Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός


Recommended Posts

kathjem, έχω κι εγώ αυτό το θέμα με το μικρούλι μου! Εγώ επίσης φοβάμαι μήπως έχει μειωθεί το γάλα μου. Το στήθος μου τις τελευταίες δυο εβδομάδες δεν είναι όπως στην αρχή που ξεχείλιζε, να φανταστείς πως δε μου είναι πια απαραίτητα τα επιθέματα...

 

Το στήθος σου είναι αρκετά έξυπνο κι έχει μάθει να παράγει γάλα την ώρα που το χρειάζεται το μωράκι σου, δεν αποθηκεύει πια τόσο γιατί ξέρει να το παράγει! Έτσι δεν παραφορτώνει και μπορείς πια να είσαι πιο κοινωνική! Μπορείς να κυκλοφορείς χωρίς να φοβάσαι για διαροές, μπορείς να λείψεις κάποιες ώρες επιπλέον χωρίς να πριστεί και να αρχίσει να τρέχει το στήθος! Επιπλέον κάνεις και οικονομία τώρα που δεν χρεάζεσαι τα επιθέματα! Μόνο θετικά βρίσκω σε όσα γράφεις :wink:

 

Να θυμάσαι ότι όσο εδραιώνεται η γαλουχία το στήθος αποθηκεύει όλο και λιγότερο γάλα :)

 

Έτσι, φοβάμαι να βγάλω και με το θήλαστρο μην τυχόν και όταν θέλει να φάει ο μπέμπης δε μου έχει μείνει γάλα :( .

 

Το γαλατάκι δεν τελειώνει ποτέ, έλεγε ο γιος μου :wink:

Από τη στιγμή που θηλάζεις τόσο καιρό μπορείς να συνεχίσεις για όσο θέλεις :) Ακόμη και αν αντλήσεις και δεν έχεις σταγόνα στο θήλαστρο, μπορείς άνετα να θηλάσεις και να χορτάσει το μωρό :wink:

 

Από την άλλη, έχει μειωθεί και η ποσότητα που βγάζω με το θήλαστρο.

 

Να θυμάσαι πάντα ότι ένα θήλαστρο μπορεί να σου δείξει μόνο πόσο γάλα μπορείς να αντλήσεις με το συγκεκριμένο θήλαστρο μια συγκεκριένη στιγμή. Τίποτα περισσότερο...

Υπάρχουν πολλές μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους αλλά δεν τα πάνε καθόλου καλά με τα θήλαστρα.

Επισης να θυμάσαι ότι εμάς δεν μας επιλέγουν με κριτήριο το κατά πόσο ανταποκρινόμαστε στα θήλαστρα... :wink:

Ποιο ακριβώς θήλαστρο χρησιμοποιείς;

 

 

Ενώ έβγαζα άνετα 120ml, τώρα περνάνε 10 λεπτά και έχω βγάλει με το ζόρι 80ml.

 

Υποθέτω ότι έχεις κάποιο μικρό θήλαστρο που αντλούσε μια ποσότητα από το αποθηκευμένο γάλα. Αν είναι έτσι τότε είναι φυσιολογικό να αντλείς λιγότερο τώρα που το στήθος αποθηκεύει λιγότερο (αν και παράγει το ίδιο ή περισσότερο γάλα...)

 

Δε θέλω με τίποτα να σταματήσω τον θηλασμό (είναι το πιο βολικό και ωραίο πράγμα :lol:), αλλά φοβάμαι μήπως δεν τρώει όσο πρέπει ο μικρός... Οποιαδήποτε συμβουλή ή ιδέα, ευπρόσδεκτη!

 

Αν αφήσεις το μικρό να θηλάζει όσο θέλει, όποτε θέλει, τότε όλα θα συνεχίσουν το ίδιο καλά. Στην ηλικία που είναι το μωρό σου, υπάρχει μια φυσιολογική καμπή στην ανάπτυξη. Τα μωρά φυσιολογικά τριπλασιάζουν το βάρος γέννησης στο τέλος του πρώτου χρόνου, δηλαδή αν έχουν γεννηθεί 3 κιλά, στο τέλος του πρώτου χρόνου θα είναι 3x3=9κιλά. Τους 3 πρώτους μήνες τα μωρά που θηλάζουν βάζουν συνήθως 3 περίπου κιλά, άρα στους επόμενους 9 μήνες βάζουν άλλα 3, δηλαδή για 3 μήνες βάζουν από ένα κιλό το μήνα ενώ τους επόμενους 9 βάζουν κατά μέσο όρο 330 γραμμάρια το μήνα... Άρα το μωρό σου μπορεί φυσιολογικά και να τρώει λιγότερο και να βάζει λιγότερο βάρος :wink:

 

Σε κουράζω λίγο με αυτά γιατί φοβάμαι μην βρεις κάποιον καλοθελητή παιδίατρο να σου πει ότι το μωράκι σου δεν έβαλε τόσο πολύ βάρος και θα πρέπει να του δώσεις συμπλήρωμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαϊα, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ήταν πολύ καθησυχαστικές! Όχι τίποτα άλλο, σήμερα πάμε για το 2ο εμβόλιο και θέλω να είμαι προετοιμασμένη αν μου πει τίποτα η γιατρός -αν και φαίνεται πολύ cool στο θέμα θηλασμός. Έχω και την πεθερά μου που λέει: "αδύνατο είναι το παιδί, δεν πήρε βάρος??" και κάνει και τον άντρα μου να ανησυχεί...Τέλος πάντων, ο μπέμπης είναι μια χαρά ζωηρός και χαρούμενος, οπότε δεν νομίζω να πεινάει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα: έχω το mini electric της MEDELA. Πριν κανα μήνα που άρχισα να το χρησιμοποιώ έβγαζα περισσότερο γάλα πάντως... Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να κάνω μια "αποθήκη" γάλατος για να μπορώ να αφήνω που και που το μικρό με κάποιον άλλο. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να αυξήσω την ποσότητα που βγαίνει??

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα: έχω το mini electric της MEDELA. Πριν κανα μήνα που άρχισα να το χρησιμοποιώ έβγαζα περισσότερο γάλα πάντως... Το θέμα είναι ότι θα ήθελα να κάνω μια "αποθήκη" γάλατος για να μπορώ να αφήνω που και που το μικρό με κάποιον άλλο. Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να αυξήσω την ποσότητα που βγαίνει??

 

Αυτό το θήλαστρο είναι μικρό και δεν τα καταφέρνουν όλες οι μαμάδες... Εγώ όταν αντλούσα σε 12 λεπτά 175 ml με το λακτίνα, με το mini electric στον ίδιο χρόνο δεν έβγαζα ούτε 40... Και είχα αντλήσει πάρα πολλά λίτρα γάλα...

 

Σαν τεχνικές μπορείς να δοκιμάσεις

 

α. Να αντλείς από το ένα στήθος ενώ θηλάζεις από το άλλο

 

β. Να αντλείς 5 λεπτά από το ένα στήθος, 5 από το άλλο, 3 από το πρώτο, άλλα τόσα από το δεύτερο, μετά συνεχίζεις με δίλεπτα εναλλάξ. Γενικά με αυτή την τακτική αντλείς περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο.

 

γ. Να προτιμάς τις πρωινές ώρες

 

Το θήλαστρο που έχει είναι καλό για το λόγο που το χρησιμοποιείς αν και ο μικρός αριθμός θηλαστικών κινήσεων που κάνει δημιουργεί μια αίσθηση τραβήγματος και είναι λίγο δυσάρεστο. Αν με ρωτούσες πριν αγοράσεις θα σου συνιστούσα το swing, έχει διπλάσια τιμή αλλά είναι 5 φορές πιο καλό :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία. ευχαριστώ για την απάντηση!! Κατανοώ πως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο θηλασμό του μωρού, απλά προσπαθώ να ερμηνεύσω την συμπεριφορά του. Είναι για εμένα πρωτόγνωρες εμπειρίες και προσπαθώ να αφουγκραστώ το μωράκι μου. Και η αλήθεια είναι πως μέσα από το θηλασμό αυτή η διαδικασία γίνεται πιο εύκολη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω (κυρίως στην Αγλαΐα απευθύνεται η ερώτηση) αν είναι αρκετοί για την κόρη μου οι θηλασμοι που κάνει. Είναι 13 μηνών και θηλάζει 3 με 4 φορές την ημέρα : Πρωι, μεσημέρι, βράδυ και μερικές φορές και μια φορά ενδιάμεσα το βράδυ. Ρωτάω γιατι μια μαία μου είπε ότι "πόσο γάλα να πίνει με 3 φορές την ημέρα?" και μου είπε επίσης "Μην νομίζεις ότι του προσφέρεις και τίποτα τώρα πλέον" (!!!!!).

Απλως αναρωτιέμαι αν η ποσότητα που τρωει επαρκει για τις διατροφικες ανάγκες που έχει σε αυτή την ηλικία σε γάλα.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

προφανως αφήνω την απάντηση στην Αγλαία, στην οποία οφείλω ένα ευχαριστώ :) , για την σιγουριά που μου έχει δώσει μέσα από αυτό το φόρουμ! Αγλαία να είσαι πάντα καλά!!! :)

 

...αλλά να αναφέρω ότι την συγκεκριμένη ατάκα την έχω ακούσει από διάφορα "έγκυρα" στόματα (και φαντάσου ότι η κόρη μου είναι ακριβώς 11 μηνών σήμερα) και πάντα καταφέρνει να μου ανεβάζει την πίεση στο Θεό :evil::evil::evil: .... Δεν του προσφέρω τίποτα επιπλέον????? :evil:

Αν τους βολεύει να το πιστεύουν αυτό, ας το πιστεύουν, αλλά να μας αφήοσυν τους υπόλοιπους στην ησυχία μας. :wink:

 

Και μένα 3-4 φορές θηλάζει την ημέρα...ευτυχώς η παιδίατρός μου δεν μου έχει πει τιποτα πάνω σε αυτό. Απεναντίας, μου είπε ότι όσο καιρό το θέλουμε και οι δύο (μαμα - κόρη) μπορούμε να συνεχίσουμε το θηλασμό.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς, αλλά ας σου απαντήσει και η Αγλαία.

Link to comment
Share on other sites

προφανως αφήνω την απάντηση στην Αγλαία, στην οποία οφείλω ένα ευχαριστώ :) , για την σιγουριά που μου έχει δώσει μέσα από αυτό το φόρουμ! Αγλαία να είσαι πάντα καλά!!! :)

 

 

Προτιμώ να απαντήσω πρώτα σε σένα! :wink:

 

Η κάθε μαμά ξέρει το δικό της παιδί καλύτερα από τον καθένα! Άρα αυτή μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες του παιδιού καλυτερα από τον καθένα και τη σιγουριά και να τη δείχνει και στους άλλους :wink:

 

Επίσης να υποστηρίζει τις άλλες μητέρες να κάνουν το ίδιο :wink:

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας στα δέκα βήματα για τον επιτυχή θηλασμό έχει ως 10ο βήμα:

 

Κατά την έξοδο από το μαιευτήριο η μητέρα να παραπέμπεται σε ομάδες μητέρων που θηλάζουν τα παιδιά τους και υποστηρίζουν το θηλασμό.

 

Είναι τόσο σημαντική η υποστήριξη από μητέρα σε μητέρα!

 

Στη Σουηδία όπου ο θηλασμός έχει τα υψηλότερα ποσοστά στις ανεπτυγμένες χώρες οι Σύμβουλοι Θηλασμού είναι ελάχιστοι. Με τόσο πολλές μητέρες να θηλάζουν οι Σύμβουλοι Θηλασμού χρειάζονται μόνο σε ειδικές καταστάσεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έρικα και Αγλαΐα σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έρικα ευτυχώς και η δική μου παιδίατρος το ίδιο μου είπε. Να συνεχίσουμε για όσο μας ευχαριστεί.

Αγλαΐα όπως καταλαβαίνεις υποστίριξη δεν υπάρχει εδώ που μένω από κανέναν. Όλοι με κοιτούν σαν εξωγήινο όταν ακούνε οτι θηλάζω ακόμα. Ειδικά τώρα που έφυγε και η αλεργία της μικρής στο αγελαδινό γάλα. Μέχρι τώρα δεν λέγαν τίποτα γιατί ήταν αλεργική, τώρα πέσαν επάνω μου να κόψω το θηλασμό (όλοι όμως και ο μπαμπάς μας!). Τις ατάκες που σας έγραψα τις άκουσα όταν είπα ότι θέλω να συνεχίσω να θηλάζω. Από το περιβάλλον μου δεν υπάρχει κανένας που να θήλασε ή να θηλάζει τόσο καιρό (εκτός από την πεθερά μου την οποία ακούω σε πολλά).

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαία έχεις τόσο δίκιο!

 

Η υποστήριξη που προσφέρει αυτό το φόρουμ σε μητέρες που θηλάζουν είναι ανεκτίμητη :) . Είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι εδώ συχνάζουν μητέρες που θηλάζουν και έχουν τις ίδιες ανησυχίες με σένα, έχουν περάσει και ανταπεξέλθει τα ίδια ευτράπελα και έχουν πάντα να σου προσφέρουν μία πρακτική συμβουλή από τη δική τους εμπειρία. :)

 

Αλλά το ότι υπάρχεις και εσύ εδώ, είναι ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα και πραγματικά ελπίζω να μην σε έχουμε "βομβαρδίσει" με ερωτήσεις σε σημείο που να κουράζεσαι!!! :shock:

 

Μετά απο αυτό όμως, να σου κάνω και εγώ μία ερώτηση ??? :oops::wink:

 

(θα σου έστελνα pm αλλά προτιμώ να την κάνω εδώ , μήπως υπάρχει και άλλη που έχει την ίδια απορία)

Τον τελευταίο καιρό έχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το θηλασμό. Νιώθω το στήθος μου γενικά πολύ άδειο (ξέρω ότι δε σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα με αγχώνει λιγάκι), και όταν ξεκινά να θηλάζει η Μάγια, παλεύει με το στήθος και τελικά τις περισσότερες φορές καταλήγει να κλαίει γιατί καθυστερεί πολύ το let down (πως το λένε ελληνικά? :oops: ). Ξαναπροσπαθώ απο το άλλο στήθος, τα ίδια, και μετά όταν της δίνω πάλι το πρώτο, έχει ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός και κατεβαίνει το γάλα, οπότε ησυχάζει. Εχω προσπαθήσει μόνη μου να ενεργοποιήσω το μηχανισμό με το χέρι, αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο καλά όσο το μωρο (αν και στη δουλειά έχω βγάλει επιτυχώς γάλα με το χέρι).

 

Μήπως μπορείς ναμου προτείνεις κάτι να κάνω για να μειώσω τον εκνευρισμό της?

 

Να σου πω λίγο το πρόγραμμα θηλασμού μας : λείπω από το σπίτι για δουλειά από τις 8 εως τις 6, θηλάζω πριν τις 8, μετά μόλις γυρίσω (είναι η μόνη φορά που δεν εμφανίζεται το πρόβλημα) , πριν κοιμηθεί το βράδυ και μια με δύο φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας. Όσο λείπω η Μάγια τρώει λαχανικά κρέας και φρούτα (σε κρέμες )

 

Αν έχει και κάποια άλλη να μου προτείνει κάτι, θα ήταν ωραία! Δεν θέλω να την βλέπω να στεναχωριέται! :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, ξε-αγχώθηκα με το θέμα του θηλασμού, πρώτον επειδή η γιατρός μου είπε ότι ο μπέμπης είναι μια χαρά -έχει ήδη φτάσει 6800 ενώ γεννήθηκε 3250!- και γενικά μου τα είπε όπως μου τα έγραψε και η Αγλαία. Απ'ότι φαίνεται τις τελευταίες μέρες ο μικρούλης είχε αυξημένη όρεξη γι' αυτό και ξυπνούσε δύο φορές τη νύχτα. Χτες κοιμήθηκε σερί 6 ώρες οπότε έβγαλα και αρκετό γάλα με το θήλαστρο.

Γράφω όμως και για άλλο θέμα: η παιδίατρος μου έχει συστήσει σίδηρο και βιταμίνες Α & D για το μικρό γιατί, όπως λέεί μπορεί να μην παίρνει αρκετά από το δικό μου γάλα. Εγώ από την άλλη δεν τρελαίνομαι να του δίνω γιατί το σίδηρο του προκαλεί λίγη δυσκοιλιότητα (κάνει μια φορά στις 3 μέρες κακά του) και γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολή. Τελικά είναι χρήσιμο να του τα δίνω ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ μερικές φορές όταν την θηλάζω πριν κοιμηθεί. Δεν κλαίει όμως απλά είναι ανήσυχη μέχρι να κατέβει το γάλα και θηλαζει πολύ γρήγορα.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μου έχει συστήσει σίδηρο και βιταμίνες Α & D για το μικρό γιατί, όπως λέεί μπορεί να μην παίρνει αρκετά από το δικό μου γάλα.
Απ'οσο θυμάμαι από τη βιολογία που καναμε στο λύκειο τη βιταμίνη D δεν την παιρνουμε αλλά την παράγουμε κατα τη διαρκεια της εκθεσης του σωματος μας στο ηλιο. Οπότε αν ζουσαμε στη Γροιλανδια ίσως και να χρειαζόμασταν συμπληρωμα νομίζω όμως οτι φτανει μια βόλτα με το καροτσάκι. Οσον αφορά το σίδηρο πραγματι το ανθρώπινο γάλα δεν εχει και πολύ γι'αυτό η φυση προνόησε και εξόπλισε τα βρέφη με αποθέματα που τους φτανουν τουλάχιστον για 6 μηνες, μετά αρχίζουμε τις στερεες τροφες και παιρνουμε από εκει το σιδηρό μας :wink: Για τη βιταμινη Α δεν ξερω να σου πω αλλά εχω εμπιστοσύνη στη μαμά φυση, δεν μπορει κάτι περισσότερο θα ξέρει. Ολα αυτά τα λέω βέβαια χωρις να εχω καμία σχεση με την ιατρική. Η Αγλαια σιγουρα θα μπορεσει να μας πει περισσσότερα. Εμενα πάλι η παιδίατρος μου ειπε να του δείνω βιταμίνη Κ μια φορά το μήνα. Του έδωσα μία φορά και μετά δεν ξαναέδωσα, λεω δεν μπορει κατι θα ξέρει παραπάνω η φύση, δημιουργησε το ανθρωπινο γάλα έτσι ώστε να μη χρειάζεται συμπληρώματα.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο θυμάμαι από τη βιολογία που καναμε στο λύκειο τη βιταμίνη D δεν την παιρνουμε αλλά την παράγουμε κατα τη διαρκεια της εκθεσης του σωματος μας στο ηλιο. Οπότε αν ζουσαμε στη Γροιλανδια ίσως και να χρειαζόμασταν συμπληρωμα νομίζω όμως οτι φτανει μια βόλτα με το καροτσάκι. Οσον αφορά το σίδηρο πραγματι το ανθρώπινο γάλα δεν εχει και πολύ γι'αυτό η φυση προνόησε και εξόπλισε τα βρέφη με αποθέματα που τους φτανουν τουλάχιστον για 6 μηνες, μετά αρχίζουμε τις στερεες τροφες και παιρνουμε από εκει το σιδηρό μας :wink: Για τη βιταμινη Α δεν ξερω να σου πω αλλά εχω εμπιστοσύνη στη μαμά φυση, δεν μπορει κάτι περισσότερο θα ξέρει. Ολα αυτά τα λέω βέβαια χωρις να εχω καμία σχεση με την ιατρική.

 

Ευχαριστώ! Είναι ακριβώς έτσι!!! :wink:

 

Η Αγλαια σιγουρα θα μπορεσει να μας πει περισσσότερα.

 

Σίδηρο μπορεί να χρειάζεται ένα μωρό ως συμπλήρωμα αλλά δεν είναι το σύνηθες. Θα πρέπει η γιατρός να έχει ενδείξεις ότι του λείπει σίδηρος και θα πρέπει να παραπέμψει το μωρό για αιματολογικές εξετάσεις. Αν οι αιματολογικές εξετάσεις δείξουν ότι υπάρχει πρόβλημα τότε και μόνο τότε παίρνει το παιδί το συμπλήρωμα.

 

Για τις άλλες βιταμίνες δεν το σχολιάζω...

 

Δεν υπάρχουν οδηγίες τέτοιες που δίνει η παιδίατρος... η οποία εμμέσως υπονοεί ότι γενικά όλα τα παιδιά δεν μπορούν να μεγαλώσουν με το μητρικό γάλα όπως είναι, χρειάζονται συμπληρώματα... :?

Link to comment
Share on other sites

... και γιατί μου φαίνεται λίγο υπερβολή. Τελικά είναι χρήσιμο να του τα δίνω ή όχι??

 

Δεν είναι απλά λίγο υπερβολική, είναι κάτι παραπάνω και κάτι άλλο. Αφήνει ύποπτα υπονοούμενα...

 

Να εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου περισσότερο από την παιδίατρο σε αυτά τα θέματα που δεν είναι ιατρικά. Κάτι παραπάνω ξέρεις :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά απο αυτό όμως, να σου κάνω και εγώ μία ερώτηση ??? :oops::wink:

 

όσες θέλεις :wink::)

 

Τον τελευταίο καιρό έχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το θηλασμό. Νιώθω το στήθος μου γενικά πολύ άδειο (ξέρω ότι δε σημαίνει τίποτα αυτό, αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα με αγχώνει λιγάκι), και όταν ξεκινά να θηλάζει η Μάγια, παλεύει με το στήθος και τελικά τις περισσότερες φορές καταλήγει να κλαίει γιατί καθυστερεί πολύ το let down (πως το λένε ελληνικά? :oops: ).

Αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος το λένε και είναι λίγο μεγάλο...

 

Ξαναπροσπαθώ απο το άλλο στήθος, τα ίδια, και μετά όταν της δίνω πάλι το πρώτο, έχει ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός και κατεβαίνει το γάλα, οπότε ησυχάζει. Εχω προσπαθήσει μόνη μου να ενεργοποιήσω το μηχανισμό με το χέρι, αλλά δεν τα καταφέρνω τόσο καλά όσο το μωρο (αν και στη δουλειά έχω βγάλει επιτυχώς γάλα με το χέρι).

 

Μήπως μπορείς ναμου προτείνεις κάτι να κάνω για να μειώσω τον εκνευρισμό της?

 

Το αντανακλαστικό αυτό ενεργοποιείται πιο εύκολα αν είσαι χαλαρή, θα σε βοηθούσε να πίνεις κανένα χαλαρωτικό ρόφημα πριν; Το φλαμούρι (τήλιο) λένε ότι βοηθάει.

 

Να σου πω λίγο το πρόγραμμα θηλασμού μας : λείπω από το σπίτι για δουλειά από τις 8 εως τις 6, θηλάζω πριν τις 8, μετά μόλις γυρίσω (είναι η μόνη φορά που δεν εμφανίζεται το πρόβλημα) , πριν κοιμηθεί το βράδυ και μια με δύο φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας. Όσο λείπω η Μάγια τρώει λαχανικά κρέας και φρούτα (σε κρέμες )

 

Τα σαββατοκύριακα που δεν λείπεις θα μπορούσε το μωρό να θηλάζει παραπάνω για να διεγείρει λίγο την παραγωγή; ή μήπως δεν θέλει;

 

Θα ήθελα να ξέρω από πότε συμβαίνει αυτό και πόσο καιρός είναι που έχεις αυτό το πρόγραμμα θηλασμού. Ίσως αυτά με βοηθήσουν να καταλάβω περισσότερο το τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σε ευχαριστώ για την απάντηση!!! :D

 

Θα το δοκιμάσω το τήλιο γιατί η αλήθεια είναι ότι ειδικά το βράδυ πριν τον ύπνο αγχώνομαι λίγο που την βλέπω να παλεύει και πραγματικά νιώθω ότι επηρρεάζω το let down.

 

Τον εκνευρισμό οταν αργεί να κατέβει το γάλα τον έχει απο παλιά η Μάγια, αλλά ισως πιο παλιά επειδή θήλαζα και πιο συχνά (?) επειδή εμενε περισσότερο γάλα μέσα στο στήθος (?) δεν εφτανε ποτέ να βάλει τα κλάμματα.

 

Το προγραμμα θηλασμού που σου έγραψα ισχύει από τέλη Ιουνίου (με μία διακοπή τον Αυγουστο 2 εβδομάδων).Επίσης κάθομαι και την Παρασκευή σπίτι. ΠαρασκευοΣΚ λοιπόν που είμαι σπίτι, το πρόγραμμα αλλάζει λιγάκι και βάζω το φαγητό με το θηλασμό εναλλάξ: Πρωι θηλασμό, δεκατιανο φρούτα, μεσημέρι θηλασμό, απογευμα κρεατόσουπα, βράδυ θηλασμό, νύχτα θηλασμό.

 

Το κλάμα η Μάγια το ρίχνει εδώ και τρεις εβδομάδες ( :cry::cry::cry: ).

 

Δεν έχει αρνηθεί ποτέ θηλασμό, εκτός και αν είναι απασχολημένη :lol::lol::lol: , που όμως πλέον αυτή είναι η νόρμα, με το που ξυπνάει δεν βάζει πια τον ποπό της κάτω, όλο μπουσουλάει, χορεύει, χαιρετάει από τα παράθυρα (λες να γίνει πολιτικός ? μπρρρρρρ....! :shock: ), περπατάει (με το αυτοκινητάκι της, με εμένα , με ότι μπορεί να σπρωξει)....καταλαβαίνεις λίγο το κλίμα. Οταν την βλέπω να κουράζεται την παίρνω στην αγκαλιά μου μπας και θηλάσει , δέχεται το στήθος με μεγάλη ευχαρίστηση, αλλά επειδή είναι ανυπόμονη να παίξει, όταν βλέπει ότι το γάλα δεν κατεβαίνει όσο γρήγορα θα ήθελε, σηκώνεται και θέλει να πάει στα παιχνίδια της πάλι! :D:?

 

Αν καταφέρω να αυξήσω λίγο τους θηλασμούς τις μέρες που είμαι σπίτι, λες να καταφέρω τίποτα, ή δε φτάνει μόνο αυτό? Πως να τους αυξήσω όμως? Να την θηλάζω 2 φορές πριν φάει κρέμες, δηλ, (θηλ-θηλ-φρουτα-θηλ-θηλ-κρεας-θηλ -θηλ....) ? Και, τελικά θα κάτσει??? :lol:

 

 

Καμία άλλη δεν έχει περάσει αυτή τη φάση??? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω το τήλιο γιατί η αλήθεια είναι ότι ειδικά το βράδυ πριν τον ύπνο αγχώνομαι λίγο που την βλέπω να παλεύει και πραγματικά νιώθω ότι επηρρεάζω το let down.

 

Να το δοκιμάσεις, είναι κι ευχάριστο σαν άρωμα! Μπορείς να πίνεις ένα-δυο φλιτζάνια σκετα ή με μέλι πριν θηλάσεις.

 

Τον εκνευρισμό οταν αργεί να κατέβει το γάλα τον έχει απο παλιά η Μάγια, αλλά ισως πιο παλιά επειδή θήλαζα και πιο συχνά (?) επειδή εμενε περισσότερο γάλα μέσα στο στήθος (?) δεν εφτανε ποτέ να βάλει τα κλάμματα.

 

Το καταλαβαίνω, συμβαίνει μερικες φορές...

 

Το προγραμμα θηλασμού που σου έγραψα ισχύει από τέλη Ιουνίου (με μία διακοπή τον Αυγουστο 2 εβδομάδων).Επίσης κάθομαι και την Παρασκευή σπίτι. ΠαρασκευοΣΚ λοιπόν που είμαι σπίτι, το πρόγραμμα αλλάζει λιγάκι και βάζω το φαγητό με το θηλασμό εναλλάξ: Πρωι θηλασμό, δεκατιανο φρούτα, μεσημέρι θηλασμό, απογευμα κρεατόσουπα, βράδυ θηλασμό, νύχτα θηλασμό.

 

Μια χαρά μου φαίνεται!

 

 

 

Οταν την βλέπω να κουράζεται την παίρνω στην αγκαλιά μου μπας και θηλάσει , δέχεται το στήθος με μεγάλη ευχαρίστηση, αλλά επειδή είναι ανυπόμονη να παίξει, όταν βλέπει ότι το γάλα δεν κατεβαίνει όσο γρήγορα θα ήθελε, σηκώνεται και θέλει να πάει στα παιχνίδια της πάλι! :D:?

 

Προσπάθησε να την κάνεις να χαλαρώνει και να είναι πιο υπομονετική. Είναι αρκετά μεγάλη και ίσως θα μπρούσες να βρεις κάποια πράγματα που τη χαλαρώνουν και την κάνουν να μείνει περισσότερο στην αγκαλιά σου. Ίσως αν της τραγουδήσεις, της πεις μια μικρή ιστορία, ίσως αν κρεμάσεις στο λαιμό σου χάντρες φανταχτερές να παίζει... Σε μερικά παιδιά πιάνουν αυτά και μειώνεται ο εκνευρισμός τους και η ανυπομονησία τους.

 

Αν καταφέρω να αυξήσω λίγο τους θηλασμούς τις μέρες που είμαι σπίτι, λες να καταφέρω τίποτα, ή δε φτάνει μόνο αυτό? Πως να τους αυξήσω όμως? Να την θηλάζω 2 φορές πριν φάει κρέμες, δηλ, (θηλ-θηλ-φρουτα-θηλ-θηλ-κρεας-θηλ -θηλ....) ? Και, τελικά θα κάτσει??? :lol:

 

Αν τους αυξήσεις μάλλον θα βοηθήσει αλλά μην το κάνεις με το ζόρι. Δοκίμασε και μόνο αν είναι πρόθυμη και η κόρη σου να το κάνεις αλλιώς άφησέ την να ακολουθεί το πρόγραμμα που τη βολεύει.

 

Θα μπορούσες να κάνεις μια μικρή άντληση τις ώρες που λείπεις στη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

 

Καμία άλλη δεν έχει περάσει αυτή τη φάση??? :roll:

 

Ο δικός μου σε κάποια φάση πριν από μερικούς μήνες γκρίνιαζε την ώρα που έτρωγε κι εγώ ανησυχούσα ότι ίσως δεν έχω γάλα (λόγω και του κακού ιστορικού...). Τελικά ίσως ήταν αυτό που αναφέρετε για το "let down".

Τώρα όμως είναι η καλύτερή του.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

:D

 

Ευχαριστώ Αγλαία μου για την άμεση απάντηση!!!

Θα τα προσπαθήσω όλα, αλλά όντως δεν θα την πιέσω, γιατί αν την πιέσω χάνεται και το νόημα :wink: !

Θα προσπαθήσω επίσης να βγάζω γάλα στη δουλειά(με το χέρι όμως, γιατί ο μόνος χώρος που μπορώ να το κάνω αυτό είναι οι τουαλέτες του γραφείου , που δεν έχουν πρίζα :? ) αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να το κάνω αυτό καθημερινά!

 

Όσο για τη Μάγια, ίσως τα μπιχλιμπίδια στο λαιμό να παίζουν!!!

 

 

Πάω ανανεωμένη να θηλάσω λοιπόν και αν σε καμια εβδομάδα δω διαφορά, θα σας πω!!!!

 

Ευχαριστώ και πάλι, όλες σας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας μανουλες! Η κωνσταντινα μου ειναι 8,5 μηνων θηλαζει και βεβαιως εχουμε ξεκινησει και τροφες δηλ. φρουτοκρεμα, φαριν λακτε,κρεατακι κλπ. Παρολα αυτα θελει πεντε θηλασμους την μερα. Πρωι μεσημερι, 8μμ, 10μμ (και απο τα δυο στηθη ολοι οι θηλασμοι) και 00:00(θηλασμος απο το ενα στηθος). Δεν ξυπναει καθόλου το βραδυ (απο 2 μηνων) μεχρι τις 8πμ.

- Δεν φαινεται να θηλαζει πολυ;-

Οι φιλες μου θηλαζουν πρωι-βραδυ. Να το αφησω ετσι λετε η να προσπαθησω γ πρωι βραδυ, αν και κλαιει πολυ ιδιαιτερα γ το μεσημεριανο.

-Αν και φοβαμαι λιγο μην μου κοπει το γαλα μειωνοντας την ποσοτητα μιας και βλεπω να αδειαζει το στηθος μου, μου εχει ερθει και η περιοδος μου απο τον 4ο. (παρολα αυτα γεμιζουν οι μπλουζες μου γαλα μιας και τρεχει σαν νερο στο 3ωρο περιπου.

- και κατι αλλο η μπεμπα ειναι 7200με 70 υψος και επειδη δεν πΑιρνει πολυ βαρος καθε μηνα ειπαμε να δουμε και αυτον τον μηνα και μηπως της βαζαμε ενα γευμα ξενο γαλα. (σημειωτεον οτι η παιδιατρος θηλασε και τα δυο παιδια της απο 2 χρονια το καθενα δηλ. ειναι πολυ υπερ του θηλασμου). Βεβαια μπορει να μην μου το συστησει τελικα απλα αναρωτιεμαι πως βλεπετε αυτην την σκεψη.

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανουλες! Η κωνσταντινα μου ειναι 8,5 μηνων θηλαζει και βεβαιως εχουμε ξεκινησει και τροφες δηλ. φρουτοκρεμα, φαριν λακτε,κρεατακι κλπ. Παρολα αυτα θελει πεντε θηλασμους την μερα. Πρωι μεσημερι, 8μμ, 10μμ (και απο τα δυο στηθη ολοι οι θηλασμοι) και 00:00(θηλασμος απο το ενα στηθος). Δεν ξυπναει καθόλου το βραδυ (απο 2 μηνων) μεχρι τις 8πμ.

- Δεν φαινεται να θηλαζει πολυ;-

Οι φιλες μου θηλαζουν πρωι-βραδυ. Να το αφησω ετσι λετε η να προσπαθησω γ πρωι βραδυ, αν και κλαιει πολυ ιδιαιτερα γ το μεσημεριανο.

-Αν και φοβαμαι λιγο μην μου κοπει το γαλα μειωνοντας την ποσοτητα μιας και βλεπω να αδειαζει το στηθος μου, μου εχει ερθει και η περιοδος μου απο τον 4ο. (παρολα αυτα γεμιζουν οι μπλουζες μου γαλα μιας και τρεχει σαν νερο στο 3ωρο περιπου.

- και κατι αλλο η μπεμπα ειναι 7200με 70 υψος και επειδη δεν πΑιρνει πολυ βαρος καθε μηνα ειπαμε να δουμε και αυτον τον μηνα και μηπως της βαζαμε ενα γευμα ξενο γαλα. (σημειωτεον οτι η παιδιατρος θηλασε και τα δυο παιδια της απο 2 χρονια το καθενα δηλ. ειναι πολυ υπερ του θηλασμου). Βεβαια μπορει να μην μου το συστησει τελικα απλα αναρωτιεμαι πως βλεπετε αυτην την σκεψη.

 

Αφού είναι 8,5 μηνών και τρώει ήδη πολλές τροφές γιατί δεν σκέφτεσαι να του δίνεις ένα φρούτο επιπλέον αντί να του δώσεις αγελαδινό γάλα? Επιπλέον νομίζω οτι ακόμα και αν του δώσεις ξένο δεν θα το φάει.

Ο γιός μου είναι 1,5 έτους και ζυγίζει 10 κιλά ακριβώς. Οταν κάποια στιγμή είπα στην παιδίατρο οτι ανυσηχώ για το βάρος μου είπε οτι οι αδύνατοι γονείς έχουν αδύνατα παιδιά και να μη σκέφτομαι ανοησίες.

Link to comment
Share on other sites

5 θηλασμοί τη ημέρα δεν μου φαίνονται πολλοί, μάλλον λίγοι μου φαίνονται αλλά εξαρτάται από το το τι θέλεις να κάνεις εσύ και πώς ανταποκρίνεται το μωρό σου. Η δική μου λογική είναι να προσφέρω συχνά και όποτε θέλει ας πιεί. Τώρα τελευταία που αποκλείεται να πιει "κατά λάθος", δεν αγχώνομαι να της προσφέρω, ξέρω ότι θα το ζητήσει μόνη της.

 

Το γεγονός ότι τρέχει το στήθος σου ακόμη με κάνει να αναρωτιέται μήπως αντικατέστησες θηλασμούς με γεύματα αρκετά απότομα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αmaretto: Δηλαδη εσυ την θηλαζες την μικρη σου περισσοτερες φορες; και οταν χρονισε και μετα παλι κρατησες περισσοτερες απο δυο φορες να θηλάζεις; για πες μου για να βαλω και εγω τα πραγματα σε μια σειρα.

- Το γαλα ετρεχε απο την αρχη αλλα φανταστηκα οτι θα σταματαγε καποια στιγμη. Στον θηλασμο του πρωτου μου παιδιου δεν το ειχα αυτο παρολο που το στηθος ηταν πολυ φουσκωμενο. Τωρα ειναι αδειο και τρεχει. Τι να πει κανεις......

 

Ilonka: μου ειπε η παιδιατροσ οτι οταν παιρνουν βαρος σαυτην την φαση παιρνουν και υψος και επειδη δεν ειμαστε και πρωτο μποι, δεν θελω να κανω κατι που να της στερησει μια σωστη αναπτυξη. Και εγω δεν θελω να ειναι παχουλα τα παιδια μου. Ωραιο αυτο με το φρουτο!

 

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια

.png

as1cCsi0g410000MDAwOTU0M2R8MzAxNTE5M2R8SCBiZWJvdWthIG1vdSBlaW5haSA4LDUgbW9udGhz.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...