Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ


Παλλάδα

Recommended Posts

Καλημέρα και απο μένα....

 

περιμένω να γεννήσω τον Ιούνιο και ψάχνω να βρω ομοιοπαθητικό παιδίατρο μιας και δεν θέλω να το πήξω στα εμβόλια και την αντιβίωση μόλις γεννηθεί.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ο Χριστόπουλος αναλαμβάνει από βρέφος (έρχεται στο σπίτι?) και ποιά εμβόλια και πότε περίπου συστήνει να γίνουν....

 

...απ οτι είδα βέβαια έιναι λίγο δυσεύρετος....

 

 

ερχεται σπιτι βεβαια.

ηρθε σε εμας λιγες μερες μετα το μαιευτηριο.

 

 

στα εμβολια ειναι διαλλακτικος, εμεις καναμε καποια στην ωρα τους, καποια αργοτερα με λιγοτερες δοσεις, καποια καθολου..

το συζητατε οταν ερθει η ωρα.

 

η προσωπικη μου εμπειρια ειναι σε γενικες γραμμες καλη, ειναι δυσευρετος αλλα δεν μου εχει συμβει να μην μπορεσω να τον βρω, να μην επικοινωνησουμε και να μην μου προτεινει καταλληλη αγωγη ακομα και απο το τηλεφωνο χωρις να χρειαστει να παμε απο το ιατρειο. Ειναι καλος γιατρος.

 

υγ. οποιος παιδιατρος και να αναλαβει το μικρο σου οταν γεννηθει με το καλο, δεν εχει κανενα λογο να δωσει αντιβιωση οπως γραφεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 408
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τις άμεσες απαντήσεις σας.

 

Eve, η φίλι μου έδινε στο μωρό αντιβίωση από τη δεύτερη εβδομάδα γιατί το μωρό είχε μπούκωμα!!!!

 

καταλαβαίνω ότι κάποιες φορές πιθανότατα θα χρειαστεί να πάρουμε πιο "δραστικά" μέτρα αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το μεγαλώσω με ντεπον (έστω και μισό που "δεν βλάβπει") και αντιβίωση όπως βλέπω να γίνεται σε φιλους....

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

ερχεται σπιτι βεβαια.

ηρθε σε εμας λιγες μερες μετα το μαιευτηριο.

Επειδή τον ρώτησα πρόσφατα να διευκρινίσω ότι έρχεται σπίτι μόνο την πρωτη φορά. Μετά σε δέχεται στο ιατρείο σαν πρώτο ραντεβού για να μην υπάρχουν άλλα παιδάκια.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ fairy's mom. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν η πρώτη επίσκεψη κυρίως αλλά και οι πρώτες 40 μέρες τις οποίες θέλω να παραμείνω μέσα....

 

Ακόμα και όταν υπάρχει ανάγκη και το μωρό θεωρητικά δε μπορεί να βγεί δεν έρχεται? μου κάνει εντύπωση το πόσο εύκολα έρχονται οι άλλοι παιδίατροι.... φαντάζομαι οτι είναι λόγω φόρτου εργασίας... αυτό που με προβληματίζει πάντως είναι οτι είναι λίγο μακρυά μας...

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστώ fairy's mom. Αυτό που με ενδιέφερε ήταν η πρώτη επίσκεψη κυρίως αλλά και οι πρώτες 40 μέρες τις οποίες θέλω να παραμείνω μέσα....

 

Ακόμα και όταν υπάρχει ανάγκη και το μωρό θεωρητικά δε μπορεί να βγεί δεν έρχεται? μου κάνει εντύπωση το πόσο εύκολα έρχονται οι άλλοι παιδίατροι.... φαντάζομαι οτι είναι λόγω φόρτου εργασίας... αυτό που με προβληματίζει πάντως είναι οτι είναι λίγο μακρυά μας...

Φόρτος εργασίας και ασθενείς από πολλές και διαφορετικές περιοχες. Δεν είναι σαν τον κλασικό παιδίατρο που θα πας στην γειτονιά σου. Με τους ομοιοπαθητικους ξενιτεύεσαι!

 

Πάντως να σου πω ότι έχεις τον φόβο της νέας μαμάς. Εγώ πλέον δεν φοβάμαι να βγάλω το μωρό έξω. Άλλωστε εμείς γεννάμε σε καλή εποχή με ζέστη. Εδώ στο εξωτερικό τα βγάζουν από ημερών και μάλιστα σε πιο βόρειες χώρες. Στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η νοοτροπία περισσότερο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχεις άδικο (για το άγχος), νομίζω λίγο πολύ όλοι το έχουν στην άρχή...

 

Απ ότι διαβάζω γενικότερα εδώ, κάνοντας ξεκίνημα με ομοιοπαθητικό, θεωρητικά δεν θα τον έχω τόσο πολύ ανάγκη οπότε δεν θα χρειάζομαι και τόσες επισκέψεις όπως γίνεται με κάποιον συμβατικό παιδίατρο... έτσι κι αλλιώς είμαι εντελώς κατά των φαρμάκων, το φαρμακείο στο σπίτι μου έχει μόνο θερμόμετρο, γάζες και οινόπνευμα.....

 

Από την άλλη όμως, έχουμε πολύ μεγάλο σοι και για να αποφύγω τις μαζικές επισκέψεις / ερωτήσεις / συμβουλές ο μόνος τρόπος είναι να κρατήσω τις 40 μερες.... Πιστεύω ότι αυτός είναι ο κύριος λόγος που κρατάει αυτή η παραδοση στην Ελλάδα.... στο εξωτερικό δεν υπάρχει λόγος.... :wink:

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

ε, ναι φυσικά, αν έρθουν 4 διαφορετικές οικογένειες και η κάθε μια καβουλάει τα διάφορά της είναι σαν να κάνει το παιδί ένα φυσικό τετραπλό εμβόλιο. :lol:

 

Καλύτερα με ρέγουλα και μετά τις 40μέρες :wink:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

ε, ναι φυσικά, αν έρθουν 4 διαφορετικές οικογένειες και η κάθε μια καβουλάει τα διάφορά της είναι σαν να κάνει το παιδί ένα φυσικό τετραπλό εμβόλιο. :lol:

 

Καλύτερα με ρέγουλα και μετά τις 40μέρες :wink:

 

έτσι ακριβώς!!!:lol:

SSvbp3.pngjuBIp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Ειμαι στην αναμονη για το μπεμπέ μου και είμαι ανάμεσα στη Ζώτου Θεοδώρα και στην Βασιλική Κωνσταντα.Αν μπορείτε να μου στείλετε κάποιες πληροφορίες έσεις που τις έχετε επισκεφτεί θα με βοηθούσε αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους.

Ειμαι στην αναμονη για το μπεμπέ μου και είμαι ανάμεσα στη Ζώτου Θεοδώρα και στην Βασιλική Κωνσταντα.Αν μπορείτε να μου στείλετε κάποιες πληροφορίες έσεις που τις έχετε επισκεφτεί θα με βοηθούσε αρκετα.

θα σου πω μονο για την Ζωτου οτι οταν ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη πριν πολλαααα χρονια για τον αδερφο μου που του ειχαν κανει λαθος διαγνωσεις, του ειχαν δωσει λαθος φαρμακα-αντιβιωσεις κλπ.. η κυρια αυτη ηταν ΑΨΟΓΗ!!! μας χρεωσε μονο μια επισκεψη, οι υπολοιπες πληροφοριες ηταν τηλεφωνικως , το παιδι αναρρωσε με ομοιοπαθητικα και δεν χρειαστηκε να βγαλει τις αμυγδαλες του που προτειναν ολοι οι υπολοιποι παιδιατροι.. απο αυτο και μονο το γεγονος θα σου την προτεινα με κλειστα ματια..(ειχαμε περασει τρομερη ταλαιπωρια και παρα λιγο να τον χασουμε και πραγματικα η μητερα μου εχει να το λεει το ποσο βοηθησε τον μικρο να γινει καλα..)

οταν πηγα την μικρη μου δεν ταιριαξαμε σαν ανθρωποι και αποψεις και ετσι την αλλαξα.. πιστευω ομως οτι ειναι πολυ καλη στην δουλεια της!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Μένω Νέα Κηφισιά και ψάχνω κοντά έναν ομοιοπαθητικό παιδίατρο. Ξέρετε κανέναν?

Εδώ είναι όλοι:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/pediatricians-pediatrics.html

 

αλλά όπως έχει ξαναγραφτεί δεν χρειάζεται να είναι παιδιάτρος. μπορείς π.χ. πας στο κέντρο στο Μαρούσι ή στον Κ (Νέα Ερυθραία) ή όπου σε βολεύει;)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω μονο για την Ζωτου οτι οταν ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη πριν πολλαααα χρονια για τον αδερφο μου που του ειχαν κανει λαθος διαγνωσεις, του ειχαν δωσει λαθος φαρμακα-αντιβιωσεις κλπ.. η κυρια αυτη ηταν ΑΨΟΓΗ!!! μας χρεωσε μονο μια επισκεψη, οι υπολοιπες πληροφοριες ηταν τηλεφωνικως , το παιδι αναρρωσε με ομοιοπαθητικα και δεν χρειαστηκε να βγαλει τις αμυγδαλες του που προτειναν ολοι οι υπολοιποι παιδιατροι.. απο αυτο και μονο το γεγονος θα σου την προτεινα με κλειστα ματια..(ειχαμε περασει τρομερη ταλαιπωρια και παρα λιγο να τον χασουμε και πραγματικα η μητερα μου εχει να το λεει το ποσο βοηθησε τον μικρο να γινει καλα..)

οταν πηγα την μικρη μου δεν ταιριαξαμε σαν ανθρωποι και αποψεις και ετσι την αλλαξα.. πιστευω ομως οτι ειναι πολυ καλη στην δουλεια της!

Και έγω έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για την Ζώτου απλά δεν είναι τόσο "ολιστική / ενναλακτική" όσο θα την ήθελαν ορισμένες extreme :cool: μαμάδες.

 

Για άλλους καλό και για άλλους κακό αυτό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Και έγω έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για την Ζώτου απλά δεν είναι τόσο "ολιστική / ενναλακτική" όσο θα την ήθελαν ορισμένες extreme :cool: μαμάδες.

 

Για άλλους καλό και για άλλους κακό αυτό.

 

νομιζω λοιπον οτι για εμενα που ειμαι μια extreme μαμα :lol::lol::lol: που θηλαζει, δεν ηταν εναλλακτικη....κι αυτο με ενοχλησε παρα πολυ ομως!!!

 

δεν μπορω παρ'ολα αυτα να μην της αναγνωρισω το γεγονος οτι θεραπευσε τον αδερφο μου μετα απο δυο νοσοκομεια και ενα σωρο γιατρους που τον ειχαν δει και εκανε την πιο σωστη διαγνωση και φυσικα την πιο σωστη θεραπεια..το σωστο να λεγεται!!!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η εμπειρία μου από τη συγκεκριμένη γιατρό (την οποία έχω εδώ και μερικά χρόνια) είναι πολύ καλή. Είναι υπομονετική και ιδιαίτερα απλή. Με έχει βοηθήσει εμένα και το σύζυγό μου στην επίλυση πολλών προβλημάτων με τα παιδιά μας. Με στήριξε να θηλάσω τα παιδιά μου έως την ηλικία των 2 ετών. Επίσης, με έχει εκπαιδεύσει στο να αναγνωρίζω πότε το παιδί μου έχει κάτι το σοβαρότερο και έτσι να αποφεύγω τις επισκέψεις στα νοσοκομεία, ενώ με τους προηγούμενους παιδιάτρους κατέληγα πάντα να κάνω τη βόλτα μου στο Παίδων. Κάτι σημαντικό για μένα επίσης, είναι ότι η επανεξέταση είναι πάντοτε δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

οχι μονο με τα παιδια....ειναι ενας σπουδιαος γιατρος αλλα και ξεχωριστος ανθρωπος...και επισης ανηκει στη κατηγορια των πραγματικων γιατρων που σεβονται τον ασθενη τους και τον στηριζουν καθε στιγμη....

Link to comment
Share on other sites

Έχει παει κάποια μανούλα το παιδακι της στη συγκεκριμενη παιδιατρο? Ειναι ομοιοπαθητικος απ'οτι εχω διαβασει! Πειτε μου εντυπωσεις γιατι με ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως γνωρίζεται κάποιον καλό ομοιοπαθητικό στο Ηράκλειο κρήτης?

Στη λίστα δεν αναφέρεται κάποιος και θέλω να πάω την κόρη μου.

Σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεται κάποιον καλό ομοιοπαθητικό στο Ηράκλειο κρήτης?

Στη λίστα δεν αναφέρεται κάποιος και θέλω να πάω την κόρη μου.

Σας ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2138602#post2138602

 

α! εσύ ρώτησες και εκεί... τι έγινε, διστάζεις μάλλον... σωστά; Μπορείς να τον ρωτήσεις γιατί δεν είναι στην λίστα. Πάντως με την φίλη έχουμε συζητήσει αρκετές φορές περί ομοιοπαθητικής και περιστατικών που κατάφερε και ξεπέρασε χάρη σε αυτόν.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.

 

Έπειτα από πολύ καιρό σκέψης κάναμε εχθές την πρώτη μας επίσκεψη σε ομοιοπαθητικό για τα παιδιά.

 

Τον επέλεξα από το σάιτ της ομοιό, με κριτήριο για να είμαι ειλικρινής το πόσο κοντά μου είναι το ιατρείο του. Παιδίατρος κατά σύμπτωση.Το όνομά του: Χαλκείδης Χαράλαμπος. Δεν έχει ακουστεί καθόλου το όνομά του εδώ.

 

Ήταν αρκετά θετική η πρώτη μου εντύπωση. Το ραντεβού, το οποίο κράτησε 3 ώρες (είχα ενημερωθεί γι αυτό εκ των προτέρων από τον ίδιο) ήταν για την κόρη μου, και την άλλη Πέμπτη έχω για το γιο μου. Εξαιρετικά συζητήσιμος, καθόλου απαξιωτικός και απόλυτος. Ευγενικότατος. Ήταν κάτι που φοβόμουν, ομολογώ, το ότι δλδ πιθανόν να απαξίωνε το ότι ξεκινώ την ομοιό δειλά και με αρκετές αμφιβολίες. Ευτυχώς όμως δεν το έκανε καθόλου.

 

Άλλο θετικό για μένα το γεγονός ότι ήταν νοσοκομειακός γιατρός, στο Ιπποκράτειο, και διευθυντής στο ΕΣΥ.

 

Επίσης πολύ ευγενικός με το παιδί. Η κόρη μου δε δυσανασχέτησε καθόλου!

 

Η θέση του για τα εμβόλια....κάπου στη μέση...Θεωρεί απαραίτητα το τριπλό τετάνου πολυομελίτιδας και κάτι ακόμη που δε θυμάμαι τι και το mmr. Τα υπόλοιπα παντελώς περιττά. Αρκετά επεξηγηματικός στην υποστήριξη της θέσης του. Μου ξεκαθάρισε δε, πως η απόφαση για τον εμβολιασμό, ή μη, ή τον επιλεκτικό του παιδιού είναι καθαρά απόφαση του γονιού κι εκείνος είναι εδώ για να στηρίξει την όποια επιλογή τελικά.

 

Στα αρνητικά τα 100 ευρώ της πρώτης επίσκεψης (βεβαίως με απόδειξη, που δε χρειάστηκε να τη ζητήσω) συν 100 για το γιο μου.

 

Επίσης, το ότι θα μου δώσει είπε ένα ομοιό για τις ανεπιθύμητες ενέργειες των εμβολίων...χμμμ...αυτό μου κάνει λίγο σα μαγικό φίλτρο, και επειδή δεν υπάρχουν μαγικά φίλτρα με ξενίζει.

 

Θα τα συζητήσω όμως μαζί του την επόμενη φορά, γιατί αυτήν, είχα το παιδί 2 1/2 ώρες εκεί και ήταν δύσκολο να τα πούμε όλα.

 

Αυτή ήταν η δική μου πρώτη εμπειρία.

 

Αν κάποιος έχει ακούσει τπτ για το συγκεκριμένο γιατρό, θετικά ή αρνητικά θα ήθελα πολύ να τα ακούσω.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...