Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατρος στον Πειραιά


mpali

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις νυν και μέλλουσες μανουλες,

 

ήθελα να ζητήσω την πολύτιμη βοήθεια σας κάθώς βρίσκομαι σε αναζήτηση παιδιατρου στον Πειραια. Μετακομισαμε εκεί μετα το γάμο και τον Ιουνιο περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι αλλα σκέφτηκα να αρχίσω να ψάχνω για να καταλήξω κάπου μέχρι να γεννηθεί. Απ'οτι κοίταξα στα σχετικά θέματα (λίστα παιδιατρων κτλ) δεν βρήκα καποιον για Πειραια.

 

Μ'ενδιαφέρει κυρίως να είναι καλός (ή προτιμότερα καλή) με τα μωρα και τα παιδακια γενικα, να μπορω να ρωτησω τα πάντα στο ιατρείο ή τηλεφωνικα καθώς ειμαι εντελώς "στραβαδι" :shock: (πρώτο μωράκι γαρ) και ιδανικά να υποστηρίζει το θηλασμό καθώς φιλοδοξώ να θηλάσω το μωρακι μου για οσο το δυνατο περισσοτερο και σιγουρα θα χρειαστω βοήθεια και συμβουλές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η παιδιατρος μου μενει κορυδαλλο. Δεν εχει ανοιξει ακομα ιατρειο και ερχεται στο σπιτι. Το προτημω να σου πω απο το να πηγαινω εγω στο ιατρειο με αλλα τοσα παιδακια. Δουλευει στο παιδων και ειναι φαν του θυλασμου. Εμενα με βοηθαει παρα πολυ. εχουμε τηλ επαφη σχεδον καθε μερα. Μια φορα χρειαστικε να την παρω τηλ στης 2.30 το βραδυ και εννοειτε το σηκωσε και με καθοδηγησε. Ασε που μετα με παιρνει τηλ να μαθει τι εγινε και πως παμε. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη αν θελεις να στηλω τα στοιχεια της με πμ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε έχει πιάσει πολύ άγχος, ηρέμησε, ο Πειραιάς έίναι μεγάλη περιοχή και σίγουρα θα βρεις κάποιον που θα σε ικανοποιήσει.

Πολύ καλή φήμη έχει πάντως ο Δαμιανάκης Κ. νομίζω είναι στην Αλκιβιάδου. Εγώ προσωπικά τον βρήκα πολύ ακριβό αλλά εξαιρετικό γιατρό. Ήταν και στο Μητέρα παλιότερα.

Επίσης πολύ καλή και η Μπαρμπουνάκη Ι. στη Γρ. Λαμπράκη Πασαλιμάνι

Πάντως πρέπει να σχηματίσεις μόνη σου άποψη για τον παιδίατρο και μην ακούς εμας μου σου λέμε διάφορα, από δική μας εμπειρία τα λέμε.

Γέννα εσύ με το καλό και όλα τα άλλα βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

delin καλημέρα,

απ΄όσα γνωρίζω απαγορεύεται στους ιατρούς να διατειρούν ιατρεία όταν δουλεύουν σε νοσοκομεία, έτσι μάλλον δεν πρόκειται να ανοίξει ιατρείο.

Άσχετα απ΄αυτό μπορεί να είναι πολύ καλή γιατρός.

Απλά μάλλον ούτε απόδειξη κόβει όταν την πληρώνεις.

Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

κανει την πρακτικη της στο παιδων και το καλοκαιρι θα ανοιξει δικο της ιατρειο. Οσο για αποδειξη δεν της εχω ζητησει και να σου πω δεν με νοιαζει και ολας. Αυτο που εγω κοιταω ειναι αν προσεχει το παιδι μου αφου του κανει εμβολειο και το μωρο δεν κλαιει, οτι μπορω να εχω επικοινωνια αποτε θελω οτι ωρα να ειναι και οποτε να ειναι και τελος ειναι φαν του θυλασμου. Αρνιοταν να μου δωσει καποιο ξενο γαλα στις κρισεις που ειχα οτι το δικο μου δεν φτανει. Ειναι της αποψης οτι καλυτερα να παιρνει 20γρ την ημερα μητρικο γαλα παρα 30γρ την ημερα με συμπληρωμα. Απο οταν μπηκα στο φορουμ ειδα οτι οι περισσοτεροι γιατροι κανουν οτι μπορουν για να δωσεις συμπληρωμα. Για ολα αυτα ποτε δεν με ενοιαξε αν θα παρω αποδειξη. Εξαλου το καλοκαιρι θα την εχω με το ταμειο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpali καλημερα!!

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα για την ανησυχία σου σχετικά με την αναζήτησ παιδιάτρου στην περιοχή μου (τα ίδια τράβηξα και εγώ).

Μετά από αναζήτηση μέσω φίλων και γνωστών (που εμπιστεύομαι την κριση τους και έχουν ήδη μωρά και παιδιά) σου προτείνω την δική μου παιδίατρο την κα ΚΟΥΚΟΥΡΑ (το γραφείο της είναι στην Γρ. Λαμπράκη).

Είναι πολύ καλή παιδίατρος, υποστηρίζει το θηλασμό, συνενοήσημη, απαντά στα τηλέφωνα και πάνω απο όλα δεν σε αγχώνει!!!

Επίσης είναι και στο ΙΚΑ ΚΑΜΙΝΙΩΝ (αυτό είναι πολύ συμαντικό ιδιαίτερα αν εχεις ΙΚΑ).

(πολύ μεγάλη βοήθεια ιδιαίτερα για τα εμβόλια και γενικά αν χρειαστείς κάτι... θα σε βοήθησει).

Το αρνητικό είναι ότι δεν κάνει κατ' οίκον επισκέψεις, όμως αν πας εκεί με νεογέννητο πάντα σε βάζει πρώτη πρώτη στο ραντεβού ώστε να μην συναντάς άλλα μωρά.

Δεν ξέρω αν επιτρέπετε να σου δώσω το τηλέφωνό της. Αν θες στείλε μου μηνυμα και θα στο δώσω.

Εγώ πάντως έχω ένα γιό 14 μηνών και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

Κουράγιο.....

line_m122_beg_41_time_1201237200_text_6f20706170616b6f732065696e616920.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , εμείς έχουμε την κα.Λυμπέρη,

είμαι πολύ ευχαριστημένη για την ώρα.Απαντάει πάντα στο τηλέφωνο και δείχνει να ενδιαφέρεται.Μας την σύστησε η κουνιάδα μου. Είναι επίσης και στο Παίδων . Το τηλ.της αν σε ενδιαφέρει είναι 210-4512468 και είναι κοντά στην πλατεία Τερψιθέας. Για την ώρα δεν έχω πάει στο ιατρείο γιατί αν θέλεις έρχεται σπίτι, και επειδή είναι μικρούλης ακόμη το αποφεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ψαχνω και εγω παιδιατρο κοντα στον Πειραια ειμαι στον 7ο και θα προτιμουσα να κανει επισκεψεις στο σπιτι και για το μωρο αλλα και για μενα γιατι λογω προβληματων υγειας δικων μου κολλαω απο χιλιομετρο τα παντα και δεν θα ηθελα να πηγαινω στο ιατρειο του συχνα. Αν γνωριζετε καποιον θα με βοηθησει πολυ η γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια χαρά σε όλους/όλες..

Η παιδίατρος που προσέχει την μικρή μας είναι η κα. Μπαρμπουνάκη (προαναφέρθηκε) κ είμαστε απόλυτα ευχαριστημένοι. Οι διαγνώσεις της είναι πάντα σωστές. Και μου έχουν επιβεβαιώσει κ άλλες μανούλες ότι είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μας είναι στην Αγ. Σοφία Πειραιά η κυρία Βαρβάρα Γεμέλου-Φαζάκη εδώ και 5 συναπτά έτη και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Είναι μία καταρτισμένη γιατρός , πολύ ήρεμη και γλυκιά με τα παιδάκια και ΔΕΝ σε ξεπετάει. Μπορεί να σ' έχει μέσα στο ιατρείο ώρες μέχρι να σου εξηγήσει αυτό που θες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpali καλημερα!!

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα για την ανησυχία σου σχετικά με την αναζήτησ παιδιάτρου στην περιοχή μου (τα ίδια τράβηξα και εγώ).

Μετά από αναζήτηση μέσω φίλων και γνωστών (που εμπιστεύομαι την κριση τους και έχουν ήδη μωρά και παιδιά) σου προτείνω την δική μου παιδίατρο την κα ΚΟΥΚΟΥΡΑ (το γραφείο της είναι στην Γρ. Λαμπράκη).

Είναι πολύ καλή παιδίατρος, υποστηρίζει το θηλασμό, συνενοήσημη, απαντά στα τηλέφωνα και πάνω απο όλα δεν σε αγχώνει!!!

Επίσης είναι και στο ΙΚΑ ΚΑΜΙΝΙΩΝ (αυτό είναι πολύ συμαντικό ιδιαίτερα αν εχεις ΙΚΑ).

(πολύ μεγάλη βοήθεια ιδιαίτερα για τα εμβόλια και γενικά αν χρειαστείς κάτι... θα σε βοήθησει).

Το αρνητικό είναι ότι δεν κάνει κατ' οίκον επισκέψεις, όμως αν πας εκεί με νεογέννητο πάντα σε βάζει πρώτη πρώτη στο ραντεβού ώστε να μην συναντάς άλλα μωρά.

Δεν ξέρω αν επιτρέπετε να σου δώσω το τηλέφωνό της. Αν θες στείλε μου μηνυμα και θα στο δώσω.

Εγώ πάντως έχω ένα γιό 14 μηνών και ειμαι πολύ ευχαριστημένη.

 

Κουράγιο.....

 

Η κα Κούκουρα είναι μήπως και στο Κεντρο Μητέρας κ παιδιού στην Αγ. Σοφία; Είναι γύρω στα 50; (ετών) Γιατί πήγα πριν μια εβδομαδα εκει και μου φάνηκε καλή γιατρός..μια κυρία με μαύρα μαλλιά και αφέλειες..ή άλλη λέω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαίρετος παιδίατρος - ειδικός νεογνολόγος είναι και ο κ. Παπαλουκάς στην Γρ. Λαμπράκη στο Πασαλιμάνι. Τους πρώτους μήνες εννοείται ότι έρχεται στο σπίτι. Εννοείται βέβαια πως αν θέλεις να συνεχίσει να έρχεται στο σπίτι αντί να πηγαίνεις το παιδί στο ιατρείο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμένα ήταν και δικός μου παιδίατρος και χωρίς 2η σκέψη εννοείται πήγα και τον γιο μου.

Είναι φοβερός γιατί ό,τι μου έχει πει μέχρι τώρα έχει πέσει μέσα.

Φανταστείτε, επειδή γέννησα σε κρατικό νοσοκομείο , συγκεκριμένα στο Κρατικό Νικαίας γιατί εκεί είναι ο γυναικολόγος μου.Τέλος πάντων, ενώ είναι κρατικό νοσοκομείο , η μαιευτική - γυναικολογική πτέρυγα είναι πολύ καλή. Η παιδιατρική του ορόφου όμως , όχι και τοσο. Μας άφησαν να φύγουμε χωρίς να μετρήσουν τον ίκτερο του παιδιού ενω φαινόταν ότι είχε. Την επόμενη που βγήκαμε από το νοσοκομείο κάλεσα τον κ. Παπαλουκά στο σπίτι ο οποίος εξέτασε το μωρο και μόλις είδε το χρώμα του μου είπε ότι το παιδί έχει ίκτερο, εννοείται ότι δεν ήξερα πόσες μονάδες είχε γιατί είπαμε ότι μας άφησαν να φύγουμε΄. Οπότε μου είπε να του κάνω εξέταση αίματος αλλα΄μου λεει το προσδιορίζω γύρω στο 10 όπως το βλέπω. Και πράγματι είχε 11!

Να σημειώσω πάντως για το Κρατικό Νικαίας ότι μπορεί οι παιδίατροι που εξετάζουν τα νεογνά, ή μάλλον η συγκεκριμένη παιδίατρος να μην ήταν και τόσο καλή , όμως η νεογνολογική πτέρυγα στον 4ο όροφο ειναι από τις καλύτερες.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρετος παιδίατρος - ειδικός νεογνολόγος είναι και ο κ. Παπαλουκάς στην Γρ. Λαμπράκη στο Πασαλιμάνι. Τους πρώτους μήνες εννοείται ότι έρχεται στο σπίτι. Εννοείται βέβαια πως αν θέλεις να συνεχίσει να έρχεται στο σπίτι αντί να πηγαίνεις το παιδί στο ιατρείο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμένα ήταν και δικός μου παιδίατρος και χωρίς 2η σκέψη εννοείται πήγα και τον γιο μου.

Είναι φοβερός γιατί ό,τι μου έχει πει μέχρι τώρα έχει πέσει μέσα.

Φανταστείτε, επειδή γέννησα σε κρατικό νοσοκομείο , συγκεκριμένα στο Κρατικό Νικαίας γιατί εκεί είναι ο γυναικολόγος μου.Τέλος πάντων, ενώ είναι κρατικό νοσοκομείο , η μαιευτική - γυναικολογική πτέρυγα είναι πολύ καλή. Η παιδιατρική του ορόφου όμως , όχι και τοσο. Μας άφησαν να φύγουμε χωρίς να μετρήσουν τον ίκτερο του παιδιού ενω φαινόταν ότι είχε. Την επόμενη που βγήκαμε από το νοσοκομείο κάλεσα τον κ. Παπαλουκά στο σπίτι ο οποίος εξέτασε το μωρο και μόλις είδε το χρώμα του μου είπε ότι το παιδί έχει ίκτερο, εννοείται ότι δεν ήξερα πόσες μονάδες είχε γιατί είπαμε ότι μας άφησαν να φύγουμε΄. Οπότε μου είπε να του κάνω εξέταση αίματος αλλα΄μου λεει το προσδιορίζω γύρω στο 10 όπως το βλέπω. Και πράγματι είχε 11!

Να σημειώσω πάντως για το Κρατικό Νικαίας ότι μπορεί οι παιδίατροι που εξετάζουν τα νεογνά, ή μάλλον η συγκεκριμένη παιδίατρος να μην ήταν και τόσο καλή , όμως η νεογνολογική πτέρυγα στον 4ο όροφο ειναι από τις καλύτερες.

Γενικά, απ' ότι μου έχει πει και η γιατρός μας το Κρατικό Νικαίας έχει απο τα καλύτερα παιδιατρικά τμήματα. Εμένα είχε τύχε να νοσηλευθεί η μικρή μου μία εβδομάδα για ιογενή γαστρεντερίτιδα πριν 3 χρόνια και πραγματικά την πρόσεξαν και την εξέτασαν πλήρως. Δεν μας άφηναν να φύγουμε μέχρι να γίνει τελείως καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ καλή πτέρυγα. Η παιδίατρος μίας φίλης μου της είχε πει όταν γέννησε , ότι αν κάποια στιγμή χρειαστεί (αχρείαστο βέβαια) να μεταφερθεί το παιδί σε νοσοκομείο , να προτιμήσεις της είπε το κρατικό Νικαίας παρά το Παίδων.

[sIGPIC][/sIGPIC] Η ανάσα της ζωής μου, το μωρό μου!

:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kαλημερα συντοπιτισσα! Μενω και εγω στο Μοσχατο και ειμαι στον 8ο μηνα .Ψαχνω και εγω παιδιατρο που να ειναι κοντα και να βρισκεται σε δημοσιο νοσοκομειο, οποτε η πληροφορια σου ειναι πολυ χρησιμη. Αν εχεις περαιτερω πληροφοριες σε παρακαλω γραψε μου. Ευχαριστω! Να σου ζησει ο μπεμπης!:P

Καλησπέρα , εμείς έχουμε την κα.Λυμπέρη,

είμαι πολύ ευχαριστημένη για την ώρα.Απαντάει πάντα στο τηλέφωνο και δείχνει να ενδιαφέρεται.Μας την σύστησε η κουνιάδα μου. Είναι επίσης και στο Παίδων . Το τηλ.της αν σε ενδιαφέρει είναι 210-4512468 και είναι κοντά στην πλατεία Τερψιθέας. Για την ώρα δεν έχω πάει στο ιατρείο γιατί αν θέλεις έρχεται σπίτι, και επειδή είναι μικρούλης ακόμη το αποφεύγω.

uslPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολους και ολες!

 

Γεννησα την Πεμπτη που μας περασε και τωρα ειμαι σε αναζητηση για παιδιατρο. Αν καποιος-α γνωριζει καποιον καλο γιατρο στον Πειραια που να υποστηριζει τον μητρικο θηλασμο, σας παρακαλω στειλτε μου το ονομα του σε προσωπικο μηνυμα για να μη θεωρηθει διαφημηση.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων, και σας ευχομαι να σας ζησουν τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ολες!

 

Γεννησα την Πεμπτη που μας περασε και τωρα ειμαι σε αναζητηση για παιδιατρο. Αν καποιος-α γνωριζει καποιον καλο γιατρο στον Πειραια που να υποστηριζει τον μητρικο θηλασμο, σας παρακαλω στειλτε μου το ονομα του σε προσωπικο μηνυμα για να μη θεωρηθει διαφημηση.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων, και σας ευχομαι να σας ζησουν τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συμφορμιτισες καλημερα και Χρονια Πολλα...

 

Ζηταω για πολλοστη φορα την βοηθεια σας μονο που τωρα θα ηθελα την γνωμα σας για εναν πολυ καλο παιδιατρο και γνωστη σε θεματα θηλασμου..δλδ να μην ειναι τελειως ασχετος...θηλαζω εδω και 2 μηνες τα παμε καλα αλλα ο δικος μου ο παιδιατρος απλα δεν κανει...γενικα και ειδικα. Μενω Περιστερι στην Αθηνα αλλα ειμαι διατεθειμενη για καποιον πολυ καλο να φτασω σε οποια περιοχη της Αθηνας και αν βρισκεται...ευχαριστω προκαταβοληκα!!!!:-):D

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

και εμεις την κ. Λυμπερη εχουμε εδω και 4 χρονια. Ειμαστε ευχαριστημενοι και επιπλεον κανει και ειδικοτητα στην αλλεργιολογια. Παντως καλοι παιδιατροι υπαρχουν αρκετοι, το θεμα ειναι πως το αντιλαμβανεται ο καθενας.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Μαρινα τη Λυμπερη εχουμε κι εμεις, μας την συστησε συγγενικο προσωπο κι εδω και 1 χρονο δεν την αλλαζουμε με τιποτα. Σκεφτητε πως μενουμε Ν.Ηρακλειο και πηγαινουμε καθε μηνα για τα εμβολια στον Πειραια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια, αν επιτρεπετε ποσο περνει στις επισκεψεις και ειναι διαθεσιμη (χτυπα ξυλο) νυχτα και σ/κ? Που ειναι στον Πειραια?

Ευχαριστω

 

Καλημερα,

 

Ειναι στην πλατεια Τερψιθεας Δεν θυμαμαι τον δρομο αλλα αμα θες θα το βρω.Τηλεφωνικα ειναι παντα διαθεσιμη οποια ωρα και στιγμη ακόμα και τα Σαββατοκυριακα. Απο κοντα δεν ετυχε ακόμα να τη χρειαστουμε ΣΚ .Εμεις θα παμε σήμερα για εμβολιο.

Οτι αλλο θες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι στην οδο Ηρωων Πολυτεχνειου , αριθμο δεν θυμαμαι ουτε εγω. Και εμεις οποτε την εχουμε χρειαστει μας εχει απαντησει στο τηλεφωνο ακομα και οταν λειπει σε συνεδρια στο εξωτερικο. τωρα βεβαια ειναι στην κριση του καθενος και στις απαιτησεις.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...