Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

καλυτερα κανε το γνωστο στα πολυ πολυ κοντινα σου ατομα, να τους το θυμιζεις συχνα οσο μακαβριο αν φαινεται ωστε να τους απουπωθει καλα κ να το θυμηθουν ανα πασα στιγμη....κ μην το δημοσιοποιεις ιδιαιτερα. σε καμμια περιπτωση δεν σου προτεινω να γραφτεις στην λιστα δωρητων.

εχουν ακουστει πολλα.....

μπραβο για την σκεψη σου αν κ σου ευχομαι ποτε να μην χρειαστει να γινει πραξη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απλα αυτο που με κανει να το σκεφτω να γινω ειναι οτι πρωτον και να το πω πχ στα δικα μου ατομα (εκτος του αντρα μου) δε προκειτε να το δεχτουν. ειναι παλια μυαλα σε τετοια..αλλα ειναι και το αλλο. αν ερθει μια τετοια ωρα νομιζω πως κατι τετοιο πρεπει να γινει αμεσα οποτε ο χ δικος σου ακομα και να το ξερει δε θα χει την ψυχολογια να το θυμηθει, να το σκεφτει και να το αποφασισει κιολας. Εχω ακουσει οτι αν εισαι. εχεις κατι μαζι σου.. δε ξερω τι ακριβως ισως μια καρτα ειδικη η κατι αλλο που να λεει οτι εισαι δοτης. οποτε φανταζομαι οτι ολα γινοντε με πιο γρηγορες διαδικασιες και ισως χρειαζετε απλα η ενημερωση στον χ συγγενη.

Μιλαω τελειως υποθετικα γιατι δεν εχω ιδεα τι και πως γινοντε αυτα,γιαυτο και ρωταω βεβαια. Επισης ανεφερα παραπανω για τον συζηγο γιατι το συζηταμε καιθαθελε και κεινος να γινει. εχουμε πει πολλα τετοια. Ειναι πολυ σοβαρα και απτα ''ασχημα'' πραγματα στη ζωη αλλα προτιμω νατα βλεπω λιγο πιο... ρεαλιστικα. Και ειδικα σε αυτο μακαρι να μπορουσα να βοηθησω καποιον αν χρειαζοταν. ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ....ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

απλα αυτο που με κανει να το σκεφτω να γινω ειναι οτι πρωτον και να το πω πχ στα δικα μου ατομα (εκτος του αντρα μου) δε προκειτε να το δεχτουν. ειναι παλια μυαλα σε τετοια..αλλα ειναι και το αλλο. αν ερθει μια τετοια ωρα νομιζω πως κατι τετοιο πρεπει να γινει αμεσα οποτε ο χ δικος σου ακομα και να το ξερει δε θα χει την ψυχολογια να το θυμηθει, να το σκεφτει και να το αποφασισει κιολας. Εχω ακουσει οτι αν εισαι. εχεις κατι μαζι σου.. δε ξερω τι ακριβως ισως μια καρτα ειδικη η κατι αλλο που να λεει οτι εισαι δοτης. οποτε φανταζομαι οτι ολα γινοντε με πιο γρηγορες διαδικασιες και ισως χρειαζετε απλα η ενημερωση στον χ συγγενη.

Μιλαω τελειως υποθετικα γιατι δεν εχω ιδεα τι και πως γινοντε αυτα,γιαυτο και ρωταω βεβαια. Επισης ανεφερα παραπανω για τον συζηγο γιατι το συζηταμε καιθαθελε και κεινος να γινει. εχουμε πει πολλα τετοια. Ειναι πολυ σοβαρα και απτα ''ασχημα'' πραγματα στη ζωη αλλα προτιμω νατα βλεπω λιγο πιο... ρεαλιστικα. Και ειδικα σε αυτο μακαρι να μπορουσα να βοηθησω καποιον αν χρειαζοταν. ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ ΑΛΛΑ....ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ

 

ο αντρας σου πιστευω ειναι αρκετο να το γνωριζει. αραγε ποσοι ειναι γραμμενοι σε αυτην την λιστα?κ ποιοι εχουν προσβαση σε αυτην? :confused:

εγω φροντιζω να τους το φρεσκαρω συχνα στο μυαλο.:!: κριμα θα ειναι τετοιο κορμι να παει στα αζητητα...:lol::lol::lol:

τους λεω κ αλλα κουλα οπως πως θελω να γινει η κηδεια μου. δεν θελω μαυρα κ δραματα ουτε μνημοσυνα κ αηδιες.χαλαρα πραγματα σαν παρτυ αποχαιρετισμου ενα πραγμα....με μουσικουλα που θα γουσταρα, αν μπορουσα να την ακουσω, (ισως κ να μπορω ποιος ξερει..?):lol::lol:

την μανα μου να δεις που της σηκωνεται η τριχα!!

κοριτσακι συγνωμη που το εριξα στο χαβαλε αλλα μην σκιαχτουν βραδυατικα κ τα υπολοιπα κοριτσακια που ισως μας διαβασουν.:mrgreen:

εξαλλου ολοι μας σε ενα κουτακι θα καταληξουμε. ας ειναι με στυλ.

οσο για τα οργανα μας, ευχομαι να τα χαιρεται το κορμι μας μεχρι τα 100 και μετα ας τα παρει ο παλιατζης...:wink::wink:

αστεια -σοβαρα αυτη ειναι η γνωμη μου .

ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ κ μονο η σκεψη ευχη μου να μην γινει ΠΟΤΕ πραξη.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

αχ... με την ευκαιρια που μετεφεραν οι συντονιστες εδω τοθεμα μου (δεν τοχα προσεξει οτι υπηρχε) να πω κατι που διαβασα και με προβληματισε. Ειμαι ακομα σιγουρη οτι θελω.μαλιστα μπηκα και στη σελιδα του εομ και τη διαβασα ολη. οκ ολα καλα. ΑΛΛΑ..... με ανησυχησε η περιπτωση που...ειπαν κατι. οτι δηλ εχει και περιπτωσεις που γινοντε αλλα επειδη εισαι δωρητης στα νοσοκομεια. και ειδικα για την ελλαδα τιποτα δεν εμπιστευομαι... δικια μου αποψη φυσικα. Ειναι το μονο που κολαω. αλλιωςθαχα κιολας στειλει την αιτηση! Τοχω πει και σιγουρα θα το λεω συνεχεια στον αντρα μου και στη μητερα μου. θα το σκεφτω και θα το ψαξω λιγο ακομα. Η αποφαση μου δεν αλλαζει με τιποτα γιατη δωρεα. το θεμα ειναι αν την κανω την αιτηση καιχω καρτα η αν μεινω απλα στην ενημερωση των δικων μου ανθρωπων

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θελω να αξιοποιηθεί αυτό το θεσπέσιο σώμα και όποιο όργανο θα έχει μείνει αναλοίωτο όταν "φύγω". Αλλά δεν πρόκειται να γραφτώ σε καμια λίστα γιατί δεν εμπιστεύομαι τα χέρια που μπορεί να πέσει! Το γνωρίζουν οι δικοί μου άνθρωποι και φροντίζω γενικά να το λέω σε όλους όσους πιθανόν να βρεθούν κοντά μου εκείνη την ώρα... νομίζω είναι αρκετό. Όπως επίσης τους έχω πει πως αν δεν γίνει δωρεά σώματος να με κάψουν αλλιώς θα τους στοιχειώσω και θα τους στέλνω όνειρα με σκουλήκια :P

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θελω να αξιοποιηθεί αυτό το θεσπέσιο σώμα και όποιο όργανο θα έχει μείνει αναλοίωτο όταν "φύγω". Αλλά δεν πρόκειται να γραφτώ σε καμια λίστα γιατί δεν εμπιστεύομαι τα χέρια που μπορεί να πέσει! Το γνωρίζουν οι δικοί μου άνθρωποι και φροντίζω γενικά να το λέω σε όλους όσους πιθανόν να βρεθούν κοντά μου εκείνη την ώρα... νομίζω είναι αρκετό. Όπως επίσης τους έχω πει πως αν δεν γίνει δωρεά σώματος να με κάψουν αλλιώς θα τους στοιχειώσω και θα τους στέλνω όνειρα με σκουλήκια :P
\

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Α! οχι κ να με καψουνε! μεχρι κ συνολακι σκεφτομαι να αγορασω μην μου παρουν κανενα χρωμα μπεζ πεθαμενατζι κ με χλωμιαζει...!!:wink:;-):wink:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

δεν θες να μπούμε σε αυτή την μακάβρια αντιπαράθεση πίστεψέ με... μπορώ να γίνω πολύ παραστατική :P να σου θυμήσω όμως πως το σπιτάκι που θα σε βάλουνε με το συνολάκι θα μείνει ανοικτό πόσο; μία ώρα; άντε στην χειρότερη 24 ώρες αν θέλουν να κρατήσουν τα ήθη και τα έθιμα... μετά; το μετά είναι το θέμα μας!

 

Κάψιμο λέμε και αν δεν θέλουν να κρατήσουν την στάχτη να με κάνουν λίπασμα στις γλάστρες μας ή να με ρίξουν στη θάλασσα να κάνω επιτέλους τις καταδύσεις που ονειρεύομαι :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα κανε το γνωστο στα πολυ πολυ κοντινα σου ατομα, να τους το θυμιζεις συχνα οσο μακαβριο αν φαινεται ωστε να τους απουπωθει καλα κ να το θυμηθουν ανα πασα στιγμη....κ μην το δημοσιοποιεις ιδιαιτερα. σε καμμια περιπτωση δεν σου προτεινω να γραφτεις στην λιστα δωρητων.

εχουν ακουστει πολλα.....

μπραβο για την σκεψη σου αν κ σου ευχομαι ποτε να μην χρειαστει να γινει πραξη.

 

τι ειναι αυτα τα πολλα που εχουν ακουστει ?

Link to comment
Share on other sites

δεν θες να μπούμε σε αυτή την μακάβρια αντιπαράθεση πίστεψέ με... μπορώ να γίνω πολύ παραστατική :P να σου θυμήσω όμως πως το σπιτάκι που θα σε βάλουνε με το συνολάκι θα μείνει ανοικτό πόσο; μία ώρα; άντε στην χειρότερη 24 ώρες αν θέλουν να κρατήσουν τα ήθη και τα έθιμα... μετά; το μετά είναι το θέμα μας!

 

Κάψιμο λέμε και αν δεν θέλουν να κρατήσουν την στάχτη να με κάνουν λίπασμα στις γλάστρες μας ή να με ρίξουν στη θάλασσα να κάνω επιτέλους τις καταδύσεις που ονειρεύομαι :D

 

επιμενω στο συνολακι, η τελευταια μου φορα θα ειναι, να φυγω απεριποιητη..??:lol::wink:

εξαλου το μετα ποιος το ξερει? κ ΑΝ λεω ΑΝ υπαρχει καμμια δεξιωση υποδοχης για τον αλλο κοσμο, να παω ετσι απλα ντυμενη??!!!!

οχι οχι, το εχω αποφασισει θα φυγω με στυλ...

εσυ καλες βουτιες κ καλο ψαρεμα! :-P αλλα για σκεψου να βρεθουμε στο ιδιο μερος κ εγω να ειμαι στην τριχα κ εσυ μες στις σταχτες......:mrgreen::mrgreen:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ειναι αυτα τα πολλα που εχουν ακουστει ?

 

αν διαβασεις τις προηγουμενες ανφορες θα καταλαβεις...:-)

εν συντομια μπορει να σε σταμπαρουν κ να κατασκευασουν ατυχηματα...

ή να μην σε προσεξουν οπωσ πρεπει σε μια εχγειρηση που μπορει ν χρειαστεις...κτλ.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρέθηκα σε μια παρέα τις προάλλες

όπου είχαμε ανοίξει αυτή την συζήτηση.

 

Ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις:

 

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

 

NAI?

 

OXI ?

 

IΣΩΣ? (ποιοi είναι οι ενδοιασμοί σας?)

 

ΥΓ: Δεν θα ήθελα να πω ακόμα τη δική μου άποψη

για να μην σας επηρεάσω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σαφώς... Δε με ενδιαφέρει τι θα γίνει το σώμα μου όταν εγώ πεθάνω..

Δεν περιορίζομαι από θρησκείες γιατί δεν πιστεύω... Οπότε αφού θα πάει χαμένο το σώμα μου, μακάρι να χρησιμοποιηθεί..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα μαλλον δε θα το κανα.ισως ακουστει λιγο χαζο αλλα πστευω πως μετα απο μια τετοια ενεργεια κατι κακο θα μου συμβει..ασε που δεν ξερω κατα ποσο μυστικα μενουν τα ονοματα των δωτων και ετσι ισως αρχισω να φοβαμαι και για την ασφαλεια μου..υπερβολικη το ξερω,αλλα ετσι ειμαι:oops:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα μαλλον δε θα το κανα.ισως ακουστει λιγο χαζο αλλα πστευω πως μετα απο μια τετοια ενεργεια κατι κακο θα μου συμβει..ασε που δεν ξερω κατα ποσο μυστικα μενουν τα ονοματα των δωτων και ετσι ισως αρχισω να φοβαμαι και για την ασφαλεια μου..υπερβολικη το ξερω,αλλα ετσι ειμαι:oops:

Γέλασα πολύ με αυτό... Αφού θα έχεις πεθάνει, τι πιο κακό???:-D

Παρακάτω βέβαια κατάλαβα τι εννοείς..

Δε χρειάζεται να το δηλώσεις.. Ούτως ή άλλως η οικογένειά σου θα αποφασίσει όταν έρθει εκείνη η ώρα. Αν η οικογένεια δεν θέλει, δε γίνεται τίποτα.

Εμένα απ'το λίγο που με ξέρουν οι δικοί μου:lol:, ξέρουν τι θα ήθελα εγώ... Το τι όμως θα κάνουν τελικά δεν το ξέρω..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέλασα πολύ με αυτό... Αφού θα έχεις πεθάνει, τι πιο κακό???:-D

Παρακάτω βέβαια κατάλαβα τι εννοείς..

Δε χρειάζεται να το δηλώσεις.. Ούτως ή άλλως η οικογένειά σου θα αποφασίσει όταν έρθει εκείνη η ώρα. Αν η οικογένεια δεν θέλει, δε γίνεται τίποτα.

Εμένα απ'το λίγο που με ξέρουν οι δικοί μου:lol:, ξέρουν τι θα ήθελα εγώ... Το τι όμως θα κάνουν τελικά δεν το ξέρω..

χαχαχα!!!δεν εννοουσα αυτο:Pλεω σε περιπτωση που δηλωσω πως θελω να γινω δωρητης (οσο ειμαι ακομα στη ζωη )κατι κακο θα μου συμβει

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το εχω σκεφτει πολλες φορες αλλα μαλλον δε θα το κανα.ισως ακουστει λιγο χαζο αλλα πστευω πως μετα απο μια τετοια ενεργεια κατι κακο θα μου συμβει..ασε που δεν ξερω κατα ποσο μυστικα μενουν τα ονοματα των δωτων και ετσι ισως αρχισω να φοβαμαι και για την ασφαλεια μου..υπερβολικη το ξερω,αλλα ετσι ειμαι:oops:

 

συμφωνω μαζι σου αλλα οχι τοσο πολυ που θα φοβομουν μην παθω κατι αλλα σκεφτομαι καμια φορα πως αν παθω κατι καποια στιγμη ισως δεν θα προσπαθησουν τοσο πολυ να σωσουν την ζωη μου οι γιατροι στην περιπτωση που θα ημουν δωριτης,επειδη αποσο ξερουμε εχουμε μεγαλη ελειψη οργανων και υπαρχουν πολλες λιστες ... εχω ακουσει αρκετες περιπτωσεις που σε περιπτωσεις κωματος του ασθενη αν ειναι δωριτης... δεν περιμενουν πολυ μεχρι να συνελθει και προχωρανε στην αφαιρεση των αργανων με την αιτιλογια οτι δεν θα συνελθει ποτε...και οπως ολοι μας φανταζομαι εχουμε ακουσει πολλες περιπτωσεις απο γιατρους οτι δεν θα συνελθει και μετα απο μηνες χρονια να επανακτουν τις αισθησεις τους....οποτε σιγουρα θελω μεσα μου πολυ να ειμαι δοριτης γιατι οταν πεθανω θα μου ειναι αχρηστα σιγουρα και θα τα φανε τα σκουλικια.... φυσικα θα ηθελα να πανε σενα ατομο που θα του σωσουν την ζωη....αλλα με κραταει αυτο το αν παθω κατι που ειναι η εγγυηση οτι θα δεν θα πεθανω πριν την ωρα μου για το λογο αυτο και μονο....:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

ναι αν θα μπορουσα να βοηθησω ανθρωπους να ζησουν...εκτος απο τα ματια μου...8 μυωπια και εναμιση αστιγματισμος...ουτε ελεφαντα στα δυο μετρα δεν βλεπεις!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται το εχω πει στον αντρα μου ηδη και αυτος σε εμενα. Υπαρχουν εκατομμυρια ανθρωποι που εχουν αναγκη μοσχευματα για να ζησουν. Αν εγω εχω τελειωσει ας σωθει κανενας Χριστιανος. Θα ειναι σαν να παιρνω ζωη ξανα αφου θα χαρισω την ζωη σε καποιον αλλο συνανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια που έχασα τον πατέρα μου. Θυμάμαι ότι δεν μπορούσα να το πιστέψω... Περνούσαν οι ώρες και έλπιζα ότι κάτι έγινε λάθος και μπορεί να ξυπνούσε τελικά.

 

Τον ξενυχτύσαμε τη νύχτα και καθόμουν κοντά του και περνούσε η τρελή ιδέα από το μυαλό μου μήπως να ήταν νεκροφάνεια και προσπαθούσα να δω μήπως κουνηθεί κάποιο μέλος του.

 

Μην πω άλλα, ακόμα έχω αμφιβολίες, αν έγιναν όλα όσα πρέπει για να σωθεί, όσο ζούσε. Ξέρω ότι είναι παράλογες οι σκέψεις μου, αλλά από την άλλη είναι δύσκολο το ανθρώπινο μυαλό να αποδεχτεί το θάνατο ενός τόσο αγαπημένου του προσώπου.

 

Όσο και να συμφωνώ με την δωρεά οργάνων στο μυαλό μου, στην καρδιά μου θα μου ήταν αδύνατο να δεχτώ να κάνω κάτι τέτοιο για ένα αγαπημένο μου πρόσωπο...Υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν και είναι αξιέπαινοι γι' αυτό, εγώ που έζησα τον χαμό δεν θα είχα τη δύναμη να το κάνω σε καμιά περίπτωση.

 

Για τους δικούς μου, σε περίπτωση που έφευγα εγώ, δεν ξέρω. Έχω τα παιδιά μου και δεν ξέρω ίσως να ήταν πολύ σκληρό γι' αυτά να τα υποβάλλω σε κάτι τέτοιο.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

ναι αν θα μπορουσα να βοηθησω ανθρωπους να ζησουν...εκτος απο τα ματια μου...8 μυωπια και εναμιση αστιγματισμος...ουτε ελεφαντα στα δυο μετρα δεν βλεπεις!:mrgreen:

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καπου εδω ισως και στις προηγουμενες σελιδες ειχα γραψει το ιδιο. ειμουν ετοιμη να δηλωσω και γω για να γινω. (και ακομα ειμαι πανετοιμη να το κανω) αλλα αυτα που ακουμε που γινοντε στα νοσοκομεια οι τουλαχιστον οι φημες που κυκλοφορουν με δυσκολευουν λιγο. εχω ηδη πει βεβαια στα πολυ δικα μου ατομα οτι ετσι και αλλιως αν συμβει κατι να πουν την επιθυμια μου αλλα για να γινω τωρα ξερω γω.... αλλοι παλι μου λενε οτι ειναι υπερβολες. Με την ιδια λογικη αν παθω κατι και πεσω σε κανα τετοιο κυκλωμα παλι θα μπορουν να κανουν κατι...... ειμαι λιγο μπερδεμενη.. ας μας πει μια κοπελα που ειναι ηδη δηλωμενη κανονικα. αν ας πουμε επαθε κατι πηγε στο νοσοκομειο και εμαθαν οτι ειναι δοτης. τι αντιμετωπιση ειχε? ( χαζο βεβαια σαν ερωτηση γιατι αμα δεν ειχε καλη αντοιμετωπιση δε θα μπορουσε να απαντησει εδω τωρα..)χαχαχα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής, αποτελεί την ύψιστη μορφή εθελοντικής προσφοράς και αλτρουισμού. Δεν έχω ούτε μια αναστολή να δωρίσω όλα μου τα όργανα φεύγοντας απο τη ζωή, προκειμένου να προσφέρω σε κάποιους συνανθρώπους μου τη λύτρωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...