Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

 

Δυανύω την 24η εβδομάδα μιας δύσκολης κύησης και εδώ και 3 σχεδόν εβδομάδες με ταλαιπωρεί δύσπνοια, αρκετές ώρες της ημέρας. Έχω ένα αίσθημα οτι δεν μπορώ να πάρω ολόκληρη αναπνοή (βαθιά). Συμβαίνει σε καμία σας; Εάν ναι, από πότε; Καμία ιδέα πώς αντιμετωπίζεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου συνεβαινε κι εμενα,,,προσπαθουσα να μην κουραζομαι, αναγκαστικα και ξαπλωνα καθε φορα που το ενιωθα στο πλαι,,ανασκελα ηταν χειροτερα επισης να τρως ελαφρια γευματα για να μην βαραινει το στομαχι και καθολου αναψυκτικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου. εχω κι εγω πολυ εντονη δυσπνοια σε σημειο που πολλες φορες εχω και δυσκολιες στον υπνο.

την απεκτησα με το που μεγαλωσε αρκετα η κοιλια μου καπου στον 6ο αν θυμαμαι καλα και τωρα πια απλα εχει επιδεινωθει.συμφωνω με οσα η ειπε η γλυκος. βοηθαει το να μην καθομαι σε ορθη γωνια, να μην ξαπλωνω ανασκελα και να τρωω ελαφρια. δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει κατι απο αυτα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ δύσπνοια και πόνο κατω από το στήθος δεξιά και πίσω στην πλάτη στο ίδιο σημείο. Όχι κάθε μέρα αλλά συχνά και μπορεί και αρκετές φορές τη μέρα. Προσπαθώ να ξεκουράζομαι και να ξαπλώνω αν είναι δυνατόν εκείνη τη στιγμή. Γενικά δεν ανακουφίζομαι πάντα εύκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ είχα απίστευτη δύσπνοια κατά την εγκυμοσύνη μου. Αυτό που ειχα παρατηρήσει ήταν ότι η δύσπνοια επιδεινωνόταν όταν έτρωγα υδατάνθρακες και τρόφιμα που περιείχαν ζάχαρη (δηλ. τρόφιμα με ψηλό γλυκαιμικό δείκτη). Ετσι τα μείωσα (έως και καθόλου!) και τα πραγματα βελτιώθηκαν κατά πολύ. Προσπάθησε κι εσύ να δεις τι τρως πριν να σε πιάσει η κρίση δύσπνοιας. Μπορει να σε βοηθήσει όπως βοήθησε και μένα. Καλή τύχη και καλό υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο φασούλι αυτό με τη δυσπνοια.ως τωρα με ταλαπωρουσαν (και εξακολουθουν) οι καούρες, τοσο πολυ που με πιανει βήχας.Δυσπνοια εχω οταν καθομαι σε καρεκλα, ή μολις ξαπλωσε ανασκελα ,γιατι πιανομαι συνεχεια στο αριστερο πλάι. σου προτεινω να ξεχασεις το σουτιεν .οσο αστειο και αν ακουγεται χωρις να το καταλαβαινουμε μας πιεζει.επισης το βραδυνο μαμ κομμενο,και ποτέ ανασκελα.παντα στο αριστερο πλάι να ξαπλώνεις. αλλο γιατροσοφι δεν εχω. υπομονη σε ολες μας

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Έχω δύσπνοιες κυρίως το βράδυ μόλις μπήκα στην 27η εβδομάδα... μου έχει τύχει να πεταχτώ στον ύπνο μου, να ανοίγω παράθυρα, να ξυπνήσω τον άντρα μου να πάμε βόλτα έξω στις 2 το βράδυ...

 

Μια μέρα λιποθύμησα κιόλας (μια ζεστή μέρα, ανακάλυψα ότι με πειράζει και η ζέστη), κι η γιατρός μου είπε ότι τώρα που το μωρό μεγάλωσε παίζει να πιέζει στη δεξιά πλευρά την κεντρική αρτηρία του σώματος που στέλνει το αίμα στην καρδιά (κάπως έτσι, μπορεί να μην το λέω και καλά).

 

Το κόλπο εκεί είναι ΟΠΟΥ κι αν βρίσκεσαι να ξαπλώνεις στο αριστερό πλάι. Και φυσικά ύπνος πάντα στο αριστερό πλάι... Και ανάσκελα σχεδόν καθιστή :(

 

Δεν ξέρω έχω αρχίσει και ζορίζομαι πολύ... Βοηθάει να μην τρώω το βράδυ (αλλά και νηστική να μείνω δεν αποκλείεται να νιώσω δύσπνοια). Με τρομάζει κι όλας αυτή η κατάσταση και μετά παθαίνω κρίση πανικού. Ανοίγω παράθυρα, κόβω βόλτες μες στο σπίτι, παίρνω βαθιές ανάσες και λέω θα περάσει... κι είμαι ακόμη στην 29η :( :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύσπνοιες κυρίως το βράδυ μόλις μπήκα στην 27η εβδομάδα... μου έχει τύχει να πεταχτώ στον ύπνο μου, να ανοίγω παράθυρα, να ξυπνήσω τον άντρα μου να πάμε βόλτα έξω στις 2 το βράδυ...

 

Μια μέρα λιποθύμησα κιόλας (μια ζεστή μέρα, ανακάλυψα ότι με πειράζει και η ζέστη), κι η γιατρός μου είπε ότι τώρα που το μωρό μεγάλωσε παίζει να πιέζει στη δεξιά πλευρά την κεντρική αρτηρία του σώματος που στέλνει το αίμα στην καρδιά (κάπως έτσι, μπορεί να μην το λέω και καλά).

 

Το κόλπο εκεί είναι ΟΠΟΥ κι αν βρίσκεσαι να ξαπλώνεις στο αριστερό πλάι. Και φυσικά ύπνος πάντα στο αριστερό πλάι... Και ανάσκελα σχεδόν καθιστή :(

 

Δεν ξέρω έχω αρχίσει και ζορίζομαι πολύ... Βοηθάει να μην τρώω το βράδυ (αλλά και νηστική να μείνω δεν αποκλείεται να νιώσω δύσπνοια). Με τρομάζει κι όλας αυτή η κατάσταση και μετά παθαίνω κρίση πανικού. Ανοίγω παράθυρα, κόβω βόλτες μες στο σπίτι, παίρνω βαθιές ανάσες και λέω θα περάσει... κι είμαι ακόμη στην 29η :( :(

 

 

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

:D

Βάσανα! Δεν σας κρύβω ότι έχει τύχει να τσεκάρω στο ιντερνετ πότε αρχίζει να είναι safe η γέννηση για το μωρό για να αρχίσω να ψήνω τη γιατρό μου να το πάρουμε λίγο νωρίτερα (ούτως ή άλλως καισαρική προβλέπεται στην 38η).:rolleyes: Σκάω ρε παιδιά!:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μπράβο σε όποια επανέφερε το θέμα... Πάνω που ετοιμαζόμουν να το ψάξω!

Λοιπόν, εγώ μπαίνω αύριο στον 8ο μήνα, κι έχω δύσπνοια (εδώ και 15 μέρες) σε όλες τις στάσεις εκτός από την όρθια. Εννοείται ότι δε βολεύομαι να κοιμηθώ ή να ξαπλώσω (φτιάχνω κάτι κατασκευές με μαξιλάρια...).

Επίσης ασυναίσθητα ανοίγω το στόμα μου όταν κοιμάμαι, με αποτέλεσμα να ξυπνάω χαράματα με ξερό στόμα (πολύ δυσάρεστο για μένα).

Όταν είμαι όρθια είμαι μια χαρά, αλλά φυσικά δεν μπορώ να είμαι όρθια και ακίνητη, οπότε περπατάω πολύ τον τελευταίο καιρό. Στο περπάτημα επίσης νιώθω τέλεια, παίρνω το οξυγόνο μου, ξεμουδιάζω, καίω και καμιά θερμίδα... Αλλά πόσο πια να περπατήσω;;

Τέλος πάντων, αν αυτό είναι το μόνο πρόβλημα μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης, μικρό το κακό, θα είμαι πολύ ευγνώμων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

 

είμαι 26η εβδομάδα κι έχω έντονες δύσπνοιες, ειδικά το βράδυ εδώ και λίγο καιρό. Είναι η τρίτη εγκυμοσύνη μου (η 2η κατέληξε παλίνδρομη) και η κοιλιά μου είναι μεγαλύτερη από,τι στην αντίστοιχη εβδομάδα της 1ης εγκυμοσύνης. Ίσως παίζει ρόλο το μέγεθος της κοιλιάς για τη δύσπνοια, μια και πιέζονται περισσότερο τα όργανα.

Και τις 2 φορές έχω αγοράκι. Επίσης, έχω αναιμία. Έχει και κάποια άλλη μαμά το ίδιο θέμα κ αν ναι, πώς το αντιμετώπισε;

 

Υγ.Με έχει δει καρδιολόγος και τα βρήκε όλα καλά.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με βοηθησε λιγο και στις δυσπνιες αλλα και στις καουρες που ειχα ηταν να βαζω πολλα μαξιλαρια και να μην κοιμαμαι τελειως επιπεδα και κατι βραδια που με ειχε ταραξει κοιμομουν σε πολυθρονα .... ξερω ταλαιπωρια αλλα μολις κρατησεις το μωρακι σου αγκαλια ολα αυτα θα ξεχαστουν σαν ενα κακο ονειρο. Με το καλο να ερθει το μωρακι σου:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είμαι στην 23 βδομάδα και απο προχτές υποφέρω απο δύσπνοια. Επιδεινώνεται όταν ξαπλώνω και όταν έχω άγχος. Μου δημιουργεί αίσθημα πνιγμού και την νύχτα πετάγομαι απο τον ύπνο μου. Έχω καταλήξει να κοιμάμαι ελάχιστες ώρες το βράδυ μετά απο πολύ προσπάθεια. Θα είναι έτσι και χειρότερα μέχρι να γεννήσω? Εκτός απο τον ύπνο στο πλάι και καθιστή που δεν με βοηθάνε πολύ (το περπάτημα με βοηθάει και το κρύο), γνωρίζετε κάτι άλλο?? Ας ελπίσουμε οτι δεν θα μαι ετσι για αλλες 17 βδομάδες..

Με έχει δεί ο γυναικολόγος/παθολόγος/καρδιολόγος μου και μου έχουν κάνει εξετάσεις για να αποκλειστούν άλλα ενδεχόμενα.

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν θα είστε έτσι στο υπόλοιπο της εγκυμοσύνης, αφού πιθανόν να παίζει ρόλο και η θέση του μωρού, που κάποια στιγμή μπορεί να αλλάξει. Θα πρέπει να βρείτε τι σας ανακουφίζει και να εξοπλιστείτε με υπομονή. Σίγουρα να υπάρχει επικοινωνία με τον γιατρό σας, αλλά από τη στιγμή που σας έχουν εξετάσει για το συγκεκριμένο θέμα και όλα είναι καλά, δεν έχετε παρά να υπομένετε όλη αυτή τη δυσκολία για λίγο ακόμη καιρό, για χάρη των μωρών σας. Και όπως λέει και η Irida4, μόλις πάρετε στα χέρια τα μικρά σας, δεν θα θυμάστε τίποτε από όλα αυτά! Με το καλό!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας. Διανύω την 30η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες ημέρες έχω πολύ έντονη δύσπνοια και ταχυκαρδίες. Μάλιστα παρατήρησα ότι τα βράδια νιώθω κάψιμο ψηλά εκει που ξεκινάει ο σάκος του μωρού. Έχει τύχει σε κάποια από εσας? είναι φυσιολογικό? έχω ελέγξει πίεση και είναι κανονική.

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 1:22 ΜΜ, strs92 είπε:

Καλημέρα σας. Διανύω την 30η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες ημέρες έχω πολύ έντονη δύσπνοια και ταχυκαρδίες. Μάλιστα παρατήρησα ότι τα βράδια νιώθω κάψιμο ψηλά εκει που ξεκινάει ο σάκος του μωρού. Έχει τύχει σε κάποια από εσας? είναι φυσιολογικό? έχω ελέγξει πίεση και είναι κανονική.

Η δύσπνοια μπορεί να οφείλεται στο ότι το μωρό ειναι ψηλά και πιεζει τους πνεύμονες. Όσον αφορά το κάψιμο που λες ότι νιώθεις, μήπως είναι καούρα; Συνήθως μόλις ξαπλώνουμε μας πιάνει, κι εμένα το βράδυ με έπιανε απίστευτη καουρα και έπινα πάντα ένα χαμομηλι πριν κοιμηθώ, βοηθούσε πολύ. Όπως και να χει πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με το γιατρό σου. 

 
Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2020 at 1:22 ΜΜ, strs92 είπε:

Καλημέρα σας. Διανύω την 30η εβδομάδα κύησης και τις τελευταίες ημέρες έχω πολύ έντονη δύσπνοια και ταχυκαρδίες. Μάλιστα παρατήρησα ότι τα βράδια νιώθω κάψιμο ψηλά εκει που ξεκινάει ο σάκος του μωρού. Έχει τύχει σε κάποια από εσας? είναι φυσιολογικό? έχω ελέγξει πίεση και είναι κανονική.

Συμφωνώ με τα κορίτσια απόλυτα φυσικά να ενημερώσεις τον γιατρό σου εμένα αυτά μου το προκαλούσε το χάπι για τις συσπάσεις το adalat δεν παλευοτανε μιλάμε απλά είδαμε ότι οι δικοί μου οι σφυγμοί ήταν στους 125 και του μωρου 180 και έτσι το εκωψα(απλά παραθέτω την εμπειρία μου)

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2020 at 12:05 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Θα πρέπει να ρωτήσεις άμεσα το γιατρό σου. Δεν παίζουμε με αυτά τα πράγματα.

@strs92 όπως τα λέει η φίλη εδώ. Καλή επιτυχία σε όλα και με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...