Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΟΚΟΛΑΤΟΜΑΝΙΑ...ΠΟΣΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ;


Recommended Posts

Αν και διανύω τον 4ο, δυστηχώς οι ναυτίες μου είναι εδώ και μάλιστα είναι έντονες όλη μέρα... ΟΜΩΣ μέσα στα λίγα πράγματα που μπορώ να φάω χωρίς....πρόβλήμα είναι η σοκολάτα, που πάντα λάτρευα...Μάλιστα πολλές φορές εχω τάση για εμετό και ένα κρύο γάλα με σοκολάτα με συνεφέρνει...

Μου είπαν ωστόσο ότι η σοκολάτα δεν κάνει καλό στο έμβρυο, ότι γίνεται υπερκινητικό κλπ κλπ....

Μια και ο γιατρός μου μου είπε μόνο για το θέμα των κιλών να μην τρωω σοκολάτα, ξέρετε αν ισχύουν τα παραπάνω; Γιατί μιλάμε για τόνους καθημερινά, τίποτα άλλο σχεδόν δεν τρώω (ξηρούς καρπούς, δημητριακά, κρακεράκια κι αυτό είναι)....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό δεν το έχω ακούσει ότι δηλ κάνει κακό γίνεται λίγο υπερκινητικο φαίνεται το απολαμβάνει γιατί πολλές φορές όταν κάνεις υπέρηχο και δεν είναι σε βολική θέση σου λένε να βγεις έξω να φας λίγη σοκολάτα και να ξαναμπείς.Πάντως στην ίδια θέση είμαι κι εγώ για το φαι δεν με νοιάζει αλλά για τη σοκολάτα με γέμιση φράουλα σκοτώνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ο λόγος που το λένε αυτό για την σοκολάτα είναι γιατί εκτός των άλλων περιέχει καφείνη η οποία επιτρέπεται σε ελεγχόμενες ποσότητες κατά την εγκυμοσύνη.

Λίζα αν τρως υπερβολική ποσότητα θα έπρεπε εκτός από τον κίνδυνο του διαβήτη να ενημερωθείς και για τους κινδύνους που κρύβει η καφείνη.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα τσακιζω ενα κρουασαν μολτο αν ειναι δυνατον τετοια ωρα.Απο το πρωιδυο σοκοφρετες και οτι βλακεια βρισκω μπροστα μου.αν εχω και νευρα τοτε να δεις τι σοκολατα κατεβαζω τουλαχιστον 5 κιλα επι πλεον οφειλονται στα γλυκα ειδικα στην σοκολατα ο ανδρας μου θα φταιει.......

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λιζακι, εγω όταν ήμουν έγκυος είχα τρελλαθει στις σοκολάτες, έτρωγα στανταρ 2 την ημέρα. Ο γιατρός μου ειχε πει να μη το παρακάνω για να μη πάρω πολλά κιλα (τελικά πηρα μονο 27, μετά τα 12 ο γιατρός βαρέθηκε μαλλον να μου κάνει παρατηρησεις και σταματησε ) και για να μη μου ανέβει πολύ το ζάχαρο της εγκυμοσύνης (εκεί ήμουν οριακά και το πάλεψα λίγο τρωγοντας μόνο 1 σόκο την ημέρα). Σοβαρά τώρα πιστευω ότι οι υπερβολές δε κάνουν καλό και καλό θα ήταν να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου τουλάχιστον μέχρι να σταματήσεις να θηλαζεις. Εγω πάντως για τη σόκο είχα διαβάσει ότι τα παιδιά βγαίνουν χαρούμενα. Το δικό μου πάντως βγήκε μια χαρά (φτου-φτου), μια χαρά δουλεια έκανε η σοκο.

καλή λευτερια!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα τσακιζω ενα κρουασαν μολτο αν ειναι δυνατον τετοια ωρα.Απο το πρωιδυο σοκοφρετες και οτι βλακεια βρισκω μπροστα μου.αν εχω και νευρα τοτε να δεις τι σοκολατα κατεβαζω τουλαχιστον 5 κιλα επι πλεον οφειλονται στα γλυκα ειδικα στην σοκολατα ο ανδρας μου θα φταιει.......

 

:lol::lol::lol::wink::wink::wink:

κι εγω τα ιδια... ασε που ξεμεινα απο σοκολατα και βρηκα στο ψυγειο λιγη τρουφα υγειας και ριχνω στη χουφτα μου να ξεγελαστω... απαπα... βρε μπας και ισχυει αυτο το περι στερησης σεξ οπου η σοκολατα λεει λειτουργει ως υποκαταστατο?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Λιζακι, εγω όταν ήμουν έγκυος είχα τρελλαθει στις σοκολάτες, έτρωγα στανταρ 2 την ημέρα. Ο γιατρός μου ειχε πει να μη το παρακάνω για να μη πάρω πολλά κιλα (τελικά πηρα μονο 27, μετά τα 12 ο γιατρός βαρέθηκε μαλλον να μου κάνει παρατηρησεις και σταματησε ) και για να μη μου ανέβει πολύ το ζάχαρο της εγκυμοσύνης (εκεί ήμουν οριακά και το πάλεψα λίγο τρωγοντας μόνο 1 σόκο την ημέρα). Σοβαρά τώρα πιστευω ότι οι υπερβολές δε κάνουν καλό και καλό θα ήταν να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου τουλάχιστον μέχρι να σταματήσεις να θηλαζεις. Εγω πάντως για τη σόκο είχα διαβάσει ότι τα παιδιά βγαίνουν χαρούμενα. Το δικό μου πάντως βγήκε μια χαρά (φτου-φτου), μια χαρά δουλεια έκανε η σοκο.

καλή λευτερια!!!!!!!!!!!!!!

 

αρα το δικο μου θα βγει και αντι να κλαιει θα γελαει τρισευτυχισμενο!!!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πονεμενη ιστορια καπου πρεπει να ξεσπασεις,βρηκα και το site οτι μπορουμε κανουμε.και στις εγκυμασυνες δεν ετρωγα γλυκα οταν εβγαινα απο το μαιευτηριο φορουσα τα ρουχα μου επαιρνα 10 μεχρι να γεννησω.τωρα το ξερω αλλα μου φταινε κανω και τον βρυκολακα εχω και αυπνιες αστα... :cry::cry::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε... καλα λενε καθε εγκυμοσυνη διαφορετικη... η 1η πολυ νορμαλ... αυτη μες στο αγχος, τα νευρα, την υπερκαταναλωση γλυκων και την προωρη αυξηση κιλων... θα μου πεις αφου τρωω σαν βοδι τα γλυκα τι περιμενεις?

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια έχω αδυναμία στη μαύρη σοκολάτα και τώρα στην εγκυμοσύνη τρώω βιολογικές με 85% κακάο και ακατέργαστο ζαχαροκάλαμο αντί για ζάχαρη! :shock: Σε κανέναν δεν αρέσουν, ο άντρας μου λέει ότι είναι δηλητήριο, εγώ τις λατρεύω όμως κι ελπίζω να μη μου τις κόψουν μια και βγήκε αυξημένο το σάκχαρό μου.΄Αλλωστε η μαύρη σοκολάτα κάνει καλό στην καρδιά! :wink:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κάτι να σας ξενερώσω? Εμένα η σοκολάτα και κάθε γλύκισμα με ανακατεύει! Δε για κρουασάν δεν θέλω ούτε να ακούω! Το ίδιο και το παγωτό! Λέτε γι'αυτό δεν έχω πάρει γραμμάριο ακόμη? Νορμάλ είναι αυτό?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ρωτας?φυσικα γι΄αυτο δεν παιρνεις κιλα ακομη και λογικα να τρως δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.εδω μιλαμε να τρως καθημερινα σοκολατες και διαφορες βλακειες.μολις τσακισα ενα γαλακτομπουρεκο μου το εφερε η εξαδελφη μου ζεστο απο το κοσμικον στα Πατησια.το κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εγκυμοσύνη έχει τα γούστα της!Εγώ στις 2 πρώτες μου εγκυμοσύνες τα σιχαινόμουνα,όπως και πολλά άλλα πχ το κρέας,και τα γαλακτοκομικά.Τώρα δεν με ενοχλεί τίποτα τρώω τα πάντα με μέτρο και δεν μπορώ να αντισταθώ στη σοκολάτα με γέμιση φράουλα(πόσες φορες το έχω γράψει....)!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ρωτας?φυσικα γι΄αυτο δεν παιρνεις κιλα ακομη και λογικα να τρως δεν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα.εδω μιλαμε να τρως καθημερινα σοκολατες και διαφορες βλακειες.μολις τσακισα ενα γαλακτομπουρεκο μου το εφερε η εξαδελφη μου ζεστο απο το κοσμικον στα Πατησια.το κατι αλλο

 

θελω κι εγω.... το τελειοτερο γαλακτομπουρεκο!!!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, χαίρομαι που μου λέτε ότι τουλάχιστον θα βγει....χαρούμενο γιατί είχα τύψεις μην του κάνω τίποτα!!

Από κιλά όχι μόνο δεν έχω πάρει, έχω χάσει κιόλας μέχρι στιγμής (από 54 πήγα 52) λόγω της ναυτίας. Αρα πρέπει να την περιορίσω για το θέμα του διαβήτη.

ή...να κόψω όλη την άλλη ζάχαρη από το διαιτολόγιό μου, βλέπετε πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα 500 γρ σοκολάτα την ημέρα, έχω πέσει στα 100 και κάτι αλλά δεν μου είναι αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εγκυμοσύνη έχει τα γούστα της!Εγώ στις 2 πρώτες μου εγκυμοσύνες τα σιχαινόμουνα,όπως και πολλά άλλα πχ το κρέας,και τα γαλακτοκομικά.Τώρα δεν με ενοχλεί τίποτα τρώω τα πάντα με μέτρο και δεν μπορώ να αντισταθώ στη σοκολάτα με γέμιση φράουλα(πόσες φορες το έχω γράψει....)!!!

 

Πραγματι! ενώ στη πρώτη εγκυμοσύνη όπως έγραψα είχα ταράξει τις σοκολάτες στη δευτερη (αν είναι δυνατόν) είχαμε σοκολάτες στο ψυγείο και ούτε να τις δω δεν ήθελα. Από τον έκτο μήνα της εγκυμοσύνης όμως και μετά ξαναέγινα φυσιολογική και ξανάρχισα σαν τρελή τις σοκολάτες. Σ΄αυτή την εγκυμοσύνη μετά τα 30κιλά σταμάτησα να ζυγίζομαι. Αν αναρωτιέστε τα κιλά από τις εγκυμοσύνες τα έχασα αλλά τώρα έχω πάρει 5 δικά μου! :?

 

monbebe μια χαρά χαρούμενο θα είναι το παιδάκι σου αλλά όχι χαζοχαρούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου :lol: ! Η μαία μου είπε ότι τα γλυκά και οι σοκολάτες ευθύνονται εκτός από το ζάχαρο και για τα επιπλέον κιλά! Όταν ήθελαν να κινηθεί το μωρό και να αλλάξει θέση στο Α' επιπέδου μου είπαν να φάω γλυκό!! :lol: Δε νομίζω ότι η σοκολάτα είναι επικίνδυνη, εξαρτάται και από την ποσότητα βέβαια που καταναλώνεται :cool: !!! Η αλήθεια είναι ότι η υπογλυκαιμία με πιάνει κάθε απόγευμα, οπότε όλο και κάτι τσιμπάω (2 ταμπλέτες σοκολάτα ΙΟΝ αμυγδάλου) :!: Προσπαθώ να μη τρώω ποσότητα!! Μια φίλη μου δεν συγκρατείται καθόλου και έχει πάρει 17 κιλά και μόλις μπήκε στον 8ο!!

QZ9ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...