Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!


Recommended Posts

 

48 ώρες είναι ασφαλισμένο μου είχε πει εμένα, το μωρό δεν πρόκειται να ξεμείνει από υγρό.

 

:) σωστά σου τα είπε! το αμνιακό υγρό παράγεται συνέχεια, γι αυτό το μωρό δεν ξεμένει!

 

Μετά τις 48 ώρες δεν είναι ασφαλές όχι λόγω έλλειψης αμνιακού αλλά φοβούνται λοιμώξεις κλπ.

Έτσι κι αλλώς δίνουνε αντιβίωση αν σπάσει ο σάκος και δεν υπάρχουν ακόμα πόνοι, οπότε μπορείς να περιμένεις ανάλογα (πχ. παίζει ρόλο αν το υγρό είναι κεχρωσμένο κλπ.)

Πάντως και στα βιβλία λένε ότι πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 24 ώρες

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο του, εξαίρεση θα είναι!

Ναι! το διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι σε πολλά είναι εξαίρεση!

 

Για μένα το πιο σημαντικό ήταν που δεν μου είχει πει ούτε μία κουβέντα που δεν ήταν επιστημονικά τεκμηριωμένη.

 

Ενδειξη σεβασμού προς το λειτούργημα που ασκεί και προς εμένα...

 

Ξέρω ασθενείς του που έφυγαν γιατί νόμιζαν ότι δεν τις πρόσεχε, ότι ήταν επιπόλαιος! :shock: Τους δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση γιατί οι εξετάσεις ήταν μόνο οι απαραίτητες (αιματολογικές, υπερήχων...), τον ήλεγχα σε κάθε επίσκεψη διαβάζοντας μια μαιευτική και ξέρω ότι ήταν πολύ προσεκτικός. Όμως τον συνέκριναν με όλους όσους κάνουν περιττές εξετάσεις... :?

Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου απο δυο τοκετους?

 

Ο πρωτος τοκετος ( εν περιληψει) ξεκινησε με σπασμο νερων στο σπιτι με ηπιους πονους που εξελισσονταν σιγα σιγα. Εφτασα στο μαιευτηριο με διαστολη 6 και σε μια ωρα γεννησα (και με πατημα στην κοιλια και με βεντουζα και με κοψιμο του περινεου). Ολο ολο μια υποθεση τριωρου.

Ο δευτερος τοκετος (παλι εν περιληψει) ξεκινησε με ελαφρεις πονους στο σπιτι, εφασα στο μαιευτηριο με διαστολη 4 πραγμα που τους εδινε ολο το χρονο να εφαρμοσουν τη ρουτινα. Και ενω ο τοκετος εξελισσονταν ομαλα και οκυτοκινη μου εβαλα και τα νερα μου εσπασαν με το χερι. Λες και προσπαθουσαμε να σπασουμε ρεκορ γρηγορου τοκετου. Φυσικα βελαξα στο τελος απο τους πονους και το μωρο βγηκε (με κοψιμο του περινεου ) με δυο εξωθησεις.

 

Τι εμαθα?

Ο πρωτος τοκετος μου αρεσε περισσοτερο απο τον δευτερο (καταλαβαινετε τους λογους)

 

Επισης διαβαζοντας το τοπικ εμαθα γιατι το μωρακι μου μεταφερθηκε στη μοναδα και με γογγυσμο.

 

Η περινεοτομη δεν με πειραξε καθολου αλλα αυτο το τεχνητο σπασιμο των νερων δεν θελω να το θυμαμαι.

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

48 ώρες είναι ασφαλισμένο μου είχε πει εμένα, το μωρό δεν πρόκειται να ξεμείνει από υγρό.

 

:) σωστά σου τα είπε! το αμνιακό υγρό παράγεται συνέχεια, γι αυτό το μωρό δεν ξεμένει!

 

Μετά τις 48 ώρες δεν είναι ασφαλές όχι λόγω έλλειψης αμνιακού αλλά φοβούνται λοιμώξεις κλπ.

Έτσι κι αλλώς δίνουνε αντιβίωση αν σπάσει ο σάκος και δεν υπάρχουν ακόμα πόνοι, οπότε μπορείς να περιμένεις ανάλογα (πχ. παίζει ρόλο αν το υγρό είναι κεχρωσμένο κλπ.)

Πάντως και στα βιβλία λένε ότι πρέπει να περιμένεις τουλάχιστον 24 ώρες

 

Εμενα οταν εσπασαν τα νερα στην αρχη ήταν καθαρά οπως και οταν τα ξαναεσπασε η γιατρός μετά απο ωρες....οταν βγηκε ομως το μωρο ήταν κεχρωσμένα που σημαινει οτι ζοριστηκε ο μάγκας :roll: Μας ανεβασε την αλλη μερα CRP στα ύψη και χρειαστηκε προληπτική νοσηλεια και αντιβιωση :evil:

Αν ηταν απο την αρχη κεχρωσμένα, χωρις πονους, διαστολες κτλ ειχα φαει καισαρική στο 10λεπτο σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν απο την αρχη κεχρωσμένα, χωρις πονους, διαστολες κτλ ειχα φαει καισαρική στο 10λεπτο σιγουρα!

 

Aχ, εμένα ήταν από την αρχή κεχρωσμένα και μάλιστα "εντόνως", όπως είπε κι η μαία - σημειώνω ότι είχα μπει για πρόκληση και περιμέναμε. Εκεί, λοιπόν, που ήμαστε χαλαροί, βλέπω το γιατρό να χλωμιάζει (λέμε τώρα), τέλοσπάντων να ανησυχεί. Ε, μετά περιμέναμε 1-2 ώρες και η διαστολή ήταν στο 1,5... δυστυχώς το έφαγα το χειρουργείο... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιποοοοόν, κάπου στις 37 εβδομάδες συνειδητοποιώ ότι ο γιατρός με πάει σούμπιντη για καισαρική! Δηλαδή ο άνθρωπος μου το είχε ξεκαθαρίσει από τη 2η επίσκεψη αφού κατ' αυτόν αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να γεννάει μία γυναίκα, αλλά μου λέει αν εσύ επιμένεις Ο.Κ.! Πέρασαν λοιπόν αρκετοί μήνες για να συνειδητοποιήσω ότι ποτέ δεν έτυχε να μου ακυρώσει ή να καθυστερήσει ραντεβού επειδή είχε γέννα, ότι συνέχεια με φόβιζε για Φ.Τ. εμμέσως πλην σαφώς και ότι στο τέλος απέκλεισε τον άντρα μου από το να είναι παρών στον τοκετό γιατί ΛΕΕΙ έτσι είναι η λογική του νοσοκομείου (ΙΑΣΩ ξέρω ότι δεν ισχύει) και εκτός αυτού (μεταφέρω κατά λέξη τα λόγια του) "γιατί θέλεις κι εσύ να τα δεις όλα και μετά να χάσεις το ενδιαφέρον σου για τη γυναίκα σου"???? :shock: Επίσης επειδή εγώ έκανα εξ' αρχής prenatal yoga (νομίζω Ρόζυ ότι πηγαίναμε στο ίδιο κέντρο από αυτά που λες)ήθελα να έχω για μαία την κοπέλα που έκανε και εκεί μάθημα και είχα κάνει μαζί της και μαθήματα ανώδυνου τοκετού! Αμ δε! Ο γιατρός δε δεχόταν με τίποτα, αν θες μου λέει έχω τη δικιά μου! :evil: Επίσης το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι σε αυτή την τελευταία μας συνάντηση του είπα ότι αποφάσισα να δώσω τα βλαστοκύτταρα στη δημόσια τράπεζα (τα πήρε τόσο πολύ που δε θα έπαιρνε το κάτιτίς του), που μου λέει καλά κάνε ότι νομίζεις,εγώ στη θέση σου δε θα το διακινδύνευα!Μαρίααααα(στη γραμματέα του), δώσε στη Μαρίνα φεύγοντας ένα φυλλάδιο της τάδε ιδιωτικής εταιρείας φύλαξης βλαστοκυττάρων! Τα λέμε την επόμενη φορά, άντε γειαααα! Κι έχω μείνει εγώ χάνος γιατί σκέφτομαι ότι είχα μπει στο μήνα μου στο πρώτο μου παιδί κι εκείνος δε με είχε ενημερώσει καθόλου ούτε για το πώς θα καταλάβαινα ότι θα ερχόταν η ώρα να γεννήσω. Ευτυχώς είχα κάνει τα μαθήματα φυσικά χωρίς εκείνος να το ξέρει! Όλα τα παραπάνω, καθώς και το γεγονός ότι ήθελε ενώ είχα ήδη μπει στον 6ο μήνα να κάνω χωρίς ιδιαίτερο λόγο μία εξέταση που δυστυχώς μου διαφεύγει τώρα για ποια κληρονομική ασθένεια ήταν, της οποίας το αποτέλεσμα θα έβγαινε μετά από 1 μήνα και θα κόστιζε περίπου 600ευρώ για εμένα και τον άντρα μου (όταν επέμενε ο άντρας μου αν είχε δει κάτι και έλεγε για τη συγκεκριμένη εξέταση η απάντησή του ηταν όχι αλλά τότε λέει τους είχε γίνει μία σχετική ενημέρωση και αποφάσισε να μας το πει άσχετα βέβαια που μέχρι να βγει το αποτέλεσμα το παιδί θα ήταν βιώσιμο) με έκαναν να αλλάξω τελευταία στιγμή γιατρό!

 

Συγνώμη αν όσα γράφω είναι λίγο άσχετα με το ποστ, αλλά ξεκίνησα να γράψω την εμπειρία μου και μου βγήκαν, ουφ ξαλάφρωσα όμως! Λοιπόν πάω λίγο να εκτελέσω τα "μαμαδίστικα" καθήκοντά μου και θα επιστρέψω για τη συνέχεια της ιστορίας μου!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης επειδή εγώ έκανα εξ' αρχής prenatal yoga (νομίζω Ρόζυ ότι πηγαίναμε στο ίδιο κέντρο από αυτά που λες)ήθελα να έχω για μαία την κοπέλα που έκανε και εκεί μάθημα και είχα κάνει μαζί της και μαθήματα ανώδυνου τοκετού!

 

Την Άννα θα εννοείς, σωστά;

 

... με έκαναν να αλλάξω τελευταία στιγμή γιατρό!

 

Μα γιατί περίμενες ν' αλλάξεις γιατρό την τελευταία στιγμη;;;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

 

... με έκαναν να αλλάξω τελευταία στιγμή γιατρό!

 

Μα γιατί περίμενες ν' αλλάξεις γιατρό την τελευταία στιγμη;;;

 

Σημασία έχει ότι άλλαξε, γιατί όπως διάβαζα την ιστορία σκεφτόμουν "λες να τα ανέχθηκε όλα αυτά;... και κάτι έπαθα..."

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν απο την αρχη κεχρωσμένα, χωρις πονους, διαστολες κτλ ειχα φαει καισαρική στο 10λεπτο σιγουρα!

 

Aχ, εμένα ήταν από την αρχή κεχρωσμένα και μάλιστα "εντόνως", όπως είπε κι η μαία - σημειώνω ότι είχα μπει για πρόκληση και περιμέναμε. Εκεί, λοιπόν, που ήμαστε χαλαροί, βλέπω το γιατρό να χλωμιάζει (λέμε τώρα), τέλοσπάντων να ανησυχεί. Ε, μετά περιμέναμε 1-2 ώρες και η διαστολή ήταν στο 1,5... δυστυχώς το έφαγα το χειρουργείο... :(

 

Ρε παιδιά εμενα ηταν κεχρωσμενα τα νερα (μου εσπασαν στο σπίτι αλλα με το που εφτασα στο μαιευτηριο εγινε πλυμμηρα) αλλα ουτε κατα διάνοια δεν αναφερθηκε κατι για καισαρική. Γεννησα φυσιολογικά απλά πηραν το παιδί να το εξετασει ο παιδίατρος και μου το εφεραν μετα από δύο ωρες. (μου ειχαν πει οτι μπορεί να χρειαζόταν να μεινει για παρακολούθηση ενα 24ωρο αλλα τελικά ο παιδίατρος ειπε οτι ήταν οκ και δεν χρειάστηκε-ευτυχως γιατί ειχα φρίξει!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω, δεν ξέρω. Ίσως επειδή δεν έδειχνε να προχωρά η κατάσταση παρά τον ορό; Ούτε συσπάσεις είχα πολλές, και όσο για διαστολή...σχεδόν τίποτα. Νομίζω ότι ο γιατρός φοβήθηκε ότι θα αργούσαμε πολύ ακόμη - οφείλω να ομολογήσω ότι ήλεγχε συνέχεια αν αυξανόταν η διαστολή, αλλά τζίφος. Πχ αν τα νερά ήταν κεχρωσμένα αλλά η διαστολή 5-6, θεωρώ ότι θα προχωρούσαμε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

 

... με έκαναν να αλλάξω τελευταία στιγμή γιατρό!

 

Μα γιατί περίμενες ν' αλλάξεις γιατρό την τελευταία στιγμη;;;

 

Σημασία έχει ότι άλλαξε, γιατί όπως διάβαζα την ιστορία σκεφτόμουν "λες να τα ανέχθηκε όλα αυτά;... και κάτι έπαθα..."

 

Έλα ντε! Μάλλον στην αρχή αρνιόμουν να το δεχτώ και πάντα έβρισκα κάτι να τον δικαιολογήσω π.χ. άνθρωπος είναι κι αυτός είχε μία κακή μέρα! Αλλά τα περισσότερα από αυτά που αναφέρω συνέβησαν στην τελευταία συνάντηση!

 

Ώ ναι Ρόζι Άννα αναφέρομαι στην οποία απευθύνθηκα όταν έφυγα κλαίγοντας από το γιατρό! Μου λέει μην αγχώνεσαι αν θέλεις μπορώ να σε συστήσω εγώ σε κάποιο γιατρό με τον οποίο συνεργάζομαι! Κλείσαμε κιόλας ραντεβού με το νέο γιατρό για την επόμενη και αφού είδε όλες μου τις εξετάσεις μου είπε ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή παρόλο που δεν αντιμετώπιζα κανένα πρόβλημα είχα μία πάρα πολύ καλή παρακολούθηση και είχα κάνει ίσως και περισσότερες εξετάσεις από ότι χρειαζόταν (για αυτό δε μετανιώνω καθόλου!). Τέσπα με ανέλαβε! Εγώ συνέχιζα κανονικά γιόγκα και κάπου εδώ να σημειώσω ότι το παιδί ήταν ανάποδα και έκανα και ειδικές ασκήσεις για να γυρίσει! Όντως γύρισε και πραγματικά πιστεύω ότι με βοήθησαν οι ασκήσεις!

 

Επίσκεψη στο γιατρό την 38η εβδομάδα: Κανένα σημάδι για τοκετό!

39η εβδομάδα: Τράχηλος κλειστός, σκληρός, μηδέν διαστολή, το παιδί ψηλά! Στενοχώρια, τρέχω πάλι στην Άννα! Βρε χαζή, μου λέει μην αγχώνεσαι κάνε τις ασκήσεις, οραματισμούς, περπάτημα και ξέρετε αυτό που δεν προλαβαίνεις να κάνεις αφου γεννήσεις κι όλα θα πάνε καλά!

40η εβδομάδα: Τα ίδια και χειρότερα!Το ίδιο βράδυ όμως αρχίζουν κάτι συσπασούλες (όχι πόνος, μόνο συσπάσεις). Το ίδιο και την επόμενη οπότε βλέπω πολλές βλένες! Σύσπαση (και όχι πόνος το τονίζω) στο 5λεπτο, μετά 7λεπτο, μετά πάλι 5λεπτο ..Ωχ, πρέπει να φύγω πάλι συνέχεια σε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

ουτε μου χορηγησανε πεθιδινη

 

Επειδή ξανα αναφέρθηκε, τι είναι η πεθιδίνη; Δεν θυμάμαι να μου χορήγησαν καμία ένεση εμένα.

Πεθιδίνη είναι μερικός αγωνιστής των υποδοχέων των οπιοειδών. Θεωρείται ότι χαλαρώνει τον τράχηλο της μήτρας και συνεπώς βοηθάει στην εξάλειψη του τραχήλου.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί κάποιος να μου απαντησει αν ειναι εφικτό μια γυναίκα να γλυτωσει την περινεοτομή γεννόντας με επισκληρήδιο, ωκυτοκίνη σε οριζόντια θέση;

Ναι , γιατί;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα.

Ειλικρινά, νόμιζα ότι η βεντούζα δεν χρησιμοποιείται πλέον, και μου κάνει εντύπωση πόσες από σας ανέφεραν ότι τη χρησιμοποίησε ο γιατρός τους! Μα δεν είναι επικίνδυνη για το κεφαλάκι του μωρού; Γιατί δηλαδή δεν κάνουνε υπομονή να βγει από μόνο του;

 

Ο αναρροφητικός εμβρυουλκός συνήθως χρησιμοποιείται όταν σφηνώνει κατά κάποιον τρόπο το μωρό στον κόλπο κατά την εξώθηση, η γυναίκα δεν συνεργάζεται καλά, υπάρχουν σημάδια ότι το μωρό υποφέρει (όψιμες βραδυκαρδίες).

Το μωρό έχει ένα κεφαλάκι σαν πεπόνι από το οίδημα που δημιουργείται στην περιοχή της εφαρμογής το οποίο υποχωρεί σε 2-3 μέρες.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερα αυτο για τον εμβρυουλκο ... εμενα μου φαινεται λογικό δεν ειναι θεμα να περιμένει . Εγω καλα συνεργαζόμουν και ολα καλά αλλα η μωρουλινιτσα ειχε βγαλει το μισο κεφαλάκι και εμενε εκει ... Η μαια φωναξε την γιατρό , πηραν αιμα απο το κεφαλακι της να δουνε το οξυγονο και με φορτωσαν για το χειρουργειο ! Ευτυχως βγήκε με τον εμβρυουλκο και δεν εφαγα και καισαρική .

 

Εμας το κεφαλάκι δεν εγινε πεπονάκι , μια χαρά ηταν , καναμε και τον υπέρηχο και ολα καλά Δοξα τω Θεώ :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie, Και για τους υπέρηχους κάτι άλλο (είπαμε, μου είχε γίνει εμμονή και το έψαξα πολύ), να αποφεύγονται οπωσδήποτε οι ενδοκολπικοί και καλύτερα να μην γίνεται υπέρηχος πριν τον 5ο μήνα (στις περισσότερες χώρες αυτό ισχύει).

 

 

Αν συμβεί κάτι πχ πεθάνει το έμβρυο πώς θα το καταλάβει ο γιατρός εγκαίρως χωρίς υπέρηχο ώστε να μην ακολουθήσει κάτι άσχημο, πχ σηψαιμία;

Link to comment
Share on other sites

Rosie, Και για τους υπέρηχους κάτι άλλο (είπαμε, μου είχε γίνει εμμονή και το έψαξα πολύ), να αποφεύγονται οπωσδήποτε οι ενδοκολπικοί και καλύτερα να μην γίνεται υπέρηχος πριν τον 5ο μήνα (στις περισσότερες χώρες αυτό ισχύει).

 

 

Αν συμβεί κάτι πχ πεθάνει το έμβρυο πώς θα το καταλάβει ο γιατρός εγκαίρως χωρίς υπέρηχο ώστε να μην ακολουθήσει κάτι άσχημο, πχ σηψαιμία;

 

αυτό δεν είναι η αποβολη (πριν τον 5ο); :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβεί κάτι πχ πεθάνει το έμβρυο πώς θα το καταλάβει ο γιατρός εγκαίρως χωρίς υπέρηχο ώστε να μην ακολουθήσει κάτι άσχημο, πχ σηψαιμία;

 

Όταν υπάρχει τέτοια υπόνοια δεν τίθεται θέμα.

Κανείς δεν θέλει να καταργήσει την τεχνολογία, τα φάρμακα και όλα τα σύγχρονα μέσα, απλά να μην γίνεται κατάχρηση...

Link to comment
Share on other sites

Αν συμβεί κάτι πχ πεθάνει το έμβρυο πώς θα το καταλάβει ο γιατρός εγκαίρως χωρίς υπέρηχο ώστε να μην ακολουθήσει κάτι άσχημο, πχ σηψαιμία;

 

Πάντως εμένα κάθε φορά άκουγε την καρδούλα του με το doppler (νομίζω έτσι ονομάζεται). Οπότε αν κάτι δεν πάει καλά φυσικά θα πρέπει να σου κάνει υπέρηχο.

 

Σημείωση, ότι και στη γέννα αυτό χρησιμοποιούσε σε τακτά χρονικά διαστήματα αφού δεν είχα καρδιοτογράφο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα. Αφορητος πονος και εκεινη την στιγμη και οταν μου καναν τα ραμματα, που ηταν πολλα, και μετα για καμια βδομαδα...

 

Κατερίνα η ένεση που σου έκαναν, δε νάρκωσε μόνο εσένα, αλλά και το μωρό. Το μωρό στον τοκετό, σπρώχνει κι αυτό όπως και η μητέρα. Αν το ναρκώσουμε, δε μπορεί να σπρώξει αποτελεσματικά, όπως δε μπορούσες κι εσύ. Γι'αυτό το λόγο χρειάστηκε εμβρυουλκό.

 

Αυτο το εμαθα πολυ προσφατα δυστυχως... Απο τα συμφραζομενα καταλαβα οτι ο γιατρος δεν ειναι fun της πεθιδινης. Ηταν μια ευγενικη χορηγια της μαιας! Εξαλλου ο ιδιος γιατρος ξεγεννησε την αδερφη μου χωρις πεθιδινη και χωρις περινεοτομη.

 

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα. Αφορητος πονος και εκεινη την στιγμη και οταν μου καναν τα ραμματα, που ηταν πολλα, και μετα για καμια βδομαδα...

 

Χρησιμοποίησε εβμρυουλκό χωρίς περινεοτομή; Στην Ελλάδα;

 

Είναι δυνατόν να κάνουν περινεοτομές στο 98% των γυναικών όταν το 90% δεν είναι απαραίτητο και να μην κάνουν εκεί που είναι απαραίτητο; :shock:

 

Ωω, ναι!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα η ένεση που σου έκαναν, δε νάρκωσε μόνο εσένα, αλλά και το μωρό. Το μωρό στον τοκετό, σπρώχνει κι αυτό όπως και η μητέρα. Αν το ναρκώσουμε, δε μπορεί να σπρώξει αποτελεσματικά, όπως δε μπορούσες κι εσύ. Γι'αυτό το λόγο χρειάστηκε εμβρυουλκό.

 

Οσο το σκεφτομαι βρισκω απαντησεις... Οταν γεννηθηκε ο μπεμπης ηταν σαν κοιμισμενος, μου ελεγαν οι μαιες αστειευομενες οτι ηταν τεμπελης... Επισης το πρωτο 24ωρο δεν εφαγε καθολου, μονο κοιμοταν. Τι στηθος, τι μπιμπερο (δεν ηξερα τοτε), τι αλλαζαμε θηλες στο μπιμπερο... Κοιμοταν... Οταν ομως εκλεισε 24ωρο δε σταματαγε να τρωει...!

Link to comment
Share on other sites

Οταν γεννηθηκε ο μπεμπης ηταν σαν κοιμισμενος, μου ελεγαν οι μαιες αστειευομενες οτι ηταν τεμπελης...

 

Τα μωρά δεν γωρίζουν τι σημαίενει τεμπελιά, ούτε τι σημαίνει υποχρεώσεις και δουλειά...

 

Αυτά είναι προβολές των ενηλίκων στα μωρά. Οι συγκεκριμένες μαίες κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια... :?

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία αν και δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο παρ'ολο που για μένα είναι ιδιαιτέρως συναρπαστική :D

Μου σπάσανε τα νερά στην 38η βδομάδα και με πανηγυρισμούς πήγα στο μαιευτήριο... μου βάλανε τεχνητούς πόνους και βελόνα για να σπάσουν τα υπόλοιπα νερά (;)... Είχα μαία δίπλα μου, η γιατρός μου είχε καισαρική και ίσα που πρόλαβε να έρθει στις εξωθήσεις. Στις 3,5 ώρες γέννησα, χωρίς επισκληρίδιο έχοντας τον Γιωργάκο δίπλα μου. Ο μικρός δεν είχε εμπεδωθεί και βγήκε ναι μεν γρήγορα αλλά στραβά και άρα δεν γλύτωσα το κόψιμο. Στα ράμματα μου κάνατε τοπική αλλά δεν μπορώ να πω ότι έπιασε ιδιαίτερα:?

Δεν μου δώσανε το μωρό να το θηλάσω κατευθείαν... όμως ήμουνα τυχερή και βγήκε και σε μένα και στον μικρό πολύ φυσικά και εύκολα ο θηλασμός, χωρίς δυσκολία.

Κι εγώ πιστεύω ότι είναι απίστευτα χρήσιμη η μαία.

Χαίρομαι που δεν έκανα επισκληρήδιο γιατί μπορούσα να συνεργαστώ και να γεννήσω πιο γρήγορα.

Έχω κι εγώ τις υποψίες μου ότι με τους τεχνητούς πόνους ήταν πιο ζόρικα... εκεί που είσαι χαλαρός πριν προλάβει να συνηθήσει σταδιακά ο οργανισμός ξεκινάνε οι συνεχόμενοι και ισχυροί πόνοι.

Το ότι ήταν ο Γιώργος συνέχεια δίπλα μου ήταν υπέροχο και απίστευτα βοηθητικό.

Και τέλος δεν αλλάζω με τίποτα ότι είχα το μωρό στο δωμάτιο!

Αυτάαααα :D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...