Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΡΟ ΤΟ ΒΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΠΡΙΝ?


Recommended Posts

βρε κορίτσια δεν είπα οτι το κανω με κρυο!!! το βραζω πρωτα και μετά στο ψυγείο, μένει χωρις μικροβια εκεί και μετα το ζεσταίνω στο θερμαντήρα και βάζω τη σκονη . Ποια η διαφορα να είναι καυτό και να το κρυώνεις?

 

 

 

κι εγω ακριβως το ιδιο κανω..πολυ πρακτικο..

MkhCp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμας ο γιατρος μας ειπε μεχρι 3 μηνων γιατι μετα βαζει στο στομα του τα παντα... και καταρχην τα χερια που εχουν ακουμπισει παντου οποτε δεν εχει ουσια η αποστειρωση του μπιμπερο και της πιπιλας ή το βρασιμο του νερου... και με βρηκε συμφωνη... τωρα δεν την προλαβαινω τι να πρωτοπρολαβω δλδ... μονο τα παιχνιδια της να σκεφτεις δεν θελει τιποτα αλλο!! που μακαρι να ηταν μονο αυτα!! ρωτησε και τον γιατρο σου αλλα η αποψη μου ειναι οτι ταλαιπωρησε αδικα

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα ούτε εγω είμαι υπερ της πλήρους αποστείρωσης. Φυσικά και ο μικρός μου βάζει στο στόμα του τα πάντα πλεον, οπότε απλώς ακολουθώ τους κλασικούς κανόνες υγειινής και τίποτα παραπάνω.

 

Οσον αφορά το νερό όμως που παρασκευάζεται το γάλα (και όχι το νερό που πίνει ας πούμε) μου έχει εξηγήσει ο γιατρός οτι πρέπει να αποστειρώνεται για αρκετούς μήνες. Απ' οτι μου είπε έχει να κάνει με κάποια αρκετά επικίνδυνα βακτήρια... Απλά σκέφτομαι... για πόσο ακόμα θα βράζω και θα ξεβράζω... βαρέθηκα....

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια βραζω το νερο σε βραστηρα απο βραδυς.το αφηνω να χλιαρωσει λιγο κ μετα γεμιζω τους θερμους κι ετσι ολη την ημερα εχω ετοιμο νερο σε σωστη θερμοκρασια.

και εγω το ιδιο κανω τωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτα απ' ολα ούτε εγω είμαι υπερ της πλήρους αποστείρωσης. Φυσικά και ο μικρός μου βάζει στο στόμα του τα πάντα πλεον, οπότε απλώς ακολουθώ τους κλασικούς κανόνες υγειινής και τίποτα παραπάνω.

 

Οσον αφορά το νερό όμως που παρασκευάζεται το γάλα (και όχι το νερό που πίνει ας πούμε) μου έχει εξηγήσει ο γιατρός οτι πρέπει να αποστειρώνεται για αρκετούς μήνες. Απ' οτι μου είπε έχει να κάνει με κάποια αρκετά επικίνδυνα βακτήρια... Απλά σκέφτομαι... για πόσο ακόμα θα βράζω και θα ξεβράζω... βαρέθηκα....

 

οτι νομιζεις εσυ καλυτερο για το παιδακι σου θα κανεις καλη μου... απλα επειδη ρωτησες σου ειπα την αποψη μου.. εγω το νερο που πινουμε βαζω και στο γαλα παντως και μαλιστα το εβραζα 10 λεπτα κι οταν ηρθε στο σπιτι να την πρωτοδει μου ειπε οτι δεν χρεαζεται τοσο πολυ, αν ηταν νερο απο στερνα ισως το χρειαζοταν, αυτα μου ειχε πει και ακολουθησα κι ολα μια χαρα... αλλα ο καθε παιδιατρος εχει την αποψη του κι εμεις ακολουθουμε την αποψη του γιατρου μας, που εμπιστευομαστε.

 

 

παντως κι εγω οταν αποστειρωνα... το αφηνα λιγακι να κρυωσει στην κατσαρολιτσα (η μικρη μου το ηθελε παντα χλιαρο προς κρυο) και το εβαζα σε θερμος.

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε δεν χρησιμοποιησα κατσαρολα (μονο οταν δεν ειχα βραστηρα). Το εβραζα στο βραστηρα και το μοιραζα σε 2 θερμο.. Το ενα το αφηνα να κρυωσει και το αλλο το εβραζα αμεσως. και εφτιαχνα το γαλα με χλιαρο νερο. Αλλωστε και οι οδηγιες παρασκευης της σκονης λενε χλιαρο νερο. Στο καυτο καταστρεφονται ολα τα στοιχεια που περιλαμβανει. (στην αρχη δεν ειχα προσεξει τι ελεγε το κουτι και το εκανα σε καυτο και το κρυωνα μετα.)

Αλλα δεν χρησιμοποιουσα νερο απο τη βρυση.. μεχρι 7-8 μηνων επινε εμφιαλωμενο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
εγω κοριτσια βραζω το νερο σε βραστηρα απο βραδυς.το αφηνω να χλιαρωσει λιγο κ μετα γεμιζω τους θερμους κι ετσι ολη την ημερα εχω ετοιμο νερο σε σωστη θερμοκρασια.

κ εγω αυτο κανω κ δε προλαβαινει να κλαψει :D ασε που μεσα στη νυχτα κουτουλαω κ εγω οποτε ετσι ειναι πολυ γρηγορο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

εγω απο την πρωτη στιγμη βραζω στον βραστηρα.Αλλα,αφηνω ανοιχτο το καπακι του κι ετσι το αφηνω 5 τουλαχιστον ακομη λεπτα,οποτε τα αποτελεσματα ειναι σαν να το εβραζα σε κατσαρολα.

Τον βραστηρα τον καθαριζω συχνα απο αλατα με ξυδι.

 

Ολα τα μπουκαλακια τα αποστειρωνω,τα γεμιζω στα επιθυμητα μλ με το βραστο νερο και αμεσως ψυγειο.Και μετα σε καθε γευμα βγαζω μπουκαλακι και ριχνω το νερο μεσα σε αυτο

 

http://www.amazon.fr/Beaba-Bibexpresso-Pr%C3%A9parateur-Biberon-Instantan%C3%A9/dp/B003F13RB0/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=baby&qid=1282036860&sr=8-3

 

 

με εχει σωσει!!!μεχρι να βαλω τη σκονη στο μπουκαλι εχει ζεστανει το νερο στην σωστη θερμοκρασια(38-40 βαθμους) κι ολο αυτο διαρκει 30 δευτερολεπτα.

Η μπεμπα δεν προλαβαινει να κανει κιχ---ιδιως το βραδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την πρωτη στιγμη βραζω στον βραστηρα.Αλλα,αφηνω ανοιχτο το καπακι του κι ετσι το αφηνω 5 τουλαχιστον ακομη λεπτα,οποτε τα αποτελεσματα ειναι σαν να το εβραζα σε κατσαρολα.

Τον βραστηρα τον καθαριζω συχνα απο αλατα με ξυδι.

 

Ολα τα μπουκαλακια τα αποστειρωνω,τα γεμιζω στα επιθυμητα μλ με το βραστο νερο και αμεσως ψυγειο.Και μετα σε καθε γευμα βγαζω μπουκαλακι και ριχνω το νερο μεσα σε αυτο

 

http://www.amazon.fr/Beaba-Bibexpresso-Pr%C3%A9parateur-Biberon-Instantan%C3%A9/dp/B003F13RB0/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=baby&qid=1282036860&sr=8-3

 

 

με εχει σωσει!!!μεχρι να βαλω τη σκονη στο μπουκαλι εχει ζεστανει το νερο στην σωστη θερμοκρασια(38-40 βαθμους) κι ολο αυτο διαρκει 30 δευτερολεπτα.

Η μπεμπα δεν προλαβαινει να κανει κιχ---ιδιως το βραδυ!!!

 

 

ο δικος μου θερμαντηρας ενανε 3 λεπτα κ μου φαινοταν αιωανς μερικες φορες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απο εχθες εφηρμοσα αλλη τακτικη ....

 

Αγορασα ενα Θερμος του μισου λιτρου και το γεμισα με βρασμενο νερο ....

 

Αποστειρωσα 2 μπιμπερο στα οποια προσεθεσα 60 ml βρασμενο νερο και τα εβαλα στο ψυγειο ...

 

κατα την διαρκεια της νυχτας -που ειναι και το επιμαχο μας σημειο- απλα εβγαλα απο το ψυγειο το ηδη αποστειρωμενο μπιμπερο με το ηδη αποθηκευμενο βρασμενο νερο , και προσεθεσα αλλα 90 ml απο το αποθηκευμενο -βρασμενο- του θερμος ...

 

Μεσα σε 30` ειχα ξεμπερδεψει....

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα θερμος πολυ καλο 1λτ(γιατί το πρώτο που είχα πάρει ήταν "μαπα" και τονερο κρύωνε....το βάζω μεσα στη σωστή θερμοκρασία και τέλος!!!το διατηρει ολη μερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι εγώ στην αρχή το έβαζα στο ψυγείο και το ζέσταινα μετά και γινόταν ΧΑΜΟΣ (κλάματα λες και δεν είχε ξαναφάει ποτε στη ζωή της....)!!! Επίσης το είχα ζεστό και το κρύωνα....ο ίδιος ΧΑΜΟΣ...μόνο με το θερμο ηρεμήσαμε λίγο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι απο εχθες εφηρμοσα αλλη τακτικη ....

 

Αγορασα ενα Θερμος του μισου λιτρου και το γεμισα με βρασμενο νερο ....

 

Αποστειρωσα 2 μπιμπερο στα οποια προσεθεσα 60 ml βρασμενο νερο και τα εβαλα στο ψυγειο ...

 

κατα την διαρκεια της νυχτας -που ειναι και το επιμαχο μας σημειο- απλα εβγαλα απο το ψυγειο το ηδη αποστειρωμενο μπιμπερο με το ηδη αποθηκευμενο βρασμενο νερο , και προσεθεσα αλλα 90 ml απο το αποθηκευμενο -βρασμενο- του θερμος ...

 

Μεσα σε 30` ειχα ξεμπερδεψει....

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

 

καπως ετσι κανω τωρα που μεγαλωσε. βαζω λιγο βραστο 30 μλ κ ειναι ετοιμο. αν θελω να βγω το βαζω στο μπουκαλι βραστο κ σε 3 ωρες ειναι οτι πρεπει ,εχω κ το δοδομετρητη μαζι με τη σκονη κ γινεται γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βρασει νερο στο βραστηρα ..υπολογιζα πανω κατω να χω φρεσκο παντα νερο..και οταν ηθελα χλιαρο νερο παταγα λιγο το κουμπι για λιγα δευτερολεπτα και ειχα χλιαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω το εβραζα το νερο σε κατσαρολακι και το εβαζα σε θερμο και το διατηρουσα ετσι ολη μερα. Η γιατρος μας ειχε πει οχι βραστηρα λογω αλατων και το νερο να βραζει 10 λεπτα. Οποτε ο θερμος ηταν η τελεια λυση. Εβραζα και το βραδυ και ειχα ετοιμο και το πρωι για το πρωτο μας γαλατακι...Αχ τι μου θυμησατε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ναι, αυτή την απορία για τα άλατα την έχω και εγώ, αφού όπου και να βράσεις-τα άλατα υπάρχουν!!!

 

Εμείς βράζουμε σε βραστήρα, το κρυώνω λιγάκι και το βάζω σε θερμό και έχω για όλη την ημέρα!!!!

KVQKp3.png5gpbp3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως εννοουσε οτι ο βραστηρας μαζευει αλατα κ θα πρεπει να τον καθαριζετε?

 

αχ κοριτσια εγω μενω εξωτερικο κ εδω δεν εχουμε καθολου μα καθολου αλατα....το καλοκαιρι που ημουν στη Χαλκιδα εφριξα με τα αλατα....μιλαμε για κομματια ασπρα...καθομουνα κ σουρωνα να μαζεψω οτι μπορω...καμια ιδεα εχετε πανω σε αυτο? κατεβαινω παλι τωρα τον Οκτωβρη για μια βδομαδα κ πολυ το σκεφτομαι τι πινει το παιδι μου

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πάθει και τίποτα το μωρό να φάει την κρεμούλα του ή να πιεί το γαλατάκι που έχει αραιωθεί με νερό που περιέχει άλατα.... Μη τα μαθαίνουμε τόοοσο πολύ στην ''αποστείρωση'' μετά γίνονται πολύ φιλάσθενα. Δε μιλάω για τους πρώτους μήνες, όπου εκ των πραγμάτων είναι ευαίσθητα, αλλά για λίγο αργότερα...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...