Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Nα κάνω μια χαζή ερώτηση. Πώς πλένετε και αποστειρώνετε το βραστήρα και το θερμός?

 

το θερμό το βάζο στον αποστειρωτη

τον βραστήρα δεν ήξερα ότι θέλει αποστέιρωση .. είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζετε διότι βράζει το νερό άρα τα μικρόβιο σκοτώνονται :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

το θερμό το βάζο στον αποστειρωτη

τον βραστήρα δεν ήξερα ότι θέλει αποστέιρωση .. είχα την εντύπωση ότι δεν χρειάζετε διότι βράζει το νερό άρα τα μικρόβιο σκοτώνονται :oops::oops::oops:

Παιδί μου μην τρελλαίνεσαι, ούτε κι εγώ ξέρω αν είναι απαραίτητο και πώς γίνεται!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το ψηγειο δεν το ηξερα ενω θηλαζω ειχα παντα καβατζα στο θερμο ζεστο νερο ,αλλα το βεραζα στον βραστηρα μαλλον λαθος αλλα σπανια η οτνα ειμασταν εξω βολτα του εδινα ξενο γαλα,αλλα ακομα κ τωρα το βραζω το νερο δνε το ζεστενω,κ παντα στο μουκαλη καυτο το νερο ποτε μισο μισο μονο σε επηγουσες καταστασης κ ας εκλαιγε παρα πολυ..για το γαλα μονο καυτο,οσο για την αποστειρωση 10 μηνων ειναι υπερβολη πρεπει ν αμαθενουν κ στα μικροβια τα μωρα γτ ετσι αν ειναι μονο σε αποστεθρωση παντα θα εχεις θεμα θα αρρωστενει ,ετσι εχω ακουσει .....να χαιρεστε τα παιδακια σασ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για τον βραστηρα κ τον θερμο εγω εβαζα ξυδη στον βραστηρα με νερο κ το εβραζα κ γινοταν λαμπικο κ απο αυτο το νερο εβαζα κ στον θερμο κ τον επλενα κ με σαπονη κ καυτο νερο.....αυτο μν αγχονεσε μετα παει το καυτο νερο μεσα λογικα αποστειρωνεται δνε μπωρει αν κανεις κατι παραπανω δνε βραζει ο θερμος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, εγώ για να γλιτώσω από το κλάμα έκανα το εξής: έβαζα σε αποστείρωμένο μπιμπερό το μισό βραστό νερό από το γάλα που έπινε και το άφηνα σε θερμοκρασία δωματίου. όταν ξύπναγε ο μικρός πρόσθετα το άλλο μισό που διατηρούσα σε θερμός και το γάλα ήταν έτοιμο. ούτε αναμονή ούτε τίποτα. ήταν λάθος λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ όταν μικρός ο μπεμπάκος μου έβραζα το νερό 10 λεπτά (τόσο νερό όσο θα χρειαζόμουν για μια μέρα) και το άδειαζα σε αποστειρωμένα μπιμπερό (βγαίνανε περίπου 5 μπιμπερό). Μόλις κρύωνε το νερό κάπως μέσα στα μπιμπερό τα έβαζα στο ψυγείο στο πάνω πάνω ράφι το οποίο χρησιμοποιούσα αποκλειστικά για τα πράγματα του μωρού.

Όταν ήθελε να φάει άδειαζα το νερό από το μπιμπερό στο θερμαντήρα τησ Beaba που ανέφερε και η κοπέλα πιο πάνω και σε μισό λεπτό είχα έτοιμο ζεστό νερό (ζεσταίνει το νερό πραγματικά πολύ γρήγορα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ στο πρώτο μου παιδί τον πρώτο καιρό που τον πήραμε σπίτι αποστείρωνα και τα μπιμπερό μες στη νύχτα και ταυτόχρονα έβραζα το νερό στο βραστήρα. Μετά έφτιαχνα το γάλα με το καυτό νερό και το είχα πόση ώρα κάτω από τη βρύση να παγώσει! Ο μικρός πάθαινε υστερία μέχρι να φάει!!! Μετά από λίγο καιρό μου έκοψε(βέβαια δεν ξερω τώρα κατά πόσο έπραττα σωστά...) και φρόντιζα να έχω 2 θερμός, ένα με καυτό νερό και ένα με κρύο το οποίο είχα δηλαδή βράσει και αφήσει να κρυώσει μέσα στο θερμός. Έτσι την ώρα του γεύματος έβαζα λίγο καυτό και το υπόλοιπο κρύο και ετοίμαζα το γαλατάκι...Και έτσι ηρέμησα κάπως γιατί ο μικρός ήταν όπως το ρολόι, ανά 3ωρο πεταγόταν και ούρλιαζε για γάλα!

 

Σε λιγότερο από 3 μήνες περιμένω το δεύτερο παιδί και αυτή τη φορά θα είμαι προετοιμασμένη από την αρχή...

 

Όσο για το καθάρισμα...

 

Το βραστήρα τακτικά τον καθαρίζω με λίγο ξύδι και νερό.Δεν τον γεμίζω ως πάνω, περίπου ως την μέση γιατί όσες φορές τον γέμισα, κατά τη διάρκεια του βρασίματος χυνόταν το νερό απέξω μόλις έπαιρνε βράση. Πράγμα που δεν έκανε με σκέτο το νερό...Μετά τον πλένω καλά με υγρό πιάτων και ούτε μυρίζει ούτε τίποτα...Βέβαια με βοηθάει που το element δεν είναι μέσα στο βραστήρα ο οποίος είναι stainless steel.

 

Στο θερμός(επίσης stainless steel) ρίχνω επίσης ξύδι με καυτό νερό και το γεμίζω ως πάνω. Το αφήνω κάμποση ώρα και μετά το πλένω με υγρό πιάτων. Το καπάκι το βάζω σε μπωλάκι με ξύδι και νερό για να το καλύψει, ώστε να καθαρίσουν από τα άλατα όλες οι πτυχές του.

 

Η μόνη απορία μου είναι γιατί τα θερμός μετά από 3-4 μήνες χαλάνε και δε διατηρούν τη θερμοκρασία τους. Έχω πάρει και φτηνά με 4-5 ευρώ stainless steel αλλά και ακριβά με 45-50 ευρώ τα οποία με διαβεβαίωσαν ότι δε θα πάθουν ποτέ τίποτα, αλλά και πάλι μετά από λίγους μήνες τα παίζουν...Δε ξέρω και γω πόσα θερμός έχω πετάξει...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια...βραζω νερο για 10'...τοσο μου ειπαν κ απο το μαιευτηριο θελουν να φυγουν τα μικροβια..σε κατσαρολακι κ οχι σε βραστηρα γιατι στον βραστηρα γινεται σαν το νερο στο θερμοσιφωνα!!!Εχω αποστειρωμενα μπιμπερο( εχω αποστειρωτη της chicco) που χωραει 6 μπιμπερο...μολις βρασει το νερο, γεμιζω τα μπιμπερο κ τα βαζ με νερακι (ή με χαμομηλι αν εχω φτιαξει χαμομηλονερο) στο ψυγειο...σε ραφακι που το εχω κ γω μονο για τα πραγματα του μωρου...η αποστειρωση στο ψυγειο νομιζω διαρκει 24 ωρες....μολις ειναι να φαει το μωρο, βγαζω το μπιμπερο κ το βαζω στον θερμαντηρα της chicco...( μια συσκευη, 30 ευρω εκανε, που της βαζεις νερο κ μεσα το μπιμπερο κ ζεσταινει το νερο του μπιμπερο σε θερμοκρασια 37 βαθμων κελσιου...οσο πρεπει για να μην καταστρεφονται τα συστατικα του γαλακτος....) επειδη πινουμε κ αντιαναγωγικο, δεν πρεπει να το φτιαχνεις σε καυτο νερο,,,το γραφει κ η συσκευασια του κουτιου...να μην υπερβαινει τους 40 βαθμους)...καμια φορα το κρυωνεις κ στη βρυση αν εχεις το μπιμπερο αρκετες ωρες στο ψυγειο κ εχει παγωσει το νερο ισως ζεσταθει παραπανω αλλα δεν το κρυωνεις για ωρες κατω απο τη βρυση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οχι δεν το βράζαμε από πρίν το νερό για το γάλα του.

επιτόπου το βράζαμε, στο μπρίκι στο γκαζάκι. Αφού και κόχλαζε το αφήναμε λίγο και το κατεβάζαμε από την φωτιά.

Αφήναμε να κρυώσει σε λουτρό με κρύο νερό, ρίχναμε την σκόνη και του το δίναμε.

Αυτά μετά το κόψιμο των αντλήσεων/θηλασμού και πρίν το κόψιμο της αποστείρωσης.

Μετά απλά το ζεσταίναμε το νερό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Στις συσκευασίες στα βρεφικά γάλατα, αναφέρει για χρόνο βρασίματος νερού 5 λεπτά, όχι 10.

Νομίζω 10 λέει αλλά εμείς δεν το αφήναμε καθόλου.

Ακολουθούσαμε τις οδηγίες της παιδιάτρου μας. Βράζεις, αφήνεις λίγο σε βρασμό και κατεβάζεις από τη φωτιά. Δε θυμάμαι πόσα λεπτά μας είχε πει αλλά ήταν όντως λίγα και σίγουρα λιγότερα από 5.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βράζω σε κατσαρολάκι 3-4 λεπτά και το ρίχνω στο θερμός. Όταν είναι να φτιάξω γάλα απλά το βάζω στο μπιμπερό και ρίχνω την σκόνη. Και στα 2 παιδιά μου το γάλα που πίνανε έπρεπε να είναι 55 βαθμούς άρα καυτό (στους 60 παθαίνεις έγκαυμα). Το νερό όταν το χύνεις σε θερμός, μπιμπερό κτλ. κρυώνει και λίγο. Έκλεινα το μπιμπερό, το κουνούσα και το έβαζα σε μπωλάκι βαθύ με νερό ψυγείου. Σε 3' ήταν έτοιμο, χλιαρό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...