Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 6ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Πονηρος ειναι,αλλα δεν θα του περασει!! Θα του το παω γραπτως, οπως και για το 6μηνο του οαεδ που και καλα δεν ηξερε τιποτα! Αφου να φανταστεις ο κυριουλης στον οαεδ Περιστεριου,ηθελε να τον παρει τηλεφωνο να τον ξεχ@@σει προσωπικα για αυτα που μου ελεγε.... Αυτο που με νευριαζει ειναι οτι πρωτον δεν τρωω κουτοχορτο και δευτερον αυτο ειναι δικη του δουλεια να το γνωριζει και δεν ειμαι υποχρεωμενη να τρεχω εγω να του βρω αποδεικτικα....Τεσπα...Θα το κανω κι αυτο....

Μαιρη ναι, ουσιαστικα εξαρτασαι απο το κατα ποσο θα συμφωνησει γιατι απο οσο γνωριζω ειναι υποχρεωμενος να σου δωσει μονο την μια ωρα την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 6ΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ???ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ??/ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επιστρέψεις δικαιούσαι για 24 μήνες μείον 1 ώρα καθημερινά, ή για 6 μήνες μείον 2 ώρες και για ακόμα 6 μήνες μείον 1 ώρα.

 

Ο εργοδότης μπορεί να σε απολύσει 1 χρόνο μετά την γέννηση του παιδιού.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι αν θέλω αντι για 1-2 ώρες την ημέρα να έχω 1 μέρα την εβδομάδα off αυτό για πόσο καιρό είναι; Συνεχίζει να ισχύει για 1 χρόνο όπως παλιά ή έχει αλλάξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα την εντύπωση (δεν τα είχα πολυψάξει, απλά απο την εγκύκλιο του ΟΑΕΔ που προφανώς την είχα καταλάβει λάθος) πως θα έπρεπε ή να πάρω το 6μηνο ΟΑΕΔ ή να πάρω το μειωμένο...και είχα σκάσει!!!

 

Φανταστείτε πόσο χάρηκα που κατάλαβα απο τις απαντήσεις σας πως και το 6μηνο ΟΑΕΔ δικαιούμε και το μειωμένο!!!

 

Να ρωτήσω και κάτι? Γενάω σε 2 μήνες και εχω 3 εβδομάδες περίπου άδεια κανονική του 09. Αυτήν μπορώ να την παρω αμέσως μετά το τέλος του 6μήνου του ΟΑΕΔ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη τα εχω πρόσφατα και το ρώτησα εμαθα το εξης...

 

Την αδεια κανονικά πρέπει να την πάρεις μετά το εξάμηνο του ΟΑΕΔ εκτός αν δεν έχεις το χρονικο περιθώριο οπότε την παίρνεις πριν. Δηλαδή, αφού γεννάς σε 2 μήνες, δηλ. Ιούνιο; μετά έχεις άλλους 2 μήνες (63 μέρες) από το ΙΚΑ, οπότε πάμε Σεπτέμβριο. Επειδή αν πάρεις το εξάμηνο θα τελειώσει Μάρτιο 2010, και η άδεια δεν μεταφέρεται θα σου πουν να πάρεις πρώτα την αδεια του 2009 και μετά το εξάμηνο.

 

Αυτά εφόσον δε στείλουν ως τότε καμία εγκύκλιο που λέει κάτι διαφορετικο. Οπότε τους ξαναρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θελω τα φωτα σας !!!!!!!!! 1 ιουλιου επιστρεφω για δουλεια. οσον αφορα το μειωμενο ωραριο ο εργοδοτης με υποχρεωνει για το αν θα πηγαινω μια ωρα αργοτερα η θα φευγω μια ωρα νωριτερα? η το αποφασιζω εγω και δεν μπορει να κανει τιποτα?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια!

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? Οταν πείρα την 6μηνη άδεια μητρότητας από τον οαεδ τα χαρτιά έλεγαν ότι την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο άδεια, μπορώ να την πάρω ή πριν ή μετά την 6μηνη.

Τώρα είναι να επιστρέψω στη δουλειά μετά την άδεια μητρότητας, αλλά τελικά θα παραιτηθώ!

Την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο άδεια τη χάνω ή είναι υποχρεωμένοι να μου τη δώσουν ή να μου τη πληρώσουν και μετά να γίνει δεκτή η παραίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντως στην δική μου δουλειά που γύρισαν 2 κοπέλες από την 6μηνη άδεια τον Νοέμβριο και τώρα περιμένουμε άλλες 2 να γυρίσουν ισχύουν άλλα.Οι κοπέλες που γύρισαν πήραν το μειωμένο η μία 2 ώρες για ένα χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες και η άλλη λείπει μία μέρα την έβδομάδα για 2 χρόνια και οι κοπέλες που περιμένουμε να έρθουν έπρεπε να είχαν γυρίσει κανονικά τον Φλεβάρη και ζήτησαν να πάρουν όλο το μειωμένο σε μέρες οπότε τις περιμένουμε να έρθουν τέλος Ιουνίου.Οπότε πιστεύω ότι και σε μένα θα ισχύσει το ίδιο γιατί από ότι έχω συζητήσει με το τμήμα προσωπικού μου είπαν ότι η 6μηνη είναι 6μηνη και το μειωμένο μειωμένο και δεν ελαττώνεται από τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Να ρωτήσω και εγώ κάτι ? Οταν πείρα την 6μηνη άδεια μητρότητας από τον οαεδ τα χαρτιά έλεγαν ότι την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο άδεια, μπορώ να την πάρω ή πριν ή μετά την 6μηνη.

Τώρα είναι να επιστρέψω στη δουλειά μετά την άδεια μητρότητας, αλλά τελικά θα παραιτηθώ!

Την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο άδεια τη χάνω ή είναι υποχρεωμένοι να μου τη δώσουν ή να μου τη πληρώσουν και μετά να γίνει δεκτή η παραίτηση?

 

Τα χαρτιά του ΟΑΕΔ λένε "την ισόχρονη προς το μειωμένο άδεια" την παίρνεις πριν το 6μηνο όπως και την ετήσια άδεια.

Δεν το χάνεις το μειωμένο αφού παραιτήσε, ισχύει για 24 μήνες από την ημέρα που θα τελειώσει η 6μηνη άδεια του ΟΑΕΔ. Αν μέσα σ' αυτούς τους 24 μήνες προσληφθείς αλλού τότε ισχύει η μια ώρα μείον από το 8ωρό σου (για όσους μήνες θα έχουν απομείνει).

 

Κορίτσια πάντως στην δική μου δουλειά που γύρισαν 2 κοπέλες από την 6μηνη άδεια τον Νοέμβριο και τώρα περιμένουμε άλλες 2 να γυρίσουν ισχύουν άλλα.Οι κοπέλες που γύρισαν πήραν το μειωμένο η μία 2 ώρες για ένα χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες και η άλλη λείπει μία μέρα την έβδομάδα για 2 χρόνια και οι κοπέλες που περιμένουμε να έρθουν έπρεπε να είχαν γυρίσει κανονικά τον Φλεβάρη και ζήτησαν να πάρουν όλο το μειωμένο σε μέρες οπότε τις περιμένουμε να έρθουν τέλος Ιουνίου.Οπότε πιστεύω ότι και σε μένα θα ισχύσει το ίδιο γιατί από ότι έχω συζητήσει με το τμήμα προσωπικού μου είπαν ότι η 6μηνη είναι 6μηνη και το μειωμένο μειωμένο και δεν ελαττώνεται από τίποτα.

 

Κάνε ένα κόπο να πάρεις την Επιθεώρηση Εργασίας και να τους πεις τι συμβαίνει, ανώνυμα βέβαια, και δες τι θα σου πουν.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν μέσα σ' αυτούς τους 24 μήνες προσληφθείς αλλού τότε ισχύει η μια ώρα μείον από το 8ωρό σου (για όσους μήνες θα έχουν απομείνει).

.

 

Και νομιζεις οτι θα την προσλαβει καποιος αν ζητησει με το καλημερα σας μειωμενο επειδη το δικαιουται? Μακαρι αλλα δεν το βλεπω συχνα αυτο .

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο άδεια τη χάνω ή είναι υποχρεωμένοι να μου τη δώσουν ή να μου τη πληρώσουν και μετά να γίνει δεκτή η παραίτηση?

 

 

"Απο το Δ.Ε.Ν. 2003 :

 

Της Χρυσούλας Πετίνη

 

1. Την άδεια φροντίδος παιδιού την οποία λαμβάνει η εργαζομένη μητέρα -ή, καθ υποκατάστασιν αυτής, ο πατέρας του παιδιού- προβλέπει το άρθρο 6 της από 15.4.2002 ΕΓΣΣΕ (ΔΕΝ 2002 σελ. 600). Ο υπολογισμός της διαρκείας της αδείας αυτής αρχίζει από την ημερομηνία του τοκετού (βλ. ΔΕΝ 2002 σελ. 824). Η άδεια χορηγείται από την ημέρα λήξεως της αδείας λοχείας και συνίσταται στην παροχή μιάς ώρας απουσίας κάθε ημέρα επί 2,5 έτη, ή, κατόπιν συμφωνίας, στην παροχή 2 ωρών απουσίας κάθε ημέρα επί 12 μήνες και εν συνεχεία 1 ώρας επί 6 επί πλέον μήνες.

 

Η άδεια χορηγείται για την φροντίδα του παιδιού και είναι ακριβώς η ίδια, από απόψεως χρονικής διαρκείας, και όταν η μητέρα έχη αποκτήσει δίδυμα ή και τρίδυμα, αφού στη διάταξη δεν γίνεται σχετική διάκριση.

 

Εάν κατά την διάρκεια της αδείας αυτής η μητέρα περιέλθη εκ νέου σε κατάσταση εγκυμοσύνης, η χορηγηθείσα για το πρώτο παιδί άδεια φροντίδος θα διαρκέση μέχρι να λάβη η γυναίκα την άδεια τοκετού και λοχείας (17 συνολικώς εβδομάδες), μετά δε από την λήξη της αδείας λοχείας και την επιστροφή της στον εργοδότη, θα χορηγηθή άδεια φροντίδος για το νέο πλέον παιδί, η οποία θα διαρκέση επί χρονικό διάστημα 30 ή 18 επίσης μηνών, κατά τις ανωτέρω διακρίσεις, υπολογιζόμενο από το χρονικό σημείο του τοκετού του νέου παιδιού.

 

Η άδεια φροντίδος παιδιού, συνισταμένη σε μείωση του ωραρίου εργασίας, χορηγείται για συγκεκριμένο σκοπό και προϋποθέτει την παροχή εργασίας από την μητέρα. Συνεπώς παύει να οφείλεται, και δεν μετατρέπεται σε χρηματική αξίωση, όταν η σύμβαση εργασίας λυθή καθ' οιονδήποτε τρόπον. Εξυπακούεται ότι εάν εν συνεχεία η μητέρα αναλάβη εργασία σε άλλον εργοδότη, δικαιούται να κάνη χρήση της αδείας αυτής για το απομένον, μέχρι τη συμπλήρωση των 30 ή των 18 μηνών από του τοκετού, διάστημα."

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

έχω και εγώ μια απορία σχετικά με το μειωμένο ωράριο. Σταμάτησα 3/7/08. Γέννησα 21/8/08. Η άδεια λοχείας έληξε 23/10. Κόλλησα και την κανονική μου άδεια και το εξάμηνο ξεκίνησε 22/11/2008. Επέστρεψα στην δουλειά 25/5/09 και συμφώνησα με την εταιρεία το μειωμένο να το παίρνω 1 μέρα/εβδομάδα και όχι σε ώρες. Ξέρετε πως να υπολογίσω μέχρι πότε θα έχω μειωμένο ωράριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το μειωμένο σου ισχύει κανονικά, άσχετα με την συμφωνία σου αντί για ώρες σε 1 ημέρα την εβδομάδα.

Οπότε, για 1 χρόνο από 1 ημέρα την εβδομάδα & για 6 μήνες 1/2 ημέρα (ή πάλι με συνεννόηση 3 μήνες από 1 ημέρα)...

Link to comment
Share on other sites

1 χρόνο μετά την άδεια λοχείας ή 1 χρόνο μετά που γέννησα? Δηλαδή αν ισχύει το πρώτο εμένα το μειωμένο μου που το έχω εξαργυρώσει σε 1μέρα/εβδομάδα θα ισχύει ώς τον Οκτώβριο 2009?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου έχω καλά νέα...

1 χρόνο & 6 μήνες από την επιστροφή σου στην δουλειά, δλδ έως τον Οκτώβριο του 2010, γεροί να'μαστε...

Υπάρχει βέβαια μια αντιπαράθεση (& πολλές παρεξηγήσεις επειδή σε κάποιους δεν αρέσει) στο αν το 6μηνο μετράει στον συνολικό χρόνο δικαιώματος του μειωμένου, αλλά τελικά ισχύει ως εξής :

Από την στιγμή που μπορείς να κάνεις χρήσης της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας (3,5 μήνες όπως τους έχει υπολογίσει η Επιθ.Εργ.), πριν το 6μηνο, τότε το 6μηνο δεν μετράει στον χρόνο εργασίας για το μειωμένο, αλλά μόνο ως χρόνος εργασίας για τα δικαιώματα μας όσον αφορά την προυπηρεσία & δώρα, επιδόματα κλπ.

Οπότε, για τον εργοδότη η επιστροφή σου μετά το 6μηνο ισούται με την επιστροφή σου από την άδεια μητρότητας & κατά συνέπεια της έναρξη του μειωμένου ωραρίου...

 

Επλίζω να μην στα έγραψα πολύ λογιστικίστικα & σε μπέρδεψα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααα τώρα κατάλαβα. Σε ευχαριστώ πολύ Eli-0411

Δυστυχώς στην δουλειά μου το παίζουν κινέζοι και κάτι μου είπαν ότι δικαιούμαι περίπου στους 7 μήνες ακόμα. Τι να κάνω δεν ξέρω και πως να το χειριστώ. Να πάρω την επιθεώρηση εργασίας, να πάρω τον ΟΑΕΔ, υπάρχουν κάποιες σχετικές αποφάσεις που να τους τις τρίψω στην μούρη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγκύκλιος του ΙΚΑ (20/6-3-09). Τύπωσε την αν μπορείς από εδώ...

 

http://www.taxheaven.gr/show_law.php?&id=9192

 

& υπογράμμισε αυτό...

 

"Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει."

Link to comment
Share on other sites

:idea:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΜΕ STAGE ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΩ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ. Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΛΕΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

-ΚΑΤ'ΑΡΧΗΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΕΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΑΜΗΝΗΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.

-ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙ

ΛΗΞΕΙ Η ΛΟΧΕΙΑ.ΜΕΤΑ Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΑΔΕΙΑ(ΔΗΛ.ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΜΕΡΕΣ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ (ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ)

Η ΙΣΟΧΡΟΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡΙΟ ΣΑΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΑΜ. ΑΛΛΑ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ.

Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜ.ΩΡΑΡ.ΣΑΝ ΩΡΕΣ Η ΣΑΝ ΙΣΟΧΡΟΝΗ.

ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑ.

(ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ,)ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

-ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 60 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΜΗΝΗ. Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΟΜΩΣ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ

-Η ΕΞΑΜ.ΑΔΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.Η ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΗΣ ΕΞΑΜ.ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ , Ο ΟΑΕΔ Κ Α Ν Ε Ι Σ Υ Χ Ν Ο Υ Σ Ε Λ Ε Γ Χ Ο Υ Σ(ΠΡΟΣΟΧΗ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΑΝ Η ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Η ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...ΑΠΟΡΙΕΣ ΔΕΚΤΕΣ :?:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς να πάρεις την ισόχρονη προς το μειωμένο άδεια αν έχεις πάρει το 6μηνο. Μόνο το μειωμένο μπορείς να έχεις. Δηλαδή να σχολάς νωρίτερα.

 

Γιατί το λες αυτό? Που το στηρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω καλά νέα...

1 χρόνο & 6 μήνες από την επιστροφή σου στην δουλειά, δλδ έως τον Οκτώβριο του 2010, γεροί να'μαστε...

Υπάρχει βέβαια μια αντιπαράθεση (& πολλές παρεξηγήσεις επειδή σε κάποιους δεν αρέσει) στο αν το 6μηνο μετράει στον συνολικό χρόνο δικαιώματος του μειωμένου, αλλά τελικά ισχύει ως εξής :

Από την στιγμή που μπορείς να κάνεις χρήσης της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας (3,5 μήνες όπως τους έχει υπολογίσει η Επιθ.Εργ.), πριν το 6μηνο, τότε το 6μηνο δεν μετράει στον χρόνο εργασίας για το μειωμένο, αλλά μόνο ως χρόνος εργασίας για τα δικαιώματα μας όσον αφορά την προυπηρεσία & δώρα, επιδόματα κλπ.

Οπότε, για τον εργοδότη η επιστροφή σου μετά το 6μηνο ισούται με την επιστροφή σου από την άδεια μητρότητας & κατά συνέπεια της έναρξη του μειωμένου ωραρίου...

 

Επλίζω να μην στα έγραψα πολύ λογιστικίστικα & σε μπέρδεψα...!!!

 

Συγνωμη, αλλα τωρα μπερδευτηκα εγω!!!!!!!!! το μειωμενο ισχυει απο την ληξη της αδειας λοχειας η απο την επιστροφη στην εργασια? δηλ. εγω επιστρεφω για δουλεια 01/07. η αδεια λοχειας εληξε στις 30/11. δικαιουμαι εξαωρο για 6 μηνες και 7ωρο για αλλους 6,η για 1 χρονο εξαωρο και 6 μηνες 7ωρο?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μην μπερδεύεσαι...

Αυτό που λες ίσχυε παλιά. Το μειωμένο ισχύει από την επιστροφή στην δουλειά, δλδ εσύ που γυρίζεις 1/7, θα κάνεις για ένα χρόνο 6ωρο & για 6 μήνες 7ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μην μπερδεύεσαι...

Αυτό που λες ίσχυε παλιά. Το μειωμένο ισχύει από την επιστροφή στην δουλειά, δλδ εσύ που γυρίζεις 1/7, θα κάνεις για ένα χρόνο 6ωρο & για 6 μήνες 7ωρο.

 

αυτο που το γραφει? υπαρχει κατι επισημο?

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...