Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ?


Recommended Posts

θαυματακι εμενα ειναι 3.5 μηνων...η αληθεια ειναι δε ξερω τι προκαλουν τα αλατα...οσο με την αποστειρωση δεν ειμαι καθολου μανιακη...αλλα οταν ειδα τα ασπρα κομματια στο νερο μου εκανε κατι.....δε ξερω κατα ποσο ηταν καλο που το επινε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξεχασα να πω...να φανταστεις πως αναγκαστηκα να του δωσω κ εμφιαλωμενο χωρις να το βρασω γιατι διψασε στο αεροπλανο κ δεν ειχα αλλο ετοιμο νερο :)

Link to comment
Share on other sites

θαυματακι εμενα ειναι 3.5 μηνων...η αληθεια ειναι δε ξερω τι προκαλουν τα αλατα...οσο με την αποστειρωση δεν ειμαι καθολου μανιακη...αλλα οταν ειδα τα ασπρα κομματια στο νερο μου εκανε κατι.....δε ξερω κατα ποσο ηταν καλο που το επινε

Όταν το πρόβλημα είναι τόσο εμφανές δε το συζητώ καν. Εγώ μιλάω για περιοχές με ελάχιστο πρόβλημα. Π.χ. εδώ που είμαι εγώ δεν έχουμε πρόβλημα... Ή τουλάχιστον μεγάλο πρόβλημα!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοουσε οτι ο βραστηρας μαζευει αλατα κ θα πρεπει να τον καθαριζετε?

 

Το κατσαρολάκι να δεις τι άλατα που μαζευει......να ναι καλά το ξυδάκι!!!

Ο μονος λόγος που μου είχε πει ο γιατρός όχι βραστήρα είναι γιατί στην αρχή το νερό πρεπει να βραζει για 10 λεπτα, τίποτα άλλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το νερο για να αποστηρωθει πρεπει να βρασει 10 λεπτά. μετα το βαζεις στο θερμός και διατηρείται. ο βραστηρας δεν αποστειρώνει το νερο γιατι μολις αρχισει ο βρασμός, σβήνει. χρησιμοποιείστε τον μετα τον 6ο μήνα.

μπορεις να βαζεις νερο από τον βραστηρα στο μπιμπέρο και να το διατηρείς στη θερμοκαρασία που πίνει το γαλα, μεσα στον θερμαντήρα. Ή να προγραμματίζιες να ανοίγεις τον θερμαντήρα μίση ωρα πριν το γευμα του.

δεν χρειάζεται σε καθε γευμα να βραζεις νερο και να περιμένεις να κρυώσει για να ταίσεις... θα το εχεις ετοιμο, είτε στο θερμός, είτε στον θερμαντήρα.

 

 

μεχρι 6 μηνών καλο είανι να αποστηρώνεις. από 'κει και περα μπορείς να χρησιμοποιείς τον βραστήρα. 10 μηνων... υπερβολή!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
εγω απο την πρωτη στιγμη βραζω στον βραστηρα.Αλλα,αφηνω ανοιχτο το καπακι του κι ετσι το αφηνω 5 τουλαχιστον ακομη λεπτα,οποτε τα αποτελεσματα ειναι σαν να το εβραζα σε κατσαρολα.

Τον βραστηρα τον καθαριζω συχνα απο αλατα με ξυδι.

 

Ολα τα μπουκαλακια τα αποστειρωνω,τα γεμιζω στα επιθυμητα μλ με το βραστο νερο και αμεσως ψυγειο.Και μετα σε καθε γευμα βγαζω μπουκαλακι και ριχνω το νερο μεσα σε αυτο

 

http://www.amazon.fr/Beaba-Bibexpresso-Pr%C3%A9parateur-Biberon-Instantan%C3%A9/dp/B003F13RB0/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=baby&qid=1282036860&sr=8-3

 

 

με εχει σωσει!!!μεχρι να βαλω τη σκονη στο μπουκαλι εχει ζεστανει το νερο στην σωστη θερμοκρασια(38-40 βαθμους) κι ολο αυτο διαρκει 30 δευτερολεπτα.

Η μπεμπα δεν προλαβαινει να κανει κιχ---ιδιως το βραδυ!!!

 

Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς καθόλου θερμό, σωστά;

Εμένα στο κουτί λεει να βάλω τη μισή ποσότητα νερού στους 37βαθμούς μετά την σκόνη αφού ανακατέψω προσθέτω καυτό νερό την υπόλοιπη μισή ποσότητα.

Θα με βόλευε αυτό το μηχάνημα;

Δηλαδή να έχω στο ψυγείο τα μπουκάλια με τη μισή ποσότητα, να το ρίχνω στο μηχάνημα και μετά να συμπληρώνω καυτό από τον θερμό;

 

 

Και κάτι άλλο, η παιδίατρος μας είπε να βράζουμε το νερό για το γάλα αλλά όχι αυτό που πίνει. Από τη βρύση κατευθείαν...είναι σωστό;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσι ειμαι καινουρια μανα!!! εχω ενα γιο 34 ημερων.

μου λύσατε όλες τις αποριες!!! θα ξεκινησω να βαζω κι εγω μισο μισο ζεστο και κρυο βρασμενο!!

ενα ειναι το ερωτημα μου. ο βραστηρας αποστειρωνει ή πρεπει να αφησεις ανοιχτο το καπακι για να συνεχισει να βραζει και μετα το κλικ??

 

πραγματικα σας ευχαριστω , μου λυθηκαν τρελες αποριες!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω το εβραζα εκεινη την ωρα στο γκαζι, και ειχα διπλα ενα ποτηρι παγωμενο νερο. Εβαζα το βραστο νερο στο μπιμπερο και το βυθιζα στο παγωμενο..σε χρονο dt eixε καλη θερμοκρασια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο, η παιδίατρος μας είπε να βράζουμε το νερό για το γάλα αλλά όχι αυτό που πίνει. Από τη βρύση κατευθείαν...είναι σωστό;

μηπως το ειπε για να μπορεσει να ανεβει σε θερμοκρασια ωστε να διαλυθει η σκονη? τωρα για βρυση δε ξερω εμεις ετσι κ αλλιως εδω πινουμε ολοι εμφιαλωμενο το οποιο δεν εβρασα ποτε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@MARILYN Εμένα η γιατρός μου είπε να μην βράζω το νερό που πίνει, γιατί με τον βρασμό χάνεται το φθόριο, που είναι απαραίτητο για τα δοντάκια.

 

@vikscha Όταν είναι τόσο μικρό το μωράκι, καλό είναι να βράζουμε το νεράκι λίγα λεπτά παραπάνω, γιατί κάποια μικρόβια δεν πεθαίνουν αμέσως στους 100 βαθμούς Κελσίου. Με ανοιχτό το καπάκι του βραστηρα λοιπόν, 2-3 λεπτάκια παραπάνω και μετά το νερό στο θερμός.

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για φόρμουλα - ειδικά πριν τους 6 μήνες-

Βράζεις νερό σε καθαρό μπρίκι ή καθαρό βραστήρα για πάνω από 6 λεπτά (από την ώρα που αρχίζει να βράζει)

Το κρατάς σε θερμός το πολύ 1 ώρα

Κρατάς λίγο στο ψυγείο μέχρι 24 ώρες (το βάζεις αμέσως μετά το βράσιμο στο ψυγείο)

Ετοιμάζεις το γάλα σκόνη με καυτό νερό λίγο πιο συμπυκνωμένο, το ανακατεύεις το αφήνεις 1-2 λεπτά και μετά συμπληρώνεις με λίγο κρύο που φύλαξες στο ψυγείο. 'Ετσι αποστειρώνεται η σκόνη αλλά και κρυώνει γρήγορα.

Για παράδειγμα: έχεις να βάλεις 180 ml νερό βάλε 100 ml καυτό (>70 βαθμούς) ανακάτεψε άσε 1-2 λεπτά και μετά βάλε 80 ml από το ψυγείο. Αυτό θα βγεί γύρω στους 40 βαθμούς - επιθυμητή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

@MARILYN Εμένα η γιατρός μου είπε να μην βράζω το νερό που πίνει, γιατί με τον βρασμό χάνεται το φθόριο, που είναι απαραίτητο για τα δοντάκια.

.

 

Η φθορίωση του νερού γίνεται σε καποιές χώρες προληπτικά για προστασία των δοντιών αλλά είναι αμφιλεγόμενη.

Στην Ελλάδα δεν πιστεύω να γίνεται κάπου, αλλά "σχεδόν σίγουρα" δεν γίνεται στην Χαλκιδική.

Το νερό της ύδρευσης συνήθως δεν περιέχει ψηλές ποσότητες φθορίου λόγω της επεξεργασίας που έχει υποστεί. Το εμφιαλωμένο πάλι έχει άγνωστες συγκεντρώσεις ανάλογα με την πηγή.

(Θελώ να πω ότι πιθανότατα το νερό δεν περιέχει φθόριο ούτως ή άλλως)

Tέλως, έστω ότι περιέχει φθόριο το νερό, σε κάθε περιπτωση το φθόριο είναι στο νερό σε μορφή άλατος, δεν "φεύγει" με το βράσιμο (με εξαίρεση τα άλατα που μένουν στον βραστήρα μπρίκι)

 

http://chemistry.about.com/b/2009/04/07/can-you-remove-fluoride-by-boiling-water.htm

 

Δηλαδή θέλω να πω, μάλλον η γιατρός κάτι άλλο ήθελε να πει ...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια??!!!!

πώς καθαρίζεται ενας βραστηρας? με την πρωτη φορα που βραζεις το νερο, χρωματιζεται ο βραστηρας μεσα. μου ειπαν για ξυδι, αλλα δε θα αφηνει μυρωδια μετα?

help!!!:idea:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια??!!!!

πώς καθαρίζεται ενας βραστηρας? με την πρωτη φορα που βραζεις το νερο, χρωματιζεται ο βραστηρας μεσα. μου ειπαν για ξυδι, αλλα δε θα αφηνει μυρωδια μετα?

help!!!:idea:

 

Βάζεις λευκό ξύδι και ή το βράζεις ή το αφήνεις 1 βράδυ.

Την άλλη μέρα εγώ κάνω 3 βράσεις με νερό για να καθαρίσει και το νερό στο maximum!

Δεν μυρίζει. Μια χαρά είναι!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι βαλε λευκο ξυδι, και για τους αποστειρωτηρες το ιδιο παιρνεις. αλλα καντο καλυτερα εξω απο το σπιτι αν το βρασεις, γιατι θα βλαστημησεις απο τη βρςμα του βρασμενου ξυδιου!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμας η παιδιατρος μας ειπε η μικρη πλεον να πινει κανονικα νερο οπως κι εμεις.Απλα,εμενα με βολευει κι επειδη ετοιμαζω τα μπουκαλια για το γαλα απο το βραδυ και τα βαζω στο ψυγειο βραζω το νερο στον βραστηρα..θελω να πω δεν με κουραζει να ειναι το νερακι πιο "αποστειρωμενο" αν μπορω να το πω ετσι!!

 

marylin,δεν σε ξεχασα για το αμυγδαλελαιο...απλα δεν βρισκω που αποθηκευσα το μπουκαλι:shock:

Link to comment
Share on other sites

οι μικρες μου ειναι 6 μηνων κ 12 ημερων κ απο αυριο τελος η αποστειρωση. θα την σταματουσαμε πριν μερες αλλα ο παιδιατρος μας ειπε να την συνεχισομε λιγο ακομα γιατι κυκλοφορει γαστρεντεριτιδα. τοσο καιρο βραζαμε σε καθαρο κατσαρολακι νερο για 10' κ το φυλαγαμε σε θερμος. οταν επρεπε να φτιαξουμε γαλα , βαζαμε το καυτο νερο στο γυαλινο μπιμπερο, το βαζαμε κατω απο την βρυση να κρυωσει, να πεσει στους 50 βαθμους περιπου και μετα βαζαμε την σκονη. αν το δοκιμαζαμε στο χερι κ ηταν ακομα αρκετα ζεστο, το κρυωναμε παλι κατω απο την βρυση.

απο δω κ περα τι κανουμε? τα μπιμπερο να πλενουμε, τα στεγνωνουμε κ τα φυλαμε στο ντουλαπι? με το νερο τι κανουμε? εμεις εδω στα Γιαννενα δεν πινουμε απο την βρυση γιατι μυριζει πολυ χλωριο κ πινουμε εμφιαλωμενο. σκεφτομαι να ζεσταινω νερο ενφιαλωμενο στο κατσαρολακι κ να το φυλαω στο θερμος. ο θερμαντηρας δεν με βολευει γιατι τα μωρο τα ταϊζουμε ταυτοχρονα κ αργει, αποτε προτιμουμε να ζεσταινουμε το μπουκαλι στο γκαζακι μεσα σε μπρικι για πιο γρηγορα

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα πλενεις κ να τα βαζεις ψυγειο αδεια...εγω ετσι εκανα στην αρχη...μετα απλα τα πλενα, τα βουλωνα κ τα βαζα διπλα στο νεροχυτη και τους εριχνα ενα ξεπλυμα παλι πριν τα ξαναχρησιμοποιησουμε...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

;)

οι μικρες μου ειναι 6 μηνων κ 12 ημερων κ απο αυριο τελος η αποστειρωση. θα την σταματουσαμε πριν μερες αλλα ο παιδιατρος μας ειπε να την συνεχισομε λιγο ακομα γιατι κυκλοφορει γαστρεντεριτιδα. τοσο καιρο βραζαμε σε καθαρο κατσαρολακι νερο για 10' κ το φυλαγαμε σε θερμος. οταν επρεπε να φτιαξουμε γαλα , βαζαμε το καυτο νερο στο γυαλινο μπιμπερο, το βαζαμε κατω απο την βρυση να κρυωσει, να πεσει στους 50 βαθμους περιπου και μετα βαζαμε την σκονη. αν το δοκιμαζαμε στο χερι κ ηταν ακομα αρκετα ζεστο, το κρυωναμε παλι κατω απο την βρυση.

απο δω κ περα τι κανουμε? τα μπιμπερο να πλενουμε, τα στεγνωνουμε κ τα φυλαμε στο ντουλαπι? με το νερο τι κανουμε? εμεις εδω στα Γιαννενα δεν πινουμε απο την βρυση γιατι μυριζει πολυ χλωριο κ πινουμε εμφιαλωμενο. σκεφτομαι να ζεσταινω νερο ενφιαλωμενο στο κατσαρολακι κ να το φυλαω στο θερμος. ο θερμαντηρας δεν με βολευει γιατι τα μωρο τα ταϊζουμε ταυτοχρονα κ αργει, αποτε προτιμουμε να ζεσταινουμε το μπουκαλι στο γκαζακι μεσα σε μπρικι για πιο γρηγορα

Εμεις σταματησαμε την αποστειρωση 5 1/2 μηνων απο την ημερα που ξεκινησαμε την κρεμα.Το ναεο που της ετοιμαζω το γαλα το αποστειρωνω στον βραστηρα και μετα το βαζω στο θερμο.Ετσι εκανα απο αρχη.Τα μπιμπερο τα πλενω και για να στεγνωσουν τα τοποθετω σε ειδικη βαση για μπουκαλια και επειτα τα βαζω στο ντουλαπι.Εξαλλου τωρα πια εχει μονο 2 γευματα με γαλα.Αν το νερο σας δεν ειναι καλο τοτε να χρησιμοποιεις εμφιαλωμενο αλλα οχι για το γαλα μονο για το νερακι που πινουν.Το νερο οταν βραζεται σκοτωνονται οτι μικροβια και να εχει.Να τις χαιρεσαι τισ μικρες σου,να ειναι παντα γερες και καλοτυχες:P.Ειναι και πολυ κοντα με την μικρη μου.

JFtip2.png?dExGhogZ
Link to comment
Share on other sites

;)

Εμεις σταματησαμε την αποστειρωση 5 1/2 μηνων απο την ημερα που ξεκινησαμε την κρεμα.Το ναεο που της ετοιμαζω το γαλα το αποστειρωνω στον βραστηρα και μετα το βαζω στο θερμο.Ετσι εκανα απο αρχη.Τα μπιμπερο τα πλενω και για να στεγνωσουν τα τοποθετω σε ειδικη βαση για μπουκαλια και επειτα τα βαζω στο ντουλαπι.Εξαλλου τωρα πια εχει μονο 2 γευματα με γαλα.Αν το νερο σας δεν ειναι καλο τοτε να χρησιμοποιεις εμφιαλωμενο αλλα οχι για το γαλα μονο για το νερακι που πινουν.Το νερο οταν βραζεται σκοτωνονται οτι μικροβια και να εχει.Να τις χαιρεσαι τισ μικρες σου,να ειναι παντα γερες και καλοτυχες:P.Ειναι και πολυ κοντα με την μικρη μου.

 

σ'ευχαριστω Μαρία

να σου ζησει το μωρακι σου κ να ειναι παντα γερο κ καλοτυχο

το νερο που βαζεις στο θερμος το βραζεις για καποια λεπτα? γιατι εγω σημερα που το ξεκινησα, εβρασα νερο και το εβαλα στο θερμος μολις αρχισε ο βρασμος, αλλα εχω την εντυπωση πως για να σκοτωθουν τα μικροβια χρειαζονται τουλαχιστον 5 λεπτα . αλλωστε οι μικρες βαζουν στο στομα τους τα χερια τους, παιχνιδια, τα μανικια τους :rolleyes: οσο κ να πλενω τα παιχνιδια τους τα μικροβια τα παιρνουν κι ελπιζω να εχουν παθει πλεον ανοσια

τωρα που το ξανασκεφτομαι οι οδηγιες τους γαλατος αναφερουν για 5 λεπτα βρασμο στα μπιμπερο κ 10 στο νερο για το γαλα

μπερδευτηκα :confused: οταν ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι δεν ξανααποστειρωνω ουτε για το γαλα τους

τι να κανω????????????:oops:

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

roza-f θα σου λεγα να μη χρησιμοποιεις της βρυσης. κι εμεις εδω δε το πινουμε και μεχρι και για το μαγειρεμα των παιδιων βαζουμε εμφιαλωμενο...

εγω κανω το εξης (πινουν εβαπορε) βραζω για 2 λεπτα το νερο και μετα συμπληρωνω απο το εμφιαλωμενο για να φτασει σε καλη θερμκρασια.

Κατι παρομοιο θα μπορουσες να κανεις κ εσυ. αλλωστε και σε λιγο που θα πινουν νερο, δε θα το βραζεις πριν!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω Μαρία

να σου ζησει το μωρακι σου κ να ειναι παντα γερο κ καλοτυχο

το νερο που βαζεις στο θερμος το βραζεις για καποια λεπτα? γιατι εγω σημερα που το ξεκινησα, εβρασα νερο και το εβαλα στο θερμος μολις αρχισε ο βρασμος, αλλα εχω την εντυπωση πως για να σκοτωθουν τα μικροβια χρειαζονται τουλαχιστον 5 λεπτα . αλλωστε οι μικρες βαζουν στο στομα τους τα χερια τους, παιχνιδια, τα μανικια τους :rolleyes: οσο κ να πλενω τα παιχνιδια τους τα μικροβια τα παιρνουν κι ελπιζω να εχουν παθει πλεον ανοσια

τωρα που το ξανασκεφτομαι οι οδηγιες τους γαλατος αναφερουν για 5 λεπτα βρασμο στα μπιμπερο κ 10 στο νερο για το γαλα

μπερδευτηκα :confused: οταν ρωτησα το γιατρο μου ειπε οτι δεν ξανααποστειρωνω ουτε για το γαλα τους

τι να κανω????????????:oops:

Αν εχετε ξεκινησει τις κρεμες δεν χρειαζεται να αποστειρωνεις οταν πινουν σκετο το νερακι.Εξαλλου θα πρεπει σιγα σιγα να παιρνουν αντισωματα.Το νερο για το γαλα το βραζω στον βραστηρα και σταματει μονο του σε 1 λεπτο.Αν το βραζεις σε κατσαρολακι (οπως μου εχει πει η παιδιατρος) δεν θελει πανω απο 3 λεπτα.Απλα το γαλα επειδη πινουν μεγαλυτερη ποσοτητα απο οτι το νερακι και επειδη ειναι ακομα μικρουλια το αποστειρωνουμε καλυτερα.Οπως ειπες κιολας με τοσα που βαζουν πλεον στο στομα τους δεν τα προλαβαινεις με τιποτα.Απλα επειδη το σταμαχακι τους ειναι ακομα ευαισθητο το παλεβουμε οσο μπορουμε.

JFtip2.png?dExGhogZ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εγω ποτε δεν χρησιμοποιησα κατσαρολα (μονο οταν δεν ειχα βραστηρα). Το εβραζα στο βραστηρα και το μοιραζα σε 2 θερμο.. Το ενα το αφηνα να κρυωσει και το αλλο το εβραζα αμεσως. και εφτιαχνα το γαλα με χλιαρο νερο. Αλλωστε και οι οδηγιες παρασκευης της σκονης λενε χλιαρο νερο. Στο καυτο καταστρεφονται ολα τα στοιχεια που περιλαμβανει. (στην αρχη δεν ειχα προσεξει τι ελεγε το κουτι και το εκανα σε καυτο και το κρυωνα μετα.)

Αλλα δεν χρησιμοποιουσα νερο απο τη βρυση.. μεχρι 7-8 μηνων επινε εμφιαλωμενο.

 

 

Εχω φτιαξει πολλες φορες το γάλα με καυτο νερο (κυριως τα ξημερωματα) και μετα το κρυωνα ετοιμο κατω απο τη βρυση. Ποσο λάθος ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γειά σας.Θα ήθελα να ρωτήσω έαν έχει καμοιά κοπέλα θερμαντηρα της nuk γιατι δυστυχώς σήμερα τον πήρα και δεν ξέρω να τον χρησημοποιήσω βάζω τα ml που αναφέρουν οι οδηγίες και σε θερμοκρασία δωματίου μάλιστα αλλά δεν ζεσταίνει το μπουκάλι ούτε κατά δυάνοια τι κάνω λάθος δεν ξέρω αν έχει χρησημοποιήσει κάποιος ας μου δώσει τα φώτα του γιατί με επείγει η χρήση του κυρίως την νύχτα καθ'οτι μεζονέτα και αναιβοκατεβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...