Λιζα Ν.

ΣΟΚΟΛΑΤΟΜΑΝΙΑ...ΠΟΣΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ;

Recommended Posts

εμενα πάντος η μανούλα μου όταν ηταν έγκυος ετρωγε μανιωδώς φασολάκια,δεν ξερω αν ειναι τυχαίο που ειναι το αγαπημένο μου φαγητό :):)

Διαφημίσεις

Ρουλάκι εσύ τρως σοκολάτα υγιεινή όταν λέμε σοκολάτα εννούμε σοκολάτα :wink::wink: γάλακτος με γέμιση φράουλας :D:D Τόση διαφήμιση που έχω κάνει στο Παυλίδη πρέπει να μου δώσει ποσοστά :P:P

Το ψυγείο μου κορίτσια έχει σε μόνιμη βάση παγωτό ΔΩΔΩΝΗ, σοκολάτα γάλακτος και παρφέ κρέμα, καζάν ντιπί, σοκολάτες LACTA και KINDER BUENO, όλα του άντρα μου που τον πιάνει υπογλυκαιμία κάθε βράδυ! Και όμως δεν έχω αγγίξει ποτέ τίποτα, αντίθετα η καημένη τρώω λίγο από τις βιολογικές σοκολατίτσες-δηλητήριο και όμως έχω αυξημένο σάκχαρο! Να δω πώς θα βγει η καμπύλη μου αύριο... :?

Μωρε σοκολατα κανονικοτατη τρωω με φουντουκια και αμυγδαλα απλα ειχε τελειωσει και επεσα στην κουβερτουρα που ειναι σαν πετρα. :?

lcWup3.png

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου :lol: ! Η μαία μου είπε ότι τα γλυκά και οι σοκολάτες ευθύνονται εκτός από το ζάχαρο και για τα επιπλέον κιλά! Όταν ήθελαν να κινηθεί το μωρό και να αλλάξει θέση στο Α' επιπέδου μου είπαν να φάω γλυκό!! :lol: Δε νομίζω ότι η σοκολάτα είναι επικίνδυνη, εξαρτάται και από την ποσότητα βέβαια που καταναλώνεται :cool: !!! Η αλήθεια είναι ότι η υπογλυκαιμία με πιάνει κάθε απόγευμα, οπότε όλο και κάτι τσιμπάω (2 ταμπλέτες σοκολάτα ΙΟΝ αμυγδάλου) :!: Προσπαθώ να μη τρώω ποσότητα!! Μια φίλη μου δεν συγκρατείται καθόλου και έχει πάρει 17 κιλά και μόλις μπήκε στον 8ο!!

Αυτό που δεν σας λέει η γυναίκα μου (το varelaki ειναι η σύζηγος μου) ειναι ότι οι 2 ταμλέτες αφορουν την ΤΕΡΑΣΤΙΑ συσκευασία ΙΟΝ αμυγδάλου! :lol::lol::lol:

Εγω δεν ειμαι εγκυος αλλα απο το πρωι,εχω φαει δυο σοκοφρετες και μια αμυγδαλου ΙΟΝ δεν ειμαι καλα

Στεναχώρια μυρίζομαι...

καλα μυριζεσαι νιωθω πιεσμενη :oops::oops::oops::oops::(:(:(

Πάντως δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι σοκολάτες όχι μόνο δε θα σε κάνουν να νιώσεις καλύτερα αλλά μετά μπορεί να σου δημιουργήσουν και τύψεις... Μίλα!! Σε όποιον δικό σου, φίλο, γνωστό, συγγενή πιστεύεις ότι μπορεί να σε στηρίξει. Αν φταίει κάποιο πρόσωπο που νιώθεις πιεσμένη μίλα σε αυτό. Μόνο αν είναι το αφεντικό σου... βάλε λίγο τακτ...

Διαφημίσεις

Ρουλάκι εσύ τρως σοκολάτα υγιεινή όταν λέμε σοκολάτα εννούμε σοκολάτα :wink::wink:γάλακτος με γέμιση φράουλας :D:D Τόση διαφήμιση που έχω κάνει στο Παυλίδη πρέπει να μου δώσει ποσοστά :P:P

πωωω τι ειπες τωρα...

παντως εγω πριν λιγο τσακισα ενα κομματι σοκολατοπιτα!

Varelaki εισαι ζαβολιαρα! :wink:

me and my men...

Κι εγώ έφαγα ένα κομματάκι και λέω να χτυπήσω κι άλλο δεν ξέρω το μυαλό μου τριγυρίζει συνέχεια εκεί :roll::roll: Μήπως αν τις έτρωγα όλες ησύχαζα τουλάχιστον για σήμερα; :wink::wink:

ναι σαν κι εμενα που λεω "ελα μωρε ενα κομματακι ακομα... τι ψυχη εχει..."

και την τελειωνω ολη... και ο αντρας μου ψανει να βρει εκεινη τη σοκολατα που κυκλοφορυσε πριν λιγο... "καλα την εφαγες ολη σημερα?"... "οχι καλε... χτες εφαγα λιγη και σημερα την υπολοιπη..." :cool:

me and my men...

Αχ....μεγάλη αδυναμία...η σοκολάτα υγείας....

μέχρι τον έβδομο μήνα έτρωγα κάθε μέρα από μερικά κοματάκια μέσα στην ημέρα και δεν με πείραζε καθόλου.

Το τελευταίο διάστημα όμως -βασικά από τότε που άρχισε να μεγαλώνει αισθητά η κοιλιά και να παίρνει βάρος το παιδί - με το που τρώω ένα κομματάκι μετά από λίγο έχω ένα τσίτωμα στην κοιλιά λες και θα ανοίξει και θα σκάσει το δέρμα ...ένα τράβηγμα που υποφέρω απίστευτα για αρκετές ώρες μετά.....:(

σας συμβαίνει αυτό καθόλου?? στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα τέτοιο θέμα αλλά το δεύτερο παιδί έχει άλλη άποψη από το πρώτο για το θέμα.....

η σοκολάτα υγείας είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να φας από γλυκό! Φίσκα στα αντιοξειδωτικά, κάποιοι τη χρησιμοποιούν και ως φάρμακο, δεν ξέρω για ποιο λόγο (νομίζω για καρδιακά νοσήματα). Από την άλλη ξέρω ότι γενικά η σοκολάτα περιέχει καφεϊνη και κατ' επέκταση δεσμεύει κάποιες βιταμίνες αλλά και μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις η μεγάλη ποσότητα. Το τσίτωμα που λες, δεν ξέρω γιατί το νιώθεις, ίσως δεν έχει σχέση με τη σοκολάτα αλλά απλά μεγαλώνει πιο επικύνδυνα η κοιλιά σου. Εγώ πχ νιώθω τσίτωμα μετά από κάθε γεύμα, χωρίς απαραίτητα να έχω φάει πολύ, νιώθω ότι θα σκάσω! Λατρεύω τη σοκολάτα, δυστυχώς προτιμώ τη γάλακτος και την τιμάω συχνα αλλά δεν έχω κόψει καθόλου και τον καφέ, οπότε γενικά μην χολοσκάς! Μια χαρά πάει μέχρι στιγμής η εγκυμοσύνη μου και ας ελπίζουμε έτσι να συνεχίσει...

Διαφημίσεις

η σοκολάτα υγείας είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να φας από γλυκό! Φίσκα στα αντιοξειδωτικά, κάποιοι τη χρησιμοποιούν και ως φάρμακο, δεν ξέρω για ποιο λόγο (νομίζω για καρδιακά νοσήματα). Από την άλλη ξέρω ότι γενικά η σοκολάτα περιέχει καφεϊνη και κατ' επέκταση δεσμεύει κάποιες βιταμίνες αλλά και μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις η μεγάλη ποσότητα. Το τσίτωμα που λες, δεν ξέρω γιατί το νιώθεις, ίσως δεν έχει σχέση με τη σοκολάτα αλλά απλά μεγαλώνει πιο επικύνδυνα η κοιλιά σου. Εγώ πχ νιώθω τσίτωμα μετά από κάθε γεύμα, χωρίς απαραίτητα να έχω φάει πολύ, νιώθω ότι θα σκάσω! Λατρεύω τη σοκολάτα, δυστυχώς προτιμώ τη γάλακτος και την τιμάω συχνα αλλά δεν έχω κόψει καθόλου και τον καφέ, οπότε γενικά μην χολοσκάς! Μια χαρά πάει μέχρι στιγμής η εγκυμοσύνη μου και ας ελπίζουμε έτσι να συνεχίσει...

λοιπόν αυτό το τσίτωμα που περιγράφεις....ε αυτό νιώθω και εγώ αλλά όταν τρώω συγκεκριμένες τροφές....δηλαδή μαρούλι,αρακά,φασολάδα,ντομάτα,σπανακόρυζο και την σοκολάτα.

δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το μεγάλωμα της κοιλιάς που ούτως ή άλλως στην φάση που είμαι η κοιλιά μεγαλώνει ραγδαία,ή έχει να κάνει και με το έντερο που όσο ναναι σε αυτές τις τροφές μου επιδυκνύει μία αντιπάθεια από παλιά...γιατί δε είναι το τσίτωμα στο στομάχι ότι θα σκάσω και δεν μπορώ να φάω άλλο...είναι το τσίτωμα σε όλη την κοιλιά ...ότι θα ανοιξει στα 2 σαν καρπούζι...δεν είναι χαλαρή όπως όταν συκώνομαι το πρωί...αλλά αυτό μου συμβαίνει συνήθως μετά από τα παραπάνω γεύματα ή την σοκολάτα...ας είναι και 2 κομματάκια...υποφέρω...

ευτυχως σ αυτη την εγκυμοσυνη απο την αρχη της δεν τα θελα τα γλυκα καθολου.τρελενομουν για πικρα και αλμυρα εγω που χωρις σοκολατα δεν ζουσα τωρα που εχω φτασει στον 8ο ζητημα να εχω φαει 4-5 σοκολατες σε ολη την εγκυμοσυνη.ολο αγγουρια θελω αγουρα φρουτα και λακερδα!!ετσι εχω παρει 12 κιλα μεχρι τωρα γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη αν δεν ειχα σοκολατα στο σπιτι καθε μερα οτι ωρα και να ηταν θα εβγαινα να παρω γιατι θα σκοτωνα αρθωπο αν δεν ετρωγα και δεν μειλαμε για 2-3 κομματακια και ειχα φτασει μεχρι το τελος τα 33 κιλα!!!!τωρα δεν τη θελω καθολου γιατι με την μυρωδια μου προκαλει καουρα στον οισοφαγο.το τσιτωμα στην κοιλια το νιωθω ασχετα με τις τροφες μονο οταν τρωω λιγο παραπανω και νοιωθω οτι σκαω απο το φαι...

Αχ βρε κορίτσια...τι θέμα είναι αυτό!!!

Το διάβασα και λιγώθηκα η γύναικα.....Λοιπόν...

Ομολογώ!Με τη σοκολάτα έχω σχέση πάθους! Ειδικα από τότε που έμεινα έγκυος έχει ξεφύγει το πράγμα.Κάθε μέρα ήθελα σοκολάτα.Προσπαθουσα βέβαια να κρατηθώ όσο μπορούσα αλλα δεν τα κατάφερνα πάντα.Συνολο έχω πάρει 19 κιλα και πιστεύω μέχρι να γεννήσω θα πάρω κανα δυο ακόμα.

Τώρα τελευταία που άνοιξε ο καιρός εχω κολλησει με το παγωτό σοκολάτα..

Αυτό το scandal ειδικά (η μεγάλη συσκευασία εννοείται!!) με κρατάει δυο μέρες...:oops::oops::oops:

d3x6p3.pngxceZp3.png

εγω παλι ενω εχω ιδιαιτερη σχεση με τη σοολατα και στις δυο εγκυμοσυνες εφαγα ελαχιστες, και τους πρωτους 4 μηνες δεν ηθελα καθολου γλυκα. ακομα και τωρα που δεν εχω συχνα ναυτιες που κ που τρωω κανενα παγωτακι αλλα εχω ρημαξει τα φρουτα

Πω πω τι θυμηθηκα............μονο ενας Θεος ξερει ποσες σοκολατες εχω φαει οταν ημουνα εγκυος,ο,τι γλυκο υπηρχε ορμουσα παγωτο χειμωνιατικα καθε βραδυ μεσα στα παπλωματα γιατι παγωνα.....αστα.......μαλιστα μια φορα πηγαμε σουπερ μαρκετ με τν αντρα μου ηταν εννια παρα δεκα το βραδυ και ενημερωνουν οτι πρεπει να βιαστουμε γιατι κλεινουν εγω ως συνηθως ημουνα στις σοκολατες....παει εννεα(τι να κανω τις εβλεπα ολες μαζεμενες και δν ηξερα ποια να διαλεξω)...και μου λεει ο αντρας μου ''μωρο μου τελειωνε'' εγω το ζωον θυμωσα δν πηρα καμια σοκολατα και στο δρομο εβαλα τα κλαματα και ελεγα''δν μ'αγαπας ,δν με αφησες να διαλεξω σοκολατα''....Αχ παναγιτσα μου τι τραβηξε αυτος ο ανθρωπος.......

Πω πω τι θυμηθηκα............μονο ενας Θεος ξερει ποσες σοκολατες εχω φαει οταν ημουνα εγκυος,ο,τι γλυκο υπηρχε ορμουσα παγωτο χειμωνιατικα καθε βραδυ μεσα στα παπλωματα γιατι παγωνα.....αστα.......μαλιστα μια φορα πηγαμε σουπερ μαρκετ με τν αντρα μου ηταν εννια παρα δεκα το βραδυ και ενημερωνουν οτι πρεπει να βιαστουμε γιατι κλεινουν εγω ως συνηθως ημουνα στις σοκολατες....παει εννεα(τι να κανω τις εβλεπα ολες μαζεμενες και δν ηξερα ποια να διαλεξω)...και μου λεει ο αντρας μου ''μωρο μου τελειωνε'' εγω το ζωον θυμωσα δν πηρα καμια σοκολατα και στο δρομο εβαλα τα κλαματα και ελεγα''δν μ'αγαπας ,δν με αφησες να διαλεξω σοκολατα''....Αχ παναγιτσα μου τι τραβηξε αυτος ο ανθρωπος.......

χα χα!!!!!!! καλα αν το ειχα κανει εγω στον δικο μου θα με ειχε σκυλοβρισει!

θα τον ακουγε ολη η κυψελη!:P

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης καθώς ειμαι πέντε εβδομάδων,έχω πολύ άγχος..σήμερα κσταναλωσα μισή σοκολάτα με κακάο και δεν σκέφτηκα η αμιαλη πως περιέχει καφεΐνη..λέτε να έκανα κακό;συγνώμη αν η ερώτηση φανει χαζή..έχω περάσει πολλά για να φτάσω εδώ και το άγχος μου χτυπάει κόκκινο.. ευχαριστώ πολύ και παρακαλώ για απαντηση

6 ώρες πρίν, Sousou.. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης καθώς ειμαι πέντε εβδομάδων,έχω πολύ άγχος..σήμερα κσταναλωσα μισή σοκολάτα με κακάο και δεν σκέφτηκα η αμιαλη πως περιέχει καφεΐνη..λέτε να έκανα κακό;συγνώμη αν η ερώτηση φανει χαζή..έχω περάσει πολλά για να φτάσω εδώ και το άγχος μου χτυπάει κόκκινο.. ευχαριστώ πολύ και παρακαλώ για απαντηση

Αρχικα συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Με το καλό! Δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο ή σοκολάτα αν σκεφτείς πως επιτρέπεται ένας καφές καθημερινά. Εμένα δεν μου αρέσει ο καφές και δεν πινω αλλά έτυχε να το διαβάσω στο φορουμ.  

Εμένα η γιατρός με άφηνε να τρώω μέρα παρά μέρα ένα σοκολατάκι!ήταν πολύ αυστηρή στο θέμα των γλυκών Ήμουν έγκυος και καλοκαίρι και ήθελα να φάω παγωτό αλλά συγκρατουμουν.Ενω καφέ δεν έπινα μέχρι να μείνω έγκυος,στην εγκυμοσύνη ήθελα να πίνω οπότε έπαιρνα ντεκαφεινε.

πρίν από 3 λεπτά , ninika84 είπε:

Εμένα η γιατρός με άφηνε να τρώω μέρα παρά μέρα ένα σοκολατάκι!ήταν πολύ αυστηρή στο θέμα των γλυκών Ήμουν έγκυος και καλοκαίρι και ήθελα να φάω παγωτό αλλά συγκρατουμουν.Ενω καφέ δεν έπινα μέχρι να μείνω έγκυος,στην εγκυμοσύνη ήθελα να πίνω οπότε έπαιρνα ντεκαφεινε.

Και ο δικός μου ήταν αυστηρός με τα γλυκά. Εφαγα γλυκό στον όγδοο μετά την καμπύλη σακχάρου! Δεν είχε τεθεί θεμα υγείας αλλά ήταν κάθετος στο θέμα των κιλών. Δεν με "μάλωνε" αλλά μου υπενθύμιζε πως ότι γλυκό φάω θα μου μείνει! :D

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα