Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κι εμας σημερα μας διαγνωστηκε υμενιτιδα ισχιου στη μικρη μου(5 ετων)

απο τη Δευτερα παραπονιοταν οτι την ποναει το ποδι της και πιστεψα πως απλως ειχε κουραστει(η μικρη μου δεν ειναι ενα απλο παιδι ειναι ο μογλης οπως τη λεω σκαρφαλωνει στα δεντρα και πιλαλαει σαν το κατσικι ολη μερα οπως της λεω...)

ο πονος μερα με τη μερα αντι να υποχωρει δυναμωνε ωσπου χτες Πεμπτη το παιδι ποναγε υπερβολικα κουτσαινε και δεν μπορουσε να το πατησει καθολου

σημερα το πρωι ξυπνησε με κλαματα απο τους πονους

την πηραμε και την πηγαμε στο νοσοκομειο

εκει αφου εγινε ακτινογραφια,υπερηχος και εξετασεις αιματος διαγνωστηκε υμενιτιδα ισχιου της εδεσαν το ποδι μεχρι επανω και εβαλαν ενα κορδονακι ωστε να κρεμασουμε βαριδι στο σπιτι

τωρα το μικρο μου ειναι στο κρεβατι με το ποδαρακι πανω σε μαξιλαρι και βαριδακι

κλαιει η καημενουλα γιατι 1ον δεν της αρεσει αυτο που της εχουν βαλει στο ποδι και 2ον γιατι θελει να παει στο σταθμο να παιξει με τις φιλες της :(

τη δευτερα θα βγουν και κατι αλλες εξετασεις γιατι υπηρχαν δειγματα στρεπτοκοκκου ...

μας ειπαν οτι προηλθε απο ιωση...η μικρη πριν 20 μερες εκανε εναν μικρο πυρετουλη και ειχε μυξουλες και τα αυτακια της ...εντωμεταξυ στην ιδια ηλικια το ειχε παθει και ο μπαμπας της αυτο...δεν ξερω αν ειναι τυχαιο...

αυτα και απο μενα ...

ειμαι πολυ στεναχωρημενη ...το ματιασαν το Μογλη μου !!!!

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω παρα πολυ

ολα τα παιδακια να ναι παντα καλα

εχω τυψεις γιατι τη μαλωνα που δε στεκεται ποτε

τωρα θελω να τα κανει ολα λιμπα :(

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσους ρωτησα αυτο μου ειπαν κανενα μηνα...εφιαλτης μου φαινεται...ευτυχως ειναι συνεργασιμη προς το παρον ...θα ρωτησω γιαυτο που λες ευχαριστω πολυ

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Κρατησε την κατω,κανε οτι σας ειπαν και θα περασει σιγουρα.Δεν τιθεται θεμα να μην περασει απλα ειναι ψυχοφθορο και χρονοβορο.Ομως πρεπει οπωσδηποτε να κανετε οτι σας επαν για να ξεμπερδευεται μια ωρα νωριτερα.Και εμεις περισυ ολοο τον Ιουλιο ετσι τον περασαμε...αλλά τελος καλο ολα καλα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου που συνεβη αυτο το Πασχα φετος (6 χρονων), και μας ρωτησαν αν ειχε περασει προσφατα καποια ιωση. Αγνωστο πως, αλλα δειχνει να συνδεεται ιωση με υμενιτιδα ( υγρο σε καποια αρθρωση). Τον εξετασε ορθοπεδικος, δεν χρειαστηκε ακτινογραφια, αλλα ξεκινησαμε με εναν απλο υπερηχο στο ισχυο, οπου και φανηκε η παρουσια υγρου και επειδη ηταν μικρο σε εκταση και οι γενικες αιματος "καθαρες", αποκλεισαμε τα αλλα πιθανα ενδεχομενα και μπηκε σε φαση ξεκουρασης για μια εβδομαδα για την υμενιτιδα. depon και algofren δωσαμε την πρωτη ημερα που πονουσε και μετα τιποτα.

Το δυσκολο της υποθεσης να κατανοησει οτι πρεπει να ειναι ξαπλα....Υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οντως κι εμας απο ιωση μας ειπαν

απο την παρασκευη η μικρη εμεινε ξαπλα και με το βαριδι

ηταν πολυ υπακουη ...και τελικα σημερα το πρωι που πηγαμε για επανεξεταση μας εβγαλαν της γαζες και μας ειπαν να το παταει αλλα μονο μεσα στο σπιτι ,και οχι κουνιες κτλ...για ακομα λιγο καιρο

βεβαια τωρα μου φαινεται πιο δυσκολο το επιτευγμα γιατι δεν μπορω να την πεισω να κατσει ... απο τη χαρα της χοροπηδαει απτο πρωι...

ουφ ελπιζω να τα καταφερουμε να αναρρωσουμε γρηγορα παρολαυτα

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα εχω κορη 18μηνων εχουμε ερθει στο νησι απο αρχες ιουνη και στο χωριο η μηκρη τρεχει γυρω γυρω συνεχως..το θεμα ειναι πως πριν μια εβδομαδα αρχισε να κουτσενει στην αρχει νομιζα οτι πατησε κανενα αγκαθακι το εψαξα καλα αλλα δεν ειχε τιποτα δεν το κανει συνεχως μονο οταν κουραζετε κουτσενει μηπως να το κοιταξω....οπωσδηποτε θα παω στο νοσοκομειο να δουνε!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

εμενα αυτο που με ανησυχησε ηταν οτι καθε μερα χειροτερευε

αν ηταν απο κουραση θα περναγε με τις μερες

για παρατηρησε το

αν χειροτερευει αντι να καλυτερευει καλυτερα να την πας

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από μένα κορίτσια. Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Με έχει πιάσει πανικός. Ο Σπύρος μου είναι 25 μηνών. Όπως είπατε και άλλες κοπέλες πιο πάνω είχε αρχίσει να κουτσένει λίγο τη μια μέρα καθόλου την επομένη και αυτό συνεχίστηκε για καμιά εβδομάδα. Δεν με ανησύχησε ιδιαίτερα γιατί ο γιος μου δεν καθότανε ουτε στιγμή και συνεχώς κάπου χτυπούσε. Την περασμένη Κυριακή το πρωί ξύπνησε και δεν μπορούσε ούτε ήθελε να περπατήσει. Τηλεφώνησα στην παιδίατρο μας και μου είπε να δώσω nurofen και να ξαναμιλήσουμε σε 48 ώρες να δούμε πως πάει. Δεν αντεξα αφου το παιδί μου πονούσε και την επομένη μέρα πήγαμε σε ορθοπεδικό. Κάναμε ακτινογραφίες και μας είπε φλεγμονή του ισχίου και μας είπε ξεκούραση για 10 μέρες. Αν δεν περάσει να πάμε για αναλύσεις και υπερυχογράφημα. Όπως μας είπε αυτό δεν έιναι πάθηση αλλα σύμπτωμα για πολλά αλλα. Συνήθως όμως περνάει όπως ήρθε χωρίς να σημαίνει κατι .. Κοντέυω να τρελλαθώ...

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έίναι η τέταρτη μέρα ξεκούρασης σήμερα και αντι να καλυτερεύουμε χειροτέρεψε. Δεν μπορεί να το πατήσει καθόλου... Έπρεπε να δω διαφορά ή είναι λογικό αυτό που συμβαίνει?? λέτε να μην περιμένω μέχρι την Παρασκεύη και να πάω για αναλύσεις αύριο όπως και να έχουν τα πράγματα?? ή να περιμένω και να τρελλαθώ?

μανούλα-ελένη είσαστε καλύτερα??

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ γατούλα αυτό σκεφτομαι να κάνω. Ίσως πάω και σε δεύτερο γιατρό γιατί πραγματικά εκτός ότι είναι ψυχοφθόρο να βλέπω το παιδάκι μου σε αυτη τη κατάσταση να πονάει να θέλει να παίξει και να μην μπόρει, μου μπήκαν στο μυαλό και ενα σωρό ιδεές που κοντέυω να τρελλαθώ. εσάς σας έκαναν αμέσως εξετάσεις αίματος μολις διαγνωστηκε φλεγμονή στο ισχίο?

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σου πω οτι δε θυμαμαι για εξετασεις αιματος καθολου?

πηγα παιδων για ακτινογραφια

μετα σε ιδιωτη ξανα ακτινογραφια και το φαρμακο και μετα ευτυχως περασε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν μου έδωσε φάρμακο μόνο ξεκούραση μου είπε και κανένα παυσίπονο και να παρακολουθώ μήπως και ανεβάσει πυρετό. αν γίνει αυτό σημαίνει μόλυνση και πρέπει να μας δει αμέσως. η διαθεσή του κάπως έφτιαξε σήμερα και θέλει να περπατήσει. ίσως νιώθει καλύτερα. μακάρι το μωράκι μου. αύριο θα πάμε σε άλλο γιατρό να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη. πολύ δύσκολο πράμα να περιορίσεις ένα δίχρονο αλλα σε σχέση με την αγωνία που περνάμε αυτό είναι το λιγότερο

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ο μικρος μου γιος επαθε υμενιτιδα , συμφωνα με τον παιδιατρο. δεν πρεπει να τον δει ορθοπαιδικος νομιζετε?

Επισης , αυτος δεν παταγε το ποδι 1 ημερα, την δευτερη απλα φυλαγονταν. Μετα χοροπηδαγε σαν κατσικακι. Δεν ποναει λεει. Σημερα 5 ημερες μετα, αν σηκωσει το ποδι πλαγιως , λεει ποναει λιγο. Αλλιως δνε ποναει καθολου. Ποτε περναει αυτο τελειως νομιζετε? θελει ακτινογραφια? Ευχαριστω πολυ.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

missirlou καλημέρα.

 

Ο μεγάλος μου γιος αυτές τις μέρες αναρρώνει από υμενίτιδα. Ήταν 10 (!) μέρες σε ακινησία με έλξη (βαρίδι) στο πόδι, μετά για 5 μέρες μόνο καθιστός, και από χθες σιγά σιγά άρχισε να περπατάει. Τρέξιμο και σκάλες μετά από 10 μέρες...

 

Η υμενίτιδα δεν είναι αστείο πράγμα μας είπε ο ορθοπαιδικός και θέλει οπωσδήποτε ατκινογραφία για ναδει τα αίτια που την προκάλεσαν. Μπορεί δηλαδή να είναι από κόπωση (το σύνηθες), μπορεί όμως να είναι και από κάποιο παθολογικό αίτιο όπως κύληση του χόνδρου κλπ (σπανιο αλλά υπάρχει). Επίσης μας έκαναν και 2 υπέρηχους για να δούμε την πορεία υποχώρησης του υγρού.

 

Φαντάζομαι ότι απο την ποσότητα του υγρού που έχει συσσωρευτεί καθώς και από τον τύπο της υμενίτιδας καθορίζεται και η αγωγή.

 

Γνώμη μου λοιπόν οπωσδήποτε ορθοπαιδικός (αφού πονάει έστω και λίγο μην το αφήσεις καθόλου) για να σας κατατοπίσει σωστά.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού για να καταλάβεις εμάς μας απαγόρεψε φέτος να του κάνουμε τα γεννέθλιά του (9 Δεκέμβρη!!!) σε παιδότοπο. Από του χρόνου πια παιδότοπος! Πολλή καταπόνηση λέει και δεν κάνει.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...