Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός


Recommended Posts

Αγλαϊα, τώρα διαπίστωσα (που ανέφερες τα βιβλία κτηνιατρικής ) ότι η δική σου εμπειρία που περιγράφεις στο http://www.thilasmos.gr/istories.htm ήταν που με ενέπνευσε να χρησιμοποιήσω το θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος !!! Έτσι προοδευτικά σταμάτησα το συμπλήρωμα!!! Απίστευτο!!! Την δική μου ιστορία την περιγράφω εδώ, αν θέλει κάποια μητέρα να δει... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=440&postdays=0&postorder=asc&start=0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαϊα, τώρα διαπίστωσα (που ανέφερες τα βιβλία κτηνιατρικής ) ότι η δική σου εμπειρία που περιγράφεις στο http://www.thilasmos.gr/istories.htm ήταν που με ενέπνευσε να χρησιμοποιήσω το θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος !!! Έτσι προοδευτικά σταμάτησα το συμπλήρωμα!!! Απίστευτο!!! Την δική μου ιστορία την περιγράφω εδώ, αν θέλει κάποια μητέρα να δει... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=440&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Χαίρομαι που βοήθησα ακόμη και χωρίς να το ξέρω :)

 

Καλή συνέχεια και αν πάλι χρειαστείς κάτι εδώ είμαι :):wink:

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, τώρα διαπίστωσα (που ανέφερες τα βιβλία κτηνιατρικής ) ότι η δική σου εμπειρία που περιγράφεις στο http://www.thilasmos.gr/istories.htm'>http://www.thilasmos.gr/istories.htm ήταν που με ενέπνευσε να χρησιμοποιήσω το θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος !!! Έτσι προοδευτικά σταμάτησα το συμπλήρωμα!!! Απίστευτο!!! Την δική μου ιστορία την περιγράφω εδώ, αν θέλει κάποια μητέρα να δει... http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=440&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Χαίρομαι που βοήθησα ακόμη και χωρίς να το ξέρω :)

 

Καλή συνέχεια και αν πάλι χρειαστείς κάτι εδώ είμαι :):wink:

 

Κι εγώ τώρα το παρατήρησα!!

Όταν είχα πρόβλημα με τον θηλασμό και τους γιατρούς που με απέτρεπαν από το να θηλάσω άρχισα να ψπαχνω στο ίντερνετ πληροφορίες (έψαχνα και πριν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης). Διάβασα τις εμπειρίες στο http://www.thilasmos.gr και πήρα απίστευτο κουράγιο! Μετά από εκεί αποφάσισα να επικοινωνήσω με σύμβουλο θηλασμού και να το παλέψω πιο πολύ!

Ειδικά η δική σου εμπειρία Αγλαϊα με βοήθησε ιδιαίτερα και μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό που έλεγες με τα βιβλία κτηνιατρικής!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ τη βοήθειά σας καθώς θηλάζω ακόμα τον μικρό μου αλλά παράλληλα βρίσκομαι στην 9η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου. Από την ενημέρωση που είχα μέσω ιντερνετ είδα ότι μπορώ να συνεχίσω κανονικά το θηλασμό χωρίς να υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, το ίδιο μου είπαν και ο γυναικολόγος και ο παιδίατρός μας.

 

Συγχαρητήρια!!!

 

Είσαι πολύ τυχερή που τόσο ο παιδίατρός σου όσο και ο γυναικολόγος σου φαίνονται ενημερωμένοι. Είναι δύσκολο να πετύχεις έστω κι έναν, κι εσύ πέτυχες δύο!!! :)

 

 

Ωστόσο το οικογενειακό και φιλικό μας περιβάλλον επιμένει να σταματήσω το θηλασμό με τη δικαιολογία ότι κάνω κακό στο μωρό που θηλάζει μέχρι φυσικά ότι εξαντλείται ο οργανισμός μου.

 

Στο οικογενειακό και στο φιλικό σου περιβάλλον μπορείς απλά να πεις ότι το περίπου 63% του γάλακτος που περιέχεται στο κουτί που αγοράζουμε (σε κάθε μορφή, παστεριωμένο, εβαπορέ, σε σκόνη...) προέρχεται από έγκυες αγελάδες. Το ίδιο και το γιαούρτι που τρώμε. Ρώτησέ τους λοιπόν τι κακό έπαθαν τόσα χρόνια που καταναλώνουν γάλα εγκύων αγελάδων! :)

 

Ο οργανισμός σου αν εξαντλούνταν, πολύ απλά δεν θα ήταν ικανός ούτε να παράγει γάλα ούτε να διατηρήσει μια εγκυμοσύνη.

 

 

Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν μέχρι κ τον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης. Μερικά σταματούν όταν το γάλα μετατρέπεται σε πρωτόγαλα, άλλα όχι. Μερικά θέλουν να συνεχίσουν το θηλασμό όταν έρχεται το καινούργιο μωρό, άλλα όχι... :wink:

 

Καλή συνέχεια :)

 

Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο γιατί μιλούσα μόλις με μια φίλη και ενώ θήλαζε το μικρό της μέχρι τον 8ο μήνα τώρα που έμεινε και πάλι έγκυος αναγκάστηκε να το σταματήσει γιατι 3 γιατροί της είπαν ότι δεν πρέπει να θηλάζει όταν είναι έγκυος... :?:? Κρίμα...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, οι πιο έμπειρες και οι ειδικές ας με βοηθήσουν κι εμένα! :cry:

Το μπεμπούλι μου είναι 6 μιση μηνών και δε θέλω με τίποτα να σταματήσω να το θηλάζω από τώρα. Πρέπει όμως να πάρω μια ισχυρή αντιβίωση για καμιά εβδομάδα λόγω προβλήματος στις αμυγδαλές μου, ενώ έχω προγραμματίσει κι ένα ταξίδι στο εξωτερικό την ερχόμενη εβδομάδα για 4-5 ημέρες. Δήλαδή συνολικά δεν θα το θηλάζω για καμιά δεκαριά μέρες. ΄Πριν να μου προκύψει η αντιβίωση είχα σκοπό να αντλώ με το θήλαστρο στο ταξίδι για να μη μου κοπεί το γάλα. Τώρα όμως τι θα κάνω; θα μπορέσω να το διατηρήσω για δέκα ημέρες χωρίς να μειωθεί απελπιστικά;;; Το μωρό θηλάζει τώρα μια φορά κάθε βραδυ και τη νύχτα όσες φορές ξυπνήσει (2 ή 3). Να σημειώσω ότι το θήλαστρο που έχω δεν είναι "επαγγελματικό" , είναι χειροκίνητο, αλλά με βολεύει και το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές με επιτυχία. Τι λέτε, θα τα καταφέρω; :?:?:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει στην αγορά καποια αντιβίωση που μπορεις να παιρνεις ενώ θηλάζεις?

 

Δυστυχώς μου έγραψε μια πολύ ισχυρή αντιβίωση γιατί αλλιώς υπήρχε περίπτωση να μην υποχωρήσει το πρόβλημα :?:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

ξέρω μητέρα που ακόμα μετά απο δέκα μέρες που έλειψε εκτός χώρας, και δεν έκανε τίποτε, ξανάρχισε τον αποκλειστικό θηλασμό.

ακόμα και μια σταγόνα να έχεις ακόμα γάλα μπορείς να τον επαναφέρεις.

όμως μου είπε, ότι για να το πετύχει, έκανε κάτι συγκεκριμένο.

είχε όλη μέρα, ΟΛΗ ΜΕΡΑ (τουλάχιστον 12ωρο) συνέχεια αγκαλιά το παιδί της, και το είχε στο στήθος. είχε φαγητά φρούτα λαχανικά υγρά δίπλα στο καναπέ, και δεν κουνιόταν απο εκεί.

το ήθελε και το πέτυχε. ίσως είναι θέμα το πόσο πολύ το θέλεις. εάν δεν σε καίει πολύ τότε σίγουρα αυτή η μέθοδος σου φαίνεται υπερβολική.

πάντως στην συγκεκριμένη μητέρα πέτυχε εντελώς.

 

μην ανησυχείς λοιπόν. εάν το θέλεις πολύ, μπορείς να το πετύχεις, δεν είναι κάτι που είναι αδύνατο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην αγορά καποια αντιβίωση που μπορεις να παιρνεις ενώ θηλάζεις?

 

οι περισσότερες αντιβιώσεις είναι συμβατές με το θηλασμό!

Άλλωστε υπάρχουν τόσες αντιβιώσεις που είναι κατάλληλες για μωρά! Αν ένα μωρό μπορεί το ίδιο να πάρει μια αντιβίωση σε κανονική δόση, γιατί να μην μπορεί να πάρει την ίδια αντιβίωση στην ελάχιστη ποσότητα που εκκρίνεται στο μητρικό γάλα; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει όμως να πάρω μια ισχυρή αντιβίωση για καμιά εβδομάδα λόγω προβλήματος στις αμυγδαλές μου,

 

Μπορώ να σε βοηθήσω αν μου γράψεις τη δραστική ουσία του αντιβιοτικού.

Το ότι είναι ισχυρή ή ήπια δεν έχει να κάνει με τη συμβατότητα ή όχι με το θηλασμό.

 

Αν θέλεις μπορείς και μόνη σου να ψάξεις στο http://www.e-lactancia.org

επέλεξε το αγγλικό σημαιάκι για να σου βγει στα αγγλικά και μετά πληκτρολόγησε την ουσία που γράφει ως δραστική (αρκεί να γράφεις σωστά το όνομά της στα αγγλικά).

 

ενώ έχω προγραμματίσει κι ένα ταξίδι στο εξωτερικό την ερχόμενη εβδομάδα για 4-5 ημέρες.

 

ανεξάρτητα από το αν θηλάζεις το μωρό ή όχι, η απουσία σου θα δυσκολέψει πολύ το μωρό.... τα μωρά σε τόσο μικρή ηλικία δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός που λείπει περισσότερο από ένα 24ωρο θα ξαναγυρίσει. Θα νιώσει ότι σε έχασε για πάντα...

 

Τώρα όμως τι θα κάνω; θα μπορέσω να το διατηρήσω για δέκα ημέρες χωρίς να μειωθεί απελπιστικά;;; Το μωρό θηλάζει τώρα μια φορά κάθε βραδυ και τη νύχτα όσες φορές ξυπνήσει (2 ή 3).

 

Την ημέρα δεν θηλάζει καθόλου;

Πίνει και ξένο γάλα;

Τα ρωτώ για να καταλάβω σε τι επίπεδο βρίσκεται η γαλουχία.

 

 

Να σημειώσω ότι το θήλαστρο που έχω δεν είναι "επαγγελματικό" , είναι χειροκίνητο, αλλά με βολεύει και το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές με επιτυχία. Τι λέτε, θα τα καταφέρω; :?:?:?

 

Τα χειροκίνητα θήλαστρα είναι για να αντικαταστήσουν ένα θηλασμό το 24ωρο με 2-3 αντλήσεις. Αυτές είναι οι προδιαγραφές τους. Αν εσύ καταφέρεις κάτι περισσότερο θα είσαι τυχερή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξέρω μητέρα που ακόμα μετά απο δέκα μέρες που έλειψε εκτός χώρας, και δεν έκανε τίποτε, ξανάρχισε τον αποκλειστικό θηλασμό.

ακόμα και μια σταγόνα να έχεις ακόμα γάλα μπορείς να τον επαναφέρεις.

όμως μου είπε, ότι για να το πετύχει, έκανε κάτι συγκεκριμένο.

είχε όλη μέρα, ΟΛΗ ΜΕΡΑ (τουλάχιστον 12ωρο) συνέχεια αγκαλιά το παιδί της, και το είχε στο στήθος. είχε φαγητά φρούτα λαχανικά υγρά δίπλα στο καναπέ, και δεν κουνιόταν απο εκεί.

το ήθελε και το πέτυχε. ίσως είναι θέμα το πόσο πολύ το θέλεις. εάν δεν σε καίει πολύ τότε σίγουρα αυτή η μέθοδος σου φαίνεται υπερβολική.

πάντως στην συγκεκριμένη μητέρα πέτυχε εντελώς.

 

μην ανησυχείς λοιπόν. εάν το θέλεις πολύ, μπορείς να το πετύχεις, δεν είναι κάτι που είναι αδύνατο.

 

Μαρία, παρόλο που μερικές φορές αυτό είναι εφικτό, τις περισσότερες δεν είναι. Μάλλον είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

Τα περισσότερα παιδιά αντιδρούν με θυμό και σύγχιση μετά την απουσία της μαμάς και αρνούνται να θηλάσουν. Είναι πολύ τραυματική η εμπειρία της απώλειας, της εγκατάλειψης που νιώθουν...

 

Γενικά θα πρέπει να γίνεται κάθε προσπάθεια να μη νιώσει το παιδί έτσι, ανεξάρτητα από το αν θηλάζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω μητέρα που ακόμα μετά απο δέκα μέρες που έλειψε εκτός χώρας, και δεν έκανε τίποτε, ξανάρχισε τον αποκλειστικό θηλασμό.

ακόμα και μια σταγόνα να έχεις ακόμα γάλα μπορείς να τον επαναφέρεις.

όμως μου είπε, ότι για να το πετύχει, έκανε κάτι συγκεκριμένο.

είχε όλη μέρα, ΟΛΗ ΜΕΡΑ (τουλάχιστον 12ωρο) συνέχεια αγκαλιά το παιδί της, και το είχε στο στήθος. είχε φαγητά φρούτα λαχανικά υγρά δίπλα στο καναπέ, και δεν κουνιόταν απο εκεί.

το ήθελε και το πέτυχε. ίσως είναι θέμα το πόσο πολύ το θέλεις. εάν δεν σε καίει πολύ τότε σίγουρα αυτή η μέθοδος σου φαίνεται υπερβολική.

πάντως στην συγκεκριμένη μητέρα πέτυχε εντελώς.

 

μην ανησυχείς λοιπόν. εάν το θέλεις πολύ, μπορείς να το πετύχεις, δεν είναι κάτι που είναι αδύνατο.

 

 

Αχ Μαρία, μου δίνει πολύ κουράγιο αυτό που λες! Κι εγώ σήμερα σκεφτόμουνα ότι όταν επιστρέψω, θα βάζω το μωρό στο στήθος σε κάθε γεύμα για όση ώρα θέλει και μετά θα το ταίζω κι όσο φάει...εφόσον θέλει βέβαια, γιατί ο φόβος μου έιναι ότι θα "γλυκαθεί" με το μπιμπερό :?

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω αν μου γράψεις τη δραστική ουσία του αντιβιοτικού.

 

Δραστική ουσία: amoxicillin Trihydrate, clavoulanic Potassium

Το έψαξα στο λινκ που παραθέτεις και το βρήκα ως amoxicillin clavulanate safe. Όμως και ο γιατρός που το συνταγογράφησε και η παιδίατρος μου είπαν ότι δεν μπορώ να θηλάσω αν το πάρω :?

 

ανεξάρτητα από το αν θηλάζεις το μωρό ή όχι, η απουσία σου θα δυσκολέψει πολύ το μωρό.... τα μωρά σε τόσο μικρή ηλικία δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός που λείπει περισσότερο από ένα 24ωρο θα ξαναγυρίσει. Θα νιώσει ότι σε έχασε για πάντα...

 

το έχω υπόψη μου αυτό, αλλά το αφήνω στη μαμά μου που τη γνωρίζει πολύ καλά...εξάλλου δε θα λείψω και πολύ 4-5 μέρες...Ήδη τόσες μέρες σχεδόν δεν του μιλάω γιατί φοβάμαι μην το κολλήσω και αυτό και αφήνω τη μητέρα μου να το ταίζει κλπ. Το σκέφτηκα πολύ για το ταξίδι και ακόμη και τώρα θα προτιμούσα να μην πάω, από την άλλη όμως νιώθω ότι το χρειαζόμαστε με τον άντρα μου αυτό και αφού βρέθηκε η ευκαιρία (ο ίδιος θα ταξιδέψει ούτως ή άλλως γιατί πρόκειται για συνέδριο) είπα να το τολμήσω... :cry:

 

Την ημέρα δεν θηλάζει καθόλου;

Πίνει και ξένο γάλα;

Τα ρωτώ για να καταλάβω σε τι επίπεδο βρίσκεται η γαλουχία.

 

Ξένο γάλα δεν πίνει καθόλου...τη μέρα πότε θηλάζει, πότε όχι...δηλαδή κάποιες φορές είναι ανήσυχο και θηλάζει κάθε φορά που θέλει να ηρεμήσει ή να κοιμηθεί, ή όταν δε θέλει για κάποιο λόγο να φάει. Τις τελευτταίες 4-5 μέρες όμως τρώει κανονικά το φαγάκι του, θηλάζει το βράδυ πριν να κοιμηθεί και μετά όσες φορές ξυπνήσει 1, 2 ή 3. Ητελευταία φορά είναι χαράματα, οπότε μετά δεν το ξαναθηλάζω μέχρι τη φρουτόκρεμα.

 

 

Μαρία, Αγλαϊα σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και για το χρόνο που μου αφιερώνετε :)

Link to comment
Share on other sites

 

Δραστική ουσία: amoxicillin Trihydrate, clavoulanic Potassium

Το έψαξα στο λινκ που παραθέτεις και το βρήκα ως amoxicillin clavulanate safe. Όμως και ο γιατρός που το συνταγογράφησε και η παιδίατρος μου είπαν ότι δεν μπορώ να θηλάσω αν το πάρω :?

 

είναι εντελώς ασφαλές!!!

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει εκδόσει βιβλίο με τα φάρμακα που είναι ασφαλή στην εγκυμοσύνη και το θηλασμό. Το διαθέτει δωρεάν στο διαδίκτυο σε μορφή pdf. Ο γιατρός που σου το συνταγογράφησε και ο παιδίατρος είναι αδιάφοροι για το θηλασμό.... (το λιγότερο που μπορώ να πω) γι αυτό και δεν έκαναν τον κόπο να ενημερωθούν.

 

 

 

το έχω υπόψη μου αυτό, αλλά το αφήνω στη μαμά μου που τη γνωρίζει πολύ καλά...εξάλλου δε θα λείψω και πολύ 4-5 μέρες...Ήδη τόσες μέρες σχεδόν δεν του μιλάω γιατί φοβάμαι μην το κολλήσω και αυτό και αφήνω τη μητέρα μου να το ταίζει κλπ. Το σκέφτηκα πολύ για το ταξίδι και ακόμη και τώρα θα προτιμούσα να μην πάω, από την άλλη όμως νιώθω ότι το χρειαζόμαστε με τον άντρα μου αυτό και αφού βρέθηκε η ευκαιρία (ο ίδιος θα ταξιδέψει ούτως ή άλλως γιατί πρόκειται για συνέδριο) είπα να το τολμήσω... :cry:

 

Δεν είναι ειδικός αλλά νομίζω ότι αν ρωτούσες ένα παιδοψυχολόγο θα έπαιρνες πιο υπεύθυνη και αναλυτική απάντηση...

 

Για τα υπόλοιπα, μπορώ να σου πω ότι αν έχεις ένα καλύτερο θήλαστρο θα καταφέρεις να κρατήσεις καλύτερα τη γαλουχία.

 

Για τη συνεργασία του μωρού μετά, κανείς δεν μπορεί να γίνει μάντης. Έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες αν εσύ επιμείνεις και αν το μωρό είναι συνεργάσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δες το χαρτί που υπάρχει στο φάρμακο εκεί θα αναφερεται και το θεμα τη θηλασμου. Και εγώ πάντως ξέρω ότι ελαχιστα είναι τα φαρμακα που δεν πρεπει να χορηγουνται κατα τη διαρκεια του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amoxil είχα πάρει κιεγώ κατα τη διάρκεια του θηλασμού και μάλιστα δυο φορές με κενό μια ςεβδομάδας ενδιάμεσα.Μου είχε δώσει το πράσινο φως η παιδίατρος

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Δες το χαρτί που υπάρχει στο φάρμακο εκεί θα αναφερεται και το θεμα τη θηλασμου. Και εγώ πάντως ξέρω ότι ελαχιστα είναι τα φαρμακα που δεν πρεπει να χορηγουνται κατα τη διαρκεια του θηλασμου.

 

Οι οδηγίες των φαρμάκων δυστυχώς δεν έχουν πάντα γραμμένα τα σωστά. Τα περισσότερα φάρμακα που είναι συμβατά με το θηλασμό γράφουν το αντίθετο: να μη χορηγούνται κατά τη διάρκεια της γαλουχίας.

 

Κυκλοφορεί εδώ και χρόνια και ανανεώνεται συνεχώς και το εν λόγω βιβλίο που θα έπρεπε να έχει στη βιβλιοθήκη του κάθε γυναικολόγος και παιδίατρος:

 

41Z3VN9YQPL._AA240_.jpg

 

Όμως το κόστος του βιβλίου είναι μάλλον απαγορευτικό... περίπου 80 ευρώ!!! στα ελληνικά βιβλιοπωλεία (το βρήκα σε 3 τουλάχιστον...)

Link to comment
Share on other sites

Δες το χαρτί που υπάρχει στο φάρμακο εκεί θα αναφερεται και το θεμα τη θηλασμου. Και εγώ πάντως ξέρω ότι ελαχιστα είναι τα φαρμακα που δεν πρεπει να χορηγουνται κατα τη διαρκεια του θηλασμου.

 

Ναι το είδα...δε βγάζεις άκρη από κει, λέει ότι η αμοξυλλίνη (το ένα συστατικό ) απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα, για το άλλο δεν υπάρχουν δεδομένα και καταλήγει ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί επιβλαβείς συνέπειες...Το θέμα είναι: το διακινδυνεύεις;;;

 

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον και την υποστήριξη...θα κάνω την προσπάθειά μου και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα :)

Link to comment
Share on other sites

sorry, aglaia, αλλα δεν θα'λεγα οτι ειναι απαγορευτικο το κόστος - τόσα λεφτα βγάζουν γυναικολόγοι και παιδίατροι, 80 ευρω = 2 επισκεψεις !!!!!

 

Ακριβώς γι αυτό το είπα!!! Για να φανεί πόσο τεράστια είναι η αδιαφορία τους!!! Όταν τα παίρνουν καλά είναι, όταν πρόκειται όμως να αφιερώσουν λίγο από το πολύτιμο χρόνο τους για να αγοράσουν ένα βιβλίο και να έχουν να ανατρέχουν δεν το κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι το είδα...δε βγάζεις άκρη από κει, λέει ότι η αμοξυλλίνη (το ένα συστατικό ) απεκκρίνεται στο μητρικό γάλα, για το άλλο δεν υπάρχουν δεδομένα και καταλήγει ότι μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί επιβλαβείς συνέπειες...Το θέμα είναι: το διακινδυνεύεις;;;

 

 

Να διακινδυνεύσεις τι; Αφού υπάρχουν από δημοσιευμένα σε βιβλία μέχρι δωρεάν σε ιστοσελίδα. Τόσο στο βιβλίο όσο και στην ιστοσελίδα που ανέφερα, προτείνουν θεραπεία με ασφαλή φάρμακα. Όταν δεν υπάρχουν ασφαλή φάρμακα τότε προτείνουν προσωρινή διακοπή θηλασμού.

 

Υπάρχουν τόσες αντιβιώσεις κατάλληλες για μωρά, την ίδια μπορείς να την πάρεις κι εσύ στη δοσολογία που σου ταιριάζει. Η ποσότητα που περνά στο γάλα είναι ελάχιστη.

 

Αν ο γιατρός δεν είναι ικανός να επιλέξει το κατάλληλο φάρμακο τότε απλά αλλάζουμε γιατρό. Μπορεί να είναι λίγοι αυτοί που ξέρουν και μόνο αν τους ψάχνουμε και τους επιλέγουμε θα γίνουν περισσότεροι...

 

Μήπως αξίζει για τον κάθε ανεύθυνο επιστήμονα να διακινδυνεύεις το θηλασμό του παιδιού σου;

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο μικρούλης τις τελευταίες μέρες όταν τον θηλάζω, κάποιες φορές την ημέρα (όχι σε όλα τα γεύματα) εκνευρίζεται και απομακρύνεται από την θηλή. Πιπιλάει 3-4 φορές, την αφήνει, γκρινιάζει, κοιτάζει γύρω- γύρω και ξαναθηλάζει .Και πάλι τα ίδια. Τον βγάζω για να ρευτεί , ξαναθηλάζει και πάλι τα ίδια. Όταν τον αλλάζω στήθος το 2ο το δέχεται πιο ήρεμα και τρώει με όρεξη. Δεν μπορώ να εξηγήσω την συμπεριφορά του:Μήπως χορταίνει και βγαίνει από τη θηλή ; Μήπως δεν πεινάει και θέλει απλά να πιπιλήσει και όταν έρχεται το γάλα εκνευρίζεται; Μηπως τον ενοχλούν φώτα, ήχοι, ομιλίες;; Μήπως νυστάζει και εκνευρίζεται γιατί θέλει να κοιμηθεί; Μήπως κάθε φορά τον ενοχλεί και κάτι διαφορετικό;; Με έχει προβληματίσει η συμπεριφορά του...

Link to comment
Share on other sites

kathjem, έχω κι εγώ αυτό το θέμα με το μικρούλι μου! Εγώ επίσης φοβάμαι μήπως έχει μειωθεί το γάλα μου. Το στήθος μου τις τελευταίες δυο εβδομάδες δεν είναι όπως στην αρχή που ξεχείλιζε, να φανταστείς πως δε μου είναι πια απαραίτητα τα επιθέματα... Έτσι, φοβάμαι να βγάλω και με το θήλαστρο μην τυχόν και όταν θέλει να φάει ο μπέμπης δε μου έχει μείνει γάλα :( . Από την άλλη, έχει μειωθεί και η ποσότητα που βγάζω με το θήλαστρο. Ενώ έβγαζα άνετα 120ml, τώρα περνάνε 10 λεπτά και έχω βγάλει με το ζόρι 80ml. Δε θέλω με τίποτα να σταματήσω τον θηλασμό (είναι το πιο βολικό και ωραίο πράγμα :lol:), αλλά φοβάμαι μήπως δεν τρώει όσο πρέπει ο μικρός... Οποιαδήποτε συμβουλή ή ιδέα, ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

desptsouk να χαιρεσαι πολυ που δεν χρειαζεσαι πλεον επιθεματα.Εγω ειδα κι επαθα να τα ξεφορτωθω κι αυτο μετα τον 5ο μηνα,αλλα το γαλα μου ηταν οσο και πριν.Το στηθος σου μαθαινει σιγα σιγα ποσο γαλα πρεπει να παραγει οποτε με τον καιρο δεν "ξεχειλιζει".Αν δεις ποστ αλλων κοριτσιων θα δεις οτι δεν ειναι απαραιτητο καθολου να "ξεχειλιζεις"!.

 

Το μωρακι σου εφοσον το θηλαζεις σε ολα του τα γευματα τρεφεται κανονικα και η παραγωγη σου εχει προσαρμοστει στις αναγκες του! :wink: Αυτο ειναι το ζητουμενο για να μην παιδευεσαι με επιθεματα!

 

Για αλλη μια φορα εχω να πω οτι το ποσο γαλα βγαινει με το θηλαστρο δεν εχει και μεγαλη σημασια.Το μωρακι σου μονο μπορει να παρει την ποσοτητα που θελει.

 

Πιστευω οτι η Αγλαια θα τα διευκρινισει καλυτερα για αλλη μια φορα!!

 

Οσο για το γαιτι κλαει το μωρο,κι εμενα τυχαινε να το παθει και μαλιστα συνηθως το βραδυ.Εγω προσωπικα ειχα καταληξει στο οτι ηθελε να πιπιλισει μονο και ερχοταν πολυ γαλα και νευριαζε.Δεν ξερω ομως τι μπορει να συμβαινει στο καθε μωρακι.Ουτε για το δικο μου δεν ειμαι σιγουρη... :roll:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, έχω να κάνω μια ερώτηση. Ο μικρούλης τις τελευταίες μέρες όταν τον θηλάζω, κάποιες φορές την ημέρα (όχι σε όλα τα γεύματα) εκνευρίζεται και απομακρύνεται από την θηλή. Πιπιλάει 3-4 φορές, την αφήνει, γκρινιάζει, κοιτάζει γύρω- γύρω και ξαναθηλάζει .Και πάλι τα ίδια. Τον βγάζω για να ρευτεί , ξαναθηλάζει και πάλι τα ίδια. Όταν τον αλλάζω στήθος το 2ο το δέχεται πιο ήρεμα και τρώει με όρεξη. Δεν μπορώ να εξηγήσω την συμπεριφορά του:Μήπως χορταίνει και βγαίνει από τη θηλή ; Μήπως δεν πεινάει και θέλει απλά να πιπιλήσει και όταν έρχεται το γάλα εκνευρίζεται; Μηπως τον ενοχλούν φώτα, ήχοι, ομιλίες;; Μήπως νυστάζει και εκνευρίζεται γιατί θέλει να κοιμηθεί; Μήπως κάθε φορά τον ενοχλεί και κάτι διαφορετικό;; Με έχει προβληματίσει η συμπεριφορά του...

 

Τα παιδιά μεγαλώνοντας αλλάζουν συμπεριφορά. Όλα όσα περιγράφεις μου φαίνονται φυσιολογικά για την ηλικία του. Το τί φταίει θα το καταλάβεις εσύ που είσαι μαζί με το παιδί όλη μέρα!!! :wink: Με δοκιμές θα καταλάβεις πώς βολεύεται καλύτερα. Αυτό να το θυμάσαι πάντα όταν κάποιος που το βλέπει ελάχιστα έχει να σου πει μια εξυπνάδα... Μέχρι τώρα τα κατάφερες πολύ καλά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη συνεχίσεις το ίδιο καλά :wink: Μην προβληματιζεσαι και μη το σκέφτεσαι πολύ... Αν το φαινόμενο επιμείνει, παρατήρησε πιο προσεκτικά και το ξανασυζητάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...