Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός: Τι πρέπει να γνωρίζουμε!


Recommended Posts

Εγω γέννησα αναγκαστικά με τεχνητους μιας και έσπασαν τα νερα (οχι καθολικά) και δεν ειχα ουτε πονους, ουτε διαστολή ουτε τιποτα. Ειχα περάσει και την ΠΗΤ κατα 3 ημέρες.

Κι εγώ overdue, με σπασμένα νερά χωρίς πόνους. Περπατούσαμε σ΄όλες τις γειτονιές γύρω από το Μητέρα και μετά ανεβοκατεβαίναμε τις σκάλες. Οι πόνοι έρχονταν από μόνοι τους με αργό και όμορφο ρυθμό, και γέννησα μετά από 15 ώρες από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά!

 

Μου ειπε οτι οι γυναικες που κοβονται μονες τους μετα εχουν προβλημα στο σεξ απο τη χαλαρωση και αλλα ομορφα....τελικα την πιστευω και βλεπω και πολλες συγγενεις μου που γεννησαν ετσι να εχουν και ακρατεια στα 45 τους! Κριμα λεει μικρη κοπελα να ανοιξω τοσο. Ειναι γυναικα και μου μιλησε στα ισια με γνωμονα την θηλυκότητα.

Μάλλον δεν ισχύει για όλες, γιατί ο γιός με κατάκοψε (μισή ώρα με έραβε η γιατρός!) και δεν έχω κανένα τέτοιο πρόβλημα τώρα.

 

Ερώτηση, οι γιόγκικες αναπνοές και στάσεις δεν σε βοήθησαν; Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ, και μέχρι τα 7-8 εκατοστά διαστολή τα είχα όλα υπό έλεγχο. Μετά ζορίστηκα λίγο, και στα 9-10 παράτησα τις αναπνοές και ικέτευσα για βοήθεια, αλλά μου είπανε ότι ήτανε πολύ αργά :(

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 218
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα φτάσει πλακούντα grade 3 και το μωρο ηταν διπλοτυλιγμένο και με ενα κόμπο πάνω στον λωρο. Ηταν θαύμα που έζησε γιατι ήταν μακρυς ο λώρος...ανα πασα στιγμή θα μπορουσε να διακοπει η τροφοδοσία του.

Επειδή κι εγώ είχα άγχος για τους λώρους (αφού σχεδόν όλες οι κοπέλες που ήξερα είχανε περιτύλιξη) το συζήτησα με τη γιατρό μου η οποία μου έδωσε μια τελείως εναλλακτική άποψη απ' αυτήν που επικρατεί στην Ελλάδα (ούτε καν με εξέτασε γι' αυτό το θέμα). Αν θέλετε να το αναλύσουμε θα προσπαθήσω να μεταφέρω όσα κατάλαβα.

 

Θελει πολυ παρακολουθηση μετα την ΠΗΤ το θεμα....

Εννοείς παρακολούθηση με υπέρηχους; Για διαβάστε και το πιο κάτω άρθρο, γιατί εδώ στην Ελλάδα τρελλάθηκαν οι γιατροί με τους υπέρηχους χωρίς κανένα να τους αμφισβητεί:

http://www.sarahjbuckley.com/articles/ultrasound-scans.htm

Έχω και άλλα πολλά άρθρα πάνω στο θέμα υπέρηχοι, γιατί το είχα ψάξει εξονυχιστηκά όταν ήμουνα έγκυος γιατί δεν ένιωθα εντάξει με την ιδέα να υποβάλω το μωρό μου σε οποιαδήποτε ακτινοβολία, παρόλο που όλοι τους θεωρούνε ως κάτι το δεδομένο και ασφαλείς.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Χλόη, δώσε το λινκ αυτό αν θες και στη συζήτηση για τα εμβόλια (το κάνω κι εγω, αλλά μια και το άνοιξες εσύ...). Εγώ περίμενα να το δώσεις, και τυχαία το πρόσεξα πριν από λίγο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση, οι γιόγκικες αναπνοές και στάσεις δεν σε βοήθησαν; Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ, και μέχρι τα 7-8 εκατοστά διαστολή τα είχα όλα υπό έλεγχο. Μετά ζορίστηκα λίγο, και στα 9-10 παράτησα τις αναπνοές και ικέτευσα για βοήθεια, αλλά μου είπανε ότι ήτανε πολύ αργά :(

 

Βοηθησαν, βοηθησαν!

Φαντασου οτι τραβηξα τους πονους της αρκουδας και η φωνη μου ακουστηκε στις τελευταίες εξωθήσεις. Νομιζω λιγο τις εχασα τις αναπνοες μετα απο μια κωλοενεση πεθιδινης που μου εκαναν και ημουν σαν μαστουρω :evil:

Πιο πολυ με βοηθησε η γιογκα στο σωμα γιατι ηξερα ακριβως που να σπρώξω και δεν σπαταλουσα δυναμεις αδικα.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησαν, βοηθησαν!

Φαντασου οτι τραβηξα τους πονους της αρκουδας και η φωνη μου ακουστηκε στις τελευταίες εξωθήσεις. Νομιζω λιγο τις εχασα τις αναπνοες μετα απο μια κωλοενεση πεθιδινης που μου εκαναν και ημουν σαν μαστουρω :evil:

Πιο πολυ με βοηθησε η γιογκα στο σωμα γιατι ηξερα ακριβως που να σπρώξω και δεν σπαταλουσα δυναμεις αδικα.

 

Στην περίπτωσή μου νόμιζαν ότι δεν έβγαζα "κιχ" γιατί ήθελα να ήμουνα ευγενική, και μου έλεγαν "μην είσαι τόσο ευγενική κυρία καθηγήτρια, φώναξε και λίγο!" -για αστείο φυσικά. Δεν είχα χρόνο να τους εξηγήσω ότι έκανα αναπνοές και οραματισμούς, φοβόμουνα να διακόψω μήπως χάσω τον έλεγχο :) Στο τέλος όμως τον έχασα, και ίσως φταίει γι' αυτό η μαία η οποία είναι φανατική του Λεμπουαγέ, που λέει ότι πρέπει να βγάζουμε ήχους όταν αναπνέουμε και είπα να το δοκιμάσω γιατί ήμουνα απελπισμένη!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν έφταιγε ο γιατρός, η πίπι έφταιγε που είχε ΠΗΤ σε μέρες που δεν έπρεπε! :roll:

 

Δεν φταίω εγώ, φταίει το Πάσχα που έπεφτε τις μέρες που θα γεννούσα. :lol:

 

Έχεις δίκιο! είναι κινητή γιορτή! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω στην εγκυμοσυνη μου δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα!!!

αλλα ειχα την ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ!!!!

ειχα μπει στην 38η εβδομαδα και ειχα ραντεβου με τη γιατρο μου το σαββατο.2 ημερες πριν δηλ.την πεμπτη με πιανουν κατι ποναλακια κατω απο την κοιλια!!παιρνω τηλ.τη γιατρο και μου λεει να παω στο νοσοκομειο οπου θα γεννουσα!

κανω το καρδιοτοκογραφημα και μου λεει η μαια πως δεν ειμαι ετοιμη ακομη και οτι ειναι τα λεγομενα προπονια!!

την παρασκευη το πρωι που πηγα στην τουαλετα ειδα βλεννα!!

το σαββατο το πρωι που πηγα στη γιατρο μου λεει πως μεχρι την τεταρτη θα εχω γεννησει!!φευγω εγω και παω σπιτι,μαγειρευω κανω δουλειες και με πιανουν παλι ποναλακια,παω κανω μπανιο και καθομαι στον καναπε!ενιωσα λες και μου πεταξαν 1 ποτηρι νερο!!!

5:10 εφυγα απο το σπιτι,σαββατο απογευμα

5:20 εφτασα στο νοσοκομειο με διαστολη 2,μου λενε θα γεννησεις το βραδυ

μεχρι να με ετοιμασουν κτλ.

6:00 ειχα γεννησει

ουτε καν με ραψανε,ουτε μου χορηγησανε πεθιδινη ουτε τιποτα,ευτυχως προλαβε να ερθει η γιατρος μου και μου λεει μη σπρωξεις γιατι θα φυγει το παιδι και με το που μου λεει σπρωξε,αυτο ηταν!!!!!

γεννηθηκε 2700/μικρουλι και αυτο δεν ζοριστηκε καθολου!!!!

ευχομαι ολες οι εγκυουλες να εχουν την ιδια γεννα με εμενα!!!!

της μισης ωρας!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σπασανε τα νερα μου στις 6 το απογευμα περιπου, 11 μερες πριν την ΠΗΤ. Το αστειο ειναι οτι εκεινη τη μερα ο αντρας μου εβαφε το παιδικο δωματιο και μολις τελειωσε την τελευταια λεπτομερεια τον φωναξα για να ετοιμαστουμε! Με "καλλωπισε" αυτος γιατι ειχα μαθει οτι στο νοσοκομειο πιο πολυ ποναει ο καλλωπισμος απο τον τοκετο και σε 8 λεπτα μετα απο μια super ειδικη διαδρομη που εκανε με το αυτοκινητο φτασαμε. Η μαια μου ηταν εκει και με περιμενε ενω ειχε ειδοποιησει και τον γιατρο. Με εβαλε για NST, πονους δεν ειχα καθολου ουτε και συσπασεις βεβαια. Ηταν σχεδον σιγουρη οτι θα μου κανανε τεχνητους. Περπατησα λιγο και πηγα στο δωματιο που θα εμπαινα μετα τον τοκετο. Κατα τις 11 αρχισα να εχω λιγα πονακια που αυξανονταν, η μαια μου ελεγε ενθουσιασμενη οτι ο τραχηλος μου φτιαχτηκε για να γεννησω φυσιολογικα και οτι δε θα χρειαζομουνα φαρμακα. Τι την ηθελε λοιπον αυτην την ρημαδοπαυσιπονη ενεση και μου την εκανε?? Μαστουρωσα, δεν ποναγα βεβαια αλλα δεν επρωχνα αποτελεσματικα. Τελικα γεννησα στις 3:30 το πρωι με τη βοηθεια εμβρυουλκου. Να πω εδω οτι η μαια με βοηθησε παρα πολυ ψυχολογικα και με τις αναπνοες, ενω ο γιατρος μου ηταν παρατηρητης και "εδρασε" μονο οταν χρειαστηκε να μπει η βεντουζα. Αν και το παρεξηγησα αρχικα, εκ των υστερων εμαθα οτι ετσι πρεπει να γινεται. Τα ζωα οταν γεννανε κρυβονται και δεν εχουν γυρω τους προβολεις και κοσμο να φωναζει.

Επισης, κατι που νομιζω ισχυει για ολες τις μαμαδες. Θυμαμαι οτι πονεσα, θυμαμαι οτι παρακαλουσα το Θεο να μην ποναω, αλλα δε θυμαμαι ποσο πολυ πονεσα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιπών θα σας πω και εγώ την ιστορία μου μήπως και μου λύσετε Κανά δυο απορίες .γέννησα ακριβός 40 εβδομάδων την καθορισμένη ημερομηνία φυσιολογικά με πιάσανε πόνοι και πήγα στο νοσοκομείο με διαστολή 4 .αφού με είδανε και με ετοιμάσανε μαίες και άλλοι γιατροί (ήταν 8 το απόγευμα και δεν ήταν εκεί ο γιατρός μου αλλά στο γήπεδο και θα ερχότανε ) με πήγανε στο δωμάτιο που γεννάνε .ο γιατρός μου (λόγο κίνησης είπε) ήρθε 2 ώρες μετά .όταν ήρθε είδε ότι είχα διαστολή 6 και δεν μου είχανε σπάσει τα νερά .μου τα έσπασε αυτός (τρομερός πόνος) και απτοί κατάλαβα μου χορήγησε και φάρμακο για να κάνει πιο δυνατές τις συσπάσεις .αν και του είχα πει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης όχι στην επισκλιριδιο εκείνη την στιγμή την ζήτησα και μου την κάνανε .όλα καλά μέχρι τις εξωθήσεις λέγαμε ανεγδοτα και γελούσαμε κατά τις μια και τριάντα αρχίσαμε τις εξώθησης και όλοι μου λέγανε ότι πρώτη φορά βλέπουνε να συνεργάζεται η μαμά τόσο καλά στις εξωθήσεις .είχα πει στον γιατρό μου ότι δεν θέλω τομή κάτω και μου είπε ότι θα κάνει μόνο αν χρειάζεται .στις τέσσερις παρά γέννησα .το μωρό όταν βγήκε τίναξε λίγο το χέρι του και με έσκισε λίγο (έτσι μου είπε) έφαγα τρία ράμματα .το μωρό μου ήταν μεγάλο 3745 και απτοί κατάλαβα δεν ταλαιπωρηθήκαμε πολύ να το βγάλουμε όλα κυλούσαν ομαλά και βοήθησα πολύ .στην τελική εξώθηση η μαία πάτησε πάνω στην κύλια μου για να βοηθήσει .το μωρό μου ωμός παρουσίασε ταχύπνοια και γογγυσμό και νοσηλεύτηκε για 2 24 ώρα στην παιδιατρική .ο γιατρός μου έκανε ότι δεν μπορούσε να το πιστέψει γιατί παρουσίασε ταχύπνοια και μου έριξε την εύθηνη όταν με ρωτείσαι αν έπαιρνα όλες τις βιταμίνες μου σίδηρο ασβέστιο μαγνήσιο και φιλικό .όταν του είπα ότι ένα μήνα είχα σταματήσει το φιλικό μου έριξε την εύθηνη ότι δεν έπρεπε και ότι δεν του είπα τίποτα ούτε αυτός μου είπε να το σταματήσω .η αλήθεια είναι ότι όποτε μου έλεγε τον τελευταίο καιρό για τα χάπια δεν μου ανέφερε το φιλικό και νόμιζα ότι δεν χρειάζεται .τέλος πάντων το μωρό ευτυχώς έμεινε πολύ λίγο στο οξυγόνο 4 ώρες και δεν ήταν τίποτα σοβαρό .είχε καταπιεί πολύ μανιακό υγρό και δεν δεχόταν το γάλα στην αρχή γιαυτο και κάτσαμε παραπάνω στην παιδιατρική .το θέμα είναι ότι τώρα μαθαίνω ότι η ταχύπνοια είναι από το στρες του παιδιού και ότι ζορίσθηκε για να βγει και αναρωτιέμαι γιατί μου έριξε την εύθηνοι ο γιατρός ?μήπως αυτός βιαστικέ και δεν ήθελε να το παραδεκτή ?έκανα τόσο κακό που δεν έπαιρνα φιλικό ?άλλες κοπέλες δεν περνούν καθόλου τίποτα .παντός ο τοκετός μου αν εξαιρέσεις αυτά ήταν καλός και τα ράμματα λίγα καθόμουνα σταυροπόδι από την 5 μέρα να φανταστείτε

και κάτι ακόμα ο γιατρός μου είναι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και δεν μπορώ να πω ότι δεν ενδιαφέρετε για τις γυναίκες που ξεγεννάει .όσο ήμουνα στο νοσοκομείο ερχότανε 2 φορές την ημέρα να δει τι κάνω .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Το Φυλλικό οξύ, πρέπει να το παίρνουμε στην αρχή της κύησης (ακόμα καλύτερα και πριν την εγκυμοσύνη με τις τροφές), γιατί βοηθάει στο σωστό σχηματισμό του νευρικού συστήματος. Όταν αρχίζει η λήψη σιδήρου, τα περισσότερα σκευάσματα σιδήρου περιέχουν και φυλλικό, (εσύ τι σίδηρο έπαιρνες;), οπότε σταματάμε να το παίρνουμε ξεχωριστά.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφού είχες συσπάσεις και η διαστολή προχωρούσε σου έβαλε τεχνητές ωδίνες;;;; Γιατί τόση βιασύνη;

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πιέζουνε την κοιλιά. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ. της Ρόζι να χρειάζεται, αλλά όχι πάντα και είναι και επικίνδυνο. Το μωρό παρουσίαζε βραδυκαρδία έχανε παλμούς και βιάζονταν για την εξέλιξη του τοκετού; :roll:

 

Απαράδεκτο να σου ρίχνει την ευθύνη ο γιατρός για την ταχύπνοια:evil: Την απάντηση για το τι έφταιγε την έχεις δώσει μόνη σου

το θέμα είναι ότι τώρα μαθαίνω ότι η ταχύπνοια είναι από το στρες του παιδιού και ότι ζορίσθηκε για να βγει και αναρωτιέμαι γιατί μου έριξε την εύθηνοι ο γιατρός ?μήπως αυτός βιαστικέ και δεν ήθελε να το παραδεκτή ?
HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ουτε μου χορηγησανε πεθιδινη

 

Επειδή ξανα αναφέρθηκε, τι είναι η πεθιδίνη; Δεν θυμάμαι να μου χορήγησαν καμία ένεση εμένα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη, ο γιατρός δεν είχε κανένα λόγο να σου σπάσει τα νερά, ούτε να σου κάνει τεχνητούς. Η διαστολή σου προχωρούσε κανονικά, και τα νερά ακόμα κι αν δε σπάσουν καθόλου, δεν είναι πρόβλημα. Το μωρό μπορεί να γεννηθεί ακόμα και μέσα στο σάκο του, και να σπάσει τελευταία στιγμή.

Λογικό ήταν επίσης να μην αντέχεις τους πόνους και να χρειαστείς επισκληρίδιο, αφού σου έκανε (και χωρίς λόγο) πιό δυνατές τις συσπάσεις. Όταν οι πόνοι είναι φυσιολογικοί, είναι πιό εύκολο να τους αντέξεις.

Αν δε σου είχε κάνει τεχνητούς, και δεν σου πίεζαν την κοιλιά για να βγεί το μωρό, ίσως το παιδί να μην πέταγε το χεράκι του, και να μη σε έσκιζε.

 

Δε μπορώ να φανταστώ πως το φυλλικό οξύ έχει σχέση με την ταχύπνοια του μωρού. Πιό λογικό μου φαίνεται να την έπαθε, απ'το στρες λόγω παρεμβάσεων. Δε μπορώ να πω σίγουρα βέβαια, γιατί δεν ξέρω αρκετά γι'αυτό το θέμα. Αυτό που ξέρω όμως είναι οτι όταν η μητέρα τρέφεται σωστά, οι βιταμίνες δεν είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Χλοη μου με σπασμενα τα νερα δεν μπορεις να περιμενεις πολυ να σε πιασουν οι πονοι...ξεκιναει ο τοκετος θες δεν θες. Αλλοι λενε στο εξωτερικο οτι μπορεις να περιμενεις μεχρι και 48 ωρες....εγω χαιρομαι που δεν περιμενα γιατι δεν ξερω τι θα ειχε συμβει!

 

Αυτό ξέρω κι εγώ, ότι μπορείς να περιμένεις αρκετή ώρα για να ξεκινήσουν οι πόνοι αφού σπάσουν τα νερά. Τώρα δεν ξέρω αν λόγω του λώρου κλπ χρειάστεικε η γιατρός να επισπεύσει τα πράγματα. Τονίζω και πάλι οτι δεν είμαι ειδικός, απλά αναφέρω αυτά που έχω διαβάσει για να τα συζητήσουομε, μήπως και καταλάβουμε κάποια πράγματα καλύτερα.

 

Όμως να πω και για την περινεοτομή, οτι όταν μας κόβουν σκιζόμαστε παραπάνω. Είναι όπως ένα κομμάτι ύφασμα που αν το κόψεις με ψαλίδι, σχίζεται πολύ πιό εύκολα μετά. Απλά όταν σχιζόμαστε, είναι πιό δύσκολο για το γιατρό να το ράψει. Σημασία έχει όμως τι είναι καλύτερο για τη γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα αναγκαστικά με τεχνητους μιας και έσπασαν τα νερα (οχι καθολικά) και δεν ειχα ουτε πονους, ουτε διαστολή ουτε τιποτα. Ειχα περάσει και την ΠΗΤ κατα 3 ημέρες.

Κι εγώ overdue, με σπασμένα νερά χωρίς πόνους. Περπατούσαμε σ΄όλες τις γειτονιές γύρω από το Μητέρα και μετά ανεβοκατεβαίναμε τις σκάλες. Οι πόνοι έρχονταν από μόνοι τους με αργό και όμορφο ρυθμό, και γέννησα μετά από 15 ώρες από τη στιγμή που έσπασαν τα νερά!

 

Αυτό μάλλον είναι το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις... Εγώ αν μπορούσα να γυρίσω πίσω αυτό θα έκανα..

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις όπως πχ. της Ρόζι να χρειάζεται, αλλά όχι πάντα και είναι και επικίνδυνο.

Γιατί πιστεύεις ότι ίσως να χρειαζότανε στην περίπτωσή μου; Εμένα μου φάνηκε πολύ άγριο και επώδυνο. Το μωρό φυσικά βγήκε αλλά πώς βγήκε!

Δεν ρώτησα μετά τη γιατρό μου γι' αυτό που έκανε η προϊσταμένη μαία γιατί δεν ήθελα να το θυμάμαι, αλλά ν' αναφέρω ότι αυτές οι μαίες (οι προϊστάμενες) μου έκαναν πολύ αρνητική εντύπωση. Πολύ bitchy! Και φαινόντουσαν να μην σέβονται ούτε καν τους γιατρούς. Για παράδειγμα, στην περίπτωσή μου, παρόλο που έσπασαν τα νερά από τις 11.00 το πρωί και ήμουνα στο Μητέρα σύντομα, κάναμε εισαγωγή στις 8.00 το βράδυ, μόνο και μόνο γιατί ήθελα να κάνω ντουζ και να ξαπλώσω, είχα εξαντληθεί από το περπάτημα. Με εξέταζε όμως συχνά, και σε κάποια στιγμή μπήκε μια απ' αυτές και ανακάλυψε ότι έσπασαν τα νερά και δεν μου έκαναν εισαγωγή και έβαλε τις φωνές, λες και η γιατρός δεν ήξερε τι έπρεπε να κάνει! Αναγκάστηκε να της πει ψέμματα ότι ήτανε μόνο βλέννα για να μη μου κάνει εισαγωγή.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα. Αφορητος πονος και εκεινη την στιγμη και οταν μου καναν τα ραμματα, που ηταν πολλα, και μετα για καμια βδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

Ρόζι μου είχες πολύ καλή γιατρό. Ένας άσχετος γιατρός μπορεί να κάνει μια εύκολη γέννα μαρτύριο!

Πιστεύω οτι αυτό το πάτημα στην κοιλιά απ'τη μαία, μπορεί να ήταν ο λόγος που σκίστηκες κι εσύ αρκετα... :?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα.

Ειλικρινά, νόμιζα ότι η βεντούζα δεν χρησιμοποιείται πλέον, και μου κάνει εντύπωση πόσες από σας ανέφεραν ότι τη χρησιμοποίησε ο γιατρός τους! Μα δεν είναι επικίνδυνη για το κεφαλάκι του μωρού; Γιατί δηλαδή δεν κάνουνε υπομονή να βγει από μόνο του;

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με εκοψε ο γιατρος, με εσκισε ομως πολυ η βεντουζα προς τα μπροστα, προς την κλειτοριδα. Αφορητος πονος και εκεινη την στιγμη και οταν μου καναν τα ραμματα, που ηταν πολλα, και μετα για καμια βδομαδα...

 

Κατερίνα η ένεση που σου έκαναν, δε νάρκωσε μόνο εσένα, αλλά και το μωρό. Το μωρό στον τοκετό, σπρώχνει κι αυτό όπως και η μητέρα. Αν το ναρκώσουμε, δε μπορεί να σπρώξει αποτελεσματικά, όπως δε μπορούσες κι εσύ. Γι'αυτό το λόγο χρειάστηκε εμβρυουλκό.

Link to comment
Share on other sites

Ρόζι μου είχες πολύ καλή γιατρό. Ένας άσχετος γιατρός μπορεί να κάνει μια εύκολη γέννα μαρτύριο!

Πιστεύω οτι αυτό το πάτημα στην κοιλιά απ'τη μαία, μπορεί να ήταν ο λόγος που σκίστηκες κι εσύ αρκετα... :?

 

Όσο γι' αυτό, σίγουρα έπαιξε το ρόλο του στο σκίσιμο. Δεν ξέρω αν ήταν απαραίτητο το πάτημα ή όχι, δεν ήμουν μπροστά. Αν η μητέρα συνεργάζεται καλά στις εξωθήσεις, η θέση του μωρού είναι καλή (στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν) δεν παρουσιάζει το μωρό βραδυκαρδία, δεν χρειάζονται επεμβάσεις ούτε εμβρυουλκοί, ούτε βεντούζες. Οι προϊσταμένες μαίες είναι συνήθως σπαστικές πράγματι! Έχουν όμως μεγάλη εμπειρία και συνήθως καταλαβαίνουν πότε υπάρχει πρόβλημα... αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Μόνο η γιατρός σου μπορεί να σου πει αν ήταν απαραίτητο Ρόζι :(

Εμένα στο πρώτο μου παιδί χρησιμοποίησε ο γιατρός βεντούζα, αλλά πιστεύω πως ήταν απαραίτητη, γιατί ενώ ο τοκετό εξελισσόταν πολύ ομαλά, παρόλο που ήταν μεγάλο μωρό (4450) και εγώ έσπρωχνα και συνεργαζόμουν πάρα πολύ καλά, το μωρό είχε 2 περιτυλίξεις και άρχισε βραδυκαρδίες στις εξωθήσεις που γίνονταν όλο χειρότερες, οπότε έπρεπε να επισπευσθεί κάπως ο χρόνος εξώθησης.

Στο δεύτερο παιδί (4250 γρ.), επειδή είχε πολύ μεγάλο κεφάλι, από ένα σημείο και μετά πονούσα τόσο πολύ που δεν μπορούσα να συνεργαστώ καθόλου, όχι μόνο δεν εξωθούσα σωστά, αλλά προσπαθούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι (αυτό βέβαια ίσως να ήταν ενστικτωδώς σωστό, ώστε να βοηθήσει η βαρύτητα, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να με αφήσουν στο μαιευτήριο να το κάνω :( , μάλλον δεν καταλάβαιναν και γιατί αντιδρούσα έτσι) Εγώ λοιπόν πάλευα με τον τραυματιοφορέα (μου είπε αργότερα ότι παραλίγο να τον πετάξω κάτω, φανταστείτε δύναμη που έχουν οι γυναίκες αυτές τις ώρες), προσπαθούσα όπως φαίνεται να βρω μια πιο βολική θέση. Απ' ότι φαίνεται με ναρκώσανε εκείνη την ώρα πολύ ελαφρά (μπορούν να βάλουν κάποιο φάρμακο στον ορό, χωρίς να καταλάβεις ότι σε τρυπάνε, αυτό για όσες δεν ξέρουν αν τους χορηγήσανε πεθιδίνη κλπ) και όταν ξύπνησα είχα γεννήσει. Πιστεύω από το σχήμα του κεφαλιού του μωρού και απ' ότι συζήτησα με τον καινούριο γιατρό μου αργότερα ότι είχε χρησιμοποιηθεί εμβρυουλκός, και μάλλον πάλι ήταν απαραίτητος (αφού δεν αφήνουνε τις γυναίκες να γεννήσουν φυσικά σε όποια στάση τις βολεύει... η ξαπλωτή στάση πολλές φορές δημιουργεί την ανάγκη για τέτοιου είδους επεμβάσεις :(

 

ΣΤο τρίτο παιδί που πάλι ήταν μεγάλο (4250γρ) πήγα τελευταία στιγμή, ο γιατρός μου δεν ήταν εκεί (δεν πρόλαβε να έρθει), ήταν ένας ειδικευόμενος που με κοίταγε και δεν τόλμησε να αγγίξει καθόλου (καλύτερα). Η μαία υποστήριζε το περίνεο, αλλά δεν την άκουσα να μην εξωθώ δυνατά από την αρχή, ήταν και μεγάλο το παιδί και σκίστηκα πολύ, όμως μπροστά, όχι πίσω. Ευτυχώς ήρθε ο γιατρός μου και με έραψε μια χαρά, αλλά σε σύγκριση με τα 2 πρώτα που δεν μπορούσα να καθίσω λόγω περινεοτομής για 2 εβδομάδες, σ' αυτό δεν πόναγα καθόλου και καθόμουν άνετα!

 

Στο τέταρτο έπεσα πάνω στην περισυνή χιονοθύελλα, οπότε ο γιατρός μου είχε αποκλειστεί και δεν ήρθε (το ίδιο και ο άντρας μου, δεν πρόλαβε να έρθει σπίτη εκείνη τη μέρα και πήγα στο μαιευτήριο με το ΕΚΑΒ :lol: )

Παρόλο που ήταν μεγάλο μωρό (κλασσικά, 4100 :lol: ), ήταν εύκολος τοκετός, είχα πάλι έναν ειδικευόμενο που όμως ήταν αστέρι, βέβαια όλα γίνανε κλασσικά με περινεοτομή κλπ, αλλά παρόλο που σκίστηκαν και τα σημεία που ήταν τα ράμματα από την προηγούμενη γέννα, ο άνθρωπος με έραψε μια χαρά και δεν είχα προβλήματα μετά.

 

Τελικά μου έμεινε το απωθημένο, γιατί τον 2 γιατρό μου τον επέλεξα μεταξύ άλλων γιατί δεν έκοβε αμέσως τον ομφάλιο λώρο και έβαζε το μωρό στην κοιλιά της μαμάς μέχρι να σταματήσει η κυκλοφορία του αίματος από τον πλακούντα και δεν μου έκατσε να τον έχω σε καμία γέννα! :lol:

 

Για να μην γίνονται παρεξηγήσεις να αναφέρω ότι έχω τελειώσει το ΤΕΙ Μαιευτικής και γνωρίζω κάποια πράγματα, όμως δεν έχω εργαστεί ποτέ σαν μαία, οπότε δεν έχω καθόλου εμπειρία και σαφώς δεν μπορώ να κρίνω αποφάσεις γιατρών και έμπειρων μαιών (εντάξει, εκτός ίσως από κάποια πράγματα που "βγάζουν μάτι" :lol: )

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

πειδή κι εγώ είχα άγχος για τους λώρους (αφού σχεδόν όλες οι κοπέλες που ήξερα είχανε περιτύλιξη) το συζήτησα με τη γιατρό μου η οποία μου έδωσε μια τελείως εναλλακτική άποψη απ' αυτήν που επικρατεί στην Ελλάδα (ούτε καν με εξέτασε γι' αυτό το θέμα).

 

Aλήθεια αυτό μου κάνει κι εμενα εντύπωση πως σχεδόν όλες ξέρετε οτι το μωρό ήταν τυλιγμένο και ποσες φορές κ.α Ο γιατρός μου προς το τέλος της εγκυμοσύνης δεν μου εκανε καθολου αναφορά σε αυτό το θέμα, ούτε το εξέτασε, μου ειπε οτι ειναι κατι φυσιολογικό να ειναι τυλιγμένα τα μωρά και οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτό λογος για καισαρική.Θεωρησε οτι αν μου έλεγε οτι η θέση του λώρου και η στάση του μωρού ήταν κάπως προβληματική (που ήταν) θα μου προσέθετε περισσότερο άγχος. Μόνο την ώρα του τοκετού, μετά απο ώρες και εχοντας δει το χρωματισμένο αμνιακό υγρό, το μωρό δεν κατέβαινε,ερχόταν με το πρόσωπο, οι παλμοί του πέφτανε και όλα αυτά μου έκανε λόγο για περιτύλιξη κάπου στον ωμο και δυσκολευοταν να κατέβει.

Πήγα 9 το πρωι και γέννησα 6 το απόγευμα, φυσιολογικά.

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...