Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μη βγαζουμε τοσο γρηγορα συμπερασματα.....

Μπλου εσεις το παθατε μια μερα μολις, μπορει και ενα απλο στραβοπατημα να ητανε. Θα δειξει στη πορεια.

Εμενα κρατησε ενα μηνα, 3 ακτινογραφιες, 4 γιατροι, ακινησια και τελικα αναλγητικα.

Εφυγε οπως ηρθε.....ισως να βοηθησε το algofren ....αγυριστο και να μη ξαναρθει

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γατούλα σας είπε ο γιατρός από τη μπορεί να δημιουργήθηκε; Η γιατρός μας έδωσε την εξήγηση ότι είναι επιπλοκή της ίωσης. Σήμερα ήταν καλύτερα, ακόμα βέβαια το κρατάει, αλλά καμία σχέση με χθες, τέλος πάντων, θα δείξουν οι επόμενες μέρες, περάστικα και αγύριστα να είναι σε όλα τα παιδάκια.

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολους...αν και παρακολουθω καιρο το φορουμ πρωτη φορα γραφω και συμμετεχω σε μια συζητηση.....

Δυστυχως μπηκαμε και εμεις στο κλαμπ της μεχρι πριν λιγο αγνωστης υμενιτιδας.

Δευτερη μερα ο μικρος μας ειναι στο παιδων με το βαριδι στο ποδι , πριν λιγες μερες και ο δικος μου αρχισε να κουτσαινει την δευτερη μερα λοιπον τον πηγα στο παιδων ξεκουραση και αν κανει 38.5 πυρετο κατευθειαν νοσοκομειο , το ιδιο βραδυ εκανε 38.6 τον πηγα λοιπον και εκανε εισαγωγη.

Μιλαμε για δυσκολες στιγμες να βλεπεις το παιδι σου ξαφνικα ακινητοποιημενο με ενα βαρυδι στο ποδι ταλαιπωρημενο να κλαιει και να μην ξερεις και τι ακριβως εχει.

Χθες λοιπον το μεσημερι του κανανε παρακεντηση και τωρα περιμενουμε και τα αποτελεσματα σε 3-4 μερες βεβαια απο οτι φαινεται δεν θα ειναι τιποτα αλλο πο μια απλη(σχετικο) υμενιτιδα .

Αν καποιος γνωριζει αν πανε ολα καλα μετα το γολγοθα του νοσοκομειου

ποσο προσοχη θελει στο σπιτι? , πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα εχει καποια υποτροπη?

Συγνωμη αν σας κουρασα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ εγω σημερα ετσι ανακαλυψα tο forum.To απογευμα βγηκαμε στην παιδικη χαρα κ ξαφνικα αρχισε να κουτσαινει χωρις λογο.Γυρισαμε σπιτι κ καταλαβα οτι δεν θελει να παταει την φτερνα του. Βεβαια δεν καταλαβαινω να ποναει αλλα μιλησα με την γιατρο του κ μου ειπε οτι μαλλον εχει υμενιτιδα επειδη περασε καποια ιωση πριν απο λιγες μερες.Αυριο ομως θα δειξει.Ξεχασα να σας πω οτι ο γιος μου ειναι 2 χρονων .Οι πληροφοριες σας εδω ειναι απιστευτες ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παιδια χρειαζομαι λιγο τα φωτα σας...

Αυτες τις μερες ο μικρος μου 2 ετων αναρρωνει απο υμενιτιδα-επωδυνο ισχιο.

Μετα κοπων και βασανων περασε το 10ημερο που μας ορισαν στο Παιδων να κατσει στο κρεβατι.

Πλεον δεν ποναει εδω και μερες και σημερα που τον αφησα λιγο να περπατησει παρατηρησα οτι ενω δεν κουτσαινει ουτε στραβωνει το ποδι ειναι λιγο σα να το ''κραταει'' δλδ η κινηση του δεν ειναι οσο ανετη ηταν.

Σε μια επανεξεταση που καναμε στα μεσα του 10ημερου μας ειπαν οτι για αυτους ειχε περασει ,απλα να τον κρατουσαμε μεχρι να κλεισουν οι 10 μερες.

Εγω τωρα δε ξερω τι να κανω να τον αφησω να περπαταει ή να τον κρατησω και αλλο?

Τα δικα σας οταν αναρρωσαν ,αναρρωσαν μια και εξω ή σταδιακα?Ειχατε παρατηρησει κατι στο βαδισμα τους?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα κρατησε 1 μηνα, με πολυ δυσκολια στο να τον κραταω

τελικα μετα απο 20 μερες πηραμε algofren. Τωρα αν το βοηθησε και αυτο η ηταν να του περασει δε ξερω, παντως οπως ξεκινησε χωρις αιτια , ετσι και μας εφυγε ευτυχως

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμας χωρις αιτια....μονο οτι ειναι υπερδραστηριος...

Οταν δλδ σας εφυγε ειδες οτι περπατουσε οπως πρωτα?Θελω να πω καταλαβες οτι περασε οταν το περπατημα του ηταν ανετο ή υπηρξε μια περιοδος που το ψιλοκραταγε?

Προσπαθω λιγο να καταλαβω γιατι με εχει στρεσσαρει πολυ αυτη η κατασταση.

 

Σε ευχαριστω Γατουλα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ο ανιψιοσ μου το εχει παθει πολλες φορες και επιδηνωνετε με το ποδοσφαιρο αναγκαστηκα θα το σταματησει δυστυχως.ο γιατρος ειπε οτι αν δεν περναει με ξεκουραση τοτε να ανησυχησουμε!ευτυχως μεχρι τωρα περναει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και ο Αλεξανδρος με υμενιτιδα..

 

απο εχθες δεν μπορουσε ξαφνικα να περπατησει, πηγαμε σημερα στο Παιδων και το εξακριβωσαμε. Ο γιατρος του μας εδωσε και ενα ομοιπαθητικο χαπι που βοηθαει λεει...

 

πως θα τον κρατησω ακινητο ομως..ειμαι να τρελαθω!!

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο, οσο μπορεις περιορισμο και αγκαλιτσα, αν και με τη μικρη στη μεση, σκουρα τα πραματα!

 

ευχαριστω...!

ποσο δικιο εχεις, μονη μου θα τον απασχολουσα με βιβλια, παραμυθια, ζωγραφιες κλπ αλλα ειναι και η μικρη στη φαση 'ταπιανωολατατρωωτασχιζω'και δεν με αφηνει! ας ειναι αυτα μονο γιατι σημερα στο παιδων τα ειδαν ολα τα ματακια μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σου εδωσα τιποτα?

δε ξερω αν ητα τυχαιο η θα του περναγε αλλα στο 20ημερο μου εδωσε ενας να του δωσω Algofren.Στο μηνα ειμασταν τελειως καλα. Ευτυχως ειμασταν μικροτεροι,γιατι τωρα το 15κιλο σιγα μη το εκανα καλα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

σου εδωσα τιποτα?

δε ξερω αν ητα τυχαιο η θα του περναγε αλλα στο 20ημερο μου εδωσε ενας να του δωσω Algofren.Στο μηνα ειμασταν τελειως καλα. Ευτυχως ειμασταν μικροτεροι,γιατι τωρα το 15κιλο σιγα μη το εκανα καλα!

 

5 χαπακια ομοιοπαθητικα που θα ξεκινησει αυριο.

 

κι εμενα 15 κιλα ειναι και με την αντισταση που μου φερνει καμια φορα ειναι σαν να σηκωνω 115 κιλα...

Link to comment
Share on other sites

Eιχα και εγω οταν ημουν πιτσιρικι (5-7 χρονων) , ειχα καθισει ταβλα στο κρεββατι για 10-15 μερες και ολα καλα .

 

ευτυχως παρα το νεαρον της ηλικιας μου ειχα συνεργαστει αψογα με τους γονεις μου που μου ειχαν εξηγησει το μεγεθος του προβληματος και ετσι δεν ημουν ατακτη ....

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα περάσει δύο κρίσεις όταν ήμουν έκτη δημοτικού. Θυμάμαι οτι έκατσα κάθε φορά 10 μέρες στο κρεββάτι και ο μπαμπάς μου με σήκωνε αγκαλιά για να πάω τουαλέτα (φανταστείτε τι τράβηξε η μεσούλα του- εκείνη την εποχή φορούσα ήδη παπούτσι Νο 40 και ήμουν σίγουρα 1.60 - αφού συνέχισα να ψηλώνω για άλλα 8 χρόνια!!!)

 

Περαστικά, νομίζω οτι το πρόβλημα είναι να πείσεις ένα μικρό παιδί να κάτσει ήσυχο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα.Θα ηθελα τα φωτα σας απο εσας πυο το περασατε.

Δυο τριες μερες τωρα η μικρη διαμαρτυρεται πολυ αραια οτι την ποναει το ποδι...

Χτες επεσε για υπνο στις 22:00 και σε μαι ωρα ξυμνησε με σπαραχτικα κλαματα και σπασμουε και ελεγε οτι πονει το γονατο της.Πηραμε την παιδιατρο και ειπε οτι αν συνεχισει αυτο μαλον ειναι υμενιτιδα....

Της ετριωα το ποδαρακι και ηρεμησε μετα απο κανα τεταρτο και κοιμηθηκε

Σημερα ειναι οκ και δεν εχει διαμαρτυρηθει καθολου

Ειναι αυτα συμπτωματα υμενιτιδας????Τι να κανουμε???

Ευχαρθστω εκ των προτερων και περαστικα σε οσους το περναν ακομη

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει και να ειναι καποιος πονος ασχετος...τα παιδακια εχουν πονους συχνα απο οτι μας ειπαν λογω αυξησης.Δες και εδω

http://iatreion.gr/newsdesk_info.php?newsPath=57&newsdesk_id=148&osCsid=41346260715d15874c668e995a4a825e

 

Ομως εγω ξερω απο αυτο που βιωσαμε οτι ορισμος της υμενιτιδας(ΕΠΩΔΥΝΟ ΙΣΧΙΟ το λενε) ειναι άλλος.Δηλαδη ξυπναει ενα παιδι και αρνειται να πατησει και να περπατησει.Αν αναγκαστει να κινηθει κουτσαινει,εχει ασταθεια,πεφτει χωρις λογο ή κανει τον πελαργο στο ενα ποδι..Ο πονος ειναι μεσα στο μπουτακι και μπορει να χτυπαει μεχρι το γονατο και τη βουβωνικη χωρα.

 

http://iatreion.gr/newsdesk_info.php?newsPath=57&newsdesk_id=150&osCsid=41346260715d15874c668e995a4a825e

 

Θα ελεγα απλα να την ξεκουρασεις λιγο.Οχι πολλα, πολλα τρεχαλητα κτλ και θα δεις πως θα παει.Παρακολουθησε την να δεις αν εχει αλλαξει κατι στο βαδισμα της(ισως ειναι απλα ερεθισμενο το ισχιο και το προλαβετε).Αν συνεχισει να το λεει και ιδιως τα πρωινα που ξυπναει να την πας σε εναν παιδορθοπεδικο ή καλυτερα στο παιδων.Θα σας πουν αμεσως περι τινως προκειται.

Οπως και να εχει, σας ευχομαι να μην ειναι υμενιτιδα διοτι μπορει να μην ειναι τιποτα τρομερο αλλα ειναι κουραστικη και ψυχοφθορα κατασταση για ολους.Περαστικα!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει και να ειναι καποιος πονος ασχετος...τα παιδακια εχουν πονους συχνα απο οτι μας ειπαν λογω αυξησης.Δες και εδω

http://iatreion.gr/newsdesk_info.php?newsPath=57&newsdesk_id=148&osCsid=41346260715d15874c668e995a4a825e

 

Ομως εγω ξερω απο αυτο που βιωσαμε οτι ορισμος της υμενιτιδας(ΕΠΩΔΥΝΟ ΙΣΧΙΟ το λενε) ειναι άλλος.Δηλαδη ξυπναει ενα παιδι και αρνειται να πατησει και να περπατησει.Αν αναγκαστει να κινηθει κουτσαινει,εχει ασταθεια,πεφτει χωρις λογο ή κανει τον πελαργο στο ενα ποδι..Ο πονος ειναι μεσα στο μπουτακι και μπορει να χτυπαει μεχρι το γονατο και τη βουβωνικη χωρα.

 

http://iatreion.gr/newsdesk_info.php?newsPath=57&newsdesk_id=150&osCsid=41346260715d15874c668e995a4a825e

 

Θα ελεγα απλα να την ξεκουρασεις λιγο.Οχι πολλα, πολλα τρεχαλητα κτλ και θα δεις πως θα παει.Παρακολουθησε την να δεις αν εχει αλλαξει κατι στο βαδισμα της(ισως ειναι απλα ερεθισμενο το ισχιο και το προλαβετε).Αν συνεχισει να το λεει και ιδιως τα πρωινα που ξυπναει να την πας σε εναν παιδορθοπεδικο ή καλυτερα στο παιδων.Θα σας πουν αμεσως περι τινως προκειται.

Οπως και να εχει, σας ευχομαι να μην ειναι υμενιτιδα διοτι μπορει να μην ειναι τιποτα τρομερο αλλα ειναι κουραστικη και ψυχοφθορα κατασταση για ολους.Περαστικα!

Με καθυσηχασες αρκετα.Σ ευχαριστω πολυ.Προς το παρον δεν κουτσαινουμε ουτε αρνειται να περπατησει.Μονοκατα καιρους λεει οτι ποναει και απλα την παρακολουθουμε...και βλεπουμε

Περαστικα στο παιδακι σου και σε ολα τα παιδακια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμενα του μικρου υμενητιδα του διεγνωσαν στο παιδων αλλα τον πηγα γιατι το κουτσενε λιγο.και δεν εδειχνε να τον πονα.ειναι 15 μηνων και δεν κρατιετε...ειναι η δευτερη εβδομαδα που διεγνωσθει.ειναι ελαφρα μας ειπαν και οσο μπορω να μην το κουραζει τωρα εκανε και μια φαρυγγοαμυγδαλητιδα ωτιιτιδα με υψηλο πυρετο 39 και.συνδεοντε λετε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΗΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΥΜΕΝΙΤΙΔΑ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ?ΤΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς ποτέ δεν τέθηκε θέμα ακτινογραφίας για την υμενήτιδα ( και στα 2 αγόρια). Δεν λέω δεν χρειάζεται!!! απλά δεν μου ζήτησαν οι γιατροί να κάνουμε.

Εκείνο που σίγουρα είναι απαραίτητο είναι να μην κουράζει το πόδι του έως ότου γίνει καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...