Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS SOS SOS ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ


Vann

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνεχίζω να σας διάβαζω φρικαρισμένη και το μόνο σίγουρο από εδώ και εμπρός είναι ότι κόβονται οι ξηροί καρποί.

Έπιμένω, και αν γίνω κουραστική πείτε μου :?

Voula_2 λές για ορατά συμπτώματα, επίμονο βήχα κτλ..Κατανοητά όλα αυτά..και ξαναρωτάω η τρελή μάνα..Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα και όμως να έχει υπάρχει κάτι στο πνεύμονα;;;;

Πείτε μου αν ξέρετε γιατί κοντεύω να τρελαθώ...Εσείς Voula_2 πως το ανακαλύψατε, αν επιτρέπετε;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο 100% ο γιατρός σου έχει δίκιο.

 

όπως επίσης το ίδιο ισχύει για το σουσάμι.

 

Εάν μπει "ξένο σώμα" στο σώμα μας δεν θα κάνει φλεγμονή με πύον? Έτσι είναι και με τους ξηρούς καρπούς, το σουσάμι κτλ.

 

Δεν μπορούν να ανιχνεύσουν τόσο μικρά τρίμματα στο πνεύμονα με αποτέλεσμα να κάνει φλεγμονή όπου υπάρχει τρίμμα στο πνεύμονα. Δηλαδή μικρές-μικρές φλεγμονές παντού.

 

Να σας πω τώρα να γελάσετε τι έπαθα εγώ η γουρουνίτσα???

Τις προάλλες μου έφεραν τυραμισού (γιαμ-γιαμ)

 

Και η γουρούνα από την λαιμαργία μου την ώρα που πήγα να βάλω την κουταλίτσα στο στόμα μου πήρα ανάσα και όλο το κακάο που ήταν πάνω στο τυραμισού το ανέπνευσα και μπήκε στο πνεύμονα!!!

Πέθανα .... από το βήχα και τον πόνο

και φυσικά δεν έφαγα και το τυραμισού! :lol:

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Το σοκ από όσα γράφετε είναι τεράστιο!!!

Δεν του δίνω ξηρούς καρπούς ΠΟΤΕ και μάλιστα έχω παρεξηγηθεί που δεν του δίνω και τον κάνω να κλαίει στα οικογενειακά τραπέζια που υπάρχουν σε κοινή θέα και δεν τον αφήνω να φάει. Σημειωτέον αυτοί που με κατακρίνουν έχουν παιδάκια μέχρι και 6 μηνών μεγαλύτερα από το δικό μου και τους δίνουν με την ησυχία τους!!!

Όσον αφορά τις αλλεργίες, είχα ρωτήσει την παιδίατρό μου με τη λογική τα Χριστούγεννα να κάνω μελομακάρονα με ΑΛΕΣΜΕΝΑ τελείως τα καρύδια και μου είχε πει ναι. Ίσως αν βρείτε μία λύση για αμύγδαλα (π.χ. αμυγδαλόπαστα δικής σας κατασκευής) να μην είναι επικίνδυνο. Ή είναι και τα αλεσμένα;

Δε μου λέτε, εμένα έχει από καιρό σε καιρό βήχα με μύξα. Πιστεύω να είναι μόνο κρύωμα. Πάντως προχθές τον εξέτασε η παιδίατρος και δεν είπε τίποτα περίεργο...

Μιλάμε έχω φρικάρει τελείως...

Ούτε ζωγραφιστούς δεν θα τους βλέπει μέχρι να ενηλικιωθεί μου φαίνεται...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεχίζω να σας διάβαζω φρικαρισμένη και το μόνο σίγουρο από εδώ και εμπρός είναι ότι κόβονται οι ξηροί καρποί.

Έπιμένω, και αν γίνω κουραστική πείτε μου :?

Voula_2 λές για ορατά συμπτώματα, επίμονο βήχα κτλ..Κατανοητά όλα αυτά..και ξαναρωτάω η τρελή μάνα..Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα και όμως να έχει υπάρχει κάτι στο πνεύμονα;;;;

Πείτε μου αν ξέρετε γιατί κοντεύω να τρελαθώ...Εσείς Voula_2 πως το ανακαλύψατε, αν επιτρέπετε;;;;

 

παρακαλώ κορίτσια, για να δείτε πόσο σημαντικό είναι να αποφεύγετε τους ξηρούς καρπούς σε μικρή ηλικία, απλώς αναρρωτηθέίτε γιατί τα σκευάσματα σοκολάτας αναφέρουν ότι ενδέχεται να περιέχουν ξηρούς καρπούς :wink:

 

νανσυ δεν ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα να μην δεις κανένα σύμπτωμα. Συνηθως έχει προηγηθεί πνιγμονή, δηλ. βλέπεις ότι το παιδί κάνει προσπάθεια να καταπιέι και να αναπνεύσει, το πέρνεις δηλαδή χαμπάρι. Τώρα τι να πω, δεν ξέρω αν μπορεί να διαφύγει η πνιγμονή, δεν το γνωρίζω καθόλου.

Σε εμάς, η κόρη μου πνίγηκε μπροστά στα μάτια μας, την είδαμε που μελάνιασε και αντιδράσαμε αμέσως...στο παίδων μεταφερθήκαμε με ασθενοφόρο απευθείας στα επείγοντα και όλο αυτό το διάστημα, δεν σταματούσε να βήχει, δηλαδή να κάνει αντανακλαστικές κινήσεις ο λαιμός της, σαν να της είχε καθίσει ψαροκόκκαλο...άσε, ούτε να θυμάμαι δεν θέλω...

προσοχή και πάλι προσοχή λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια συγνωμη αν ρωτησω κατι ασχετο αλλα αυτο ισχυει και για τα υγρα? εχω παθει λεμε τωρα γιατι οδικος μου πνιγετε συνεχεια με το γαλα και το νερο.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

παρακαλώ κορίτσια, για να δείτε πόσο σημαντικό είναι να αποφεύγετε τους ξηρούς καρπούς σε μικρή ηλικία, απλώς αναρρωτηθέίτε γιατί τα σκευάσματα σοκολάτας αναφέρουν ότι ενδέχεται να περιέχουν ξηρούς καρπούς :wink:

 

Αυτό νομίζω το γράφουν απαραιτήτως για τους αλλεργικούς...

 

Πάντως, αν βάλετε αμύγδαλα ή καρυδάκια στο μούλτι και γίνουν τρίμμα τότε δεν φαντάζομαι πως θα υπάρχει θέμα πνιγμού. Αλλά, το καλύτερο θα ήταν να το ελέγξετε με τον παιδίατρο σας. Κι εγώ δεν το φανταζόμουν ποτέ πως έπαιζε τέτοιο ενδεχόμενο με τους ξηρούς καρπούς, και να σας πω την αλήθεια ακόμα δεν μπορώ να το δεχτώ εντελώς... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν του δίνω ξηρούς καρπούς,αλλά προχθες που έτρωγε ο άντρας μου φυστίκια του έδωσε,όχι ολόκληρο.Το μασούσε στο στόμα του και σε κάποια στιγμή που κοιτόυσε προς τα πάνω πνίγηκε για λίγο και το έφτυσε από το στόμα.Από τότε δεν έχει τίποτα,όλα φαίνονται ΟΚ.

Λέτε να πήγε κανένα κομματάκι στους πνεύμονες?

Άλλο άγχος θα έχω τώρα!

 

Βρήκα κι αυτές τις πληροφορίες:

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-315-0-0-0.aspx

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου το είχε πει η παιδίατρος ότι είναι πολύ επικίνδυνο. μάλιστα μου είχε πει για πιτσιρίκι που είχε καταπιεί νόμισμα του 1 λεπτού :shock:

και μου είχε πει να προσέχω αν στραβοκαταπιούν...

 

μην σου κανει εντυπωσει γιατο νομιμα του 1 λεπτου γιατι ο γιος μου περσυ τον ιουνιο καταπιε 5λεπτο και 10λεπτο μαζι.περασαμε μεγαλο σοκ μεχρι να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμένα μου το είχε πει η παιδίατρος ότι είναι πολύ επικίνδυνο. μάλιστα μου είχε πει για πιτσιρίκι που είχε καταπιεί νόμισμα του 1 λεπτού :shock:

και μου είχε πει να προσέχω αν στραβοκαταπιούν...

 

μην σου κανει εντυπωσει γιατο νομιμα του 1 λεπτου γιατι ο γιος μου περσυ τον ιουνιο καταπιε 5λεπτο και 10λεπτο μαζι.περασαμε μεγαλο σοκ μεχρι να δουμε τι θα γινει.

 

insert coin to join!

περα απο την πλακα ειχα παρακολουθησει μια συζητηση με μια κοπελα απο νοσοκομειο που αναφεροταν στο τι μπορει να καταπιει ή να βαλει στη μυτη ή τα αυτια ενα παιδι... το τι ειχε δει... το πιο κουφο που μου εμεινε ήταν οτι εβγαλαν απο παδικη μυτουλα φακη η οποια απο την υγρασια της μυτης ειχε βγαλει και φυτρα... :shock:

τα οσπρια εχουν την τιμιτικη τους γενικοτερα...

παντως με τα ξηροκαρπια τον εχω φοβισει απο μικρο και δεν τα πλησιαζει... εβλεπα παιδακια που 2 χρονων ετρωγαν και παθαινα σοκ! εδω εμεις και πνιγομαστε για πλακα με ενα αμυγδαλο ποσο μαλλον το πιτσιρικι...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

οταν περνουσαμε την περιπετεια με τον γιο μου που ειχε καταπιει τα νομισματα οι γιατροι που πηγαιναμε μου ελεγαν πως αυτο που περνουσαμε σε σχεσει με αυτα που βλεπαν τα δικα τους ματια δεν ηταν τιποτε.μου ειπαν για μωρα που καταπιναν ολοκληρες παραμανες ανοιχτες παρακαλω με τα φυλαχτα μαζι,για παιδακια που βαζαν διαφορα στην μυτη τους και παθαιναν μεχρι και μολυνσεις πολυ σοβαρες.τα παιδια μεχρι 6 ετων δεν μπορειτε να φανταστειτε τι μπορουν να κανουν γι¨αυτο τα ματια μας οχι απλως δεκατεσσερα εκατοντεσσερα :P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι πολύ εύκολο ένα παιδί να καταπιεί το οτιδήποτε, θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ωράιο απόγευμα :?:? που είχαμε επισκεφθεί πάλι το αγαπημένο μας παίδων για μια ακτινογραφία στο κεφαλάκι της μικρής μου κόρης αφού τα αγαπημένα μου παιδάκια έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να αλληλοεξοντωθούν, στον προθάλαμο του ακτινολογικού συναντήσαμε δύο μαμάδες που τα παιδάκια τους είχαν καταπιεί το ένα κομματάκια γυαλί από ένα σπασμένο τζάμι παραθύρου και τό άλλο μία ΄πλακέ μπαταρία από ένα παιχνίδι και μάλιστα θα χειρουργούνταν για να βγεί η μπαταρία. Τώρα όσον αφορά εμένα το χειρότερο πρόβλημα που είχα σε αυτήν την κατηγορία ήταν ότι μιά φορά ο μεγάλος μου γιός έβαλε μέσα στο αυτί του μικρού ένα κομμάτι βαμβάκι το οποίο αφαίρεσε η μητέρα μου τουλάχιστον όσο έβλεπε. Αλλά παρέμεινε στο αυτί του παιδιού ένα κομμάτι το οποίο για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα του δημιουργούσε συνεχείς ωτίτιδες και τοο αυτάκι του είχε σχεδόν κλείσει από το κερί καθώς ο οργανισμός προσπαθούσε να επουλώσει την μόλυνση.Το αποτέλεσμα ήταν όταν τον είδε επιτέλους ο ΩΡΛ στό παιδων μου έβαλε χέρι γιατί λέει καθάριζα τα αυτιά του παιδιού με βατονέτα. :o:o:o

Link to comment
Share on other sites

καλά έχω φρικάρει τελείως λέμε... εγώ βάζω του μικρού στην φρουτόκρεμα αλεσμένα τελείως καρύδια.... τώρα θα το κόψω τελείως εννοείται... δεν είχα ιδέα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα οτι οι ξηροί καρποί όπως και το μηλο και κάποια άλλα είναι εύκολο να προκαλέσουν πνιγμό αλλά νόμιζα οτι αν δεν γίνει τίποτα εκείνη τη στιγμή τότε πάει πέρασε. Εσείς τώρα μου λέτε οτι μπορεί να βήξει να το ξεπεράσει και να μην τελειώσουν όλα αλλά να μείνει στον πνεύμονα. Παλαιότερα 5 μήνες πριν της είχαμε δώσει αμυγδαλακια από τις δικές μας αμυγδαλιές και είχε ξετρελαθεί. Δεν στραβοκαταπιε ευτυχώς κανένα. Την προηγούμενη βδομάδα της έδωσα εγώ 10-15 σποράκια άσπρα καθαρισμένα και μαλακά. Ευτυχώς και πάλι δεν στραβοκαταπιε αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ την περίπτωση να ξεμείνει κάτι στα πνευμόνια. Σκέφτηκα οτι είναι πολύ μικρά τα κομματάκια και οτι δεν πρόκειται να πνιγεί. Και οτι αν ακόμα στραβοκαταπιεί είχα έτοιμο νεράκι θα βήξει και όλα οκ. Τώρα τα είδα όλα γιατί αν κάτι τύχαινε θα πέθαινα από το άγχος και τις τύψεις μου. Στην τελική και η μεγάλη μου 4 χρονών είναι μόνο και έχει και αυτή κίνδυνο. Το μέχρι 6 χρονών δεν το κατάλαβα. Μετά στα 7 για παράδειγμα δεν υπάρχει φόβος? Ή απλά μειώνεται κατά πολύ… την φλεγμονή την παθαίνουν συγκεκριμένα από τους ξηρούς καρπούς ή αν στραβοκαταπιούν και κάτι άλλο?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ουτε μηλο δεν του δινω κανονικα ακομα... στον τριφτη και πολυ καλα ξυσμενο! αν δω και του δωσουν ετσι -πχ πεθερα- κανω σαν υστερικη... "ελα μωρε ειναι μαλακο, λιγο, μην το ζηλευει..." ναι καλα... ας το ζηλευει... βρε φυλαγε τα ρουχα σου! ουτε ξηροκαρπια, ουτε μηλο φετες, ουτε τσιχλες, ουτε καραμελες σκληρες... προτιμαμε τα ζελεδακια...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγω ουτε μηλο δεν του δινω κανονικα ακομα... στον τριφτη και πολυ καλα ξυσμενο! αν δω και του δωσουν ετσι -πχ πεθερα- κανω σαν υστερικη... "ελα μωρε ειναι μαλακο, λιγο, μην το ζηλευει..." ναι καλα... ας το ζηλευει... βρε φυλαγε τα ρουχα σου! ουτε ξηροκαρπια, ουτε μηλο φετες, ουτε τσιχλες, ουτε καραμελες σκληρες... προτιμαμε τα ζελεδακια...

 

και εγώ, είμαι πολύ επιφυλακτική στο μήλο και στο καρότο.

 

 

Το μέχρι 6 χρονών δεν το κατάλαβα. Μετά στα 7 για παράδειγμα δεν υπάρχει φόβος? Ή απλά μειώνεται κατά πολύ…

 

υπάρχει βεβαίως, αλλά θεωρούμε ότι έχει ωριμάσει το καταποτικό και μασητικό του σύστημα και πως είναι πκιο συγκεντρωμένα όταν τρώνε.

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θέλω να παρεξηγηθεί η σκέψη μου το λέω .... μήπως είμαστε -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- λιγάκι υπερβολικές :?::?::?: είπαμε οτι πρέπει να προσέχουμε τα βασικά αλλά .... "παν μετρον άριστο"

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θέλω να παρεξηγηθεί η σκέψη μου το λέω .... μήπως είμαστε -βάζω και τον εαυτό μου μέσα- λιγάκι υπερβολικές :?::?::?: είπαμε οτι πρέπει να προσέχουμε τα βασικά αλλά .... "παν μετρον άριστο"

 

Όχι. Δεν είμαστε υπερβολικές καθόλου.

Οι ξηροί καρποί όντως απαγορεύονται δια ροπάλου κάτω των 6 ετών.

Παιδάκι οικογενειακών μας φίλων είχε πνιγεί από κοματάκι μήλο...

Έχουν καιρό τα παιδιά μας να φάνε ότι θέλουν. Δεν θα πάθουν τίποτα αν δεν τα τρώνε από τώρα. Μια στιγμή αρκεί να γίνει το κακό.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ήξερα από την μαμά μου... θεωρούσα δεδομένο ότι και όλοι οι άλλοι τα γνώριζαν... για τα ξηροκάρπια, τα μήλα και τα σουσάμια... :?:? μου κάνει εντύπωση... ξέρουμε πόσα χιλιοστά πρέπει να 'ναι το μηριαίο οστό στην 30η εβδομάδα κύησης και δεν ξέρουμε τα βασικά (για μένα βασικά είναι...) :?:?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

maryp εχεις δικιο αυτα τα ξερουμε απο την μαναδες μας,εγω ομως δεν ηξερα οτι δημιουργει φλεγμονη στον πνευμονα ενα στραβοκαταπημα,ηξερα οτι δεν κανει να της δινω,αλλα επειδη ημουν σιγουρη οτι ξερει να μασαει παντα της εδινα να τα τρωει μπροστα μου.

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ουτε καν θα μπορουσα να το φανταστω

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα-καλα εχω πανικοβληθει-μονο με ακτινογραφια φαινεται εαν υπαρχει κατι στα πνευμονια;Περα απο το βηχα ποια αλλα ειναι τα συμπτωματα βρε κοριτσια,μπερδευτηκα..

mamata

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

 

Θα σας διηγηθώ λοιπόν τι συνέβη σε εμάς και πως τρέχουμε εδώ και ενάμιση μήνα.

 

Στις αρχές Ιανουαρίου, ο μικρούλης μου που είναι δυο ετών ζητούσε επίμονα να φάει αμύγδαλο. Η παιδίατρος μου είχε απαγορέψει ρητά να δώσω ξηρό καρπό στο παιδί πριν τα πέντε του χρόνια, αλλά η βλακεία μου και η υπερβολική σιγουριά υπερίσχυσαν. Ξέρω, βλέπετε, πρώτες βοήθειες και σκεφτόμουν ότι αν πνιγόταν θα μπορούσα να το χειριστώ το πράγμα.

 

Ο μικρός φυσικά στραβοκατάπιε κι εγώ τον γύρισα ανάποδα στο γόνατό μου και τον χτυπούσα στην πλάτη, με αποτέλεσμα ο μικρός να κάνει εμετό. Ο εμετός είναι - πληροφοριακά - ο καλύτερος μεταφορέας ξένων σωματιδίων στους βρόγχους. Μόλις άρχιζε μια περιπέτεια που δεν έχει ακόμα τελειώσει.

 

Την επόμενη ημέρα, κι αφού ο μικρός έβηχε συνεχώς, ανέβασε και πυρετό. Υποψιασμένη έτρεξα στο Παίδων. Από την ακτινογραφία δε φάνηκε τίποτε. Ο μικρός ήταν ήδη κρυωμένος και η εικόνα του έδειχνε απλή βρογχίτιδα. Οταν ξαναανέβασε πυρετό, τον ξανατρέξαμε στο Παίδων και πλέον του έγινε εισαγωγή. Με ακτινοσκόπηση διαπιστώθηκε ξένο σώμα στους πνεύμονες και φυσικά του έγινε βρογχοσκόπηση (απομάκρυνση ξένου σώματος με βρογχοσκόπιο που μπαίνει από τη μύτη, πράγμα που προϋποθέτει ολική αναισθησία), η οποία δεν ήταν πλήρως επιτυχημένη, δεδομένου ότι ο μικρός είχε μασήσει το αμύγδαλο και τα κομματάκια είχαν διασπαρθεί στους πνεύμονες, άρα έμειναν υπολείμματα. Μετά από πολλές περιπέτειες που δεν είναι του παρόντος κι αφού επισκευθήκαμε πολλούς ειδικούς και "ειδικούς", κι αφού το παιδί μας έκανε δυο πνευμονίες λόγω λοίμωξης, ετοιμαζόμαστε για τη δεύτερή μας βρογχοσκόπηση, πάλι στο Παίδων (η δεύτερη ήταν να γίνει άμεσα, αλλά εγώ φρικαρισμένη με την προοπτική δεύτερης επέμβασης στο καπάκι και πιστεύοντας ότι ο μικρός θα απέβαλλε φυσικά τα εκκρίμματα με το βήχα - και με τη βοήθεια του Αγίου Πνεύματος - το είχα πάρει απ΄το νοσοκομείο και είχαμε φύγει...).

 

Συμπερασματικά κι επειδή έχουμε υποφέρει όλοι πολύ από αυτή τη διαδικασία, θα ήθελα να σας μεταφέρω τα εξής:

 

ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ξηρούς καρπούς στα παιδιά σας μέχρι την ηλικία των πέντε - έξι. Ούτε ολόκληρους, ούτε σε κομμάτια. Για αλεσμένους δεν έχω άποψη. Και να μασηθούν αρχικά, τα μικρά παιδάκια δεν έχουν ανεπτυγμένη οδοντοφυία για να τα μασήσουν και, σε περίπτωση εισρόφησης, τα κομματάκια θα διασκορπισθούν στους πνεύμονες και θα είναι υπερβολικά δύσκολο να αφαιρεθούν όλα με τη βρογχοσκόπηση. Κι αν μείνει έστω και ένα, θα δημιουργήσει πνευμονία. Εάν μάλιστα τα κομματάκια είναι υπερβολικά μικρά, μπορεί να πάνε στους πλάγιους βρόγχους και να μη βγουν ποτέ...

 

ΟΙ ΞΗΡΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΩΝΤΑΙ από τον οργανισμό. Ισα ίσα που απελευθερώνουν έλαια και δημιουργούν ερεθισμούς και λοιμώξεις στα πνευμόνια. Μπορούν να βγουν με το βήχα, αλλά είναι μια υπεραισιόδοξη θεώρηση των πραγμάτων που στην περίπτωσή μας διαψεύσθηκε...

 

ΜΗΝ έχετε υπερβολική σιγουριά στις δεξιότητές σας και στις σωστικές σας ικανότητες. Μην εκθέτετε τα παιδιά σας σε κινδύνους. Θα τραβάτε τα μαλλιά σας μετά και θα έχετε τύψεις, όπως έχω εγώ τώρα.

 

ΕΧΕΤΕ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ψάξετε μόνοι σας πως να χειριστείτε το θέμα, αλλά οι θεράποντες γιατροί έχουν την τελευταία κουβέντα. Το μόνο κακό του Παίδων είναι ότι οι γιατροί του Παίδων, ενώ είναι οι πλέον εξειδικευμένοι και σχετικοί - δηλαδή εάν, χτύπα ξύλο, σας συμβεί κάτι τέτοιο, πηγαίνετε Παίδων και μόνο Παίδων - δεν μπαίνουν στον κόπο να εξηγήσουν εξαρχής όλες τις παραμέτρους στους γονείς. Κι εμείς πήγαμε σε άλλους που μας έλεγαν αυτά που θέλαμε ν΄ακούσουμε που όμως διαψεύσθηκαν...Η ιατρική είναι ιστορικό, απεικονιστικές εξετάσεις και γεγονότα, δεν είναι υποθέσεις και θεωρίες...

 

Εάν κάποιος/α χρειάζεται κάτι από εμένα, αναφορικά με καλούς παιδοπνευμονολόγους ή περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εισρόφηση, με χαρά να τις δώσω. Δε θα ήθελα ποτέ κανείς να υποφέρει όσο εμείς. Στην περίπτωση αυτή η πρόληψη είναι το Α και το Ω.

Link to comment
Share on other sites

Έμεινα με το στόμα ανοιχτό με αυτά που διάβασα.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες το πρόβλημα σας και ακόμα πιο πολυ για την προειδοποίηση σχετικά με τους ξηρούς καρπούς. Απο ΄δω και περα θα έχω τον νου μου.

 

Αγωνιώ όμως να μάθω για την εξέλιξη της δικής σας περιπέτειας και αν είναι καλά το παιδάκι σου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί είναι καλά διότι καλύπτεται με αντιβίωση. Ξέρουμε όμως ότι με τη διακοπή της, δυο μέρες μετά θα ανεβάσει πυρετό, πυρετό που οφείλεται σε λοίμωξη των πνευμόνων λόγω του ξένου σώματος (πνευμονία από εισρόφηση). Δυστυχώς παίρνει αντιβίωση σχεδόν συνέχεια εδώ κι ενάμιση μήνα.

 

Την Τρίτη μπαίνει, καλώς εχόντων των πραγμάτων για τη δεύτερή του βρογχοσκόπηση. Δεν ξέρουμε ακόμα πως θα εξελιχθεί και τι θα βρουν. Σ΄ευχαριστώ πολύ elemaxi για τη συμπαράσταση! Μακάρι να είμαστε όλοι λίγο περισσότερο υποψιασμένοι για να μην έχουμε μετά τέτοιες περιπέτειες που ταλαιπωρούν τόσο τα παιδιά μας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...