Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου τη βοήθεια σας... Τις τελευταίες μέρες έχω δύσπνοια (νιώθω ένα βάρος στο στήθος) η οποία είναι έντονη κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω. Το βρίσκω φυσιολογικό μια και το μωρό μεγαλώνει και στριμώχνονται όλα τα όργανα μου, μαζί και οι πνεύμονες. Σήμερα το νιώθω και το πρωί και έχω την αίσθηση ότι έχω και μια διαρκώς επιδεινούμενη ζαλάδα... Σαν ναυτία, κάπως έτσι. Μήπως δεν είναι φυσιολογικό τελικά και συμβαίνει τίποτα άλλο; Θα πάρω τον γιατρό μου τηλέφωνο αλλά στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω αν είχε και καμία άλλη τέτοια συμπτώματα... Ειληκρινά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ... πονεμενη ιστορια..

 

ασφαλως να το πεις στο γιατρο σου, αλλα υποτιθεται οτι υποχωρει μολις παρει θεση το μωρο, μολις εμπεδωθει δηλαδη...

 

εμενα η μικρη εμπεδωθηκε στη γεννα!!! οποτε, οπως καταλαβαινεις ενιωθα ετσι οοοοοοοολο το καλοκαιρι....

 

υπομονη....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τη βοήθεια σας... Τις τελευταίες μέρες έχω δύσπνοια (νιώθω ένα βάρος στο στήθος) η οποία είναι έντονη κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω. Το βρίσκω φυσιολογικό μια και το μωρό μεγαλώνει και στριμώχνονται όλα τα όργανα μου, μαζί και οι πνεύμονες. Σήμερα το νιώθω και το πρωί και έχω την αίσθηση ότι έχω και μια διαρκώς επιδεινούμενη ζαλάδα... Σαν ναυτία, κάπως έτσι. Μήπως δεν είναι φυσιολογικό τελικά και συμβαίνει τίποτα άλλο; Θα πάρω τον γιατρό μου τηλέφωνο αλλά στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω αν είχε και καμία άλλη τέτοια συμπτώματα... Ειληκρινά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα....!

 

μια από τα ίδια ιδιαίτερα το καλοκαίρι η κατάσταση ήταν αφόρητη....ένιωθα ότι δεν μου έφτανε ο αέρας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γενική αίματος έχω κάνει και περιμένω τα αποτελέσματα. Πήγα τώρα στο φαρμακείο και η πίεση μου είναι 9-6. Μίλησα με τον γιατρό ο οποίος είπε ότι πιθανόν είναι ο συνδιασμός και των δύο που με πειράζει... Θα φύγω από τη δουλειά και αν συνεχίσουν τα ίδια να επιδεινώνονται ως το απόγευμα θα πάω από κει να με δει...! Πιθανόν δεν είναι κάτι άλλο πέρα από το σύνηθες αλλά με κάνει να αισθάνομαι χάλια... Όπως ακριβώς περιγράφει η Ντάλια, σαν να μου λείπει αέρας...!!

 

Φιλάκια κοριτσάκια μου, τα λέμε αύριο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαπλώνεις ανάσκελα; Εμένα, όσο κουλό και να ακούγεται, μου είχε απαγορεύσει το ανάσκελα, μόνο πλάγια έπρεπε να κοιμάμαι ή να κάθομαι με μαξιλάρια στην πλάτη του κρεβατιού γιατί κάτι πιέζεται (μια αρτηρία από το βάρος της κοιλιάς;;θα σε γελάσω, δεν το θυμάμαι..!)και προκαλεί ζαλάδες και συσπάσεις (σε εμένα μόνο συσπάσεις έκανε)

 

Από δύσπνοια μία από τα ίδια από 4ο-7ο .......τώρα έχει και τόση ζέστη όμως, όσο να ναι δεν είναι και το πιο βολικό για τις εγκύους.....

 

καλή συνέχεια!!:D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τη βοήθεια σας... Τις τελευταίες μέρες έχω δύσπνοια (νιώθω ένα βάρος στο στήθος) η οποία είναι έντονη κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω. Το βρίσκω φυσιολογικό μια και το μωρό μεγαλώνει και στριμώχνονται όλα τα όργανα μου, μαζί και οι πνεύμονες. Σήμερα το νιώθω και το πρωί και έχω την αίσθηση ότι έχω και μια διαρκώς επιδεινούμενη ζαλάδα... Σαν ναυτία, κάπως έτσι. Μήπως δεν είναι φυσιολογικό τελικά και συμβαίνει τίποτα άλλο; Θα πάρω τον γιατρό μου τηλέφωνο αλλά στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω αν είχε και καμία άλλη τέτοια συμπτώματα... Ειληκρινά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα....!

 

δύσκολη η εγκυμοσύνη το καλοκαίρι πατριώττττττττττ'!!! κι όσο σφίγγουν οι ζέστες και προχωράει η εγκυμοσύνη....

 

πάντως κάνε αυτά που σου λένε τα κορίτσια και μην ξαπλώνεις ΠΟΤΕ ανάσκελα.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ax βρε liv.....Φυσιολογικό είναι ματάκια μου, το αισθάνομαι και εγώ αν και όχι τόσο έντονα όσο εσύ..Είναι ο συνδυασμός ζέστης, προχωρημένης εγκυμοσύνης και χαμηλού αιματοκρίτη...Προσπάθησε γλυκειά μου να είσαι χαλαρή, έχουμε ακόμα αρκετό δρόμο μπροστά μας:cool:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα! Τελικά χθες αφού πήγα στο σπίτι και ξάπλωσα, στο πλάι, άρχισα να νιώθω πολύ καλλίτερα. Έφαγα και κάτι αλμυρό και ανέβηκε η πίεση και όλα καλά. Ο γιατρός είπε να μην κάθομαι πολλές ώρες συνεχόμενα και να σηκώνομαι τακτικά, να βολτάρω. Οπότε το παλεύω έτσι απ'δω και στο εξής. Θα το συνηθίσω κι αυτό (όπως το τράβηγμα στους κοιλιακούς κοκ) και σε λίγο θα το αγνοώ...!

 

Το κακό είναι ότι εχθές είχα πάλι, μετά από 3 εβδομάδες περίπου, λίγα καφέ... Το είδα το βράδυ και ήθελα να παρατηρήσω την πορεία του και σήμερα το πρωί για να πάρω τον γιατρό μου αργότερα. Δεν ξέρω αν είναι υπόλοιπο από την προηγούμενη αποκόληση ή ξαναδημιουργήθηκε άλλη πάντως δεν είχα άλλα σήμερα, προς το παρόν τουλάχιστον...! Είδωμεν... Ελπίζω να είναι απλά υπόλοιπο που δεν είχε κατέβει αλλά 3 βδομάδες μετά... Δύσκολο μου φαίνεται...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχομαι να μην ειναι τιποτα...... Ειδες που σε βοηθησαν αυτα???? Κ γω ζοριζομαι κ εχω δυσφορια, κ με βοηθανε αυτα...Κ δεν εχω κ Air condition κ με πιανει χειροτερα απ'τη ζεστη! Αλλα τι να κανουμε.... Καλοκαιρακι κ εγκυμοσυνη, ειναι ζορικα... Του χρονου ομως απ'την ανοιξουλα κ μετα, θα βολταρουμε με τα καροτσια μας... Υπομονη κοριτσακι, κ ολα καλα...

...τρεις και το λουρι της μανας!!!

Link to comment
Share on other sites

liv, περσυ τετοιο καιρο ημουν και γω στη θεση σου....

και γω ειχα τα ιδια συμπτωματα και γω στην ιδια βδομαδα με σενα νομιζω, ημουν..

 

ειχα και γω παλι καφετια (ξαναειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης λογω αποκολλησης)

δεν ηταν κατι σοβαρο, βασικα μαλλον ηταν λογω τρελης δυσκοιλιοτητας.... αν εχεις δυσκοιλιοτητα, μη ζοριζεσαι, ζητα να σου δωσει ο γιατρος καποιο σιροπακι, ή παρε υποθετα γλυκερινης..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου τη βοήθεια σας... Τις τελευταίες μέρες έχω δύσπνοια (νιώθω ένα βάρος στο στήθος) η οποία είναι έντονη κυρίως το βράδυ που ξαπλώνω. Το βρίσκω φυσιολογικό μια και το μωρό μεγαλώνει και στριμώχνονται όλα τα όργανα μου, μαζί και οι πνεύμονες. Σήμερα το νιώθω και το πρωί και έχω την αίσθηση ότι έχω και μια διαρκώς επιδεινούμενη ζαλάδα... Σαν ναυτία, κάπως έτσι. Μήπως δεν είναι φυσιολογικό τελικά και συμβαίνει τίποτα άλλο; Θα πάρω τον γιατρό μου τηλέφωνο αλλά στο μεταξύ ήθελα να ρωτήσω αν είχε και καμία άλλη τέτοια συμπτώματα... Ειληκρινά αισθάνομαι πολύ δυσάρεστα....!

 

 

Λιγο το μωρο που καταλαμβαενι μεγαλυτερο ογκο, λιγο η ζεστη..υπομονη αλλα για να εισαι πιο ηρεμη παρε και ρωτα και το γιατρο σου

Link to comment
Share on other sites

livinath εγω ειμαι 25 εβδομαδων κ εχω ζαλαδες σχεδον ενα μηνα,κ αυτες τις μερες αισθανομαι κατι σαν ναυτια,ενα περιεργο πραγμα κ η διαθεση μου εχει πεσει στα πατωματα!!!ο γιατρος μου ειπε λογω ζεστης εχουμε αυτα τα συμπτωματα,τι να κανουμε?ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

livinath εγω ειμαι 25 εβδομαδων κ εχω ζαλαδες κ καποιες φορες εντονη δυσπνοια σχεδον ενα μηνα τωρα,κ αυτες τις μερες αισθανομαι κατι σαν ναυτια,ενα περιεργο πραγμα κ η διαθεση μου εχει πεσει στα πατωματα!!!ο γιατρος μου ειπε λογω ζεστης εχουμε αυτα τα συμπτωματα,τι να κανουμε?ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

μηπως εχετε δυσπνοια??

εγω νιωθω να λαχανιαζω μονο που περπαταω πνιγομαι :-(

νιωθω την μπεμπουλα μου να με κλωτσα στο διαφραγμα και να με πιεζει τοσο που ποναω!!

εσεις εχετε τπτ παρομοιο??:|

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εγω στο γιο μου δε μπορουσα να σταθω απο τη δυσπνοια!παρακαλουσα να γεννησω νωριτερα για να μην εχω αυτο το πραγμα..ενοιωθα πως κοβοταν ο αερας μου και δε μπορουσα να αναπνευσω...κουραγιο teddy-tedi!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι ακριβως!!να σκυψω ουτε λογος!!!ανυπομονω να γεννησω φοβαμαι μην παθει τπτ η μικρη λογο της δυσπνοιας!!να σκεφτεις εχθες στο ντοπλερ ο γιατρος μου ελεγε να κραταω σταθερα την αναπνοη μου για να κανει μετρισεις και δεν μπορουσα!!μνο τα κλαματαδεν εβαλα!!με πολυ προσπαθεια τα καταφερα!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

οχι μην αγχωνεσαι!!δεν υπαρχει λογος!και δε παθαινει τιποτα η ζουζουνα!απλα για σενα ειναι λιγο κουραστικο..εμενα μ επιανε κυριως βραδυ και πετιομουν απο τον υπνο και εκανα βολτες πανω κατω να ηρεμησω..μεχρι που την τελευταια βδομαδα κοιμομουνα με τοσο πολλα μαξιλαρια που ημουνα σα να καθομαι!λιγη υπομονη ακομη!ετσι κι αλλιως εισαι 37η εβδομαδα οποτε τελειωνει το χαρουμενο " μαρτυριο"...

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αυτο με τα μαξιλαρια!!σε ευχαριστω παρα πολυ!!ηρεμισα!!ουφφφ!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

οταν με το καλο πλησιαζει η μερα που θα φερεις το μωρακι σου στον κοσμο θα κατεβει και θα αναπνεεις πολυ καλυτερα ολες το παθαινουμε αυτο απλα καπου εκατσε το δικο σου και σε πιεζει απο τωρα γτ κι εγω θυμαμε στο 1ο ειχα ενα ανχος πως θα γεννησω πως θα κανω αναπνοες ετσι που ημουν?ολα τα προνοει η φυση ομως αντε κουραγιο!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε!!τεσπα χαλαλι της!!μαλλον τα ιδια θα εκανα και εγω στη μαμα μου και τα πληρωνω τωρα!!χαχαχα!ευχαριστω πολυ κοριτσια!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε!!τεσπα χαλαλι της!!μαλλον τα ιδια θα εκανα και εγω στη μαμα μου και τα πληρωνω τωρα!!χαχαχα!ευχαριστω πολυ κοριτσια!!

 

 

χα χα κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι κάθε μέρα που περνάει και για τα επόμενα που έρχονται!!!!;). Μην ανησυχείς καθόλου, οι τελευταίες βδομάδες είναι δύσκολες γιατί αισθάνεσαι ότι θα σκάσεις. Κι εγώ είχα δύσπνοια γιατί το μωρό πιέζει το διάφραγμα. Ο δρόμος που μένουμε έχει μία ανεπαίσθητη ανηφορική κλίση και θυμάμαι ότι προς το τέλος ο άνδρας μου με έσπρωχνε διακριτικά γιατί δεν είχα δύναμη να περπατήσω, πολύ γέλιο!!Να φανταστείς ο δικός μου ήταν και ανάποδα με το κεφάλι στο στομάχι και με πίεζε ακόμα πιο πολύ. Οταν γέννησα και μετά είχα την αίσθηση ότι το στομάχι είχε φύγει από τη θέση του!!!!!!:D Κοίτα να ηρεμήσεις και να μην αγχώνεσαι περισσότερο απ' όσο χρειάζεται. Ολα θα πάνε καλά για σένα και το μωρό σου. Με το καλό εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ!!ευχομαι τα καλυτερα και σε σενα και στο αντρακι σου πανω απο ολα υγεια!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...