετά από ταξίδι με αεροπλάνο). Κάποια φίλη παιδίατρος τότε είχε πεί στους γονείς μου να μη δίνουμε εύκολα αντιβίωση και έτσι την πατήσαμε.

 

Στη μπέμπα μου δίνω με τη σύριγγα καθημερινά γιατί βρισκόμαστε σε "χημειοπροφύλαξη" για ένα πρόβλημα στο ουροποιητικό, και της αρέσει. Βέβαια η μπέμπα σου την έχει πάρει στραβά τώρα...

 

Η αντιβίωση είναι πιο αποτελεσματική όταν δίνεται σκέτη και όχι μαζί με γάλα (μου έχει πει γιατρός).

 

Πήρες άλλο παιδίατρο; Με την ευκαιρία θέλω να σου πώ να μην φοβάσαι τις εξετάσεις! είναι για καλό και ένα τσίμπημα δεν είναι τίποτα. Τον ξεχνάνε τον πόνο της στιγμής όπως στα εμβόλια! Ίσως να είχες αποφύγει την ταλαιπωρία αν έκανες τις εξετάσεις εξαρχής...

 

Ακόμα και αν χρειαστεί ενδοφλέβια κάνε την καρδιά σου πέτρα και προχώρα! Αντιβίωση είναι, για καλό είναι! Αν είναι ωτίτιδα ή οποιαδήποτε άλλη λοίμωξη βαριά (ίσως γι'αυτό να αντιδράει έτσι η γιατρός γιατί σε βλέπει πως κολλάς) κάνε ό,τι χρειαστεί για να μην χειροτερέψει! Για να'χει 7 μέρες πυρετό μάλλον θα σου πουν όλοι οι γιατροί οτι χρειάζεται η αντιβίωση.

 

Τα υπόλοιπα ξέχνα τα προς το παρόν! Όλα καλά φαίνονται και ευτυχώς θηλάζεις και δίνεις αντισώματα από τη μεριά σου :wink: . Μόλις δράσει η αντιβίωση θα ηρεμήσει γιατί τώρα μάλλον πονάει! Είναι απόλυτα φυσιολογικό το οτι δεν τρώει (άλλες τροφές). Πίνει γαλατάκι, ξέρει τι κάνει!! Θα επανέλθει σύντομα, να 'σαι σίγουρη !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο συζήτηση με τον άντρα μου και την κουμπάρα μου που είναι νοσηλεύτρια καθώς και τον πατέρα μου που είναι νοσηλευτής αποφασίσαμε να πάμε αύριο στο Ιπποκράτειο γιατί εκεί θα βρούμε τους πιο έμπειρους γιατρούς,

 

.....και την προτροπή της dalias ( αυτό το ξέχασες ) :lol::lol::lol::lol::lol:

 

μην αγχωνεσαι κορίτσακι μου..ολα καλά θα πάνε....να δεις τι ειχα παθει εγω μια φορα που πηρα αποτελεσματα του μικρου και έψαχνα στο νετ...γλεντια.συμβουλη: σε καμια περιπτωση μην ψαξεις στο νετ μέχρι αυριο

 

 

Ναι Ντάλια μου και σ'ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πώς είναι;; Πυρετός; Το παίρνει το φάρμακο;;;

Το παιδί δείχνει σημάδια βελτίωσης είναι απύρετο αλλά κοιμάται πολύ συχνότερα απο οτι πρίν αρρωστήσει και γκρινιάζει πολύ όσο για το φάρμακο αυτό που γίνεται μέχρι να το πιεί εύχομαι να μην σας συμβεί ποτέ απαίσια εμπειρία για το μωρούλι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί πώς είναι;; Πυρετός; Το παίρνει το φάρμακο;;;

Το παιδί δείχνει σημάδια βελτίωσης είναι απύρετο αλλά κοιμάται πολύ συχνότερα απο οτι πρίν αρρωστήσει και γκρινιάζει πολύ όσο για το φάρμακο αυτό που γίνεται μέχρι να το πιεί εύχομαι να μην σας συμβεί ποτέ απαίσια εμπειρία για το μωρούλι μου

 

renata μου ειναι φυσιολογικότατο μετά από τέτοια ταλαιπωρία να θέλει το παιδί να κοιμάται συνέχεια..εχει εξαντληθει ο οργανισμος του.

Οσο για τα φαρμακα ασε την περασαμε την κακη εμπειρία :D εγώ πάντως είχα αναφέρει στο γιατρό το΄πόσο δυστροπος εινα στα φάρμακα και μου έδωσε μια αντιβίωση που ηταν για 3 μέρες μια φορα την μέρα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γυρίσαμε πρίν λίγες ώρες.........

Ολα καλά :) δεν χρειάζεται το νινί μου νοσηλεία αντιβίωση και αυτό είναι όλο

Α!και οπωσδήποτε να επαναλάβουμε εξετάσεις μετά το πέρας της αντιβίωσης

Τη βρήκανε όμως αδυνατούλα αλλά δεν ανησυχήσανε γ'αυτό καθότι λέει έτσι είναι το παιδί(είναι στο 25 της καμπύλης)

Το απόγευμα θα πάρω την παιδίατρο τηλ να δώ τί θα έχει να πεί 4 γιατοί την είδανε..........

Σας ευχαριστώ και σας φιλώ όλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ χάρηκα! Πολύ χάρηκα! :D:D

 

Δεν μου αρέσει να ακούω για αρρωστούλια μωρά και ταλαιπωρημένες μαμάδες!

 

Να δω τώρα τι θα πει η παιδίατρος?

 

 

Περαστικούλια και πάλι και καλή ανάρρωση.

 

Α και μια μεγάλη αγκαλιά για τη μεγάλη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικούλια σας renata!!!!

 

Μόλις διάβασα τις περιπέτειες σας και εύχομαι να τελειώσουν σύντομα. Πάρε την παιδίατρο να της τα πεις ένα χεράκι και μην ξαναπάς, εγώ αυτό θα έκανα. Δεν είναι συμπεριφορά αυτή :mad:

 

Για το φαγητό μην ανησυχείς και εμείς αρρωστούλια είμαστε και μόνο θηλάζουμε και πίνουμε τσαγάκι. Μόλις αναρρώσουν θα επανέλθουν.

 

Πολλά φιλιά και στα δύο κοριτσάκια σου!!!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα πολύ χαίρομαι με τα ευχάριστα νέα σας

Στη θέση σου δε θα κράταγα τη συγκεκριμένη παιδίατρο ούτε για πλάκα

Ουτε τηλεφώνημα για τη γνώμη της δε θα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την πήρα ξανά τηλ.ξανασυγκλονίστηκε που δεν μας κράτησαν και μας προέτρεψε για επανεξέταση απο βδομάδα οπωσδήποτε

Αυτό θα γίνει έτσι κι αλλιώς,τώρα το μόνο μου μέλημα είναι να μπορέσω να πάρω ούρα απο τη μπέμπα για νιοστή φορά γιατί βγήκαν και οι δύο καλλιέργειες με επιμόλυνση άντε να δούμε......

Δεν θέλω να σκέφτομαι τον καθετήρα και πόσο μάλλον υπερηβικά σκέτη κόλαση.....

Πάντως γιατι είναι τόσο ανησυχητκή σε αυτή την ηλικία μια ουρολοίμοξη?

Θέλω να πώ έχουν πρόβλημα με την ανάπτυξη αν μολυνθούν και με τα νεφρά φαντάζομαι σίγουρα..........

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εχετε ουρολοιμωξη; κι αν ναι ποιο μικροβιο ανιχνευθηκε και σε τι ποσοστο; Αντιβιογραμμα κανατε; Η ουρολοιμωξη σε αυτη την ηλικια ειναι δυσκολη τοσο γιατι ταλαιπωρει το μωρο με ανορεξια πυρετους και αδιαθεσια αλλα κυριως γιατι απαιτειται ελεγχος (υπερηχος κυστεογραφια) που ειναι καπως επωδυνος. Ο ελεγχος χρειαζεται για να αποκλειστει μια ενδεχομενη κυστεουρητικη παλινδρομηση. Επισης εχει σημασια ο τροπος συλλογης των ουρων. Το σακουλακι δινει συνηθως ψευδως θετικο αποτελεσμα. Μονο ο καθετηριασμος και η υπερηβικη συλλογη ειναι αξιοπιστες μεθοδοι.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ξέρομε αν έχουμε ουρολοίμωξη απλά θέλουν να το ελέγξουν γιατι οι τιμές στο αίμα ήταν αρκετά τσιμπιμένες και πθανόν να είναι απο την ίωση ή απο ουρολοίμωξη

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μπράβο σας και περαστικά σας

 

Να κάνω τώρα μια ερώτηση?

 

Η παιδίατρος σας τι σας είπε???????

Δεν σου εξήγησε γιατί επέμενε να μπει το παιδί νοσοκομείο?

Δεν είπε κάτι όταν συνάδελφοι της αμφισβήτησαν την διάγνωσή της?

 

και επίσης

Θα συνεχίσεις να την έχεις παιδίατρο?

 

και όλα αυτά όχι για να την θίξω ως γιατρό αλλά σαν ανθρωπο ρε παιδί μου

Δεν μπορεί να πανικοβάλλει έτσι μια νέα μανούλα.

να ταλαιπωρεί έτσι ένα μωρό παιδί

και όλα αυτά χωρίς καμία αιτιολογία

 

Για μένα βασικό σε ένα γιατρό είναι να είναι πρώτα πρώτα άνθρωπος

 

Θέλω να είναι συνεργάσιμος και να μην με πανικοβάλλει με το παραμικρό

γιατί αν αυτός πανικοβληθεί και κάνει σαν υστερικός εγώ θα φουντάρω απο παράθυρο.

 

Αυτά :)

και πάλι περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...