Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ κορίτσια! όχι μόνο δύσπνοια αλλά και τρομερή δυσπεψία!!!! έχω μμια διαρκή αναγούλα και αισθάνομαι χάλια! ειδικά με τη ζέστη χειροτερεύει η ακτάσταση! τι να κάνουμε όμως υπομονή!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ούτε σήμερα κατάφερα να ξαπλώσω, η δύσπνοια με πνίγει !

τι ? δεν θα ξανακοιμηθώ μεσημέρι ? :shock:

 

γιατί όμως έχουμε δύσπνοια?

 

νομίζω ότι το μωρό πιέζει ο διάφραγμα...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ούτε σήμερα κατάφερα να ξαπλώσω, η δύσπνοια με πνίγει !

τι ? δεν θα ξανακοιμηθώ μεσημέρι ? :shock:

 

γιατί όμως έχουμε δύσπνοια?

 

νομίζω ότι το μωρό πιέζει ο διάφραγμα...

 

Po, po, apo toso noris ??? Xthes den borusa na ksaploso out anaskela, oute sta plagia. Nustaza alla den borusa na volefo. Eftuxos perase meta apo 1 ora alla simera pali ta idia. Tin zesti de tin antexo pia. Niotho san na min boro na anapnefso....stin kurioleksia. :(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια χτες δοκίμασα για πρώτη φορά το μαξιλάρι θηλασμού που γίνεται και μαξιλάρι για το κρεβάτι ....

πω πω με έσωσε.... ειλικρινά αυτή η αγκαλιά που δημιουργεί και δεν με αφήνει να πέφτω ολοκληρη στα πλάγια με ηρέμησε ακόμα και στην αναπνοή μου!...

 

μακάρι να συνεχίστει έτσι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

εγω δε τη κραταγα να ρευτει. Τη αφηνα στο ρηλαξ για μιση ωρα. Αμα τη κουνουσα μπορει να τα εβγαζε :cry:

 

Αν το κανει σε καθε γευμα, ξανασυζητατο, ισως για αλλο γαλα πχ frisolac comfort που ειναι πιο βαρυ , που παιρναμε εμεις.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την φιλη που λεει να παρεις μια δευτερη γνωμη.

η δικια μου ειχε παλλινδρομηση και διαγνωστηκε μονο λογω του οτι δεν επαιρνε αρκετο βαρος.

βλεπεις εβγαζε μονο γουλιτσες και ρουκετουλες εκανε 5 - 6 φορες.

μεγαλωνοντας σταματησε αλλα εξακολουθω και την κρατω μετα απο καθε γευμα 20 - 25 λεπτα ασχετως ρεψιματος.

ολα καλα θα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο δικος μου εβγαζε ρουκετες οταν του εδινα και ξενο γαλα, οχι παντα αλλα αρκετα συχνα. Οταν εκοψα το ξενο, ηταν 1 μηνα, σταματησαν και οι ρουκετες και οι κολικοι και ολα...

Link to comment
Share on other sites

Εμετό κάνει όταν έχεις θηλάσει και μετά έχεις δώσει συμπλήρωμα?

Αν είναι έτσι τότε μήπως του πέφτει πολύ όλη η ποσότητα που πίνει?

Αν δώσεις ελάχιστο εώς καθόλου συμπλήρωμα??

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.

 

Η γυναίκα μου έχει το θηλαστρο ameda lactina και έχει χαλάσει το ένα "χωνί" :lol: που μπαίνει στο στήθος της. Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Η γυναίκα μου έχει το θηλαστρο ameda lactina και έχει χαλάσει το ένα "χωνί" :lol: που μπαίνει στο στήθος της. Μήπως ξέρετε αν και που μπορώ να βρω ανταλλακτικό;

 

Ευχαριστώ

 

Μάλλον μπερδεύτηκες, το lactina είναι της medela, η ameda έχει το lactaline personel που όπως λέει και η λέξη δεν είναι για ενοικίαση αλλά για προσωπική χρήση μόνο (δες στο site της εταιρείας)

 

εκεί που το νοικιάσατε θα βρείτε ανταλακτικά, όποια εταιρεία και να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μόλις διάβασα το θέμα της ΓΟΠ και μου δημιουργήθηκαν απορίες και ανησυχίες, plz αν μπορείτε να με κατατοπίσετε...

 

Η μικρή μας έκλεισε τους 2 μήνες στις 14. Γενικώς βάρος βάζει, πριν από τέσσερις μέρες ήταν 5.540 - γεννήθηκε 3.375 και θηλάζει αποκλειστικά. Ωστόσο κάποιες φορές κάνει εμετό, στο ρέψιμο συνήθως και απ' όσο έχω προσέξει αυτό συμβαίνει όταν δεν έχω προλάβει να αποσυμφορήσω το στήθος βγάζοντας γάλα με το θήλαστρο και γίνεται ένας χαμός με τα γάλατα να πετιούνται σαν πίδακας παντού και το μωρό να πνίγεται και να ακούω ότι καταπίνει πολύ αέρα(διάβασα πριν ότι μπορεί να φταίει και αυτό).

 

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τα συμπτώματα της ΓΟΠ. Πόσοι εμετοί τη μέρα είναι επικίνδυνοι; Σε τι συχνότητα; Και υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται αποκλειστικά το θέμα της αποσυμφόρησης που ανέφερα παραπάνω;

 

Υ.Γ. Είχα ρωτήσει παλιότερα και την παιδίατρο και μου είπε ότι αφού βάζει βάρος και δεν κάνει συνεχόμενους εμετούς να μη φοβάμαι. Τότε η συχνότητα ήταν 2 εμετοί ανά 3 μέρες. Τώρα μπορεί μία βδομάδα καθόλου και μετά 2 φορές σε 2 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Μόλις διάβασα το θέμα της ΓΟΠ και μου δημιουργήθηκαν απορίες και ανησυχίες, plz αν μπορείτε να με κατατοπίσετε...

 

Η μικρή μας έκλεισε τους 2 μήνες στις 14. Γενικώς βάρος βάζει, πριν από τέσσερις μέρες ήταν 5.540 - γεννήθηκε 3.375 και θηλάζει αποκλειστικά. Ωστόσο κάποιες φορές κάνει εμετό, στο ρέψιμο συνήθως και απ' όσο έχω προσέξει αυτό συμβαίνει όταν δεν έχω προλάβει να αποσυμφορήσω το στήθος βγάζοντας γάλα με το θήλαστρο και γίνεται ένας χαμός με τα γάλατα να πετιούνται σαν πίδακας παντού και το μωρό να πνίγεται και να ακούω ότι καταπίνει πολύ αέρα(διάβασα πριν ότι μπορεί να φταίει και αυτό).

 

Έχω μπερδευτεί σχετικά με τα συμπτώματα της ΓΟΠ. Πόσοι εμετοί τη μέρα είναι επικίνδυνοι; Σε τι συχνότητα; Και υπάρχει πιθανότητα να ευθύνεται αποκλειστικά το θέμα της αποσυμφόρησης που ανέφερα παραπάνω;

 

Υ.Γ. Είχα ρωτήσει παλιότερα και την παιδίατρο και μου είπε ότι αφού βάζει βάρος και δεν κάνει συνεχόμενους εμετούς να μη φοβάμαι. Τότε η συχνότητα ήταν 2 εμετοί ανά 3 μέρες. Τώρα μπορεί μία βδομάδα καθόλου και μετά 2 φορές σε 2 μέρες...

 

 

 

PITSINAKI,

 

Όλα τα στοιχεία μου ακούγονται καθησυχαστικά κατά τη γνώμη μου.

Οι έμετοι είναι πολύ συχνοί σε αυτή τη ηλικία και χωρίς να συντρέχουν

παθολογικά αίτια. Πιστεύω οτι αν πράγματι συντρέξει λόγος ανησυχίας στο μέλλον, θα το Νιώσεις! Αρκεί να είσαι "κοντά" του!

 

Φιλάκια!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε και εμενα να μου βγάζει που και που γαλατάκια και να ακουω αυτον τον θόρυβο σαν να πνίγεται αλλα να μην βγαίνει τιποτα στο τέλος :roll:

Πολλες φορές μετα τον θηλασμό τον παίρνει ο υπνος και δεν ρευεται με τίποτα (ειδικα το βραδυ που τον θηλάζω ξάπλα) υπάρχει περιπτωση να πάθει κάτι απο αυτο;;;;;;; :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχισε και εμενα να μου βγάζει που και που γαλατάκια και να ακουω αυτον τον θόρυβο σαν να πνίγεται αλλα να μην βγαίνει τιποτα στο τέλος :roll:

Πολλες φορές μετα τον θηλασμό τον παίρνει ο υπνος και δεν ρευεται με τίποτα (ειδικα το βραδυ που τον θηλάζω ξάπλα) υπάρχει περιπτωση να πάθει κάτι απο αυτο;;;;;;; :roll:

 

Yogini, τι ηλικία είναι το μικρό σου?

Εάν δεν ρεύεται μετά το τάϊσμα, καλό είναι να το έχεις στο νου σου και να

το σηκώνεις μετά από λίγη ώρα και να ξαναδοκιμάζεις να το κάνεις να ρευτεί. Συνήθως βέβαια τα μωρά έχουν μηχανισμό αυτοσυντήρησης...

Εμάς και τα δύο, ο μεγάλος ξύπναγε και ανασηκωνόταν και ο μικρός 3.5 μηνών τώρα, έχει ανησυχία στον ύπνο και κλαίει όταν νιώσει οτι θέλει να

ρευτεί, τον ενοχλεί.

 

Σχετικά με τον θόρυβο δεν μπορώ να σου πω κάτι, ενδεχομένως να έχει μια μικρή παλινδρόμηση. Η ΓΟΠ χρειάζεται ακολουθία φαινομένων, παρατηρήσεων για να μπορεί κάποιος να πει με βεβαιότητα οτι υπάρχει,

ιδίως όταν τα φαινόμενα κρίνονται ώς μη χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι τώρα 1 1/2 μηνών. Αλλες φορες ρευεται αμεσως και αλλες κοιμαται και ρευεται όταν ξυπνήσει μετα απο 2-3 ώρες!

Καταλαβαινω οτι κάνει ανησυχο ύπνο αλλα τι να κάνω αφου τον παίρνει ο ύπνος...ασε που ειμαι κι εγω κομματια αμα ειναι μαυρα μεσανυχτα και δεν μπορω να κάτσω καμια ωρα ξύπνια :oops:

Link to comment
Share on other sites

DIMIDIMI σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου, μακάρι να μην είναι τπτ (τώρα πχ έχει να κάνει εμετό 4 μέρες)

 

 

Yogini με το ρέψιμο τον πρώτο μήνα κ εγώ είχα τραβήξει τα πάνδεινα! Να μη ρεύεται με τίποτα δεν πα να χτυπιόμουν κάτω!!! Ανησυχούσα φρικτά και ρώτησα την παιδίατρο η οποία είπε ότι ίσως να πιάνει καλά το στήθος και να μην καταπίνει αέρα γι'αυτό και να μη ρεύεται σε κάθε γεύμα.

 

Σιγά σιγά άρχισε να ρεύεται όλο και πιο εύκολα και τώρα μπορεί και να ρευτεί με το που τη σηκώνω στον ώμο... Don't give up!!! Όσο για το βράδυ τη βάζω μια φορά στα μισά του γεύματος και μετά με παίρνει ο ύπνος κ εμένα κ εκείνη... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μας είναι 3 μηνών και απο τότε που γεννήθηκε βγάζει γουλιές και εμετούς συνέχεια. Το απιστευτο είναι οτι εχει παρει τουλάχιστον 3 κιλά σε αυτούς τους μήνες και ας κάνει εμετους. Να επισημάνω οτι τον θηλάζω αποκλειστικά απο την αρχή.Κάναμε υπέρηχο ΓΟΠ για καθαρά προληπτικούς λόγους και δεν έδειξε τπτ. Το μωρό όμως δείχνει να πνίγεται πολλές φορές κατα την διάρκεια της ημέρας και εχει και εναν περίεργο βήχα (μαλλον απο το πνίξιμο )Επίσης όταν το θηλάζω είναι πολυ ανησυχο τις περισσότερες φορες τοσο ωστε να νιώθω οτι παλεύουμε εκείνη την ωρα. Μου λένε οτι αν παιρνει βάρος μην ανησυχεις και εμενα παίρνει και με το παραπάνω απο ότι φαινεται. Τα γεύματα του είναι ανα 2,5 - 3 ωρες και κανει ενα 4,5-5ωρο μονο την νυχτα δλδ περιπου 8-9 γευματα την ημερα. Ομως πραγματικα δεν μπορω να χαρω την στιγμη του θηλασμου ετσι και στεναχωριεμαι που δεν ξερω τι να κανω για να τον βοηθησω.

Αγλαια αν μπορεις να βοηθησεις καλοδεχουμενες οι συμβουλες σου . :)

 

κι εγω αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα. η μπεμπα σε 43 μερες πηρε 2 κιλα! ο γιατρος ειπε οτι ειναι υπερβολικο. επισης εβγαζε πολλες γουλιες. το συμπερασμα που εχω καταληξει μεχρι στιγμης ειναι οτι μαλλον την πιεζα για να φαει- κανει αποκλειστικο θηλασμο- προκειμενου να ηρεμησει.

πολλες φορες την εβαζα στο στηθος και τιναζοτανε με μανια δεν το ηθελε καθολου. τωρα προσπαθω να καταλαβαινω τις ενδειξεις την βαζω να ρευτει συχνα στη διαρκεια του θηλασμου και κυριως δεν υποθετω με το παραμικρο κλαμα οτι θελει στηθος. δυσκολο να καταλαβει κανεις αλλα ελπιζω να καταφερω να συντονιστω με τις αναγκες της.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αντιμετωπιζω περιπου το ιδιο προβλημα. η μπεμπα σε 43 μερες πηρε 2 κιλα! ο γιατρος ειπε οτι ειναι υπερβολικο.

Ο γιατρός είναι ανεπίτρεπτα άσχετος με τα μωρά που θηλάζουν. Δεν υπάρχει άνω όριο στο βάρος που βάζουν από μητρικό γάλα.

 

Θα αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα με το συγκεκριμένο γιατρό.

 

Το μωρό σου είναι μια χαρά! :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα κανω υπερηχο στο μωρο γιατι η παιδιατρος υποψιαζεται παλινδρομηση,Για το θηλασμο δεν μου ειπε διακοπη ,δεν το ανεφερε καν,αυτο που εγω εχω παρατηρηει ειναι οτι γουλιες βγαζει κυριως με το δικο μου γαλα και οχι με το ξενο,σημερα ειπα μονη να κανω πειραμα να του δωω μονο ξενο(θα βγαλω το δικο μου με το θηλαστρο),αυτο ομως που νιωθω αγανακτιση και επιτελους πρεπει να παψετε-παψουμε να κανουμε οι ξερολες μαναδες ειναι να γεμιζουμε με τυψεις -τους εαυτους μας αρχικα- και τις "δυστυχες"που δεν καταφεραν να θηλασουν ή να συνεχισουν το θηλασμο

θελω να πω οτι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ τα ωφελη του θηλασμου και την ασπιδα-φαρμακο που παρεχουμε στο παιδι μας θηλαζοντας το, και συγχαρητηρια σε ολα τα μαιευτηρια-παιδιατρους-ιστοσελιδες κα που προαγουν και ενθαρρυνουν τις νεες μητερες

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

 

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

 

 

 

 

 

προφανως εχετε δικιο και εγω δεν ειναι λιγες οι φορες που το μετανιωσα και ενιωσα και νιωθω φοβερες τυψεις απλα εκεινη τη στιγμη η προοπτικη του φαρμακου μου φανταζε πιο επικινδυνη απο το ξενο γαλα...

ισως εκανα λαθος ... :( στο επομενο με το καλο μωρο θα ξερω καλυτερα....σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το εργο που κανετε με τις νεες μανουλες .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το μωράκι ενός φίλης μου,(περίπου 2 μηνών), παίρνει κάποιο σιροπάκι για ΓΟΠ. Η παιδίατρος της είπε να μην το ταΐζει για μισή ώρα αφού πάρει το φάρμακο. Μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται μέχρι επιτέλους να το θηλάζει. Το μωρό γίνεται σχεδόν μπλε απ'το κλάμα, η κοπέλα το πάει βόλτες πάνω κάτω για να ηρεμίσει, με αποτέλεσμα να εξουθενόνωνται και οι δύο.

 

Επειδή δε θα 'ναι η πρώτη φορά που ο παιδίατρος δίνει λάθος οδηγίες, ήθελα να ρωτήσω, αν είναι απαραίτητη αυτή η αναμονή.

 

Επίσης, η κοπέλα δίνει συμπλήρωμα μετά από κάθε θηλασμό, και μερικές φορές να είναι ανήσυχο το μωρό, το ξαναβάζει στο στήθος μετά το συμπλήρωμα. Η παιδίατρος όμως της είπε να μην το κάνει αυτό, για να μην επιβαρύνει το στομάχι του. Ισχύει αυτό? Και πάλι βέβαια αυτό έχει ως αποτέλεσμα το μωρό να κλαίει απαρηγόρητα, κι η μαμά να κάνει βόλτες πάνω κάτω. Η καημένη έχει κουραστεί πάρα πολύ. :(

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα κανω υπερηχο στο μωρο γιατι η παιδιατρος υποψιαζεται παλινδρομηση,Για το θηλασμο δεν μου ειπε διακοπη ,δεν το ανεφερε καν,αυτο που εγω εχω παρατηρηει ειναι οτι γουλιες βγαζει κυριως με το δικο μου γαλα και οχι με το ξενο,σημερα ειπα μονη να κανω πειραμα να του δωω μονο ξενο(θα βγαλω το δικο μου με το θηλαστρο),αυτο ομως που νιωθω αγανακτιση και επιτελους πρεπει να παψετε-παψουμε να κανουμε οι ξερολες μαναδες ειναι να γεμιζουμε με τυψεις -τους εαυτους μας αρχικα- και τις "δυστυχες"που δεν καταφεραν να θηλασουν ή να συνεχισουν το θηλασμο

θελω να πω οτι ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ τα ωφελη του θηλασμου και την ασπιδα-φαρμακο που παρεχουμε στο παιδι μας θηλαζοντας το, και συγχαρητηρια σε ολα τα μαιευτηρια-παιδιατρους-ιστοσελιδες κα που προαγουν και ενθαρρυνουν τις νεες μητερες

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

 

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

 

 

 

 

 

προφανως εχετε δικιο και εγω δεν ειναι λιγες οι φορες που το μετανιωσα και ενιωσα και νιωθω φοβερες τυψεις απλα εκεινη τη στιγμη η προοπτικη του φαρμακου μου φανταζε πιο επικινδυνη απο το ξενο γαλα...

ισως εκανα λαθος ... :( στο επομενο με το καλο μωρο θα ξερω καλυτερα....σας ευχαριστω και συγχαρητηρια για το εργο που κανετε με τις νεες μανουλες .

 

Θα σου απαντησω εγω απο τη μερια μου μιας και χρησιμοποιησες τα δικα μου γραφομενα ως αφορμη.

καταρχην σου ξεκαθαριζω οτι καταλαβαινω απολυτα τα οσα γραφεις και δεν τα βρισκω ακραια-ειρωνικα ουτε και παρεξηγησιμα.

πολλες φορες εχω σκεφτει και εγω τα ιδια ομως θα σου γραψω πως εξελιχθηκαν τα πραγματα στη δικη μου περιπτωση και πιστευω θα καταλαβεις για πιο λογο ενιωσα 'καποιες' τυψεις.

σιγουρα αν ειχα νωριτερα καποια ενημερωση θα επραττα διαφορετικα.

λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης :

ο μικρος μου ειχε παλλινδρομηση διαπιστωμενη απο τις πρωτες μερες της ζωης του.εβγαζε γουλιτσες αλλα ολοι μου ελεγαν,'ενταξει ολα τα μωρα βγαζουν δεν τρεχει τιποτα',θηλασα αποκλειστικα για 3 μηνες καποια γευματα δικα μου τα εδινα και με μπιμπερο γυρω στον τριτο μηνα οι γουλιες ηταν απεριγραπτες και αγχωνομουν αφανταστα.ο μικρος εδειχνε να μην ευχαριστιεται τα γαλατακι του και στο τελος αρνουταν να φαει(προφανως ειχαμε καποια μορφη οισοφαγιτιδας).για καποιες μερες λοιπον δοκιμασα να του δωσω και αντιαναγωγικο σε καποια γευματα και σαφεστατα με το δικο μου γαλα ως πιο αραιο εβγαζε ενω με το ξενο οχι.

αυτο που δε μου εξηγησε κανεις ειναι οτι η παλλινδρομηση συνεχιζε να υπαρχει εβλεπα ,δεν εβλεπα εγω γουλιες...

οταν μου ειπε η παιδιατρος να δωσω φαρμακο και να συνεχισω το θηλασμο εγω καλως ή κακως δεν εδωσα και αποφασισα να διακοψω το γαλα μου για να δινω αντιαναγωγικο.

ξερεις ποσο πολυ το μετανιωσα?

θα σου εξηγησω τους λογους.

πρωτα απο ολα μετα απο ενα διαστημα ακομα και με το αντιαναγωγικο οι γουλιες επανηλθαν και κρατησαν σε παρα πολυ εντονο βαθμο μεχρι και τους 7 μηνες.

εκει που δεν ηθελα να δωσω φαρμακο, του δοκιμασα το cilroton κατα την υποδειξη της παιδιατρου και της παιδογαστρεντερολογου που μιλησα.επρεπε να το δινω 15 λεπτα πριν το γευμα.το αποτελεσμα ηταν μετα απο το φαρμακο να κλειδωνει το στομα και να μην τρωει με τιποτα.

ολες ολες το εδωσα 3 φορες και μετα δεν ειχα καμμια αλλη επιλογη παρα μονο να αγχωνομαι και να ανησυχω μηπως και παθει οισοφαγιτιδα.

ως γνωστον το ξενο γαλα ειναι πολυ πιο οξινο απο το μητρικο και μπορει να επιβαρυνει τον οισοφαγο.

καταλαβαινεις για πιο λογο οι τυψεις?

διοτι και τον θηλασμο εκοψα και φαρμακο δοκιμασα και το αντιαναγωγικο δεν εκανε τελικα δουλεια...

η ιστορια με τις αναγωγες εληξε τον 7ο μηνα αφου ειχαμε περασει στις στερεες στους 5,5 μηνες και με μεγαλη προσοχη στη σειρα εισαγωγης τους.

 

επαναλαμβανω οτι αν ηξερα θα συνεχιζα το θηλασμο.

δε λεω οτι θα καταφερνα ή θα ηθελα να θηλασω ενα χρονο ή δυο οπως καταφερνουν πολλες μαμαδες και πραγματικα τις θαυμαζω αλλα τουλαχιστον μεχρι να λυνοταν το θεμα με τις γουλιες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι όπως έχω γράψει και πιο πριν σ' αυτό το θέμα, με το δικό μου δεν έβγαζε σχεδόν τίποτα, ενώ με το ξένο και αργότερα με το αντιαναγωγικό έβγαζε. Αυτός ήταν και ο λόγος που αποφάσισα στον 4ο μήνα να σταματήσω να δίνω ξένο και με τις πολύτιμες οδηγίες από εδώ για επαναγαλακτισμό, το κατάφερα μέσα σε 2 εβδομάδες. Μόλις σταμάτησε το ξένο μειώθηκαν σημαντικά τα προβλήματα με τις αναγωγές, έγιναν πολύ λιγότερες σε ποσότητα και συχνότητα και αυτό που έβγαζε είχε την υφή του μητρικού γάλακτος και όχι το πηχτό και κομμένο γάλα που έβγαζε πριν με το συμπλήρωμα (οπότε ήμουν πιο ήσυχη για την κατάσταση του οισοφάγου). Τελικά, γύρω στον 7ο-8ο μήνα έπαψα τελείως να βλέπω γουλιές.

 

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

έχω γνωστή που 2 χρονια μετα τη γέννα ακομη δεν έχει αποβαλει το βαρος οτι δεν θήλασε γιατι ολες οι "ικανες" μητερες τις προβαλουν τα καλα που δεν παρείχε στο παιδί της

 

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

 

 

Εδώ δεν μεταφέρουμε απλώς δικές μας απόψεις και διαπιστώσεις (που κι αυτές είναι σημαντικές και έχουν βοηθήσει πολλές μαμάδες) αλλά και τεκμηριωμένες επιστημονικά απόψεις (αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις την αρχή του θέματος, τι λέει η κ. Ρώμα, όπως τα έχει μεταφέρει η Αγλαΐα, θα καταλάβεις.

Σκοπός μας δεν είναι να κατακρίνουμε τις μαμάδες που για τον Α ή Β λόγο δεν θήλασαν όσο ήθελαν ή δεν ήθελαν να θηλάσουν τα παιδιά τους, ούτε να δείξουμε πόσο "ικανές" μαμάδες είμαστε εμείς σε αντιδιαστολή μ' αυτές που δεν θηλάζουν. Εγώ η ίδια έχω δώσει συμπλήρωμα στα 3 από τα 4 παιδιά μου, το ένα απ' αυτά που το θήλαζα αποκλειστικά, σταμάτησα να το θηλάζω στον 9ο μήνα γιατί τότε οι αντιλήψεις μου και οι απόψεις μου περί θηλασμού ήταν διαφορετικές από αυτές που είναι τώρα και η πληροφόρησή μου ήταν εντελώς λάθος. Καθόλου δεν αισθάνθηκα ότι εδώ με κατακρίνουν ή με μειώνουν, αντιθέτως, βρήκα μια πολύτιμη πηγή πληροφόρησης, που με βοήθησε πρώτα να καταλάβω τι πραγματικά ήθελα για τα παιδιά μου και έπειτα να το εφαρμόσω στην πράξη. Αν με ρωτούσες όταν έδινα συμπλήρωμα στην κόρη μου τους πρώτους μήνες της ζωής της σχετικά με το αν είναι εφικτός ο επαναγαλακτισμός, θα σου έλεγα ότι αυτά είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ στις ιδιες τις "ικανες" μαναδες που κατακρινουν-κατηγορουν αμεσα ή έμμεσα τις υπολοιπες που δεν θηλασαν πολύ

ξερετε καλα όλες ποσο ευαίσθητη είναι η ψυχολογία της νέας μητέρας ,ξερετε ότι δεν χρειάζεται "βοήθεια"για να νιώσει τύψεις αρα σας παρακαλώ απλά ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να τις κανετε να νιώθουν ότι κάτι κάνουν λάθος

Πραγματικά έχω κουραστεί πάρα πολύ με τέτοιου είδους σχόλια. Κάποιοι άνθρωποι ή δε μπορούν να καταλάβουν, ή δε θέλουν να καταλάβουν.

 

Τι προτείνεις δηλαδή, να λέμε σε μητέρες που δε θήλασαν γιατί τους είπαν οτι δεν έχουν γάλα, ή ο,τι το γάλα τους δεν ήταν αρκετά καλό, ή διάφορες άλλες ανοησίες? Δεν πρέπει να μάθουν την αλήθεια? Αν μιά μητέρα αποφασίσει οτι δεν ΘΕΛΕΙ να θηλάσει, καλώς. Όταν όμως έχει πέσει θύμα παραπληροφόρησης, οφείλουμε να πούμε την αλήθεια. Όχι μόνο στην ίδια αλλά και στις άλλες μητέρες που έρχονται στο φόρουμ να διαβάσουν, και να μάθουν κάποια πράγματα.

 

συγγνωμη αν χρησιμοποιησα πιο βαριες ή ειρωνικες εκφρασεις απλα καπου αγανακτησα....

 

Συγνώμη ζητάμε όταν μετανιώνουμε για κάτι που έχουμε πει η κάνει. Μπορούσες αν είχες μετανιώσει να σβήσεις αυτά για τα οποία ζητάς συγνώμη...

Με λάθος ανθρώπους έχεις αγανακτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...