Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού κοιμίσατε το μωράκι σας?


Κοιμηθήκατε απο την αρχή μαζί ή χωρίς το μωρό σας?  

601

  1. 1. Κοιμηθήκατε απο την αρχή μαζί ή χωρίς το μωρό σας?

    • Απο την αρχή κοιμήθηκε μαζί μας/μου για λίγο διάστημα.
      223
    • Απο την αρχή το βάλαμε στη δική του κούνια-κρεβατάκι
      374
    • Απο την αρχή κοιμήθηκε μαζί μας/μου για αρκετό διάστημα (πάνω απο 1μισυ χρόνο)
      88


Recommended Posts

Εμείς τον είχαμε στο δωμάτιό μας για 1 εβδομάδα στη καλαθούνα και μετά στο λίκνο στο δωμάτιό μας γιατί μετά τη 1η εβδομάδα έτσι όπως είχε κλίση η καλαθούνα, κουνιόταν πολύ ο μικρός και πήγαινε προς τα κάτω και έβγαζε και πατουσίνια έξω (δυνατό και ψηλό μωρό απο τη πρώτη ώρα γέννησής του). Στη κούνια του στο δωμάτιό του τον πήγαμε μετά τις καλοκαιρινές διακοπες που ήταν 2.5 μηνών.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από την πρώτη μέρα που ήρθαμε από το νοσοκομείο κοιμάτε στην κούνια της μέσα στο δωματιότης. Στο κρεβάτι μας την πέρνω μόλις ξυπνήση το πρωί για αγκαλίτσες και χαδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μας παιδιά από την 1η μέρα τα κοίμισα στο δωμάτιό τους (δυστυχώς, έχουμε μόνο ένα). Ηθελα να μάθουν τον χώρο τους και τις κούνιες τους...

Κοιμούνται μια χαρά τα αγγελούδια μου...

Ο Νικόλας λίγο ζορίστηκε στο να συνηθίσει/συνηδειτοποιήσει στον ερχομό της μπέμπας (όταν έκλαιγε στις αρχές η μικρή που δεν κοιμόταν όοοολο το βράδυ), αλλά τώρα είναι ΟΚ...

Οσο για την μπέμπα, δεν το συζητώ, το σπίτι να πέσει εκείνη συνεχίζει να κοιμάται γαλήνια το μπουμπούκι μου.... βέβαια μέχρι να σηκωθεί που θα αρχίσει τα δικά της κι εκείνη !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Βρε κορίτσια όταν λέτε απο την αρχή στο δωμάτιό του πως γίνεται αυτό???Ένα νεογέννητο πως το αφήνεις μόνο του σε ένα δωμάτιο τη νύχτα??Το θεωρώ πολύ επικίνδυνο αλλά και σκληρό!Και ύστερα αν θηλάζεις είναι τρομερά κουραστικό να πηγαινοέρχεσαι κάθε 2-3 ώρες!!Εγώ μέχρι και 3μηνών τον κοίμιζα στη καλαθούνα του δίπλα απο το κρεβάτι μας.Μετά επειδή κοιμόταν σερί τη νύχτα(αν και θηλάζουμε αποκλειστικά) τον μετέφερα στο δωμάτιο του και στο κρεβατάκι του πια αφού δεν χωρούσε στη καλαθούνα!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον απάντησα λάθος...Ψήφισα μαζί μας...αλλά εννοούσα στο ίδιο δωμάτιο...εννοείτε ΟΧΙ στο κρεβάτι μας...αλλά σε λίκνο...

 

Βρε κορίτσια όταν λέτε απο την αρχή στο δωμάτιό του πως γίνεται αυτό???Ένα νεογέννητο πως το αφήνεις μόνο του σε ένα δωμάτιο τη νύχτα??Το θεωρώ πολύ επικίνδυνο αλλά και σκληρό!Και ύστερα αν θηλάζεις είναι τρομερά κουραστικό να πηγαινοέρχεσαι κάθε 2-3 ώρες!!Εγώ μέχρι και 3μηνών τον κοίμιζα στη καλαθούνα του δίπλα απο το κρεβάτι μας.Μετά επειδή κοιμόταν σερί τη νύχτα(αν και θηλάζουμε αποκλειστικά) τον μετέφερα στο δωμάτιο του και στο κρεβατάκι του πια αφού δεν χωρούσε στη καλαθούνα!!

 

Περίπου τα ίδια κ εμείς.Απάντησα το 1ο εννοώντας στο ίδιο δωμάτιο αλλά όχι στο ίδιο κρεβάτι.Την είχαμε στο καλαθάκι της δίπλα μου στο κρεβάτι μέχρι 40 ημερών (για ασφάλεια αλλά κ λογω των νυχτερινών θηλασμών αν κ 20 ημερών κοιμόταν 11-5 συνεχόμενα:shock:).Μετά φύγαμε στο εξοχικό όπου την είχαμε σε κούνια στο δωμάτιό μας κ όταν γυρίσαμε ήταν κάτι λιγότερο από 3 μηνών κ την βάλαμε στο δωματιάκι της.

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb3f.lilypie.com/TnbEp3.png[/IMG][/URL]
[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb1f.lilypie.com/nZOup3.png[/IMG][/URL]
Link to comment
Share on other sites

To moraki mas molis egine 2 mhnon pige sth kounia tou,fusika ton vazame to mesimeraki ligh ora gai na sunithizei.O paidiatros mas eipe oso pio grigora toso kalutera,Den pistevo pos uparxoun goneis pou agapoun perissotero h ligotero ta paidia tous toulaxiston oxi ta prota xronia .Pistevo sto rito pou leei to paidi to skuli kai to neo upallilo einai opos tous matheis.Den exo nanourisei katholou liga xadakia sto kefali kai telos giati pollu apla den hthela na nanouniro thilaza mexri 6 mines kai sto 9mino piga gia douleia pios eixe kouragio na nanourizei ?

Nomizo pos den uparxei logos na dhmiourgoume sta paidia sunithies pou den tha boroume na tirisoume.

Oso gia ta xouzouria sto krevati - Diafono entelos o kathenas exei to krevati tou apla epidi emeis variomaste na seikothoume esto kai 50 fores na ta vazoume piso sto krevati tous ta kratame sto diko mas.Opios exei ta kouragia as to kanei emeis theloume na koimithoume aneta kai oxi na fovomaste mh xtupisoume to moro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Εμεις τον ειχαμε μαζι μας στο δωματιο μας,πρωτα στο πορτ μπεμπε και μετα στο κρεβατακι του, μεχρι που εγινε σχεδων ενός ετους.Μετα τον βαλαμε στο δωματιο και πιστεψτε με,δεν τον κακοφανηκε ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!! Προσαρμόστηκε αμεσως χωρις να στεναχωρεθει....αντιθετα εγω έριξα μαυρο δακρυ γιατι μου ελειπε αφανταστα πολυ, συνεχως πηγαινα να δω οτι ειναι καλα!!!!!!!!!ευτυχως μετα απο καποιες νυχτες αρχισα να το συνηθίζω.....

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αρχικά την είχαμε στο πορτ μπεμπε στο δωμάτιο μας για τους πρώτους 3 μήνες. Μετά την πήγαμε στην κούνια στο δικό της δωμάτιο που κοιμοταν ευχάριστα μέχρι που κατεβάσαμε το στρώμα όταν έγινε 9 μηνών και έκτοτε δεν ήθελε ούτε για 1 λεπτό να μείνει στην κούνια της. Κοιμοταν μαζί μας μέχρι που έγινε 1 έτους και άρχισε να περπατάει και την πήγαμε σε κρεβατάκι ( όχι κούνια) στο δικό της δωμάτιο. Περιμέναμε πολλές αντιδράσεις αλλά τελικά της άρεσε να έχει τον δικό της χώρο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο την αρχή τον έχουμε στο δικό μας δωμάτιο αλλά κοιμάται στην κούνια του . στο κρεβάτι μας δεν κοιμάται με τίποτα, δε βολεύεται. όποτε τον βάζω στο κρεβάτι μας πετιέται όρθιος και αρχίζει τα παιχνίδια :-)

Link to comment
Share on other sites

Για κανα 3μηνο τον ειχαμε στο δωματιο μας σε πορτ μπεμπε!Παρλληλα απο 40 ημερων που μετακομοισαμε απο το 2αρι και ειχε το δωματιο του τον εβαζα κατα τη διαρκεια της μερας να κοιμαται μονο εκει για να συνιθιζει σιγα σιγα!Και αν κοιματαν νωρις παλι στο δωματιο του τον εβαζα μεχρι να ξυπνησε να φαει που τονεπαιρνα παλι στο δωματιο μας!εχρι πριν 10 μερες οταν ξυπναγε τη νυχτα και δεν ξανακοιμνταν τον περναμε στο κρεβατι μας μπας και κοιμηθουμε!Το τελευταιο 10ημερο σταατησε να ξυπναει και αν ξυπναει παμε εμεις μεσα και τον ξανακοιμιζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι σίγουρη ότι θα με κράξετε:oops: αλλά τι να κάνω:P η μάνα;Ο μικρός μου είναι 10μηνών και είναι ακόμα στο δωμάτιο μας:rolleyes:.Δεν μπορώ με τίποτα να τον πάω στο δικό του.Για να το κάνω θα πιεστώ πολύ:-( ,δεν θα μου αρέσει και δεν θα μπορώ να ηρεμήσω:-(.Ούτε την πάντα δεν του έχω βάλει στη μεριά του κρεβατιού που είναι προς τα εμένα γιατί όταν την είχα βάλει δεν μπορούσα να ησυχάσω:oops:.Τι να κάνω;Ξέρω ,είμαι υπερβολική.Φαντάζομαι τον εαυτό μου μετά από χρόνια όταν θα πάει ο μικρός σχολείο...λέτε να είμαι από εκείνες τις μαμάδες που θα κάθονται στα κάγκελα του σχολείου να τον παρακολουθώ για να μην μου τον πειράξει κανείς:oops:;Και με τον μικρό μου αδερφό κάπως έτσι ήμουν:oops::rolleyes::lol:.Επειδή τον βαράγανε μέχρι να σηκώσει κεφάλι και να κάνει κι εκείνος κάτι καθάριζα εγώ:lol::lol::lol:.Εντάξει μωρέ κάποια στιγμή θα τον βγάλω από το δωμάτιο μας θα τα καταφέρω:lol:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας εκλεισε τον χρονο στις 26/2 και η γυναικα μου ακομα οχι μονο τον εχει στο δωματιο μας αλλα 4 στις 10 φορες τον εχει και στο κρεβατι μας.

 

Φυσικα επειδη τα εχω παρει στο κρανιο την Κυριακη το βραδυ η το παιδι θα παει στο δωματιο του η εγω!

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμας εκλεισε τον χρονο στις 26/2 και η γυναικα μου ακομα οχι μονο τον εχει στο δωματιο μας αλλα 4 στις 10 φορες τον εχει και στο κρεβατι μας.

 

Φυσικα επειδη τα εχω παρει στο κρανιο την Κυριακη το βραδυ η το παιδι θα παει στο δωματιο του η εγω!

 

Έλα ρε πατέρα γιατί έτσι;Πρέπει να μας καταλαβαίνεται εμάς τις μανούλες:lol:.Γιατί σε ενοχλεί το σπλάχνο σου:-(;Αχ θα γεράσουμε δε θα γεράσουμε κάποια στιγμή και τότε ουαι κι αλίμονο:lol::lol::lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites

Το ασχημο ειναι πως τωρα σε αυτη την ηλικια το παιδι θελει τον χρονο του για να ξεκωλησει απο το εναν δωματιο και να παει στο αλλο αν δεν κανω λαθος?

 

Εμεις στις 15/4 κατα 99% λογω οτι θα το βγαλει ο γιατρος ποιο νωρις περιμενουμε και αλλο παιδι το οποιο θα ειναι στο δωματιο μας.

 

Το προβλημα ειναι οτι ο Κωνσταντινος εχει μαθει και κοιμαται το βραδυ ενω το νεογεννητο ως φυσικο θα ξυπναει θα κλαιει με αποτελεσμα να ξυπναει και τον κωνσταντινο και να κλαινε παρεα!

 

Αυτος ειναι ενας λογος ακομα που πρεπει να παει στο δωματιο του!!!

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ουπς:rolleyes:.Πάντως κι εγώ στο δωμάτιο των γονιών μου κοιμόμουν και όταν γεννήθηκε ο αδερφός μου έφυγα από το δωμάτιο και δεν είχα πρόβλημα:D!Καλώς να δεχτείτε το νέο μέλος:D!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τώρα η μπουμπού μπαίνει στον 4ο μήνα και την έχω δίπλα μου σε λίκνο. Μέχρι να μπει στον 4ο μήνα την κοίμιζα στο πορτ μπεμπέ. Στο κρεβάτι μου την παίρνω μόνο το μεσημεράκι για καμιά ωρίτσα που κοιμόμαστε αγκαλίτσα γιατί ο μπαμπάς δουλεύει και έτσι χουχουλιάζουμε! Φαντάζομαι ότι στο 6μηνο πάνω ή όποτε φτιάξει το προγραμμά της να μην ξυπνάει καθόλου τα βράδια, θα την πάω στο δωμάτιό της.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή κοιμήθηκε στο κρεβάτι της.Αν και εγώ την ήθελα δίπλα μου.Ο μπαμπάς της επέμενε να την βάλουμε από την αρχή στο δωμάτιο της για να συνηθίσει και να μην έχουμε μετά ευτράπελα.Δεν υπήρχε λόγος να υποστεί το παιδί μια αλλαγή δωματίου και να έχουμε πιθανώς γκρίνιες και αυπνία.Όπως αποδείχτηκε ηταν σοφή απόφαση,αφού στους 7 μήνες ξαναέμεινα έγκυος.Δε θα συνδυάσει την αλλαγή δωματίου με τη γέννηση του μωρού,ούτε θα βγει από τις συνήθειες της.Πάντως στο δωμάτιο μας δύο κούνιες δεν χώραγαν ούτε για πλάκα :lol:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κοιμόμαστε στο ίδιο κρεβάτι ακόμα.

Η μικρή θηλάζει αρκετά το βράδυ ,και πρέπει να είμαι δίπλα της ,άρα είναι η βασική μας προτεραιότητα προς το παρόν.

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι σίγουρη ότι θα με κράξετε:oops: αλλά τι να κάνω:P η μάνα;Ο μικρός μου είναι 10μηνών και είναι ακόμα στο δωμάτιο μας:rolleyes:.Δεν μπορώ με τίποτα να τον πάω στο δικό του.Για να το κάνω θα πιεστώ πολύ:-( ,δεν θα μου αρέσει και δεν θα μπορώ να ηρεμήσω:-(.Ούτε την πάντα δεν του έχω βάλει στη μεριά του κρεβατιού που είναι προς τα εμένα γιατί όταν την είχα βάλει δεν μπορούσα να ησυχάσω:oops:.Τι να κάνω;Ξέρω ,είμαι υπερβολική.Φαντάζομαι τον εαυτό μου μετά από χρόνια όταν θα πάει ο μικρός σχολείο...λέτε να είμαι από εκείνες τις μαμάδες που θα κάθονται στα κάγκελα του σχολείου να τον παρακολουθώ για να μην μου τον πειράξει κανείς:oops:;Και με τον μικρό μου αδερφό κάπως έτσι ήμουν:oops::rolleyes::lol:.Επειδή τον βαράγανε μέχρι να σηκώσει κεφάλι και να κάνει κι εκείνος κάτι καθάριζα εγώ:lol::lol::lol:.Εντάξει μωρέ κάποια στιγμή θα τον βγάλω από το δωμάτιο μας θα τα καταφέρω:lol:.

εμεις ακόμα ειμαστε πιο μικρες αλλά μια απο τα ιδια ... παω νωρις για υπνο για να την βλεπω .....ερωτας ......

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Από την αρχή, στις κούνιες τους, στο δωμάτιό τους. Βέβαια, είχα βάλει κρεβάτι και κοιμόμουν και εγώ μαζί τους μέχρι 6-7 μηνών. Μετά πήγα στο δικό μου.

Και πολύ πιο μετά, ήρθαν αυτές στο δικό μου.....:rolleyes:

Και έμειναν..... Αλλά λατρεύω να χαιδεύω τα ζεστά κορμάκια τους τη νύχτα, και δεν βλέπω να κάνω κάτι για αυτό σύντομα...:oops:

Μάλλον αυτές θα κάνουν πρώτα....:oops::oops::-D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...