Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Ο ΕΟΜ αντιτάχθηκε εξ αιτίας της κακής δημοσιότητας που πήρε το ζήτημα. Η «νομική» άποψη που λέει ο ΕΟΜ είναι ασυναρτησίες, καθώς και πριν και μετά ΗΤΑΝ εικαζόμενης συναίνεσης, και μάλιστα πριν χωρίς opt out.

 

 

Εάν νομική άποψη που λέει εδώ ο ΕΟΜ είναι ασυναρτησίες ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ, τότε να μου επιτρέψεις να ΜΗΝ πάιρνω στα σοβαρά τον ΕΟΜ πουθενά αλλού.

 

Από που και ως πού είναι χρυσαυγίτηκη (πάει με όλα πλέον ο χαρακτηρισμός ε; ) άποψη να μαζευτούν οι δότες και να πουν που θέλουν να πάνε τα όργανα τους μετά το θάνατο τους. Μα τι λέμε, πάμε καλά; για τα όργανα ΤΟΥΣ μιλάμε!

 

Χρυσαυγίτητικη την χαρακτήρισα υπο την έννοια ότι έχει την ίδια θεωρία με τους ΧΑίτες. Αίμα από 'Ελληνες ΜΟΝΟ στους Έλληνες (π.χ.)

Και πλήρως αντίθετη με την ιατρική, αλλά αυτό το ξέρεις καλύτερα από μένα.

Από τη στιγμή που γίνεσαι αιμοδότης ΔΕΝ καθορίζεις εσύ αν θα πάει το αίμα σου σε αιμοδότη ή όχι, σε Πακιστανό ή όχι. Το αίμα και τα όργανα πάνε εκεί που υπάρχει προτεραιότητα. THE END.

 

By the way...ο άντρας μου μπήκε χειρουργείο και δεν είχε φέρει κανένας συγγενείς του αίμα. Δηλαδή οι άποροι και αυτοί που δεν έχουν κανένα φίλο, συγγενή αιμοδότη τι κάνουν, πεθαίνουν?

 

Εφόσον η θρησκεία το απαγορεύει να δίνει όργανα κάποιος, φαντάζομαι θα του απαγορεύει και να παίρνει.

 

Σωστότατο. Οπότε φαντάσου έναν τέτοιο άνθρωπο να μην έχει συγγενείς και να μην έχει υπογράψει δήλωση άρνησης.

 

και όσο για τις αντιδράσεις μου (του 5χρονου λέω) σε παραμπέμπω στις απόψεις του ΕΟΜ :

 

Τα μέλη του ΕΟΜ επισημαίνουν ακόμη στην ανακοίνωσή τους "ότι η αύξηση των μεταμοσχεύσεων, που αποτελεί το κύριο μέλημα του οργανισμού, μπορεί να επιτευχθεί μόνο με την ενίσχυση του και των δομών που στηρίζουν τη μεταμόσχευση στο πλαίσιο του Εθνικού Συστήματος Υγείας".

 

Ουπς sorry ξέχασα ο ΕΟΜ λέει ασυναρτησίες:-P

 

PS: Σου διαφεύγει συνεχώς το γεγονός ότι είμαι σύμφωνη με την δωρεά οργάνων, γιατί άραγε?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Harlow επίσης είναι χρυσαυγήτικο να περπατάς με 2 πόδια, καθώς έτσι κάνουν και τα μέλη της χ.α.

 

μπορείς να κρίνεις αν θέλεις την ιατρική ειδικότητα κάποιου από το αν είναι καλός στις δημόσιες σχέσεις, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Harlow επίσης είναι χρυσαυγήτικο να περπατάς με 2 πόδια, καθώς έτσι κάνουν και τα μέλη της χ.α.

 

Επίσης απάντηση 5χρονου.:P:p

 

 

μπορείς να κρίνεις αν θέλεις την ιατρική ειδικότητα κάποιου από το αν είναι καλός στις δημόσιες σχέσεις, κανένα πρόβλημα.

 

Όπου σε συμφέρει μας αναφέρεις τον ΕΟΜ, όπου δεν σου αρέσει να μην τους παίρνουμε στα σοβαρά.

Αποφάσισε ρε άνθρωπε:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Είναι γενίκευση του επιχειρήματος σου που συνοψίζεται πως οτιδήποτε χρησιμοποιείται από μια συγκεκριμένη πολιτική παράταξη πρέπει αυτομάτως να παύει να χρησιμοποιείται από όλους τους υπόλοιπους. έλα να μπουσουλάμε τώρα. :)

 

Δεν έχω αντίληψη άσπρου μαύρου για οτιδήποτε, τύπου η είναι καλός σε όλα η το απορρίπτουμε. Δεν επικαλέστηκα τον ΕΟΜ από όσο θυμάμαι. Όπως είδες ήμουν πολύ συγκεκριμένος, αναφέρθηκα στη νομική άποψη, η οποία αντιγράφει απλώς το hype της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως απαντάς επιλεκτικά γι'αυτό άστο

 

Τώρα αν το θεωρείw αυτό hype της εποχής...

 

Τα μέλη του ΕΟΜ επισημαίνουν ακόμη στην ανακοίνωσή τους "ότι η αύξηση των μεταμοσχεύσεων, που αποτελεί το κύριο μέλημα του οργανισμού, μπορεί να επιτευχθεί μόνο με την ενίσχυση του και των δομών που στηρίζουν τη μεταμόσχευση στο πλαίσιο του Εθνικού Συστήματος Υγείας".

 

PS: H XA δεν είναι πολιτική παράταξη, είναι φασίστες. THE END (άνευ μποσουλήματος):P

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφέρθηκα στην νομική άποψη του ΕΟΜ

εδώ

Η εικαζόμενη συναίνεση που προβλέπει το άρθρο 9, ακόμα και σε χώρες που είναι νομοθετημένη,

κάνει γκάφα, γιατί και στην Ελλάδα ήταν και πριν εικαζόμενης συναίνεσης, και μάλιστα χωρίς δυνατότητα εξαίρεσης.

 

και εδώ

και σε καμία περίπτωση από τρίτους, οι οποίοι μάλιστα εργάζονται σε ιδιωτικά νοσηλευτήρια.
καθώς αναφέρεται στην πρόβλεψη για τα ΝΠΙΔ. ο συγγραφέας της ανακοίνωσης αγνοεί ότι το ΩΝΑΣΙΟ Καρδιοχειρουργικό Κέντρο είναι ΝΠΙΔ.

 

στο υπόλοιπο και στο κομμάτι που κάνεις quote δεν λέει κάτι που διαφωνώ, για να το το σχολιάσω έξτρα. Οπωσδήποτε ενίσχυση των δομών του θα οδηγήσει σε καλύτερη αξιοποίηση των μοσχευμάτων. Δε νομίζω ότι χρειάζεται ΜΟΝΟ ενίσχυση των δομών του ΕΟΜ, υπάρχουν ταυτόχρονα και άλλα πράγματα που μπορούν να γίνουν.

 

Με δεδομένες τις αντιρρήσεις που έχουν ήδη εκφρασθεί από τη κοινωνία, θα επηρεαστεί αρνητικά η δωρεά οργάνων.
δεν είναι το hype της εποχής αυτό;
Link to comment
Share on other sites

καθώς αναφέρεται στην πρόβλεψη για τα ΝΠΙΔ. ο συγγραφέας της ανακοίνωσης αγνοεί ότι το ΩΝΑΣΙΟ Καρδιοχειρουργικό Κέντρο είναι ΝΠΙΔ.

 

Και τα άλλα νοσοκομεία που δεν είναι ΝΠΙΔ? τι γίνεται με αυτά?

 

δεν είναι το hype της εποχής αυτό;

 

Βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

 

Άστο να το τελειώνουμε (πάμε στο άλλο θεματάκι που συμφωνούμε απόλυτα)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς με το «τα άλλα νοσοκομεία που δεν είναι ΝΠΙΔ»; δε λέει ότι θα γίνεται αποκλειστικά σε ΝΠΙΔ η αφαίρεση, εννοείται ότι αναφέρει ότι θα γίνεται και στα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς με το «τα άλλα νοσοκομεία που δεν είναι ΝΠΙΔ»; δε λέει ότι θα γίνεται αποκλειστικά σε ΝΠΙΔ η αφαίρεση, εννοείται ότι αναφέρει ότι θα γίνεται και στα δημόσια.

 

Τα άλλα ιδιωτικά που ΔΕΝ είναι ΝΠΙΔ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντίθετα τα ΝΠΙΔ τα ιδρύουν ιδιώτες και ρυθμίζονται από το ιδιωτικό Δίκαιο

 

Γι'αυτό και μόνο το λόγο, εγώ προσωπικά έχω σοβαρές επιφυλάξεις.

Δεδομένης και της εμπειρίας μου εκ των έσω με γιατρούς και ιδιωτικά νοσοκομεία.... σημεία και τέρατα έχω δει. Άστο ρε άνθρωπε σου λέω, άστο.

 

Ο κόσμος της ιατρικής δεν είναι όμορφος και αγγελικά πλασμένος.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γεια σας ήθελα να επισημάνω ότι τα όργανα τα παίρνουνε από τους ασθενείς όταν οι γιατροί θεωρούν ότι είναι κλινικά νεκροί και όχι νεκροί, άρα υπάρχει η περίπτωση κάποια στιγμή αυτός ο κλινικά νεκρός άνθρωπος να επανέλθει , πράγμα που έχει γίνε αρκετές φορές. Γιαυτό το λόγο είμαι της άποψης όχι στην δωρεά οργάνων όταν είναι κάποιος κλινικά νεκρός, γιατί τον σκοτώνουν για να του πάρουν τα όργανα, αυτό βάλτε το καλά στο μυαλό σας. Όταν όμως πρόκριτε να δωρίσεις κάτι ενώ συνεχίζεις να ζεις τότε << ναι >> για παράδειγμα όταν δίνεις το ένα σου νεφρό, αφού ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει με ένα νεφρό ή όταν γίνεσαι δωρητής μυελού τον οστών.:P

690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν ισχύει.

 

Οι διαγνωσμένα κλινικά νεκροί δεν επανέρχονται ποτέ (συγκεκριμένα, δεν έχει καταγραφτεί ΚΑΜΙΑ περίπτωση επανόδου). Αυτοί που επανέρχονται σπανίως είναι άνθρωποι σε φυτική κατάσταση, και αυτοί που επανέρχονται συνήθως είναι άνθρωποι σε κώμα. Τελείως διαφορετικές καταστάσεις οι 3 μεταξύ τους, με διαφορετική διάγνωση, κλπ.

 

Για περισσότερα από γιατρό, δες εδώ

http://www.san.gr/gr/arth_eg_th_life.htm

 

και για ακόμα περισσότερα, εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί καθόλου τι λένε οι γιατροί μην νομίζεις ότι κάνουν πάντα το σωστό και μην πιστεύεις πάντα τα όσα ακούς, ψάξε και πέρα από την ιατρική. Ένα άλλο θα σου πω αν εσύ ζεις από ένα καλώδιο και έρθω και στο κόψω δεν σου αφαιρώ τη ζωή που στηριζόταν σε αυτό το καλώδιο?. Υπάρχει πολύ βρομιά και εκμετάλλευση πίσω από όλο αυτό το κάλυμμα της δωρεάς όταν κάποιος είναι <<κλινικά νεκρός>> κατά τους γιατρούς. Δεν θα σου υποδείξω που να κοιτάξεις στο διαδίκτυο αλλά θα σου πω να ψάξεις να βρεις διάφορες ομιλίες από διάφορους ανθρώπους που μιλούν γιαυτό το θέμα υπάρχουν πολλές ομιλίες.

690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θάνατος για μένα δεν είναι ούτε ο εγκεφαλικός ούτε το κώμα ουτε καμια άλλη ορολογία. Αν θέλω να δωρίσω θα τα δωρίσω επειδή το θέλω εγώ και όχι ο κάθε τυχάρπαστος για τον οποιαδήποτε λόγο να μου τα "πάρει" επειδή δεν έχω συγγενείς η δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Το σώμα του καθενος είναι δικό του και δεν έχει κανένας δικαίωμα να αποφασίζει για το σώμα κανενός άλλου παρά μόνο για το δικό του. Απαράδεκτα πράγματα. Πρέπει όλοι να ενημερωθούνε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε απασχολεί τι λένε οι γιατροί, γιατί πας στο νοσοκομείο όταν είσαι άσχημα; Κάθισε σπίτι σου σε περίπτωση αιμορραγικού εγκεφαλικού, ούτε «κλινικά νεκρός» ούτε «φυτό» ούτε «κώμα» ούτε τίποτα. Την «κάνεις» αμετακλήτως σε μερικά λεπτά, αλλά με τη σιγουριά ότι δεν παίχτηκε τίποτα πάνω σου.

Εκτός, αν σε απασχολεί τι λένε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε απασχολεί τι λένε οι γιατροί, γιατί πας στο νοσοκομείο όταν είσαι άσχημα; Κάθισε σπίτι σου σε περίπτωση αιμορραγικού εγκεφαλικού, ούτε «κλινικά νεκρός» ούτε «φυτό» ούτε «κώμα» ούτε τίποτα. Την «κάνεις» αμετακλήτως σε μερικά λεπτά, αλλά με τη σιγουριά ότι δεν παίχτηκε τίποτα πάνω σου.

Εκτός, αν σε απασχολεί τι λένε.

 

ok ζήσε στον κόσμο σου no problem :lol::lol::lol::lol:

690739pesbqr6dqw.gif
Link to comment
Share on other sites

Απελεύθερε αυτή είναι η άποψή μου την οποία απ ότι βλέπω υιοθετούν αρκετοί εδώ και γουστάρω και την εκφράζω. Εσύ έχεις άλλες απόψεις. Δεν θα πιστεύουμε όλοι αυτά που θες εσύ. Ο καθένας έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να μιλήσει.

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεται ότι υπάρχει η δυνατότητα να γίνεις δωρητής οργάνων ενώ είσαι εντελώς ζωντανός... (ζωντανός δότης)

 

συγγεκριμένα για τα εξής όργανα:

κομάτι από το ήπαρ

κομμάτι από το πάγκρεας

κομμάτι από το έντερο

μυελό τον οστών

αμφιβλιστροειδή του ματιού

ένα νεφρό

κομμάτι από τον πνεύμονα....

 

πρακτικά μπορείς να δωρήσεις κομμάτι από όλα σου τα όργανα πλην της καρδιάς....

 

εκεί είναι η πραγματική προσφορά.... ένω είσαι 100% λειτουργικός (ψυχικά και σωματικά)... και όχι ένα βήμα πριν τον τάφο

 

αλήθεια με το χέρι στην καρδιά πόσοι από σας θα το κάνατε για έναν ξένο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαι υπέρ της δωρεάς οργανων, είμαι ήδη δωρητής από τα 20 χρόνια μου, για μετά θάνατον. Θα το έκανα & ενόσω είμαι ζωντανή, δεν είμαι σίγουρη όμως αν θα το έκανα για κάποιον ξένο, γιατί έχω μικρά παιδιά & η ζωή είναι τελείως απρόβλεπτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το θεωρώ θεάρεστη πράξη πραγματικά και θα ήθελα πολύ να χαρίσω έτσι μια ζωή! Όμως προβληματίζομαι γιατί έχω ακούσει για συνωμοσίες που γίνονται (εννοώ δήθεν τυχαία ατυχήματα κλπ). Δεν ξέρω βέβεαια αν είναι αλήθεια αλλά το ρισκάρεις; Ειδικά όταν έχεις μικρά παιδιά...

2-4-13... Η νεραϊδούλα μας ήρθε και μας άλλαξε τη ζωή ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...